KLAAR VOOR THUISREIS „We kunnen toch niet onze oppositie verloochenen'' Vier doden in N oord-Ierland Commentaar Lek in ruimtepak Mitchell bekort mogelijk wandeling Het Kwartet ie „Uitstel van volkstelling is mogelijk" Meerderheid PvdA-bestuur „Nieuw Links" Gevechten in Belfast Suezkanaal over vier maanden bevaarbaar Man opgedregd - mogelijk misdrijf Crita) mkt weer Zacht weer [PUNSBURGD Nieuwe Leidse Courant i Zaterdag 6 februari 1971 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert fn tegbenspoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. ƒ18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur HOUSTON Op eigen verzoek zijn de astronauten She- lard en Mitchell vanmorgen twee uur eerder aan hun tweede laanwandeling begonnen. Na al om half zeven gewekt te zijn, stapten zij even over elf ipnieuw op de korrelige maanbodem voor de langste inspectietocht, ie ooit op de maan is gemaakt: naar de anderhalve kilometer verder elegen 100 meter hoge Kegelkrater. Overigens stond vanmorgen nog et vast of dit doel bereikt zou wor- mm. Na de maanwandeling van gis- is gebleken, dat Mitchell een ein lek in zijn ruimtepak heeft, A aardoor zuurstof ontsnapt. Er werd rekening gehouden met de ogelijkheid dat daardoor de wan ting van bijna vijf uur bekort zou oeten worden. Volgens Houston is :t lek echter niet gevaarlijk: in lodgevallen zou hij zijn zuurstofap- iratuur nog kunnen aansluiten op e van Shepard. Het uitstapje naar de Kegelkrater, aar voor ook het maankarretje wordt eegejiomen. wordt beschouwd als it meest interessante deel van deze polio-missie omdat men hier te aken heeft met een zeer oud maan- deelte. In Houston zei men vanmorgen dan k te hopen, dat de excursie zou nnen doorgaan en de astronauten k van dit gebied monsters zouden Ik geef op als nieuwe abonnee: taalt: per kwartaal per maand beloning voor mijn aktiviteit tvang ik een "Gouda Bouquet". nieuwe abonnee krijgt onze krant ertien dagen gratis. ijn naam inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze istzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: we Leidse Courant, 'oordnummer 267, Leiden kunnen meenemen als zij vanavond om 19.47 opstijgen voor hun rendez vous met de Kitty Hawk, waarin Roosa in alle eenzaamheid zijn rond jes draait. Zijn belangrijkste taak is het foto graferen van de maan en met name van de krater Descartes, in de omge ving waarvan een van de laatste Apollo-ruimteschepen zal landen. Het is echter niet zeker dat Roosa met de foto's zal terugkeren. Toen hij de 30 kilo wegende speciale camera voor topografische opnamen gisteren op de krater richtte, hoorde hij „een vreemd geruis" in de camera. Vol gens vluchtleider Griffin is moge lijk een defect in het magazijn. Pas na terugkeer zal blijken of de opna men gelukt zijn. Voor de rest zijn de experimenten tot nu toe gelukt. Houston heeft ge meld, dat een stroom van gegevens binnenkomt van de instrumenten, die Shepard en Mitchell gisteren tijdens hun maanwandeling van ruim vier uur hebben geplaatst, (Zie verder Pag. 7). Shepard en Mitchell trekken het maanvoertuig achter zich aan, waarmee zij wetenschappelijke instrumenten vervoeren. Den IJjl verbaasd «ver KVP-rcaetie: Premier De Jong: (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM De fractie leider van de PvdA, drs. J. M. den Uyl, en ook dr. A. Vonde- AMSTERDAM Het PvdA-congres heeft gisteren een meerderheid van Nieuw-Linkssympathisanten in het partijbestuur gekozen. Hun aantal be draagt thans twaalf tegen negen. Voordien was de verhouding juist omgekeerd. De definitieve samenstelling van het bestuur luidt: A. L. Ter Beek (inter nationaal secretaris), mevrouw M. van de Bergh-van der Meer, Marcel van Dam, mevrouw' C. van de Heuvel-de Blank (2e vice-voorzitter), G. Klein, K. Kolthoff, Hans Kombrink, André van der Louw, W. Meijer. J. Nagel. H. G. Ouwerkerk (secretaris), Karei L. Roskam; allen sympathisanten van Nieuw Links. De niet.-Nieuw Links sympathisanten zijn: P*. Dankert, J. C. van der Doel, K. Dorsman (penning meester), H. M. Fransen, C. Laban, mevrouw M. Rood-de Boer, mevrouw A. P. Schilthuis, dr. Vondeling (le vi ce-voorzitter), mr. Vrolijk. ling zijn verbaasd over de scep tisch reactie van KVlMijsttrek- ker dr. G. H. Veringa op het in trekken vap de anti-KVP-reso-' lutie. Minister Veringa noemde de ver oordeling van het beleid van het ka binet-De Jong door het congres van de P.v.d.A een haast niet in te lossen hypotheek op een vruchtbare samen werking in de toekomst. En de frak- tieleider van de ARP mr B. W. Bies heuvel, trok de politieke geloofwaar digheid van de uitspraak van het .Pv.d.A-congres in twijfel. Zo wordt de vertrouwenssfeer niet hersteld, klaagde mr Biesheuvel. „Ik begrijp dat niet meer-', rea geerde gisteravond Drs. Den Uyl." Wat het congres heeft uitgesproken, heb ik de laatste jaren elke dag ver kondigd." Trouwens, vervolgens Trouwens, vervolgde hg, ook mr Biesheuvel is niet gelukkig met het kabinet. Want hij wilde hot niet tot inzet van' de verkiezingen maken. Wij zijn kennelijk niet de enigen, die bezwaar maken tegen het kabinet. Drs. Den Uyl lichtte verder toe: Het is duidelijk, dat wij een opening hebben willen maken. Maar wij kun nen onze oppositie van de afgelopen jaren toch niet verloochenen? De nieuwe voorzitter André Van der Louw vulde aan: Wij; hebben een opening willen maken voor een ander beleid dan dat van het kabinet-De Jong. In de resolutie, verklaarde Drs. Den Uyl, heeft het congres de overwegin gen van het verleden laten vallen en vervangen door een objectieve ver oordeling van het beleid. (voor vervolg zie pag. 7) I l BELFAST Bij hevige ge vechten tussen Britse militairen en rooms-katholieke opstandelin gen zijn de afgelopen nacht in Belfast vier mensen om het le ven gekomen: een soldaat en drie burgers. In de r.k. wijk laaide de onrust gisteravond fel op. Er ont stonden dermate vinnige gevech ten dat de Britten versterkingen moesten laten aanrukken. Sluipschutters schoten op de troe pen en een gevechtswagen werd in brand gestoken. Van alle kanten wer den de soldaten bestookt met benzine projectielen, flessen met bijtend zuur en bommen „geladen" met scherpe spijkertjes. Op een legerpatrouille, die te voet door een straat liep, werd met een machinegeweer geschoten. Vijf sol daten werden gewond. Een burger werd gedood, terwijl hij het vuur opende op soldaten, die probeerden te ontkomen uit hun brandende pantser wagen. Een Noord-ierse jongeman werd ge troffen door een kogel van een sluip schutter. Een soldaat zou zijn omge komen in de Ardoyne-wijk. De rellen zijn ook overgeslagen op de stad Londonderry, waar vanmor gen vroeg bommen ontploften. Groe pen jongeren trokken door de stad, roepend: „We gaan de stad vernielen". Auto's werden in- brand gestoken, rui ten ingegooid en ook werd een aan val op het politiebureau gedaan. KAÏRO De scheepvaart in het Suezkanaal kan pas over vier maan den worden hervat als Israël toestemt in gedeeltelijke terugtrekkingg van de geblokkeerde oostelijke oever. De voorzitter van het Kanaalge zagsorgaan, Masjour, heeft dit aan journalisten meegedeeld. Hij ver klaarde, dat het weghalen van wrak ken van schepen, die in de juni-oor- logg vau 1967 gezonken waren, en het verwijderen van slib vier maanden in beslag zou nemen. Het gezagsorgaan heeft een project, dat 150 miljoen gulden vergt, voorbe reid om het kanaal dieper te maken en betere faciliteiten te scheppen. Met de uitvoering daarvan zou zes jaar gemoeid zijn. Het Koeweit-ontwikke- lingsfonds, de Wereldbank, Italië en een consortium uit o.a. Nederland en West-Duitsland hebben aangeboden, het project te financieren, aldus Masjour. ROTTERDAM De Maastunnel- politie heeft gistermiddag het lichaam opgehaald van de 81-jarige heer A. J. Bosch. Het werd gevonden nadat een vrouw had gewaarschuwd met de woorden: „Ga daar eens kijken, er gebeurt ietsm et een °ude man". Toen de agenten bij het ventilatie gebouw van de Maastunnel kwamen, vonden zij een leeg iavalidflvagentje. Even later zag men het lichaam van de heer Bosch in de Nieuwe Maas drijven. De recherche houdt ernstig rekening met de mogelijkheid, datd e bejaarde man het slachtoffer is ge worden van een misdrijf. De politie is er van overtuigd dat meer mensen ooggetuigen geweest zijn van het voorval bij de Maastun nel, aan de kant van het Charloise hoofd. Ooggetuigen \v°rdt derhalve verzocht zich in verbinding te stellen met de politie. SAIGON De Amerikanen zijn begonnen het gebied in Zuid-Laos, tegenover de pas weer bezette mari niersbasis Khe Sanh, met artillerie te beschieten Een woordvoerder van het Amerikaanse opperbevel in Sai gon deelde dit gisteren mee. DEN HAAG Premier De Jong heeft gisteravond na afloop van de wekelijkse vergadering van de mi nisterraad gezegd dat uitstel van de volkstelling technisch mogelijk is. Het kabinet hoopt overigens dai de telling zal doorgaan. In de vergadering was gesproken over de woensdag te houden inter pellatie van mejuffrouw mr. Goud smit van D'66 en van PSP-fractie voorzitter Wiebenga, waarin om uit stel wordt verzocht. Over het stand punt van het kabinet Wilde de premier zich niet uitlaten. Hij sloot niet uit dat de regering nog overleg zal plegen met de fracties van de partijen waarop zij steunt. Volgens het hoofd van de organi satie voor de volkstelling in Amster dam, de heer Wessel, zal eventueel uitstel miljoenen kosten. "Alle onkos ten zouden voor niets zijn gemaakt." Ook de heer Fransen, belast met de leiding van de telling in Rotterdam, meent dat uitstel grote financiële of fers zal eisen: alleen in Rotterdam zou 2,1 miljoen gulden voor niets zijn uitgegeven. Burgemeester Samkalden van Am sterdam heeft zoals bekend de mi nister eveneens gevraagd de volks telling uit te stellen. De PvdA heeft haar kamerfractie opgedragen uit stel te bevorderen. Een lajaard vergeet nooit STERNE „Ik lees het alleen hardop, sen snoepje krijg." (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Boven oost-Enge- land ligt het centrum van een hogedrukgebied dat dit week einde stabiel en zacht weer brengt. Van de Noordzee blij ven vrij veel wolkenvelden bin nenstromen. maar dit bij over» wegend droog weer. De zon laat zich de laatste dagen nauwe lijks zien. De kans op enkele opklarin gen wordt groter en na zondag zal de temperatuur een geringe daling gaan vertonen. DE BILT Veel bewolking en overwegend droog weer. Me rendeels matige wind uit noord tot west. Minimum-temperaturen onge veer 4, maxima omstreeks 7 gra den. Vooruitzichten voor maandag: Aantal uren zon: 0 tot 4; Min. tëmp.: 2 tot 6 graden bo ven normaal. Max. temp.: 0 tot 4 graden bo ven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. BAROMETHERSTAND: heden 10 uur 77,4 cm (1032 millibar) stijgend. Zou en maan 7 februari: zon op 8.11, onder 17.38; maan op 14.21, onder 7.09; 10 februari V.M. 8 februari: zon op 8.10, onder 17.40; maan op 15.36. onder 7.37; .10 februari V.M. Hoog water Hoog water, 7 februari: Rotter dam le getij 2.33, 2e getij 15.12; Scheveningen 1.10-13.35; Vlissin- gen 12.19; Haringvlietdam a.d. zeezijde 1.33-14.01 Hoog water, 8 februari: Rotter dam le getij 3.28, 2e getij 16.06; Scheveningen 2.06-14.26; Vlissin- gen 0.43-13.09; Haringvlietdam a.d. zeezijde 2.33-14.53 Vandaag in ZO: I. DEN BOEF: Zwarte leiders in zorgen HUIB GOUDRIAAN: Economie vreet bongerds kaal SIM TEUNISSE: Hegels invloed werkt nog ■X- MICHEL KOCH: Fouten ontwik kelingshulp aangetoond JEANNE DE VLIEGER: Studies in textiel ■X- DR. E. DIEMER: Nuttige lectuur ■X- DR. C. RIJNSDORP: Een auto en 't Peerd van Ome Loeks Maanreis ALS ALLES NAAR WENS blijft ver- lopen, hebben de Amerikanen met de reis van de Apollo 14 naar do maan opnieuw een spectaculaire prestatie geleverd. Dit valt temeer op na de mislukte vlucht van de Apollo 13, die voor de bemanning nog erg goed afliep. In dit verband worden wel vergelij kingen gemaakt tussen de Ameri kaanse en Russische ruimtevaartpro gramma 's. De Russen zouden met hun onbemande maanexpedities meer hun onbemande maanexpedities meer kunnen bereiken dan de Ame rikanen, die astronauten het werk op de maan laten doen. De Russische manier zou behalve vei liger ook voordeliger zijn. Het zal wel waar zijn. Maar totdusver is over de prestaties van de maanexpe dities van de Russen zo weinig be kend geworden, dat het op zijn minst voorbarig is, nu al conclusies te trekken. Wel weten we, dat Moskou alles in het werk heeft gesteld om een Rus als eerste op de maan te brengen. De Russische geleerden en technici, be kend om hun grote deskundigheid, slaagden er echter niet in, deze wens van de mannen in het Kremlin in vervulling te doen gaan. En het is om deze om deze reden, dat de Russen zich hebben moeten be perken tot proeven met onbemande maanvoertuigen. Zij zullen onge twijfeld blijven proberen, zelf ook astronauten op de maan te brengen. Maar zij hebben er nu misschien geen haast meer mee. De enorme kosten, die aan het maan- onderzoek van beide landen zijn ver bonden, kunnen wellicht aanleiding zijn voor nieuwe pogingen, een ge meenschappelijk programma op te stellen. Veel geld kan dan voor het oplossen van aardse problemen wor den gebruikt. Zoals het nu gaat blijft het maanon- derzoek van beide landen onnodig het karakter van een wedloop be houden. Het gevaar, dat de resulta ten ervan straks voor militaire doel einden worden gebruikt, is groot. De bewapeningswedloop zou nog ern stiger van aard worden. l&rutuyn MEUBELENI VEILIG GEKOCHT 1 JBU DE VAKMAN Mistlamp toegestaan DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren een wijziging in heb reglement verkeersregels en -tekens goedgekeurd welke het mogelijk maakt dat, evenals in andere Europe se landen het geval is, de mistlamp achterop een auto wordt toegestaan. In de bebouwde kom zal de lamp niet mogen branden. ROTTERDAM Duizenden Rotterdammers zagen gisteravond een vurig schouwspel 'nadat jeugdige van dalen de C' 70 koepel van de Shell-inzending aan het Weena in brand hadden gestoken. De enorme vlam menzee was in de wijde omtrek te zien. Het ge bouwtje, waar een audio-visuele presentatie op een uit 21 vakken bestaand r$uzenscherm bijna een mil joen mensen trok, werd volledig verwoest. Alleen het stalen geraamte van de voor afbraak bestemde koe pel staat nog overeind.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1