Ministerie helpt tongenvisserij Bolten: voor een Koninkrijk Seize-bed Liever haven dan staal op Maasvlakte Pauline Schumann trots als een pauw op nieuw orgel 300.000 gulden losgeld voor estolen Madonna Pici novoordracht Howard Karp Turkse Geuzen in Den Briel Wonderlijk programma Concertgebouworkest Dr. Kruisinga opent centraal gebouw Delftse ziekenhuizen ZATÉRDAG 6 FEBRUARI 1971 ÜNCHEN De daders van de :taculaire kerkdiefstal in ichen eisen voor de teruggave van vijf laatgotische beelden een los- van 300.000 gulden. Volgens de ichener advocaat Klaus von Schi- is een vroegere cliënt van hem hem aangekomen met de verkla- dat de dieven zich tevreden wil- ajstellen met een losgeld van 300.000 >$en. et meest waardevolle gestolen d is de beroemde „Blutenburger onna" dat een plaatsje had in de knamige kerk in München-Nym- ïburg. :perts schatten de waarde op on- - ier een half miljoen. Daarnaast reemdden de dieven twee éngel- gren en twee borstbeelden met een menlijk waarde van ongeveer HX) gulden. en verwacht niet dat het aarts- j :hoppelijk ordinariaat van l( chen op de hoge eis zal ingaan. door Henk Houtman ai ingeland erkent nieuw bewind Oeganda j INDEN Engeland heeft het sve bewind van generaal-majoor 1 in Oeganda erkend. De Britse tmentaire staatssecretaris Kers- maakte dit gisteren in het lager- duidelijk door mee te delen dat gTitse hoge commissaris in Oegan- ne beëdiging van Amin en diens ;o we regering had bijgewoond, en acht had gekregen de regerings- n van nu af met de nieuwe ge- lragers te behandelen, lin, die bijna twee weken gele- het bewind van president Obote :rwierp, werd met zijn ministers Jgd in een stadion te Kampala, 5 zich 10.000 mensen hadden ver- 1 >ld. Volgens de Oegandase radio j n daarbij alle diplomatieke ver- viwoordigers aanwezig, onder wie 1(mbassadeur van Amerika, Tsj- akije, Israël, Ghana en Boeroen- DEN HAAG Het ministerie van landbouw en visserij gaat de Nederlandse kotter- en trawl- visserij de helpende hand bieden om vanuit de tijdelijke „thuis haven" Fleetwood aan de west kust van Engeland 'op grote schaal tongvisserij mogelijk te maken. Voor dit project zal het ministerie bijna een half mil joen gulden op tafel leggen. Het plan is een uitvloeisel van het kotterproject 1970, dati door de Com missie Experimentele Visserij van het ministerie werd opgezet. Eind april vorig jaar vertrokken acht kotters naar de Liverpoolbaai om daar op de veel gevraagde tong te gaan vissen. Vanwege de lange reisduur, drie da gen heen en drie dagen terug, kan deze visserij alleen lonend zijn als de kotters enige tijd in Engeland blijven. Het project werd daarom voor acht weken opgezet. Uitgezonden ambtenaren van het ministerie verzorgden het organisa tie-gedeelte. Zij verzamelden de vangstberichten van de schepen en aan de hand van de te verwachten aanvoer werden dan containers be steld, die vol met kisten tong naar Great Yarmouth werden getranspor teerd. Daar werden de containers in de ferryboat „Duke of Holland" gela den, die de vis naar de Scheveningse afslag bracht. Verder traden de ambtenaren als contactman tussen de Engelse autori teiten en de Nederlandse vissers op. Hierdoor waren de taalproblemen op gelost en konden de vele formalitei ten, waaraan voldaan moest worden, snel worden afgewikkeld. Een probleem voor de bemanning was, dat ze zo lang van huis waren. Het ministerie regelde en betaalde daarom om de veertien dagen de af lossing van de vissers, die per vlieg tuig naar huis igingen om een week end thuis door te brengen. Het ex periment werd een groot succes. Er -werd in die acht weken 175.000 kg tong gevangen en nog 10.000 kg ande re vis. De totale besomming bedroeg bijna een miljoen gulden. Op deze berichten stoomden vijftien andere Nederlandse vissersschepen naar de Liverpoolbaai om eveneens op de ton gen te jagen. Van verschillende kanten uit het visserijbedrijf kwam het verzoek, of dit jaar opnieuw iets dergelijks opge zet zou kunnen worden. Het ministe rie heeft positief gereageerd. Dit be tekent dat vanaf 15 maart een „fi- liaaltje" wordt geopend in Fleetwood, waar constant Nederlandse ambtena ren aanwezig zullen zijn om de kot ters en trawlers ter wille te zijn. Voorlichting Vandaag is in Katwijk dc eerste voorlichtingsdag over deze onderne ming gehouden, maar de geïnteres seerden zich konden opgeven. Dins dag worden de ministeriële plannen in Urk uiteengezet en op 26 februari in Den Helder en Texel. Absolute voorwaarde is, dat de schippers zich houden aan de straffe organisatie, omdat het anders in de kortste tijd een chaos wordt. De kot ters/trawlers zullen in combinaties Als het project even goed slaagt als het experiment vorig jaar, zullen de Nederlandse visa/fsla gen aanzienlijke aanvoeren „en gelse" tong te verwerken krijgen. van vier schepen moeten gaan varen, waarvan één van de schippers de taak op zich neemt om de vangstbe richten en vangstverwachtingen voor de volgende dagen van zo'n combina tie door te geven aan de walorganisa- tie. De ambtenaren kunnen dan de nodige containers bestellen. Het is niet uitgesloten, dat zo'n vijftig Ne derlandse schepen naar Engeland sto men om aan het project mee te doen. Het systeem van om de 14 dagen af lossen per vliegtuig zal weer gelden. De ambtenaren verzorgen de aflosrei- zen, die weer geheel door het minis terie zullen worden betaald. Bovendien zullen de deelnemende schepen, als ze minimaal vier weken hebben meegedaan, achteraf nog een bijdrage van enige duizenden guldens van het ministerie ontvangen om de extra kosten op te vangen. Inmiddels is bekend geworden, dat het hospitaalkerkschip „De Hoop" ook aan het project meedoet. „De Hoop" zal kerkdiensten en gezellige avond jes voor de bemanning verzorgen, terwijl het schip de Nederlandse vloot tevens behulpzaam zal zijn bij bevoorrading, reparaties, medische verzorging, etc. „De Hoop" zal ook als intermediair fungeren bij het verza melen van de vangsberichten van de combinaties, die dan als één totaal aan de wal kunnen worden doorgege ven. De ambtenaren van het mi nisterie, flie overigens ook van tijd tot tijd worden afgelost, zul len vermoedelijk tot juni in En geland blijven. Daarna, zo heeft de ervaring geleerd, worden de tongvangsten sterk minder. Samenwerking Het ministerie van landbouw en visserij wil met dit project bewijzen, dat er door onderlinge samenwerking van de kotters en trawlers heel wat te bereiken is. Het is uiteraard de bedoeling, dat het visserijbedrijf in de toe komst zelf een walorganisótie in Engeland op poten zal zetten. ROTTERDAM Voor een klein maar aandachtig toeluiste rend auditorium dat blijkens veelvuldig applaudisseren tussen de onderdelen van grotere stuk ken van geringe muzikale scho ling getuigde concerteerde vrijdagavond in de Kleine Doe lenzaal de Amerikaanse pianist Howard Karp, die o.m. bij de be roemde pedagoge Rosina Lhe- vinne studeerde. In een programma met werken van Mozart, Schubert, Kirchner en Schu mann gaf concertgever duidelijk blijk van een grote dispositie voor het in strument. Zijn pedaalgebruik was steeds wèloverwogen en in zijn bena deringen van de verschillende stuk ken spreidde Karp e?n scherp analy tisch enstil istisch inzicht ten toon. Na een expressieve opening met Mozart's Adagio in b (K.V. 540), gaf de pianist een boeiende lezing van de betrekkelijk weinig gehoorde sonate in D (Deutsch 850) van Franz Schu bert. Zijn techniek bleek hier ook van grote klasse: fraaie egaliteit en géén verdoezelingen. Het eerste gedeelte van de avond werd afgerond met een vooral in ne- motechnisch opzicht imponerende re- produktie van de sterk aan Schönberg en Bartok verwante sonate van de Amerikaan Keon Kirchner voor welke opus Leon Fleisher inder tijd nogal wat op de bres heeft ge staan. Na de pauze speelde Howard Karp de grote Fantasie °p.l7 van Robert Schumann. Het eerste deel werd goed naar letter en geest uitgevoerd; het tweede deel werd tamelijk snel geno men, met het gevolg dat het ng snellere Coda, gelijk meestal het wordt, met zijn riskante sprongen, vaak de „schrik der pianiste».!" ge noemd niet geheel vlekkeloos overkwam, maar dat gebeurt eigen lijk haast nooit. De finale werd ro mantisch uitgebeeld, prachtig helder van klank en goed genuanceerd. Het succes was van dien aard, dat er niet minder dan 3 toegiften volgden: een meeslepend gespeeld Petrarcasonnet 104 van Liszt, een zeldzaam gaaf en met ongewoon raffinement gespeelde Paganini-Etude in Es, eveneens van Liszt en een uit 's componisten eigen tijd stammende Bach-bewerking. P.V. VLAARDINGEN B en W. zullen de minister vragen aan Windmill Holland NV de eis te stellen, de af- valgassen binnen haar zwavelzuurfa- briek te zuiveren. Het college zal zich wel bij de beslissing van de Kroon neerleggen en medewerking verlenen aan de oprichting van een honderd meter hoge schoorsteen voor het lozen van staartgassen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Verhinder de totstandkoming van een staalbe drijf op de Maasvlakte. Dit vraagt de Tuinbouwstructuur- commissie Zuid Holland in een brief aan een vijftal ministers en aan de betrokken besturen. Voor de glastuinbouw in het Westland is ook een verminderde fluor- uitworp dan voorgesteld nog te veel. De commissie zegt in de brief ern stig te twijfelen of het zogenaamde cocktail-effect in het Rijnmondgebied in de hand gehouden zal kunnen worden. De prognoses, berustend op de huidige basisbelasting, plus de toe- voeging van het staalbedrijf zijn vol- JLFT Het Historisch Mu- fej in Rotterdam zit zonder leur sinds de heer Du Ry, t ar afscheid, naar Straats- vertrokken is. Op een ad- tejntie zijn er twaalf sollici- binnengekomen. Veel dan men verwacht had. ij zijn mensen die bepaald kunsthistorische opleiding ;n. Het zal wel april of mei :n voor het Historisch Mu- j0i weer een nieuwe directeur :elfde geldt voor het Museum ■insenhof in Delft In verband t bereiken van zijn 65ste jaar ts. D. Bolten per 1 februari als r bur afscheid nemen na een periode van 19 jaar. Doordat licitatieproccdure wat Iaat is erken, is er nog steeds geen icht voor nieuwe candidaten. D. Bolten blijft aan tot zijn Jer benoemd zal zijn. Dan gaat lar Veere verhuizen waar hij Jisje heeft met prachtig uitzicht iblet water. Terug naar het wijde 3 waar ook zijn moeder geboren werd dus niet Parijs, Londen, .merika of Spanje waar hij zo- iren heeft doorgebracht. kan ik weer eens echt gaan misschien wat schrijven, En ik it mijn zeventigste lid van de tentenraad Dat brengt hem al op een onderwerp dat hoogst „Ik vind het jammer dat kerken uit de steden verdwij- lat vind ik vaak Qgn architecto- 'erlies dat onherstelbaar is." betekent dat de ijveraars voor l<*houd van kerken vab liistori- n vaarde en architectonische allu- i. Irs. Bolten een voorvechter kun- Waarom zo weinig belangstelling van bekwame mensen voor een direc teurszetel? „Ik weet het niet. Voor mij is het Prinsenhof allereerst een magnifiek gebouw. Met een sfeer die buitenge woon is voor een museum, met zoveel afwisseling van licht en donker. Ik heb een tijd in Boymans gewerkt, maar dat egale licht vind ik niet zo ideaal als de achtergrond hier, waar ook moderne exposities goed passen. Ik heb er altijd op gelet de architec tuur bij de opbouw van tentoonstel lingen mee te laten spreken. Het Prinsenhof inspireert." In de loop der jaren heeft de heer Bolten vele exposities gemaakt: koper van kerkelijke geelgieters, de jacht, Twee eeuwen Franse mode, Kind en spel, Molens, de schilder in zijn we reld naast een grote Boutsexpositie. Hij zou deze serie graag af willen ronden met een tentoonstelling over „het bed, door de eeuwen in Neder land gemaakt". Slaapkamers, volledig authentiek ingericht. Er is één strui kelblok: een bed in Louis Seizestijl. Er is hem maar één exemplaar be kend en dat is niet te gebruiken om dat de eigenaar gaat trouwen in de periode dat de tentoonstelling gehou den zou moeten worden. ,JÉen ko ninkrijk voor een Seize-bed", ver zucht hij. Functioneert Het Prinsenhof eigen lijk zoals het zou moeten, als levend deel van Delft? „Toen ik hier kwam, meende ik dat er een museum van de Tachtigjarige Oorlog van te maken zou zijn. Maar een Rijksmuseum staat nooit stukken af om dat waar te maken Omdat de eigen collectie jong en klein was. heb ik me al die jaren moeten beperken tot het aankopen van aardewerk, ta pijten, zilver, miniaturen en boeken Als we hier Delïtse stukken zouden willen kopen van de „eigen" schilders Vermeer, de Hoogh of Fabricius, dan is dat een onmogelijke zaak. Er zijn geen Vermeers of de Hooghs op de markt en het oeuvre van Fabricius is te klein. Het had ook geen zin hier een moderne collectie aan te leggen. Versnipperen vind ik onnodig." Beleid Over zijn tentoonstellingen: „De lijn van mijn beleid is vooral cul tuurhistorisch geweest. Niemand dacht dat je met koper een tentoon stelling kon maken of met onderwer pen als het Blazoen of Kind en spel of andere „gekke dingen". Toch is het gelukt." De scheidende directeur is een estheet in hart en nieren, zonder zich in een ivoren toren te wanen Hij was altijd gemakkelijk toeganke lijk. De jonge educatieve dienst heeft hij ingesteld om meer bruggen te slaan, om over drempelvrees heen te komen. Hij zou daar de gratis toe gang aan toe willen voegen. Hoewel men er in Engeland al weer van te rug komt. Drs. Bolten heeft zijn museum in de negentien jaar van zijn directeur schap tot een bekende omgeving ge maakt voor tienduizenden. De Kunst en Antiekbeurs kreeg er evenzeer on derdak als de Contour van moderne kunst. In Delft is er wel eens kritiek geweest over de onmogelijkheid hier een permanent museum voor moder ne kunst onder te brengen. Tussen Rotterdam en Den Haag achtte hij dat niet nodig Charmes Als drs. Bolten iets in zijn hoofd heeft, kan hij dat met bij zondere overtuiging uitdragen. Maar hij blijft dat doen met de charmes van de man voor wie Parijs even dicht bij is als Veere en die contacten en vrienden heeft in vele landen. gens de commissie te gunstig. Op de \yestlandse helft van Rozenburg is immers de industriële expansie nog lang niet voltooid. Op de Maasvlakte gaat het om meer milieu-belastende nieuwe vesti gingen dan alleen een staalbedrijf Ertsoverslagbedrijven en een enorme elektrische centrale springen hier in het oog. Een door de te verwachten milieu verontreiniging veroorzaakte combi natie van factoren als geringere pro- duktiviteit, kwaliteitsachteruitgang, oogstvertragingen, zou de omzet en inkomens kunnen verlagen waardoor de tuinbouw van Westland en Voorne tot verdwijnen gedoemd wordt, aldus de commissie. De Tuinbouwstruktuurcommissie Zuid-Holland bestaat uit vertegen woordigers van de Agrarische stands- organisaties, de provinciale veilings organisatie en de federatie van tuin- Jxmwstudieverenigingen. Liever dan een staatsbedrijf wil de commissie daarom een containerha ven op de Maasvlakte. BRIELLE Onder de strijdkreet uit de tachtig-jarige o°rlog „liever Turks dan Paaps" zullen tachtig ent housiaste Turkse gastarbeiders wor de».! ingelijfd bij het Geuzenlegioen, dat Den Briel op 1 april gaat inne men. De organisator van het jaarlijkse spektakelstuk: „Ik ben die Turken bijzonder dankbaar, ik kwam onge veer honderd Geuzen tekort!" door Aad Begemann ROTTERDAM Pauline Schumann is zo trots als een pauw. Aan de hand van een foldertje vol met allerlei vak jargon laat ze haar bezoeker zien wat haar nieuwe orgel, en dat is dan de reden van de trots, allemaal kan. „Een echte hawaaii-gitaar zit er dan op, en een volmaakt klokkespel en violen zoals Cor Steyn die op zijn orgel kon spelen". Het or gelspel is voor Pauline Schu mann niet nieuw, het muziek maken helemaal niet. „Toen ik elf was zat ik al met accordeon op mijn schoot", zegt de blonde Pauline. „Ik was toen weg van het spel van „blinde Piet" die in de omgeving van de Oude Bin nenweg speelde. Er was geen geld om na school verder te leren en trouwens ik wilde dc muziek in." Haar werk als beroepsmusicus be gon in 1944. „Er stond een advertentie in de krant waarin een orkest een accor- deoniste vroeg. De gage was 25. Ik waagde de gok. '«Ik was nog erg jong en droeg nog kniekousen. Ik speelde totaal maar tien liedjes. Maar ik werd aangenomen." Pauli ne stond voor het orkest en begon steeds maar opnieuw met haar re pertoire. Jammer genoeg moest ze na de oorlog overgaan op een ander in strument in verband met haar ge zondheid. Ze koos het elektrisch or gel, in die dagen nog verguisd. Pauline werd een van de eerste vrouwen die in het openbaar op trad als organiste op een elektro nisch orgel. Ze herinnert zich een lange lijst van zaken waar ze speelde, zoals City corner, de Kroon in Hoek van Holland, Amstelbron in Schiedam, Splendid in Scheveningen, Du Nord in Rotterdam, café Maasboulevard aan het Oostplein, Maasboulevard in Vlaardingen en dan nu sinds kort in de Amstel-Inn in Europoort. Pauline Schumann heeft er lang over nagedacht. Ze heeft er voor gespaard en ze heeft haar twee or gels verkocht voordat ze haar trots, een Thomas-orgel, kon aanschaffen. Ze weet nu dat 4e, zeker na de veranderingen die ze zelf heeft la ten aanbrengen een in Nederland uniek instrument bespeelt. Dins dag-, donderdag- en zondagavond en zondagmiddag laat ze haar in strument horen „Ik zit al vanaf mijn jeugd in df muziek, ik kan er niet meer buiten ook niet buiten het publiek. Orgelspelen is een deel van mijn leven geworden". tiaar Thomas-orgel is een vol waardig instrument, een soort thea terorgel. „Nog iedere dag ontdek ik nieuwe mogelijkheden." Een daar van is het feit dat het orgel een zogenaamd volledig pedaal heeft. „Ik wil het. spelen daarmee ook volledig onder de knie krijgen. Ik zoek nu eigenlijk een kerkorgel waarop ik het spelen met een vol ledig pedaal met twee voeten kan leren. Het is me nog niet gelukt." De honderden melodieën die ze kent (zegt u maar duizenden, aldus Pauline Schumann) krijgen op haar nieuwe instrument een geweldige vertolking. Als zij speelt, lijkt het alsof er een orkest zit, met een complete ritmesectie met carril- lon. Pauline bewijst met haar spel opnieuw dat een goed elektronisch orgel geen imitatie kerkorgel is maar een volwaardig en specifiek instrument. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii lllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllillllllllllillllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllll ROTTERDAM Het was op zijn zachtst gezegd een wat wonderlijk programma, dat het Concertgebouworkest vrijdag avond in de Grote Doelenzaal, die maar matig gevuld was, uit voerde in de Abonnements concertserie A. De „Variazioni senza tema" van onze tijdgenoot de Pool Tadeusz Baird zullen ongetwijfeld knap zijn gecom poneerd. maar ik heb in veel ge- expcriipenteer maar weinig muziek kunnen ontdekken, waarin naast vak manschap ook gevoel was te vinden. Veel meer was dat het geval in het „Concert voor piona en blaasorkest' dat Igor Strawinsky in 1921 heeft gecomponeerd. Boeiend is al dadelijk het sombere, korte Largo voor het (Van een onzer verslaggevers) DELFT Dr. R. J. H. Kruisinga, staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, zal donderdagmid dag 18 februari om drie uur het nieu we gebouw van de Stichting Samen werkende Delftse Ziekenhuizen offi cieel openen. Voor Delft en wijde omgeving is de totstandkoming van het nieuwe ge bouw in de wijk Buitenhof een be langwekkend gebeuren. De realisatie betekent een nieuwe aanpak in de gezondheidssector door de ziekenhui zen Bethel (prot.), Hippolytus (rk) en het gemeentelijk Oude- en Nieuwe gasthuis. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllll rkest, veel schoons is te horen in het tweede Largo, zowel in de fortissimi van het koper als in de verdroomde gedeelten. De beide Allegro's moeten het va nde virtuositeit hebben, en die hebben solist Hans Vonk die Ber- narad Haitink verving in volle schittering laten horen. Na de pauze de muziek voor het treurspel van Goethe, „Egmont", die Ludwig van Beethoven" zonder er geld voor te willen hebben, alleen ter ere van de dichterêê (zoals hij zelf eens schreef) heeft gecomponeerd. Het was interessant genoeg dit werk zo eens in zijn geheel te horen, maar de vaak gespeelde „Ouverture", de liederen van Klarchen en de muziek bij haar dood een prachtig stuk! bleken de hoogtepunte te zijn, waar bij men al het weinig boeiende overi ge dan maar op de koop toe moest nemen. Het Concertgebouworkest heeft de muziek voortreffelijk gespeeld, Henk van Ulsen heeft de later er bij ge maakte verbindende tekst goed ge zegd en de dichtregels boeiend voor gedragen. Dat Hanneke van Bork niet de stemsoort heeft om de lie deren van Klarchen te zingen, waar van de hoge tonen als zilveren klok jes moeten klinken, kan zij niet hel pen. Het publiek was de hele avond gul met zijn bijval. G. M. Dcrsjant

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5