Nieuwe grondslag voo Vrije Universiteit Volkstelling is begin vcf mogelijke inbreuk prime Evangelie per radio voor geheel China Ontwikkelingshulp in het jaar 2000 voltooid Minister Udink sprak ook in Antwoordkerk Een woord voor vandaag Limburgse CH boos over „Hollanders" Term gereformeerde Twee nieuive zenders Verwachting minister Udink: BEROEPINGSWERK Het weer in Europa beginselen" er uit Genesis geen handboek voor economie GRONDSLAG OUD EN NIEUW 'Toen kwamen zij en maakten Hem wakker en zeideh: Meester, Meester, wij vergaan" (Lucas $:25). De storm op het meer dwingt de discipelen zich te bezinnen op de waarde, de betekenis van hun geloof. Het schip waarmee zij het wa ter oversteken, dreigt om te slaan. Meester, Meestery wij vergaan. Dan komt hét: Waar was uw geloof? God heeft deze vraag altijd gesteld aan de mens, die Hem in uiterste nood aanriep. Waar is uw geloof? Wat betekent dat nu? Waar is dat geloof van ons en wat doen we er mee? Wat hebben we er aan? Komt alles in orde als we maar geloven? Ja, doch er is een "maar" aan verbonden. Hét komt altijd in or de, maar naar Zijn Wil, dikwijls heel anders, dan wij zelf hoopten. Wie gelooft geeft zich helemaal over aan Hem op genade of on genade, dal wil zeggen zonder eisen te stellen. Here, ik geloof, wil niets anders zeggen dah: Here, doe met mij wat Gij wilt, want ik weet, dat het altijd goed is. Dat is niet zo gemakkelijk. Er is veel gebed voor nodig. We lezen vandaag: Exodus 1 vers 8 tot 14. MAANDAG 8 FEBRUARr HEERLEN' De voorzitter van de CHU in Limburg overweegt al zijn politieke functies neer te leggen om dat door een procedurefout op de CH-kandidatenlijst voor Limburg „alleen Hollanders" voorkomen. Pogingen om de groslijst alsnog uit te breiden met zes Limburgers, zijn gestrand omdat de statutencommissie onder leiding van het Kamerlid mr. Scholten „halsstarrig" weigerde hieraan mee te werken, aldus de heer G. van Malkenhorst. Bemiddelingspo gingen van CH-voorzitter prof. dr. Van Hulst waren vruchteloos. De heer Van Malkenhorst is bang dat door het ontbreken van regionale kandidaten de CHU in Limburg een geducht verlies zal lijden (aantal stemmen in 1967 ongeveer 5300). „Limburgers zien namelijk niet graag een lijst, waarop alleen Hollanders voorkomen", zo motiveerde hij zijn angst. Door het exploderen van een ketel in een hoogoven in de Spaanse ha venstad Aviles zijn zaterdag acht mensen gedood en meer dan honderd anderen gewond. Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1. blauwe verfstof. 5. ten dele, 9. overschot, 11. waterstand, 13. wijzer van een kompas, 14. heden, 15. meisjesnaam, 17. lusthof, 19. rivier in Engeland. 20. sneeuwschaats, 22. peul vrucht, 23. plaats in Zweden, 24. plaats in Drente, 25. voor, 26. naar, 28. eiken schors, 30. vreemde munt, 32. meisjes naam, 33. overblijfsel bij verbranding, 34. stamsymbool, 37. sus loco (afk.), 38. zeegroen, 40. pit met was omgeven, 41. eens. Verticaal. 1. hoon, 2. glijvoertulg, 3. meisjesnaam, 4. aansporing, 5. vallei, 6. end. 7. voegwoord (Fr.J, 8. bravourstuk- je, 10. opgegeven werk, 12. ontsteking van het borstvlies, 14. op geen plaats. 16. water in Belgie, 18. hinderen, 20. vruch- tenat, 21. Myth, figuur, 25. voetzool (Z.N.), 27. evenredig deel. 29. bedelaar. 31. gast, 32. god van de liefde, 35. stadje in N. Sileziè, 36. plaats in Gelderland, 38. welaan. 39. scheik. element. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. cabas, 5. arena, 10. ar. 12. sil houet, 13. lege. 15. ge, 16. intentie, 20. Ens. 22. Ada. 23. Sri, 25. ratel, 26. Buren, 27. age, 2a iso, 30. ant. 31. ensemble, 34. el, 35. Alem, 37. gevoelig, 41. nu, 42. on der, 43. Mozes. Vert 1. caldera, 2. are, 3. Asen, 4. si, 5. ah. 6. roet, 7. Eu, 8. negeren. 9. Ate, 14. gisten, 17. talie, 18. nabob. 19. Israël, 21. nagelen, 24. intimus, 29. smal, 32. Sloe, 33. lago, 34. ego, 36. ene, 38. VU., 39. er, 40. i.M. (Van onze kerkredactie) WHITTIER (VS) De Far East Broadcasting Company is gestart met een groot object, dat ten doel heeft alle inwoners van China te bereiken met het evan gelie. Deze Ameriaanse zendingsorganisa- tie gaat daarvoor twee middengolf- zenders van cfk 250.000 watt bouwen, een op hef Zuidkoreaanse eiland Tsjejoe en de andere op Loezon in de Philippijnen. In maart 1972 wil men de zenders in gebruik nemen. Dit „Open Deur"- project zal dan een miljoen dollar hebben gekost. Tsjejoe ligt minder dan 400 kilome ter van de miljoenenstad Sjanghai, waar zich naar verluidt nog veel christenen zouden bevinden. JONGEREN Er zijn veel radio's in China Men schat, dat een op de acht of negen mensen er een hebben Volgens de inlichtingen van de FEBC leeft vooral onder de jongeren een sterk verlan gen, om uit hun isolement te breken en kennis te nemen van wat er bui ten China gebeurt. „Mao Tse Toeng heeft alles gedaan wat hij kon, om vreemde invloeden uit China te weren. Maar Gods we gen zijn hoger dan de grootste dro men van de mens Thans is de deur open om China door de radio te be reiken". aldus Robert Bowman, presi dent van de FEBC. Zijn organisatie begon direct na de communistische machtsovername in 1950 met radio-uitzendingen vanuit Manilla, bestemd voor het Chinese vasteland. De vele brieven van luiste raars bewijzen de doeltreffendheid van dit werk. Sinds 1945 is het bereik van de Far East Broadcasting Company gegroeid van één zender van duizend watt tot 22 zenders met een gezamenlijke sterkte van 702000 watt. Dagelijks wordt er 200 uur uitgezonden, alles in dienst van de evangelieverkondiging. Het Open Deur-project is het grootste, dat de FEBC heeft aange pakt. NED .HERV. KERK Beroepen te Schoonrewoerd: kand. H. Visser te Epe; te Oss: kand. J. J. v. Lienden te Bennebroek. Aangenomen naar Sleeuwijk: J. Richters te Zoelen (nadere beslissing). Bedankt voor Nagele-Tollebeek: M. de Jong te Metslawier. Beroepbaar: kand. J. Wolswinkel, Strubbelenberg 9, Woudenberg; kand. F. v. d. Sluis, Stadhouderslaan 86, Utrecht GEREF. KERKEN Beroepen te Eist: kand. M. A. A. Nawijn te Swifterbant (N.O.P.), die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaaar: kand. H. v. Heyst, Hofstraat 4, Kampen en kand. S. W. J. Zoutman, Diezerplein 37a, Zwolle. GEREF. KERKEN (viijgem.) Beroepen te Kantens: kand. W. Bruinius te Groningen. EVANG. LUTH. KERK Niet beroepbaar: kand. K. v. d. Horst, Amsterdam. AMERSFOORT „Tegen het einde van deze eeuw kan de ont wikkelingshulp voltooid zijn", aldus minister Udink zaterdag op de studieconferentie van de Savornin Lohmanstichting, die in het Berghotel gehouden werd. Echter moet dan voldaan worden aan drie voorwaarden. Ten eerste moeten de ontwikkelde landen de ontwikkelingslanden als volstrekt ge lijkwaardig en voMedig souverein er kennen; ten tweede moeten beide be reid zijn hun souvereine beslissings bevoegdheid aan internationale doel stellingen, gedragsregels en controle te onderwerpen en ten derde moet begrepen worden dat herstructure ring van de wereldhandel en wereld- produktie noodzakelijk is. Vanzelfsprekend Met kracht betoogde de minister dat de ideeën ove- de ontwikkelings hulp uit de emotionele sfeer in het zakelijk vlak gebracht dienen te wor den. Als politiek „testament" zou mi nister Udink na deze regeringsperiode van vier jaar ziin opvoleer (of dat nu een ander of hij zelf is) willen toe wensen, dat in 1973 gezegd kan wor den: „Ontwikkelingspolitiek is even vanzelfsprekend als de Europese inte gratie, een normaa' element van de overheidstaak. De emotie is uitge bannen." In het Nederlandse denken is de ontwikkelingshulp gezet in het kader van hopeloosheid en verschrikking, het probleem -s echter met nuchter heid politiek od te lossen. De internationale ontwikkelings strategie van de Verenigde Naties, zoals vastgesteld op 24 oktober 1970, zal moeten worden uitgevoerd Een van de midde'en i« de ooheffine van de douanerechten op invoer uit de ontwikkelingslanden, «'erover zal de ministerraad van de EEG op 30 maart een besluit nemen. De vermoedelijke datum van ingang i? 1 juli 1971. Ds. Schaaf Ds. Y. Schaaf, de tweede spreker op deze conferentie, gaf scherpe kritiek op de uitvoering van veel hulp en wees op de gevaren van communisti sche invloeden, daar waar het Westen verstek laat gaan. Minister Udink kon daar tegenover stellen, dat door dc Westerse landen in totaal 11 miljard per jaar wordt gegeven door Rusland en China 750 miljoen. In de afgelopen- tien jaar is de rijk dom der arme landen in percentages sneller gegroeid dan van de rijke lan den, doch door de bevolkingstoename in de arme landen is echter indivi dueel weinig verbetering merkbaar. De stagnatie zal doorbroken moeten worden. De vraag is niet of ontwikkelings hulp populair of impopulair is, het probleem is belangrijker dan onze bewogenheid. DS'70 vindt de uitgaven voor de ontwikkelingshulp genoeg. Deze partij speelt hiermee een ge vaarlijk spel, want het gaat om de overlevingskans van de wereld. Laat men de spanningen tussen arm en rijk onverminderd bestaan dan is een uitbarsting van geweld onvermijde lijk. Nederland moet ook in de toekomst zijn vooruitgeschoven positie ih de ontwikkelingssamenwerking behou den, waartoe een overheidsbeleid no dig is gericht op vergroting van de handel met de ontwikkelingslanden, herstructurering der nationale econo mie en inschakeling ook van de par ticuliere sector. Aan de inflatie moet een halt toe geroepen worden ook terwille van de arme landen voor wie de ruilvoet an ders voortdurend verslechtert. weer max. min. neer- temp. temp. slag gisteren Amsterdam regen 7 6 0.6 Brussel geh. bew. 6 5 0.2 Frankfort geh. bew. 4 1 0.4 Geneve onbew 1 1 0 Innsbruck sneeuw 1 —2 1 Kopenhagen geh bew. 5 2 0 Locarno onbew. 10 —1 0 Londen mist 9 3 0 Luxemburg onbew. 17 2 O Madrid onbew 16 1 O Majorca sneeuw 1 2 0.5 Mün<-hen geh. bew. 14 5 0 Nice geh. bew. 3 3 0 Parfls licht bew. 15 4 0 Rome zw bew. 5 2 0 Ztlrtch sneeuw 2 2 0.1 (Van een onzer redacteuren) UTRECHT De Vereniging voor wetenschappelijk onder wijs op gereformeerde grondslag heeft zaterdag op een extra algemene vergadering besloten tot herformulering van de grondslag. Van deze vereniging gaat de Vrije Universiteit uit. In de oude grondslag stond, dat de vereniging staat op de grondslag „der gereformeerde beginselen". In de nieuwe grónd- slag wordt het woord „gereformeerd" niet meer gebruikt. Drs. B. J. Udink op de preekstoei in de Antwoordkerk te Hoogvliet. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ontwikkelings hulp is een vraagstuk van interna tionale betekenis, dat onze bewo genheid ver te boven gaat en waar van het voortbestaan van de wereld afhankelijk is. Dit heeft minister drs. B. J. Udink gisteravond op populaire w(jze trachten duidelijk te maken in een volle bijzondere kerkdienst in de Antwoordkerk te Hoogvliet. De dienst, geplaatst in het kader van de zondag voor het Werelddiako- naat, ging uit van de hervormde wijk- gemeente MeeuwenplaatsZalmplaat en de gereformeerde kerk van Hoog vliet. Liturg was de hervormde drs. C. A. ter Linden. Met de cijfers van het gemiddelde inkomen in de rijke en arme landen, toonde de bewindsman nog weer eens de zee van armoede, honger en ellende aan, die zich daarachter ver schuilt. De huidige welvaart van een mil jard rijken tegenover de armoe van vijf miljard paupers, mag niet blij ven voortbestaan. Alleen een dras tische aanpak van het probleem is nog mogelijk. Na de kerkdienst maakten vele kerkgangers gebruik van de gelegen heid de minister vragen te stellen. In deze discussie, die onder leiding stond van de gereformeerde drs. P. Hainjé, ging de heer Udink uitvoe rig in op de veelal pittige vraag stellingen. De vereniging staat nu op de grond slag van „het evangelie van Jezus Christus, dat naar de openbaring in de Heilige Schrift de mens in zjjn gehele leven roept tot de dienst en de verheerlykin van de ene God, Vader Zoon en Heilige Geest, en daarin tot dienst aan de medemens". Van de 274 stemgerechtigde aan wezigen stemden 213 voor het voor stel, 57 tegen en 4 blanco. Aan het besluit tot herformulering is jarenlang beraad vooraf gegaan. Een commissie onder voorzitterschap van ds. P. N. Kruyswijk heeft zich intèns met de zaak bezig gehouden. Op de algemene vergadering vorig jaar werd de beslissing toch nog weer uitgesteld. Zaterdag is nog vrij uitvoerig over het voorstel van het bestuur ge sproken. Het bestuur had medege deeld dat met de nieuwe formulering allerminst een afwijking van de ge reformeerde beginselen is bedoeld. Gereformeerd is dan bedoeld in con fessionele en niet in kerkelijke zin. Herhaaldelijk is, aldus het bestuur, de vraag gesteld of het geen aanbe veling verdient in de nieuwe formu lering ook duidelijk te laten uitko men dat de gereformeerde begin selen richtsnoer zijn, bijv. door een verwijzing naar de Reformatie of naar kerkelijke belijdenisgeschriften. Het bestuur heeft gemeend dit niet te moeten doen. Het alles beslissende inzicht, dat wij aan de Reformatie danken, name lijk het rechtstreeks gezag van de Heilige Schrift voor al ons doen en laten ook op wetenschappelijk gebied, is, aldus directeuren, in de nieuwe formulering duidelijk tot uitdrukking gebracht. Niét alle zienswijzen van de refor matoren, die trouwens dikwijls ook nog tegenstrijdig waren, zijn in onze tijd nog van beslissende betekenis. Een verwijzing naar kerkelijke be lijdenisgeschriften zou, aldus direc teuren, zelfs een stap terug beteke nen. In het huidige grondslagartikel wordt daarvan uitdrukkelijk alleen melding gemaakt in verband met het onderwijs in de godgeleerdheid. Godgeleerdheid In de discussie zaterdag bleek dat velen, als zij aan de Vrije Universi teit denken, hun gedachten in de eer ste plaats bepalen bij de theologi sche faculteit. Van de zijde van het bestuur werd gevraagd dat niet te doen. Dat het oude grondslagartikel gro tendeels gewijd was aan het onder wijs in de godgeleerdheid was wel begrijpelijk, gezien de tijd waarin de VU werd opgericht, maar de nieuwe formulering wil duidelijk laten uit komen dat de grondslag voor de we tenschapsbeoefening in alle facultei ten dezelfde is. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Uit didactische overwegingen wordt in verschillende economische leerboeken verwezen naar het bijbelse paradijsverhaal, omdat hierin een situatie van volko men welvaart (afwezigheid van schaarste) zou worden beschreven. Op grond van een kritische verge lijking van de desbetreffende uitspra ken van een aantal bekende econo misten kan worden geconcludeerd, dat dit paradijsverhaal, vooral omdat hierin het theologisch gezichtspunt domineert, veel minder geschikt is als inleiding tot het economisch denken dan de zogenaamde Robinsonade. Dit betoogde vrijdag prof. dr. A. van Doorn in zijn inaugurele ora tie als hoogleraar in de staathuis houdkunde aan de Vrije Universiteit. De maatschappijkritiek van moder ne economisten en sociologen, waar door het weberiaanse ideaal van „Wertfreiheit" steeds verder wordt verdrongen, leidt tot vragen die in laatste instantie van theologische aard zijn. Maatschappijkritiek is vol gens prof. Van Doorn onvoldoende kritisch, als zij slechts in de econo mische orde de oorzaak van alle kwaad kan zien en dientengevolge een onjuist beeld geeft van de „ver- lies-en-winst-rekening der revolutie." Vrijdag hield verder dr. J. Buit zijn openbare les als nieuwe lector in de theoretische planologie. Wetenschappelijk hoofdmedewer ker drs. A. Dees promoveerde tot doctor in de letteren op een proef schrift, waarin hij een nieuwe theorie heeft opgezet betreffende de ontwik keling van de aanwijzende voor naamwoorden in de Franse taal. Anderzijds bedoelt de nieuwe for mulering duidelijker te laten uitko men dat onderscheid moet worden gemaakt tussen de wetenschappelijke beoefening van de theologie en de opleiding van de predikanten. Voorzover kerken van de theologi sche faculteit van de VU gebruik willen maken voor de opleiding van aanstaande predikanten, moet het de ze kerken vrij staan om binnen het kader van de grondslag van de ge hele universiteit nadere eisen te stel len. De Gereformeerde Kerken heb ben dat gedaan in de overeenkomst die zij met de VU aangingen. Er zijn de laatste jaren contacten ontstaan met de Nederlandse Her vormde Kerk, die de mogelijkheid niet uitsluiten dat ook predikanten voor de Nederlandse Hervormde Kerk aan de VU kunnen worden opgeleid. Verzet Het verzet tegen verandering van de formulering van de grondslag kwam voort uit vrees dat vrijzinnige invloeden aan de VU op de duur niet geweerd kunnen worden. Dr. J. Schel haas Hzn zei dat de nieuwe grond slag volstrekt onbelijnd is. Bij de nieuwe formulering kan anti-gereformeerde leer ongehinderd en ongetemperd worden gedoceerd, zei dr. Schelhaas. Hij noemde in dit verband deconfessionalisering, evolu tie, abortus en pacifisme. De univer siteit bestrijdt niet wat ze moet be strijden. De VU wordt van binnenuit uitgehold en van haar wezen en taak beroofd. Voor dat soort vrijzinnigheid, dat zich christelijk noemt is straks de toegang geopend tot de VU, betoog- Grondslag van de VU oude fomulering: „De vereniging s-taat voor alle onderwijs, dat in haar scholen wordt gegeven, geheel en uit sluitend op de grondslag der gereformeerde beginselen en er kent mitsdien als grondslag voor het onderwijs in de godgeleerd heid de drie formulieren van enigheid, gelijk aan die in het jaar 1619 door de nationale sy node van Dordrecht voor de Nederlandse Gereformeerde Ker ken zijn vastgesteld; een zodanig gezag daaraan hechtende, als ge noemde synode, blijkens ha?j- eigen handelwijze en haar akten, aan de belijdensgeschriften der Nederlandse Gereformeerde Ker ken heeft toegekend." Nieuwe formulering: „De vereniging staat voor alle arbeid die van haar uitgaat, met name voor het wetenschappelijk onderwijs en onderzoek dat aan de Vrije Universiteit plaatsvindt, op de grondslag van het evan gelie van Jezus Christus, dat naar de openbaring in de Heilige Schrift de mens in zijn gehele leven oproept tot de dienst en verheerlijking van de ene God, Vader, Zoon en Heilige Geest, en daarin tot dienst aan de mede mens. Over de theologie wordt apart gezegd: „Het wetenschappelijk onderwijs in de faculteit der god geleerdheid omvat mede> de voor bereiding tot het ambt'van die naar des Wóords. Ter dezer zake kan de vereniging overeenkom sten met kerken aangaan." DR. J. SCHELHAAS HZN. anti-gereformeerd de dr. Schelhaas, die vond dat men met de nieuwe formulering alle kan ten uit kan: horizontalisten en voor standers van de evolutie theorie kun nen er mee instemmen. Dr. Schelhaas wekte op tegen het voorstel te stem men. Dr. G. J. Sizoo, die als voorzitter van het college van directeuren de vergadering leidde, bestreed de uit drukking anti-gereformeerd, die door dr. Schelhaas was gebruikt. U doet ernstig onrecht aan de VU als geheel, zei dr. Sizoo. Ik heb zelf 31 jaar wis- en natuurkunde gedoceerd en heb geworsteld met de vragen van weten schap en geloof. U doet ook mensen ernstig onrecht aan, als u de evolutie anti-gerefor meerd noemt, zei dr. Sizoo aan het adres van dr. Schelhaas. We worste len met de vragen van geloof en evo lutie en dan mag u niet zeggen dat we anti-gereformeerd zyn. Natuurlijk mag u wel bezwaren hebben, maar die moet u anders formuleren. Reformatorisch Prof. dr. D. Nauta had een aantal bezwaren tegen de nieuwe formule ring. Hij zou graag een formulering hebben gezien die minder kans op verschillende interpretaties biedt Toen prof. Nauta in tweede instan tie het woord kreeg zei hij dat zijn bezwaren tegen de nieuwe formule ring niet zo groot waren, dat hij daar om zou willen adviseren tegen te stemmen. Prof. dr. A. D. R. Polman (van de Theologische Hogeschool in Kampen) vroeg: Hoe kimt u, als de nieuwe formulering wordt aanvaard, het re formatorisch karakter van de VU, dat u wilt handhaven en bevorderen, nog ten volle naleven Prof. Polman zei niet wantro s tegenover het voorstel van dii ren te staan, maar hij wilde ken dat volgens hem de grondslag ook kan worden I schreven door anglicanen, lutï rooms-katholieken en grieksj doxen. Als een hoogleraar van deze kerken zich aanmell kan hij niet worden geweerd, Polman. Dr. H. B. Weijland uit A ja vroeg of directeuren aan de §gl van de Gereformeerde Kerke fl lên meedelen dat het onderwin de theologische faculteit gefi zal zijn op de gereformeerde g selen. Prof. dr. W. J. Wieringa, p ffi A. J. Wiggers, prof. dr. G. E. jj man en dr. Sizoo drongen aan vaarding van het voorstel tot mulering. Een wijziging van mulering wordt wenselijk gea gj het eigen karakter van de VU t |i nen handhaven. De betekenis i begrip „gereformeerde beginst daarvoor te weinig duidelijk. Het gevaar is groot dat ie| grondslag op eigen wjjze teert, met het tweeledige gevj enerzijds moeilijk is te mof waarom bepaalde personen VU niet thuis horen en anJ mensen die er wel op hun plaal den zijn zelf kunnen menen niet het geval is. In de nieuwe I lering wordt daarom teruggJ op datgene waarvan de gerefot de beginselen de weergave zijn: de bijbelse boodschap. Herstructurerin: De bespreking van het voori statutenwijziging had meer ti01 vraagd dan bij de voorbereide" de vergadering was voorzien. /j.u voornemen om een gedachte! ling te houden over het ond herstructurering kon geen meer worden gegeven. Dr. Sizoo deelde mede dat! leden van de vereniging hul over herstructurering schriftei kennis van directeuren hebtf bracht. Deze visie zal in blad worden gepubliceerd, zijde van studenten werd ook meningen, die in deze 1 ven, via het blad van de vei ter kennis van de leden te 1 en dr. Sizoo zegde toe een z£' mogelijke meningsvórming te; bevorderen. Deze algemene vergadering? gesloten door prof. dr. J. ri; Hulst, diee o.m. zei grotere op- naar de kerken een verrijking: 1 den, ook wat betreft de theof faculteit. DEN HAAG Alle in Nederland verblijvende moslims hebben zair~s in de Haagse Mobarak-moskee het grote islamitische feest Idul jP® gevierd. De gebedsdienst werd geleid door Muhammed Zafrulah P0' de president van het internationale gerechtshof in Den Haag. Hetp Ahdad-feest is de herdenking van het offer van Abraham, it LEIDEN In een voordracht ter gelegenheid van de dies na- talis van de Leidse universiteit heeft prof. dr. G. Zoutendijk ernstige kritiek geuit op de uit voering van de komende volks telling. Hij meent dat als grondregels voor verplichte enquêtes, zoals de volkstel ling, zou moeten gelden dat de over heid slechts die informatie mag vra gen, die voor de beleidsbepaling noodzakelijk is. Deze informatie moet in de wet worden vermeld. De wet moet tevens vermelden wanneer de personalia weer vernietigd zullen worden, als- mede welke overzichten vervaardigd zullen worden en hoe de verspreiding daarvan zal zijn. De nieuwe Wet op de volkstellingen vermeldt alleen in artikel 9 dat de aard van de te verzamelen gegevens en het tijdstip van vernietiging van de personalia bij algemene maatregel van bestuur moeten worden bepaald; over inhoud en verspreiding van overzichten wordt niets vermeld, noch in de wet, noch in de algemene maatregel. De laatste stelt wel (in art. 19) dat 90 procent van de persoonsdS" voor 1 maart 1974 vernietiguri worden, maar het vermeldt p" de resterende 10 procent beur worden om tien jaar later? nieuwe volkstelling een verg^ c studie mogelijk te maken. Brv Nog ernstiger vond pror tendyk het dat de nu gelden het de regering over tien jaaft lijk zal maken, veel indringen! gen te stellen zonder dat parlementaire goedkeuring i zal zijn. Hjj zei het onbcgrytfi onvergeeflijk te vinden dat ntp de parlementaire behandeliyi aandacht aan is besteed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2