Verkerk nog de snelste RD SCHENK FAVORIET Leen Pfrommer: Davos heeft ons goed gedaan bij NEC Zesduizend Hollanders naar Gothenburg Drie dames naar Inzeil Nederlanders aan top Jendrossek gaat weg Het Kwartet MINI GOTHENBURG „Wij zijn nog steeds van mening dat Davos de plaats is waar je je het best kunt voorbereiden." De Neder landse schaatscoach Leen Pfrommer formuleerde na de vele uren durende reis van Zürich naar Gothenburg zijn gedachten in korte zinnen. De omstandigheden waren er optimaal. De vertraging heeft ons geen schade berokkend." De reis van rijders, coach, bege leiders dokter Lap en masseur Ne- derveen duurde vier uur langer dan was voorzien. Het vliegtuig dat hen van Zürich naar Kopenhagen zou brengen had vertraging. Daard oor misten zij in de Deense hoofd stad de aansluitende verbinding. Ondanks het late uur deden Ard Schenk, Jan Bols, Eddy Verheyen en Peter Nottet na aankomst in Gothenburg nog even de schaatsen onder om de baan te verkennen. „Goed ijs", vond Pfrommer. Alleen Kees Verkerk bleef in het hotel achter. Hij was de eerste die de eveneens met vertraging aanko mende Noorse rijders begroette. Naar thans in Gothenburg bleek, heeft Leen Pfrommer in Davos twee selectiewedstrijden laten rij den. Een drie dagen voor het Euro pese kampioenschap in Heerenveeri om uit te maken wie zich naast Marten Hoekstra, Jan Bazen en Ard Schenk voor het ISU-sprint- kampioenschap in Inzeil zou plaat sen. Daaraan werd deelgenomen door Peter Nottet en Jan Bols. De tweede het afgelopen weekeinde om de vijfde plaats bij het wereldkam pioenschap in Gothenburg ging tus sen Ronnie Nooitgedagt en Peter Nottet. Kees Verkerk had in de ge- dachtengang van Pfrommer even eens een kans om zich te kwalifice ren voor Inzeil, maar hij besloot zelf niet te rijden. Bols won de tweekamp tegen Nottet met 40,1 en 1.20,4. Drie da gen later besliste de technische commissie, op voordracht van Pfrommer, dat Bols als vierde man zou starten in Inzeil. E rwordt nog over gesproken ook de andere leden van de kernploeg naar Beieren mee te nemen. Het duel tussen Nottet en Nooi tgedagt werd op het scherp van de snede beslist. Pfrommer: „Vorig jaar werd de selectie tussen Peter Nottet en Eddie Verheyen bepaald door een kleine vierkamp. Dit keer vond ik het noodzakelijk ook de uitstekende tien kilometer van Ronnie erin te betrekken. Het was misschien niet zo leuk voor Peter, maar als je er dan toch als winnaar uit komt, is de voldoening des te groter." Ervaring Peter Nottet: „Ik heb het op mijn ervaring gered Op de tien kilome ter wist ik dat ik niet meer dan negentig meter mocht verspelen. Daarom heb ik tegen Ronnie zo lang mogelijk de kop gehouden en hem vijf rondjes voor het einde pas laten gaan. Toen kon hij het nooit meer redden ondanks zinj sterkere finish. Overigens had het allemaal niet zo spannend behoeven te zijn als ik op de vijf kilometer niet in elkaar was geklapt. Ik wist op een gegeven moment helemaal niet meer dat ik reed. Wij hebben steeds de neiging op de vijf kilome ter in Davos onze mogelijkheden te overschatten. Ik moest in het eerste paar een tijd zetten, maar na mij ging ook Schenk de vernieling in." Veel meer dan in de periode voor Heerenveen is het tweede verblijf van de kernploeg in Davos beguns tigd door zonnig weer. Overdag lie pen de temperaturen op het terras van het hotel op tot boven de twin tig graden. De gevolgen daarvan manifeste ren zich in de brbine gezichten. „Toch is er wat mij betreft weinig veranderd", aldus Schenk. „Net zoals bij het Europees kampioen schap behoor ik tot een groepje van vijf dat een kans maakt. De Noren mogen het nu wel jammer vinden dat Keiler er niet bij is om mij van de zege op de 500 meter af te hou den, maar ik zeg dan voor mij: Fornaess kan met hetzelfde gemak drie afstanden winnen. Hij heeft een stijlverandering ondergaan en die 39.9 van Hamar duidt erop dat hij nu de kracht heeft om die door te voeren. Het niet meedoen van Keiler zo uvoor hen weieens een voordeel inplaats van een nadeel kunnen zijn." Geleuter Er is de afgelopen weken in het Nederlandse kamp niet veel gesproken over de verkeerde wissel in Heerenveen en de val op de vijf kilometer bij de lan- denwedstrijd in Oslo van Jan Bols. „We hadden wel wat an ders te doen", aldus Leen Pfrommer, „we werken naar een nieuw kampioenschap. Al het andere vind ik geleurter achteraf." Toch hebben deze ervaringen Jan Bols wellicht wat huiverig gemaakt voor het geven van prognoses. „Ik een kans hebben voor de titel? Re ken daar maar niet op. Een plaats bij de eerste tien zou mooi zijn", zei de Hoogevener. Bekend De feiten waarop de prognoses steunen zijn bekend. Schenk reed drie wereldrecords in Davos en domi neerde de vijflandenwedstrijd in Oslo dankzij een fantastische tien kilome ter. uitkomend op een nieuw wereld record voor de vier afstanden in e e n wedstrijd. Dag Fornaes greep daar tussendoor de Europese titel in Hee renveen, waar de voornaamste tegen stand niet kwam van Ard Schenk, maar van Jan Bols, die echter door een verkeerde wissel zichzelf op dood spoor zette. De revanche van Schenk in Oslo is daarnaast zo vernietigend geweest, dat men eraan twijfelt of er voor de Noordhollander voldoende redenen zijn overgebleven om een tweede keer net zo hard toe te slaan. Met andere woorden, of Schenk straks voldoende gemotiveerd van start zal gaan. Niet voor niets heeft Fornaess. de vechter uitgeroepen: „De krachtsexplosie van Schenk in Oslo is alleen maar gunstig voor mij. Hij is nu de favoriet, maar ik kan nem verslaan." Fornaess heeft in dat opzicht op merkelijke prestaties op zijn naam staan. Bij het wereldkampioenschap van 1969 in Deventer en bij het daar aan voorafgaande Europese kam pioenschap in Inzeil was Verkerk fa voriet. In Heerenveen dit jaar sloeg hij, geholpen door de omstandigheden toe vanuit derde positie. Bovendien is het de laatste vier jaar steeds zo ge- GOTENBURG De belang stelling voor de komende strijd om het wereldkampioenschap schaatsen in het Ullevi stadion van Gotenburg is buitengewoon groot. Wedstrijdleider Eric Save verwacht dat komend weekein de in het totaal meer dan 70.000 bezoekers de tribunes van het moderne stadion zullen bevolken. Begin deze week beliep het aantal verkochte entreebewijzen al meer dan 50.000. Daarvan gingen er 11.000 naar Noorwe gen en 5 a 6.000 naar Nederland. De staking, die sinds enkele da gen het Zweedse spoorwegver keer heeft lamgelegd, heeft nau welijks consequenties voor het wereldkampioenschap schaatsen. Het grootste deel van de suppor ters komt per vliegtuig, touring car of per eigen auto. Voor degenen die per trein rei zen zijn snelbussen ingelegd van af Stockholm en Oslo. De tijden zullen zaterdag en zondag be halve in het Zweeds en Engels ook worden omgeroepen in het Noors en het Nederlands. De Ne derlandse mededelingen zullen worden verzorgd door Josien Buiting uit Deventer. Uitgemaakt Het zou een uitgemaakte zaak moe ten zijn dat schaatsenrijders zich het beste kunnen voorbereiden op de baan, waar ze inderdaad de wedstrijd moeten rijden. Maar die eenvoudige waarheid wordt door de meeste coa ches om allerlei psychologische rede nen nog steeds niet aanvaard. De No ren bleven zo lang mogelijk in Ha- mar en hadden er een bustrip van uren voor over om naar Gothenburg te komen. De Nederlanders bleven in Davos en ook de Zweden zelf bleven uit de buurt: Op de kunstijsbaan in Stockholm. Het gevolg was dat de grandioze kunstijsbaan van Gothen burg dagenlang uitsluitend als trai ningsgelegenheid heeft gediend voor wat Amerikaanse en Japanse outsi ders. EINDHOVEN De technische commissie van de koninklijke Nederlandse schaatsenrijders bond heeft na overleg met da mestrainer Kees Broekman be sloten Atje Keulen-Deelstra, Stien Kaiser en Trijni Rep uit te zenden naar de strijd om de ISU-sprintkampioenschappen, op 20 en 21 februari in Inzeil. Het drietal wist zich te plaatsen na de selectiewedstrijden van gistermor gen op de kunstijsbaan van Eindho ven. Atje Keulen die in de tweede rit startte tegen Annie van Dalsen, won de 500 meter in 46,4 seconden. De kleine, felle Trijnie Rep kwam een rit later drietiende seconde te kort en klasseerde zich als tweede vóór An nie van Dalsen, die aan Atje Keulen achttiende seconde had moeten prijs geven. Stien Kaiser was in het ope- ningspaar tot 47,5 seconden gekomen, goed voor de vierde plaats. Op de 1000 meter deed de Delftse het beter. Zij verbeterde met een tijd van 1.33,4 het baanrecord. Dit ge beurde in de laatste rit, toen Atje Keulen al een tijd had gezet van 1.34,2. Trijnie Rep werd derde in 1.34,9. Annie van Dalsen had niet ge noeg uithoudingsvermogen en miste zodoende een goede eindklassering. Teleurstellend was ook het rijden van Elly van de Brom, tot vorig seizoen nog een van de beste Nederlandse sprintsters. Een vijfde (500 meter) en een vierde plaats (1000 meter) was niet genoeg voor een reisje naar In zeil. Atje Keulen werd in het klasse ment over twee afstanden eerste met 93.500 punten, ruim voor Trijnie Rep en Stien Kaiser. Annie van Dalsen en Elly van de Brom volgden op meer dan een punt achterstand en de tech nische commissie achtte dit verschil te groot om deze dames een kans voor de ISU-sprintkampioenschappen te geven. De weersomstandigheden waren uitstekend en ook het ijs was in goede conditie. Door de supersnelle tijden, die de Nederlandse schaatsenrijders de laatste weken tijdens diverse toernooien op de klokken brachten, hebben ze zich over duidelijk aan de kop genesteld van de wereldranglijst aller tijden. Kees Verkerk is nog steeds de rijder die zich op de vier „klassieke" schaats- afstanden de snelste heeft getoond. Maar de adem van Ard Schenk voelt hij duidelijk in zijn nek. Een opvallende vooruitgang vertoonde vooral Ronnie Nooitgedagt, die maar liefst 32 plaatsen op de ranglijst steeg. Hieronder een overzicht van de top van de wereldranglijst. Tussen haakjes de klassering van de rijders vóór dit schaatsseizoen was begonnen. 500 m 1500 m 5000 m 10.000 ir punten 1 (1) Verkerk 39,9 1.58.9 7.13,2 15.03,6 168.033 2 (6) Schenk 38,9 1.58.7 7.21,9 15.13,4 168.327 3 (2) Bols 40.0 2.02.0 7.14,7 15.11,1 169.692 4 (3) Claesson 39,9 2.00.1 7.17.0 15.22,5 169.758 5 (4) Thomassen 39.8 2.02.5 7.22.3 15.23.3 171.028 6 (5) Fornaess 39,7 203.2 7.22,6 15 23.8 171.297 7 (16) Nottet 40,1 2.02.2 7.25,5 15.24,8 171.623 8 (18) Verheijen 40,5 2.01.4 7.21.8 1532.1 171.752 9 (7) Guttormsen 41,4 2.04.6 7.14,9 15.13.7 172.108 10 (13) Stensen 40,8 2.03.6 7.18,6 15.25,3 172.125 11 (43) Nooitgedagt 40.7 2.02.2 7.31.0 15.19.8 172.457 12 (8) Tveter 40.0 2 03.5 7.20.2 15 47.5 172.562 13 O) Zimmermann 40,9 2.04.1 7.21,6 15.23.3 172.592 14 (10) Hóglin 40,3 2.04.0 7.29,4 15.23.6 172.753 15 (11) Sandler 41.2 2.04,2 7.22,5 15.20.6 172.880 16 (12) Grónvold 39,6 2.04,3 7.25,3 15.48,1 172.968 Bloemengroet VRIJDAG 12 FEBRUARI 1971 NIJMEGEN Jürgen Jendrosse» en Cas Janssens, beiden voetballer van de eredivisieclub NEC uit Nijme gen, zijn door hun trainer Wiel Coer- ver disciplinair gestraft. Zij speler vanavond niet mee in de inhaalwed strijd tegen Haarlem. Coerver heef' deze maatregel genomen omdat hi; vindt dat deze spelers een verkeerd* instelling hebben tegenover hun taak Voor Cas Janssens valt deze straf no^ enigszins mee, daar hij is aangewezet als wisselspeler voor het treffen var Haarlem. Jendrossek heeft inmiddels later weten dat hij NEC aan het einde var het seizoen wil gaan verlaten. Zijr tweejarige verbintenis met de Nij meegse club loopt dan af. Hij heefi contacten met een aantal verenigin gen uit West-Duitsland en Nederland deze krant behoort tot In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers Winter make-up: luchtig en natuurlijk De winterkleding is aan de som bere kant, de winter make-up daarentegen is licht en luchtig. Pastelkleuren zorgen voor een na tuurlijk effect. Nieuw van Eylure is „shadopearl". De eyeliner wordt tot een minimum gereduceerd, de kunstwimpers zijn luchtig. Voor de feestdagen kan men zich een grotere vrijheid permitteren: ster vormige make-up penselen, met wimperkleefstof roze of blauwe steentjes of heldere kristallen ojf iedere sterpunt kleven. Recept voor „blauwe ogen": Breng een laagje witte shadopearl op het he le ooglid en de wenkbrauw, daar- Schoonheid Party-cream wordt aangebracht op de huid 3ls make up en werkt dan zes tot acht uur om rimpels en vouwen te trekken. Het spul droogt de huid niet uit, zegt de (Duitse) fabrikant. De crème geeft niet af en is voorhanden in uw huidkleur. Een verpakking voor zes maanden met een inhoud van 45 cc komt op ongeveer ƒ20. In een paar minuter ondergaat u een verjongingskuur, belooft de folder. Een bloemstukje verzenden naar relaties in het buitenland? Dat le vert geen probleem, met dit be drieglijk echte voorjaarsboeketje dat bestaat uit plastic bloemen. En komt u wat verder in het jaar, dan is er ook een herfstboeketje. De bloemen zijn geschikt in een Delfts wit Vaasje. Aan de doos zit een draagbeugel, u kunt hem zó meenemen uit, de winkel en meteen verzenden, het bloemstukje zit keurig klem ver pakt. In goede souvenirzaken voorhadden voor ongeveer ƒ25. In Amerika zijn ze er dol op, zo schijnt het. Peulvruchten Vlees en vis kunt u goed ver vangen door ei, kaas en peul vruchten. Een ons vlees is gelijk aan 2 grote eieren, 70 g kaas of 300 toebereide peulvruchten. Plantaar dig eiwit uit peulvruchten heeft wat minder waarde en moet daar om aangevuld worden met een graanprodukt (erwtensoep met roggebrood), of met een melk- of kaasnagerecht. Makkelijk en fees telijk is Cocido: 1 pot Hak witte bonen, kleine pot worteltjes, IV* 1. bouillon, 8 aardappelen, 2 preien, 150 g ham, 1 blikje gehaktballetjes, zout, pe per, ca 20 g. maizena. Op de 1971 International Furniture Show, verleden week in Earls Court in Londen gehouden, was deze unieke stoel van Vono te zien. De door de meeste kinderen zo graag vertroetelde teddybeer knuffelt nu het kindje in plaats van omgekeerd. De teddybeer-stoel is uitgevoerd in goudgeel acryl „bont" op polyether. Wina's gerechten Wina Bron is beroemd om haar recepten die ze in bloemrijke taal verstrekt. Wie op zoek is naar „iets anders" om te kokkerellen kan terecht bij haar nieuwste boek. ..Beroemde gerechten uit de wereldkeuken" met zestig kleu renfoto's. Bouillabaisse, Sauerbra- ten, Paling in 't groen, Pizza Na- politana, Fu yong Hai. Kortom, u bent met haar recepten te gast in andere landen Van hier te lande niet te krijgen ingrediënten geeft ze de vervan ging aan, en ze tipt combinaties van gerechten en dranken. Wilt u een vuistregel: drink bij gerechten zoveèl mogelijk de drank die men er in het land van oorsprong ook bij drinkt, (uitg. Zomer Keu- niog, gebonden 12,50). Leven en welzijn De Jaarbeurs houdt van 13 tot 20 mei een grootste manifestatie LEVEN EN WELZIJN-I. Thema's: het woningprobleem, ook voor be jaarden, milieubesef en milieube heer, lichamelijk welzijn, huishou delijke en geziosvoorlichting. Ieder krijgt de gelegenheid zijn of haar mening te geven over de problemen rond deze onderwerpen. Dagelijks worden we er immers mee geconfronteerd. Progressieve denkbeelden rond deze vier thema's worden visueel gebracht. In speakers-corners kan ieder onomwonden zijn mening verkondigen: een soort palaver, om de gang van zaken in onze samenleving te toetsen aan denk beelden die leven „onder het volk" „Wonder"-doek Hier en daar wordt bij instellin gen en particulieren geleurd met een wonder-poetsdoek. Zo'n ding kost dan ongeveer vijf gulden en zou het hout een bijzonder fraaie glans geven. Dat doen ze ook, zij het voor zeer korte tijd. De paraf fine, waarin de doek gedrenkt is. dringt namelijk al gauw in het hout dat daardoor dof en op den duur zelfs kleverig wordt. Ook met andere middelen is er geen glans meer op te krijgen men tracht nu deze doeken on der meer onder het merk Star aan woninginrichters te slijten. Als deze erin lopen, aldus de Con sumentenbond. kunnen we dit fraais dus ook bij onze nieuwe meubelen aanbevolen krijgen. na een beetje grijsblauwe shado- pearel juist onder de wenk brauw aanbrengen. Met een eyeli ner blauw/zwart de onderkant van de wenkbrauw accentueren en onder het oog lichtjes aanstrepen. Breng de bouillon aan de kook, doe de aardappels erbij en de prei. Na V* uur bonen en worteltjes, alsmede stukjes ham, gehaktballe tjes, zout en peper toevoegen. Goed doorroeren en verwarmen. Met een schuimspaan op de scho tel scheppen. Vocht binden met maizena, over de Cocido gieten. Heet serveren. Eyeliner blauw/zwart met de blauwe shadopearl mengen en er de oogleden mee bedekken. De wenkbrauwen met blauw potlood accentueren. Mascara aanbrengen op de natuurlijke wimpers. Kunst wimpers plaatsen, type spikey op het bovenste ooglid en twee lichte franjes op het onderste. Epileer de wenkbrauwen regel matig indien nodig. Wanneer u er niet ouder wilt uitzien dan u bent mogen ze naar beneden toe geen cirkelboog beschrijven. GOTHENBURG Secondenjacht, dramatiek en feeststemming hebben de Zweden op de reclamebiljetten gezet voor het wereld kampioenschap schaatsenrijden voor heren, dit weekeinde in Go thenburg. Snorkende taal misschien, maar niet onjuist. Naar veler mening hadden zij er nog een slogan tegenaan kunnen gooien: „De wedstrijd van de waarheid." Want dat alles en nog zoveel meer be tekent de titelstrijd in het moderne stadion Nya Ullevi van de mor sige Zweedse havenstad. Nog nimmer is er e e n schaatser, zoals Ard Schenk, favoriet geweest voor het winnen van alle vier de af standen. Nog nimmer ook heeft de voornaamste uitdager in zo'n gunstige uitgangspositie verkeerd als Dag For naess thans. En zelden ook hebben weer andere rijders zo veel uiteenlo pende redenen gehad om alle progno ses omver te werpen als Jan Bols, Goeran Claeson en Eddy Verheyen. Het wordt een strijd tussen de macht van Schenk, de genadeloze in zet bij titeltornooien van Fornaess, de drang naar revanche van Bols, de wil om het eigen publiek tevreden te stellen van Goeran Claeson en de brandende eerzucht van Eddy Ver heyen. En misschien komt zelfs Kees Verkerk, wereldkampioen van 1966 op dezelfde baan, plompverloren met een geheel eigen inbreng. weest dat degene die Europees kampioen werd, ook de wereldtitel inpalmde: in 1967 Verkerk, in 1968 Maier, in 1969 Fornaess en in 1970 Schenk. Daar komt nog bij dat de voorbe reiding van de Noren door de meeste insiders meer adequaat wordt ge noemd dan die van de Nederlanders. Fornaess en de zijnen trainden in Hamar, onder omstandigheden die met Gothenburg vergelijkbaar zijn, al zullen ook zij moeten wennen aan het feit dat in de Zweedse havenstad de temperaturen niet verder omlaag gaan dan 5 k 6 gradea boven nul. Pfrommer en zijn rijders zochten echter weer de ideale omstandighe den van Davos op. Behalve de ont wenning aan wind en stroef ijs lever de dat nog een ander bezwaar op: De grote reismoeilijkheden om in Go thenburg te komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 15