Lpartheid is gebaseerd op aachteloosheid van negers 54° RAI Barbertjebungelt in Kamer Frankrijk NAVO de reiki hand jersonenauto's iet meer premie voor avergang op aardgas Wens van Tweede Kamer: Vastleggen wie lid is van Koninklijk Huis chtoffers van 1 Jan Elshout geborgen TEKENEN VAN TOENADERING 11 TM 21 FEBRUARI Zeebodemverdrag ondertekend Zeebodem 9 VRIJDAG 12 FtBRUARI 1971 Een vooraanstaand socioloog in Zuid-Afrika mening dat de apartheid zich kan handhaven doordat de bevolking toestaat dat zij voortduurt. ice Schlemmer. de directeur instituut voor sociaal onder- de universiteit van Natal, grote aantallen van minder kelde zwarten ondanks het feit je blanken benijden en zelfs lich toch een overwonnen voJk mmer zegt deze dingen in een etiteld „Factoren die aan de d ten grondslag liggen", als el van een studie over het dom 'in een maatschappij apartheid heerst. ontstaan van de apartheid is het feit, dat vele blanken geloven dat zwarten minderwaardig zijn. achterlijk of "anders". Grondslag „Het systeem veroorzaakt in feite dat de gewone zwarte inferieur is. De privileges en de macht van de blan ken geven de blanke een zekere moed, zelfvertrouwen en zelfverze kerdheid in zijn optreden tegenover de zwarten. En de zwarten, door hun totale gebrek aan privileges en hun lagere status kunnen daar eenvoudig niet tegen op," zegt Schlemmer. Blanke politieagenten slaan een menigte demonstrerende neger vrouwen uiteen. Een tafereel dat de machteloosheid uitbeeldt van de situatie van de negers in Zuid-Afrika. Oplossing roject is gezamenlijk geor- oor het Christelijk Instituut d-Afrika en de Zuidafrikaan- van kerken. Het doel is een |jke oplossing te vinden voor rtheidsprobleem. fomer zegt dat veel blanken in |rika een poging voorzien van jrten om een eind te maken (huidige systeem, goed georganiseerde actie van arten. bijvoorbeeld een alge- taking, kan het huidige sys- Sjwel onmiddellijk vernietigen economie van het land lam te zegt Schlemmer. r". zegt hij, „Het is zeer on- lijnlijk dat een dergelijke ac- p nabije toekomst zal plaats en dit politieke onvermogen j zwarte is een van de grond- iarop -de apartheid 'is ge- systeem de fabrieken, de le mijnen enz. worden op een manier beschouwd als het van de blanke." steem, hoewel men het af- rordt niet geheel en al als on- ischouwd. Dit zal uiteraard ikkeling van de geest van jelemmeren." indere belangrijke overweging ie rekening moet worden ge- bij de besohouwing van het Hij stelt tevens dat de geschiedenis van Zuid-Afrika een krachtige grondslag heeft gevormd voor rassen- ongelijkheid. De verhouding mees- ter-siaaf 'in de oude Kaap-kolonie heeft de donkere huidskleur tot een „soort herkenningsteken voor min derwaardigheid gemaakt". Oorlogen en gevechten tussen de zwarte bevolking en de eerst aange komen, kolonisten hebben geleid tot vijandigheid en wantrouwen tussen de zwarte bevolking en de blanken. De historische ontwikkeling van het exclusieve en agressieve nationa lisme van de blanke Afrikaanders (de nakomelingen van de Nederlandse kolonisten) die de voornaamste voor standers zijn van de apartheid, heeft dit systeem tot „een star uiterste" ge dreven. Schuldgevoelens „Een factor die vaak genoemd wordt als een psychologische reden voor apartheid is de wees onder de blanken dat ze „hun land zullen ver liezen" en „in zee zullen worden ge dreven." „Het is duidelijk dat deze vrees ge heel realistisch is. Als de apartheid mislukt, zullen de meeste blanken daar schade van hebben door verlies van privileges en economische wel vaart." „Als de huidige politiek van de re gering van Zuid-Arfika wordt voort gezet totdat er een gewelddadige re volutie uitbreekt, met grote stakingen met het gevolg dat de blanke over heersing ten einde komt, dan kan men nauwelijks verwachten dat de blanken door de zwarten met veel zachtmoedigheid zullen worden be handeld." „Het is niet onnatuurlijk dat de blanken hun eigen vagelijk begrepen schuldgevoelens over de manier waarop zij de zwarten behandelen, als het ware omzetten in vrees voor wat de zwarten zullen doen als ze er de kans toe krijgen." „Op deze wijze, door een sociaal- chologisch proces, is het systeem zelf- bestendigend," aldus Schlemmer. De Mapuchi-indianen, die in het zuiden van Chili wonen, hebben zich enige tijd geleden georgani seerd in de Revolutionaire boe- renbeweging. Zij hebben vesti gingen bezet, de bewoners ver jaagd en stukken onbebouwd land in bezit genomen. President Allende heeft onlangs een be zoek gebracht aan zijn oproeri- fERDAM De acht mensen derdagmorgen als vermist zijn |en na de i^mpzalige brand nrd van de Mr. Jan Elshout. de loop van de dag gevonden. familieleden de slachtoffers ^geïdentificeerd zijn de stoffe- Isten naar de Zuiderbegraaf- fvergebracht. BRUSSEL Frankrijk gaat binnenkort meedoen aan NAVO- vlootoefeningen, die worden ge houden onder de codenaam van Sunny Skies 71. AMSTERDAM leopend 10-17 en 19-22 uur,zaterdag en j bndag 10-17 uur, toegang f 4,00. iecials irem-toegang-biljeuen mei 3x reduciie verkrijgbaar op 140 ns-si,nmns Dit wordt beschouwd als een nieuw teken van de toenadering van Frank rijk tot de Atlantische Verdragsorga nisatie sinds het aftreden van presi dent De Gaulle, nu haast twee jaar geleden. Frankrijk had al deelgenomen aan kleinere gezamenlijke oefeningen, maar hieraan was nooit veel aan dacht besteed. NAUWER Er zijn nog meer tekenen van een nauwere samenwerking van Frank rijk met de NAVO. Zo heeft d, Franse stafchef, gene raal Fourquet, de opvatting van zijn voorganger laten varen dat Frankrijk zich „naar alle kanten" moet verdedi gen als het wordt aangevallen, zelfs als dit gebeurde door de Verenigde Staten en of Engeland. Op 27 januari bracht hij zijn eerste bezoek aan het NAVO-hoofdkwartier te Casteau in België; waar hij een bespreking voerde met de Ameri kaanse opperbevelhebber van de NA VO in Europa, generaal Goodpaster. De NAVO was in 1967 naar België verhuisd nadat De Gaulle had doen weten dat de organisatie niet langer gevestigd mocht blijven op Frans grondgebied. WASHINGTON Amerika. Rus land en Engeland hebben gisteren met tientallen andere landen, waar onder Nederland, het verdrag onder tekend waarbij het plaatsen van kernwapens en andere massavernieti gingswapens op de zeebodem verbo den wordt. Het verdrag wordt echter pas van kracht wanneer 22 landen, met in begrip van de drie bovengenoemde grote mogendheden, dat hebben gera tificeerd. De onderlekeningsplechtigheden zijn gehouden in Washington, Londen en Moskou. President Nixon en pre mier Kosygin spraken de hoop uit, dat de besprekingen tussen hun lan den over beperking van de strategi sche bewapening die volgende maand in Wenen worden hervat tot resultaat zullen leiden. (Van onze parleraentsredactiC) DEN HAAG De meerder heid van de Tweede Kamer zal zich waarschijnlijk scharen ach ter het voorstel van de regering bij wet te bepalen welke leden van de koninklijke familie moe ten worden gerekend tot het Ko ninklijk Huis. De wenselijkheid van zulk een wet zou in de Grondwet uitgedrukt moeten worden, daartoe artikel 21a in gevoegd zou moeten worden. Gistermiddag verdiepte de Kamer zich in deze materie, waarbij het gro te vraagpunt was of definiëring van het begrip „lid van het Koninklijk Huis" behoorde te geschieden bij wet. dus met goedkeuring van het parle ment of bij algemene maatregel van bestuur. In het laatste geval kan het parlement, indien het daaraan be hoefte heeft, altijd door interpellatie de regeri'ng ter verantwoording roe pen. De commissie Cals-Donner. die ad vies uitbrengt over de nieuwe Grond wet heeft zich uitgesproken voor de methode van algemene maatregel van bestuur, omdat de vaststelling bij wet een zware procedure is en bovendien weinig flexibel. Meerderheid Bij het vooroverleg met de Kamer werd. echter reeds duidelijk, dat de meerderheid van de Kamer aan een regeling bij wet de voorkeur gaf. Het aanwijzen van de leden van het Koninklijk Huis uit de konink lijke familie is belangrijk in verband met een aantal wettelijke bepalingen met rechtsgevolgen voor de leden van het Koninklijk Huis, zoals de vrijdom van port. het voeren van het AA- kenteken, de bewaking, belastingvrij stelling en zeker ook de ministeriële verantwoordelijkheid voor de gedra gingen en uitlatingen van een lid van het Koninklijk Huis. Prof. Diepenhorst (ar) kon niets voelen voor een regeling bij wet en diende mede namens enige fractiege noten, de heer Jongeling (gpv) en freule Wttewaall van Stoetwegen (ch) een amendement in, waardoor de aanwijzing der leden van het Ko ninklijk Huis bij Koninklijk besluit zou kunnen geschieden. Op dat ogenblik presideerde de freule de Kamer. Zij maakte echter duidelijk dat zij het amendement on dertekend had op een ogenblik, dat zij nog niet wist bij indiening juist als president te zullen fungeren. Mejuffrouw Haars (ch) zei, dat haar fractie verdeeld is. Een deel is bereid tot vaststelling bij wet, maar dan met een ruime delegatie aan de Ktoon, waar het de aanwijzing der personen betreft. Kamerdebatten over een p ersoon lijken vooralsnog niet aanlokkelijk. Mr. Geertsema (lib.) liep vooruit op de inhoud van de wet, die overigens pas onder het volgend kabinet en door de nieuwe Kamer behandeld zal ge onderdanen en hun een op lossing beloofd. Foto: president Allende temidden van de Ma puchi-indianen worden. Hij wenst een zo klein moge lijk Koninklijk Huis opdat zoveel mogelijk leden van de koninklijke fa milie de vrijheid van gewone burgers zouden genieten bijvoorbeeld om functies te aanvaarden of lid te zijn van een politieke partij. Ook D'66 was voor een wet, wat reeds eerder door het indienen van een motie duidelijk was geworden. De heer Kolfschoten (kath.v.) opteer de voor de wet evenals de heer Van den Bergh (soc.). Ds. Abma (sg) concludeerde juist, dat zijn partij voor een Algemene Maatregel van Bestuur was toen het incident der zich-hangende zich af speelde. Wanneer de jongeman zijn touwstunt een minuut later was be gonnen. zou hij voor een reeds geslo ten vergadering gedemonstreerd heb ben. ECHT De overheid zal mie van 3000, die tuin- nds 1 juli vorig jaar ont- n als zjj de energievoorzie- ip hun bedrijf omschake- an stookolie op aardgas, [erhogen, zoals de land- nbouworganisaties hebben igd. ister van landbouw en vis- J. Lardinois, heeft dit gis- ig meegedeeld op de jaar- linbouwconferentie van de Ijke Boeren- en Tuinders- van de overwegingen is, verhoging thans discrimine- zijn voor degenen die de :eling al hebben gerealiseerd, de voorschotregeling en de 'aciliteit, die inmiddels inge- zou eerder een verlaging verhoging van de omschake- ile moeten worden overwo- Jus de minister, die zei te ver- li dat de prijs van de stookolie zeker niet naar het lage peil jarheen zal terugkeren en dat verband daarmee waardevol om de Nederlandse energie- 1 op bepaalde punten te ufijzi- prdinois zei dat ook de zeventi- voor veel tuinders niet ge lijk zullen worden. De „afval- niet meer te stuiten en nog Irijven die het proces van ergroti-.ig en verdere moderoi- liet kunnen bijhouden, zullen len hetgeen in het bijzonder or de fruittelers. „Een aantal jaren geleden zijn de mogelijkheden van fruitteelt in ons land vrij sterk overschat", zei de mi nister. Overigens zag hij voor de tuinbouw als geheel uitstekende per spectieven, vooral als de EEG met Engeland en de Scandinavische lan den wordt uitgebreid. Harmonisatie van het concurrentie beleid moet in de komende jaren in Brussel een zeer hoge prioriteit heb ben, aldus ir. Lardinois. De land- en tuinbouw kunnen terecht vragen om compensatie indien Nederland er niet in slaagt de inflatie kleiner te houden dan de omringende landen. Deze compensatie zal dan met name in de belastingsfeer moeten liggen en, zei de minister, „op dit punt zijn al en kele eieren onder de broedende kip gelegd". (Van onze parlcmenlsredactie) DEN HAAG Geruisloos maar volkomen werd gistermid dag om kwart over vijf de ver gadering van de Tweede Kamer verstoord door een gehangene. Roerloos hing daar de gestalte van een jongeman aan een ka beltouw, dat met een mastworp om de balustrade van de loge van de Kamerpresident beves tigd was. Een korte hamertik van jkvr Wt te- waal van Stoetwegen, die de mid dagvergadering voorzat, deed de schrijvende minister-president en mi nister Beernink opzien en alarmeerde de paar journalisten op de tribune ONDERHANDELINGEN Frankrijk heeft de laatste tijd ac tief, zij het niet opvallend, onderhan deld over het zich aansluiten bij het nieuwe communicatiestelsel van de NAVO, die kortgeleden de tweede eigen verbindingssatelliet de ruimte heeft ingestuurd. Parijs is evenwel nooit uit de NA VO getreden als lid, ofschoon De Gaulle destijds zijn troepen wel uit de gezamenlijke strijdmacht terug trok. Het land zal zich vermoedelijk niet opnieuw gaan aansluiten bij het geïn tegreerde geallieerde commando, of schoon diplomaten en officieren uit de andere NAVO-landen dit nog steeds niet geheel uitgesloten achten. In Washington, Londen en Moskou is gisteren door deington, van links naar rechts de Britse ambassadeur VS. Rusland en Groot-Brittannië een verdrag gelekenflgraaf Cromer, president Nixon, die als waarnemer aan- om geen kernwapens op de zeebodem tot ontploffing wezig was en de Russische ambassadeur Anatoly Do- te brengen. Op de foto, na de ondertekening in Wash- brynin. evenals de paar Kamerleden, die tot dit bittere einde vaft de vergadering waren gebleven. De freule trok wit weg, maar bleef uiterst beheerst en schorste de verga dering, terwijl bodes en parketwach ters ietwat hulpeloos rondrenden, zoekend naar een middel de gehan gene weer met de voeten op de grond te krijgen. De bewindslieden bleven rustig zit ten. Om een betere kijk op de toe stand te krijgen, begaf ook de presi dente zich naar de regeringstafel. Vandaar kon men duidelijk zien dat de jongeman het touw niet om de hals maar deskundig om het lijf ge wonden had en levensgevaar niet di rect aanwezig Was. Wel bleef het een lugubere aanblik: de gestalte met ietwat uitgestrekte armen en bunge lend hoofd... tot na een minuut of tien kennelijk zijn neus begon te kriebe len en cén hand dit ongemak weg wilde strijkên.... Het gaf een zucht van verademing. Intussen waren politiemensen aan wezig en begon men de gehangene, die zich weer stijf en strak hield, op te takelen. Achterover werd hij in de loge getrokken, waar hij wezenloos bleef liggen. Wezenloos bleef hij ook later bij het verhoor. Alleen was er een flau we reactie toen de freule eens was gaan kijken, nadat ze de vergadering heropend had om de heer Abma die juist als laatste spreker aan zijn laat ste zin toe was en die gedurende het gehele Incident rust op het spreek gestoelte was blijven staan uit te la ten spreken en daarna de vergade ring gesloten had. Geen antwoord kwam er op haar vraag waarom hij het gedaan had, maar toen ze hem vroeg of hij besefte een strafbaar feit gepleegd te hebben, was er een lichte trekking in zijn gezicht. Toen ze hem daama en kans gaf door te vragen of hij er geen spijt van had. kwam er zelfs een lichte beweging van het hoofd als om in- ALLES IS BETREKKELIJK. Zo ook het verdrag inzake vreedzaam ge bruik van de zeebodem, dat gis teren te Moskou, Londen en Wash ington werd getekend. En dat niet alleen omdat China en Frankrijk weigeren mee te doen. Uit het verdrag blijkt slechts, dat met name Rusland en Amerika er beide belang bij hebben te voor komen. dat de bodem van zeeën en oceanen wordt gebruikt voor het installeren van massale vernieti gingswapens. Op zichzelf is het van groot belang. Het gaat echter niet eens zo ver als het verdrag, waarbij een eind gemaakt werd aan de voor alle leven op aarde zo gevaarlijke bo vengrondse proeven met kernwa pens. Maar men kan ook stellen, dat voor komen beter is dan genezen. Zelfs dan heeft het verdrag weinig te maken met werkelijke ontwapening. De wedloop tussen de groten zal onverminderd voortduren. Vandaar dat zowel premier Kosygin en president Nixon de wens uit spraken. dat Rusland en Amerika het spoedig eens worden over be perking van de strategische bewa pening. Het gesprek wordt in maart te Wenen hervat. Zolang geen overeenstemming is be reikt. gaat de ontwikkeling van de strategische wapens door. Geen der betrokken landen wil achterop ra ken als het overleg geen succes heeft. Het verdrag inzake de zeebodem is vooral van belang, omdat er in vredestijd een belangrijk element wordt uitgeschakeld, dat tot bij zonder ernstige verontreiniging van de zeeën kan leiden. Duikboten zullen echter met kern wapens aan boord In steeds grotere hoeveelheden de zeeën en oceanen bevolken, waardoor de dreiging en de kans op calamiteiten blijft be staan. stemming te betuigen. Overigens leek de jongen volkomen versuft, er hing een vreemde geur om hem, die er op zou kunnen duiden dat hij drugs ge bruikt had. En seconde voor de knaap hing, bleek hij een tiental pamfletjes te hebben laten vallen, die gedrukt wa ren op... briefpapier, dat een nauw keurige imitatie was van het briefpa pier van het Kabinet van de Minis ter-President. In verwarde taal werd de aandacht gevestigd op het proces tegen de legersaboteurs in Drente, dat vandaag in Assen gehouden zou worden. Of de jongen één van de onderte kenaars is. was gisteravond nog niet bekend. Een van medeplichtigheid verdachte knaap .werd aangehouden, toen hij via de ministersdeur het ge bouw wilde verlaten. De beide jongemannen hadden zich dinsdag en woensdag ook aldoor in het Kamergebouw opgehouden. Ze deden zich voor als verslaggevers van een krant uit het noorden. Waar schijnlijk hebben ze die dagen be steed aan een grondige verkenning van het ingewikkelde gebouw. Ook had het verbazing gewekt, dat de gehele middag twee fotografen in de vergaderzaal waren. Eén voor het nieuwe blad Profumo, die echter tij dens het incident niet aanwezig was. en één voor de Daily Mirror, die snel zijn kans waarnam. Onmiddellijk na het sluiten van de vergadering werd alom de vraag ge hoord of het binnendringen van dr vergaderzaal en de verstoring der vergaderingen niet beter bestreden kan worden. Maar de moeilijkheid is dat juist het vergaderen van het par lement in „open huis" essentieel la voor de democratie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9