Stayersfinale woelig sluitstuk groots 1 1 wielerfestijn Stoot PSV definitief door? Golf van anti-fascistische emoties harst los in Italië Loting eerste dag WK-hardrijden dames Cans op Amerikaanse eun voor Rolls Royce Regering: Zd-Afrika moet weg uit Namibië [Verplichte ïgeling voor scheepvaart Loevesijn door Turrini verrast swetensbezwaarden et langer Ier „defensie" )ntwerp-verdrag toezicht atoom- nstallaties klaar rankzinnigenwet i'ordt vervangen Nederlandse ham in VS afgekeurd Beatrix Schuba vrijwel zeker kampioene kunstrijden ZATBROAG 6 FEBRUARI 1971 »t,ONDEN De Britse regering ingt sterk aan op een internationale tereenkomst om verplichte regels op [stellen voor het verkeer door het ;else Kanaal. in en ander is het gevolg van drie ite aanvaringen in deze drukst raren waterweg ter wereld. Dit ikte Raymond Prosser van de af- scheepvaart van het ministerie industrie en handel gisteren in len bekend na een bijeenkomst scheepvaartmaatschappijen, lood- en vakbonden. ngeland zal zijn standpunt neer- |gen in een voorstel voor de in in Londen te houden bijeen- van de intergouvernementele fritieme raadgevende organisatie. van de voornaamste onderde- van het Britse voorstel is. een om de grens van de westelijke i uit te breiden tot de zuid-west- jt van Engeland, een ander plan is de noordoostelijke 'grens te ver ten zodat er meer plaats komt. Tijdens de internationale sprint wedstrijden in het Ahoy-sportpaleis werd de Italiaan Turrini vlBr Leijn Loevesteijn eerste. Derde werd de Belg Robert van Lancker. Van Lancker (links), Turrini (midden) en Loevesteijn' (rechts) zijn tijdens het spelen van het Italiaanse volksliéd gefotografeerd. EN HAAG De commissie-Fon- ook genoemd de commissie idder", heeft de regering geadvi- d degenen wier gewetensbezwa- tegen de militaire dienst zijn er- d. niet langer te laten ressorteren er het ministerie van defensie, r onder een der andere ministe- waarbij wordt gedacht aan het [sterie van binnenlandse zaken, et kabinet heeft gisteren besloten rapport voor publicatie vrij te ge- Het zal aan de Staten-Generaal den aangeboden. De reactie van kabinet op dit rapport is nog niet gesteld. Het wil eerst de publieke ingworming afwachten, ikele andere voorstellen van de missie zijn: de opheffing van het p „Vledder", de invoering van de elijkheid dat cfe tewerkgestelden igen voeding en huisvesting voor en het terugbrengen van de duur de vervangende dienst van 23 op ïaanden. £EMEN De controlecommissie de Internationale organisatie atoomenergie (IQA) heeft giste- .na talrijke beraadslagingen het ïrp-verdrag voor de controle op pkerninstallatiés in geen kern- ms bezittende, landen voltooid. ;rond van het verdrag tegen de ireiding van kernwapens is deze role aan de in Wenen zetelende opgedragen. 47 landen zijn lid Ie commissie. t ontwerp-verdrag moet nog de gouvernementele raad van de nisatie worden goedgekeurd, criteria van de controlemaatre- zijn precies vastgelegd; het eem van de bescherming van itriële geheimen blijft een moei- ïid. n wil dit Drobleem zó klein mo maken door kleine controlege- n in te stellen, die geschikt zijn nspectie uit te oefenen. Het is r onvermijdelijk, dat de IOA-in- eurs gegevens over geheime pro emethoden krijgeh. De inspec- worden langs diplomatieke weg acheerd. N HAAG De uit 1884 date- wet „tot regeling van het toezicht op krankzinnigen", de czinnigenwet, zal worden ver in door een geheel nieuwe „wet slijk gestoorden". De minister- is gisteren akkoord gegaan met itwerp van deze wet. angrijke vernieuwingen zijn on- leer: het woord krankzinnige is door geestelijk gestoorde, de term inbewaringstelling is 'oord1 spoedopneming gekozen, i de langdurige machtiging door :hter moet steeds een voorlopige tiging van een korte termijn weken, eenmaal verlengbaar) fgaan Door Wim Huisman ROTTERDAM Jaap Oudkerk voelde zich na afloop van de tweede en laatste manche van het Nederlands winterbaankampioen- schap bij de prof stayers genomen. Met de eerste wedstrijd op zak dacht de ex-wereldkampioen de titel binnen te hebben. Het kwam echter anders uit. Niet hij maar Cees Stam kon de bloemen in ont vangst nemen. De Naardense coureur had gedacht ondanks de achterstand van veertig meter op de Zaankanter het kampioenschap té hebben veroverd. „Ik had immers in de eerste manche een voor sprong van honderdvijftig meter op Stam, dus ben ik kampioen", sprak de diep teleurgestelde Oudkerk, die daarbij verkeerd rede neerde. Want niet het aantal meters zou beslissend zijn, slechts de punten zouden bepalend zijn voor de totale einduitslag. ROME Bjj anti-fascistische betogingen in Rome is het giste ren tot felle vechtpartijen geko men tussen politie en demon stranten. Drie politiemannen en drie betogers werden gewond. Er waren twee anti-fascistische de monstraties georganiseerd: één van Moskou gezinde communisten en so cialisten, die 30.000 mensen trok, en één van extreem links'e studenten, waaraan 2.000 mensen deelnamen. Toen de betogers op het Piazza-Ve- neziaplein arriveerden bleek dat door de politie afgezet te zijn. Gedurende een vijftal minuten stonden beide partijen tegenover elkaar; de politie zwijgend1 afwachtend en de betogers anti-fascistische leuzen schreeuwend. Plotseling suisden grote aantallen met benzine gevulde flessen door de lucht, die door hun ontploffingen de politiemannen tot een haastige terug tocht dwongen. In korte tijd was het plein door brandende benzine hel verlicht. De politie antwoordde met een bombar dement van traangasgranaten, ge volgd door felle charges, waarmee het plein binnen enkele minuten was schoongeveegd. Later op de avond drongen de be togers een kantoor in Rome van de Italiaanse sociale beweging (MSI) binnen, waar zij het meubilair kort en klein sloegen en brand stichtten. Met helmen uitgeruste jongelui raas den door de straten waar zij auto's omduwden, gevechten met neo-fascis- tische opponenten leverden en benzi nebommen naar gebouwen en politie auto's gooiden. De betogingen en incidenten von den plaats onder een golf van anti fascistische emoties, die in Italië is ontketend na de aanslag in de Zuidi- taliaapse stad Catanzaro, waarbij een man óm het leven kwam en dertien gewond raakten, toen drie bommen werden geworpen temidden van een menigte die voor het hoofdkwartier van de neo-nazistische Italiaanse so ciale beweging demonstreerde. Premier Colombo beschuldigde in het parlement neo-fascistische com mando-groepen ervan dat zij hebben meegeholpen een 'buitengewoon ge vaarlijke' situatie te scheppen. Hij drong aan op eenheid onder alle poli tieke partijen die uit het anti-fascis tische verzet zijn voortgekomen en riep op tot verdediging van de demo cratische instellingen. WASHINGTON Amerika heeft 450.000 kg Nederlandse ham in blik ter waarde van anderhalf miljoen dollar afgekeurd. De ham zou niet voldoende gekookt zijn. De ham is afkomstig van de vlees- warenfabriek Homburg NV in Cuyk. Het ministerie van landbouw deelde mee dat een veeartsenijkundige naar Nederland is gezonden om een uit gebreid onderzoek in te stellen naar het gehele fabricageproces bij Hom burg. Omdat Cees Stam, door zijn eerste en tweede plaats, op drie punten kwam, had hij er één minder dan Jaap Oudkerk, die gisteravond ook Piet de Wit nog voor moest laten gaan en daardoor op vier punten te recht kwam. Overigens mocht Oud kerk nog lang niet mopperen. Als de jury hem een paar strafronden had opgelegd had hij niets mogen zeggen. Handig Door een foutieve start (gangmaker Bertus de Graaf „miste" zijn renner volkomen) had het leidende duo bij de start al een achterstand opgelopen, die de jury over het hoofd zag, omdat Bertus de Graaf materiaalpech voor wendde. Cees Stam profiteerde han dig van deze regiefout door direct na het startschot de leiding in handen te nemen en niet meer af te staan. Deze „benjamin" bij de profstayers behaal de daarmee de eerste' titel ln zijn nieuwe catergorie. Een verdiende triomf. Daar waren zijn medestrijders het volkomen over eens. Uitgezonderd Jaap Oudkerk. Hij dToop woedend af. Zijn bloemen achterlatend. Voor deze apohteose van Ahoy's eer ste meeting een aanvang had geno men hadden de 4580 „consumenten" al een hapje kunnen nemen van een boeiende wielermaaltijd, waarbij de grote sprintersprijs het ingrediënt was dat de meeste aandacht trok. Niemand minder dan wereldkam pioen Gordon Johnson was er voor naar de Maasstad gereisd om er zijn niet geringe capaciteiten te tonen te gen Ciordano Turrini, Robert van Lancker, Jack Simes, Tim Mountford en Leyn Loevesijn. De Australiër stelde teleur en verloor verrassend van de in Rotterdam woonachtige Tim Mountford. In de herkansing werd hij uitgeschakeld door de Belg Van Lancker, wiens zwieper hem in de laatste bocht fataal was geworden. Uiteindelijk legde hij beslag op de vijfde plaats door Jack Simes vrij ge makkelijk achter zich te laten. Sensationeel De finale was uiterst sensationeel. Wie had nog getwijfeld aan een zege van Leyn Loevesijn? De als winnaar gedoodverfde Jordanees liet zich ver rassen door de kleine Turrini (28 jaar). Een uitgebreide ceremonie pro tocollair en het Italiaanse volkslied Weinig interessante ritten HELSINKI Dankzij de weersvoorspelling (vijf tot tien graden vorst) behoeft de strijd om het wereldkampioenschap schaatsen voor dames niet van Helsinki naar Lahti verplaatst te worden. Nu vinden de wedstrijden normaal doorgang op de baan, vlakbij Hotel Olympia, waar de Nederlandse ploeg verblijft. De pupillen van Kees Broekman hebben vrijdag nog getraind op steeds zachter wordend ijs. De loting, die gisteravond in het stadhuis van Helsinki is verricht, heeft slechts een gering aantal inte ressante ritten opgeleverd. Er is maar één rechtstreeks duel bij tussen een Nederlandse en een Russische. In het vijfde paar van de 1500 m rijdt Atje Keulen-Deelstra tegen Loedmilla Ti- tova. Het is reeds de derde maal dit seizoen dat deze dames tegen elkaar uitkomen. In Leningrad won Titova op de 500 m en Keulen op de 1500 m. Stien Kaiser rijdt vrij laat op de 500 m, in het tiende paar tegen de Canadese Jennefir Hackson en vroeg op de 1500 m, de derde rit, tegen de Noorse Kirsti Bierman. Ans Schut heeft achtereenvolgens als tegenstandster de Noorse Inger Karseth en de Finse Kantola. Trijnie Rep treft op de sprint de jonge West- duitse Monika Pflug en op de 1500 m de zwakke Francatse Sylvie Chevau- chet en Rieneke Demming moet het tegen de Poolse Helena Pilejczyk (500 m) en de pas van een ziekte herstelde Noorse Sigrid Sundby opnemen. De loting had het volgende resultaat: 500 meter: Sylvia Fillpsson(Zwe) - Sylvia Burka (Can); Monika PIlug (Wdl) - Trijnie Rep (Ned): Diane Holum (VS) - Kaname Ide (Jap); Llsbeth Berg (Nw) - Loedmilla Titova (Rus); Atje Keulen (Ned) - Tuula Vilkas (Fin); Kirsti Bierman (Nw) - Roma- na Troicka (Pol); Ylva Hedlund (Zwe) - Nina Statkevlts (Rus); Kapitolina Seregina (Rus) - Arja Kantola (Fin); Ans Schut (Ned) - Inger Karseth (Nw); Stlen Kaiser (Ned) - Jennifer Jackson (Can); Anne Hen- ning (VS) -Sylvie Chevauchet (Fra); Sato- mi Koike (Jap) -Slgrld Sundby (Nw); He lena Pilejczyk (Pol) -Rieneke Demming (Ned); Tatjana Averlna (Rus) - Anneli Re- pola (Fin); Tove Berntsen (Nw) - Lea Pou- los (VS). 1500 meter: Henning - Vllkas; Troicka - Ide; Kaiser - Bierman; Burka - Berg; Keulen - Titova; Fillpsson - Seregina; Schut - Kantola: Jackson - Statkevlts; Karseth - Pflug: Koike -Hedlund; Rep - Chevauchet; Pilejczyk -Holum; Sundby - Demming; Berntsen - Averina; Poulos - Repola. Linkse studenten veranderden gisteren het Romeinse Piazza Venzia in een vuurzee. Zij gooiden met molotof- cocktails om de afzetting van de gehelmde en gewapende politie te doorbreken. De studenten pro testeerden tegen de door neo-fascisten in Catanzaro gepleegde bomaanslagen. Het plein werd schoongeveegd met felle charges van de politie die traangasgranaten gebruikte. VSHINGTON Britse en rikaanse regeringsfunctio- sen hebben in Washington dringend overleg gevoerd, lebben de mogelijkheid van iciële steun van de Ver- Staten onderzocht om het :t van Rolls Royce voor de .1 motor, die is bestemd de luchtbus van Lockheed, ang te kunnen houden. :ringen van hel Witte Huis wil- n niets zeggen over de bespre- i, maar in andere kringen zei at de besprekingen worden ge- over het geheel van moeilijk- voornameliik met functionaris- an de ministeries van defensie ■ei freer. Een onmiddellijke oplos- niet in zioht. Volgens de zegs- heeft de Britse regering geen speciaal verzoek ingediend voor steun van de Verenigde Staten. Aangenomen wordt dat er mogelijk al binnen een week een besluit zal worden genomen om te bepalen of Rolls Royce kan doorgaan met de produktie van de motor waarmede zij zich'flink in de vingers heeft gesne den. De Britse minister van voorziening der vliegtuigindustrie, Corfield, zei in een radiovraaggesprek het mogelijk te achten dat een oplossing wordt ge vonden, al had hij niet veel hoop. Mogelijk zal Lockheed voorwaarden stellen die voortzetting van het pro ject zin geven. .In Tokio heeft de Tyoto Motor Company laten weten niet over vol doende financiële of andere middelen te beschikken om een bod te kunnen uitbrengen op de autofabrieken van Rolls Royce, indien zij ten verkoop zouden worden aangeboden. ROTTERDAM De aandacht van voetbalminnend Nederland gaat komend weekeinde uit naar de topper PSVADO. Een duel met als inzet de eerste plaats op de ranglijst in de ere divisie. PSVADÖ: een geheel open strijd. Men is geneigd PSV de beste kansen te geven. De laatste weken immers is de Eindhovense ploeg als een stoomwals over allerlei minder geklasseerde verenigingen heen gewalst, terwijl AQO, behou dens de eclatante overwinning op Haarlem, enkele steekjes liet vallen. Toch moet één ding niet vergeten worden. Namelijk dat PSV dit sei zoen blijk geeft in belangrijke wed strijden meerdere malen het hoofd te verliezen. Zelfs zo erg dat PSV tegen erkende topploegen als Feije- noord, Ajax, Sparta en Twente tot nu toe slechts één puntje vergaarde. Dit gegeven maakt de strijd in Eindhoven bijzonder aantrekkelijk. Aan de ene kant PSV. dat van min dere goden regelmatig wint, maar van topploegen meestal verliest, aan de andere kant ADO, dat evenals Sparta juist tegen de topploegen, be houdens dan de afstraffing die Ajax de Hagenaars bezorgde en de neder laag tegen Sparta, tot goede resulta ten komt. Wat wordt het? Een ge lijkspel. Daar zou het wel eens op uit kunnen draaien. Dat zou koren op de molen van Sparta zijn. De Rotterdammers, die tegen Twente weer het juiste ritme vonden ontmoeten op eigen terrein Volendam. Geen tegenstander om erg bang voor te zijn. Sparta zal dan ook niet struikelen. 0 Impasse Dat kan niet met zekerheid gezegd worden van Feijenoord, dat ander maal in een impasse is geraakt. De frontlinie faalt de laatste weken weer op vreselijke manier. Het is voor Ernst Happel te hopen dat zijn pupillen tegen Haarlem de weg naar het doel weer weten te vinden, an ders zou het wel eens zo kunnen zijn dat Feijenoord naast de landstitel grijpt. Te meer daar Ajax, op één punt van de vier koplopers, op eigen veld geen fout maakt tegen Go Ahead en omdat Twente tegen DWS ook twee punten rijker kan worden. Onderaan is vooral de strijd tus sen Excelsior en Telstar van groot belang. Willen de Kralingers niet degraderen dan zal dit duel beslist gewonnen moeten worden. En juist dat valt te bezien. Bob Janse kampt nog steeds met grote problemen. Theo van Toledo moet nodig enkele weken rust hebben, terwijl ook Arie Don, Thijs Kwakkernaat en Matty van Toorn niet geheel fit zijn. 0 Hopeloos De positie van Excelsior kan door verlies zelfs hopeloos worden. Het is immers niet uitgesloten dat hekke- sluiter AZ'67 voor het eerst sinds weken weer eens met winst voor de dag komt. De Alkmaarders krijgen bezoek van FC Utrecht. Een ploeg, dat op eigen veld iedere tegenstan der het vuur na aan de schenen kan leggen, maar op vreemde bodem slechts zelden tot een goed resultaat komt. Vandaar dat het duel tegen Utrecht voor AZ gunstige perspec tieven biedt. Verder weinig aantrekkelijke wedstrijden in de eredivisie. Holland Sport kan een kostbaar punt verove ren tegen NEC, terwijl MVV in staat moet worden geacht NAC naar een nederlaag te spelen. Alhoewel dat in Breda moeilijker zal zijn dan inder tijd in Maastricht. In de eerste divisie moet, eigenlijk geheel onverwacht, GVAV nog op zijn tellen gaan passen. Het gat tus sen de Groningers en runner-up Heracles is geslonken tot vier pun ten. En dat zou komend weekeinde nog wel eens kleiner kunnen wor den. GVAV trekt naar Blauw Wit: een moeilijke tegenstander waar de Groningers door de bank heen niet gemakkelijk van winnen. Ook nu gebeurt dat niet. Heracles kan daardoor dichterbij komen. Dan moet wel gewonnen worden van Heerenveen. En ook dat zal niet eenvoudig worden. SVV kan zich weer iets verder omhoog werken via winst op rode- lantaarndrager De Graafschap. Ook DFC kan twee punten rijker wor den. Een overwinning tegen Wage- ningen ligt tenminste voor de hand. Inmiddels gaat koploper Den Bosch gewoon door. Veendam zal de Bos schenaren niet tegen kunnen hou- Moeilijk In de tweede divisiekrijgen de vier promotie-kandidaten het alle maal verdraaid moeilijk. Koploper Eindhoven gaat een puntje verspe len tegen Roda JC, PEC zal op zijn tellen moeten passen tegen Limbur- gia. terwijl Hermes DVS na het echec tegen Eindhoven wederom een nederlaag tegemoet gaat. Ditmaal tegen VVV. De Volewijckers kan hier allemaal niet van profiteren. Want ook de Amsterdammers komen het weekeinde niet zonder kleer scheuren door. Daar zorgt AGOW wel voor. Fortuna Vlaardingen is vrij. vielen hem ten deel. Op de derde plaats kwam Robert van Lancker, die in de halve finale werd gediskwalifi ceerd wegens het buiten de baan rij den. Hoongelach Acht beroepsrenners hadden inge schreven voor een open omnium De klassementswedstrijd werd gewonnen door de uitblinkende Leo Duyndam voor Gerben Karstens en Gerard Koel. in de afvalkoers zag de jury Gerard Koel juist voor Duyndam fi nishen en de rit in lijn (over 20 ron den) bracht Gerben Karstens op zijn naam, Eindoverwinnaar werd tenslot te Gerard Koel met evenveel punten als Leo Duyndam. Omdat Koel in het laatste onderdeel van het omnium be ter werd geklasseerd kwam hem de eerste plaats toe. Duyndam zorgde nog wel voor sensatie: met de „miss" voorop z'n fiets ging hij onderuit. Dit tot hoongelach van de toeschouwers. Het enthousiasme van het publiek groeide naar een hoogtepunt, toen Leyn Loevesijn zijn eigen baanrecord scherper stelde. Hij bracht het op 11.20 sec (oud record 11.34 sec). John son deed er 7/100 seconde langer over. De afvalkoers voor amateurs werd gewonnen door routinier Klaas Balk. De sterk rijdende Bas Hordijk werd tweede, terwijl de Groninger Nico Been op de derde plaats kwam. De uitslagen waren: Sprint Nieuwelin gen: 1 Loozc, 2 Kessler; Grote Sprlntprljs profs: I Turrini 2 Loevesijn, 3 Van Blanc- kcr, 4 Mountford, 5 JOhnson, 6 Simes; Omnium profs: 1 Koel. 2 Duyndam, 3 Karstens, Bravenboer, 5 Hlllj Afvalkoers amateurs: 1 Balk, 2 Hordijk, 3 Been. 4 Paul; Aanval baanrecord: 1 Loevesijn 11.2» sec (nw record), 2 Johnson <11.36 sec), 3 Van Lancker 11.47 sec, 4 Turrini 11.47 sec. 5 Mountford 11.74 sec, 6 Simes 11.95 sec: Tweede manche om Nederlands wlnter- baankamploenschap bij de profstayers: 1 Stam (achter Walrave) 32,6 km in 30 minu ten, 2 De Wit (achter Stakenburg), 3 Oud kerk (achter de Graaf), 4 Verdoorn (achter Koch), 5 Van der Lans (achter Ottcnbros). ■De eindstand was: 1 Stam 3 pnt, 2 Oud kerk 4 pnt, 3 De Wit 7 pot, 4 Verdoorn 8 pnt, 5 Van der Lans 8 pnt. ZÜRICH De 19-jarige Beatrix Schuba kan het vrije rijden van de Europese kampioenschappen kunst rijden, die In Ziirich worden gehou den, zaterdagmet vertrouwen tege moet zien. De Weense kan zich in de Kuer zelfs een val veroorloven want zij staat 119 punten voor op de ver rassend sterk rijdende Italiaanse Ri ta Trapanese. Het ziet er dus wel naar uit dat Trixi Schuba de opvolg ster wordt van de Oostduitse Gaby Scyffert, die zich uit de wedstrijd sport heeft teruggetrokken. Diana de Leeuw, de Nederlandse vertegenwoordigster behield haar achttiende plaats. Na afsluiting van de verplichte figuren heeft zij plaats- cijfer 160 en 873,2 punten. /De stand na de verplichte figuren Is: 1. Beatrix Schuba (Oost) plaatscljfer 9 punten 1237 2. Rlta Trapanese (It.) 22 1116.7; 3. Szuzsa Almassy (Hong) 28 11:5; 4. Patricia Dodd (GB) 33 1100.2 5. Charlotte Walter (Zwlts) 46 1077,8; 6. Eileen Zillmer (W-dld) 53 1063,4 7. Loedmilla Bozakova (Rus) 69 1011,8; 8. Sonja Morgenstern (O-dld) 71 1011,7; 18. Diana de Leeuw (Ned) 160 873,2, DEN HAAG De Nederland se regering vindt dat Zuid-Afri ka duidelijk juridisch verplicht is, een eind te maken aan zijn feitelijke uitvoering van gezag in Zuid-West Afrika (Namibië). Dit staat in een verklaring die de regering bij het Internatio naal Gerechtshof heeft inge diend. Zoals bekend hebben de Ver enigde Naties het volkerenbonds mandaat dat Zuid-Afrika in 1920 over het gebied was gegeven in getrokken. In het stuk spreekt de regerin» zich uit over de vraag wat de juridische consequenties zijn, als Zuid-Afrika toch in Namibië blijft. Het internationaal gerechtshof moet een advies kan de VN uitbrengen over deze kwestie. Maandag zal het hof beginnen met de mondelinge pro cedure. Behalve Nederland hebben elf an dere landen en de secretaris-generaal van de VN Oe Thant, schriftelijke verklaringen ingediend. In grote trekken huldigen elf van deze twaal lfnden hetzelfde stand punt tegenover Zuid-Afrika. Zij menen dat het land zich illegaal ln Namibië bevindt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9