mm NKV ontevreden over economisch plan-1971 Fusies moeten wettelijk verhinderd kunnen worden EEN PERSPECTIEF VOOR LANDBOUW IN PROGRAM DS'70 i a n iai a li r ki VE RZOF t G D WONEN IN EEN SERVICEFLAT Herbergt Hengelose Ihniskamer El Greeo? Ifiljkj j 1H k i G Electro tact ontslaat 65 personeelsleden Ons land grootste exporteur frites TV-COmmentaar Bouw Europese versneller ok minderjarigen oor bijstand van gewetens bezwaarden burgemeester Berffer: treed af Export naar Duitsland 30 pet. hoger Verstaanbaarheid erdoor Slecht kwartaal voor Philips TE KOOP OF EVENTUEEL TE HUUR SER wil alleen steun bij markt verstoring Studenten vragen 11 ZATERDAG 20 FEBRUARI 1971 IVan een onzer verslaggeefsters IENGELO Deskundigen achten Miiet onmogelijk dat de heer D. Tdeweer uit Hengelo in zijn huis- |er een schilderij van El Greco |/t hangen. Het doek, dat om- keks 1610 geschilderd moet zijn, kt de inzegening van het huwelijk I Jozef en Maria voor. b> jaar geleden kocht de heer Meweer het schilderij hij een ptralische antiekhandelaar voor gulden. „Ik ben geen kenner, ik kht het omdat ik direct verliefd pd op de compositie". het schilderij komen drie vrou- n voor met typisch Griekse gezich- j. Zij dragen echter Spaanse gewa- El Greco was van Griekse ge boorte. Later ging hij naar Italië, wara hij bevriend was met de schil der Titiaan en daarna vertrok hij naar Spanje, waar hij hofschilder werd. Het schilderij van de heer Lande- weer is ongeveer 150 d 200 jaar gele den verdoekt in Zuid-Duitsland, con cludeerde een oudheidkundige aan de hand van de houtsoort waarom het linnen doek is gespannen. Binnenkort zal het schilderij röntgenologisch onderzocht worden, wat eventueel nadere gegevens over de herkomst van het niet gesigneerde schilderij zou kunnen opleveren. Als het een echte El Greco zou zijn, toil 'de eigenaar het doek schenken aan een museum, waar het meer kans zou hebben behouden te blijven onder de juiste vochtigheidsgraad, e.d. De heer Landeweer met zijn oude en misschien bijzonder waardevolle schilderij. Drs. Zijlstra schrijft Drees jr.: )OSTERLAND Het Twee- Kamerlid drs. R. Zijlstra (a.r.) eft in een open brief aan dr. Drees jr., lijsttrekker yan '70, gereageerd op diens uit ingen dat de overheidsuitga- met ongeveer anderhalf mil- d gulden omlaag kunnen. !en voor velen ook verheugende lachte, aldus de heer Zijlstra, om- t deze aansluit bij een vaak leven- en ook uitgesproken opvatting die geveer als volgt luidt: „Ik had al- 1 wel gedacht dat er met geld irdt gesmeten, maar ik heb het lit kunnen berekenen". )ok hwt topzwaar ambtelijk appa- it gaat er best in. En zeis als dit comstig is van iemand die vrijwel opperste top van dit apparaat ïft gevormd. Dit zo zijnde moeten wel vanwege de geroemde duide- ïeid enkele vragen stellen, tenein- ?envolledig oordeel te kunnen nen_over wat DS'70 met ons land haar "bewoners voor heeft. Én hoe bezuinigingen die worden voorge- ld zullen uitwerken. k wil mij in dit geval bepalen tot aand- en tuinbouw. Een sector arin de moeilijkheden bepaald niet ing zijn. OVERHEID )e overheid heeft zich gelet op 'd en karakter van deze moeilijk- len het lot van de honderdduizen- I 1 gezinnen die hierin hun brood •eten verdienen vrij intensief aan- rokken; bescherming en hulp ge len. Iw bezuinigingsnrogram raakt ook land- en tuinbouw. U acht een noeiing van het program voor de tuurtechnische werken met 100 lioen mogelijk. Waardoor of het ipo van uitvoering van deze wer- (die overigens reeds lang geen sluitend agrarisch doel meer die- - I) s erk wordt afgeremd, of de las- i voor de boerenstand sterk worden zwaard. n onze parlementsredactie )EN HAAG Wie gewetensbezwa- i tegen de militaire diensi heeft, indien het thans ingediende wets- werp tot wijziging van de wet ge- tensbezwaarden militaire dienst rdt aangenomen, zich kunnen doen staan door een vertrouwensman, gedurende de hele zitting van de nmissie van onderzoek aanwezig zijn. koorts mogen bekenden van de zoeker, zolang de voorzitter dit staat, inlichtingen verschaffen n de huidige wet wordt vereist. 1 dit meerderjarigen zijn. Dit ver te komt te vervallen, zodat ook sers en zusters, vrienden en ver- >fden kunnen komen. )e termijn van beroep wordt in het tsontwerp verruimd tot dertig da- i Deze termijn is thans veertien zen. Tijdens de beroepsprocedure kan minister de verzoeker geheel of feitelijk van dienstverrichtingen ijsteiien en een reeds ingestelde afvervolging schorsen. Staatssecretaris Keyzer meent t de reizigersdienst per spoor tus- i Tilburg en Turnhout niet voor ropening in aanmerking komt: de latie tussen beide steden is daar- or niet sterk genoeg. Dit antwoordt neer Keijzer op vragen. Ik zou het niet billijk vinden uw opvattingen over de landbouwpolitiek alleen af te lezen aan deze uitspraak. Daarom heb ik verschillende va uw publikaties gelezen. Ik kan met alle welwillendheid die mij eigen is hierinniet ontdekken wat voor de land- en tuinbouw enig perspectief biedt. U kritiseert de export-subsidies, u acht de garanties c.q. de richtprijzen te hoog omdat deze „vermoedelijk de afvloeiing van boerenzoons heeft ge remd". En ten slotte doet u in uw ontwerpprogram van aktie de gewel dige land- en tuinbouwproblemen als volgt af: „DS'70 staat kritisch ten op zichte van het beleid dat de EEG thans op diverse gebieden, waaronder lanbouw, voert. Omdat teveel gelet wordt op nationale belangen op korte termijn en teveel gelet wordt op de prijzen van de produkten en te wei nig op de individuen. Hierdoor worden de prijzen te hoog terwijl desondanks veel landbouwers het financieel moeilijk hebben. Deze politiek schaadt ook de nationale en internationale arbeidsverdeling". TOELICHTING Gelukkig bent u wel voor een goe de saneringsregeling; voor kapitaals mogelijkheden ten behoeve van le venskrachtige bedrijven. Het li kt mij erg wenselijk dat u deze laat- te stelling nog wat nader toelicht. Inflatiebestrijding, bezuinigingen en een grotere efficiency zijn zaken die ons in de land- en tuinbouw zeer ter harte gaan. Velen lukt het, zeer velen helaas niet. Daaro moet ik con stateren dat uw opvatting over de landbouwpolitiek uitsluitend zeer kri tisch van aard is en dat geen enkel alternatief geboden wordt dat enig perspectief biedt. U hebt in uw eginselprogram een paar voortreffelijke volzinnen over het economisch bestel en de sociale orde opgenomen. U wenst een economisch bestel „waarin een rechtvaardige verdeling van het nationaal inkomen tot stand kan komen" en „een sociale orde waarin de solidariteit met de sociaal zwakken een hoofdpijler vormt" Mag ik u dus vragen vanuit deze beide laatste beginselene van uw eigen verklaring alsnog een land bouwpolitiek te ontwerpen die met deze beginselen in overeenstemming is. Spreekverbod voor volkshogeschool Van een onzer verslaggevers UITHUIZEN Het spreekverbod dat de bestuursleden van de stichting volkshogeschool Oldörp zichzelf heb ben opgelegd, blijkt zich ook over het personeel van de school uit te strek ken. De stafleden mogen niet praten over de affaire rond ds. Gaaikema, die gehandicapte kinderen in de volkshogeschool heeft geweigerd, daarmee handelend zonder zoals gebruikelijk een stafbesluit achter zich. Ds. Gaaikema zelf weigert com mentaar te geven. Er wordt gespecu leerd dat de predikant-directeur door het bestuur op non-actief zou zijn ge steld, omdat hij zich al enkele dagen lang niet in de volkshogeschool heeft laten zien. Het personeel, dat aanvankelijk wel over de kwestie wilde praten, laat nu geen woord meer los. Zoals bekend zijn er vragen gesteld door het Kamerlid .T. N. Scholten (ARP). Van een verslaggever UTRECHT/DEN HAAG Volgens het Nederlands katho liek vakverbond NKV is de voor spelling van het Centraal plan bureau dat de contractlonen dit jaar met acht procent zullen stijgen, niet in overeenstemming met de sociale werkelijkheid. Ge zien de verwachte prijsstijging van 6 tot 6,5 procent, en de stij ging van belasting en sociale premies, zou dat neerkomen op (Van onze soc. econ. redactie) DEN HAAG De sociaal- econo mische raad is unaniem van mening, dat bedrijven en bedrijfstakken, die concurrentie ondervinden uit ontwik kelingslanden, alleen hulp mogen ontvangen indien er sprake is van ernstige marktverstoring of van een gedwongen snelle, omvangrijke om schakeling van industrietakken. Ook acht de SER het niet nodig een fonds te stichten voor bedrijfstakken, die beconcureerd worden door met westerse hulp in ontwikkelingslanden gevestigde industrieën De SER zegt dit in een gisteren vastgesteld (voorlopig) advies aan de regering. De SER stemde unaniem in met het plan van minister Roolvink om ir J A P Franke voor te dragen voor benoeming tot voorzitter van het produktschap voor vee en vlees De heer Franke, directeur-generaal van voedselvoorziening en visserijen, zal dan de opvolger zijn van mr F G van Dijk, die zijn functie op 1 juni neerlegt. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN De Groninger stu dentenraad vindt dat burgemeester J. J, A. Berger van Groningen moet af treden na zün overstapje van de PvdA naar DS'70. Tot nu toe zijn er alleen verzoeken geweest aan de bur gemeester om aan tr blijven. Daarover schrijft de Gronstra: „Wij kunnen begrijpen dat de overgang naar DS'70 voor de VVD, Commerciële Club en de Algemene Winkeliersvereniging te Groningen een reden was om de heer Berger te verzoeken als burgemeester aan te blijven. Ook deze groeperingen heb ben kennelijk door dat de heer Ber ger als burgemeester niet boven de politiek staat, maar zelf politiek be drijft" De studenten vinden dat de heer Berger zelf zal moeten inzien dat hij gezien de samenstelling van de gemeenteraad als actief politiek- bedriivend DS'70-er niet kan aanblij ven. De Gronstra meent vooruitlo pend op de gebeurtenissen dat bij benoeming van een nieuwe burge meester. meteen ook geregeld moet worden dat deze geen curator meer wordt van de universiteit. Burgemeester Berger zal in de raadsvergadering van maandagavond meedelen of hij al of niet aan zal blijven als burgemeester. Hij heeft hierover besprekingen gehad met mi nister Beernink en commissaris der koningin mr. E. H Toxopeus. een reële verbetering van nul procent. Op basis van dezelfde gegevens be cijfert het Nederlands christelijk werkgeversverbond NCW echter een positieverbetering voor de werkne mers van ruim 2'!t procent Een ver dergaande toonbeweging zou de toch al onevenw;chtige economie noe ver der uit het lood stoan. zegt het NCW in zijn commentaar De Inflatie wordt dan nog sterker en de kans op een ernstige terugslag met werkloosheid en bedrijfssluitingen wordt aanzien lijk groter VERVREEMD Het NKV meent echter dat het uit gangspunt van de vakbeweging een reëto ;nkomensvrrbetering die wat achterblijft bij de eroei van de productiviteit door de prognose van het CPB niet wordt gehaald Met het 002 op de problemen die een af zwakking van de conjunctuur met zich meebrengt, betreurt het NKV het des te meer. dat de huidige regering een aantal maatregelen heeft geno men die de vakbeweging van haar hehbpn vervreemd. Volgens het CNV blijkt uit het plan dat de loonmaatregel economisch zeer ongunstig werkt: door het drukken van het loon in de eerste helft van dit iaar kan de loonstijging over heel 1971 proter worden dan zonder maat regel het geval zou zijn. Die hogere loonstijging, kan ongunstig werken, vooral als zii gepaard gaat met een grote verm-'ndering van de kaD'taal- invoer. onder meer door het teruglo pen van de buitenlandse investerin gen SPIRAAL Het Verbond van Nederlandse on- dernenvneen VNO meent dat het toonbeleid niet moet worden geba seerd op de door het planbureau voor7Jene toonstüeire en de ver wachte prijsstijging 7n die voorspel- ,fng is vo'gens het VNO een stukje 'oon-nrDssniraal ingeboiwd: de loon- nntw'kke'ïrg is gebaseerd op de ver onderstelling dat de prijzen sterk zul len stijgen, en dip veronderstelling DEN HAAG Nederlandse expor teurs hebben in 1970 op de Duitse markt meer succes gehad dan hun Belgische en Franse collega's. De ex port van Frankrijk naar Duitsland nam toe met 5 pet, van België naar Duitsland met 14 pet, terwijl de Ne derlandse export naar Duitsland een verbetering van 30 pet te zien gaf. Het totale handelsverkeer tussen Nederland en de Bondsrepubliek is in 1970 volgens Nederlandse cijfers, ge stegen met 6 miljard. Onze export naar Duitsland steeg met 3.2 mil jard. Duitsland verkocht naar Neder land 2,5 miljard meer. Volgens Duitse cijfers was in 1970 de som van expoft en import tussen Nederland en de Bondsrepubliek ƒ27 miljard, tegen ƒ21 miljard in 1969 De totale handelsomzet (invoer en uit voer) tussen Frankrijk en de Bonds republiek bedroeg 29 (28) miljard in 1970. berust weer op de verwachting van een sterke loonstijging Volgens het NVV schept de in 1970 opgetreden verbetering van Neder lands concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland (met 4.5 procent) ruimte in de tweede helft van 1971 voor de dan noodzakelijke loonstij ging Het centraal economisch plan blijft voor wat die loonstijging be treft aan de voorzichtige kant, vindt het vakverbond Toch wordt rekening gehouden met een loonstijging in het tweede ha'fiaar die ruim het dubbele is van wat VNO-voorzitter Bakkenist de Nederlandse werknemers had toe bedacht. constateert het NW. (Van onze soc-econ. redactie) DEN HAAG Fusies moe ten verhinderd kunnen worden, indien onvoldoende rekening wordt gehouden met de belan gen van werknemers en aandeel houders, dan wel indien onaan vaardbare machtsposities ont staan of de zeggenschap over on dernemingen onnodig naar bui ten de EEG wordt verplaatst. Deze aantekening hebben ver tegenwoordigers van de drie vakcentrales gisteren bij amen dement laten opnemen in het tweede advies van de Sociaal- Economische Raad over de ge- DEN HAAG Nederland is in 1970 uitgegroeid tot het grootste ex portland van frites, chips en aardap pelpuree. In tien jaar tijd is de uit voerwaarde van deze produkten op gelopen van enkele miljoenen tot on geveer 50 mil joen. Nederland was reeds de grootste exporteur van consumptie- en poot- aardappelen, zo heeft de voorzitter van het Produktschap voor Aardap pelen. dr. C. H. J van Beu kering, verklaard. De produktiewsarde van Neder landse aardappelen is voor 1970 op f 50 miljoen begroot. De opbrengst waarde na be- en verwerking be droeg voor binnenlandse afzet en ex port tezamen ƒ1,1 miljard. Voor de export alleen was het ƒ500 miljoen of driemaal zo veel als in 1960 Zorgen maakte dr. Van Beukering HET kan haast niet anders, of de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. Stheeman, kijkt wei nig naar de televisie. Wij concluderen dat niet alleen uit het feit. dat hij het programma van Marcel van Dam misleidend van pre tentie vindt, maar vooral ook omdat hij zijn vonnis duidelijk verstaanbaar voorgelezen wilde hebben. Want wat is duidelijk verstaanbaar voor de mi crofoons in een tv-studio? Toch zeker niet in de eerste plaats een stemtech- nische kwestie. Iedere kijker die de voorlezer niet zou hebben kunnen volgen, heeft bo vendien een handige knop aan zijn toestel, waarmee hij hem harder kan zetten. Als er van verstaanbaarheid sorake is met betrekking tot de tele visie, dan is dat voornamelijk een kwestie vaci taalgebruik en het ver mijden van specifiek jargon. Vele Kamerleden worstelen ermee net als bijvoorbeeld de sociaal-econo mische specialisten. AVRO-medewer- ker Peereboom maakt er aelfs een specialitiet van, moeiliike zaken voor de arbeider te verklaren. VARA-voorzitter Broeksz voorzag het vonnis van commentaar. Hij had met het hierboven beschreven pro bleem weinig moeilijkheden. Hij vroeg zich af. of er iemand was ge- d'end met het voorlezen van het von nis. omdat iedereen de draad na twee zinnen toch wel kwijt zou zijn ge weest. Zijn aanvechting van het vonnis was aanzienlijk helderder dan het vonnis zelf. Vooral ook, omdat hij aanknoopte bii andere uitzendingen van de ombudsman, die door velen zullen zijn gezien. Een voorbeeld van iemand, die niet weet wat televisie vraag en iemand die het beter weet. Nu we het toch over televisie heb ben: „Farce Majeure" putte gister avond uitvoerig uit het medium. Een kleine opsomnvng: een gesprek tus sen Theo Knomen en prins Claus werd gebruiVt, er werd een lied ge zongen op Tas en de Tros. er wprd gesproken over een nieuw-oo-te-rich- ten oud-socialistische omroep, er werd een sc°ne gedaan over ..de Klei ne Waarhe'd", er werd vrolijk gedaan over de NOS-verslaggeving van de jonaste ruimtereis. Ook „hadimassa" brengt de laatste tijd ten minste één nummer, dat aan dragsregels bij fusie van bedrij ven. De heren P H. Hugenholtz (NVV). W. J. L. Spit (NKV) en P Tjeerdsma (CNV) zeiden dat zij hun stem alleen aan dit advies konden geven omdat de raad nog een derde advies zal uit brengen. namelijk over een eventuele wettelijke regeling van het toezicht op fusies. Zij wensten echter nu al uit te spreken, dat het huns inziens drin gend noodzakelijk is binnen afzienba re tijd fusies en andere vormen van bedrijfsconcentratie te regelen op ba sis van een van sancties voorziene wet. zodat fusies in bepaalde omstan digheden ook kunnen worden verhin derd Welke normen daarbij moeten worden aangelegd is een zaak van verdere studie zich echter over concurrentieversto rende maatregelen, waarmee volgens hem met name de EEG-partner- landen doorgaan, om kunstmatig de eigen produktie en afzet van con sumptieaardappelen en aardappelpro- dukten te stimuleren. Het zou gewenst zijn, zo meende hij, dat in de EEG spoedig een ge meenschappelijke aardappelregeling tot stand komt, enk al leert de erva ring in andere sectoren, dat daarmee nog niet automat :sch een eind komt aan concurrentieverstorende steun maatregelen Nog belangriiker dan een gemeenschappelijk aardappelbe- leid achtte hij dan ook het verbieden van subsidie- en steunmaatreeelen die een eerlijke concurrentie afbreuk doen. AMERSFOORT Electrofact. een dochteronderneming van dc Ameri kaanse Control Data Corp., gaat 65 personeelsleden ontslaan. Dit is het gevolg van een verschui ving van het gebruik van magneet bandgeheugens naar schijf geheugens in de computermarkt, waardoor de afdeling randapparatuur zal worden teruggebracht tot een revisieafdeling voor magneetbandapparaten. Het zal mogelijk zijn deze afdeling uit te bouwen In de richting van re- GENÈVE (Reuter/AFP De mi nisterraad van de Europese organisa tie voor kernonderzoek CERN heeft de bouw van de grootste protonen versneller ter wereld goedgekeurd. Met dit instrument dat in eerste in stantie bijna een miljard gulden gaat kosten, zullen nieuwe inzichten kun nen worden verkregen over opbouw en eigenschappen van atoomkernen en hun onderdelen. Lange tijd zijn de plannen finan cieel in gevaar geweest, omdat Enge land zijn deelneming afhankelijk stelde van het meedoen van alle an dere CERN-leden. Onlangs nam de Nederlandse rege ring het besluit oiji aan de nieuwe versneller mee te betalen, nadat hier over uitgebreide discussies onder deskundigen waren gehouden. De Europese versneller zal worden gebouwd vlak naast d" al bestaande installaties van de CERN bii Genêve, gedeeltelijk on Zwitsers, gedeeltelijk op Frans gebied. Het wordt een buis over een ongeveer ringvormig tracé met een diameter van ruim twee ki lometer. Op regelmatige afstanden komen ringvormige magneten om de buis heen, die de er in geschoten kerndeelties versnellen en op het ronde pad houden. Geen bezwaar teien aanbliiven van Ber™er Het kabinet heeft eeen bezwaar te gen een herbenoeming van de heer Berger Premier De Jong zei sister avond na afloop van het kabinetsbe raad dat de bur?emeestersfunctie wel een zekere politieke achtergrond heeft, maar dat het politieke element toch niet allesoverheersend is. de televisie is ontleend. „Televizier" keek jongstleden dinsdag terug naar Duvs „Video" is een programma, dat over niets anders dan televisie gaat. Nu is het zo, dat (Duvs uitgezonderd! al de ze programma's nogal afstandeliik aankijken tegen de daden van de col lega's. al voelen we in de verte enige benauwdheid vanwege het navel- staarderseffect dat op de loer liet C. J L. Over het amendement van de vak beweging werd niet gestemd, omdat naar ieders mening volstaan kon worden met een tweede aantekening in het advies, dat ,,een ander deel van de raad" de stellingname voorba rig vindt en eerst het derde fusie-ad vies wil afwachten Het eerste advies van de SER le verde de zogenaamde fusiegedrassre- gels op In het gisteren vastgesteld tweede adv'es aan de regering ver langt de SER unaniem dat fusie voornemens niet alleen tijdig aan de vakbonden, maar tegelijkertijd ook aan de regering worden gemeld Een interdepartementale werkgroep had een systeem van vrilwillige mel ding bepleit, maar de SER wil er toch een bindend karakter aan geven door aanvulling van de fusie-gedragsre gels EINDHOVEN/AMSTERDAM - De resultaten van Philips over het eerste kwartaal van dit jaar zullen aanzien lijk lager u'tkomen dan die van de laatste drie maanden van 1970 De verwachting dat het eerste kwabaal achter zou blijven werd eniee tijd ge leden al door de "resident van het concern, ir. F. Philips, uitgesproken in een buito,-'>ewone vergaderine Nu het eerste ltvartaal voor de helft is verstreken, heeft men bij Philips dienaangaande reeds zekerheid. Hoewel men bij Philips op de oor zaken van het slechtere resultaat niet wilde ineaan werd wel toegegeven dat de werktijdverkorting die al voor enkele PhRfosves*'eingen werd aan gekondigd. met deze resuUaten sa- menhpnet Deze werktii d verkort :ng heeft ten doel te grote roorraadvor- ming tegen te gaan visie en produktie van schijfgeheu gens Met de vakbonden wordi thans overleg gepleegd over de sociale be geleiding van de medewerkers die zullen moeten afvloeien. De verkoopresultaten van Electro- fact zijn in 1970 belangrijk gpstegen. Deze stijging was hoofdzakelijk het gevolg van de introductie van nieuwe instrumenten en meetopnemers. als mede van °en verhoging van de pro duktie. Eind 1970 verminderde echter de orderontvangst. Iff P n a r op nader overeen te komen voorwaarden in Ermelo, moderne 2- en 3-kamerflats in bosrijke omgeving en toch dichtbij centrum. Inlichtingen telefoon 034171209. Door verschuiving in computermarkt Vakbeweging in NER-advies FINANCIËN

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11