TOEKOMST LIGT IN RECREATIE MODERN WIJKJE ADEMT LANDELIJKE RUST Burgemeester Breen van Rijnsaterwoude: wmmmm Laagbouw Eilandje CONCORDIAZONDER DIRIGENT v. cl. REIJDEN NIEUWE LEIDSE COURANT 4 ZATERDAG 6 FEBRUARI 1971 Ui Vit tie RIJNSTREEK Twaalf royale bejaardenwo- ningen aan de Kruizemunt- laan, vormen een deel van de uitbreiding van Rijnsater- woude. RIJNSATERWOUDE Rijnsaterwoude, nu ge legen temidden van drassige weiden, met de Herenweg als „hoofdader"gelegen aan het Braassemermeer en de „Westeinder" in de onmiddellijke omgeving, dat Rijnsaterwoude gaat uitbreiden. Het zal uitgroeien tot een gemeente met minimaal 1500 zielen. Rust is hier nog een duidelijk begrip; vooral in deze tijd van het jaar. Rustig zal het er ook wel blijven, hoewel Rijnsaterwoude zich richt op de recreatie. Nu heeft de gemeente nog 1100 inwoners. In de naaste toekomst zullen er zo'n honderd huizen bijkomen. Het is niet uitgesloten dat ook een behoorlijk recreatie gebied zal ontstaan in de Heilige-Geestpolder. Speciaal voor dagrecreatie. Na een vrij langdurige periode, waarin op grote schaal gegevens van velerlei aard werden ver zameld en geïnventariseerd, is nu het tijdstip aangebroken waarop de gemeenteraad zich zal beraden over dit toekomstperspektief. Enkele weken geleden ontving de raad het tweede deel van een studie over het struktuur- plan, genaamd „toekomstperspectief en mo dellen". Het heeft slechts ten dele betrekking op Rijnsaterwoude. Dit vloeit voort uit het voornemen om op grond van een gezamenlijke studie te komen tot een struktuurplan vast te stellen door de raden van Rijnsaterwoude en Leimuiden. Sassenheim De Braziliaanse zangeres Astrud Pereira de Oliverira, beter bekend als Astrud Gilberto, komt op 11 en 12 februari optreden yi „Treslong" te Hillegom. Op de eerste dag vindt een tv-opname plaats. Zij komt naar de bollenstreek, mede dank zij de bemoeienis van N.V. Sikkens te Sassenheim. Herenweg krijgt betere verlichting RIJNSATERWOUDE De i kwam vrijdagavond bijeen. De houders zullen een hogere jaarw< ontvangen, f2375 per jaar. De am woning van de burgemeester h tijds de bouw 9 jaar geleden niet aandacht gehad die nodig was.' dak verkeert nu in slechte staat architectonische werkzaamheden laten verrichten, stelde de raad f beschikbaar. De Herenweg zal deugdelijke verlichting krijgen, heren v. d. Berg en Paans, resp. de Stedebouwkundige dienst en en Landschap gaven een uiteen ting over het struktuurplan van R saterwoude. De heer Van lp drong aan op een speelweide voo jeugd. De voorzitter vond de staande groenstrook hiervoor wel schikt. BURGEMEESTER BREEN een eiland Burgemeester H. L. Breen (burge meester van Rijnsaterwoude, Lei muiden en Nieuwveen) ziet véél in het plan zoals dat nu op tafel ligt en dat in feite nog maar een begin is. Dat Leimuiden en Rijn saterwoude voor een belangrijk deel de handen inéén zullen slaan, is vanzelfsprekend. Zelfs is de burgemeester van mening dat de tijd niet vér meer is, of Leimui den en Rijnsaterwoude zullen als één gemeente aan de toekomst werken. „Rijnsaterwoude is een kleine ge meente. Wij kunnen hier dan ook het best spreken van een uitbrei- dinkje. Want veel mogelijkheden zijn er niet. Er is een uitbreidings plan waarmee al een begin is ge maakt. Dat is de woningbouw in de Rijnsaterwoudse polder, waar ook de bejaardenwoningen staan", aldus burgemeester Breen. In deze nieuwe wijk vindt men straatnamen als Zonnedauwlaan. Leidsevaartlaan, Waterlelielaan en Kruizemuntlaan. Ook een telefoon cel ontbreekt er niet. Er zijn nog woningen in aanbouw. Een modern wijkje, maar toch ademt het ook hier de landelijke rust, nog extra geaccentueerd door de geur van koeiemest. Het struktuur plan dat in studie is, omvat een uitbreiding van de woningbouw die aansluit op deze nieuwbouw. Eén en ander is tot stand gekomen dank zy 'n commissie onder voor zitterschap van prof. dr. F. M. Maas van de T.H.S. te Delft. De apart hiervoor in het leven ge roepen commissie heeft en bur gemeester Breen wil dit duidelijk naar voren brengen uitstekende diensten verricht. Diensten, waar van de gemeentebesturen van Rijn saterwoude en Leimuiden voor de toekomstplanning een dankbaar gebruik zullen maken. Ook het stedebouwkundig bureau Stad en Landschap te Rotterdam speelt bij de groei en bloei van Rijnsaterwoude 'n belangrijke rol. „Er kan hier niet veel gebeuren. Maar wat wij doen, moet goed zijn. Daarom is Stad en Landschap onze stedebouwkundige, die ons helpt met het ontwerpen van de plannen', zo zegt de heer Breen temidden van de hoop rommel die de verbouwing van het raadhuis dat in Leimuiden staat nu een maal met zich brengt. Bij het opzetten van de toekomst plannen zal worden gelet op het feit dat Rijnsaterwoude niets van het landelijke mag verliezen. De mensen die over de Herenweg lopen of rijden, zullen kunnen blijven genieten van het uitzicht op 't meer, dat vooral in de zo mermaanden zo gezellig is door de watersporters. „Je moet de boten kunnen blijven zien", vindt de burgemeester. Daarom: alleen laagbouw onder aan de dijk. Zodat over de daken heen de zeilschepen aan het oog voorbij trekken. De woningen die zullen worden gebouwd, dienen in de eerste plaats om de eigen bevol king te huisvesten. En in dit ver band laat de heer Breen ons we ten dat ook Rijnsaterwoude nog z'n krotten heeft. „Een stuk of twaalf woningen zullen in de toe komst worden gesaneerd". Overi gens zullen die vijftienhonderd in woners er in 1980 wel zijn. Zoals al gezegd, zal de toekomst zich voornamelijk richten op de recrea tie. „Er zal zand worden gewon nen in de Kleine en Grote Hei lige Geestpolder. Daardoor ont staan meren. Aan een aansluiting op de Braassem wordt gedacht. Vooral voor de dagrecreatie is dat belangrijk. Ook kunnen er aanlegsteigers wor den gebouwd. Zelfs is het niet uitgesloten dat er een kampeer terrein komt. Maar vooral die stei gers zouden een aanwinst kunnen zjjn. Langs de Braassem kun je namelyk geen boot meren. Die slaat stuk tegen de wal. Of dit allemaal doorgaat is nog moeilijk te zeggen. Daar moet héél wat werk voor worden ver zet. Dijken moeten worden aan gelegd en dijken moeten worden doorbroken. Maar wij moeten wel degelijk rekening houden met het feit dat de watersport en het wa tertoerisme steeds toenemen. Voor al in de randstad Holland". Als het aan burgemeester Breen ligt, komt er zelfs een „eilandje" in de nieuwe plas. Zoals in Loosdrecht het geval is. Op die eilandjes zou den aanlegplaatsen met enige ac commodatie kunnen worden ge maakt. „Als toch zand wordt gewonnen, waarom dan niet een eiland op spuiten". zo vraagt burgemeester Breen zich af. In het struktuurplan waarover de raad zich buigt, wordt van al deze zaken gesproken, behalve niet over dat eilandje. Dat is een privé-idee van burgemeester Breen. „Ons Een nieuwe wijk in aanbouw. Op de achtergrond het oude dorp Rijnsaterwoude met de „Woudse Dom", zoals de hervormde kerk iDordt genoemd. Op de voorgrond het Braassemermeerdat een belangrijke plaats inneemt in de Rijnsaterwoudse toekomst. De watersport zal steeds meer toenemen, zo meent burgemeester Breen. En alles wijst er op dat hij gelijk heeft. Rijnsaterwoude werkt aan de toekomst, ook in samenwerking met Leimuiden. Beide gemeenten zijn nauw met elkaar verbonden. ALPHEN Woensdag om 2 uur zal in de kantine van R.S. Stokvis Zn N.V. een uiteenzetting worden gegeven over het projektonderwijs. Deze informatieve bijeenkomst gaat vooraf aan een Industriedag die in de tweede helft van april wordt ge houden. Nog meer aanhoudin j in 'Alphense kwest: ALPHEN Men kan niet zeg dat het politiekorps Alphen aan Rijn de moeilijkheden, die rond soosgebouw van Zappa zijn ontst bagatelliseert. Dat wordt wel weerd door sommige jongeren, i de feiten liggen toch wel an Zoals we deze week gemeld heb werden in eerste instantie acht bonese jongeren in de leeftijd va tot 19 jaar aangehouden van wi nu vier zijn overgebracht naar Huis van Bewaring in Den 1 Hun is openbare geweldpleging laste gelegd. Inmiddels zijn er nog zes aa houden, die tot de daders van vandalisme van dinsdag worden j kend, in leeftijd variërend van 1 19 jaar. Niet onmogelijk is, dat enkele aanhoudingen volgen. Van de zijde van de wijkraad' de Ambonese gemeentenaren vangt de politie veel medewer Gemeenschappelijk is men e' overtuigd dat het optreden van' paalde jongelui alleen maar stojj werkt in verhoudingen, die in r gemeente beslist goed liggen, f wenst niets liever dan dit zo te P den of te herstellen. j OUDE WETERING De I kerkelijke Jeugd-Evangelisatie, v in het hervormde en gereform* jeugdwerk zijn gebundeld, 1 zondagavond om 7 uur een je dienst, waarin ds. Alma jr. voor Medewerking verlenen tweehoi jongeren van het Groot IJE uit Rotterdam-zuid. ABBENES Tydens de Ie vergadering van de vereniging ohr.-nat. schoolonderwijs werde heren Jac. Verbaas en H. H. de ter als bestuurslid herkozen. De leden machtigden het be 'n geldlening van ongeveer 10 te sluiten om' daarmee de waarl som, die bij de ingebruiknemini het nieuwe schoolgebouw in ai tus beschikbaar moet zijn, te doen. TER AAR Mevrouw Stol presidente van de af deining van Christen Vrouwenbond; nerdacl haar openingswoord het over! lid mevrouw Rem en vroeg be stelling voor de vrouwenwere beds dag, doe op 5 maart in de f kerk wórdt gehouden. Na een wedstrijd werd een show geg van zelfgemaakte kledingi n de len die door de eeuwen heen w< g€NIEUW -VENNEP Donderd februari om 8 uur houdt de d raad in De Rank een voorlicht avond over het voortgezet ondei LEIMUIDEN Geboren: E Johannes z.v. J. B. Turk en C. van Hal; Martinus Gerardus Ja z.v. C. J v/d Hoorn en A. C K< Edwin z.v. J. Blom en P. J. Fra Wendy Mathilda d.v. Th. J. Le en P. M. Buskermolen; Paul Joh Wilhelmus z.v. J. W. de Hollanc W. A. Ornek; Jacob z.v. G. Mey H. Mohlen. LEIMUIDEN Door ziekte een der spelers gaat de toneel van De Vonk niet door. RIJNSATERWOUDE Gel Christine Irene d.v. J. J. Breur van Schalkwijk; Cornelis Petru: ria zv. C. V H. G. van Wiering •J. M. E. Hoogeveen. TER AAR Muziekveren Arti .;t Religion! heeft van het jerfonds voor nieuw instruments f 1500 ontvangen. In 1960 kol vereniging al een gift van f 20i ontvangst nemen. Geslaagden kinderverplegl LEIDEN In het Academiscl kenhuis slaagden voor het ex kinderverpleging: H. C. Jongsrri Mercelina, M. J. J. Ogink, I* Schallenberg, E. P. v. d. We Wiarda, M. M. v. Zanten. j VOORSCHOTEN Het ligt f, voornemen in het Baljuwhuis sociëteit voor alle bejaarden tet nen. Sociëteit „De Baljuw" heefji ledige medewerking toegezegd, l jongerensociëteit heeft goede bf met de bejaardensociëteit. De P mene Bejaardenbond heeft inm! geld gespaard voor een biljart. Ik meente zal de kosten voor veL ming e.d. subsidiëren. De maaltijdverstrekking doj U.V.V. voorziet in een behoefte. Het dienstenverleningscentrunh bejaarden komt in het plan |r dorp". Gerekend wordt met enigqe ts Hoog en laag water u Katwijk aan Zee KATWIJK Zondag 7 feblp hoog water 1.22-13.45: laag 9.25-21.57; maandag 8 februari: water 2.16-14.34; laag water c 22.47. if lij Beiaardbespeling Rijnsb^e RIJNSBURG Vanavond zorgt de heer J. v. d. Ende uit S< hoven van 7 tot 8 uur een beia; g1 speling. Het programma vei onder meer werken van Mar v. d. Gheijn,. W. de Fesh, Jef v. A. W. Ketèlby en J. S. Bach. KOUDEKERK De opheffii het Koudekerks Mannenkoor, over wij eerder schreven, is v a pig van de baan. Tijdens de i tie gisteravond hebben zich i nieuwe kandidaten aangemelc j- zijn er nog niet, maar we gaan rj aldus dirigent C. v. d. Molen, r „Voor de plaatselijke gemeenschap moeten wy de basis verbreden. Dat is de grondgedachte van ons struktuurplan. Maar het verras sende element, dat je de schepen ziet varen op het meer, dat moet blijven Tenslotte: de uitbreiding van Rijnsa terwoude geschiedt vanuit het zui den (Leidsevaart), naar 't oude dorp toe. Een elementaire winkelvoor ziening zal de leefbaarheid garan deren. HENK KAMIES ALPHEN De chr. gemengde zangvereniging Con Amore, dirigent de heer S. Cok, geeft dinsdag om 8 uur een zangavond in de Opstan- dingskerk. Aan deze avond wordt medewerking verleend door het tie nerkoor „The Alliance", dirigent de heer A. van Lunen. ALPHEN De afdeling Alphen van de Chr. Bond van Overheidsper soneel viert dinsdag in gebouw Na bij het 25-jarig bestaan. Enkele oud- hoofdbestuurders van de bond, die in het verleden veel voor deze af deling hebben betekend, zullen aan wezig zijn. Voor een feestelijke om lijsting zorgt de chr. muziekvereni ging Arti et Religioni. Ook wordt een toneelstuk opgevoerd. HAZERSWOUDE De ver. voor prot. chr. onderwijs houdt maandag avond om 8 uur in de Mavoschool een buitengewone ledenvergadering, waarin gesproken zal worden over de problemen, die rond de kleuter scholen zijn gerezen. AARLANDERVEEN In de Chr. Gereformeerde kerk wordt dinsdag avond om half 8 een bijeenkomst gehouden, die belegd is door de af deling Alphen van de stichting In de Rechte Straat De landelijke voor zitter, ds. A. J. Hamers uit Wormer- veer. zal spreken over bijbels oecu- menisme. KOUDEKERK Geboren: Petrus M., z.v. Kraan, H. C. M. en Schra- ven, H.; Pieter B. A., z.v. Vogel, K. A. en Van Dijken, A. G.; Robertus T. L., z.v. Hoek, H. J. A. en Van Velzen, A. H. M.; Kristina, d.v. Boer, J. H. en Hommes, A. Ondertrouwd: Kroon, A„ 25 jr, wonende te Hazerswoude en Colijn, M. C., 21 jr. Getrouwd: Roos, W., 23 jr, en Can- negieter, R., 23 jr., beiden wonende te Delft. KOUDEKERK De heer J. D. Reyneveld heeft zijn functie als be heerder van het Verenigingsgebouw te Koudekerk neergelegd. Hjj wordt opgevolgd door de heer P. Boer, Rijndijk 236, Hazerswoude, de le penningmeester van het bestuur van het gebouw voor chr. belangen. Voor huuraanvragen en klachten kan men in het vervolg by de heer Boer terecht. dorpje is zo klein dat de basis wel iets verstevigd moet worden", zegt hij verder. En daarmee doelt hij bijvoorbeeld op de leef baarheid. Als voorbeeld wijst hij op de bakkers: „Toen ik hier vier jaar geleden kwam, waren er drie warme bakkers in Rijnsaterwoude. Nu is er niet één meer'. Rijnsaterwoude mag niet „vergrij zen". Er staat een moderne school onderaan de dijk en ook dat schooltje moet voldoende leerlin gen hebben. Daarom die uitbrei ding. In het belang van allen die er al wonen en werken en in het belang van de verenigingen, want die moeten toch ook ktinnen blij ven draaien. NOORDWIJK De mondaccor- deonclub „Concordia" gaf haar jaar lijkse uitvoering in „Lido". Dit goed- bezette ensemble wordt nog geassis teerd door een paar gitaren, een ac cordeon en slagwerk, maar deze spe len slechts een bescheiden rol; de do minerende klank is die van de drie voudige mondorgels, zondier blad be speeld door toegewijde amateurs. Vooropgesteld dat deze klank vanwe ge de enkele stemmen harmonisch kleurarm is, moet toch erkend dat sommige werken voor mondaccor- deon-orkestzeker geschikt zijn. Het ligt er dan maar aan of de kleur of T het ritme overweegt Een bekende mars als „The stars and stripes", werd correct geblazen, maar wie het harmonieënpatroon kent en hoorde wat daarvan terechtkwam moest zich wel wat teleurgesteld voeden. Ook de zo onmisbare bastonen ontbreken veelal Maar gelet op de nauwkeurig heid en het speelgenoegen verdient (fit gezelschap onze waardering. Ongetwijfeld was de dirigent, de heer J. J. v.d. Reijden, de grote gang maker en inspirator, wiens leiding al ler vertrouwen had. Jammer genoeg nam hij deze avond afscheid; 37 jaar voerde hij de directie. De voorzitter sprak hem zeer waarderend toe en benoemde hem tot erelid. Hierna leidde de heer v.d. Reyden als zyn hartewens het lied „Ga niet alleen door het leven" dat door de aanwezi gen werd meegezongen. Johan van Wolfswinkel LEIDEN Gigteren is een 23-ja- rige loswerkman uit Leiden voorge leid voor de officier van justitie. Hy wordt ervan beschuldigd een inbraak te hebben gepleegd in een antiekzaak aan de Middelweg, waarbij hy an tieke sabels en pistolen ter waarde van 3500 gulden heeft gestolen. De politie kon een kwart van de buit achterbalen. Ook werd een 32-jarige Hagenaar voorgeleid, die is betrapt tjjdens een poging tot inbraak in een modehuis aan de' Breestraat. In zijn wat ver derop geparkeerde auto vond de po litie inbrekerswerktuigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4