NV AL LAOS BEGONNEN log meer doden tnder het puin Commentaar Man doodgeschopt in Dordt „omdat hij Duits sprak" Brandt kandidaat Nobelprijs vrede Poolse partijtop is drastisch gewijzigd Het Kwartet et Amerikaanse lucht en artillerie-steun Paniek bij brand in kindertehuis Drie doden bij frontale botsing Nieuw dreigement van olie-landen VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT.l Crita) :s WWmmW* Nog vrij zacht Duidelijker Kogel in borst Door vriend gedood? Mieewe Leidse Comramit cteur: F. Dii fdredacteur: Diemer Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvaetich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Maandag 8 februari 1971 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen antoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Wat de afgelopen weken slechts een gissing was, is vannacht begonnen. Twintigduizend Zuid- vietnamese militairen vielen het aangrenzende Laos binnen. President Thieu: 'Het is een actie om een einde te maken aan de oorlog in Vietnam en de vrede in dit deel van de wereld te herstellen'. SAIGON/WASHINGTON Zuidvietnamese troepen zijn van nacht het aangrenzende Laos binnengevallen. Volgens president Thieu is het de bedoeling dat de 20.000 militairen de be voorradingswegen van de Noordvietnamezen in Laos afsnijden. Er zouden geen Amerikaanse troepen de grens overschrijden. aardbeving verwoestte zaterdag tweederde van het oude na- stadje Tuscania, 100 kilometer ten noorden van Rome. Gevreesd Ht dat enkele tientallen mensen zijn omgekomen. Er zijn vele gewon den. Het bergingswerk ging dag en nacht door. ïroot deel van kunstschatten verwoest nnii fjCANIA Het aantal do- Van de aardschokken die aterdagavond in het negen- lometer noordwestelijk van gelegen historische stadje voordeden, bedraagt en. Er waren ongeveer ird gewonden geteld. Men dat het dodencijfer nog tijzal stijgen, cheidene duizenden militairen, mannen en brandweerlieden aar Tuscania gezonden om te bij het puinruimen. Naar ng tien procent van de huizen 7500 inwoners tellende plaatsje voest en ongeveer zestig pro- eschadigd. Ongeveer 4000 men- 1 d.akloos. wee beroemde Romaanse ker- San Pietro en de Santa Maria re, de trots van Tuscania, heb- de aardbeving zware schade Zwaar beschadigd werd ziekenhuis van Tuscania, ■^-een aantal patiënten onder het ;rfverd bedolven. De plaats zit electriciteit en telefoon, oude deel van Tuscania is on- nbaar verklaard. De daklozen 'oorlopigin tenten onderge- Een groot deel van de kunst- in, die de stad rijk was, is ver loren gegaan. Van de basiliek Pietro is het dak ingestort. Het is niet de bedoeling gebied te veroveren, zei Thieu in een bood schap aan het volk. Wanneer de „be perkte operatie" voltooid zbu zijn zouden de troepen zich geheel uit Laos terugtrekken. Hij noemde de in val geen uitbreiding van de oorlog maar „een actie om een einde te ma ken aan de oorlog in Vietnam en de vrede in dit deel van de wereld te herstellen." President Thieu betoogde, dat de „Noordvietnamese communiste»" in Zuid-Laos bases hebben gevestigd teneinde hun agressie-oorlog tegen Zuid-Vietnam en Cambodja te voe ren". Van de grens tussen Zuid-Vietnam en Laos is gemeld, dat in het eerste uur van de inval naar schatting 300 man Zuidvietnamese militairen de grens overgereden zijn. Amerikaan se helikopters belogen zich boven de langzaam oprukkende troepen macht. Amerikaanse steun Te Che Sanh, 10 km van de grens met Laos, waren de Zuidvietnamese Allen in veiligheid HEERDE In het kindertehuis Iluize Witman in Hecrdc, waar 45 geestelijk en lichamelijk gehandicap te kinderen verblijven, is gisteravond door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken op de bovenverdieping. De meeste kinderen waren naar bed, maar dank zij ijlings toegescho ten hulp konden alle kinderen bij tijds het huis verlaten. Zij werden tijdelijk in het nabij gelegen restau rant Het Heerderhof ondergebracht. De brandweer van IHeerde, die zeer snel ter plaatse was, slaagde erin het vuur tot een gedeelte van de boven verdieping te beperken. Doordat het gebouw veel waterschade heeft opge lopen, moest een groep kinderen later op de avond worden opgenomen in Groot Schuijlenburg te Apeldoorn. De overigen konden in een nieuw gedeel te van het tehuis worden onderge bracht. Onmiddellijk na de brand ontstond grote paniek. Dankzij de hulp van omwonenden slaagde men erin de kinderen ongedeerd uit huis te krij gen. Over het schadebedrag is nog niets bekend. ROTTERDAM - De gereformeerde kerk van Rotterdam-Schiebroek heeft de classis Rotterdam verzocht zich per instructie tot de generale synode te wenden met het verzoek vla de Wereldraad van Kerken („respectie velijk door inschakeling van Rus sische medebroeders die zitting heb ben in de Wereldraad") of op andere wijze, te trachten verbetering te brengen in het lot van christenen in Rusland De classis nam dit verzoek over en besloot het via de partikulie- re synode van Zuid-Holland-Zuid bij de generale synode aanhangig te ma ken. ^et-Het WARSCHAU De vroegere partijleider Gomulka is geschorst als lid van het centrale comité van de Poolse communistische partij, samen met twee van zijn naaste medewerkers, de econoom Jaszcuk en de ideoloog Kliszko. Verder zijn uit het partijbestuur ontslagen Ignacy Loga-Sowinkski en Kociolek. Sinds Gierek partijleider is (de cember) zijn zeven leden van het partijbureau afgetreden. De wijzigin gen in de top werden bekend ge maakt op een vergadering, die zater dag in Warschau begon. troepen aan boord van Amerikaanse helikopters gegaan, die kennelijk naar Laos vlogen. Een Amerikaanse woordvoerder in Saigon zei dat geen Amerikaanse grondtroepen of adviseurs bij de ac tie betrokken zijn. Maar wel zouden de Amerikanen met vliegtuigen en helikopters bijstand verlenen. Ook zijn de Zuidvietnamezen verzekerd van Amerikaanse artilleriesteun. Uit militaire bronnen in Saigon verluidt, dat het offensief tien dagen of een maand zou kunnen duren. Het operatiegebied strekt zich uit tot der tig a vijftig kilometer diep in Laos. Tegelijk met de rede van Thieu werd in Washington een verklaring door de Zuidvietnamese ambassade uitgegeven, waarin het doel van de invasie werd uiteengezet. Zowel het ministerie van buitenlandse zaken als dat van defensie schenen verrast te zijn over de inval. Maar woordvoer ders onthielden zich van commentaar. In de verklaring van de Zuidviet namese ambassade staat, dat de ope ratie, die de naam draagt Lam Son 719, 'beperkt is in tijd en ruimte'. BEEMSTER De toedracht van het auto-ongeluk op de kruising Mid- denweg-Mijzerweg in Beemster. waarbij zaterdag drie mensen om het leven kwamen, is nog niet duidelijk. De politie vermoedt dat een auto uit de richting Hoorn, waarin zaten K. Penning (21) uit Zaandam en zijn verloofde R. J. H. Kee (18) uit Wor- merveer op de linkerweghelft is ge raakt en toen frontaal in' botsing kwam met de auto van de heer A. H. J. Jonker (33) uit Spanbroek. Alle drie overleden kort na de botsing. Bij een botsing zaterdagnacht tus sen drie personenauto's in Groenlo zijn elf mensen gewond geraakt, van wie acht zwaar letsel opliepen. Bij verkeersongelukken kwamen verder in het afgelopen weekeinde om het leven K. de Bruijne (86) uit Hoek, Jan Rotgans (11) uit Wormer- veer, A. Delmotte (23) uit Breda, J. A. Th. G. van der Aa (19) uit Beek en Donk, C. Crebaum (29) uit Tiel, J. Hollestelle (79) uit Krabbendijke en. mevrouw A. Koeneman-Teunis (50) uit Hoogezand. OSLO In totaal zijn 38 kandida ten, onder wie de Westduitse bonds kanselier Willy Brandt, voorgedragen voor de nobelprijs voor de vrede van 1971. Ook de Braziliaanse bisschop Dom Helder Camara is voorgedragen. De kandidatuur moest voor 1 februari zijn ingediend. Over de andere kan didaten is niets bekend gemaakt. De naam van de winnaar zal pas in ok tober bekend worden. WENEN De organisatie van tien olieproducerende landen heeft van daag opnieuw gedreigd de oliekraan te zullen dichtdraaien als hun eisen voor hogere prijzen niet omstreeks 22 februari zijn ingewilligd. In de verklaring wordt gezegd dat „doeltreffende maatregelen, waaron der een volledig embargo van de ver scheping van ruwr. olie en oliepro- dukten" zullen volgen op een weige ring van het westen meer te betalen. In Londense oliekringen is de ver klaring van de OPEC met opluchting ontvangen. Men stelt vast dat de olie producerende landen niet, zoals ge vreesd werd, hun eisen in detail stel len. De resolutie laat de deur open voor voortzetting van de onderhande lingen, zegt men. I". W.dt Wilhjtr. 25 Tel.115588 Ielex21431 kin It 'i-Uravenhagt, Leiden tn Dordrecht Beloften Gierek beloofde „alles te zullen verduidelijken" over de oorzaken die tot de economische stagnatie en de bloedige onlusten in december leid den. Hij zei dat tijdens deze onlusten 45 doden waren gevallen en 1165 ge wonden. Er waren 19 openbare ge bouwen en 220 winkels verwoest. Gierek wilde niet alle schuld op de oude leiding schuiven. „Wij heb ben allen fouten gemaakt", zei hij. „De oude leiding wilde geen kritiek aanvaarden. Zij had de lonen niet genoeg verhoogd, niet voor voldoende levensmiddelen en woningen gezorgd". Hij beloofde dat tussen 1972 en 1975 de lonen aanzienlijk zullen stijgen. Hij kondigde democratisering van de vakverenigingen en meer invloed voor het parlement aan en beloofde dat de pers het volk beter zal voor lichten. Gomulka (66) was niet op de zitting aanwezig. Hij ligt nog steeds in het ziekenhuis en is bijna blind door stoornissen in de bloedsomloop. Gezellige kaars In een glas Terwijl hij de lucht In uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Al« beloning voor mijn aktivlteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Wie kaatst moet de bal verwachten DE BOISSON „Ik zie aan je rooksignalen, dat ik beter bij de "Zwarte Wolf" kan gaan sten." iiiijiS DE BILT Een hogedruk- gebied waarvan het centrum zich enkele dagen in de omgeving van Engeland heeft opgehouden en dat over West-Europa een noord westelijke stroming van zachte oceanische lucht in stand hield, verplaatst zich naar Frankrijk. Ten gevolge van deze ontwik keling komt het weer in ons land geleidelijk onder invloed van een diepe oceaandepressie bij IJsland. Het koufront van deze depres sie trekt naar de Britse eilanden, waar de barometer al flink be gon te dalen. Hierdoor zal de wind bij ons naar zuidwest krimpen. In Scandinavië is de vorst teruggekeerd. Enkele sta tions in het noorden meldden af gelopen nacht temperaturen van twintig graden onder nul. Vooruitzichten voor woensdag: aanhoudend zacht voor de tijd van het jaar. Aantal uren zon: nul tot drie, min. temp.: drie tot zeven gra den boven normaal, max. temp.: een tot vijf graden boven nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Barometerstand: heden 10 uur 77.2 cm (1029 millibar) dalend. Zon en maan 9 februari: zon op 8.08, onder 17.42; maan op 16.51, onder 7.58; 10 februari V.M. Hoog water Hoog water, 9 februari: Rotter dam le getij 415, 2e getij 16.48; Scheveningen 2.58-15 09; Vlissin- gen 1.29-13.51; Haringvlietdam a.d. zeezijde 3.20-15.33 DAT HET VOLGENDE kabinet er een zou worden van confessionelen en socialisten is na het PvdA-con- gres toch nauwelijks meer te ver wachten. Wie daarover mocht treu ren zoeke de oorzaak waar deze is te vinden. Voor de PvdA was de situatie waarin zij zich de laatste tijd gewerkt had blijkbaar te moeilijk dan dat ze er op enigszins redelijke manier uit is kunnen komen. Dat is dan ook niet gebeurd. De partij zelfs verkeert nog onver minderd in de crisis. Aan dat feit verandert haar hooghartige opstel ling tegenover de confessionele par tijen niets. Misschien zelfs vindt die opstelling wel in de crisis iets als een dieptepsychologische ver klaring. Men doet Het voorkomen, alsof het de confessionele heel wat waard moet zijn om met de socialisten in zee te gaan. Op hetzelfde ogenblik aarzelt men niet, zichzelf onaan trekkelijk te maken. Niet alleen de confessionele partijen, evenmin ook de mogelijk nog aar zelende kiezers kunnen zich voor invitaties van deze aard gewonnen geven. We verwachten voor de komende tijd in de linkerhoek van onze vader landse politiek nog heel wat gehar rewar. Evenredig daaraan kunnen de confessionele partijen, zo lijkt het ons toe, met enige zekerheid de verkiezingen tegemoet gaan. Zij hebben de deur voor de PvdA nog evenmin gesloten als zij die voor de VVD wijd hebben geopend. Maar het wachten is nu weer op het D'66-congres van over drie weken. Die dames en heren maken het zich intussen ook al niet gemakkelijk. Wat al tot ongenoegen in eigen kring heeft geleid. BRUSSEL Freddy Bulo (27) uit Amsterdam is vrijdag in Brussel om het leven gekomen. Naar alle waar schijnlijkheid is hij gedood door zijn vriend Ronald K. (26), eveneens uit Amsterdam. Het slachtoffer werd vrijdag even voor het middaguur, in een kamer van het Grand Hotel in Brussel aan getroffen met een .22 long rifle kogel in de borst. De avond tevoren was hij met zijn vriend en een 18-jarig meisje in het hotel aangekomen. De juiste toe dracht van het gebeurde is nog niet duidelijk. (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT Een 18-ja- rige jongeman heeft zaterdag nacht op een parkeerterreintje in de Korte Breestraat een oude man zo mishandeld dat hij ter plaatse is overleden. De dader, de in Dordt wonende ijzervlechter G. W., werd bij hel lijk aangetroffen. Hij zei de bejaarde te gen een aanvaller te hebben veide- digd. Uren later bekende hij zelf de dader te zijn geweest. Als motief gaf hij op dat hij de man Duits had ho ren spreken. Het slachtoffer is de 74- jarige zwerver D. Duister. De politie was door een man uit de buurt opgebeld met het verzoek een einde te maken aan een vecht partij. Hij was wakker geworden door lawaai, maar kon niet zien wat er op het parkeerterrein gebeurde. Het hoofdbureau dirigeerde een in de binnenstad surveillerende politie auto naar de Korte Breestraat. De wagen was er zo snel, dat W. zich nog niet uit de voeten had kunnen maken. Voor een van de garagedeu ren lag het lijk van de oude man. Het was deerlijk verminkt. Zondagmiddag constateerde dokter M. Voortman van het gerechtelijk geneeskundig laboratorium in Den Haag bij de sectie tal van verwon dingen. De Dordtse commissaris van politie, mr. Mutsaers, zegt: „Ik heb nog nooit een slachtoffer gezien, dat op dergelijke wijze was mishandeld". Geïrriteerd W. vertelde in Dubbeldam op een carnavalsfeest te zijn geweest, dat tot 1 uu rhad geduurd. Hij had zich daarna in de stad nog even willen verpozen. Terwijl hij in de toegang tot het parkeerterreintje stond was de onder invloed verkerende oude man voorbij gekomen. Die had iets geroepen in het Duits, volgens W.. Hij was hierdoor zo geïrriteerd ge raakt, dat hij de man een pak siaag wilde geven. Zijnaversie tegen Duit sers had hij, zoals hij zei, vorig jaar opgedaan tijdens een verblijf in Spanje. Een Duitser had daar ruzie met hem gemaakt en hem geslagen. In een primitieve reactie had htf nu alsnog wraak willen nemen door de oude man neer te slaan. De jongeman moet, nadat hij de man naar het parkeerterreitje had meegetrokken, razend zijn geweest. Hij zei dat hij zijn slachtoffer bewus teloos had willen slaan en wel zoda nig dat hij zich later zijn aanvaller niet meer zou herinneren. De oude man, oorspronkelijk af komstig uit Rotterdam, was zonder vaste woon- of verblijfplaats. Hij had de laatste tijd onderdak bij het Leger des Heils. Hij had geen familie. W. is bij de justitie bekend, oa. voor diefstal met braak en openlijke geweldpleging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1