Geweld en dienstweigering ok 50 jaar geleden actueel CHTTIEN JAAR GEËIST NA EXPLOSIE OP FRANKENSLAG Nieuwe Deutsche Schule geeft vrijheidsgevoel Leidse verkeersknoop wordt snel ontward Olie in binnen Biesboseh de perken Abrupt einde voor s aan ïerie nieuwe afhaalboten compleet Project van 54 miljoen kan starten Weer altaren opgevist Geen gevaar voor vogelstand WOBN&DAG 10 FEBRUARI 1971 SN HAAG De problemen de dienstweigering, het op elddadige wijze bereiken van ideaal en het hanteren van osieven om iets gedaan te [en mogen vandaag de dag Imatig de krantekolommen t, een halve eeuw geleden het er net zo aan toe. Een •keurig voorbeeld hiervan is r meer de actie van enkele nen, die in 1921 een bom- lag pleegden op het huis van jor Verspyck aan het Fran- lag in Den Haag. Een van de rs, de nu bijna tachtig jari- iagenaar P. A. Kooyman uit Ie Stellenboschstraat, speel- aarin een rol. Ondanks alge verschuivingen in het maat- ppelijke bestel, zijn de idee- mtrent het geweld door de i heen weinig aan verande- onderhevig geweest. lyman vond zichzelf toen één le strijders tegen de bestaande udingen en orde. De affaire van r Verspyck hij had weigeraar Herman Groenendaal jrdeeld was in die dagen ge makend. Te meer omdat Her in hongerstaking ging. Bij de anslag die volgde vielen geen offers. Kooyman ging zes jaar in van de Leeuwarder gevan- De eis tegen hem was achttien Duidelijk is, dat de rechtspraak ]ilve eeuw wel is meegegaan met pvattingen in de maatschappij uur. Onrecht it ging echt niet om Bloemen- r illeen. De uitsluiting van de me- beiders in Rotterdam speelde P. A. Kooyman Bezit explosieven stimulans tot handelen ook mee. We moestpn iets doen tegen het onrecht", zegt Pieter Kooyman nu. „Het was zelfs zo dat we springstof in ons bezit hadden zonder te weten Waarvoor het gebruikt zou worden. Ik Wilde iets doen tegen Wil ton. Maar een vriend die ook bij de aanslag betrokken was, voelde meer om de affaire Groenendaal weer eens op te rakelen. Die zaak ebde geruis loos weg. Daar moest wat aan gedaan worden. Hij werd immers verplicht dienst te doen. Dat is iets, wat je persoonlijke vrijheid aantast. Dat mag je niet zomaar opgedrongen -worden, terwijl men weet dat ieder individu een eigen mening heeft. Ik behoorde tot die groep denkers over de theorieën van Darwin. We hadden bovendien op de voet de Russische revoluties gevolgd. Dan gaat er een lichtje bij je branden. Niemand is in de ontwikkeling geweldloos. Anders kun je niet bestaan om kort te gaan. Van het een kwam het ander en ik reisde naar Heerlen, waar ik via via aan 13 patronen springstof kwam. In die dagen had ik geen vast on derkomen. Ik logeerde bij iemand die bekend was met majoor Verspyck. We beschikten nu over explosief spul, dus dat was een extra stimulans om er zo snel mogelijk wat mee te doen. Het plan voor die aanslag kwam eigenlijk laat op. We wilden eerst nog de burgemeester van Amsterdam ont voeren en doden. Dat ketste weer af en besloten werd dat er een explosie moest komen. Wat de aanslag betrof, de pui sloeg aardig aan flarden. Er sloegen wat ramen en deuren uit. Ik heb er geen ogenblik spijt van. Het kan best zijn dat ik fout ben geweest, maar ik meende er goed aan te doen. Als ik nu jong was geweest had ik het mis schien weer gedaan. Maar er is in middels zo veel veranderd, ook je mentaliteit. Je kunt nooit dezelfde blijven. De economische factoren be palen hoe je moet handelen. Maar in de grond van de zaak hanteer ik nog dezelfde ideeën. Maar het gaat nu toch zeker goed. Er is voldoende ge weld, dat komt de ontwikkeling van de mensheid ten goede. Ik ben nu jammer genoeg veel te oud om op de barricade te klimmen; daar hebben ze nu alleen maar last van me". N HAAG Vrijdagmiddag t in de berghaven van Hoek van |nd de laatste van een serie van poor het loodswezen gebouwde iafhaalvaartuigen, de „Zeezwa- in dienst gesteld. Eerder wer- Vl in gebruik genomen de „Alba- (1964) en de „Alk" (1965), de van Gent" en de „Aalscholver" 59 en de „Zeemeeuw" (1970). loodsafhaalvaartuigen, gebouwd bntwerp van de koninklijke ma- ivorden gebruikt om loodsen van jl naar loodsboten te brengen en ;n wanneer nodig ook voor be- ïg van schepen worden ingezet, indement van de loodsdienst is ir volgens de Marinevoorlich- lienst aanmerkelijk verhoogd, vroeger een op zijn kruispost ide loodsboot zijn post moest nten voor het halen of brengen lloodsen. loodsafhaalvaartuigen hebben lengte van 23.30 meter, een e van 5,25 meter en een voort- igsvermogen van 800 pk waar- en snelheid van 17 knopen ge- 11 kan worden. van de zes vaartuigen zijn ge leerd in Hoek van Holland, ;ullen in IJmuiden worden in- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Bij de bouw van deze school is men er van uitgegaan, dat de leerlingen een gevoel van vrijheid hebben. Daarom zijn er in het gebouw geen lange gevangenisgangen met aan weerszijden lokalen." Dit zei de voorzitter van de Stichting Duitse taalkring, de heer R. A. Feiertag, tijdens een bezichtiging van de nieuwe Deutsche Schule aan de Van Bleiswijkstraat in Den Haag. De school, die door de Bundesre- gierung gefinancierd is (5 miljoen DM), heeft een zeer moderne opzet. Voor Duitse schoolbegrippen is de op pervlakte vrij klein, maar door toe passing van allerlei bouwkundige systemen is de bruikbare ruimte vol ledig benut. De ruim 300 leerlingen zijn afkomstig uit Duitsland, Zwitser land en Oostenrijk en woonachtig in heel Zuid-Holland. Zij krijgen in de school een opleiding vanaf de kleu terschool via basisonderwijs tot gym nasium. Eén der verplichte vakken op het lesrooster is Nederlands. Daar naast wordt ook veel aandacht be- 0 Honderd jaar De geschiedenis van de school is honderd jaar oud. Het initiatief tot oprichting van de Deutsche Schule ging destijds uit van een commissie van de Evangelische Gemeinde in Den Haag, waarvoor de toenmalige predikant dr. Rudolf Köbel zich actief inzette. Kostelijk is de tekening die F. Behrendt voor het blad maakte, waarop niemand minder dan de gro ten van de Duitse literatuur Grass, Rond het trappenhuis van de Deutsche Schule in Den Haag zijn de lokalen gegroepeerd. Over al in het gebouw hangen werk stukken van leerlingen en verder zijn er vele mogelijkheden voor het exposeren van voorwerpen in de verschillende vitrines. Kastner, Thomas Mann, Heinrich Heine, de Gebrs. Grimm, Goethe en Schiller hun gelukwensen aan de school uitspreken. Donderdag 11 februari zal de mi nister van onderwijs en wetenschap pen, dr. G. H. Veringa, de school offi cieel openen. steed aan de historie en de cultuur van Nederland. Hiervoor zijn Neder landse leraren aangetrokken. Met de andere internationale scho len in Den Haag wordt nauw contact onderhouden. Voor de school is het nieuwe gebouw een grote vooruitgang vergeleken met de vorige school aan de Van Stolkweg in Scheveningen. Een hoogtepunt in het bestaan van de Deutsche Schule was het bezoek dat Bondspresident Heinemann vorig jaar bracht. Er bestaat intensief contact met de Duitse ambassade. Dr. Hans Arnold, ambassadeur van West- Duitsland in ons land is bescherm heer. In een prachtig verzorgd boek werkje dat ter gelegenheid van de opening van de nieuwe school is uit gegeven heeft hij het voorwoord ge schreven. LEIDEN/VOORSCHOTEN Intensief overleg tussen de' ge meenten Leiden en Voorschoten alsmede de provincie en voor overleg met de betrokken minis ter hebben ertoe geleid, dat waarschijnlijk al in de komende zomer kan worden begonnen met belangrijke verkeersvoorzie ningen in de Leidse agglomera tie ten bedrage van 54 miljoen. Globaal betreffen dit de volgen de werken: Omhoogbrengen van de spoor baan Leiden-Den Haag ter hoogte van de Vink op de grens Leiden- Voorschoteji. Snelle aanleg van de provinciale weg nr. 16 (Leidse Baan oftewel Fo- rensenweg Leiden-Den Haag, waar van de kosten (ƒ24 milioen). geheel door de provincie worden gefinan cierd: 0 Aanleg Gordelweg tussen de Leid se Vijf-Meilaan en de Leidse Baan via de Trompweg in de Voorschotense wijk Noord-Holland - hierin is be grepen de bouw van de Hoflandbrug over het Korte-Vlietkanaal in het verlengde van de Vijf-Meilaan; deze brug is al besteksklaar en de bouw ervan, die deze zomer kan beginnen, betekent tevens het begin van alle bovengenoemde werken, die bij el kaar vier jaar in beslag zullen ne men. Tussen de 'Spoorwegen, de pro vincie en de gemeenten Leiden en Voorschótëii is'in principe al 'overeen stemming bereikt over de globale kostenverdeling van het omhoogbren gen van de spoorlijn en de aanleg van de Gordelweg, die onder de spoorbaan door moet. De Spoorwegen zullen hier dan meteen de lang ver beide halte de Vink realiseren. Gisteren zijn de plannen in de be trokken raadscommissies van Leiden en Voorschoten besproken en deze en volgende maand wordt van beide ge meenteraden de principiële goedkeu- Door Leo Verkaik ring verwacht. Met de provincie gaan beide gemeenten dan bij het rijk pleiten voor een snelle financiering. Het al voltooide voor-overleg geeft goede hoop, dat de zaak ook in Den Haag nog voor de komende kabi netswijziging rond is, zodat de voor de Leidse agglomeratie zo belangrijke verkeersverbindingen op slag „be reikbaar" worden. Forensenverkeer Voor de provincie is de versnelde aanleg van de Forensenweg Den Haag- Leiden van groot belang, om dat G.S. op grote tegenstand zijn ge stuit bij hun plan tot aanleg van pro- vincialeweg nr. 1 door de duinen. Dat genoemde werken voor het snel toenemende forensenverkeer in dit deel van de Randstad een belangrijke verbetering betekenen, spreekt voor zichzelf. MIDDELBURG Deskundigen van het Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden zijn weer gestart met in de Voor het rijk is de realisering ook een opluchting omdat zowel de aanleg van rijksweg 14 (Landséheidingsweg) als die van rijksweg 11 (Alphen- rijksweg 4-Voorschoten-rijksweg 44) nog lartg niet in zicht is en omdat de hoognodige verbreding van rijksweg oëstërschëlX"naar altaren, 44 (Rijksstraatweg Wassenaar) nog geen haalbare kaart is. Voor Leiden betekent de aanleg van provinciale weg nr. 16 (Leidse Baan) in samenhang met de Gordel weg en de bouw van dè Hoflandbrug een welkome ontlasting van de over belaste Haagweg. Spoorbaan Over de genoemde werken in het kort nog het volgende: De spoorbaan wordt verhoogd tus sen een punt ca. 600 meter ten zuid westen van de kruising met de Gor delweg en ca. 300 meter ten noord-osten van het Dr. Lelyviaduct. De Forensenweg (Leidse Baan) tus sen de Papelaan in Voorschoten en de Haagweg in Leiden krijgt twee on derdoorgangen, namelijk voor de toe komstige verbinding naar de nog te realiseren Leidse wijk Stevenhofjes- polder en voor de Gordelweg. De aanleg van de Gordelweg tussen de Vijf-Meilaan in Leiden en de Fo rensenweg omvat: verlenging Vijf- Meilaan; bouw Hoflandbrug; kruis punt met Leidseweg en verbreding Trompweg tot de verhoogde spoor baan; aanleg deel Gordelweg van spoorbaan tot onder de Leidse Baan. toegewijd, aan de „welvaartsgodin" Nehalennia. Dit gebeurde vanuit Co- lijnsplaat met het vissersvaartuig de Tholen 6 van schipper Kees Bout. De eerste twee expeditiedagen waren bijzonder vruchtbaar. In totaal werden er 21 altaren op gevist. Dinsdagmiddag werd e&.r ge deelte van een rood kalkstenen altaar in de netten opgehaald. Het Rijksmu seum was al in het bezit van het andere gedeelte. Deze vondst is daar om zo uniek, omdat alle tot nog toe gevonden altaren, zo'n 120 stuks, uit eg ewoon kalksteen bestaan. Bijzonder gelukkig waren dr. P. Stuart en drs L. P. Louwe-Kooimans, beiden conservator aan het Rijksmu seum voor Oudheden te Leiden, met het gave kopje van de godin Neha lennia. Meestal Kvorden de beelden onthoofd uit de Oosterschelde opgevist. Nehalennia, zo bleek uit de vondst, zou geen jonge, maar een al wat rijpere vrouw voorstellen. De ploeg deskundigen van het Rijksmuseum, waaronder ook twee restaurateurs, zal proberen de onder zoekingen naar de zo lang voort te zetten, totdat er een goed totaalbeeld over de verering van de godia kan worden gevorkd. Op 18 juni zal er in Middelburg een Neha- geopend worden, waarop de mooiste altaarvondsten getoond zullen wor den- WERKENDAM Bij de hui dige stand van zaken behoeft voor verdere verspreiding van olie in de Biesboseh niet te wor den gevreesd. Alle inspanning kan dan ook op het opruimen van de nog aanwezige resten worden gericht. Dit heeft minis ter Bakker meegedeeld in ant woord op Kamervragen. Hoewel in eerste instantie uiteraard de meeste aandacht is geschonken aan de verwijdering van de in de rivier de Amer aanwezige olie, is van het begin af tevens beproefd of drij vende constructies, zoals die ook wel elders worden toegepast, als middel tegen verdere verspreiding van de olie zouden kunnen dienen, met name om het doordringen van de olie In de Biesboseh zelf te verhinderen. Onbruikbaar Dergelijke drijvende afsluitingen zijn in binnenwater met geringe golf- IEN HAAG Op 18 fe- iri is het gedaan met de Vi- iV Als Jacques Bovet (32) avond laat na een optreden Dordrecht zijn instrumenten- hertje dichtklapt, sluit hij dijk het elfjarig bestaan van Haagse mondharmonicatrio "oor de Vineta's geen dank- publiek meer en geen da- üid applaus. ibrek aan lucht en het ontbre- van een opvolger in het trio zijn voornaamste redenen voor dit pte einde. Jacques Bovet: „Ik j nog wel een aardig partijtje ^en, maar noten halen, dat lukt ij meer. Daar heb je erg veel "R voor nodig." En met een blik derde sigaret: „Dat roken me de nek. Al een paar maal Tjik ermee gestopt. Maar ja." Toch, kwam er morgen goede op volger bij me aanbellen (Loosduinse- kade 459), dan bleef ik van de partij. Ik zou het trio gaan coachen. Maai er is niemand te vinden, die mijn taak kan overnemen. Het is afgelo- pen met de populariteit van de mondharmonicamuziek. In heel Ne derland zijn pakweg nog twee trio's. Vroeger speelde toch bijna ieder kind een falderie op een mondhar monica. Kom daar nu nog eens om". De Vineta's, met Jacques Bovet, Charles Sanders (32) en Leo Janssen (33) genieten een grote bekendheid in Den Haag en ver erbuiten. Voor Club 500, later omgedoopt in arties tenvereniging Zon en Vreugd, heb ben ze tientallen malen opgetreden in kinder- en bejaardentehuizen.- Ook in militaire kantines, gevange nissen en voor de radio waren ze een graag geziene gast. „We maakten er ook een gewél dige show van. Als je stokstijf op het toneel blijft staan, dan kun je nog zo goed spelen, het publiek raakt op je uitgekeken. We stapten de zaal in, en voerden tussen de mensen een muzikale „act" op. Dat was nog eens plezier." De achttiënde februari is dan wel het einde voor de Vineta's, helemaal uit de showbusiness stappen doet Jacques Bovet niet: „Dat sfeertje met de artiesten onderling kan je niet meer missen." Samen met An nie Vorstenbosch en Gerard de Zwijger gaat hij de organisatie van Zon en Vreugd op zich nemen. „Me vrouw Vorstenbosch deed het tot nog toe helemaal alleen. Vaak zo'n achttien voorstellingen per maand. Dat is te gek. Zoiets houdt niemand vol. Dan krijg ik mooi de kans jonge talentvolle artiesten te begeleiden. En misschien is er wel iemand bij met genoeg lucht en belangstelling voor de mondharmonica..." slag goed bruikbaar om lichte olie te gen te houden, maar in dit geval ble ken zij geen resultaat op te leveren, omdat de klonters olie door de golf slag op de Amer zowel over de af sluiting sloegen, alsook er onder door gingen. Met zandwinningsvaartuigen die van grijpers zijn voorzien is in de mond van de grotere kreken zoveel mogelijk alle drijvende olie uit het water verwijderd. Daarbij kon echter niet geheel worden verhinderd dat na het invallen van de dooi olie in de Biesboseh is doorgedrongen. Na de rivier de Amer praktisch vrij is van drijvende olie zal alles worden gedaan om de nog aanwezige olieres ten, zowel langs als op de oevers van de Amer alsmede van de in de Biesboseh doorgedrongen resten op te ruimen. Militairen Nu het nog gaat om resten achter gebleven olie op voor het grote mate rieel moeilijk bereikbare plaatsen, zijn voor het opruimen daarvari mili taire eenheden ingezet. Daarnaast zullen ook andere methoden, zoals het verwijderen van verontreinigde riet kragen door verbranden of door snij den van het riet, worden voortgezet terwijl voorts voor zover mogelijk van oliebestrijdingsmiddelen gebruik gemaakt zal worden. Over de door dc Provinciale Noord- brabantsc Elcctricitcitsmaatschappij te treffen maatregelen ter voorko ming van een herhaling van de pro blemen zal overleg met het bedrijf worden gewoerd. Daarbij zal er op worden toegezien dat binnen het technisch mogelijke een dergelijk on geval zich in de toekomst niet zal herhalen. In dit verband kon de minister meedelen dat het bedrijf overweegt de langs de rivier de Amer gelegen* olieopslagplaats naar een ander deel van het terrein van de centrale over te brengen. De regering heeft overi gens mogen constateren dat de PNEM van stond af aan het opruimen van de olie krachtig heeft aangepakt. ljsdek Door de geringe stroomsnelheid in de rivier vond verspreiding van de olie slechts langzaam plaats. Tevens werd door de omstandigheid dat als gevolg van de vorst in de kreken en killen van de Biesboseh een gesloten ijsdek lag, verhinderd dat reeds di rect olie in dat natuurgebeid is door- .gedrongen. Tenslotte merkt minister Bakker op dat, hoewel een vrfj groot aantal slachtoffers onder dc vogels is geval len, een enigszins betrouwbare schat ting van dat aantal niet mogelijk is. Wel mag worden aangenomen dal van een ramp van ongekende om vang, waarover het Kamerlid Schui- lemakcr (Groep-Goedhart) had ge sproken, geen sprake zal zijn. Het vogelbestand in dat gebied loopt wat soortenrijkdom betreft ver moedelijk geen gevaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5