Astronauten maken feilloze landing na maanexpeditie 64' RA| économische en lonetaire unie kan van start Dr. Klinkhamer wil röntgenafdeling een menselijke tent maken as personenauto's PvdA-KVP later mogelijk Korter in dienst rticuliere aldngsdienst I Schiphol We hebben veel plezier gehad alles goed en wel 11 TM 21 FEBRUARI Samenwerking Vragen over extra-zendtijd Jongeling vraagt over kwestie Zuidwest-Afrika Priester in VS: wij zijn geen ontvoerders Kantoor Sikkens in de as Het Kwartet WOENSDAG 10 FEBRUARI 1971 dan 50 boeketten, vooral e tulpen, kwamen gisteren ten op het secretariaat van de A te Amsterdam vanwege het arig bestaan. Temidden van bloemen voorzitter Van der w en vice-voorzitter dr. Von deling. HIPHOL Noodgedwongen is ininisterie van justitie ertoe over- om op Schiphol bij de in- |ve en zeer veel personeel ver- vontrole op vertrekkende lucht ers, een particuliere bewakings in te schakelen. dusver werd de controle van giers en hun handbagage op wa- zit of explosieven uitsluitend ht door de dienst luchtvaart et korps rijkspolitie, bijgestaan Ipoltiekorpsen uit de omgeving Schiphol en uit andere districten. irticuliere controleurs dragen ;en zwart uniform van Hoogen- Bewaking NV Amsterdam, ische moeilijkheden worden niet icht, omdat bij de fouillering en jntrole op de handbagage altijd >T|d van de rijkspolitie aanwezig te het werk eventueel kan over- Jn indien al ooit een der passa- Aer bezwaar tegen zou hebben een particulier te worden ge- Nfcrd. id ge week zijn in West-Europa bewakingsdiensten op de lucht- As gealarmeerd, omdat volgens hten uit het Nabije-Oosten de ^illastrijders zich weer op net Kspad zouden bevinden. Nieuwe hoogleraar diagnostiek AMSTERDAM „Ik wil er een menselijke tent van maken", zegt dr. A. C. Klinkhamer die in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht de in Jiet ongerede ge raakte hoogleraarstoel röntgen- diagnostiek moet gaan oppoet sen. Een medisch specialisme, dat met behulp van röntgenbestra- ling de andere specialisten helpt bij het vaststellen van de ziekte waaraan de patiënt lijdt. Dr. Klinkhamer (39) ging op 25 ja nuari van dit jaar akkoord met zijn benoeming, iets mèer dan een jaar nadat het KB ervan was afgekomen. Een ongebruikelijke gang van zaken in de Nederlandse universitaire we reld. Eisen „Ik heb pas ja gezegd toen voor mij vaststond dat mijn programma van eisen in Utrecht volledig zou worden gehonoreerd," aldus dr. Klinkhamer, nu nog verbonden aan het Onze Lie ve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam. „Zo snel mogelijk moesten een aan tal miljoenen tevoorschijn komen. Al- USSEL De weg naar I economische en monetaire van het Europa van de Zes ,open. Gisteravond, na twee 4i van intensief overleg, zijn 'elegaties van de Zes Euro- Jctlanden het er over eens ge- Ben samen de eerste fase van nieuwe unie in te gaan. Ees hebben in beginsel een aan- brincipes aanvaard, namelijk Vacht van bevoegdheden van de bten aan de Gemeenschap en lassende controle van het Euro- Jparlement op de gemeenschap- ie politiek. |\de overdracht van de bevoegd- l zal het zogeheten subsidiari- pginsel worden toegepast Dat iggen: dat wat in lagere organen ,sf lid-staten) gedaan kan worden, I niet aan hogere worden overge- l^ji. Voor 1 mei 1973 zal de Europe- 'Tïimissie met voorstellen moeten voor de overgang naar de le fase Veiligheid l Westduitsers hebben, gesteund ^■[de Nederlanders, een „veilig- dausule" in de afspraak inge- weten te krijgen, die moet ga randeren dat het einddoel wordt be reikt. Wordt men het met zijn allen in de eerste fase niet eens over de vraag hoe de economische en monetaire unie er tenslotte gaat uitzien en wel ke maatregelen (onder meer ver dragswijzigingen) daartoe genomen moeten worden, dan dient de gehele zaak te worden „teruggedraaid". Dit wil dan zeggen dat de activiteit van de eerste fase, die drie jaar duurt, ongedaan gemaakt wordt. Daaraan is de bepaling toegevoegd dat de lid-staten zichzelf nog twee extra jaren gunnen om het alsnog eens te worden. Die twee jaar, een vrij lange ter mijn, zijn gekozen, omdat tegen die tijd de EEG waarschijnlijk uit tien leden zal bestaan en het met zijn tie nen eens worden uiteraard lastiger zal zijn dan met ziin zessen. Feitelijk betekent dit dus dat de eerste fase vijf jaar kan duren, al is dat niet als zodanig vastgelegd. De eerste fase bestaat voornamelijk uit een aantal niet erg ingrijpende maatregelen. De landen zullen de marges, waartussen de wisselkoersen van hun munten kunnen variëren, met 20 procent vernauwen. Zij zullen hun economische politiek door consultatie op elkaar afstemmen. m\ muntgebied met één stem naar buiten spreken en een monetair steunmecha nisme op middellange termijn in het leven roepen. les bij elkaar is het zeker acht mil joen gulden geworden, dat wordt geïnvesteerd in de afdeling röntgendiagnostiek in Utrecht. Eind 1972 beschikken we dan over een ul tra-moderne afdeling. Het eerste wat voor ons gold was: een afdeling die goed en routinematig loopt," „Ik wilde een röntgenbedrijf, ook al is dat woord bedrijf een naar woord. Maar ik bedoel ermee dat de mensen zo snel mogelijk worden geholpen. Wachtkamers horen leeg te zijn. Er worden in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis, om een voorbeeld te noe men, 70.000 röntgenonderzoeken per jaar uitgevoerd en ieder acht jaar verdubbelt dat aantal. Dan moet je wel efficiënt werken." Hostess Dr. Klinkhamer gaat in zijn afde ling in Utrecht ook werken met hos- tessen, die de patiënten opvangen, begeleiden- en voorbereiden op het onderzoek. „Het is niet even een fo tootje maken", zegt hij, „de mensen schrikken zich rot als ze in het half donker al die apparatuur zien. Dat moet je opvangen Dr. Klinkhamer krijgt in Utrecht 23 röntgenkamers, waarvan enkele speciaal zijn ingericht voor moeilijke onderzoeken. Zijn medische staf zal bestaan uit zeven radiologen en twaalf assistenten in opleiding. „Een goed functionerende röntgenafdeling kan de patiënt veel ellende en een ziekenhuis veel geld besparen, omdat de tijd die een patiënt in het ziekenhuis ligt, bekort kan worden bij een snel en en een juist gestelde diagnose", vindt de nieuwbakken hoogleraar. Dr. Klinkhamer studeerde in Am sterdam en kreeg zijn opleiding tot röntgendiagnosticus in een Tilburgs ziekenhuis. Ook werkte hij veertien maanden in Amerika. Hij promoveer de in Leiden. Zijn vak heeft een grote vlucht genomen, vrijwel elke ziekenhuispatiënt wordt ook röntgenologisch onderzocht, niet al leen omdat men met dit specialisme diagnoses kan stellen maar ook om dat met een röntgenopname veelal kan worden vastgesteld wat het niet HOUSTON „We hebben veel plezier gehad, maar ook een paar problemen." Zo typeerde commandant Shepard de negen dagen durende ruimtelftke tocht van de Apollo-14, die zyn hoog tepunt vond in de derde succes volle maanlanding in de geschie denis van de ruimtevaart. Shepard, Mitchell en Roosa keer den gisteravond vyf minuten over tien behouden op aarde terug na een pre- cisielanding in de Stille Oceaan. Hun cabine kwam neer op maar acht kilo meter van het bergingsvaartuig, het helikopterschip New Orleans. „Wij zijn hier binnen in heel goede conditie," was het eerst wat Houston hoorde nadat het radiocontact, dat tij dens de spannende terugkeer in de dampkring verbroken was, was her steld: De kikvorsmannen hadden in het begin enige moeite met het kappen van enkele parachutelijnen die niet automatisch hadden losgelaten, maar zich om de door de wrijvingshitte ge blakerde cabine hadden gewonden. Drie kwartier na de landing be vonden de drie astrounauten zich op de New Orleans in quarantaine, in een soort kampeerwagen van alumi nium. Aan boord kregen zij een uit bundig welkom van de bemanning. Gelukwensen President Nixon wenste ze telefo nisch geluk met hun behouden terug keer. In het bijzonder zwaaide hij commandant Shepard lof toe als de man die op 5 mei 1961 voor Amerika het ruimtetijdperk opende met zijn ballistische ruimtevlucht De maanreizigers worden ditmaal niet eerst naar Hawaii gebracht. maar zullen van Samoa naar Hous ton terugvliegen, zodat zij daar vijf of zes dagen eerder aankomen dan de vorige collega's. Daar worden zij ondergebracht in het maanlaborato- rium, waarin zij tot 26 februari blij ven om elke mogelijkheid van be smetting van de aarde door maan- materiaal te voorkomen. Succes De waarnemend leider van Nasa, Low, noemde de vlucht een volledig succes. Dit zou ertoe bijdragen, dat het congres dit jaar de gevraagde 3,2 miljard dollar beschikbaar stelt. Hjj zei dat de Nasa de resterende drie Apollovluchten zal afwerken. De Apollo-15 moet op 25 juli van start gaan. De Apollo-14 landde precies op één graad oostelijk van de internationale datumgrens, waardoor de terugkeren de maanreizigers 18,5 kilometer ach ter de datumgrens terechtkwamen. Het was toen woensdagochtend 9.05 uur plaatselijke tijd. Toen de astro nauten 48 minuten later op de New Orleans arriveerden, wezen de klok ken daar dinsdag 11.53 uur Hawaii- standaardtijd aan. Veel maangesteente De Apollo-vlucht was de tot dus ver produktiefste expeditie in de ge schiedenis van de bemande ruimte vaart. De drie astronauten brachten tweemaal zoveel maangesteente mee terug bijna 50 kilo als bij vo rige vluchten, en ook de beste col lectie foto's, ooit van de maan ge nomen. Voor het eerst namen ze het koppelingsmechanisme, dat op de heenreis kort na hun vertrek ver scheidene malen faalde, mee naar de aarde terug om een onderzoek moge lijk te maken. VN secretaris-generaal Oe Thant feliciteerde president Nixon met de geslaagde maanreis. Komsomolskaja Prawda, het blad van de Russische jeugd, prees de ruimtevaarders voor hun moed bij het overwinnen van de technische moeilijkheden tijdens hun maanreis. Dit bleef over van de Sikkensfa- brieken op het industrieterrein van Arnhem. Zij brandden tot de grond toe af. geopend 10-17en 19-22 uur,zaterdag en zondag 10-17 uur, toegang f 4,00 speciale trein-toegang-biljetten met 3x reductie verkrijgbaar op 140 ns-stations AMSTERDAM Drs. Schmelzer (Van onze parlemcntsredactic) ROTTERDAM KVP-fractieleidcr Schmelzer ziet wel op langere ter mijn mogelijkheden tot ,ecn samen- voorwaarde is wel dat de PvdA clan voorwaarde is wel, dat de PvdA dan een eensgezindheid in eigen gele deren vertoont. Zo'n eensgezindheid is wel denkbaar. Op korte termijn, zei drs. Schmel zer gisteren op een gezamenlijke ver gadering van KVP, ARP en CHU in Rotterdam, zie ik weinig mogelijk heden voor een samenwerking. In een principiële beschouwing zei drs. Schmelzer dat de christelijke par tijen niet beweren op grond van het evangelie patent te hebben op prak tische oplossingen. Wel willen de con fessionele partijen, geïnspireerd door de christelijke beginselen, een eigen bijdrage leveren voor het oplossen van de problemen van deze tijd. En zij doen dat met vallen en opstaan. De christelijke partijen, zei de heer Schmelzer nog, zullen nooit de weg van het pragmatisme en het nihilis me op mogen gaan. De heer Mellema (c.h.) ontkende met klem dat de kan didaatstelling voor de Tweede Ka mer in de CHU „conservatief is ge west". Een samenwerking met D'66 in de regering achtte de heer Melle ma niet mogelijk. DEN HAAG Minister Klompé (CRM) moet bevorderen, dat zo snel mogelijk bekend wordt, wanneer de politieke partijen in de laatste weken voor de Kamerverkiezingen op 28 april precies extra-zendtijd hebben. Het Kamerlid G. A. Kieft (a.r.) heeft gisteren daarop aangedrongen in schriftelijke vragen aan de minis ter. Hij wijst er op, dat als de par tijen tot 16 maart moeten wachten, de tijd te kort is om grondige voor bereiding voor de uitzendingen te treffen. Vooral als zij, evenals in 1967 het geval was, twee uitzendingen krijgen toegewezen. DEN HAAG Het Kamerlid Jon geling (GPV) heeft vragen gesteld over de kwestie Zuidwest-Afrika, Hij wil van minister Luns weten op wel ke grond de regering gemeend heeft publiek stelling te moeten nemen bij het internationale gerechtshof tegen voortzetting van het Zuidafrikaans bestuur over Zuidwest-Afrika. Ook wil het Kamerlid weten wel ke internationale beheersorganisatie door Nederland in staat wordt geacht de ontwikkeling van Zuidwest-Afrika te bevorderen, even intensief als dat thans door Zuid-Afrika wordt ge daan. HARRISBURG De rooms-katho- lieke priester Philip Berrigan en vijf anderen, die beschuldigd zijn van een samenzwering om regeringsgebou wen in Washington op te blazen en Nixons adviseur Henry Kissinger te ontvoeren, hebben verklaard dat zij geen samenzweerders, bommengooi- ers en ontvoerders zijn. Zij zeiden dit in een verklaring, die zij uitgaven, nadat ze voor een fede rale rechter hadden verklaard on schuldig te zijn aan de aanklacht. De zes zeiden dat 'wij vanwege on ze oppositie (tegen de oorlog in Indo- China) als samenzweerders bestem peld zijn.' ,Onze walging over de slachtoffers van deze wrede oorlog heeft ons allen aangezet tot geweld loos verzet, enkelen van ons tot het vernietigen van dienstplichtarchieven. Maar in tegenstelling tot onze aan klager, de regering van de Verenigde Staten, hebben wij niet gepleit voor of gedaan aan geweld tegen mense lijke wezens. In tegenstelling tot de regering hebben wij nooit gelogen te gen onze medeburgers over onze da den. In tegenstelling tot de regering hebben wij niets te verbergen.' In New York is inmiddels een ver dedigingscomité voor de groep opge zet. Naast Philip Berrigan zijn be schuldigd een non, een Pakistaanse studente, en vier andere (oud)-pries- ters. Philip Berrigan zit een straf van zes jaar uit wegens het vernietigen van een dienstplichtarchief. Zijn broer en mede-beschuldigde, Daniel Berri gan, moet een straf van drie jaar uit zitten. De rest van de verdachten is op borgtocht vrij. Schade anderhalf miljoen ARNHEM Een felle met enkele explosies gepaard gaande brand heeft gistermiddag op het industrieterrein te Arnhem binnen een half uur het verkoopkantoor van Sikkens Lakfa brieken in de as gelegd. De directie raamt de schade op anderhalf miljogu gulden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor omdat de meeste van de dertig werknemers met lunchpauze waren. Over de oerzaak van de brand tast men nog in het duister. In en rond het complex met uitzon dering van het magazijn, waar thin ner opgeslagen was. mocht wel wor den gerookt. Een magazijnbediende heeft verklaard het niet uitgesloten te achten dat een achteloos weggewor pen peuk de oorzaak van de brand is geweest. VVDMMarine en luchtmacht De dood (4) Ik heb waardering voor prof. Van der Meer die eerlijk tegenover zijn patiënten wil staan. Hij zal stellig niet de eerste de beste dag met hen over het sterven spreken, want de medici vechten hard voor het leven van de mens. Ik vind het veel erger dat men er het zwijgen toe doet ook al vraagt de patiënt zelf, er niet omheen te pra ten. De strijd duurt vaak veel langer dan nodig is, doordat men hoop koes tert die er toch niet meer is. De specialist heeft zich er tegenover mijn man nooit over uitgelaten, maar onze huisarts was juist de eerste die met hem over de dood sprak. Niet over zijn dood maar over de dood. Toen kon hij zich volkomen overgeven want hij wist dat het niet lang meer zou duren. Door Gods genade hebben wij een paar zware maar toch mooie we ken gehad. Tegenover velen heeft hij een getuigenis afgelegd. Wat moeten de doktoren veel tact hebben om zo met hun patiënten te kunnen spraken dat zij begrepen wor den! Ik ben dan ook blij dat er artsen zijn die als de nood het hoogst is de patiënten redding brengen door eerlijk te zeggen waarop het staat ROTTERDAM M. Th. de Kievit- Steenhorst D'66 Is het juist dat de meerderheid van de aanhang van D'66 voorkeur heeft voor samenwerking met de liberalen, zoals u schrijft? Feit is dat de verte genwoordigers van D'66 in Kamer, ra den e.d. meer samenwerken met PvdA, PPR en progressieve confessionelen. Op vergaderingen van deze groepering ontmoet men veel gereformeerden, veel oud-PvdA- en oud-WD-leden (afkomstig uit de linkervleugel van deze partij). Een van de redenen waarom ik van de ARP overgestapt ben naar D'66 is het feit dat de ARP in een kabinet zit met de WD. Als de veronderstelling van de schrijver van uw hoofdartikel juist zou zijn, dan zou ik vandaag nog bedanken als lid van D'66. RIDDERKERK Rob Kroeze UTRECHT De Vereniging Van Dienstplichtige Militairen wil dat de dienstplichtigen bij marine en lucht macht korter gaan dienen. De Jantjes dienen nu 21 maanden en dat moet, zoals bij de landmacht al het geval is, 16 maanden worden voor gewone dienstplichtigen en 18 maanden voor (onder)officieren, zo blijkt uit een nota van de VVDM. De diensttijd bij de luchtmacht be draagt afhankelijk van de rang 18 of 21 maanden. De VVDM gaat bestude ren in hoeverre ook bij dit krij gsmachtonderdeel dienstti jdver korting mogelijk is. deze krant behoort tot In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9