Echtpaar krijgt de hoogste Israëlische onderscheiding Reserves bij AR over de PvdA Verbruik tabak Verolme is groot; zijn boek zegt het PLAN-MANSHOLT GOEDGEKEURD toegenomen ]Nfteuw kabinet niet aan automatische inflatie correctie binden in der zoek naar In oorlog schuilplaats verleend aan vier jjoden kosten van m hts woningen In Amsterdam grootste rekencentrum Accountant stal voor kwart min. aan aandelen Resolutie begin genezingsproces? TAXI-BUSJES BLIJVEN LEEG Leider drugteam vru ijgelat en Visite kaartje Voor moderniserins landbouw Werk mee aan volkstelling 7 VRIJDAG 12 FEBRUARI 1971 IN HAAG Minister Beernink t gisteren meegedeeld, dat een irzoek zal worden ingesteld naar iftrekregeling in het bezoldigings- uit burgemeesters voor het bewo- van een ambtswoning. bt ongeveer een half jaar zal het Jtaat van deze studie over ,,een eenvoudige zaak" aan de Kamer hen worden voorgelegd. I minister deelde dit mee in ant- rd op een mondelinge vraag van Aarden (Groep-Aarden). Deze erop gewezen, dat de exploitatie- li van ambtswoningen van bur- testers in de meeste gevallen de fi uit huur verre overtreffen, j daarvan een veelvoud bedragen. ister Beernink wees erop, dat lewel de lasten in de meeste ge- de baten zullen overtreffen jemiddelde voor alle ambtswo- een geringere overschrijding :n zal geven dan uit onlangs ver- Ie overzichten zou kunnen wor- irekend. het uiteenlopen van kosten en kan, naar het oordeel van de «ter, niet worden ontkomen. NIJKERK „Ik heb het hele maal niet gevoeld, ze waren het goed waard", zei Hendrik Tor- sius gistermiddag in het raad huis van Nijkerk, nadat hij daar was geëerd met de hoogste on derscheiding die Israël kent voor in de oorlog aan Joden be toonde hulp en nadat hem van vele kanten lof was toegezwaaid voor de grote moed die hij in de bezetting adn de dag heeft ge legd. De heer Torsius, die ook nog zijn tachtigste verjaardag vierde, en zijn twee jaar jongere vrouw Geertje Tor- sius-de Mots ontvingen de Yad As- hem-onderscheiding van de Israëlische ambassaderaad Yehoshua Trigor. Dat was een complete verrassing voor hen, want ze waren door kinde ren en kleinkinderen onder „valse voorwendsels" meegetroond naar het raadhuis. Daar waren ook drie gene raties van de familie Schelvis aan wezig. Veertig maanden Het echtpaar Schelvis, dat nu in Hilversum woont, was in de oorlog met twee dochters veertig maanden ondergedoken op de boerderij van de heer en mevrouw Torsius, met wie zij via kennissen in contact waren ge bracht. Boer Torsius had een schuilplaats voor hen gemaakt: een houten ka mertje met twee bedden, een tafel en een paar stoelen. Onder een kleine hooiberg, tijdens de bezetting wist niemand daar iets van. Boer Torsius zweeg ruim drie jaar als het graf, ook toen bij razzia's de bajonetten door het hooi werden gestoken. De ambassaderaad prees de dap perheid en de zelfopoffering van het Nijkerkse echtpaar: ,,U heeft iedere dag in groot gevaar geleefd en toch de hoop niet opgegeven". Hij vertelde, dat het Israëlische ka binet op januari het besluit heeft Israëlische ambassaderaad Yenoshua Trigor heeft teren het echtpaar Torius in Nijkerk de Yad Vashem- lerscheiding overhandigd, de hoogste van de staat %ël voor hen, die gedurende de Tweede Wereldoor log het Joodse volk hebben bijgestaan. Het echtpaar Torius, de heer Torius vierde tevens zijn tachtiqste ver jaardag, heeft veertig maanden lang een Joodse fami lie op de boerderij verborgen. genomen, de heer en mevrouw Tor sius met de Yad Ashem-onderschei- ding te eren. Deze onderscheiding wordt alleen in zeer bijzondere ge vallen uitgereikt en er zijn er dan odk maar een paar van. Glunderend Boer Torsius zat er in het raadhuis glunderend bij. Onder de indruk van zijn eigen daden, kwam hij ook nu nog niet, maar met de onderscheiding was hij erg blij: „Daar had ik hele maal niet op gerekend". De familie Schelvis, nog altijd dik bevriend met Hendrik Geertje en hun nakroost, gaf hem voor zijn verjaar dag een televisietoestel en overhan digde twee certificaten voor boom planting in het Koningin Wilhelmina- woud in Israël aan burgemeester J. Hoekstra van Nijkerk en aan zijn voorganger, de heer Z. Bruin Slot, die in de oorlogsjaren in het Nijkerkse raadhuis zetelde. AMSTERDAM Het ziet ernaar uit dat in Amsterdam over drie jaar Nederlands grootste rekencentrum zal worden geopend, zo heeft prof. dr. ir. A. van Wijngaarden, directeur van de Stichting mathematisch centrum, gis termiddag in de hoofdstad verklaard. Plannen voor dit project, waarin een computer van 's werelds grootste kaliber worden geplaatst, zijn in een vergevorderd stadium. Het nieuwe centrale rekencentrum zal worden opgericht door drie parti cipanten: de Stichting mathematisch centrum, de Gemeentelijke en de Vrije Universiteit van Amsterdam. In het rekencentrum zullen ze nauw kunnen samenwerken op het gebied van de automatisering. Het centrum zal vooral voor we tenschappelijke doeleinden worden gebruikt. Hoe hoog de kosten zulllen zijn, wilde prof. Van Wijngaarden nog niet meedelen. In het Rotterdamse Parkhotel is gistermiddag het boek Verolme/ Memoires ten doop gehouden. Van links naar rechts: uitgever Ad. Donkerde heer Verolme en schrijver Leo Ott. AMSTERDAM De 43-jarige ac countant J. B. heeft bekend van de Amsterdamse Beleggingsmaatschappij aan de Keizersgracht voor een kwart miljoen gulden aan aandelen te heb ben gestolen. Bij zijn arrestatie in z'n, van het gestolen geld gebouwde bungalow in Heerlen had hij nog ƒ7000 over als mede circa 5000 aan horloges en sie raden. B. had vorig jaar april bij een con trole van de boeken de aandelen al gestolen. De nominale waarde be droeg toen zo'n ƒ90.000, maar de waarde is inmiddels aangegroeid tot een kwart miljoen. De accountant verkocht de aande len aan particulieren. Het geld be steedde hij aan vakantiereizen. Voorts gaf hij het uit aan talrijke prostituées die hij, hangende de echt scheiding met zijn vrouw, bezocht. B. zei tot de diefstal te zijn gekomen omdat vele vriendinnetjes hem in financiële moeilijkheden hadden ge bracht. Overigens had hij verwacht veel eerder te zullen worden gepakt. Maar de diefstal werd pas twee weken ge leden opgemerkt toen de beleggings maatschappij aandelen te koop aan bood waarvan bleek dat zij die niet meer in bezit had. (Van onze scheepvaartredactie) ROTTERDAM De memoires van scheepsbouwer Cornelis Verolme zijn vanaf vandaag in alle boekhandels te koop. Rond dit boek en ook rond de figuur van Verolme zelf zijn de laatste dagen nieuwe verwikkelingen ontstaan die een schare nieuws- jagers naar het Parkhotel in Rotterdam hebben getrokken om de officiële uitreiking van het eerste exemplaar van het boek door uitgeversmaatschappij Ad. Donker mee te maken. Wie echter had gedacht dat de heer Verolme enkele problemen uit de wereld zou helpen kwam be drogen uit. De vitale scheepsbouwer, in zijn karakteristieke luisterhouding de vriendelijke woorden van de heer Donker aanhorend, pareerde bijna al le vragen die als een spervuur over hem werden uitgestort met merk waardige antwoorden, al zal niemand dat echt hebben verbaasd. Enkele opmerkingen zijn echter toch wel interessant. Zo zou minis ter-president De Jong van te voren een proefexemplaar van het boek hebben mogen lezen. De minister- [I tyan onze parlomcntsredactie) v£N HAAG Het voorlopig feel van de ARP over de re- Jle van het congres van de is beslist gereserveerd, al tpartij blad Nederlandse Ge iten. a ar misschien is de resolutie het :1 van een genezingsproces van KldA. In dat geval kan de reso- -positief worden gewaardeerd. 4 Opening ■bet hoofdartikel van Neder- Gedachten wordt geconsta- a.dat de PvdA op papier een Hg heeft gemaakt naar de chris- it partijen Jdoor de PvdA mogelijk geachte lasakkoord van PvdA. D'66. )KVP. ARP. CHU, PSP en ESP M politieke duidelijkheid zeker vorderen. Merkwaardig is verder, dat de PvdA-resolutie geheel zwijgt over het gemeenschappelijk urgentieprogram van de drie christelijke partijen De eis. dat deze drie partijen voor 10 maart over de PvdA moeten be slissen. draagt het karakter van een ultimatum. Het is daarom de vraag of de PvdA de drie christelijke partijen voldoende ruimte wil laten voor ech te onderhandelingen, aldus Neder landse Gedachten. Het ARP-blad wijst de zo botte en ongenuanceerde veroordeling van het beleid van het kabinet in, de resolutie van de PvdA af. UTRECHT Het Utrechtse taxi bedrijf Ratex heeft aan B. en W. ge vraagd de proef met een ringlijn van acht-persoonsbusjes om het noorde lijk deel van de binnenstad te mogen stopzetten. De proef is in november begonnen en zou een half jaar duren. Nu is echter al duidelijk dat er vrijwel geen belangstelling bestaat van de zijde der Utrechters om zich voor 75 cent per keer te laten vervoeren. En dit ondanks het feit. dat de lijn gebieden van de binnenstad bestrijkt, waar de gemeentebus niet of nauwe lijks komt. Bij wijze van stunt heeft de Ratex in januari het Utrechtse publiek gra tis ritjes aangeboden. Toen bleken velen wel belangstelling te hebben, maar zodra het weer drie kwartjes kostte, reden de helgekleurde busjes weer geheel leeg. DEN HAAG De Nederlanders hebben vorig jaar weer meer gerookt dan in 1969, toen een vrij forse daling van het tabaksaanbod op de markt optrad. Gerekend naar de produktie vol gens afgeleverde banderollen, kwa men op de Nederlandse markt 1058 miljoen sigaren die per duizend stuks drie of vier kilo wegen. In 1969 was dit 955 miljoen stuks en in 1968 kwa men 1096 miljoen sigaren van deze categorie op de markt. Het aantal overige sigaren, voorna melijk de zgn. cigarillos, was vorig jaar 354 miljoen (1969 342 min. en 1968 403 min.), zo blijkt uit cijfers van het CBS. Bijna 18.7 miljard sigaretten zijn op de markt gebracht tegen 16,3 mil jard in 1969 en bijna 18.5 miljard in 1968. De cijfers voor het aanbod van kerftabak luiden 11,8 min kilo, 11,7 min. kg en 11,9 min. kg. Gerekend naar de hoeveelheid die op de markt is gekomen, konden per hoofd van de bevolking 1433 sigaret ten gerookt worden (1263) en 0,91 kg kerftabak (0,91). (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De ARP vindt dat het nu verdwijnende kabinet het volgende kabinet niet moet binden aan de automatische in flatiecorrectie. In een commentaar op het wetsont werp over deze correctie van de ta rieven van de loon- en inkomstenbe lasting, schrijft het partijblad Neder landse Gedachten dat het volgende kabinet de wet, die 1 januari 1972 ingaat, moet uitvoeren. Daarom is een inspraak van de toekomstige regering toch wel gewenst. Verder acht Nederlandse Gedach ten een meer fundamentele bezinning op het probleem wel gewenst, omdat vooral de laatste tijd duidelijk is ge- Worden, dat er een nauwe relatie be staat tussen de verhoogde belasting druk op de consument en de inflatie. Niet helemaal Het lijkt de ARP reëel in de toe- kdmst de inflatiecorrectie niet voor de volle honderd procent uit te voe ren. Zo ontstaat er een beleidsmarge en wordt bovendien vookomen, dat er ongewenste budgettaire tekorten ont staan. Die tekorten moeten dan im mers weer door extra belastinghef fingen worden opgevangen. president is dan ook helemaal niet boos. aldus de scheepsbouwer, inte gendeel. Waarheid Over zijn plan om de werknemers van zijn bedrijven mee te laten pluk» ken van de vruchten van zijn onder - derneming zei de heer Verolme dat het zijn oude plan was, dat hij nu aan het personeel heeft voorgelegd. Ik ben en blijf enige aandeelhouder en eigenaar van mijn bedrijf, aldus de 70-jarige Verolme. In mijn boek staat alleen de waarheid en die is voor 27.50 voor iedereen te koop, zo zei hij, er aan toevoegend dat zyn personeel het boek voor een tientje kon kopen. De uitreiking van het boek, die werd bijgewoond door de burgemees ters uit Heusden, Alblasserdam, Spijkenisse, Maassluis, Rozenburg, Goeree Overflakkee en Rotterdam, ontaarde al snel in een soort nictes- welles vraag-en antwoord spel waar bij de heer Verolme zich een mees ter toonde in het geven van diep zinnige antwoorden. Is dit Uw laatste boek? Varolme: Ik denk al aan een tweede boek maar ga het er eerst van nemen. Even la ter: een mensenleven is maar kort. Zijn er mensen boos geworden toen het boek verscheen? Verolme: Be slist niet. Hoe denkt u over een even tuele fusie met Rijn-Schelde? Verol me: Dat is niet mijn idee, de aanBe- veling van de commissie Winsemius interesseert mij niet in het minst. Voor mij is het belang van mijn werknemers nummer een. Zetbaas Hoe vindt uw opvolger (de heer B. Scheffer) uw houding ten aanzien van enkele belangrijke zaken? Verol me: De heer Scheffer is alleen maar zetbaas, hij kan van de ene op de andere dag vervangen worden. Hoe staat het met de financiën? Binnen vijf jaar hebben we alles afbetaald. Vragen en nog eens vragen die ook weer evenzovele nieuwe vragen op wierpen, dikwijls tot wanhoop van degene die de vraag stelde. Over het boek zelf kan men kort zyn. Het hoogtepunt is volgens de scheepsbouwer zelf de bouw van het mammoetdok, waarmee het boek dan ook besluit. „Zelf had ik eigenlijk een ander hoogtepunt willen aan voeren als slot maar de commissie Winsemius heeft te lang gewacht met de climax, een opmerking die zelfs onder de Verolmekenners als merk waardig werd bestempeld. Verolme blijft ondanks alles Verol me, een feit dat alleen maar door zijn boek wordt onderstreept. Woor den als grootste, beste, langste, breedste en nog andere superlatie ven komen er veelvuldig in voor. Tenslotte heet de kleine man uit Ridderkerk niet voor niets Verolme. Wat erkenning ik in verband met uw artikel eelleerklassen wordt het kind ueel benaderd", een opmerking 1 over de zinsnede: „Aanvanke- fcbeerde men op de kleuterschool Fat stof van de lagere school te leien: een proefneming die ge- lislukte." Dit experiment lukte Jgelijk, maar er was geen enkele -Jting bij het toenmalige lager Jijs. blijkt wel uit het feit. dat niet fcuteronderwijs maar het lager fijs nu drastisch wordt veran- Eindelijk wordt het onderwijs I. waarvoor men bij het kleuter- fijs al jaren heeft geijverd. 6 wel eens gezegd: Het enige |e onderwijs (of juister: de eni- Jerne onderwijsmethode) in Ne- is het kleuteronderwijs. Nu dit en is. graag wat erkenning. HAARLEM Op verzoek van de Haarlemse advocaat mr. Laus heeft dg officier van justitie de leider van het drugcentrum Moksja, de 24-jarige Ton de B. gisteravond in vrijheid ge steld. Ton de B\, die door het medisch maatschappelijk consultatiebureau voor alcoholisme in Haarlem als lei der van het nieuwe opvangcentrum voor slachtoffers van druggebruik was aangesteld, werd maandag aan gehouden op verdenking dat hij con tacten zou hebben gehad met drug handelaren. Er waren felle protesten tegen zijn arrestatie gerezen- ftet - Hoi Mevr. A. W. Spies-Tuyl (ex-kleuterleidster) R'dim. W. dl Wiihilr. 25 Tel.l 15588 telex 21431 n li 'i-ürmnhigi, Liidm in Oordricht iHet was maar een klein berichtje. Maar het bracht mij de lange kaal hoofdige man in herinnering, voor wie ik in mijn kinderjaren een on metelijk en ietwat schuw ontzag had. Het berichtje ging over een (nu nog) onbekende inbreker die in een school geld weggenomen heefl, maar als tegenprestatie dat heeft achter gelaten waarvoor wij ons gemeenlijk in volstrekte afzondering plegen te begeven, alvorens het te deponeren. Een „visitekaartje" wordt zoiets genoemd. Dit soort drukproeven was tot het begin van deze eeuw een volkomen waardeloze getuigenis tegen de da der van een misdrijf. Maar door de onderzoekingen van de apotheker Van Ledden Hulsebosch sr. eerst en later van zijn zoon C. J. van Ledden Hulsebosch zijn ze waardevol ge worden. Het was deze laatste van wie ik menig verhaal daarover hoorde. Hij was niet alleen een onderzoeker maar odk een verteller van ras Een pracht verhaal was. dat na een diefstal waarbij het uit nood ge boren visitekaartje werd achtergela ten, een man werd gearresteerd, die echter hevig ontkende. Terwijl de politie met het verhoor bezig was. analiseerde Van Ledden Hulsebosch het „kaartje" en kwam tot de ontdekking, dat de dader de laatste dagen alleen maar brood en leverworst gegeten had. Hij greep de telefoon en belde naar het bureau. Op zijn zakelijk verslag kwam geen weerwoord, maar wel een daverend gelach. Nu liet Van Ledden niet met zich spotten en zijn eerste reactie was diepe verontwaardiging, maar na een moeizaam uitgebrachte verkla- ring van de politieman lag hij ook slap Waiu wat had de arrestant juist beweerd als summum om zijn on schuld te bewijzen? Wel. dat hij geen geld of goed ge stolen had. Dat hij een zielige ar moedzaaier was. Zo zielig, dat hij in dagen geen warme maaltijd had ge had en geleefd had vanbrood en leverworst... Zo'n verhaal had voor mij een welhaast magische betekenis. Nog heerlijker de geschiedenis, die de zoon navertelde uit de herinne ringen van zijn vader. Er werd ééns een visitekaartje ge vonden, waaraan iets roods sche merde. De politieman, die het vond riep verheugd: „Die vent heeft rode kool gegeten" Een dienstmeisje hoorde het en rende naar een redactiebureau om haar nieuwtje te vérkopen. Het kwam in de krant, maar in tussen had Van Ledden uitgepluisd dat het menu aardappelen en uien was geweest en het rood afkomstig was van een rood lapje flanel, dat uit hygiënisch oogmerk was ge bruikt. Het rode-koolverhaal was inmid dels ook gelezen door de huisgenoten van de dader, die de politie al ver dacht. Men ging eens informeren wat te zijnen huize de vorige dag op het menu had gestaan. Triomfante lijk antwoord: „Ha. ha. u dénkt dat het rode kool was... maar we aten aardappelen en uien en de buur vrouw kan getuigen want die heeft meegegeten Soms denk ik. als ik de avonturen v^n Simenon's Maigret lees. dat het geen wonder is. dat de eerste Mai gret verhalen in Nederland spelen. Er zou hier ook stof genoeg voor zo'n meesterverteller zijn. C7 STRAATSBURG Het Euro pese parlement heeft gisteren het plan-Mansholt, dat beoogt de voorwaarden te scheppen voor een geleidelijke en duurzame modernisering van de landbouw, waardoor een einde kan worden gemaakt aan het achterblijven van de landbouwinkomens, in grote lijnen goedgekeurd. Het plan voorziet in maatregelen om boeren boven de 55 jaar aan te moedigen de landbouw te verlaten en hun grond beschikbaar te stellen, en uitbreiding en modernisering (met behulp van de gemeenschap en de nationale staten) van andere bedrij- De uitvoering van het plan zal in de beginperiode ruim ƒ1 miljard per jaar vergen (waarvan de helft ten laste van de lidstaten komt), en na vijf jaar 9 miljard, maar ook de kosten van het huidige markt- en prijsbeleid lopen in de miljarden: al leen al voor het zuiveloverschot zal dit jaar zo'n ƒ2 miljard moeten wor den uitgegeven. Normen Dr, S L Mansholt. vice-voorzitter van de Europese commissie, zette nogmaals uiteen dat ln de zes landen 9? .99 van de Europese Gemeenschap nog 4,8 miljoen boeren zijn, van wie slechts 400.000 moderne, aan bepaalde normen voldoende bedrijven hebben. Van de resterende 4,4 miljoen be drijven worden 2,5 miljoen geleid door boeren die ouder zijn dan 55, van wie driekwart geen opvolger heeft. Het is deze groep die de Euro pese commissie door sociale voorzie ningen in staat wil stellen er mee op te houden. AMSTERDAM De besturen van negen wetenschappelijke organisaties hebben gisteren in een verklaring hun verontrusting uitgesproken over de bezwaren die mede ten gevolge van vele onjuiste berichten tegen de komende volkstelling zijn geuit. Zij achten de statistische gegevens die de volkstelling verschaft, onmis baar voor wetenschappelijk onder zoek, planning en beleid ten dienste van maatschappelijke organisaties en overheid De besturen doen een beroep op een ieder tot volledige medewerking. Zij zijn ervan overtuigd dat er vol doende waarborgen tegen misbruik bestaan en dat de telling en verwer king van de gegevens gewetensvol zullen worden uitgevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7