„Tent naast mesthoop gezonder dan stad" KABOUTERBOEK VOOR RECHTER: Onoprechtheid blijkt uit afwijzing van een volkstelling Schatkistpapier neemt af geldmarkt is krap „En de boer kam peerde voort Weer Nederlandse kippen en eieren naar buitenland visie Meer openheid over overdracht Indonesië nieuwe Argument Zuid-Afrika: WOENSDAG 17 FEBRUARI 1971 GORKUM „Wij snappen van onze wetten geen moer, want zo beloont men een gast vrije boer", zo luidt een van de leuzen op de vele spandoeken die een groot aantal sympathisanten van kabouterboerWim van de Berg (30) uit Meerkerk dinsdag begeleiden naar het kantonge recht in Gorkum. Op het plein voor het stad huis, waar ook het kantonge recht is gevestigd wordt luid „Wij gaan naar de rechter toe gezongen en veel hilaritit onder de omstanders oogst de leuze „wees vrij, zet uw caravan bij mij". Wim van de Berg zelf wordt „opgebracht" door twee als Bromsnor uitgedoste man nen. Wim van de Berg. die in juli en augustus van het vorig jaar zonder vergunning stadsmen senop zijn land heeft laten kamperenheeft in de afgelopen maanden zeker niet stil gezeten. Onder de naam Stichting Vrije Recreatie heeft hij een organi satie opgebouwd, die het vrije kamperen wil stimuleren. Ongeveer 160 veehouders, land bouwers en fruittelers staan al in Meerkerk geregistreerd als bereidwillig tenten en caravans op hun terreinen toe te laten, tegen (kleine) vergoeding. On geveer 400 mensen uit alle delen van Nederland hebben zich als donateur van de stich ting opgegeven. Na de zitting verklaart Wim van de Berg, geenszins onder de indruk van de voorwaarde lijke geldboete die hij kreeg, dat hij zeker doorgaat met zijn streven naar vrije recreatie. „Ik heb goede hoop dat het nieuwe college van B en W de verorde ning wat soepeler zal hanteren, een vergunning wil ik beslist niet aanvragen en als ik in de gevangenis kom, haalt Neder land me er wel weer uit." we nojf net zo ver. In alle Europese landen kan men vrij kamperen zodra men toestemming heeft van de eige naar. Dat moet toch in Nederland ook kunnen? Ik wil stadsmensen graag laten kamperen op een eigen stukje grond, waar ze kunnen doen en laten wat ze willen en waar ze tenminste kunnen genieten van de natuur zon der dat het hen veel geld kost, wat velen niet kunnen opbrengen." De officier van justitie, mr. G. M. van Leeuwen, blijkt het ondanks het feit dat ook hij jaren heeft gekam peerd, niet met de zienswijze van boer Van de Berg eens te zijn: „Ik wil diezelfde Nederlanders, die nu zo graag vrij willen kamperen, wel eens horen als het eerste geval van typhus uitbreekt. Dan komt men bij dezelfde overheid en zegt: begrijp je nu dat het gemeentebestuur dit kamperen toestaat? Op een terrein waar geen enkele sanitaire voorziening is?" „Het sanitair is er", zo verweert de heer Van de Berg zich. „Elke boerde rij heeft toch zijn sanitaire voorzie ningen." „Ik. weet niet hoe het het ko mende seizoen zal gaan", een vermoe ien heeft de officier echter wel: „Nu 'eest heel Nederland wat een weldoe ner verdachte wel is". (Door Zettie Leeuwenburgh) GORKUM „Wij zijn het gemeentebestuur niet en gaan dus ook niet oordelen over billijkheid of menselijkheid. Overigens heb ik ook gekampeerd, zeker dertig jaar, maar daardoor ken ik ook de eisen waaraan een kampeerterrein moet voldoen." Dit merkt de kanton rechter in Gorkum, mr. J. van Gulik, op als de 30-jarige veehouder W. T. van de Berg uit Meerkerk zijn bezwaren kenbaar maakt tegen de strenge handhaving van de verordening in Meerkerk dat er op privé-grond niet mag worden gekampeerd als de eigenaar geen ver gunning heeft. ook geen verklaring willen afleggen toen op een morgen, om half zes. po litie proces-verbaal kwam opmaken. „Dat is toch geen tijd om bij een boer aan te komen. Elk zinnig mens weet dat hij dan moet melken." De raad van de kantonrechter nog eens rustig te gaan praten en een vergunning alsnog aan te vragen, wil Wim echter niet opvolgen. „Dan zijn In juli en augustus van het vorig jaar heeft „kabouterboer" Van de Berg, zoals hij wel wordt genoemd, kampeerders op zijn eiland toegela ten. zonder dat hij hiervoor de ver eiste vergunning had. Een aangete kend schrijven, waarin hij hier op attent werd gemaakt, heeft hij niet in ontvangst genomen „Ik neem uit principe geen aangetekende stukken aan", zo verklaart hij en hij heeft U'EN KEUZE uit de badmode van de Bambolino, v.l.n.r. een piepkleine bikini voor een peuter, een zwembroekje, een plastron met midirok voor een iets ouder meisje, een Bermuda zwembroek en een eendelig bad pak met open voor- en zijpanden. de voorgrond een klein zwembroekje van satijn. Zomercollectie Bambolino DEMOCRAAT „Een wijziging op de wet kampeer- /erordening zou een oplossing zijn, maar dat kan nu niet Soms wordt logluikend wel eens toegelaten dat er een of twee tenten zijn, maar het eind is dan natuurlijk zoek, want morgen zijn het er tien en overmor gen twintig. De weg terug is dan nog veel moeilijker. Op dit moment mag het dus niet en verdachte zal zich hier als goede democraat aan moeten houden. Ik eis vijftig gulden boete iubsidiair vijf dagen hechtenis. De raadsman van verdachte, mr. C. Sikkel, wijst op het sympathieke doel ■lat zijn cliënt nastreeft: „Ik meen '.och te hebben kunnen constateren, ■lat ook de officier en rechter deze mening hebben. Zeker is dat men in Nederland zo zou moeten ingrijpen lat op beperkte wijze kamperen voor tadsmensen is toegestaan". Mr. Sikkel vestigt voorts de aan lacht op een rechtszaak die onlangs in Alkmaar werd gehouden voor het zelfde feit: „Verdachte werd hier slechts schuldig verklaard, zonder toepassing van straf. „In hoger be roep werd die verdachte echter ver oordeeld tot een voorwaardelijke geldboete van vijftig gulden", zo pa reert de officier. En tot deze veroordeling besluit ook ^e kantonrechter in Gorkum. Wim van de Berg krijgt vijftig gulden 'oorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Zijn laatste woorden zijn echter nog voor de officier bestemd, die bang was voor het uitbreken van typhus: „Ik geloof dat als ik mijn tentje vlak naast de mesthoop opzet, dit nog gezonder is dan de stad." gedragen werd door een meisje dat hooguit twee jaar waZ. Modieus is best. maar het moet niet te gek worden. Kinderen van twee jaar bewegen zich beslist niet erg gemakkelijk in stijve suède midipakken en in dat geval zijn het in feite alleen de trotse Van een onzer verslaggeefsters Die prijzen zijn overigens hele maal het zwakke punt van de col lectie, althans naar onze mening. Kleine draion jurkjes, die 65 gul den kosten, linnen pakken voor jongens van 150 gulden, midipak ken met een mouwloos vest voor 133 of 160 gulden, katoenen wind jacks voor 68 en 51 gulden en helemaal het toppunt van sno bisme een gewoon tricot hemd je, afkomstig van de Franse mode ontwerper Pierre Cardin voor de somma van 32 gulden. AMSTERDAM Ouders in praktijk zullen dat meestal moeders zijn die er prijs op stellen, dat hun kinderen er mo dieus, maar toch niet als kleine- oude-mensjes hijlopen, kunnen dit seizoen heel goed, maar wel duur, terecht bij de verschillen de Bambolino-zaken in Neder land. BRUSSEL Minister Lardinois >q (landbouw) heeft gisteren in Brussel fj van zijn collega's van de overige j| EEG-landen gedaan gekregen, dat 1 ii met ingang van aanstaande maandag weer eieren naar die landen uitge- B voerd mogen worden. Naar de Duitse 9 bondsrepubliek zal maandag ook 1 j weer levend pluimvee uitgevoerd mo- 9 gen worden, Dit is het gevolg van het feit, dat sg de pseudeo-vogelpest in Nederland praktisch bedwongen is. Volgens de 9 minister hebben zich vorige week nog [twaalf gevallen van deze ziekte voor- gedaan en de week daarvoor 23, ter- l wijl er in januari nog 110 - 120 ge- vallen per week voorkwamen. In de periode dat zich pseudo-vo- Igelpest voordeed, zijn in Nederland ■(volgens een nationale regeling onge- 50.000.000 eieren uit de markt van |genomen, die verwerkt worden tot jeierpoeder. De helft daarvan gaat DEN HAAG Het lid van de haar het wereldvoedselhulpprogram- tweede kamer voor de ARP, de heer terwijl de rest van dit eierpoeder M. W. Schakel heeft gevraagd of de inaar derde landen wordt uitgevoerd. regering bereid is over te gaan tot een bronnenpublicatie over de voor geschiedenis van de soevereiniteitso- De 4-jarige Antoine is zomaar verdracht aan Indonesië. een aardig ventje uit Amsterdam. Het Kamerlid deed dit verzoek in De juffrouw van de kleuterschool schriftelijke vragen aan de ministers heeft beloofd, dat de kinderen hun van buitenlandse zaken e nvan cul- I eigen carnavalletje mogen vieren. tuur, recreatie en maatschappelijk i Antoine heeft er schik in. werk. Maar goed, voor wie deze prij zen geen bezwaar vormen, heeft de nieuwe collectie van Bambolino beslist veel goeds te bieden, zowel voor heel kleine kinderen (van een a anderhalf jaar) als voor jonge tieners (omstreeks twaalf of der tien jaar). Bijzonder aardig in de collectie was wel de verzameling badgoed en het nachtgoed. Bij de hadmode waren vooral de piep kleine bikini's voor kleine meisjes erg leuk en ook niet zo prijzig als de rest van de collectie. Een van de beste garanties, dat de model len van Bambolino geschikt zijn voor de jeugd, was wel het feit, dat de kleine mannequins, die de verschillende modellen toonden, klaarblijkelijk bijzonder veel ple zier in de kleren hadden en ze getuige de jammerklachten achter de coulissen maar nauwelijks wilden uittrekken na afloop van het festijn. De zomercollectie van deze zaak bestaat namelijk uit een assorti ment bijzonder modieuze kinder kleding, waarin alle grote modelij nen, zoals midirokken, driekwart pofbroeken, vlinder-garneringen etc. zijn terug te vinden, maar die toch niet een verkleinde uitvoe ring van een „grote-mensen" collectie is. Wim van den Berg, de vrije boer uit Meerkerk, wordt opge bracht door twee als brom snor verklede vazallen. De modellen zijn, op een enkele uitzondering na. heel jeugdig en goed geschikt voor kinderen tot een jaar of dertien. Die uitzonde ring, die nu niet direct kinderlijk was en te veel deed denken aan een kleine versie van een volwas senmodel, vonden wij het midi-suède-pakje (voor de somma van maar liefst 252 gulden), dat moeders, die genieten van een mo dieus gekleed kind. Afgezien na tuurlijk nog van de prijs, die wij niet erg aantrekkelijk vinden voor een kinderpakje. Forum behandelt de volkstelling UTRECHT Morgenavond zal op initiatief van het universiteitshuis in Utrecht een forum worden gehouden over de volkstelling. Onder voorzit terschap van de socioloog Prof. dr. J. Thoenes hebben in dit forum zitting de heer Blüm van het CBS, mej Samkalden van „Sjaloom" en de tweede kamerleden drs. Wiebinga (pac.soc.) en L. M. de Beer (lib.). DEN HAAG „De absolute holheid van de beschuldigingen die tegen Zuid-Afrika zijn inge bracht met betrekking tot het welzijn en de zelfbeschikking van de inwoners in Zuidwest- Afrika, is ontmaskerd door hei Zuidafrikaanse voorstel tot eer volksstemming en de reactief die er tot nu toe op zijn ont vangen". Dit heeft de Zuidafrikaanse verte genwoordiger D. P. de Villiers giste ren voor het internationaal gerecht' hof in Den Haag verklaard. Afrika geen been meer zou hebben om op te staan. Maar in werkelijk heid ontmoetenwi j volledige afwij zing gepaard met uiterst onpenullige zogenaamde technische bezwaren en excuses". AMSTERDAM De geldmarkt is bijzonder krap geworden door voel afgenomen schatkistpapier ad ca. ƒ280 min. Ondanks rijksbetalingen van circa 450 min op de 15e van de maand is het peil van de schatkist met bijna 300 min. gestegen tot 1480,5 min. Deze toeneming is mogelijk gewor den door eensdeels de afgifte van schatkistpapier en anderzijds belas tingbetalingen. Blijkens de weekstaat van de Nederlandsche Bank is de bankbiljettencirculatie met ƒ110 min. ingekrompen tot ƒ9241,7 min., het laagste peil van 1971. De afgenomen schatkistbiljetten en -promessen zijn voor een gedeel te gefinancierd door opgenomen voor schotten ad 75 min. De banken zit ten nog op een veilig niveau van ƒ32,3 min., mede belangrijk omdat nog steeds rekening moet worden ge houden met een discontoverlaging. Stand van het schatkistpapier op 15/2 en 8/2 1971. Schatkistpromessen 1.327.800.000. resp. 1.162.100.000. Schatkistbiljetten f5.852.700.000 resp. 5.727.700.000. Het internationale hof behande momenteel een adviesaanvraag va de veiligheidsraad over de juridisch consequenties voor de andere lande van Zuid-Afrika's blijvende aanwr igheid in Namibië (Zuidwest-Afrika Zuid-Afrika kreeg in 1920 van c 'olkenbond het gebied in mandaa Na het ontbinden van de volkenbon in 1946 hebben de VN dat mandar n 1966 beëindigd verklaard. Zuid Afrika betwist dat de VN hiertoe h echt hadden. Kort voor de aanvang van de mor lelinge behandeling door het hof vr. ie adviesaanvraag van de veilig leidsraad, vorige week. stelde Zuid \frika voor een volksstemming in he jetwiste gebied te houden, waarbij d nwoners zolden kunnen kiezen tus ;en het huidige bestuur en behee loor de V N. „Als de beschuldigers oprecht ir hun aanklachten hadden geloofd", zei de Zuidafrikaanse pleitbezorger ver der, „zouden zij dan niet het voorstel hebben begroet als een middel om hun zaak te bewijzen, zodat Zuid- (In dulz. gldns) Goud Vord. in goud enz. Buit. bctaalm Guld.vord. op buit. Papier in disconto Pap. d. bank gek. Voorsch. cn beien. Nederl. munten Bankbiljetten 9.241.688 's Rijks schatkist 1.480.510 Banken In Ned. 32.264 Andere ingez4D.435 Banken in bult. 50.208 And. niet-ingez. 25.799 Saldi bult. geld 6.772 Tot. goud en dev. 9.856.997 waarv. convert. 2.247.971 Dekkingspercent. 91,22 Kanselier Brandt laat zich met overgave kussen door prins Peter IV brachten de kanselier een bezoek om het de carnavalsprinset van Bonn, Bonna Doris II. Zij en carnaval in te luiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11