LOS ANGELES IN GEVAAR Commentaar Maatregelen tegen grote olievlek op de Rijn OM FUSIE UIT TE Yerolme wil bedrijf aan werknemers geven Bij treinramp in Beieren zeker 36 doden Het Kwartel Dam dreigt te breken na zware aardschok Veel huizen verwoest in Hollywood VIJF DODEN Auto in Ulster op landmijn Akkoord over olieprijs? Susan Atkins hekent moord op Sharon Tate (ritaJ Itillllii Zacht Treedt premier Lon Nol af Nieuwe leidlse Courant Woensdag 10 februari 1971 51ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke, dagbladen Dfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Californië is tot rampgebied verklaard na de aardbeving, die gisteren dit gebied trof en voor miljoenen dollars schade aanrichtte. Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. lijn naam straat: staats: inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze m Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: euwe leidse Courant, twoordnummer 267, Leiden LOS ANGELES Een kwart miljoen inwoners van Los An geles is gisteren en vandaag ge- evacueerd, nadat als gevolg van een aardbeving de dam dreigde door te breken van Los Angeles' grootste waterreservoir. President Nixon heeft de hele staat Californië tot rampgebied verklaard. Meer dan 10000 man van de natio nale garde is in staat van paraatheid gebracht om plundering te verhin deren. De aardbeving trof Zuid-Califor- nië gisteren bij zonsopgang en heeft voor zover thans bekend zeker aan 35 mensen het leven gekost. Onge veer 500 mensen werden gewond en 30 vrmist. Vanmorgen waren er weer drie schokken. Hollywood De filmstad Hollywood schijnt het ergst getroffen te zijn. Veel van de in Spaanse stijl gebouwde huizen zouden zijn verwoest. De steden Newhall en Saugus bij Los Angeles zijn door het instorten van bruggen vrijwel van de buitenwereld afge sneden. De schok werd gevoeld in een gebied dat zich uitstrekt van de stad Fresno midden in de staat tot aan de Mexicaanse grens in het zuiden een afstand van 550 kilometer. Het grootste aantal slachtoffers viel in een oud militair hospitaal in Syl- mar. Hier werden 19 lijken geborgen en honderd patiënten gewond onder de instortende muren. In Los Angeles, de op twee na grootste stad van de VS, zwaaiden de wolkenkrabbers op hun grondves ten heen en weer. Enkele oude ge bouwen stortten in. Een wolkenkrab ber van 32 verdiepingen werd ont ruimd. De twee nieuwste wolken krabbers, beide van 42 etages, heb ben door ingebouwde „seismische ge wrichten" (om het gebouw bij aard bevingen wat te kunnen laten mee geven) nauwelijks schade opgelopen. De verkeersviaducten van Los An geles werden over grote afstanden gekraakt, wegen werden versperd en bruggen stortten in. Radiostations verdwenen tijdelijk uit de lucht. Het tydstip van de aarschok is voor Californië nog „heel gelukkig" gevallen. Zou de beving zich een uur ol' wat later tijdens het och tendspitsuur hebben voorgedaan, dan zou het dodencijfer veel hoger zyn geweest. De aardbeving was het hevigst in het bewuste gebied sinds 1933, toen 115 mensen om het leven kwamen en riep ook herinneringen op aan de ramp die San Francisco in 1966 trof, waarbij 700 doden vielen. Geleerden voorspelden allang een aardbeving in Californië, op de plaats van de _zgn. San Andreasbreuk, die van noord naar zuid door Californië loopt. Het is een 1000 km lange gril lige scheur in de aardkorst. Sommige geleerden menen dat deze „scheur" geblokkeerd is en dat er een geweldige spanning is ontstaan, die op het punt staat tot uitbarsting te komen. BELFAST Op een weg in het heuvelland van zuidoost Ulster, niet ver van de grens met dc Republiek Ierland, is gisteren een Landrover met vijf mensen erin op een landmijn gereden en de lucht in gevlogen. Nie mand heeft het overleefd- De landmijn was volgens de politie ingegraven door rooms-katholieke agitatoren. De militaire autoriteiten geloven dat de mijn „bedoeld" was voor het leger of de politie, niet voor burgers. Alle toegangswegen van Lus Angeles naar het door een hevige aardschok getroffen gebied werden afgesnedendoordat een in aanbouw zijd via duct instortte. Een man werd onder tonnen beton bedolven. PARIJS De internationale olie maatschappijen zouden zich bereid hebben verklaard in te gaan op de minimum eisen die de produktielan- den aan de Perzische Golf onlangs tij dens de onderhandelingen in Teheran hebben gesteld ten aanzien van de Drijzen en de belastingen op ruwe olie. Berichten van die strekking luid den dat de oliemaatschappijen inmid dels de Iraanse regering van hun be reidheid op de hoogte zouden hebben gesteld. Nadere bijzonderheden zijn niet bekend. LOS ANGELES Het hippie meisje Susan Atkins, lid van de Man- son-secte, heeft voor de rechtbank in Los Angeles bekend de filmactrice Sharon Tate te hebben vermoord. „Ik weet niet hoe vaak ik haai- met mijn mes heb gestoken. Ik weet niet waar om ik het deed", zei Atkins (22) te gen de rechter. Volgens hear had Linda Kasabian, die als kroongetuige buiten vervol ging is gesteld, liet huis van de film ster uitgekozen als het doel van de moordexpeditie van de 'familie-Man- son'. Het proces tegen de Manson-secte bevindt zich nu in een fase waarin de jury moet beslissen of zij de dood straf zullen krijgen of tot levenslang worden veroordeeld. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 70-jarige scheepsbouwer-in-ruste Cornells Verolme deelt in een brief aan de ondernemingsraden van zijn bedrijven mee dat hij zijn ideaal van een bedrijf dat door de werknemers zelf wordt bestuurd een ideaal dat hij sinds 1956 koestert binnen afzienbare tijd wil verwezenlijken. De heer Verolme schrijft, dat hij de werknemers een meerderheid wil be zorgen in de raad van commissarissen en in de Stichting Verolme Trust, die ARNHEM laatregelen In allerijl zijn genomen om te oorkomen dat de grote olievlek Ie zich op d^Rijn bevindt op e grens tussen Nederland en Vest-Duitsland grote schade anricht. i In het Pannerdens Kanaal, daar [aar het Rijnwater naar de Neder- ijn stroomt of de richting van de Jssel uitgaat, is een binnenvaarttan- er dwars op de stroomrichting ge leerd om te voorkomen, dat de vlek Migeveer tien kilometer lang en zeventig meter breed) via de IJssel uieindelijk in het IJsselmeer, een be langrijk waterreservoir, terechtkomt Ook de stuw bij Driel is inmiddels gesloten. Daar zal, als de olievlek inderdaad zover komt, geprobeerd worden met behulp van een schip de oliefilm van het water te zuigen. Uiteraard zijn ook de drinkwater- leidingbedrijven altent op eventuele gevolgen van de olievlek op de drink watervoorziening. Het Rotterdamse drinkwaterleidingbedrijf verwacht niet dat het water in dit gebied ver ontreinigd zal worden. De Nederlandse binnenwateren blijken op het ogenblik goed mei water gevuld te zijn. Volgens het mi nisterie van verkeer en waterstaai kan men daarom rustig afwachten tol de olievlek ons land is gepasseerd. Het staat vast dat men de vlek niet met chemische middelen gaai bestrijden, omdat deskundigen op hel standpunt staan dat dit middel erger zou zijn dan de kwaal. Als de olie eenmaal op zee is kan men altijd nog tot bestrijding overgaan. Het is nog niet bekend waar de zware olie precies vandaan komt. De vlek werd gisteren voor het eerst op de Rijn waargenomen tussen Duisburg en Düsseldorf. de aandelen van Verolme onder zyn beheer heeft. Als reden voor deze onverwachte stap geeft de heer Verolme zyn men sen op. dat hy de op handen zynde fusie van het Verolme-concern met de Ryn-Schelde-Groep wil voorko men, een fusie die volgens hem voor het bedryf geen voordeel oplevert. Directie noch raad van bestuur waren vanmorgen bereid commentaar te, leveren. Berichten als zouden nog deze week concrete voorstellen aan het personeel worden gedaan, wor den van directiezijde ontkend. Alleen de heer A. Winsemius, voorzitter van de integratiecommissie die de fusie tussen het Verolme-concern en de Rijn-Schelde-Groep aan het voorbe reiden is, was bereid zijn zienswijze te leveren. Volgens hem zullen de fusieplannen niet negatief kunnen worden beïn vloed. Sinds 1969 zijn de Verolme- aandëlen niet meer volledig in han den van de Stichting Verolme-Trust, uadat deze verplicht werd ze bij de Nationale Investeringsbank te depo neren als onderpand voor de lening van honderddertig miljoen gulden die de Staat het concern verstrekte om uit de moeilijke situatie van dat moment te komen. De heer Verolme beweert het te gendeel. De juridische gevolgen zou den zover gaan, dat de fusie verder zou kunnen worden uitgesteld. Het idee van Vcolme om de fusie uit te stellen lijkt niet onredelijk. De orderportefeuille is goed gevuld. De waarde van de werven stijgt met de Men kan niet alle mooie schelpen op het strand ver zamelen. LINDBERGH „Ik heb een kruisje op de wereld bol gezet, waar je me kan ontmoe ten, als je me mist DE BILT Het rustige weer van de afgelopen dagen werd veroorzaakt door een hogedruk- gebied, dat zich over West-Euro pa langzaam naar het oosten ver plaatste. Vanmorgen was het cen trum boven Zuid-Polen aange komen. Tussen dit hogedrukge- bied en een vore van lagedruk boven de Britse eilanden en de Golf van Biscaje, zal zich de ko mende 24 uur boven onze omge ving een zwakke zuidoostelijke stroming handhaven. Hierin komt in het algemeen weinig bewol king voor. maar in de nacht en ochtend kan zich plaatselijk mist vormen bij temperaturen even bo ven het vriespunt. Vooruitzichten voor vrijdag: Tij delijk regen en aanhoudend zacht. Aantal uren zon: 1 tot 4; min. temp.: 3 tot 7 graden boven nor maal; max. temp.: 2 tot 6 graden boven normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76.4 cm (1018 millibar), dalend. Zon en maan 11 februari: zon op 8.04, onder 17.45; maan op 19.16, onder 8.25; 18 februari L.K. Hoog water Hoog water, 11 februari: Rot terdam le getij 5.25, 2e getij 17.59; Scheveningen 4.08-16.16; Vlissingen 2.45-15.04; Haringvliet- dam a.d. Zeezijde 4.32-16.44 dag, waardoor de inbreng in de Inte gratie steeds groter wordt. Cor Verolme is zo enthousiast over de huidige toestand van het bedrijf, dat hij zelfs de verwachting heeft uitgesproken dat de staatsleningen van ruim honderdvijftig miljoen gul den reeds voor 1975 terugbetaald kunnen worden. De vakbonden zijn nog niet op de hoogte van de privéplannen van de scheepsbouwer. Verstoppertje BEIDE PARTIJEN in het conflict in het Nabije Oosten (met name langs het Suezkanaal) lijken onredelijk. Israël weigert zijn troepen uit be zet gebied terug te trekken, voor dat overeenstemming is bereikt over een algemene vredesregeling. Egypte wil als woordvoerder van de Arabische landen slechts over een dergelijke oplossing spreken, als de Israëlische troepen zijn te ruggetrokken (in fasen) en het Pa lestijnse vraagstuk is geregeld. Israël wil niet het risico lopen, dat een situatie ontstaat zoals die, welke de junl-oorlog van 1967 onvermij delijk maakte. Egypte zegt zich be dreigd te voelen, zolang Israël de bezetting handhaaft. Beide landen bereiden de eigen bevolking voor op nieuwe oorlogshandelingen. Egypte zegt naar heropening van het Suezkanaal te streven. In werke lijkheid is het er op uit dc eerste fase van de Israëlische terugtocht af te dwingen. Want Israël wil wel praten over het openstellen van het kanaal, als ook zijn eigen sche pen er gebruik van mogen maken. Aan terugtrekken wordt niet ge dacht. Het Egyptisch antwoord luidt, dat Israëlische schepen pas het kanaal mogen gebruiken, als het Pa lestijnse vraagstuk is opgelost. En 'zo wordt het Suezkanaal niet her opend, omdat Israël van oordeel is, dat de Palestijnse kwestie in een algehele vredesregeling moet wor den opgenomen, waarbij 'gelijk wordt overgestoken'. Het Arabisch-Israëlische conflict kan slechts door onderhandelingen tus sen direct betrokken partijen wor den opgelost. Egypte gaat een ge sprek uit de weg, omdat het weet, dat het zwak staat. Het denkt meer te bereiken met dreigementen, in de valse hoop, dat Israël bang zal worden. Dat verstoppertje spelen duurt al zo'n dikke 20 jaar en het heeft niets dan ellende opgeleverd voor de Arabie ren. Als zij hun onverzoenlijke hou ding niet laten varen blijven zij kansen missen om aan een voort durende oorlogsdreiging, die enor me kapitalen heeft gekost, te ont komen. Bovendien stellen zij Israël in staat, te blijven waar het is. En dat kan toch niet de bedoeling zijn. PHNOM PENH In de Cambod jaanse hoofdstad gaat het gerucht dat premier Lon Nol gaat aftreden. Ze ker is dat hij enige tijd het werk zal neerleggen op advies van zijn artsen. Uit welingelichte bron wordt ver nomen dat generaal Lon Nol vermoe delijk een maand van het toneel ver dwijnt. Zijn functie zal worden waar genomen door vice-premier Sirik Matak. KAUFBEUREN Minstens 36 mensen zijn gisteravond omgekomen en 34 gewond toen een Trans Europe se Express Trein uit de rails liep en enkele minuten later een lokale trein op de wrakstukken van de TEE in reed. Het ongeluk gebeurde bij Kauf- beuren ten zuiden van Miinchen, De politie had aanvankelijk het do dencijfer op zeventien geschat, maar uit de ziekenhuizen waarheen gewon den waren vervoerd kwamen al spoe dig berichten dat verschillende ge wonden waren overleden. De slachtoffers waren voornamelijk passagiers van de München-Zürich- express die ontspoorde en op het naastliggende spoor kantelde. De lo- kaaltrein reed op dit spoor op de wrakstukken van de TEE in. De die- seltrein is eigendom van de NS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1