W erelddiakonaat morgen weer vraagt milj oenen Cereformeerd jeugdwerk krijgt nieuwe structuren Inkomsten vorig jaar ruim elf miljoen GIRO Mej. Kolilbrugge: kritiek Geref. Bond niet terecht Dr. Simonii 20 maart gewijd Woningraad is tegen harmonisatie lmreii Prof. Hugo weer naa Zuid-Afrika terug Een woord voor vandaag Bijbel uit automaat ZOEKT VOOR: het Binnenlands Diakonaat: het Werelddiakonaat: Akademi Sosial Kristen Ds. Van Pagee voorgedragen als hoofd- legerpredikant BEROEPINGSWEI DS. J. APPEL OVERLEDEN Pleidooi voor solidariteit ZATERDAG 6 FEBRUARI 17 „Jezus zei Je lot hen: Wat bij mensen onmogelijk is, is mogelijk bij God." (Lucas 18:27) De discipelen zijn verslagen. Gemakkelijker gaat een kameel door het oog van een naald, dan dat een rijke het Koninkrijk Gods bin nengaat, heeft Jezus gezegd. De vraag rijst bij hen op: Wie kan dan behouden worden? Want daar ging het toch om. Dat was de vraag van de rijke jongeling: wat moet ik doen om het eeuwige leven te beërven. Voor hem was de eis te zwaar. Hij ging bedroefd heen. Maar ook de discipelen moeten verslagen zijn geweest. Wie kan dan behouden worden? Dan volgt dat bemoedigende woord van Jezus: wal bij mensen in derdaad onmogelijk is, is nog wel mogelijk bij God. Dan is er nog hoop voor de rijke jongeling en ook voor ons, die zo moeilijk af stand kunnen doen van datgene, dat voor ons de weg naar God blokkeert. Wij lezen vandaag Matlheüs 28:16-20. Wij lezen morgen Exodus 1:8-14. Drie gironummers vragen de aan] dacht in verband met de collectq voor het werelddiakonaat. 8685 Hervormd Werelddiakonaat Utrecht 2211 Gereformeerd Werelddiakona te Utrecht. 5261 Oecumenische Hulp te Utrecht S (Van onze kerkredactie) UTRECHT Morgen is het de eerste zondag in februari. Dat be tekent, dat het morgen in de meeste kerken in ons land de zondag is van het werelddiakonaat. Van de collecten, die morgen gehouden worden, zal voor een groot deel afhnagen, of de plannen, die voor 1971 opgezet zijn, ver wezenlijkt kunnen worden. De collecten in de kerk bren gen echter maar een deel van het geld bijeen. Elk jaar grijpen meer mensen naar hun giroboek, om rechtstreeks een gift naar Helpen u-aar geen helper is" BRUSSEL Aan de voorgevel van het gebouw in Brussel, waar het Bel gische Bijbelgenootschap, de Bel gische pendant van hei NBG, zetelt is een gloednieuwe automaat opge hangen, waaTuit men bijbelgedeelten kan betrekken. De automaat is te vinden in de Aarlenslraat. Van deze service wordt inderdaad gebruik gemaakt. Overi gens fungeert de automaat ook heel nadrukkelijk als „aandacht-trekker", want tot nu toe was het nog niet gebruikelijk, dat bij bijbels of bijbel gedeelten per automaat werden aan geboden. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Van geen en kel project van het hervormd werelddiakonaat kan men zeg gen, dat het niet is uitgegaan van het evangelie. Dat zegt mejuffrouw II. Kohlbrug- ge in een gesprek met Hervormd Ne derland in reactie op de oproep in gereformeerde-bondsbladen om de collecte voor het werelddiakonaat morgen niet te bestemmen voor de Generale (Hakonale raad, maar voor projecten van de (eigen) Gerefor meerde Zendingsbond. Het is wel zo, dat de hulp moet lopen over de schakels en verbindin gen die er zijn. Dat is de reden, waarom het hulpwerk in Zuid-Viet- nam via boeddhistische organisaties loopt. Er is daar namelijk amper een protestantse kerk. De hulp met medi cijnen, voeding, eerste hulp in getrof fen dorpen kan alleen effectief ge beuren, als die loopt over personen, die de Vietnamezen kennen en ver trouwen. Het voornaamste bezwaar in de Gereformeerde Bond tegen de ont wikkeling in het werelddiakonaat is. dat men zich meer en meer gaal mengen in concrete politieke situaties overzee. Men wil in principe het we relddiakonaat graag steunen, maar men wil zekerheid dat het geld niet naar revolutionaire projecten gaat. Het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken K.ONINGSLAA.N 7, UTRECHT TEL. 030514341 vrijwilligers die gedurende 1 week komende zomer (1 mei25 sept) willen helpen bij de vakantieweken voor bejaarden en gchandikapten op 'DE BLIJE WERELT' te Lunteren. Gedacht wordt o.a. aan: artsen verpleegsters - diëtiste en rekreatieleid(st)ers. Nadere inlichtingen Worden gaarne op verzoek verstrekt een medewerkster voor ontwikkelingswerk in een indiaanse nederzetting in het Bosland van Suriname. Het lesgeven aan kinderen en volwassenen vormt een belangrijk deel van haar taak. Gedacht wordt aan: een en-aren onderwijzeres die na een speciale training in ons land en Suriname zich gedurende 5 jaar wil inzetten voor dit werk. Inlichtin gen en sollicitaties tc richten aan bovengenoemd adres te Djakarta: voor de een maatschappelijk werker die ais staflid 2 jaar mee wil werken aan de opbouw \an de/e Akademi, waarbij de plaatsing en de super visie van stagiaires de belangrijkste taken zijn. Gedacht wordt aan een ervaren maatschappelijk werk (st)er met een voortgezette opleiding, die door een tijdelijke (2 jaar) onderbreking van zijn/haar huidige werkkring dit belangrijke kan aanpakken. Informaties worden gaarne verstrekt door: dr. J. F de Jongh. telefoon 023—241581. Sollicitaties te richten aan bovengenoemd adres. „Die angst hoefv er niet te zijn", zegt mejuffrouw Kohlbrugge. „Het gaat ons er om te helpen waar geen helper is. Wij doen niet mee aan de in Nederland nog al eens heersende mentaliteit, dat we precies weten hoe het in andere landen moet. Wat wij doen is: christenen steunen, die ar men en rechtelozen hulp geven en naar een menswaardige samenleving streven. Wij geven op onze bescheiden ma nier hulp aan het grote gezin van christenen over de gehele wereld. En daar zitten ook projecten bij van ge- reformeerde-bondszijde. bij voorbeeld voor de Toradjakerk in Indonesië." Utrecht over te maken. In de Gereformeerde Kerken komt ze al ongeveer de helft van het geld binnen. Opbouwwerk Het gereformeerde werelddiakonaat ontving in het jaar 1970 zes en een half miljoen gulden. Twee miljoen daarvan is gegaan naar de slacht offers van enkele grote rampen: oor log in Biafra, aardbeving in Peru, overstromingen in Roemenië en Oost- Pakistan. Het accent ligt bij de gereformeer den vooral op het opbouwwerk: een half miljoen voor jeugd- en sociaal werk jn Sao Paulo (Brazilië), zes ton voor jeugdwerk in Hongkong en Indonesië. 60.000 gulden voor hulp aan Bantoekerken in Zuid-Afrika via het Christelijk Instituut. Andere gereformeerde projecten: een blindenboerderi; in Perzië, jeugd- en buurtwerk op Curagao, technisch onderwijs in Pakistan, medisch werk onder Indianen in Suriname, vrou wen- en gezinswerk in Afrika. Een half miljoen was vorig jaar be stemd voor „stille hulp". Dat is hulp waarover men orr. politieke redenen liever niets publiceert, vooral in Oost-Europa. In totaal heeft het gereformeerde werelddiakonaat 26 mensen uitgezon den: landbouwvoor lichters, sociaal werksters, verpleegsters, bouwkundi gen, docenten. DRIEBERGEN De leden-' vergadering van het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk heeft dezer dagen de conceptstatuten aanvaard voor een nieuwe structuur van het gereformeerd jeugdwerk. Hier door worden de Bond voor Gereformeerde Jeugdorganisatie (jeugdwerk beneden de zestien jaar) en de Bond van Ge reformeerde Jeugdverenigingen (jeugdwerk boven de zestien jaar) volledig geïntegreerd in het Landelijk Centrum voor Gere formeerd Jeugdwerk. Tevens treden de zestien provinciale en regionale centra voor Gerefor meerd Jeugdwerk toe als leden van het LCCJ. Het Landelijk Centrum voor Gere formeerd Jeugwerk werd 1 septem ber 1965 opgericht door de Bond 3'oor Gereformeerd Jeugdorganisatie en de Bond van Gereformeerde Jeugdver enigingen, die hierin hun uitvoeren de werkzaamheden onderbrachten. In de daaropvolgende jaren werden zestien provinciale- en regionale Centra voor Gereformeerd Jeugd werk opgericht. Aan al deze centra zijn één of meer jeugdadviseurs ver bonden. Flexibel De voortgaande ontwikkeling bin nen het gereformeerde jeugweik AMSTERDAM De Nationa le Woningraad wijst de door mi nister Schut in een wetsontwerp voorgestelde harmonisatie van de huren af. In een gisterochtend in Amsterdam gehouden verga dering besloot de ledenraad van de NWR een brief aan de leden van de Tweede Kamer te zen den waarin een klemmend be roep op hen wordt gedaan hun stem aan het wetsontwerp te onthouden. De huidige voorstellen betekenen volgens de raad niet alleen een volle- DEN HAAG De ministerraad heeft besloten de pensioenwetgeving voor overheidsdienaren aan te passen aan het bij de Tweede Kamer aan hangig zijnde nieuwe echtscheidings recht. De aanpassing komt er op neer dat de gescheiden echtgenote aan spraak blijft makei. op weduwenpen- sioen, berekend tot op de dag van de scheiding. maaTcten het noodzakelijk opnieuw tot een structuurverandering te ko men. Het laatste jaar werd het steeds duidelijker dat het LCGJ een flexi bele organisatievorm moest krijgen waarin ook de verantwoordelijkhe den van de beide bonden zouden zoden moeten worden geïntegreerd. In de aanvaarden nieuwe statuten is dit nu ook gebeurd; de activiteiten van de beide gereformeerde jeugd bonden zijn duidelijk herkenbaar in gebracht in het uitgangspunt en het doel van het LCGJ, dat naast de uitvoerende taak ook de beleids taak krijgt toevertrouwd. De Bond voor Gereformeerd Jeugd organisatie en de Bond van Gere formeerde Jeugdverenigingen zullen op hun jaarvergadering in april het eindoordeel over deze nieuwe struc tuur geven, die dan per 1 september 1971 geëffectueerd kan worden. Tegelijk met deze structuurveran dering vond ook bezinning vlaats over het uitgangspunt en de doel stelling r«yi het LCGJ met het oog op de beleidstaak die aan het LCGJ wordt toevertrouwd. Het uitgangs punt is als volgd omschreven: "De Vereniging (LCGJ) gaat in haar doelstelling en activiteiten uit van het Evangelie van Jezus Christus, die mensen bevrijdt tot getuigenis, vreugde en dienst". Daarbij zal het LCGJ zich met name richten op het stimulerenondersteunen en organi seren van die activiteiten voor jeugd en jongeren, waardoor zij vanuit het Evangelie hun vrijheid en verant woordelijkheid ontdekken. Zomaar schoolkinderen, zomaar ergens in Afrika. Zij hebben waarschijnlijk nog nooit van Ne derland gehoord. Wij kunnen ze helpen: een wat fijnere school, beter lesmateriaal, betere toe- I komstmogelijkheden, of gewoon een voetbal of een fiets. Het Hervormd werelddiakonaat bracht in 1970 anderhalf miljoen bij elkaar. Dit richt zijn hulp vooral op verdrukten. Men wil christenen steu nen, die armen en rechtelozen hulp geven en naar een menswaardige sa menleving streven. In de folder van1 dit jaar valt het accent op mensen als Helder Camara en Emilio Castro in Latijns-Amerika, Beijers Naudé in Zuid-Afrika. Het hervormd werelddiakonaat schenkt bij voorbeeld ook veel aan dacht aan de Arabieren en Israël (steun aan een ambachtsschool in een Arabisch dorpje in Galilea; een hostel voor Arabische studenten aan de uni versiteit van Jeruzalem). Verder kunnen genoemd het Mis- sissippi-Deltapastoraat, vluchtelin genwerk in Zuid-Vietnam, «opbouw werk in Ghana, Madagascar en Sene gal, hulp ook aan kerken op Cuba, die geweldig geïsoleerd zitten. Bij het hervormd werelddiakonaat is men met enige zorg vervuld over de oproep, die in de gereformeerde bondspers is gedaan, om de collecte in eigen hand te houden en te be stemmen voor projecten van de Gere formeerde Zendingsbond. In gerefor- meerde-bondskring had de generale diakonale raad to1 nu toe veel good will, maar men ziet een toenemende politieke tendens in het werk van het werelddiakonaat. Vluchtelingen De derde grote partij bij de collecte van morgen is de Stichting Oecume nische Hulp aan Kerken en Vluchte lingen. In deze organisatie werkt de Nederlandse Hervormde Kerk samen met tien kleinere kerken: doopsge zinden, lutheranen, remonstranten, protestantenhond, vrije évangcli- schen, baptisten, leger des heils, oud- katholieken, hernhutters en quakers. Oecumenische Hulp kreeg vorig iaar drie en een half miljoen binnen. Zoals de naam al enigszins laat uit komen, valt hier de nadruk voor een belangrijk deel op vluchtelingenwerk. Vluchtelingen in vele -Afrikaanse landen, vluchtelingen in het Nabije Oosten, in Vietnam en Laos, op Bor neo en op Australisch Nieuw-Guinea. Ook vluchtelingen in Nederland, stu denten uit ontwikkelingslanden, die aan beurzen worden geholpen. Enkele andere projecten van Oecu menische Hulp: Gurupi, een land bouwproject voor arme migranten in het Amazone-gebied in Brazilië, Min- dolo, een oecumenisch vormingscen trum in Zambia, het Mozambique-in- stituut, het medische werk van drs. Bosgra in Angola het sociaal wer1' van ds. Tullio Vinay op Sicilië. ROTTERDAM Zaterdag maart in een dienst in de kathedi kerk aan de Mathernesserlaan, om elf uur begint, zal dr. A. J. Sin nis tot bisschop worden gewijd. Tevens zal dan officieel afsch worden genomen van de scheide bisschop M. A. Jansen van Rott dam. Bisschop Simonis heeft de voork gegeven de plechtigheid te laten schieden in de kathedrale kerk plaats van in de Doelen, zoals de ding van het bisdom lang voor kend was wie bisschop zou wor had bepaald. K De liturgie zal in het Nederlajj zijn. Wie de wijding zal verrichteig nog niet bekend Aangenomen wqB dat het voltallige episcopaat bijP dienst aanwezig zhI zijn. Maar ook de aartsbisschop van bora in Tanzania in Afrika, Mai Mihavo zal er zijn Hij heeft een s ciale uitnodiging ontvangen van Simonis. Het bisdom Rotterdam h l; missie-banden met dit bisdom, bekend heeft dr Simonis het groo deel van het geschenk ter gelej heid van zijn wijding aan dit kaanse bisdom toegezegd. WAARHEID EN EENHEID Orgaan voor het gereformeerd level q Ultg. Karsscn, Bodegraven (vraagt proefnummer) NED. HERV. KERK BEROEPBAAR: kand. G. S. A Knegt, Spoorsingel 67, Delft. GEREF. KERKEN BEROEPEN te Molenaarsfra Brandwijk: J. Verse veld to—Noes loos-Ottoland, die dit beroep __h aangenomen; te Schoonebeek Zwarts te Beekbergen. EMERITAAT verleend aan W Schenk te Enter. GEREF. KERKEN (vrygem.) BEROEPEN te Den Hulst: kand Bruinius, die geen verder bero< in overweging kan nemen. GEREF. KERKEN (buiten verb BEROEPEN te Gorinchem: G Atten te Zwijndrecht, Grote Lin< DOOPSGEZ. BROEDERSCH. BEROEPBAAR: prop. H. Th. An Dorpsstraat 109, Vlieland. Vriendelijk verzoe om niet zelf het abonnemer, geld te gireren, maar de acceptgirokaart af te wacht en uitsluitend daarmee te betalen. dige miskenning van de eigen functie cn verantwoordelijkheid die de wo ningcorporaties in het volkshuisves tingsbeleid hebben, maar dwingt hen tevens tot de hen wezensvreemde rol van trekpaard van het huurniveau. De N.W.R. is de overkoepelende or ganisatie van ruim 60 procent van de woningcorporaties. Volgens de brief wordt de argu mentatie die minister Schut aanvoert voor zijn stelling dat het huurniveau, in ons land in het algemeen te laag is, beslist niet door concrete en be trouwbare cijfers gesteund. In dit verband wordt dan ook gepleit voor een adequaat onderzoek voordat wet telijke maatregelen worden genomen. De NWR heeft principieel bezwaar tegen het dwingend voorschrijvende karakter van het wetsontwerp, waar bij zo wordt opgemerkt bovendien de woningcorporaties ten opzichte van de overige particuliere woningexploi tanten in een onverdraaglijke uitzon deringspositie worden geplaatst. De corporaties kunnen immers worden gedwongen tot het doen van huurverhogingsvoorstellen, terwijl van de overige particuliere exploitan ten slechts wordt verwacht, dat zij dan wel het „goede voorbeeld" van de woningcorporaties zullen volgen. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Naar wij vernemen, heeft ds. J. Drost het voornemen, om per 1 november af te treden als hoofd-Iegerprcdikant. Het CIO- Mc(ontact in overheidsza ken-militair), waarin een aantal pro testantse kerken samenwerken, heeft na inspraak van de zijde der leger- predikanten bij de kerken een voor dracht ingediend, waarop ds. R. J. van Pagee te Hilversum nummer één staat. Ds. Van Pagee is 54 jaar en christe lijk gereformeerd. Hij is legerpredi- kant sinds 1954. Hij werd mede be- kend door zijn kerkdiensten voor bui- tenkèrkelijken in Amsterdam met Piet van Egmond aan het orgel. Als nummer twee staat op de voor dracht ds. P. Sierat (hervormd) te Oegstgeest. Ds. Drost is 55 jaar. Hij volgde in 1966 ds. B. A. Bos op als hoofd-leger- predikant. ENSCHEDE Op 49-jarige leeftijd is overleden de hervormde predikant ds. J. Appel. Ds. Appel werd in 1947 predikant in Oude en Nieuwe Nie- dorp. Sinds 1951 stond hij Ensche de. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Van de oprichting in 1963 af wordt in Zuid-Afrika hel Christelijk Instituut zowel politiek als kerkelijk als een gevaar gezien, omdat wordt ingegaan tegen dat wal de regering zegt, aldus prof. A. M. Hugo, hoogleraar in de klassieke let teren aan de Universiteit van Kaap stad. Prof. Hugo, die gisteravond laat weer met het vliegtuig naar Zuid- Afrika is vertrokken, was ruim twee weken hier in Nederland op uitnodi ging van de stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen. Hij sprak in Leiden over de taak en functie van het Christelijk Insti tuut van zuidelijk-Afrika. Dit insti tuut wordt in Zuid-Afrika vreemd gevonden, omdat het zich niet zou houden aan de, .spelregels". Men gaat vrij om met Engels sprekenden en niet-blanken. Daarin wordt dan het begin van de ondergang gezien: ver menging en integratie. Het instituut wordt ook voor de kerk gevaarlijk beschouwd, want de Hollands-Afri kaanse kerken scharen zich achter het beleid van de regering. Ds. Beyers Naudé van het instituut is en wordt om zijn standpunt zwaar aangevallen. Hijheeft daar een hoge prijs voor moeten betalen. Daar moet men niet te licht over denken, zo zei prof. Hugo. Er zijn grote offers ge bracht. Het is dan ook geen acade mische aangelegenheid, marfr zaak van overtuiging. Binnen Zqid-Afrika laat het C tclijk Instituut een onafhankj stem horen en ds. Beyers Naul geworden tot een teken van zijn ving. Er wordt iets in erkend va men in Nederland solidariteit juist met diegenen die achter zijn cn niets te zeggen hebben, h'n wordt gesproken. Dit getuij verschrikkelijk belangrijk, belan De hoogleraar betreurde het c NGK, de Nederduits gereform kerk, waartoe hij zelf behoort de grootste is in Zuid-Afrika, n het openbaar spreekt, terwijl veel invloed heeft, ook op de ring. Het contact met buitenlandse ken zag hij als erg. belangrijk, hoe meer van deze contacten meer mogelijkheid om druk i oefenen en gelegenheid een and luid te laten horen. Ht gaat om het grote werk v verzoening tussen groepen die meer uit elkaar groeien, aldus Hugo, die daarmee meteen te k gaf meer te zien in de weg v verzoening dan in die van g( Dat vraagt veel tijd en geduld, dr ligt onze taak. Door een dreiging van bii vrezen we bij het instituut, dj nog moeilijker zal worden eej maat van ontspanning te befl waarin een gesprek mogelijk wol

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2