Koudekerk trappelt om Kerkewijk Het orkest zong Fleurige zang in Alphen NCBO Alphen Burgemeester v. d. Linden: Belastingen omhoog in Nieuwveen Mevr. Wevels officier O.N. Slobbroek t-oL de jubilant Kijken naar wat samenbinj NIEUWE IEIDSE COURANT WOENSDAG 10 FEBIL ZOETERWOUDE Een Leidse automobilist Taakte gistermiddag met zijn wagen in de Meerburgerwetering. Ko mend vanuit de richting Rotter dam verliet hij rijksweg 4 nabij de Europaioeg. Vermoedelijk door een te hoge snelheid kon hij de bocht naar rechts niet maken en belandde hij in het water. De automobilist wist zwemmend de kant te bereiken. De auto werd vrijwel onherstel baar beschadigd. Ambulance liep vast tijdens alarmoefening VALKENBURG Gisteravond is in Valkenburg een paraatheidsoefe ning gehouden in samenwerking met de BB, de brandweer, EHBO en re- scrve-rijkspolitie. Om kwart voor acht werd het eerste alarm gegeven. Een vliegtuig was op het gebouwen complex van de firma Hanab te rechtgekomen en dat had een ex plosie tot gevolg. De gebouwen stonden op instorten. Een brand kon spoedig worden geblust. Een half uur daarna kwam de melding binnen, dat een vliegtuig was neergestort op een' terrein aan de Broekweg, waarbij een ernstige brand was ontstaan. Een nieuwe am bulance van de firma Prins uit Oegstgeest reed het terrein van de ramp op, maar zakte tot aan de as sen in de zachte grond weg. Een tractor moest eraan te pas komen om de wagen los te trekken. Verder waren er nog meldingen van een ongeluk en een inbraak. De oefening werd gadegeslagen door b. en w. van Valkenburg en de burge meester van Rijnsburg. Ze was sa mengesteld door wachtmeester De Vries. Na afloop was er nog een bij eenkomst in het Dorpshuis. Uit de BOLLENSTREEK LISSE De afd. Lisse van Veilig Verkeer houdt een cursus van vier avonden voor „Pech onderweg". In lichtingen bij H. G. de Jong, Broek- weg 97. tel. 4680. LISSE De toneelvereniging ONI. die een uitvoering gaf om nieuwe coulissen voor Rehoboth te bekosti gen, heeft daarnaast nog nog f 530 kunnen afdragen aan de kerkvoogdij van de hervormde gemeente voor een kerkelijk centrum in de Poelpol der. Gebouw Noordstraat meer functioneel KATWIJK De verenigingen Ko- pluko. De Kanarievogel en De Ryn- monders en de bejaarden hebben gisteravond één van de lokalen van het BB-gebouw aan de Noordstraat in gebruik genomen. De voorzitter van Kopluko. de heer G. J. H. V. Bosch, is enkele jaren op zoek geweest naar een geschikte ruimte voor zijn vereniging. Mede dank zij bemiddeling van de toen malige burgemeester Duiker en de heer Huisken, hoofd zelfbescherming BB, werden op de verdieping van het BB-gebouw drie tentoonstellin gen door Kopluko gehouden. Na vele onderhandelingen keurde de gemeen teraad in november 1970 het besluit goed om definitief een lokaal aan de drie verenigingen ter beschikking te stellen. De drie verenigingen kwamen met het gemeentebestuur overeen, dat ook de bejaarden gebruik van de zaal maken. De leden hebben de zaal, met materiaal van de gemeen te, opgeknapt. Door bemiddeling van de heer Huisken kunnen de bejaarden in het zaaltje televisie kijken en biljarten. Het comité, dat maaltijden voor de bejaarden verzorgt, mag gebruik maken van de keuken. ALPHEN De afdeling Alphen van de Ned. Chr. Bond van Over heidspersoneel heeft gisteravond in een volle zaal van gebouw Naby het 25-jarig bestaan gevierd. Men deed dit als Alphense afdelingen I en II samen met de afdeling Bodegraven. De by eenkomst stond onder leiding Hoog en laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Donder dag 11 februari: hoog water 4.14 16.22; laag water 0.06—12.25. KOUDEKERK Een stampvol raadhuis maakte gisteravond het eer ste debat mee in een serie die dit jaar gehouden zullen worden in verband met het vaststellen van een struc tuurplan voor deze gemeente en heel in het bijzonder de mogelijke bouw van een Kerkewijk. B en w hadden zich verzekerd van de aanwezigheid van een uitgelezen gezelschap des kundigen. „Het klapstuk van de avond", zoals burgemeester C. M. van der Linden dit debat typeerde, werd geopend door de stedebouw- kundige ir. V. d. Veen, die in de ge legenheid werd gesteld, een uiteen zetting te geven wat de „Kerkewjjk- kweStic" precies behelst. Burg. Van der Linden stelde met nadruk, dat de discussie slechts een eerste aanzet vormt tot later dit jaar te nemen definitieve beslissingen en waarschuwde de raadsleden niet alles overhoop te halen. Ir. C. J. B. H. v. d. Pols (WD) had in eerste in stantie weinig goede woorden over voor de discussienota en miste hierin een duidelijke visie. In de toelichting miste hij een opsomming van voor- en nadelen va nde verschillende al ternatieven. B en w hebben zich vol gens de heer V. d. Pols beperkt tot het geven van uitsluitend voordelen van een Kerkewijk, voordelen, die hij niet direkt allemaal zag. Vooral voor de historische argumenten gaf hij niet veel. Als belangrijk bezwaar vond hij verder de excentrische ligging van Dorpshuis en zwembad t.o.v. van de Kerkewijk. Concluderend gaf hij de deskundigen in overweging hun huis werk maar weer mee te nemen. Na een afronding van Dorp-Oost III en eventueel de bouw van de plannen IV en V wilde de heer V. d. Pols een Kerkewijk nog wel overwegen, maar de realisering hiervan zag hij ze ker niet vóór 1980. Levendig Mr. T. O. Vrcugdenhil (PCP) daar entegen had de nota met veel genoe gen gelezen, al leefden er by hem ook wel enige vragen. Zo wenste hy te weten of het bekend is hoeveel werknemers by de plaatselijke in dustrieën in Koudekerk willen ko men wonen. Al stond bij zijn fractie de stimulering van de sociale woning bouw voorop, dc heer Vreugdenhil wilde ook nog wel ruimte scheppen voor „mensen van buiten". In dit ver band brak hy een lans voor expe rimentele bouw (bv. villa's) in de Kerkewijk om dit plan levendig en De COÖPERATIEVE RAIFFEISENBANK „RIJNSBURG" roept haar leden op voor de ALGEMENE LEDENVERGADERING te houden op 23 februari 1971 in zaal 2 van het Centrum aan de Kerkstraat te Rijnsburg. De agenda zal aan de leden worden toegezonden. HET BESTUUR. LEIDEN Wat Ferdinand Leitner voor de pauze met het Residentie- Orkest uitvoerde, was beslist geen alledaagse kost voor de concertbezoeker. Jammer was. dat de overigens tot de finesses nauwkeurig uitgebalanceerde Canzone a 8 en a 12 van Cavalli niet vanaf beide balkons mochten klinken. Hierdoor verdween grotendeels het ruimtelijke effect, waarop deze com ponist in de St. Marco te Venetië wèl kon rekenen. Ook Torellis Sinfonia is opgezet voor twee ..koren", zij het instrumentale cn misschien was het toch beter geweest, deze scheidingslijn op het podium te trekken. Doch ondanks dit bezwaar stemde het tot blijdschap, te horen hoe het orkest onder Leitner kan zingen. Eén prachtige, ronde klank, waartegen de trompetten helder afstaken. Gaarne memoreren we het voortreffelijke spel van beide solo-violen, de twee celli en de houtblazers, die zich hier een heel wat dankbaarder taak toevertrouwd zien dan in Clementis Symfonie in Bes. Toch liet deze symfonie door haar doorzichtigheid en welluidend heid diepe indruk achter. Waarom Willem Noskc nu net Mozarts vioolconcert KV 219, dat in dit abonnementsjaar al toas uitgevoerd met Edith Peinemann a IN soliste, moest vertolken, is ons ontgaan. Niettemin: de vergelijking viel zeker uit in het voordeel zowel van solist als dirigent. Noskes inzet was niet geluk kig, doch hij herstelde zich vrijwel onmiddellijk. Wat teleurgesteld werden we in onze verwachtingen bij Leitners visie op de Brahmsvariaties op. 56a: de expositie van het St. Anthonikoraal ver liep stoterig, er rammelde iets bij de blazers en het duurde tot ongeveer halverwege, eer het orkest er helemaal „in" was. Het zou de orkestklank zeker ten goede komen, als Leitner wat vaker de dirigeerstok zou zwaaien. Drs. A. VAN DER VEEN-WIERSMA. met saai te maken. Voor de heer W. Leenitvaar (PvdA) waren de gegevens volmaakt onvol doende. Dat de verdere uitbreiding van Koudekerk in strijd is met vi sies van hogere instanties vond hij niet zo erg. maar we hebben er wel mee te maken, was zijn mening. Het steentje, dat Koudekerk kan bijdragen in de oplossing van de wo ningnood van deze omgeving, vond de heer Leentvaar een sterk argu ment om bij CS met succes verdere uitbreiding te verkopen. Evenals de heer V. d. Pols vond de heer Leentvaar de argumentatie zon der pro en contra's een gemis. Alles is erop gericht de raad om te krij gen, maar ik kan meedelen, dat de PvdA al om is, waarmee de heer Leentvaar zich achter een Kerke wijk stelde. verkaveling in West maar eens af wachten dan zaken doen, was haar oordeel. Dat het huidige winkelcen trum slechts berekend is op Dorp- Oost in zijn huidige omvang, zoals b en w in hun toelichting hadden opgemerkt, meende mevrouw Le Large, evenals de heer Dorrepaal, dat eerder had gedaan, ernstig te moeten betwijfelen. Haar (typisch vrouwelijke) mening: „de midden stand kan nog wel wat klantjes gebruiken". Krotten Centraler Voor de nota met modellen had de heer Dorrepaal (Gem.belang) waar dering, maar een Kerkewijk zag hij niet Een uitbreiding tot 6 7000 in woners was z.i. ook in Dorp-Oost te realiseren, waarbij hij stelde dat dan de voorzieningen centraler zouden liggen dan bij de bouw van een Kerkewijk. Bovendien vroeg hij zich af of de mogelijke ruilverkaveling in West wel synchroon zou lopen met dc plannen van b en w, waar door stagnatie in de woningbouw zou kunnen optreden. Hij geloofde niet dat de grondprij zen in west lager zouden liggen dan in oost. omdat de discussies over de Kerkewijk die al een tijdje gaande zijn, de grondeigenaren in West wel aan het denken zullen hebben gezet. De heer Dorrepaal legde sterk de na druk op de verdere continuering van dc woningbouw, en hij zag daartoe in Oost voldoende mogelijkheden, terwijl een Kerkewijk moeilijk haal baar zal zijn in Den Haag. „mis schien over een jaar of tien", aldus de heer Dorrepaal. Mevrouw M. A. M. Le Large-Van Breukelen (KVP) vreesde eveneens dat het meerjarenprogramma in ge drang komt, wanneer de bouw in Oost niet verder gaat. Eerst de ruil- Nadat drs. J. C. v. d. Vlugt (PCP) nog had opgemerkt, dat doorbou wen naar het oosten beperkt moet zijn. omdat de beslissing over het de- fintieve tracé van de secundaire verbindingsweg rond Alphen niet op tijd binnen zal zijn, schorste de voorzitter de vergadering. In zijn uitvoerig antwoord ging burg. Van dér Linden in op de vele vragen, waarbij hij nogmaals bena drukte, dat men op dit moment nog geen defintieve standpunten moet in nemen. Er zal nog wel meer praat- stof aangevoerd worden; kondigde hij aan. Opzien baarde dc mededeling dat bjj een inventarisatie is komen vast te staan dat er de eerstkomende 10 tot 20 jaar maar liefst 152 wonin gen op de lijst staan, die als krotten aangemerkt worden en dan ook zul len moeten verdwijnen. Ir. V. d. Pols: „Dat is bijna het hele dorp". Be- ve dat voor deze woningen alte- natieve mogelijkheden moeten wor den geschapen, bestaat er momenteel ook nog een lijst met 160 woning zoekenden uit de eigen gemeente. Verder vraagt de industrie steeds sterker om woningen voor haar werk nemers, om een gunstig klimaat te scheppen voor verdere expansie, aan gezien het werven van werknemers in het oosten en noorden zal worden geïntensiveerd, waar de ruimte op de arbeidsmarkt in de Randstad ni hil is. Dit gevoegd bij de natuurlijke be volkingsgroei was voor b en w aan leiding te kiezen voor de bouw van Kerkewijk, omdat Oost deze groei on mogelijk kan opvangen. Over de vi sies van hogere overheden zei de heer Van der Linden: „we hebben de indruk, dat ons het mes op de keel wordt gezet Zouden al hiun plan nen stringent worden uitgevoerd, dan betekent dit de ondergang voor de kleine gemeenschappen. Nog niet rijp En over het streekplan Rijn en Gouwe: "nat vingerwerk". Over de ruilverkaveling was de heer Van der Linden wel optimistisch, aange zien de polderbesturen hierop zelf reeds hebben aangedrongen en de Cutuur-technische Dienst binnen af zienbare tijd een begin hiermee hoopt te maken. Dat Koudekerk nog niet rijp is voor een Kerkewijk, zoals mevrouw Le Large had geopperd, deed de burgemeester af met Koude kerk staat te trappelen om een Ker kewijk. Afgaande op informaties van boeren, en de aanwijzingen die het ontkleiingsproces hebben opgeleverd, is de verwachting gewettigd, dat de bodemgesteldheid in West niet van. mindere kwaliteit zal zijn dan in Oost. Aan de hand van enkele voorbeel den (Zoeterwoude-Heineken, Alphen- Vrouwgcestpolder, Schiphollyn) con cludeerde ir. V. d. Veen ten slotte, dat er van eerder ingenomen stand punten by G.S. niets overblijft en dat men geen consequenties moet trek ken uit incidentele beslissingen van hogere instanties. Hy raadde de raadsleden af niet te dicht onder de rook van de industrie te laten bou wen en het bedrijfsleven de gelegen heid te laten verder uit te breiden. De gemeente was geen melkkoe voor de industrie, maar Koudekerk heeft van deze industrie wel vruchten geplukt". Verder keurde hij het spot ten met historische monumenten (Herv. Kerk, ruïnes „Groot Poel geest", een aantal mooie boerderijen) sterk af, erop wijzend, dat in deze tijd de waardering hiervoor steeds groter wordt. Hij gaf het gemeentebestuur m overweging niet te hoog te grij pen. Hoewel ir. C. J. B. H. v. d. Pols nog wel zin had in de replieken, leek ALPHEN De chr. gemengde zangvereniging 'Con Amore' en het tienerkoor 'The Alliance" hadden in aan trekkelijke afwisseling een zeer goed bezochte zangavond in de Opstandingskerk. Hun programma en voordrachtsstijl verschilden duide lijk. Con Amore zong, onder de technisch en muzikaal verantwoorde leiding van de heer S. Cok, een reeks gees telijke en ook een paar volksliederen. De zuiverheid was in het mezzo of piano zo goed als vlekkeloos, in het forte soms minder. Het koor droeg meestal soepel en altijd ongeforceerd vóórde zang toon de tekst- en melodie-begrip. het burgemeester Van der Linden en met hem de overige raadsleden beter de discussie later voort te zetten, voordat men verzandt in alle moge lijke onduidelijkheden. NIEUWVEEN In de raad van Nieuwveen werd werd gisteravond als opvolgster van het raadslid H. Bokking (gem. bel.) mevrouw Th. E. M. Speet-Sikkens benoemd. By het voorstel de reinigingsrechten te ver hogen bracht de heer Spekman (kvp) hiervoor wel begrip op, maar stelde voor de bejaarden 70 procent te la ten betalen. Het raadslid G. v. d. Hoorn wilde liever hetzelfde tarief aanhouden. In geval van nood ver wees hy naar de by stand. Er kwamen nog meer verhogingen ter sprake, die allemaal noodzakelijk zijn geworden om het begrotingste kort van f23.500 te dekken. Burge meester Breen vond verhoging van de straatbelasting niet juist, omdat dit slechts op een deel van de inwo ners drukt. De heer J. Reyneveld (prot-chr.) was het met hem eens, dat het dan redelijker is de personele belasting op te trekken. De heer v. d. Hoorn wilde de knoop doorhakken. „Het tekort moet nu eenmaal worden gedekt, willen we blijven draaien, maar ik stel voor zoveel mogelijk te bezuinigen voor dit jaar". De voorzitter stelde voor; verhoginf reinigingsrechten van f25 tot f 35 per jaar, hondenbelasting van f 10 tot f 25 per hond en straat belasting voor gebouwd van 20 tot 24 procent en ongebouwd van 1 tot 12 procent. Dit zal bij elkaar f 24.873 meer opbrengen. De raad ging ak koord. Prov. Waterstaat gaat binnenkort beginnen met het verbeteren van het Jaagpad. Voor verplaatsen en op nieuw aan sluiten van lichtmasten werd f 3000 uitgetrokken. De chr. nat. school krijgt medewerking bij de aanschaf van een televisietoestel, een naaimachine en twee fietsrek- ken. van de heer A. J. Broekhuy» erop wees dat het lid-zyn vakbeweging niet alleen een'*' kering is, maar een plicht P' streven naar goede maatschajlag toestanden. >rs, Burgemeester Gallas sprak 5 lukwens namens het gerr stuur. Hij was van mening, afd. Alphen aan haar do< heeft beantwoord. Er is een j samenwerking in de commiss het georganiseerd overleg. P. Kapinga, oud-hoofdbestj' een van de mensen van het uur, die ook in Alphen veej or heeft verzet, vqrtelde iets o\ ontstaan-van de N.C.B.O. pyn Verder sprak de huidige Pe voorzitter, de heer W. Wieriii11" ook nog voorzitter van de yr Alphen is geweest. Hij was ning, dat wij nog aan het beg^4 de chr. vakbeweging staan?113 heeft men moeten strijden o{in aan de grond te krijgen. Ni?"* taak te zorgen voor gered?0*' in bijbelse geest. Wij moeten streven dat ieder krijgt wa D toekomt. Du De bijeenkomst werd opgejlv door de muziekvereniging jPva Religioni. Na de pauze brachfuu Vrolijke Vrijbuiters uit Ad een muzikale show. Op de foto het bestuur: v.l.ij tend D. Koenekoop, H. de et A. J. Broekhuijzen, voorzittei Vries, secretaris, J. D. Vrij, meester: staande v.l.n.r. W. de Ruijter, R. v. d. Bree.r l( LEIDEN By haar afscheid we gens functioneel leeftydsontslag als directrice van het Academisch Zie kenhuis ise mevrouw E. N. Wevels benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De versierselen wer den haar vanmiddag tydens een re- septie in de aula opgespeld door het bestuurslid mevrouw mr. C. M. s'Ja- cob-des Bouvrie. Mevrouw 's Jacob zei dat mevr. Wevels 14 jaar lang met grote toe wijding, energie en deskundigheid haar taak als hoofd van de verple ging heeft verricht. „Voor uw personeel bent u al tijd een goede leidsvrouwe geweest. Laten we ons realiseren: het visite kaartje van een ziekenhuis is naar buiten de manier waarop de verple ging plaats vindt". ALPHEN 9 febr. 1931 wc%f weer minder gunstig dan gistfen Dat zei mr. dr. R. H. Sat^oi gistermorgen in de kantine lie Samsom Grafische Bedrijvet de jubilaris van die dag, de kd< N. Kanbier. Op die datum vter hij 's morgens bijtijds in Al)00 zijn om als Leidenaar zijn i bij Samsom te beginnen. Hij r de tocht per fiets maken, het was spiegelglad. Onder derdorp viel Kanbier, schep zijn pantalon en moest terug I k huis. Dat hij toen te laat kf was oorzaak van een sm schrobbering van de vader v<p spreker. Hij bood nu alsnog compensatie de heer Kanbiei slobbroek aan voor een uanf kleinkinderen Mr. Samsom, sprekende nar; de directie, schetste de jubf als behorend tot de categorie a sen ,die meer doen dan u>ord[ gedragen. Tal van jaren wa werkzaam als kwaliteitsco leur. De van veel waarderin 1 tuigende toespraak werd bes i met de aanbieding van een t 1 lop met inhoud, het ond 1J mingsembleem in goud met mant en een bloemstuk. Burgemeester Gallas speldi jubilaris de eremedaille in b verbonden aan de orde van C je-Nassau, op. Daar de chef de heer Kanbier, de heer K niet aanwezig kon zijn, nai heer M. Geerlof, een vorige deze taak over om hem dai brengen. En als laatste felici de de heer J de Lange namei collega's. Hij bood gesche aan, waaronder een baron 's Avonds was er een recept Centraal. Het programma van 'The Alliance" beviel mij gemid deld iets beter. De jongelui, die ik al eens eerder heb mogen prijzen, zongen met fleur en beheerste geestdrift heel mooie liederen, zoals De Vochfs psalm 148 en de door ritme en kleurige modulaties boeiende psalm 104 (Huibers - Huub Oosterhuis) en „Bruiloft te Kana" (van dirigent A. van Lunen). Van Lunen bewees zijn bekwaamheid en muzikale flair ook in de directie van drie spirituals. Ik mag niet vergeten, de uitstekende begeleidingen van organist Fey, pianist Van Zwieten en de drummer prij zend te vermelden. JOHAN VAN WOLFSWINKEL. RIJNSBURG De heer M. W. Schakel, burgemeester van Noorde loos en lid van de Tweede Kamer, besprak gisteravond tydens de ver gadering van de A.R.P. enkele cen trale punten van de verkiezingscam pagne. „Op 28 april mogen de kie zers afrekening houden over het be leid dat 't kabinet De Jong voerde", aldus de heer Schakel. Hy herin nerde er aan dat toen het kabinet tot stand kwam, een aantal kiezers spyt had zyn stem daaraan te heb ben gegeven. Met inachtneming van de lyd waarin wy leven vond dc heer Schakel dat het kabinet toch een „voldoende" heeft verdiend. „De drie A.R. ministers hebben ze ker niet de gemakkelijkste taken", zei hij. „Verkeer en waterstaat is tegenwoordig van de allergrootste betekenis. Leefbaarheid en lucht en waterverontreiniging zijn de on derwerpen waarmee minister Bak ker zich bezighoudt Minister Rool- vink heeft te maken met een per manent overspannen arbeidt waarbij hij ook rekening mof, den met hen die geen welv# inkomen hebben. En ministers is in zijn beleid mede afhEÖi van gemeentebesturen en corporaties en van 300.000 bot, kers. aannemers enz. De A.R.P heeft na veel ning en overleg over het nifl voudige vraagstuk van de een „klare oostelling" gekozi A.R.P. is natuurlijk voor F Maar bepaald tegen eenzijdif wapening. Daarm »e is diefcl niet gediend. Over „gezag heid" zei de heer Schakel nu heel anders moet worden dan vroeger. „De partij-politieke verhoft vragen om duidelijkheid. Wij in de eerste plaats kijken naft ons samenbindt. En al hebtfcl er vier jaar over gedaan. Tietk resultaat is een kernnrogranijil door de drie christelijke pai^ aanvaard"

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4