Reggio treurt en om „permanente schreeuwt guerrilla" IHTERHSr Kamer vreest „sterke man" Antisemitisme op de schreef et Veronica en radio Nordsee in gevecht .WI Regering is verbaasd over kritiek gift van koningin Juliana Egypte wil erkennen soevereine Israël als staat" Prachttapijt! Zionistenbond meent: IS Weer 5 jaar gevraagd tegen Tsjech Drie doden bij botsing Hoorn in Tips over Delftse moord waren welkom 9 WOENSDAG 17 FEBRUARI 1971 JVoor de veiligheid wekte grote woede Een glas melk onderweg maakt u minder moe, ls 1 laat u sneller reageren en scherper zien. jJ Help ook anderen daaraan te denken. Plak het Rijdt veilig met melk- n, embleem op nw achterruit, ej U krijgt het gratis als "ju een brief(kaart)je stuurt aan NZB, postbus 'S 4530, Rijswijk (ZH) 4 ijdt veilig met melk REGGIO Dl CALABRIA Terwijl hier en daar schoten klonken en op verscheidene plaatsen straatgevechten tussen burgers en politie werden ge leverd treurde de Italiaanse plaats Reggio di Calabria giste ren als een kind dat zijn zin niet heeft gekregen. De winkeliers sloten de deuren en lieten de rolluiken zakken en op veel winkeldeuren stond Ac mededeling „wegens officiële rouw gesloten". De inwoners van Reggio zijn woest ovêr het nu officiële besluit dat niet hun stad maar het kleinere Catanzaro. de hoofdstad zal zijn van het nieuwe gewest Calabria. Burgeroorlog De moeilijkheden over deze zaak zijn in een half jaar tijds uitgegroeid tot een ware burgeroorlog, waarin de MSTERDAM Sommige licisten schijnen goede nota ebben genomen van de moge- ïeden die het formele ver- 1 tussen antisemitisme ener- s en anti-israëlisme of anti isme anderzijds bieden. hebben althans Ae indruk dat de veroordeling van mr. Hilter- in tweede termijn het aantal [niet antisemitische opmerkingen massam'cdia niet onbelangrijk is omen. Absurd i,- aantal anonieme brieven, n joden met de dood werden igd, nam zeer aanzienlijk toe. -rrkelijke aanslagen werden ge niet gepleegd. wordt opgemerkt in het jaar van de Nederlandsche Zionis- ind. iHet zou volgens dit verslag irlijk absurd zijn Nederland op igenblik als een antisemitisch te 'beschouwen. anonieme oproep in de joodse waarin op de oprichting van een zelfverdedigingsorganisatie aangedrongen, lijkt de bond [ook doelloos. De scherpe reactie :e oproep wordt echter mense- (onjuist geacht omdat onvoldoen- :ening wordt gehouden met de ilijke schade, die de bezettings- tij vele Nederlandse joden heeft irzaakt. In dit verband wordt [enige ergernis gewezen op de in- van weer een nieuwe com- die moet onderzoeken of het tratiesyndroom werkelijk be- terwijl aan de slachtoffers on- :de hulp wordt geboden, verheugt de bond te kunnen riendelijk verzoek om niet zelf het abonnements geld te gireren, maar de acceptgirokaart af te wachten, en uitsluitend daarmee te betalen. vaststellen dat zeer vele niet-joodse Nederlandse organisaties en personen protesteren tegen de behandeling van de joden in de Sovjetunie in het alge meen en het proces te Leningrad in het bijzonder. Het is de bond gebleken dat op het toppunt van gevaar voor het bestaan van Israël in mei en juni vrijwel alle belangrijke joodse organisaties in Ne derland tot samenwerking bereid wa ren. Hierdoor is aangetoond dat grote gebeurtenissen en emoties toch nog in staat zijn uit de kleine, versplinterde en desintegrerende joodse groep in Nederland, zij het voor korte tijd, een werkelijke gemeenschap te vormen. neo-fascisten zich in hun element voelden. Volgens de autoriteiten in Rome hebben de neo-fascisten hun uiterste best gedaan het toch al niet zo stabiele evenwicht van de coalitie regering te verstoren. Het besluit dat de gewestelijke raad van Calabria gisteren nam om, hoewel Catanzaro weliswaar hoofd stad t/ordt de zetel van het geweste lijke parlement aan Reggio toe te wijzen, wordt door de Reggióërs ge zien als een zeer kleine pleister op de wonde, want het parlement kan ook in Catanzaro of in Cosenza bijeenko men. De inwoners van Reggio voorzien dat ook dat de volksvertegenwoordi gers sporadisch naar hun stad zullen komen en dat kan ze in feite ook niet zoveel schelen. Het voornaamste feit is dat het nieuwe halfautonome ge westelijke bestuur van de provincie nu in Catanzaro zit en dat deze stad waarschijnlijk de vetste brokken zal krijgen uit de ontwikkelingspot. Het hele conflict draait er namelijk om een zo goed mogelijk uitgangs punt te krijgen bij het realiseren van de ontwikkelingsplannen voor deze armste provincie van Italië. Het jaar lijks inkomen per volwassen inwoner ligt ef omstreeks de tweeduizend gul den. Voor de ontwikkeling van dit ge bied heeft de regering in Rome enke le plannen opgesteld, die o.a. de ver wezenlijking van industriële projec ten, aanleg van wegen, uitbreiding van vliegvelden, bevordering van het toerisme en de vestiging van een uni versiteit behelzen. Compromis Het regionale geschil is ook nog in het nationale politieke vlak terecht gekomen doordat de socialisten de kandidatuur van Catanzaro steunden omdat hun aanhang er groot is. Met dezelfde motieven waren de christen democraten voor Reggio. De coalitie regering bestaat uit christen-demo craten. linkse socialisten, sociaalde mocraten en republikeinen. Het besluit van de gewestelijke raad dat gisteren viel met 21 stem men voor, twaalf tegen en zeven ont houdingen, stoelt in feite op een com promis-voorstel van premier Colom bo, die de oplossing van het geweste lijke parlement met wisselende standplaatsen aan de hand had ge daan. De uitslag werd door de bevolking van Reggio met grote bitterheid en verontwaardiging ontvangen. „Het wordt een permanente guerrilla en zij hebben het zo gewild", zei een jonge stakende functionaris in Reg gio. Rondom de stad en op belang rijke punten staan sterke politie- eenheden gereed om in te grijpen. AMSTERDAM De procureur-ge neraal bij het gerechtshof in Amster dam heeft gisteren een gevangenis straf van vijf jaar met aftrek van voorlopige hechtenis geëist tegen de 21-jarige Tsjech Nilan F. wegens doodslag op een 21-jarige Duitser in een woonboot en poging tot doodslag op de 43-jarige eigenaar van de boot. De rechtbank veroordeelde ver dachte vorig jaar tot een zelfde straf, maar van dit vonnis werd door de procureur-generaal vernietiging ge vraagd wegens tegenstrijdigheid in de bewijsvoering. In de nacht van 4 op 5 mei van het vorig jaar had verdachte een woor denwisseling met de Duitser en de eigenaar van de boot, die jongelui te gen geringe bedragen daar liet sla pen. Plotseling trok Nilan, die ter zit ting verklaarde zich bijna niets meer te herinneren, doordat hij ten tijde van zijn daad onder invloed van al cohol verkeerde, zijn pistool en vuur de enige schoten af op de Duitser. Deze werd dodelijk getroffen. DEN HAAG Het presidium van de Tweede Kamer zal voorhands geen bijzondere (veiligheids-)maatregelen treffen als gevolg van de incidenten in de afgelopen week in het Kamer gebouw. Dit is gisteren meegedeeld na af loop van de vergadering van het Ka mer-presidium. Wel zal het presidium zich binnenkort nader betaden over de vraag, of de orde-maatrege len in het Kamer-gebouw moeten worden herzien. og argeloos drukte ik op de deur- iner toen er gebeld werd. Wat het anders zijn dan een vrien- ijke leverancier, die me nog Jerwets de spullen thuis brengt? hoogstens een huisgenoot, die de itel voor het gemak maar in de hield. Of alleen, omdat ze het nu imaal gezellig vinden om aan het d van de rit een verwelkomend icht aan de deur te vinden. leel zachtjes begon de alarmklok tikken toen ik de voetstappen op trap niet herkende kwam daar aan? ig even de troostende gedachte een postbesteller. maar toen was fantasie uitgeput en verscheen hoofd..of liever de hoofden. hoofd van een zakelijke rela- met wie ik ooit eens een gesprek J gehad in Londen. Zoals gebruj- ijk pleeg je dan te eindigen met hartelijke uitnodiging, dat je >pt de gastvrijheid te kunnen re- icheren... Natuurlijk zijn vrouw is ook wel ft, als ze eens in Holland zijn.. !n je vergeet ze op slag, zoals je 1 alle vriendelijke uitnodigingen de meest onmogelijke plekken aarde vergeet. zij hadden het niet verge in de hal was nauwelijks plaats voor de begroeting, omdat daar nog de meubelen stonden, uit de kamer gesleept voor de witbeurt. In de zitkamer nog rudimenten van de keukeninventaris. In een flits zag ik het blinkend ruime privékantoor. waar hij me in dertijd ontving Voor me het super-luxe vrouwtje in haar nertsjas, die net de glacé's van de fijne vingertjes schoof.een handje met welgemanicuurde nagel- k Bezoek tjes verdween in mijn vuist, stoffig van de stapels boeken die ik juist aan het uitkloppen was. Met Britse beleefdheid deden ze of er niets vreemds aan deze entree was. Lieten zich in een stoel zetten en zeiden een kop thee zeer le zullen waarderen. In de keuken trachtte ik wanhopig te verzinnen wat een witter in het Engels is en hoe de chaotische toe stand te verklaren. Stamelend begon ik toen ze achter hun thee zaten. Ze hoorden het glimlachend neutraal aan. Het was duidelijk, dat ik zeer onduidelijk was en geenszins overtuigend. Even duidelijk, dat ze gerekend hadden op een invitatie voor „din ner" of ..supper" of weet ik veel. Een ogenblik dacht ik nog ze in een restaurant te noden, maar waar moest ik de tijd en energie vandaan halen? En de bom duiten. Ik voelde een ladder in mijn kous kruipen en een piek langs mijn wang strijken en er zat een vlek op mijn rok. Na drie kwartier moeizaamheid namen ze afscheid. Ze hadden het „so nice" gevonden en de thee was verrukkelijk geweest en als ik weer in Engeland was moest ik vooral niet verzuimen hen te bezoeken. Neen, niet weer in zijn kantoor, maar een weekend in hun landhuis... er was een enige golf club- Toen ik ze de trap afwuifde, hoor de ik haar zeggen: „Poor little thing". Dat was ik kennelijk.en ik ben toch één meter tweeënzeventig. Dat van dat witten hadden ze dus echt niet gesnapt! Reggio is opnieuw tameel van onlustennu Catanzaro definitief hoofdstad van het Italiaanse ge west Calabria is geworden. Een molotov-cocktail brandt b(j een mobiele eenheid van de politie, die bezig is traangasgranaten af te schieten. De Italiaanse actrice Sophia Loren (op de foto met haar 2-jarig zoontje Carloheeft van haar villa te Rome een versterkte vesting laten maken, omdat zij vreest, dat men haar kind wil ontvoeren. GROOTEBROEK Bij een botsing tussen twee personenauto's op de provinciale weg Hoorn - Enkhuizen zijn drie personen om het leven geko men. Twee slachtoffers zaten in een auto met in totaal 5 inzittenden De slacht offers zijn: de heer T. R. Vroling (33) uit Hem en de heer Nan uit Venhui zen. De drie andere inzittenden (allen familieleden) werden gewond en overgebracht naar een ziekenhuis in Hoorn. De bestuurder van de andere auto, de heer J. T. Berkhout (45) uit Zwaag kwam eveneens om het leven bij dit ongeluk. Vragen over voormalig ambassadeur Z.-Afrika DEN HAAG Het Tweede Ka merlid Dankert (soc.) heeft minister Luns vragen gesteld over het optre den van de voormalige Nederlandse ambassadeur in Zuid-Afrika op 3 no vember 1969. Deze zou bezoekende Nederlandse studenten een stencil hebben over handigd, waarin onder meer was ge steld dat de blanke Zuid-Afrikaan oprecht zoekt naar een redelijke en praktisch mogelijke oplossing van de rassenverhouding, waarbij de belan gen van de niet-blanke bevolkingsge deelten de volle aandacht krijgen. De heer Dankert wil weten of dit optreden van de voormalige ambassa deur volgens de heer Luns „door de beugel" kan. DEN HAAG Naar het oordeel van minister Polak (justitie) kan het gebruik maken van communicatie middelen (zoals radio en televisie) in gevallen van een ernstig misdrijf on der omstandigheden zinvol zijn. voor al indien redelijkerwijze vanuit het publiek betrouwbare medewerking verwacht mag worden Minister Polak heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op (schriftelijke) vragen over de Delftse moord. In het antwoord zegt minister Po lak, dat praktisch alle in telefoontjes en brieven genoemde- bijzonderheden van buiten-af niet waarneembaar waren, zodat daarin geen aanwijzing was te vinden, dat de vermoedelijke dader in de directe omgeving van de woning van het slachtoffer woonach tig zou zijn. DEN HAAG De Nederland se regering heeft, zo blijkt uit een communiqué van de RVD. met venvondering kennis geno men van de kritische reacties die de gift van koningin Juliana aan de actie „Betaald antwoord" in Zuid-Afrika heeft gewekt. Zoals vermeld, heeft koningin Ju liana. vorige week een gift- geschon ken voor de actie „Betaald ant woord". Deze wordt gevoerd ten be hoeve van het door het centrale comité van de wereldraad van kerken in Addis Abeba aanvaarde „program ma tot bestrijding van het racisme". Steun NEW YORK Egypte heeft voor het eerst aangeboden Is raël als een soevereine joodse staat te erkennen, mits het de immigratie van joden beperkt. De Egyptische vertegenwoordiger bij de VN. Mohammed El Zayyat, heeft dit gezegd in een vraaggesprek met de New York Post. Het interview vond plaats nadat El Zayyat aan VN-bemiddelaar Gunnar Jarring het antwoord van zijn rege ring had overhandigd op diens recen te vredesvoorstellen Goedingelichte kringen noemden het antwoord posi tief. Eerste maal Dr. El Zayyat zei in het vraagge sprek dat het de eerste maal in 25 jaar was dat de Israëliërs van Egypte de erkenning als een soevereine staat krijgen aangeboden. Een dergelijke gelegenheid zou zich nooit meer voor doen, zei hij. Israël moet zich echter niet opwer pen als representant of verzamel plaats van de joden over de gehele wereld. Dergelijke restricties mogen tegenover hen een „morele beper king" schijnen, „voor zover het ons aangaat is het een kwestie van vei ligheid", aldus Zayyat. Elke regeling zou volgens hem moeten vaststellen of Israël een land is dat voor alle joden op de wereld „open" staat of dat het beperkt moet blijven tot degenen die er thans wo nen. Volgens de New York Post had El Zayyat verduidelijkt, dat het bij een beperking van de joodse immigratie slechts gaat om een wijziging van de politiek zoals die is neergelegd in het akkoord tussen het Israëlische parle ment en de internationale zionistische beweging. Daarin wordt de immigra tie van joden een Israëlische doelstel ling genoemd, waarbij elke jood auto matisch het recht op Israëlisch staatsburgerschap heeft. AMSTERDAM Na de aan klacht van Radio Veronica heb ben nu ook de Zwitserse eige naren van het zendschip „Mebo" van Radio Nordsee een.aanklacht ingediend. Tegen de directie van Veronica zal een gebod worden gevraagd zich te onthouden van elke handeling of ge draging met het doel dat de exploita tie van het schip wordt belemmerd. Verder zal gevorderd worden dat Veronica de schade zal moeten beta len, voortvloeiende uit het weder rechtelijk bezet houden van het schip en het onklaar maken van de zendin- stallaties. De vertegenwoordiger van de Zwit serse eigenaren deelde mee. dat op 30 september Veronica en de beide Zwitsers een overeenkomst sloten, waarbij Veronica het schip voor twee maanden charterde. Deze overeen komst liep op 30 november jL af. De eigenaren boden directe beta ling aan van de totaalsom van door Veronica geleende bedragen «en miljoen tegen gelijktijdige terug gave van de scheepspapieren. Kennelijk wenste Veronica te ver hinderen dat het- schip voor zend- doeleinden zou worden gebruikt, al dus de vertegenwoordiger van de Zwitsers. De gestelde voorwaarden - werden van de hand gwjvezen. Hoewel de overeenkomst reeds op 30 november 1970 was geëindigd, bleef Veronica het schip bezet hou den en stond zelfs de eigenaren niet toe aan boord te komen, aldus dc Zwitsers. Op 5 januari slaagde dë Zwitser Bollier er in de door Vero nica geplaatste kapitein van boord te lokken. De rechtmatige eigenaren maken sindsdien van hun schip nor maal gebruik. Van zeeroof is volgens hun vertegenwoordiger geen sprake. De bouwbonden hebben overeen stemming bereikt over nog twee nieuwe cao's. Het gaat om de cao voor timmerfabrieken (8700 werkne mers) en de cao koelkastenbouw (250 werknemers), contracten met een looptijd van 1 januari 1971 tot eind 197X Fijn om over de vloer te hebben. 5 jaar slijtage garantie dit Wolmerk. Wanneer het u gaat om wollen «Pilt van schee/woi gegarandeèrd zuiver scheerwol (Wyers staat er achter) Dit programma heeft in Nederland de steun gekregen van protestantse kerken, oecumenische instellingen en het episcopaat. Koningin Juliana, aldus het com muniqué, heeft als lidmaat van haar kerk een gift gegeven aan de actie van de wereldraad van kerken, die gericht is op humanitaire, medische, educatieve en informatieve doelein den. De wereldraad heeft de verzekering gegeven, dat met de middelen van deze actie niet het geweld wordt ge steund, dat verbonden is met het ver zet tegen onderdrukking, aldus de It VD. lieg naar repuhlick- uordt geplaveid (Vervolg van pag. 1) DEN HAAG Dc kritiek gisteren in de Tweede Kamer tegen dc voor stellen tot grondwetswijziging van D'66, PvdA en de groep-Aarden was fel en werd voortdurend onderbroken door interrupties van dc fractieleider van D'66, mr. Van Mierlo. Het bezwaar van de CHU was: in dien Nederland naast het gekozen parlement ook een gekozen forma teur-minister-president zou krijgen, blijft er voor het staatshoofd nauwe lijks meer plaats over. ,,De weg van de constitutionele mo narchie naar een republiek wordt op deze manier geplaveid en dat is in strijd met onze opvattingen over de staatkundige verhoudingen", zei me juffrouw Haars Haar vrees en eveneens die van an dere partijen was. dat Nederland met de rechtstreeks gekozen pTesident in - de richting zou gaan van de sterke man. zoals De Gaulle kn Frankrijk. Krachtmeting Het gevaar bestaat dat er een krachtmeting zal ontstaan tussen het rechtstreeks gekozen parlement en de rechtstreeks gekozen minister-presi- dent. De premier, die zelf zijn minis ters heeft gekozen, zal het dan wel eens kunnen winnen. „In ons parlementaire stelsel ont leent een kabinet zijn gezag tot rege ren aan een uitspraak van de Kamer meerderheid en niet aan de kiezers", zei de heer Kolfschoten Hij dacht dat het openbaar debat in de Kamer over de kabinetsformatie ongeveer twee weken na de verkiezingen gehouden zou kunnen worden. De nieuwe fracties hebben dan de tijd zich te oriënteren. Wanneer de Kamer er na twee keer «temmen niet in slaagt een advies uit te brengen over een formateur, dan kan weer worden teruggevallen op de oude methode van kabinetsformatie Wanneer de kabinetsformateur is geslaagd aldus de gedachte var. de heer Kolfschoten, rapporteert hij niet alleen aan de Koningin, maar ook aan de Tweede Kamer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9