Geleerden wachten gretig op 54,4 kilo maanstenen Windstil examen op weg naar huis maanwandelingen groot succes QJ^- Moskou wel Pendel naar Duitsland blijft voorlopig Zeven geslaagden voor amateur-molenaar Uit de Haagse hof geplukt Over Suezkanaal Israël vraagt VS om raad Minister Riemer verwacht: Toch Zangersbond groeit gestadig Vrouwen bezetten „vuile" fabriek MAANDAG 8 FEBRUARI 1971 OUSTON Verheugd over hun geslaagde verblijf op de maan zijn de drie ruimtevaarders in de Apollo-14, Alan Shepard Edgar Mitchell (40) en Stuart Roosa (37) onderweg naar de aarde. [en kwart over twee in de van zaterdag op zondag het ruimteschip voor de ;e maal achter de maan ver- len, waarna enkele minuten de vuurstoot gegeven ,werd iet drietal in de richting van stuwde. laatste etappe van een tol dan L-^er geslaagde reis was ingegaan. •leerden in Houston toond.en zich tevreden over het werk dat en Mitchell op de maan heb- eGrricht. Z\j wachten nu gretig 54,4 kilo steenen en stof die de aen meenemen. só bemanning bracht na de ver- [nde zaterdag de zondag groten- rustend door. „We zijn in eer- <Jas vorm", zei Mitchell. SATURNUS ■jjdagochtend bereikte de Apollo- 1 maan, even later sloeg de defde rcj van de Satumusraket op de (bodem. Shepard en Mitchell ^•tten een perfecte landing in het jebied, Frau Mauro. Zij waren in <2<ruw terrein terechtgekomen op vanwaar zij beperkt .^hadden. W maanlander Antares stond on- e niet gevaarlijke hoek van acht jn. een van de poten was dertig 'meter in het stof weggezakt. joenen kijkers ontvingen daarna jjhet eerst kleurentelevisiebeelden maan. Men zag de ruimte- aan het werk gaan. Achter- 'plgens installeerden zij de scho- ïige antenne, een televisieca- de Amerikaanse vlag, namen schepten grondmonsters en met hun tweewielige karretje wetenschappelijke instrumenten llen, zoals een zonnewindmeter, seismografen, deeltjesdetectors kleine atoomkerninstallatie die i instrumenten een jaar lang van irische stroom voorziet en de la- flector. ^tchell slaagde erin dertien van ■Dorgenomen 21 kleine ontploffin- Bteweeg te brengen, die met geo- Miljoenen mensen zagen zaterdag een feilloze koppeling van de maan- sloep Antares met het ruimteschip Kitty Hawk, na een voorbeeldig ge slaagde maanexepeditie. Deze van het beeldscherm gemaakte foto toont de Antares, zoals die door het venster van het commandoschip te zien was: langzaam in de juiste postie „drijvend". foons werden beluisterd en waarvan de seismische trillingen naar de aarde werden" overgeseind. De ruimtevaarders verzamelden bo demmonsters en haalden ook wat stof weg /van onder hun ruimteschip, waar de uitlaatgassen van hun rem- motor hadden ingewerkt. Na een verblijf van vier uur en twintig minuten keerden de enthou siaste mannen weer in hun Antares terug voor een rustperiode van tien uur. Zij bleken eerder bereid te zija om opnieuw op stap te gaan en vroe gen Houston verlof daartoe. Houston gaf toestemming de tweede wande ling tegen half tien zaterdagochtend te beginnen, vier en een half uur eer der dan het programma aangaf. Opnieuw konden de kijkers op aar de zien hoe de twee ruimtevaarders naar buiten kwamen en aan de slag gingen. Separd en Mitchell verza melden bodemmonsters en trokken met hun voertuigje naar het voor naamste doel: de kegelvormige krater op bijna anderhalve kilometer af stand. VERMOEID De tocht bleek moeilijker dan ver wacht was, door de vele grote stenen en kraters op hun weg moesten d« ruimtevaarders veel omwegen maken. Zij haalden het eindpunt, de top van de kraterwand, dan ook niet omdat zij te vermoeid werden. Houston gaf opdracht terug te keren. Voordat 'hij weer in de Antares klom, gaf Shepard nog een kleine de monstratie van het golfspel: hij had een golfbal meegenomen die hij met een fikse klap over de maan liet schieten. De mannen waren op hun COCKENGEN Zeven mensen bben zaterdag in het Utrechtse ickengen examen gedaan voor een zondere hobby: die van amateur- lenaar. Het zijn leden van het de van Vrijwillige Molenaars, een 1967 opgerichte vereniging die nu nderd lieden telt van wie er al elf diploma in d.e zak hebben, ïet examen, waarvoor een uitvoe- scholing wordt gegeven, geeft amateur de bevoegdheid zelfstan- een molen te bentennen en er pecties en kleine reparaties aan te voeren. )at dit van meer belang is dan de doening van een merkwaardige j >by, mag blijken uit de woorden gildevoorzitter D. Prins: '„Om ilens te behouden, moeten ze draaien. Tien jaar draaien is minder schadelijk dan een jaar stilstaan. Maar omdat het beroep van mole naar niet meer economisch verant woord is en er daarnaast vrij veel molens worden gerestaureerd, kun nen de amateurs zich prachtig belas ten met de' zorg voor de molens door ze in hun vrije weekeinden te laten draaien." Er is nog een andere reden: het is wettelijk verplicht dat een aantal watermolens in bedrijf wordt gehou den om de taak van de motorgema len,'die de waterhuishouding in het polderland op peil houden, te kun nen ovemeen als er eens iets zou gebeuren. De amateur-molenaar krijgt het niét voor niets. Zijn examen duurt maar liefst vijf kwartier. Hij moet aantonen dat hij theoretisch het een en adner van molens afweet en ook moet hij laten zien dat hij de prak tijk wind en molen en het spel van die twee meester is. Een plotseling opkomende bui met wind kan verwoestend werken als de molenaar niet weet hoe zijn maatregelen te nemen. „En dat is iets wat je alleen in de praktijk kunt leren door ervaring van jaren", zeggen de bij het examen aanwezge molenaars. Waar ook zij niets aan konden doen: er was zaterdagmorgen tijdens het examen geen zuchtje wind. De wieken stonden volm'aakt werkeloos i>n het landschap. ls je neus niet vast zat, vergat je >ok.... oeveel keer ze dat in haar leven lord heeft is niet te tellen, arapluies blijven ergens liggen, ze ct wanhopig in haar kast naar een die naar de stomerij is en laat ïen droogkoken aan de lopende et vergeten is bij haar een ge- cje, dat door de omgeving toegeef- glimlachend wordt geconstateerd pgevangen. buitenwacht is meestal meedo- lozer en in de loop der jaren is lig bezit daardoor in het niet ver- nen. woont in het oosten des lands en een paar jaar geleden in het gje. p de laatste dag van de logeerpar- noesten het en haar nog gauw een r cadeautjes voor thuis gekocht den. Op een run, want ze had er eerder aan gedacht, e stapte een winkel binnen en it een aantrekkelijk koektrommel- uit; maar bij het betalen bleek, dat winkelier geen wisselgeld genoeg én gulden vijfentwintig kwam hij munt tekort om de rekening te effenen. „Ik ga even wisselen", zei „Wacht u even".? Maar zij, gehaast, deed het anders. „Ik kom4 straks terug.... doe in die tus sentijd een paar andere boodschap pen...." Wie de winkelier die dag terug zag keren, de mevrouw van het koektrom meltje niet. „Dan morgen wel", dacht hij en zet te het ingepakte trommeltje met de éénvijfentwintig er bovenop grijp klaar. Dagen, weken, maanden verstreken. De mevrouw kwam niet terug. Vergeten Honderd en één keer wilde de man van-de-winkel het trommeltje terug zetten voor de verkoop, maar steedi stelde hij het uit. 1 Bij haar thuis was de gebruikelijke lachbui geweest, toen ze bij het uitde len der goede gaven het trommeltje miste. Niemand maakte zich er verdel druk om, weg was weg, een geleerde wijsheid! Na twee jaar was het koektrommel tje volkomen in de vergetelheid ge raakt. Ze liep weer door Den Haag... zag de aardige winkel, dacht: „Daar kan ik iets leuks kopen voor thuis...." Ze stapte binnen, zocht zo het een m ander uit.... De meneer bekeek haar oplettend. Er was iets wat hem vertrouwd voor kwam. Eindelijk bij de kassa, waar opzij op een plankje het vreemde pakje stond, wist hij het wel zeker... „Bent u hier al eens eerder ge weest", polste hij. Mevrouw keek bevreemd. Speurde rond. Aarzelde: „Misschien. „Een koektrommeltje...probeerde de man. En opeens flitste het in haar brein. Het vergeten trommeltje.... Hij overhandigde het pakje met zwier, de gulden en het kwartje er op geëtaleerd Ze keek verbaasd naar het geld. „Uw éénvijfentwintig.... ik kon niet wisselen Ze was geroerd, wilde ook een goede daad stellen en zei: „Geeft u me nog maar twee van die trommeltjes erbij, als u ze heeft...." Hij glimlachte: „Zeker mevrouw, alleen ze zijn nu twee gulden per stuk duurder dan toen...." En dit voorval nu, zal ze nooit ver geten.... tweede tocht iets langer dan vier en een half uur buiten de maansloep ge weest. Later op de dag maakte de stijg- trap van de Antares zich zonder moeite los van de maan en bevond zich acht minuten daarna al in een baan op zeventien kilometer hoogte. Aangezien dat achttien 'kilometers moest zijn, werd een kleine correc- tiestoofr toegepast. Nog geen twee uur later volgde een soepel verlopende, feilloze koppeling, tot opluchting van de bemanning, de mensen in Houston en vele televisiekijkers. Shepard en Mitchell kropen terug naar de Kitty (Hawk, waar Stuart Roosa al die tijd mee rond de maan had gedraaid, foto's nemend van mo gelijke landingsplaatsen en van ver schijnselen waar de natuurkundi gen op aarde belang in stellen, zoals het zodiakaallicht, Gegenschein en de plaatsen in de nabijheid van de maan wa,ar de aantrekkingskracht van aar de, zon en maan gelijk is. TELESCOOP Roosa was er ook in geslaagd met zijn telescoop de Antares op de maan te zien staan iets wat zijn voorgan gers bij hun maansloepen niet gelukt is. De dagen daarna verlopen voor de drie ruimtevaarders betrekkelijk rus tig. Onderweg verrichtten zij enige proeven die waardevol kunnen zijn voor wetenschap en industrie. Morgenavond omstreeks tien uur worden zij op aarde terug verwacht, in de Stilte Oceaan, waar ten zuiden van Samoa het USS New Orleans ge reed ligt. TEL AVIV Israël zou met de Verenigde Staten overlég plegen over het donderdag door Egypte gelan ceerde voorstel het Suezkanaal te openen in ruil voor een „gedeeltelijke terugtrekking" van Israëlische troe pen. De meeste Israëlische ministers zouden het voorstel van president Sa- dat niet serieus nemen. Maar ze me nen dat Israël de deur naar onder handelingen niet mag dichtgooien. Premier Meir zal waarschijnlijk dins dag in het parlement het Israëlische antwoord bekendmaken. Overigens had ze vrijdag tegen een Amerikaanse verslaggever gezegd het Egyptische voorstel van de hand te wijzen omdat er voor Israël niets te genover staat. In de Amsterdamse Kosmos hielden Kabouters en an- Een overzicht van de ruimte, waar „biologies-dinamies' dere groeperingen een Alternatieve Voorjaarsbeurs. voedsel werd verkocht. Studentenpastores willen uitstel volkstelling UTRECHT In de diensten van de Utrechtse universiteitsgemeente hebben de studentenpastores van de domstad een verklaring uitgereikt, waarin zij zich uitspreken voor uit stel van de volkstelling. In geval de telling toch doorgaat op 28 februari, dan zou de bevolking medewerking moeten weigeren en persoonlijke gegevens niet moeten verstrekken. De pastores zien het gevaar, dat bij de telling persoonlijke en zakelijke gegevens mogelijk kunnen worden misbruikt. NEW YORK Bijna twee jaar lung heeft het museum van de Amerikaanse staat Maine, geves tigd in de hoofdstad Axugusta, bij het Amerikaanse ruimtevaart bu reau NASA gezeurd om een door een kunstmaan gemaakte foto van Maine, maar zonder resul taat. De NASA en ook de lucht macht zeiden zo'n foto niet te hebben. Als we er een hadden, aldus de luchtmacht, zou hij ge heim zijn. Maar als het New Maine State Museum binnenkort geopend wordt, zal er een vrijwel vol maakte luchtfoto vail Maine te zien zijn, genomen door een Rus sische satelliet. De Russen willigden het ver zoek van het museum wel in, na zestien maanden en voor f450. De foto stond gisteren afgedrukt in het tijdschrift Life. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT „In de Wcstduitse ge bieden, waar nu zo'n 20.000 Neder landse pendelaars werken, is nog een tekort van 37.000 werknemers, zodat er aan de trek van pendelaars voor lopig nog geen einde zal komen." Dit heeft de FDP-minister van eco nomische zaken van de Westduitse deelstaat Nordhein-Westfalen, dr. Horst Ludwig Riemer, verklaard in een interview met het NKV-orgaan Rqim Zicht. Ook in deze deelstaat met 17 mil joen inwoners ontwikkelt de gespan nen hoogconjunctuur zich thans naar een meer normale toestand, maar mi nister Riemer is optimistisch over de toekomstige ontwikkeling: de con junctuur zal zich volgens hem tot be gin 1972 ontspannen en daarmee weer aantrekken tot midden-1973. LONEN Ook de loonontwikkeling zal geen rem op het pendelen zetten, aldus de minister. „Volgens de richtlijnen uit Bonn moeten de loonstijgingen tot 7 a 8 p.ct. beperkt blijven, maar ik ver wacht een stijging van de brutolonen tot 10 pet. De staking bij de Lufthansa gaat zelfs om een verhoging van 21 pet.", zei dr. Riemer, die verwacht dat de werknemers in 1980 het dubbele zullen verdienen van thans. In 1978 zal binnen de EEG de ar beidsmarkt geharmoniseerd zijn en daarom zou het naar de mening van de minister een stap achteruit zijn indien van Nederlandse zijde maat regelen zouden worden genomen om het pendelen te beperken. In een reactie hierop verklaarde de heer A. J. Hubben, voorzitter van de Christelijke Vereniging van Mijnbe- ambten, dat de pendel een voortdu rende bedreiging is van de verdere herindustrialisatie van dit gewest. Al leen al vanuit Limburg pendelen zo'n 12.000 mannen en vrouwen naar Duitsland en in het herstructurerings gebied van Zuid-Limburg zweven en kele jonge industrieën door gebrek aan arbeidskrachten al op de rand van de afgrond. De heer Hubben ziet als taak voor de overheid het creëren van een ge zonde concurrentieverhouding met West-Duitsland door harmonisatie van lonen en arbeidsvoorwaarden. Zeven leden van het Gilde van vrijwillige molenaars hebben zaterdag ie Kockengen hun amaleur-molenaars-examen afgelegd. Een van de kan didaten is hier bezig een wiek volgens de regels van de kunst tc be spannen. ROTTERDAM In dc Calandzaal van het Rotterdamse Groothandelsge bouw hield zaterdagmiddag de afde ling Rotterdam van de Koninklijke Bond van Zang- en Oratoriumvereni- gingen haar jaarlijkse algemene ver gadering. Zesentwintig van de tachtig aangesloten verenigingen hadden een afvaardiging naar deze vergadering gezonden. De heer K. fvan Noordijk bracht de vergadering verslag uit over de akti- viteiten in 1970. In dit jaar is het aantal aangesloten koren gestegen, mede doordat de afdeling Gouda werd opgeheven en na&r de afdeling Rotterdam overging. Het totaal aantal leden kwam daarmee op 3300. Tot grote tevredenheid van deze 3300 le den deelde de bondsvoorzitter A. Brune mee, dat hard wordt gewerkt aan een bevredigender subsidierege ling. Uit de afdeling Rotterdam heeft zich tot op heden één koor opgegeven voor het internationale koren-festival dat in mei of juni in Scheveningen gehouden zal worden. Daarnaast kwam uit de vergadering de suggestie om in de Rotterdamse Doelen in de nabije toekomst een grote koor-mani festatie te organiseren. De zangersdagen voor het nieuwe jaar zijn zaterdagmiddag ook vastge legd: de jeugd-zangdag wordt op 1 of 21 mei gehouden in gebouw "De Scha kel te Nijkerk, terwijl daarnaast werd besloten de overige concoursda- gen te plannen op 12 of 15 mei in de Singerzaal te Laren en 13 oktober in de Gereformeerde Kerkzaal te Put- tershoek. In de samenstelling van het be stuur is nauwelijks verandering ge komen: de aftredende voorzitter en de penningmeester, respectievelijk de heren .W van Es en T. Monster, wer den in hun funktie herkozen. In de plaats van de heer C. Vuijk.dle zich niet meer herkiesbaar stelde, werd de lieer Groeneveld uit Puttershoek ge kozen. PORT TENNANT Tweehonderd huisvrouwen in Port Tennant (Wales) hebben een koolstoffenfabriek bezet omdat ze te veel last hebben van de afvalstoffen. De huisvrouwèn zeggen dat ze elke dag de ramen moeten lappen, dat de wekelijkse was hen 15 shilling kost en dat de moeders de babies niet in de kinderwagen buiten kunnen zet ten. BIJ HET BEOORDELEN van de ont wikkelingen moet men eerst vragen, of naar 'vrede' kan worden ge streefd door de oorlog voort te zet ten, dan wel door alle nadruk te leggen op politiek overleg, gepaard gaande met geleidelijke beëindiging van de strijd. Twee jaar geleden leek de politiek van president Nixon erop gericht, dit laatste te bereiken. Maar sinds met het terugtrekken van Ameri kaanse troepen werd begonnen heeft het er veel van weg, dat toch naar 'vrede' wordt gestreefd door de oor log voort te zetten en zelfs uit te breiden. Om de militaire druk op Zuid-Viet- nam te verlichten werd vorig jaar besloten de tegenstander in zijn schuilplaatsen in Cambodja te gaan opzoeken. De actie, waaraan aan vankelijk ook Amerikanen meede den, had een beperkt doel en een tijdelijk karakter. Zij liep echter uit dc hand. Nu moet niet alleen in Zuid-Vietnam, maar tevens in Cambodja, dc mili taire druk worden verlicht. Om dc aanvoerlijnen die van Noord-Viet- nam naar beide landen lopen af te snijden zijn Vietnamese troepen nu ook Laos binnengetrokken. Doel en duur van deze actie zijn even eens beperkt. Het grootste deel van Laos is al jaren in handen van de onder communis tische leiding staande Pathet Lao. In naam wordt de politieke orga nisatie waartoe de Pathet Lao be hoort aangevoerd door prins Soe- vannoevong, halfbroer van premier Soevannah Phoema. Noordvietna- mesc divisies vormen echter de werkelijke machtsfactor. Ook het gebied waar nu Zuitvietna- mezen zijn binnengetrokken wordt gecontroleerd door de Pathet Lao. De regering van Laos is er mach teloos. Zij heeft bij monde van de premier al laten doorschemeren, dat de operaties daar een zaak zijn tussen Amerika en Noord-Vietngm. Een gevolg van de inval in Laos kan zijn, dat de Pathet Lao, die uit taktische overwegingen de laatste jaren slechts op consolidering van haar posities uit was, over de ge hele linie de strijd zal hervatten. De koninklijke residentie Loeang Prabang en de hoofdstad Vientiane lopen dan direct gevaar. De taak van de Zuidvietnamezen lijkt te zijn, de Ho Tsji Minhroute af te snijden en de belangrijke weg no. 9, die op een smal gedeelte Laos in tweeën splitst, in handen te krijgen. Het doel is inderdaad beperkt. Of dit van de duur van dc operatie kan worden gezegd moet worden afgewacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5