NVAL FEL AFGEKEURD Commentaar Eaanuitstapje was ice tegen de klok - Pt Kinderen in voorste linies bij gevechten in Belfast Voor U Volkstelling - 69 pet wil wel meewerken Het Kwartet ft Huij sen akkoord met plaats op CHU-lijst BALANS VAN AARDBEVING Haven Marseille geblokkeerd Ruim 180 miljoen voor vorstverlet Olie duurder Crita) Rustig weer Nieuwe Leidse Coerant lirecteur: F. Diemer joofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert ia teghenspoet!" Dinsdag 9 februari 1971 —51ste jaargang prot. christelijke dagbladen dkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Een nieuwe coalitie van vredesgroepen heeft opgeroepen om morgen in heel Amerika de- ijllionstraties tegen de invasie in Laos te houden. Een van hun leiders vergeleek de inval met itlers invasie van Polen in 1939. De interventie kan volgens hem leiden tot de derde wereld- lorlog. ITij riep op tot „een hoop kracht zonder geweld" bij de betogingen. VS sussen boze reacties Moskou en Peking Canada eist onderzoek naar klachten Laos EincS zoek SAIGON/WASHINGTON De afkeurende reacties op de Zuidvietnamese invasie in Laos met Amerikaanse luchtsteun zijn bijzonder fel. Zó heftig waren de pro testen van Moskou en Peking, dat Amerika zich haastte te verzekeren dat de interventie geen bedreiging vormt voor de Sowjetunie of Rood-China. Duizenden Zuidvietnamese mili tairen, gesteund door Ameri kaanse vliegtuigen en artillerie, zijn gisteren de grens met Laos overgetrokken. Het doel van de operatie is de Ho Chi Minhroute te blokkeren, de weg waarlangs de Noordvietnamezen hun troe pen in Zuid-Vietnam en Cam bodja bevoorraden. DWARSGEBAKKEN NATUURWIT, BOERENBRUIN. OERENROG. PUNTJES EN BOLLEN KRENTEN-ROZIJNENBROOD, KRENTEN BOLLEN. Canada heeft aangedrongen op een spoedbijeenkomst van de in ternationale controlecommissie voor Laos, waarin ook Polen en India zitten. Het wil dat een onderzoek wordt ingesteld naar de Laotiaanse klachten over 1 JS* r V ,<0- \V\\ >e^ >\4V red HOUSTON Commandant Alan Shepard vindt de missie van zijn Apollo-14 een „opzien barend succes". Hij zei dit tij dens een persconferentie, die werd gehouden toen de Apollo op 190.000 km van de aarde was. Journalisten in Houston konden vragen stellen aan de drie astronauten. Ondanks de moeilijkheden bij de koppeling, met de batterijen en met de computer hadden de ruimtevaar ders ge enogenblik aan het welslagen van hun missie getwijfeld, zei Mit chell. Hij zei dat ze in tegenstelling tot hun collega's van de Apollo-12 geen last van het maanstof hadden gehad. Tegen de klok Volgens Shepard was tijdgebrek het grootste probleem. De twee wan delingen op de maan waren een 'race tegen het horloge'. De vermoeidheids verschijnselen die de astronauten bij hun tweede wandeling vertoonden, zag hij niet zo zwaar in: „We hadden nog wel langer kunnen lopen." Mitchell was teleurgesteld dat de tocht naar de Kegelkrater voortijdig afgebroken moest worden, maar hij meende dat alle wetenschappelijke taken waren uitgevoerd. Behalve het tijdgebrek had ook het golvende ter rein hun parten gespeeld, want ze hadden soms wat moeite de herken ningspunten terug te vinden. Ik geef op als J nieuwe abonnee: haalt: per kwartaal per maand -B beloning voor mijn aktiviteit hvang ik een "Gouda Bouquet". nieuwe abonnee krijgt onze krant prtien dagen gratis. nzenden aan Bureau van dit blad 3 hokje zwart maken naar keuze istzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: |We Leidse Courant, foordnummer 267, Leiden Vrije tijd Volgens Paul Gast, hoofd van de afdeling wetenschap van de maan en aarde van de NASA, past de mens zich erg goed aan op de maan. In de toekomst zouden de astronauten meer vrije tijd moeten hebben om zelf initiatieven voor hun wandelin gen te kunnen nemen, meent hij. De drie astronauten waren vandaag, aan hun laatste rustperiode bezig. Ze mochten acht uur slapen. Even over tienen vanavond worden zij op aarde terugverwacht: 1450 km ten zuiden van Samoa in de Stille Oceaan. DEN HAAG Jac. Huijsen, oud voorzitter van de jongerenorganisatie CHJO, heeft besloten akkoord te gaan met de onverkiesbare plaats (nummer 16), die hij op de de CHU- van kandidaten voor de Tweede Ka mer kreeg toegewezen. Naar verluidt, boog Huijsen het hoofd onder druk van CHU-lijsttrek- ker minister Uddink, partijvoorzitter prof. Van Hulst en staatssecretaris Kruisinga. Gevreesd werd dat de CHJO, die de kandidatuur van haar vroegere voor zitter krachtig steunde, de partij zou verlaten, als de laatste niet hoger op de ranglijst zou worden geplaatst. Volgens Huijsen kan worden aange nomen dat het Uniebestuur de ver- nieuwingskoers van de jongeren in de CHU zal voortzetten. Een weigering van zijn kant om genoegen te nemen met de onverkiesbare plaats zou be langrijke banden in de partij hebben doorgesneden en verdere discussies onmogelijk hebben gemaakt. schending van de neutraliteit door buitenlandse troepen. Intussen schijnen de Zuidvietname se tropen, die gistermorgen vroeg na een week vertraging door slecht weer Laos binnenvielen, al ruim dertig ki lometer diep in het land te zijn door gedrongen. Het eerste hoofddoel, de stad Tsjepone, zou zijn bereikt zonder dat er zich g.rote gevechten hebben voorgedaan. Tsjepone vormt een be langrijk knooppunt van de voor de communisten van uiterst groot belang Ho Tsji-Minhroete, waartegen de actie is gericht. Provocatie Peking noemt de inval een ernstige provocatie, die het „hysterische ka rakter" van de regering-Nixon aan toont. Moskou beschuldigt Amerika van schending van het internationale recht en de akkoorden van Genève „Het geweten en het gezond verstand van het menselijk ras kunnen deze hemeltergende imperialistische pira terij niet dulden", zo luidde het com mentaar van het Russische persbu reau Tass. Onder de critici schaarde zich ook secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties. Hij sprak van „een nieuwe betreurenswaardige episode in de lange geschiedenis Van de bar baarse oorlog in Indo-China". Enge land is een van de weinige lan den die begrip toont voor de invasie. De Laotiaanse regering zelf heeft geëist dat alle buitenlandse strijd krachten het land onmiddellijk verla ten. (Volgens Amerikaanse gegevens bevinden zich 67.000 Noordvietnamese soldaten in Laos; aan de Zuidvietna mese invasie doen volgens officiële mededelingen vijfduizend man mee, maar waarnemers spreken van twin tig tot dertigduizend soldaten). Laos geeft toe dat de Noordvietna mezen dë neutraltieit van het ko-' ninkrijk hebben geschonden, maar dit rechtvaardigt geen interventie van andere buitenlandse troepen, aldus het door waarnemers als mild betitel de communiqué. Zelfverdediging Washington verdedigde de invasie als „een maatregel tot zelfverdediging die absoluut overeenkomt met het in ternationale recht." „De beperke operatie is defensief van aard en is bedoeld om een veilige terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Zuid- Vietnam te waarborgen", zo werd meegedeeld. Volgens militaire kringen in Washington zal de actie waarschijn lijk twee maanden duren, dus tot om streeks half april. President Nixon zou tegen die tijd nieuwe troepente- rugtrekkiingcn mogelijk 100.000 man betreffend willen aankondi gen, (Elders in dit blad een overzicht van de politieke toestand in. Laos.) -• i V'"* ht Wïi i BELFAST Bij de felle straatgevechten in de Noordierse hoofdstad Belfast bevonden zich vrouwen 'en schoolkinderen in de voorste linies van de oproerige menigte. Dit vormde voor de Britse troepen een ernstig pro bleem als zij gedwongen werden tot een vechtpartij met de leden van het verboden Ierse republi keinse leger (IRA). Brigade-generaal Marston Tickell van de Britse troepen in Noord-Ier- land zei dit gisteren op een perscon ferentie in Belfast. Volgens Tickell hadden jongens en meisjes stenen gegooid naar de militairen in de R.K. wijken van de stad. De hand van een 14-jarige jongen werd afgerukt toen de bom die hij naar de soldaten wilde gooien, voortijdig ontplofte. Bij de verdachte personen die door militairen werden aangehouden, wa ren vijf jonge meisjes. Tickei vertelde dat het bij de vuur gevechten ging om een rechtstreekse confrontatie tussen de Britse troepen en het IRA. De Britten hebben geen opdracht te doden als zij van hun vuurwapens gebruik maken, maar zij hebben het recht iemand uit zelfver dediging dood te schieten. In het Lagerhuis in Londen ver klaarde Robert Chichester Clark, een broer van de Noordierse premier, dat de leden van het IRA kinderen geld DEN HAAG Opnieuw heeft zich een politieke groepering ge presenteerd: Voor U. Oprichter, voorzitter en toe komstig lijsttrekker is de heer J. C. Koopman, gemeentesecretaris te Hedel (Gld.). Het ontwerp-pro- gramma is mede-ondertekend door zijn zwager, de heer F. J. Roggeveen, onderwijzer te Dor drecht. Voor U wil uitkomen in alle achttien kiesdistricten. Een van de meest opvallende punten in het ontwerp-program- ma is „het stimuleren van reizen naar zonnige landen." HILVERSUM Van de be volking is blijkens een steekproef 69 procent bereid aan de volks telling mee te doen en 6 procent niet. Bijna een kwart van de be volking aarzelt nog. Zes procent weet nergens van. Dit maakte de Vara-televisie gis teravond bekend als resultaat van een onderzoek van het bureau Makro- test. Ondanks alle aarzeling wordt aan het nut van de volkstelling nauwelijks getwijfeld. Als bezwaren komen voor al tot uiting: de overheid heeft geen recht naar persoonlijke gegevens te vragen; de volkstelling is niet ano niem; de gegevens zijn onvoldoende beveiligd tegen misbruik. Onbegrijpelijk DEN HAAG Staatssecretaris mr. C. van Veen (binnenlandse zaken) vindt het spijtig en onbegrijpelijk dat er kennelijk zoveel wantrouwen ten opzichte van het gedrag van de over heid en het ambtelijk apparaat be staat met betrekking tot een zo be langrijke aangelegenheid als de volks telling." Hij zei dit gisteren in een interview in de radio-overheidsuitzending Den Haag aan de lijn. Mr. Van Veen wees erop dat de volkstelling van 1960, „die practisch dezelfde reikwijdte had," gqen enkel probleem heeft opgeleverd. Hij zei het onverstandig te vinden dat op een zo emotionele wijze wordt gereageerd vanuit verschillende Achtergronden tegen een zo nuttig instituut. De heer Van Veen zette uiteen van welk belang de basisgegevens, ver kregen bij een volkstelling, zijn voor een verantwoorde beleidsplanning. ROME De zware aardbeving, die zaterdag de 2500 jaar oude Middeni- taliaanse stad Tuscania heeft getrof fen, heeft twintig doden en ongeveer honderd veertig gewonden geëist. Het aantal daklozen bedraagt meer dan vierduizend. Door ontevreden vissers PARIJS Franse vissers hebben gisteren de toegang tot de haven van Marseille geblokkeerd. Zij protesteer den tegen de onverschilligheid die de regering naar hun mening tegenover hun problemen aan de dag legt. Door de actie kwam de gehele in- en uit gaande scheepvaart in Marseille stil te liggen. De bonden van Middellandse-zee- vissers beklagen zich erover dat hun vertegenwoordigers al twee weken zonder resultaat bezig zijn een onder houd met de minister van verkeer te krijgen. De blokkade werd ook toegepast bij de havens van Martigue, Port de Bouc en Sête. Zij zal zonodig mins tens enkele dagen van kracht blijven en evèntueel tot andere Middel- landse-zeehavens worden uitgebreid. geven om de soldaten met stenen en andere voorwerpen te bekogelen en om zich achter hen te kunnen ver schuilen. Ook gistermiddag braken weer rel letjes uit in Belfast. Militairen en po litiemannen werden bedolven onder een hagel van stenen en flessen. Twee gekaapte bussen werden in brand ge stoken waarna ze als barricaden werden gebruikt. Bernadette Devlin, de strijdlustige vertegenwoordigster van Noord-Ier- land in het Britse Lagerhuis, meent dat Engeland een „militaire en impe rialistische oplossing oplegt voor een sociaal-economisch probleem". Ze kri tiseerde de Britse regering, die wel bij Rolls Royce orde op zaken wil stellen maar geen oplossing biedt voor de opeenhoping van de schulden bij de huisvesting in Noord-Ierland, en evenmin de bouwnijverheid wil natio naliseren om speculatie tegen te gaan. „Als de Britse regering het volk blijft terroriseren zal de toestand steeds slechter worden", zei ze In een interventie van de VN zag ze weinig heil. Bernadette Devlin zei dit in Bos ton aan het begin van een tournee langs Amerikaanse universiteiten. DE FELLE REACTIE op de door Amerika gesteunde Zuiovietnamese inval in Laos was te verwaenten. Men maakt zich in landen waar naar het einde van de oorlog wordt verlangd ernstig bezorgd. Dat eind raakt langzamerhand zoek. Het misbaar van Peking en Moskou berust op andere gronden. De machthebneri daar doen al heel lang of de aanwezigheid van Noord vietnamese divisies in Laos naar het ryk der fabelen moet worden verwezen. Ook nu doen z\j of er niet aan de hand is. Zelfs Canada moet oppassen dat het zich niet aan onwaarachtigheid schuldig maakt. Het zit al vele ja ren met India en Polen in de inter nationale controlecommissie voor Laos. En het heeft angstvallig ver meden de aanwezigheid van Noord vietnamese troepen aan de kaak te stellen. Canada wil nu een spoedbijeenkomst van deze commissie. Het wil een onderzoek naar de Laotiaanse klachten over schending van de neutraliteit door buitenlandse troe pen. Men kan zich afvragen waar om het dit niet al veel eerder heeft gedaan. Uit de formulering van het Canadese voorstel mag worden opgemaakt dat met buitenlandse troepen ook de Noordvietnamese divisies worden bedoeld. De ervaring heeft echter geleerd dat de leden van de con trolecommissie steeds de gebieden mijden waar deze zich bevinden. Mogelijk laat Canada nu uit breiding van de oorlog in Indochina dreigt deze tweeslachtige hou ding varen. Als het terecht aandringt op onmiddellijke terug trekking van de Zuidvietnamese troepen, kan het over de Noordviet namese divisies niet zwqgen. Een grote moeilijkheid hierbij is dat de Zuidvietnamese inval luidruch tig op de voet wordt gevolgd, maar dat Noord-Vietnam blyft doen of het geen enkele militair naar Laos. Cambodja en Zuid-Vietnam heeft gezonden. Canada moet echter de problemen niet uit de weg gaan. Als het werkelijk oog heeft voor de klachten van de regering van Laos. die niet van gisteren dateren, zal het de zaak grondig aanpakken. Ook hier geldt: beter laat dan nooit. UTRECHT -- De Stichting risico fonds voor de bouwnijverheid heeft in de winter 1969/'70 aan vorstverlet- uitkeringen 181,9 miljoen uitbe taald, ongeveer 79 miljoen meer dan in de daaraan voorafgaande winter. Het bestuur zegt in zijn jaarver slag, dat de afgelopen winter volgens het gangbare spraakgebruik wel iswaar niet „streng" was, maar dat deze winter de bouwnijverheid toch veel verlet heeft berokkend. ROTTERDAM Als gevolg van de gewijzigde marktomstandigheden zijn de prijzen van enkele aardoliepro- dukten gisteren verhoogd. Autogasolie wordt aan de pomp 0,8 cent per liter duurder. De prijzen van gasoliën, huisbranooliën een en twee en dunne stookolie gaan met 80 cent per 100 liter omhoog. Petroleum stijgt 0,4 cent per liter in prijs. - H«t R'd«m. W.dt Withitr. 25 T«l.1lS588tel«x2l43i Kantorin i» '«•ürivinhigt, Lalden m Oordracht Als de tijger en de buffel vechten worden de rozestrui- ken vertrapt INDIAAS „Ik heb voor weinig geld 9en twee dehands zadel gekocht. Nu hoeft u alleen nog maar een tweedehands oony voor me te kópen!" Zou en inaan 10 februari: zon op 8.06, onder 17.43; maan op 18.05, onder 8.13; Volle Maan. Iloog water Hoog water, 10 februari: Rot terdam le getij 4.52, 2e getij 17.25; Scheveningen 3.35-15.44; Vlissingen 2.10-14.28; Haringvliet- dam a d, zeezijde 3,58-16 09 DE BILT Een hogedrukge- bied waarvan het centrum zich van Engeland naar Centraal Europa verplaatste, veroorzaakt in dit gebied rustig weer. In de nacht en ochtend vormde zich er op vele plaatsen mist Langs de oostflank van een uitloper van dit hogedrukgebied die zich over Skandinavië uitstrekt, voert een noordelijke stroming koude lucht over Oost-Europa. Hier vriest het 's nachts matig tot streng. Op de oceaan heerst een levendige de pressie aktiviteit. Daar de depressies echter via IJsland naar de noordelijke IJs zee trekken en het hogedrukge bied zich maar langzaam naar Zuidoost-Europa terugtrekt, laat het zich aanzien, dat het rustige weer zich nog wel enkele dagen zal kunnen handhaven. De tem peraturen zullen zich daarbij bo ven de normale waarden hand haven. Vooruitzichten voor donderdag: Zacht en overwegend droog met nu ?n dan zon. Aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp.: 2 tot 6 graden bo ven normaal. Max. temp.: 2 tot 7 graden bo ven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Barometerstand: heden 10 uur 77 cm (1026 millibar) dalend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1