Atje hulpeloze krabbelaarsier.... EVANCHE BRENGT SLECHTS ZILVER Jan Bols in supervorm Stien Kaiser sterke tweede Atje Keulen verloor titel Nina Statkevitsj weer klasse apart HELSINKI De terugslag han niet bitterder kunnen zijn dan in die fractie van een se conde, waarin Atje Keulen buiten haar schuld haar titel kwijt raakte. Het ene moment stond zij daar, de schaatsen schuin tegen de startlijn ge drukt als een volwaardige peloos hebben gevoeld als een maanreiziger zonder ruimtepak, een parachutist zonder val scherm. De rechterschaats schoot weg, twee of drie wan kele passen volgden. Nog een keer probeerde ze tever geefs greep op het ijs te krijgen. Aan de overkant van de baan stapte ze definitief „af." Weg wereldtitel, weg kans op een goede eindklasse ring. Zo wreed als bij de start van Atje Keulen tegen Loedmilla Titova zou de sport eigenlijk niet mogen zijn. Atje Keulen werd hard getroffen door de letter van het reglement. Stien Kaiser spoorde Broekman aan om onmiddellijk zijn stem te verheffen. 'De Nederlandse 'Coach deed dat, maar hij had zich de moei te kunnen besparen: een keer ge start, bestaat er geen mogelijkheid tot overrijden in geval van vuil ijs of een gebroken schaats. „Als de Ne derlandse coach van tevoren bij me was gekomen had ik de start vijf of tien minuten uitgesteld", vertelde hoofdscheidsrechter Aarno Pajuu- nen. „Maar nu moet ik het regle ment toepassen." Na die verklaring spitsten de vra gen zich toe op de gebeurtenissen, die onmiddellijk aan de start vooraf gingen. Kees Broekman had, terwijl Atje Keulen al bijna aan de start werd geroepen, haar schaatsen met een puimsteentje bewerkt. „Mis schien is daarbij de braam ont staan", opperde Pajuunen. Maar toen 'Atje Keulen - haar schaatsen had losgemaakt, bleek dat de gehele afzetkant verdwenen was. Duidelijk het 'gevolg van .rijden over een steen. Wanneer kon dat zijn ge beurd? Niet tijdens de 500 meter. De Nederlandse leiding diende toen wel iswaar een protest in tegen het vele vuil op de inrijbaan, maar daarna waren de schaatsen geslepen. 0 Controle 'Jelle Keulen deed dat voor zijn vrouw. Kees Broekman controleerde. Vervolgens gebruikte Atje Keulen twee of drie rondjes om in te rijden, stak het met steentjes bezaaide mid denveld over naar de start' en meld de bij het uittrekken van het trai ningspak aan Broekman dat haar ene schaats (wat bot was. Broekman knielde op het ijs en haalde een puimsteentje een paar maal over de zijkant. „In orde", 'beduidde hij, waarop Atje Keulen de paar meter naar de lijn gleed en de starthou- ding aannafn. „Ik heb beslist niet gezien dat de gehele binnenkant eraf lag", aldus Broekman. „Het mankement moet zijn ontstaan op die paar meter tus sen het bankje en de startlijn". Zelfs al kon dat zo zijn en niet de veel groter waarschijnlijkheid dat het Broekman in de haast ontgaan is in welke mate de schaats precies on klaar was, handhaafden enkele col- lega-coaches enige bedenkingen te gen de handelswijze van Broekman. De Nederlandse coach prutste wat in het halfdonker in plaats van Atje Keulen mee te nemen naar de kleedkamer. Hij deed geen poging de start uit gesteld te krijgen, opdat hij zijn werk had kunnen controleren. Met andere woorden: hij gokte. Atje Keulen voelde dat goed aan toen zij zei: „Had ik maar een valse start gemaakt, dan had ik tenminste ge weten wat er aan de hand was." 0 Diskwalificatie Broekman verdedigde zich door op te merken, dat hij bang was gdweest voor diskwalificatie als hij Atje Keulen van de start had weg gehou den. Maar dan was het hem zeker niet opgevallen dat in de eerste rit Anre Henning om een soortgelijke om aan de start te komen negeerde. Ze zijn toch zeker niet gek", aldus Jan Vloedgraven, die de Amerika nen bij het coachen assisteerde. „Eerst moeten haar schaatsen voor honderd procent in orde zijn". t r. Nina Statkevitsj in volle actie op haar (winnende) race op de vijftienhonderd MAANDAG 8 FEBRUARI 1971 ANS SCHUT speelde zij de twee punten die zij naderhand niet meer heeft kunnen inlopen. Prachtig Ans Schut reed nog een aller ar moedigste 1.000 meter om vervolgens dank zij een prachtige prestatie op de langste afstand van een gedeelte der tiende naar een zesde plaats te wip pen. Langs o.m. Trijnie Rep, de enige die de eerste drie afstanden redelijk reed, maar op de drie kilometer een tempoverhoging tegen Titova met uit putting moest betalen. Met daarnaast het beeld van Riene- ke Demming voor ogen, die geen me ter afstand kon nemen van een vol strekte outsider als de Frangaise Syl- vie Checauchet en die op de 1000 me ter een buiten de baan liggende sneeuwhoop wilde beklimmen, deed de tevredenheid inhet Nederlandse kamp vreemd aan. Temeer daar de uitzichten voor een wat verdere toe komst bepaald niet rooskleurig zijn. De Russinnen die sterk terugkwa men en met zijn vieren bij de eerste acht in het eindklassement terecht kwamen, zijn gemiddeld talentvoller dan de Nederlandse meisjes. Statke vitsj, de 26-jarige studente uit Lenin grad, heeft zoveel klasse dat ze Stien, Ans en Atje en wie hun opvolgsters mogen zijn nog jaren de baas kan. De Noorse meisjes kwamen dichterbij, al kwamer er drie van de vier op tame lijk ongelukkige Wijze niet bij de laatste zestien terecht. Maar wat het meest frappeerde was de opkomst van de Amerikaanse en Japanse meisjes, Ide en Koike ontpopten zich als sterke stayers, de Amerikaantjes Henning en Diane Holum wonnen zo wel de 500 als de 1.000 meter. Vooral de wijze waarop de razend snel sprintende Ann Henning tijdens de langere af standen overschakelde op een Nina Statkevitsj, evenals vorige week in Leningrad op de allerhoogste trede. Ditmaal echter ook geflankeerd door een Nederlandse: Stien Kaiser, die beslag legde op zilver. Links de Russin Titova. bredere slag maakte grote in druk, want dat meisje is nauwe lijks vijftien jaar. Wat kan Broekman daar tegenover stel len? 500 m: l. Hennin 44,6 seconden: 2. Tito va 45'.B; 3 Averina 46,4: 4. Berg en Statke vitsj 46,8: 6 Bierman 46,9; 7. Keulen 47 3: 8. Poulos 47,4; 9. Pflug 47.6; 10. Vilkas 47,9; 11. Karset 48,0; 12. Kantola en Hedlund 48,1; 14. Schut 48,2; 15. Rep en Holum 48,3: 17. Kaiser, Burk aen Troicka 48,8; 20. Repola en Fillpsson 48,8; 22. Bertnsen en Sun-dby 49,0: 24. Seregina 49.2; 25. Kolke 48.4; 26. Chevauchet 49,9; 27. Pilejczyk 50,4; 28. Demming 50,5; 29. lede en Jackson 51,$. Eindklassement k 1 en wereldkampioene Nina Statkevitsj 191.400 p.; 2. Stien Kaiser 193.433; 3. Loed milla Titova 195.883 4. Diane Holum 196.000; 5 Licsbeth Berg 196.184 6. Ans Schut 195.667 7 Tatjana Averina 197.633; 8. Kapi- tolina Seregina 197.G83; 8. Tuula Volkas 198 1-87; 10 Trijnie Rep 198.500; 11. Satoml Koike 198.884; 12 Ylva Hedlund 200.110; 13. Kaname Ide 200.500; 14. Anne Henning 200.950: 15 Anneli Repola 201.016; 16. Moni- ka PIlug 202 057. ATJE KEULEN DAVOS Leen Pfrommers schaatsende brigade heeft dit week einde in Davos weer eens van zich doen spreken. De voltallige kernploeg kwam tot uitstekende prestaties. Vooral Jan Bols, die winnaar werd van het klassement in de kleine vierkamp. Bols had een half punt voorsprong op Ard Schenk, die tweede werd. Eddy Verheyen eiste de derde plaats voor zich op, terwijl Kees Verkerk vierde werd. Onbedreigd In Inzeil werd Gerd Zimmer- mann voor de vierde maal in successie Westduits kampioen, Zimmermann won alle afstanden. Overigens kwam hij slechts op de vijfduizend meter tot een re delijke tijd: 7.37.4. Tweede in het eindklassement werd Be'rnt Hasiebar, die maar liefst twaalf punten achterstand had. Erhard Keiler werd onbedreigd kam pioen in de sprintersklasse. STIEN KAISER HELSINKI De revanche voor het Europees kampioenschap dames in Leningrad reikte dit weekeinde in Helsinki niet verder zilver voor Stien Kaiser, een zesde plaats voor Ans Schut en een tiende voor Trijnie Rep. De Russische Nina Statkevitsj voerde in de Finse hoofdstad een net zo absoluut regime als een week eerder in haar eigen woonplaats en hield een marge van twee volle punten 'tussen zichzelf en haar naaste belagers. Coach Broekman, die aan het begin «ran het seizoen zei: „Bij de vier van ;eiet eindklassement komen drie Ner 0 lerlandse meisjes en een Russin", rond het allemaal niet zo slecht. „De 'esultaten liggen nu op het vlak waar horen te zijn", stelde hij vast, om rervolgens een groot aantal zaken te halen, waardoor het zijns in- üens niet nog beter is gegaan. De 1 icclimatisatieperiode, de drie dagen i,Semiste training in Leningrad, het uitstel van het Eüropees kampioen chap, de korte periode tussen Lenin- joSrad en Helsinki, dat alles werd erbij ngehaald om zijn stelling te ondersteu nen: „Het Nederlandse damesschaatsen s niet achteruit gegaan. De andere landen zijn alleen heter geworden." De begeleidende dokter Rodenburg Kiimde voor Atje Keulen meteen een Berde plaats in het eindklassement in, |ioewel de wereldkampione van 1970 Quit de 1.500 meter stapte, omdat haar jjchaats onklaar was geraakt. De dokter bouwde tevens de stel op dat de Nederlandse ploeg een dag te kort zou zijn ge- Tomen om optimale prestaties te kun leveren. Stien Kaiser riep zelfs dat als de wedstrijden een dag nater zouden zijn gevallen, ze nog [eel beter had gereden. Ans Schut, al lang heeft aangekondigd bij aan succes te zullen stoppen, U/as na drie uitermate zwak gereden Afstanden vol van trots om haar 3.000 .^ïetertijd (tweede achter Stien Kai- ,0jer) dat ze dat ineens niet zo zeker 0Jneer wist. dj 'cj In de clinch Broekman kondigde zelfs aan on middellijk na aankomst in Nederland de technische commissie in de clinch te willen, omdat hij de voor donderdag geplande selectiewedstrij den voor de sprintkampioenschappen in Inzeil maar onzin vindt. „Daar moeten deze meisjes naar toe", riep hij wijzend naar zijn pupillen, die achter dè .tafel hadden plaatsgeno men. „Kijk, Ans Schut zou die selec tie niet eens kunnen rijden omdat ze naar Japan gaat. Maar ik vind dat een meisjes dat 44.9 in Davos heeft gereden, zonder meer in aanmerking komt voor Inzeil." Men kan moeilijk ontkomen aan de indruk dat zich in hotel Olympia een ongemotiveerd optimisme van de ploeg en haar begeleiders heeft mees ter gemaakt. In koele cijfers uitge drukt is er inderdaad sprake van een verbetering ten opzichte van Lenin grad, maar niet van dien aard om in juichkreten los te barsten. Op de 500 meter bv. schaarde al leen Atje Keulen-Deelstra zich bij de eerste twaalf van het klassement. Men mag zich afvragen wat de ande re vijf rijdsters bij specifieke sprint wedstrijden moeten doen. De 1.500 meter van zaterdag was zelfs nog zwakker dan een week geleden. Atje werd gediskwalificeerd, de overige vier boekten in totaal een vooruit gang van 3,3 seconden, tegenover de vier Russinnen 7.4 seconden en de vier Noorse meisjes 7.1 seconden. Pas de tweede dag, toen de zaak eigenlijk al verloren was, maar het zonnetje toevallig heerlijk scheen, ontwaakten nog enkele meisjes. Stien Kaiser reed zowel een voortreffelijke 1.000 als een 3.000 meter. In het per soonlijk duel schudde zij zelfs op de langste afstand in de laatste ronde Statkevitsj van zich af. „Wat stom van me dat ik op de 500 meter niet wat meer risico heb durven nemen", verzuchtte Stien-, want daarop ver- De strijd in Davos stond eigenlijk geheel in het teken van het duel tus sen Peter Nottet en Ronnie Nooitge- dagt. Een strijd met als inzet een plaats in de kernploeg voor de we reldkampioenschappen die komend weekeinde in Gothenburg worden ge houden. Peter Nottet won de strijd met minimaal verschil, waardoor de Loosduiner de vijfde Nederlander is die in Zweden in de strijd gewprpen wordt. De goede prestaties van onze land genoten vielen al meteen op de vijf honderd meter te noteren. Vooral Ard Schenk daverde over het ijs. Hij zegevierde in de knappe tijd van 39.5 sec. Daarmee was hij zelfs 0.1 sec. sneller dan sprintspecialist Jan Ba zen. Jan Bols kwam tot veertig se conden blank. Supersnel Jan Bols kwam ook op de vijfdui zend meter tot een supersnelle tijd. De Hoogeveener zegevierde in 7.24, hetgeen een nieuw baanrecord bete- Stien Kaiser klopt Nina Statkevitsj in haar rece op de drieduizend meter. De Russin ligt enkele tientallen meters ach ter (juist zichtbaar in de bocht). kende. Verheyen was een kleine twee seconden langzamer. Kees Verkerk bleef iets onder de verwachtingen. De kleine man uit Puttershoek liet 7.32.3 voor zich noteren. Daarmee moest hij behalve Bols en Verheyen ook Schenk (7.29.7) en Nooitgedagt (7.31) nog voor zich laten. Ook op de tweede dag enkele op merkelijk snelle tijden. Het begon al op de 1500 meter, die verrassend door Eddy Verheyen werd gewonnen in een schitterende tijd: 2.01.4. Ronnie Nooitgedacht, Ard Schenk en Kees Verkerk kwamen alle drie tot 2.02. Grönvold snel Ook in Hamar werd ontzettend snel geschaatst. Vooral op de 500 meter. Die afstand werd gewonnen door de Noor Roar Grönvold in 39.8, 0.1 sec sneller dan Dag Fornaess die tweede werd. Ook op de vijf kilometer snelle tijden. Sten Stensen werd eerste in 7.31.3, twee seconden sneller dan Olsen. Guttormsen werd derde, ter wijl Fornaess op de vierde plaats beslag legde. Fornaess revancheerde zich op de vijftienhonderd meter, die hij won in 2.03.2. Ruim een se conde sneller dan Grönvold. Magne Thomassen werd op deze afstand derde, terwijl Tveter vierde werd. De drie kilometer tenslotte eindig de in een triomf voor Sten Stensen die met 4.21.2 een nieuw Noors re cord vestigde. Olsen werd tweede, Grönvold derde. In het eindklassement legde Dag Fornaess beslag op de eerste plaats. Grönvold werd tweede, Stensen der de en Thomassen vierde. De jeugdi ge Olsen reikte verrassend naar de vijfde plaats: voldoende om zich ten koste van Per Willy Guttormsen te plaatsen voor Gothenburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11