SCHEEPSBRAND - 8 DODEN Commentaar KETTING BOTSINGEN IN DE MIST *s»srt»o 1MB i ii n* mi Gijzelaars met dood bedreigd Gevaar voor dij in Halfweg bezworen Rotterdamse brandweer nacht aan het blussen Aan boord passagiersschip langs RDM-kade zuurkool apart met spek en rookworst Het Kwartet RITA) HET WEER Bewolking Dienstplichtigen worden zo nodig eerder ingelijfd Mr. Jan Elshout heeft al wie taken gehad Ook volkstelling op de Antillen Consulaat in Gotenburg bezet INVALIDE MAN IN MAAS GEGOOID Olie-concerns Geduld geven toe Minister Bakker; Auto betere manieren leren Varkensvlees is nu voordelig! Leidse Courant Donderdag 11 februari 1971 51ste. jaargang vooraanslaande prot. christelijKe dagbladen NidUtyg ■ecteur: F. Diemer ofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvaetich is ghebleven mijn hert In teghenspoetl" ikantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur jWie geen spek krijgen kan, pet tevreden zijn met kool DEENS begrijp heel goed dat Bonzo aad op je is, je gebruikt zijn p!" )E BILT Een groot hoge- ikgebied, waarvan het cen- m boven Zuid-Polen lag, zorgt Midden- en West-Eurcpa voor itig weer. Boven het vasteland i West-Europa komt daarbij het algemeen weinig bewol- ig voor, maar als gevolg van nachtelijke afkoeling ontstaat latselijk mist bij temperaturen en onder het vriespunt. Op de oceanen heerst grote de- jssie-activiteit, de depressies ikken ten zuiden van IJsland het noordoosten. Fronten n deze depressie zullen de ko- jnde 24 uur tot West-Europa tordringen. Ze zijn niet erg jtief en zullen in hoofdzaak al- ïn voor meer bewolking zorgen. Vooruitzichten voor zaterdag: delijk regen, enkele opklarin- ta en, temperaturen boven nor mal; aantal uren zon: 1 tot 5; in. temp: 2 tot 6 graden boven rmaal; max. temp: 1 tot 5 gra- n boven normaal; kans op een pge periode van minstens 12 ir: 90 procent; kans op een ge- jel droog etmaal: GO procent. Barometerstand heden 10 uur 14 cm (1018 millibar) stabiel. Zon en maan 12 februari: zon op 8.02, onder 1.47; maan op 20.26, onder 8.35; februari L.K. pog water Hoog water, 12 februari: Rot- ^dam le getij 5.55, 2e getij 1.29; Scheveningen 4.37-16.43; jissingen 3.18-15.36; Haringvliet- i a.d. zeezijde 5.03-17.13 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotterdamse brandweer heeft vrijwel de hele nacht met zeer groot materieel een felle brand bestreden aan boord van het passagiersschip mr. JanEl shout. Op het schip, dat door de Konink lijke Marine als logementsschip wordt gebruikt en ligt afgemeerd aan de afbouwkade van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, bevonden zich bij het uitbreken van de brand naar schatting 51 mensen. Acht van hen, vermoedelijk burgerpersoneel, worden nog vermist, elf mensen lie pen min of meer lichte verwondin gen op. Drip slachtoffers werden naar het -Dijkzigtziekenhuis gebracht. Hun toestand valt mee. De namen van de omgekomenen zijn: P. J. Longste, C. H. Uljee, P. DEN HAAG In dichte mist heb ben zich vanmorgen op diverse druk ke rijkswegen in ons land ernstige kettingsbotsingen voorgedaan. Voor zover bij het sluiten van deze editie bekend was, zijn er geen dodelijke ongelukken gebeurd. Bij een kettingbotsing op de rijks weg Utrecht—Den Haag, ter hoogte van Zoeterrneer, waren zker veertig auto's betrokken. De verkeerssituatie was hier urenlang chaotisch. Steeds werd om meer ambulanc- auto's gevraagd om de gewonden af te voeren. Minstens zeven mensen zijn met letsel naar het St. Antoniuszie- kenhuis in Vorburg vervoerd. Op de autosnelweg Amsterdam- Den Haag ontstonden na kettingbot singen files van vier tot Vijf kilo meter. Kraanwagens moesten er aan te pas komen om verongelukte auto's uit de vangrails te lichten. Op sommige plaatsen in Zuid-Hol land was de mist vanmorgen zo dicht dat het zicht slechts 50 tot 100 meter bedroeg. De vergadering van de Tweede Ka mer kon vanmorgen niet om elf uur beginnen. Veel Kamerleden kwamen te laat in Den Haag. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars In een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit per maand ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant per kwartaal veertien dagen gratis. Mijn naam is: straat: plaats: inzenden aan Bureau van dit blad D hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden van Leeuwen en J. Striet, allen uit Den Helder, N. J. A. Mogenzomp, F., van Toor en N.J.A. Slag, allen uit Hengeo en C. Spaans uit Alkmaar. De brand werd vannacht omstreeks kwart over twee ontdekt door een wachtsman van de werf. Aanvanke lijk verkeerde hij in de veronderstel ling dat er brand was aan boord van de in afbouw zijnde Cunard Adven turer. Een inspectie leerde evenwel dat het de er achter liggende mr. Jan Elshout betrof. Het vuur woedde in één van de hutten midscheeps. Alarm De wachtsman heeft onmiddellijk alarm geslagen. Hij probeerde in eer ste instantie het vuur met een brand- blusapparaat te lijf te gaan. Vrij snel kreeg de man assistentie van de be drijfsbrandweer. Het vuur breidde zich echter genadeloos uit over het hele schip. Toen de Rotterdamse brandweer ter plaatse kwam, omstreeks half drie was er geen houden meer aan. Brand meester B. Vossenaer „Wij kwamen aan toen het schip al van voor tot achter in lichter laaie stond. Vermoe delijk door de enorme paniek die di rect na het uitbreken van de brand ontstond heeft men ons wellicht te laat gewaarschuwd. Of er evenwel iets uit te richten geweest zou zijn waagde hij echter te betwijfelen. De 51 mensen die zich aan boord bevonden, onder hen waren acht vrouwen die als steward dienst de den, vluchtten in paniek weg. Twin tig opvarenden werden door de te hulp gesnelde sleepboten aan boord genomen. Anderen wisten zich, ge huld in nachtkledij, via de gangway in veiligheid te stellen. Hoe groot de paniek was blijkt wel uit het feit dat de RDM-directie, bil monde van ir. Stapel elke vorm van informatie weigerde. Ook foto grafen werd verzocht te wachten met fotograferen totdat de brand geblust zou zijn. Het vuur kon zich snel over het hele schip uitbreiden omdat' de mr. Jan Elshout niet voorzien is van schotten. Het vaartuig zou in april weer op de Rijn als passagiersschip ingezet worden. Voor vervolg zie pag. 13 Om tekort in te lopen DEN HAAG Het is de bedoeling bestaande tekorten aan dienstplichti gen geleidelijk in te lopen door op komsttekorten, zoals zich in het ver leden hebben voorgedaan, in de toe komst te voorkomen. Dit antwoordt minister Den Toom aan het Tweede-Kamerlid Van Har- selaai (groep-Harmsen). Dienstplichtigen, die gewoonlijk worden ingelijfd in het jaar van hun lichting, kunnen volgens de wet ook in het jaar tevoren of in een later jaar geplaatst worden .Dienstplichti gen die reeds voor een bepaalde da tum zijn opgeroepen, zullen niet ver vroegd moeten opkomen. De maatregel zal zich beperken tot dienstplichtigen voor wie nog geen datum van opkomst was vastgesteld. Daarbij zal er voor worden gewaakt, zo zegt de minister van defensie dat persoonlijke belangen en met name studiebelangen worden ontzien. ROTTERDAM Het Rjjn cruise schip mr. Jan Elshout is in 1964 ge bouwd en eigendom van de Stichting Watertransport te Rotterdam. Het schip dat uiterst comfortabel is inge richt en als een luxe cruiser be schouwd kan worden heeft plaats voor honderd passagiers. Het heeft in 1969 nog een hoofdrol gespeeld in een televisieserie van de West-Deutsche Rundfunk met Vicco Toriani. Tijdens 'het ABTA-congres in Rot terdam heeft het dienst gedaan als hotelschip voor de Engelse reisagen ten, die niet in Rotterdamse hotels ondergebracht konden worden. De Koninklijke Marine had de mr. Jan Elshout gecharterd juist om het burgerpersoneel, dat betrokken is bij de reparatie van de Zeven Provinciën bij wijze van spreken op het werk de volledige service van een hotel te kunnen bieden. De opvarenden van de mr. Jan Els hout behoren tot het personeel van de Hollandse Signaal Apparaten Fabriek in.Hengelo en de bewapeningswerk plaats in Den Helder. Zij waren voor al belast met het toezicht op het on derhoud van de bewapening en de electronische apparatuur aan boord. De stewardessen en eigenlijke be manning van de mr. Jan Elshout be horen tot de Koninklijke Marine. WILLEMSTAD Ook op de Antil len zal een volkstelling worden ge houden en wel aan het einde van dit jaar. Er is een commissie ingesteld, die tot taak heeft de vragenlijst voor de ze volkstelling, die moet geschieden naar de toestand op 31 december, op te stellen. GOTENBURG Twee gewa pende Zuidslaviërs hebben giste ren het Zuidslavische consulaat in Gotenburg bezet en gedreigd vijf gijzelaars te zullen doden als de regering in Belgrado hun ka meraad Miljenco Hkrac niet los laat. Het ultimatum zou vanmor gen aflopen. Zij eisen verder dat Hkrac met 100.000 dollar op zak op een vlieg tuig naar Spanje wordt gezet. De Zweedse politie heeft het con sulaat omsingeld. Pogingen om de Zuidslaviërs tot andere gedachten te brengen mislukten tot dusver. De Zuidslavische ambassadeur zei dat zijn regering niet van plan is in te gaan op de eisen van de twee BRUSSEL Twee Belgen hebben een 50-jarige invalide man uit Je- meppe (bij Luik) bewusteloos gesla gen en hem vervolgens in de Maas gegooid. Al geruime tijd had het tweetal de man van tijd tot tijd geld afgeperst. Ze kwamen dan bij hem thuis en dreigden hem te mishandelen als hij geen geld gaf. De invalide man heeft, waarschijnlijk uit angst, nooit aangif te durven doen. Deze week zat het tweetal weer eens op zwart zaad. Ze eisten op nieuw geld. Toen hij ditmaal weiger de, sloegen en trapten ze hem tot hij het bewustzijn verloor. Ze rolden hun slachtoffer in een regenjas, brachten het naar de Maas en gooiden het zon der pardon in de rivier. Het lijk is nog niet gevonden. Zuidslaviërs, dat 26-jarige Blago Mi- kolic en Ivan Vukicevic, die lid zijn van een militante Kroatische orga nisatie. De vijf gijzelaars, allen Serviërs, zijn de concierge, zijn vrouw, de echt genote van een functionaris van het consulaat en twee Zuidslavische ar beiders die toevallig daar waren. De Kroaat Hkrac, wiens vrijlating is geëist, is in december van vorig jaar in Belgrado ter dood veroordeeld wegens terroristische activiteit, waar onder een bomaanslag op een bio scoop waarbij een man om het icvxn kwam. Verwachting Opec: KANSELIER BRANDT van West- Duitsland doet zijn uiterste best om te weerleggen, dat een veran dering is opgetreden in de houding van de Sowjetunie ten aanzien van zijn politiek van toenadering Het is zijn goed recht, dit te doen. Niet alleen uit partijpolitieke over wegingen. Ook omdat nog niet defi nitief is gebleken, dat Moskou op zijn aanvankelijke standpunt is te ruggekomen. In dit verband is het interessant te vermelden, dat volgens de Ameri kaanse regering juist over de Rus sische politiek ten aanzien van West-Duitsland in de top van het Kremlin meningsverschillen be staan. Dat dc Russische leiders het er moei lijk mee hebben, sinds zij door de gebeurtenissen in Polen werden verrast en Uibricht zijn kans aan greep om 'Berlijn' op scherp te zetten, is niet verborgen gebleven. Zij leggen een grote terughoudend heid aan dc dag, die vooral met betrekking tot dc besprekingen over West-Berlijn naar buiten treedt. En juist dit stadsdeel is voor Bonn een toetssteen. Brandt heeft het van kracht worden van de verdragen met Rusland en Polen afhankelijk gesteld van een definitieve regeling van de kwestie Berlijn. Hij heeft de Russen hier over niet in het onzekere gelaten. De oppositie in Bonn kan hem niet het verwijt maken, dat hij licht vaardig heeft gehandeld, nu Mos kou als gevolg van latere ontwik kelingen een aanvankelijke aarze ling niet heeft kunnen overwinnen. Te oordelen naar de berichten van de afgelopen weken gaat men er in Rusland van uit, dat het op zichzelf reeds van betekenis is, dat beide verdragen zijn getekend al kunnen zij nog niet van kracht worden. Als de scheidende Russische ambassa deur Tsarapkin te Bonn zegt, dat de regerir.* van zijn land alles zal doen om het vriendschapsverdrag van kracht te laten worden, zwijgt hij angstvallig over Berlijn. Ondanks veel obstakels zijn er vol gens Tsarapkin „geweldige moge lijkheden voor de ontwikkeling van de Russisch-Duitse betrekkingen". Hij negeert echter de oproep van Brandt, de spanning rondom Ber lijn te verminderen. In een opgepoetste boodschap van premier Kosygin staat veelzeggend, dat 'natuurlijk veel zal afhangen van de Bondsrepubliek en de bonds regering'. En daarmee moet Brandt het voorlopig doen. Het zal vooral een zaak van geduld zijn. Vriendelijk verzoek om niet zelf het abonnements geld te gireren, maar de acceptgirokaart af te wachten, en uitsluitend daarmee tc betalen. TEHERAN De berichten dat de oliemaatschappijen akkoord gaan met de hogere olieprijzen, worden steeds waarschijnlijker. De Iraanse minister van financiën zei gisteren dat de maatschappijen door het terugzenden van hun onderhande lingsdelegatie naar Teheran blijk hebben gegeven de prijs-eisen van de tien OPEC-landen te willen aan vaarden. Dr. Amouzegar zei dat de onder handelaars vrijdag met hem zouden spreken. „Er zal slechts een ver gadering zijn, om „ja" of „nee" te horen", voegde de minister eraan toe. Hij herhaalde dat er geen sprake was van hervatting der onderhande lingen. De organisatie van olie-exporte rende landen heeft inmiddels, ver klaard dat de Westerse landen recht streeks olie van de Opec-landen kun nen betrekken als een embargo op de levering van olie aan de onderne mingen van kracht zou worden. AMSTERDAM Minister Bakker is ervan overtuigd dat problemen rond de auto als luchtverontreiniging en lawaai binnen redelijke tijd kun nen worden beperkt. Hij heeft dat vandaag gezegd bij de opening van de 64-ste RAI-tentoonstelling in Am sterdam. De -minister sprak over de auto als de „heilige koe van onze samenle ving", maar ook als een „geduldige pakezel", een „mobiele huiskamer", een „werkpaard" en een „moderne Jan-plezier op gezinsformaat". „Wij moeten onze vriend de auto snel betere manieren leren", aldus de minister, die eraan toevoegde: „Wij zullen deze wel eens al te opdringere vriend zijn plaats moeten wijzen." (Voor meer nieuws over de RAI- tentoonstelling zie elders in deze krant.) HALFWEG De noodtoe stand voor de ruim vijftig gezin nen in Halfweg bij Amsterdam is vanmorgenvroeg opgeheven. Vannacht is met man en macht gewerkt aan het opwerpen van een nooddijk, waardoor de moge lijkheid van een dijkdoorbraak definitief is bezworen. Deskundigen zullen een uitgebreid onderzoek instellen naar de oorzaak van de grondverzakking, die over een afstand van zo'n vijftig meter de dyk langs een pas gegraven verbindings kanaal heeft vernield. Wanneer de resultaten van het bodemonderzoek bekend zyn, zal worden besloten tot het al of niet dichten van het wegge- kalfde deel. De vijftig gezinnen die achter de dijk wonen werd gistermiddag aan geraden de benedenverdieping van hun huis zoveel mogelijk te ontrui men. Uitgerekend was, dat bij een mogelijke dijkdoorbraak de woningen tot. aan het plafond onder water zou den komen te staan. De rijkspolitie wilde niet onmiddel lijk tot evacuatie van het bedreigde gebied overgaan teneinde paniek te voorkomen. Later is gebleken, dat de meeste gezinnen het advies om huis raad in veiligheid te brengen niet heb ben opgevolgd. Men vertrouwde erop, dat de nooddijk tijdig gereed zou ko men. Vrachtauto's reden vannacht af en aan om de nooddijk zo snel mogelijk op te werpen. Ook vandaag is met man en macht aan de nieuwe dam ge werkt. Het kanaal is gegraven in verband met de uitbreiding van het westelijk havengebied van Amsterdam. Laat de rookworst wellen en kook het magere, verse spek ruim een uur in water. Maak zuurkool en aardappelpuree klaar. Neem een grote, platte schaal, feg in het midden de worst en het in plakken gesneden spek. Aan weerszijden daarvan zuurkool en puree. Apart dus! Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1