Interpellatie volkstelling op televisie Motief voor abortus vaak onrijpheid' van de vrouw Werkgevers: Dit jaar niet meer dan 2 procent reëel Prinsjesdag al in 1972 eerder? Scherper zien onderweg door melk onderweg jlijdt veilig met melk „Ook Israël mag van Suezkanaal gebruik gaan maken" Fred - 18 jaar blind kan weer zien Al 1000 aanvragen per week Welkom, Prinses gelijke vreemdeling 1 rechten bij Eventueel compensatie als prijzen uitlopen Senaat: niet weg van Binnenhof Stuurman en zoon in Rijn verdronken erfopvolging Uk de Haagse hof geplukt WOENSDAG 10 FEBRUARI T97T CBN HAAG Stel de volks- jling uit. Dit was de strekking in de interpellatie van het vëede-Kamerlid mej. Goud- jit (D'66) die vanmiddag aan if orde kwam. de Tweede Kamer zou beslissen volkstelling enige tijd uit te stel» I die dan later in een iets gewijzig- vorm zou worden gehouden, zou fj betekenen^ dat het rijk en de ge- enten al veel geld hebben uitgege- t en veel werk nodeloos zou zijn jjricht. litstel zou het resultaat zijn van jl georganiseerde en ongeorgani- 'e protesten en bezwaren die het overgrote deel gericht zijn »n de vorm waarin de volkstelling 'orden gehouden. !oe de interpellatie is verlopen, is ivond van 23.40 tot 00.10 uur vla „erland 1 te zien in een extra afle- hing van het NOS»programma Ter lie. Gemeenten alle Nederlandse gefneenten [t inmiddels hard gewerkt aan i?di de voorbereidingen van de volkstel ling. Er werden advertenties ge plaatst om voikstellers te krijgen. Ook gepensioneerden en gehuwde vrouwen waren welkom De vraag naar meer voorlichting over de volkstelling, werd gisteren nog eens benadrukt door de CHU in de Eerste Kamer. „Wat doet. de landsoverheid bij dit trommèlvuur van bezwaren", vroeg Senator Beere- kamp. Hij wilde een duidelijker en bredere voorlichting dan tot nu toe is gedaan. Aan het bezwaar van het Humanis tisch Verbond dat wel wordt ge vraagd naar „kerkelijke gezindte" maar niet naar „levensovertuiging", is het CBS tegemoetgekomen. Beloofd is dat wie zich als humanist beschouwt of zich rekent tot de oecumenische christenen en dit op de achterkant van kaart 2 schrijft, wordt geteld. Het vakje „geen" op de voorkant wat betreft de kerkelijke gezindte moet dan niet worden aangekruist. In samenwerking met het CBS heeft het Humanistisch Verbond ook een methods ontwikkeld om de pro- tcstgevoefens legen de volkstelling op de kaarten kenbaar te maken. Men kan op de achterzijde van kaart 5 5b de woorden: ..Onder protest'" schrijvern. Deze kaart is de enige die bij de telling door mensenogen zal worden gelezeiK De andere kaarten worden door computers verwerkt. DEN HAAG In het algemeen is het niet waar dat vrouwen ongewenst zwanger worden als gevolg van een avontuurtje of vakantieliefde. Vrouwen die om abortus komen, zijn gewone bur geressen. In meer dan driekwart van de gevallen i6 gebleken-dat de echtgenoot of vaste vriend de verwekker is van het ongewen ste kind. Dit heeft de Amsterdamse sexuo- loog dr. F.J.H. Wong Lun Hing vast gesteld na een onderzoek waarbij 450 zwangere vrouwen die abortus wen sten waren betrokken. Bij de resentatie gisteren van het boek Ongewenste Zwangerschap zei dr. Wong dat abortus thans zonder risico poliklinisch kan worden ver richt. Dr. Wong verwacht voor de toe komst veel van deze zuigcurettage omdat opname in een ziekenhuis niet President Pompidou van Frankrijk brengt met zijn vrouw een bezoek aan vijf Afrikaanse landen. In Nouakchott Mauretaniëbezocht me vrouw Pompidou een kindertehuis. (Van onze soc.-econ. redactie) einde van december. Als dat inder- het VNO voor de verdere ontwikke- daad het geval is, zal met een loon- ling dat de loonstijging na 1 juli (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De reële wel vaartsverbetering moet dit jaar beperkt blijven tot maximaal 2 procent, wat te bereiken is door een verhoging van de cao-lonen met maximaal 8 procent, zo meent het Verbond van Neder landse Ondernemingen. De voorzitter van het VNO. drs. S. C. Bakkenist, verklaarde gistermiddag dat de werkgevers echter bereid zijn met de werknemers te praten over compensatie, indien de prijsstijging in de tweede helft van dit jaar daartoe aanleiding geeft. Hij zei te verwachten dat de prijs stijging in 1971 geleidelijk zal oplo pen tot ongeveer 5 pröcent aan het JRO Als het Suezkanaal tdt geopend, mogen ook Is- Jlsche schepen daar gebruik maken, maar alleen als eerst kwestie van de Palestijnse phtelingen wordt opgelost, al- de Egyptische regerings- krdvoerder Moenir Hafez. l de resolutie van de Veiligheids- j komt de vrije doortocht voor el door het Suezkanaal pas ter i de oplossing van het btelingenproblccm, zei hij. tze resolutie is een samenhangend iel en als Israël het vluchtelin- irraagstuk oplost zal de hele reso- met inbegrip van de vrije door- worden uitgevoerd. regeringswoordvoerder rea- e hiermee op de vraag van de llische premier Golda Meir of het voor heropening van het Itanaal ook voor Israël gold. ïvrouw Meir zei gisteren ln het wnent dat Israël bereid was mee ierken aan heropening van het jkanaal mar dat hield niet in [de Israëlische troepen terugge- zouden worden van de lijke oever van het Suezkanaal. iarop zei de Egyptische rege- E\ HAAG Uit overwegingen sociaalpsychologische, maat- •pclijke en historische aard staat trste Kamer terughoudend tegen- de stichting van een geheel gebouw voor het parlement. Senaat geeft de voorkeur aan 'esting van de beide Kamers op ind het Binnenhof, voorzitter van de commissie ■p de werkwijze v,an de Kamer. mr. laay Fortman, zei dit gisteren tij de behandeling van de begroting de hoge colleges Van staat. Naar •ening van de commissie moeten Kamers, ruimtelijk gemeten, verder van elkaar komen dan nu je val is. ringswoordvoerder dat de heiopening afhankelijk is van een gedeeltelijke Israëlische terugtrekking. Egypte zou deze gedeeltelijke terugtrekking be schouwen als de eerste stap van de uitvoering van de resolutie van de veiligheidsraad. einde van december. Als dat inder daad het geval is, zal met een loon stijging van 8 procent de reële inko mensverbetering van 2 procent wor den bereikt Na 1 juli Daar de regering in haar algemene loonmaatregel voor het eerste half jaar een loonstijging van 4 procent toestaat (3 pet. bij het begin van de nieuwe cao. gevolgd door 1 pet. drie maanden later), betekent dft volgens KEULEN De stuurman van het in Keulen voor anker liggend Neder lands m.s. Ronco (1245 brt) uit Rot terdam en zijn negenjarige zoon zijn dinsdag in de Rijn verdronken. Volgens de politie was de jongen bij het spelen met zijn zesjarig broer tje in het water gevallen. De vader, die in de buurt werkte, sprong hem na en bereikte hem na 50 meter zwemmen, maar kort daarop ver dronken beiden in de stroming. Ber gingspogingen leverden geen resul taat op. De slachtoffers zijn de 30-jarige W. J. Claessens, die sedert september 1970 in dienst was bij de NV Alpina scheepvaartmaatschappij, en zijn zoontje Hans Ronald. het VNO voor de verdere ontwikke ling dat de loonstijging na 1 juli (voor de cao's, die op 1 januari van kracht zijn geworden) beperkt moet blijven tot 4 procent. „De vakbeweging roept met haar wensen o"p Iöongebled echter zelf een loonexplosie op. De wensen van de vakbonden komen in sommige be- -drijfstakken en ondernemingen neer op loonkostenstijgingen van 12 pet. en meer, bij de Enka zelfs op 15.9 pet. Het is duidelijk dat daarmee geen bijdrage wordt geleverd aan de door de SER (en ook de vakbeweging) uit gesproken noodzaak van matiging", aldus drs. Bakkenist. (Van onze parlementsredactle) DEN HAAG Bijna achttien jaar heeft Nederland gewacht alvorens het verdrag der Verenigde Natie», waar door de vrouw volledig politieke rechten gegeven worden, ter goed keuring aan het parlement voor te leggen. Dit lange wachten was te wijten aan de wens van de regering eerst ao nationale wetgeving van eventuele discriminatiesmetten te ontdoen. Des alniettemin ontdekte de Tweede Ka mer gisteren toch nog engie tekortko mingen. Mevrouw Padt-Jansen tsoc) citeerde artikel 11 van de Grondwet waarin de zonen van de laatstoverle- den koning voorrang genieten boven de dochter(s) bij de erfopvolging. Zij diende mede namens enige fractiegenoten een motie in, waarin aangedrongen werd op wijziging van dit artikel in die zin, dat zonen en dochters des konings gelijkberechtigd worden. Minister Beemink vond de indie ning van deze motie prematuur, daar de staatscommissie Cals-Donner over een week of zes met een eindrapport komt en dan advies uitbrengt. De mi nister ontraadde de motie in stem ming te brengen. Mevrouw Padt handhaafde echter haar motie, waarover dinsdag een be sluit zal vallen. Mevrouw Veder-Smit (lib.) wilde de namen horen van de gemeenten, waar de huwende onderwijzeres nog ontslagen wordt. Minister Beernink wist dat het er nog vijftien zijn; de namen zal hij op een later tijdstip produceren. Zonder hoofdelijke stem ming nam de Kamer de wet op de goedkeuring van het verdrag aan. Merkwaardig hoe iets over kan komen. In de krant van 1 februari schreef ik over het fantasieland Outanzania, waar 11.000 mensen on der druk in angst leven en of we daar niet iets aan moesten doen. Het 9tukje was geïnspireerd op de Nota Bejaarden-beleid aan de Twee de Kamer van staatssecretaris Van der Poel (C.R.M.). In deze nota wordt na een uitvoe rig onderzoek vastgesteld, dat in, verscheidene bejaardentehuizen in ons land misstanden heersen in die zin, dat de bewoners gewoon bang zijn voor directie en of verzorgend personeel. Er zijn nogal wat reacties op dit pluksel uit de Haagse hof gekomen, variërend van een schouderklop- pend: „Dat heb je goed gezegd" tot een woedend protest en beschuldi gingen van volksmisleiding. Ook kreten van „als je een geval weet waar het mis is, moet je er zelf op af en wat doen En dat was eigenlijk hetgeen ik bedoelde. Niet dat ik zelf alle be jaardenhuizen af zal kunnen reizen, bovendien welk contact zou ik in een wildvreemde omgeving hebben? Maar wel dat een ieder, die een ouder of ander familielid in een te huis heeft, de ogen goed open zou houden en zo nodig ingrijpen via de bevoegde instanties. Mijn bezwaar tegen de houding van het Nederlandse volk ten op zichte van zijn bejaarden is. dat ve len te gemakkelijk de zorg en die dan genomen in de ruimste zin van het woord, voor de bejaarden af schuift, We moeten reël zijn en er kennen, dat het inwonen van een grootouder voor een jong gezin heel dikwijls, zo niet meestal, een të gro te belasting is. De woonruimte is vaak te krap om ieder der partijen een eigén leven te doen leiden, en daar komt narigheid van voor oud en jong. Outanzania Iets anders is of menige bejaarde niet in een tehuis terecht komt. om dat de noodzakelijke handreiking ontbreekt Een handreiking in de vorm van bezoek, dat eens eventjes een klusje opknapt; helpen met boodschappen doen; aandacht geven vooral ook. Ik merk het zo dikwijls ln eigen omgeving. De plaatsing in een be- Van onze parlementsredactie 1 DEN HAAG Er Is een grote kans, dat in 1972 Prinsjesdag inplaata van op de derde dinsdag in septem ber, dc laatste dinsdag van augustus zal zijn. Het initiatief wetsontwerp tot wijziging van de Grondwet, inge diend door zes Kamerleden (Wester terp. KVP, Bocrsma, ARP. Van Mier- lo, D'66, Wiegel, VVD, Van Thijn, PvdA en Dc Boo, CHU) werd gisteren door de Tweede Kamer, hoewel niet kritiekloos toch gunstig ontvangen. jaardentehuis is meer êen uitkomst voor degenen die deze handreiking zouden moeten geven dan voor de bejaarde zelf. Er zijn, gelukkig, ook vele bejaar den die in een prettige omgeving ko men, die het rustig vinden en die zich ontheven voeleb van vele zor gen. Maar zolang de staatssecretaris nog spreekt van 11.000 gevallen, waar het echt fout zit. zijn dat er elfduizend te veel. En het lijkt me moeilijk voor te stellen, dat die 11.000 geen enkele relatie meer hebben met familie of vrienden, die voor hen op zouden kunnen komen. Trouwens, ook als er niets mis is, zou meer aandacht in vele gevallen wenselijk zijn. Al was het maar om een lange dag te onderbreken; om het contact met de buitenwereld te onderhouden; om eens de gelegenheid te geven te ver tellen over belevenissen, hoe klein die in de ogen van de bezoeker ook mogen zijn. Eigenlijk komt het aan op één ding; meer aandacht en wat toewij ding en niet altijd eigen zaakjes voor laten gaan. Een simpele opdracht, maar onge looflijk moeilijk om uit te voeren, zoals in de praktijk blijkt. DEN HAAG Zonder hoofdelijke stemming aanvaardde de Tweede Ka mer gisteravond het voorstel tot schrapping van art. 2 van de wet tot regeling van het toezicht op de kerk genootschappen. Dit artikel behelst, dat vreemdelingen toestemming van de Kroon nodig hebben om een ker kelijke bediening te aanvaarden. Prof. Diepenhorst (A.R.) betuigde zijn instemming met de schrapping van dit artikel en merkte op, dat eigenlijk de hele wet „op de helling moest of gesloopt diende te worden". Minister Polak (justitie) was het daar wel mee eens, maar merkte op dat ook het processieverbod meteen van de baan zou zijn! mogelijk zal zijn vanwege het grote aantal aanvragen. Hij vermoedt dat wekelijks duizend vrouwen die onge wenst zwanger zijn. om abortus vra gen. Wanneer deze ingreep wordt ge legaliseerd. zal dit aantal nog aan merkelijk stijgen, wat de capaciteit van de ziekenhuizen ver te boven gaat Hij constateerde dat de motieven voor zwangerschapsonderbreking voor alleenwonende en samenwo nende vrouwen duidelijk verschillend zijn. Bij de alleenwonende meisjes blijkt psycho-sociale onrijpheid vrij wel het enige motief te zijn. Bij de groep samenwonenden, voor het me rendeel de getrouwde vrouwen, bleek het gezin voltooid. Meer kinderen kon men niet aan j Voorbehoedmiddelen Dr. Wong kwam tijdens het onder zoek niet onder de indruk van het gebruik van voorbehoedmiddelen. Tijdens het ontstaan van de onge wenste zwangerschap paste zelfs 70 procent van de vrouwen of de man nen in het geheel niets toe. De voor naamste reden hiervan was i achte loosheid. naïveteit of slordigheid. „Door berekening van de verkoop van contraceptiva op de Nederlandse markt kwam ik tot de ontstellende cijfers", aldus dr. Wong, „dat van de 2,4 miljoen Nederlandse vrouwen die regelmatig geslachtsverkeer hebben, er minstens eèn miljoen in het geheel geen anticonceptie toepassen." Doel van de vervroeging is het par lement meer tijd te geven om de be grotingsbehandeling voor 1 januari rond te krijgen. Prof. Diepenhorst (AR) meende, dat verandering van de datum over enke le jaren weer in het geding zou ko men o.a. door de harmonisatie der Europese parlementen, terwijl hij ook dacht aan een mogelijke binding met de Nationale Feestdag, bijvoorbeeld een gefixeerde datum voor de viering van de verjaardag van de Koningin. Hij wachtte daarom liever het oor deel van de staatscommissie Cals- Donner af over de herziening van grondwet en kieswet. Niet overtuigd Ook VVD-fractieleider Geertsema was niet overtuigd van het nut en de urgentie van de grondwetswijziging, terwijl de heer Van den Bergh (soc.) de hele kwestie over de sluiting en opening van de zitting der Sta ten- Generaal uit de Grondwet wilde zien verdwijnen. Algemeen was de wens in de Tweede Kamer dat ook de datum van ingang van het zomerreces zal wor den gefixeerd. Men denkt aan de laatste donderdag van .juni. Een punt van overweging is nog of de ceremonie van de sluiting der zit ting nog enige inhoud heeft. Vele le den leek het beter dit in één bijeen komst, namelijk op Prinsjesdag te doen. De heer Westerterp verdedigde het wetsvoorstel, waarover op 16 februari gestemd zal worden en waarvan de behandeling in tweede lezing pas na de huidige Prinsjesdag, de derde dinsdag van september zal plaats hebben. Reizend stembureau DEN HAAG Het Tweede-kamer- lid Goedhart meent dat op verkie zingsdag een reizend stembureau langs tehuizen en pensions dient te rijden om de oudere kiezers in de gelegenheid te stellen aan de verkie zingen deel te nemen. Hij vraagt de minister van binnen landse z^ken de gemeentebesturen te bewegen tot het verschaffen van spe ciale faciliteiten. Naar een eeuwenoud gebruik vindt om de tien jaar, en wel wanneer het jaartal op een 1 eindigt, in Valls (Noord-oost Spanje) de herdenking I plaats van de patroon van de stad. Het feest begint met een optocht van muziekkorpsen en reuzenfiguren. Een der hooogtepunten is het vormen van menselijke torens. Aan de top van een menselijke toren staat altijd een jongen. PURMEREND Fred L. Dado (36) uit Purmerend kan weer zien. Na achttien' jaar blind te zijn geweest, heeft hij nu voor het eerst zijn vrouw en kinderen met eigen ogen kunnen zien. In 1953 werd Dado in Nleuw-Gui- nea aan zijn ogen gewond door een exploderende gasgenerator. Daarbij kreeg hij loog in zijn ogen en ondanks medische hulp, eerst in Nieuw-Guinea en later in Nederland, bleef hij blind. In 1959 keerde Dado terug naar Nieuw-Guinea, waar hij trouwde. Het echtpaar kreeg vier kinderen. In 1963 kwamen de Dado's naar Neder land. Na enige omscholingscursussen aan een blindeninstituut werd Fred Dado in 1968 telefonist-receptionist bij de gemeente Purmerend. Hij had het goed, maar bleef altijd hopen dat hij weer eens zou kunnen zien. Vorig jaar kwam Dado in contact met de oogspecialist prof. Strampelli in Rome, die verscheidene operaties uitvoerde. Een schijfje van een hoek tand, met daarin een lensje, werd in het oog geplaatst, nadat eerst een stukje mondslijmvltes was aange bracht. Het resultaat was verrassend. Vo rige week woensdag werd de laatste operatie uitgevoerd. Enkele dagen later zag hij zijn vrouw en kinderen, die naar Rome waren gereisd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7