schaak Ontdekkingen voor de liefhebberstuin 0 5 k n k Hoe streven near vrede als je zelf agressief bent? dialoog Zes of zeven PUZZEL VAN DE WEE ZATERDAG 6 FEBRUARI 1971 Het tweejaarlijks festijn „Tuin en Park", door de Jaar beurs in Utrecht gehouden, behoort weer tot het verleden. En hoe goed bedoeld ook, was 't niet zó dat je bij een hoeveelheid van 175 stands, door de bomen het bos niet meer kon zien? U en ik gaan er uiteindelijk niet heen om ingewikkelde en kostbare ma chines te bekijken, maar we willen er wat uithalen voor ons eigen tuintje of balkon. Met eniqe moeite hebben we er voor dat doel enkele aardige, inte ressante of nuttige zaken kunnen ontdekken, waarvan we in het na bije tuinierseizoen ongetwijfeld ple zier kunnen beleven. Een snoerioze electrlsche gras maaier hadden wel al eens eerder gezien. Voor velen die altijd strijd voeren met zo'n hinderlijk snoer, Is dit een plezierige oplossing voor het maaiprobleem in wat grotere tuinen. De normale snijbreedte is 35 cm. maar er is er nu ook een van 42 cm snijbreedte. met een maaicapaciteit van 800 vierkante meter, inclusief oplaadapparaat voor de batterij. Bovendien is thans de ve; betering dat men ze opvouwbaar heeft gemaakt. Met een kleine handbeweging wordt de duwboom omgeklapt. Om nog even bij het gazon te blijven: de kleine ronde electrische maaier voor graskanten en moeilijk bereikbare plaatsen was voor ons volkomen nieuw. Vooral In tuinen met bomen op het gazon kan men deze met de maaier dlchtsr bena deren. Bovendien, en het mes snijdt In letterlijke zin aan twee «anten, is het geval ook uitstekend bruikbaar als heggeschaar. Het ge makkelijke is dat het geheel niet zwaar is, op een batterij loopt en bijna geruisloos zijn werk doet. met het voordeel dat het zowel ho rizontaal ais verticaal gebruikt kan worden. Een artistieke variatie op de al weer sterk ingeburgerde gewassen grondtegels geven de met reliëffi guren bewerkte exemplaren te zien. De fabrikant liet zich door een beeldhouwer adviseren en zo ontstond een unieke figuratie. Met b.v. negen tegels van 40 x 40 cm is op een terras een fraai cirkel vormig patroon te leggen. Men kan er ook zelf mee experimenteren. Er zijn ook aardige gestileerde bloem motieven, b.v. voor een gevelsteen. Zelf te monteren houten bloem bakken van geïmpregneerd hout zijn er, die er enigszins als aardap- pelkisten uitzien, maar waarvan de lengte gebroken wordt door de in de breedte dwars uitstekende plan ken. Heel simpel met zwaluwstaar ten in elkaar te zetten. Een leuk cadeautje voor jarigen In deze tijd van het jaar, vonden we in het Fleurovit plastic bakje, waarin zich zes potgrondtabletten in een netje bevinden met twaalf zaden volgens het splitpill-systeem, dat we hier al eens besproken hebben als het el van Columbus voor de ongeoefende zaaier. Het plastic bakje vullen we met water, waardoor de plantaardige tabletten tot potjes opzwellen. Daarna wor den in elk potje twee zaadplllen gelegd en even aangedrukt, waar na het qehee! met een krant be dekt voor het raam wordt gezet. Als het zaad ontkiemd is. de Fleurovit-cadeauset met potgrond tabletten en zaadpillen in een plas tic bakje. krant wegnemen en dan alleen maar zorgen dat de potjes vochtig blijven. Potgrond en voedsel zijn er in aanwezig. In mei eventueel in tuin of op 't balkon uitplanten. Zo Is zaaien geen kunst meer maar louter plezier, waardoor de groot ste leek zich vakman gaat voelen. Natuurlijk was er veel meer op „Tuin en Park", van tuinafscheldin- gen en tuinlantaarns tot zwenk- sproeiers en een eigen pijpleiding uit het stopcontact! Uw zaadhandel of tuincentrum kan er U meer van vertellen. Wij wilden U aHeen vast wat nieuwsgierig maken! Correspondentie en oplossingen aan de heer H. I. J. Slavekoorde. Goudrelnetstraat 125, Den Haag. Twee van de drie Twee van de drie opgaven van deze week zijn de moeite van aparte bestudering meer dan waard. Allereerst opgave 1: Niet zozeer om de oplossing, als wel om het feit dat een soortgelijke opgave, uiteraard wat anders van vorm maar met precies hetzelfde Idee als motief, al bij herhaling in deze rubriek is gepubliceerd. Toen ging het om een eindspel studie, waarvan wij U de auteur nu niet noemen. Het is lang niet on mogelijk dat die auteur op het idoo van zijn studie kwam door het zien van de diagramstelingl Aan U de vraag of U deze stelling nu op het eerste gezicht herkent? Opgave 3 is ontleend aan een partij van wijlen Miss Vera Men- chik, de voormalige wereldkam pioene schaken, die In de oorlog tijdens een bombardement van Londen omkwam. De vraag is: Waarom speelde Stahlberg in de diagramstelling 1.Dd3? Hij deed dit vanwege de dreiging 1. Txc3! 2. Txc3 Dxd4f plus 3. Dxc3. Deze aanwijzing moet U enigs zins kunnen helpen bij het vinden van de juiste oplossing. Vera Men- chik had veel talent en boekte overwinningen op tal van de beste grootmeesters en meesters van haar tijd. Ook Euwe behoorde tot haar slachtoffers. De partij tegen Stahlberg won ze echter niet. maar dat heeft weinig met opgave 3 te maken. OPLOSSINGEN Hieronder de oplossingen van de opga ven uit de rubriek van 30 lanuari. (1) KortsjnoiGerman. Hier had zwart tweemaal beter kunnen spelen. Welis waar was 1. Dg5 nog geen fout. maar 1. f4 2. exf4 PxM was veel beter geweest: 3.gxf4 Lxf4 4 De2 Dh4 enz. Maar na t.Khl Dg4 2 Dg2 had zwart absoluut 2. Pxe3! moeten spelen. Men zie: 3.Txe3 Dxe3 4.Ld2 en nü hangt Lh6, maar na 4. Dxd3 4 Lxh6 Dxb3 6. Lxg7t Kxg7 heeft zwart 2 pionnen meer en wint. (2) MarshallSplelmsnn. Zwart won door 1. b2 2.Tc2 (Of 2,Pb5t Kb3 3.Te1 Lc4 4. Pc7 Tc3 en spoedig mat) 2 Tdltll 3.Pxd1 La2 mat. (3) Fryd. ;nVidmar. Wit won aldus: 1.Pxd5ll (Dreigt 2.Pxf6» en Dxh7 mat) 1. g6 2.Pxe7t Dxe7 3.Lxc4 Txc4 4Txc4 bxc4 5 Lg5 en zwart gaf het op want hij verliest ten minste een stuk. 2 2 A s A A A i A A 0 H I Is 4? A A A A A j A A Ia A A A J A A SfA jL £8 A ate A s Wit aan zet maakte goed gebruik van het feit dat de zwarte koning gevaarlijk in het centrum stond. Hoe? f Correspondentie aan de heer A. J. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. Voor beginners Bij het Spectrum in Utrecht is als Prisma 1470 verschenen hel Damboek voor beginners, door L de Rooij (f4.Vooral het accen tueren van het systematischer dammen achten wij een waardevol le bijdrage. Teveel wordt door be ginners maar lukraak geschoven en bestaat er bij deze groep wanbe grip omtrent de spelregels. Er wordt In dit boek afgerekend met die vaak vastgeroeste, onjuiste in terpretaties van de spelregels. In de tot nu toe verschenen damboeken lag het tempo voor de student als regel veel te hoog. De Rooij wil niemand afschrikken en heeft het tempo aangepast aan zijn ervaringen als docent in jeugd clubs Van harte hopen wij dat de practijk zal leren dat hi| hiermede in de roos heeft geschoten. De Rooij gaat in 188 pagina's door de stof heen; 210 dlagram- R. PALMER men en 90 opgaven per diagram verluchten dit werk, dat wij hoog aanslaan en dat mooi aansluit op de juist beeindigde Teleac-curscs. In zijn opvattingen bijv. ten aan zien van het repeteren van het ge- leerdesluit hij aan bij die van R. C. Keiler, in diens boek, dat eveneens In de Prisma-reeks ver scheen. Uit de praktijk deze standen: (1) Zwart: 3. 13. 15, 19. 26. 27. 28. 36. Wit: 30. 35. 37. 38. 39, 42. 43. 47. 15—20; 39—34. op 13—18 zou volgen 38—33 28x48 30—25 48x30 35x31 36x27 25x14. Op 19—23 eveneens 38—33 28x48 30—25. Op 20—25 43—39 27—31 30—24 19x30 35x24 en met de volgende zet 3832, "daarom" speelde zwart 20—24; 43—39, 27—31; 3832 plus 1 (Halve finale lands kampioenschap). S. J. VISSER Wit «peelde hier 1. Dd3, waarop zwart met 1. Lc7 antwoordde. Wat was hier oniulst, en waarom? (2) Zwart: 2. 8. 12. 13. 15. 17, 18, 22. 24. 26. Wit: 28, 29. 31. 33. 34. 36/40, 44. 40—35? 20—25!; beter was 38—32 29x20 15x24; 34—29, want nu "kan 3832 niet door 2227 31x11 en 12—17, 13—19; 29x20, 25x14; 28—23, 18x29; 33x14, 8x19; 35—30. (3) Zwart: 6. 8. 11. 12, 14, 17. 21. 22, 27. Wit: 26. 31. 33. 35. 36. 39, 43. 47. 49. 8—13 of? 33—28 22x44 31x22 17x28 26x10 44—50 1 0—5 28—33 43—39 33x44 49x40 50-^15 of? 47x41 45x46 en nu maakte wit de handvergissing 35—30 1117 3024 en maakt zwart remise door 4610.In plaats van 3530 was gewonnen: 3631 1117 3127 6—11 en nu 35—30 11—16 30—24 uit. (Uit het Haags kampioen schap). H. SIMONS Sr. Popuiair-kiassiek Een der groten van het wereld podium, Herbert von Karajan, di rigeert de Berliner Philharmoniker op de DGG-I.p. 2563078. Vier klassieke, steeds graag gehoorde werken zijn hierop vastgelegd. Populair is in dit verband een minder gunstig woord, doch de gespeelde stukken zijn zo inge burgerd, liggen zo gemakkelijk in het gehoor dat men ze nauwe lijks anders dan populair kan noemen. Het zijn „Eine kleine nachtmuziek" van Mozart, de be kende „Moldausuite" van Smeta- na, „Bolero" van Maurice Ravel en de magistrale „Valse triste" van Sibelius. Von Karajan is een dynamisch orkestleider, die, zoals men zijn opvattingen heeft leren kennen bijv. uit zijn Tsjaikofsky-vertolkin- gen, van tempo houdt en die vol le aandacht heeft voor de subtie le details. Dat hij deze overbe kende muziek brengt op een wij ze die het gevoel wekt dat ze vernieuwd zijn, zegt genoeg. Deze l.p. zouden we willen rangschikken onder de meest voortreffelijke ontspannlngsmu- ziek, ongecompliceerd en van een grote aansprekende kracht. Benny Goodman Philips heeft onlangs een serie oude Benny Goodman opnamen heruitgegeven. Onder de zestien nummers van de dubbel-lp zijn talrijke bekende successen, zoals Avalon, Stojnpin' at the Savoy, Stairway to the Stars en natuur lijk After You've Gone. De mu ziek werd in 1955 In New York opgenomen tijdens concerten in „Basin Street". Bijynder is dat er destijds een compromis is gesloten tussen Goodman en de technische mo gelijkheden. Goodman wilde een big band voor deze opnamen, maar dat ging gewoon niet. Het werd een oktet, wel genoemd de grootste kleine bezetting waar mee Goodman ooit heeft ge speeld. Wat er ook over Goodman ge zegd mag worden hij speelt swing, verrukkelijk soepel en met veel fantasie Bij de andere ze ven orkestleden waren dan ook mensen als pianist Teddv Wilson, tenorsaxofonist Paul Quichinette en trombonist Urbie Green Jammer is dat de technische kwaliteiten niet erg hooa zijn. De opnamen klinken dof Misschien kan een excuus dat het hier om een heruitgave gaat, aanvaard baar ziin, maar wij hebben ande re heruitqaven gehoord die wel briMant klonken. (845324 25PPY). „Verwording baart ook mij de grootste zorg", meldt mevrouw D. T. te S. Israël ging ten on der als het niet meer leefde naar Gods wetten. Wetten zijn richtingwijzers en zebra's In het verkeer, niet om ons te hinde ren maar tot zelfbehoud aange bracht. Uit liefde gaf God Zijn richtlijnen. Menen we het zelf beter te weten, dan loopt alles uit de hand." „De wetsverachting heemt toe: homofiele „huwelijken" worden ingezegend, in het openbaar worden middelen ver kocht zodat de jeugd zich kan uitleven. Ons lichaam is een tempel van de Heilige Geest. Zij wij geen zout meer of licht der wereld? Wij christenen moeten onze stem daartegen verheffen". Bezuinigen, moeten we min der kopen of moeten de levens middelen minderkosten? Dat vindt een lezer uit Sliedrecht een probleem. „Het zou goed zijn als we zuinig waren met drinkwater, het kost veel om het te zuiveren. Prijzen verla gen is beter dan lonen verho gen. Bezuiniging zou ook zijn als minder mensen zich ziek melden, wegwerkers en bouw vakkers sneller afbouwen: dan zouden huizen goedkoper en.de wegenbelasting minder kunnen zijn." „Er zit weinig schot in de huizenbouw", vindt mevrouw V. d. M., Dordrecht. „Als je ziet hoe ze de lijn trekken, 't is on verantwoordelijk. Werkdagen worden steeds korter. Eer de mensen gaan werken, staat de zon al aardig hoog. Als we er zelf niet mee tobben, dan onze kinderen wel: inwonen voor en na. Ik ben niet voor de pil maar bij inwoning zou Ik er milder tegenover staan". (Woning nood: ook een vorm van ge- boortenregeling!) „Medezeggenschap?", zegt de heer Van E. Dubbeldam: „een werknemer denkt vaak dat omzet verdiensten zijn. Je moet als werkgever altijd iets achter de hand houden om tegenval lers te incasseren. Een werkne mer weet wat hij uit kan geven, dat weet een werkgever nooit. Willen werknemers ook het ver lies helpen dragen aan het eind van het jaar? Wie draagt de zorgen: de werkgever; de werk nemer is alleen goed om de winst te delen zo die er is. Ja, lief zijn voor een ander, maar niet ten koste van je bedrijf". Een werkgever uit Dor drecht: „de lasten op het be drijf zijn voor ons niet te dra gen. Zit je diep in de schuld, dan ga je eraan, al probeer je het zolang mogelijk vol te hou den. Ik zou willen dat Ik mijn werknemers f500,per week mocht betalen en dan van alle verdere lasten over de lonen als kindertoeslag en vakantie bonnen afwas. De werknemers zouden dan van de belasting een aanslag moeten ontvangen en ik als werkgever was er af. Werknemers willen steeds meer loon, kortere werkdagen en zijn nooit tevreden". „Verbeter de wereld, begin bij jezelf", kreet van een moe der uit het westen. „Er is te weinig begrip voor de mede mens. we hebben geen eerbied en liefde voor elkaar, zowel in de kleine wereld om ons heen als de~ grote wereld ver weg. De éne mens die de ander doodmaakt vlakbij in je flat, en ver weg op de oorlogsvelden. We hebben geen eerbied voor het ongeboren kind, of voor het kind in de sfeer van: moeder is thuis en wacht op je. Leer het kind jong eerbied voor mens en dier, zodat ze respect krijgen voor al wat groeit en leeft. Wij moeders moeten dat aanleren." „We weten wat er hapert. Het is een smartelijk weten bo vendien, maar het dient gezegd: er is geen oplossing voor deze aarde. Haar blijft beschoren de onvolmaaktheid. Vandaar dat men vele eeuwen barstensvol zit met vragen en niet gehono reerde oplossingen. Koesteren we de gedachte dat meer hu maniteit tot ontplooiing zou moeten leiden, dat is dit een vertekend beeld. „Dialoog" zegt ons week na week eigenlijk: deze wonde is er maar we kun nen slechts constateren. Zonde, ziekten, en onwilligheid tot het goede, doen ons uitzien naar die Ene die wetend van onze toestand In onze ellende kan komen," aldus de heer K. Gel derblom, Nieuw Lekkerland. Volgens mevrouw Van Vul pen, Goor moet eerst aandacht worden besteed aan medemen selijkheid. „Van hieruit zouden diverse problemen al heel ge makkelijk worden opgelost. Het tweede vind ik de woningnood. Met meer medemenselijkheid zou het niet voorkomen dat er huizen met vijf tot zeven ka mers bewoond worden door één of twee personen. Gelukkig zijn er nog mensen die trouw lustige jongelui aan woonruimte helpen en zich van harte ver blijden als in zulke gezinnen jong leven komt." „Milieuverontreiniging is ook al terug te voeren tot het meer aan anders gezondheid denken. Het lijkt een vrome wens, dat er over de hele wereld ontwa pening zou komen. Het verwon dert mij dat bij betogingen de politie, die niet anders doet dan haar plicht, op de gemeenste manier wordt afgeranseld. Hoe kan je streven naar vrede en ontwapening en vrede als je zelf agressief bent?" 68 Toen Vera aan de Newakant het paleis uitkwam, bleef ze cv staan terwijl ze nadenkend om zich heen keek. "Waar kom jij vandaan, duifje?" vroeg een dronken soldaat gri zend. "Als je mij soms zoekt - hier ben ikl" Vera keek hem aan en de soldaat zweeg. Toen liep zij langs h< heen en dook onder in de luidruchtige menigte. "Cort wasmi - dat de duivel haar hale!" mompelde de solda "Van adelZo kan alleen iemand van adel je aankijken, naar hel met haar!" Toen nam hij een ferme slok uit zijn fles en vergat haar. Vuur en dood en een lange, duistere wegIk ken hem niet, weet niet waar hij je heen zal brengen Eigenaardig, dacht Vera, terwijl ze snel langs de Newa liep, lan de grote paleisbrug, verder door de uitgestorven duisternis aan andere kant van het plein. Eigenaardig dat zij zich juist nu wt de raadselachtige woorden van de oude zigeunerin herinnerd Deze voorspelling hoorde bij het verleden en het verleden wi dood. Voor altijd dood. Het uur nul... Nu begon er een nieuwe toekomst. Vol onzefc heid, vol vragen Toekomst ook voor haar? Ook voor mij, zei Vera tegen zichzelf. Wat er ook gebeurd is wat er ook zal gebeuren, ik ben er, ik moet levenIk moet het. Het lawaai achter haar werd zachter en zachter. Ze bleef sta^ leunde tegen de leuning en staarde naar beneden naar de rivier. Een eenzame, mat schijnende straatlantaarn spiegelde zich in vettige, traag stromende water. LevenMoest ze dat werkelijk? Wat betekende het eigenlijk te leven? Waarom klampten de mensen zich daar zo aan vast, ofscho het leven hen niets anders bracht dan pijn, leed, smart en de en zekerheid aan dat leven verbonden: die van de wanhoop. Haar moeder was dood. Haar vader. Alexander, ja, ook hij v dood, vast en zeker was hij doodDood op het kleine eiland. Orloff was dood, de man, wiens gezicht al begon te verbleken in h; herinnering, ofschoon zij het amper een uur geleden nog levend, chend, sprekend had gezien. Dood. Thuis. Geborgen in 'de duisternis, óeborgen in de dood. Zou het niet veel eenvoudiger zijn al deze mensen te volgen. volgen in hun geborgenheid, naar huis Een stap maar, dacht Vera. Slechts één laatste besluit eü een ko doodsstrijd en danRust, stilte, Zacht wiegend in de barmharti vergetelheid brengende armen van de dood. Was dat nu het verlangen naar de dood waar ze zoveel over 1) gelezen, waar nergens zoveel over werd gesproken als hierin Ruslai Nee, nee! zei Vera huiverend tegen zichzelf. Dat niet, grote G< help mij een uitweg te vinden, alleen dat niet! Ze moest weg. Weg van deze rivier met haar zwarte, lokken diepte, weg uit deze moordende stad, weg, alleen maat weg 1 Ze deed een stap achteruit, keek om zich heen alsof ze uit e droom ontwaakte en sloeg - eerst onbewust en vervolgens toen h| doel haar duidelijk voor de ogen stond, snel en vastbesloten Iopeod de weg naar het Baltische station in. (WORDT VERVd We kennen natuurlijk allemaal het grapje, dat zuid opent met zeven klaveren, waarna west, die alle ruitens blijkt te hebben, zeven ruiten biedt, noord zeven harten en oost schoppen. Dat is natuurlijk een zo weinig, zeg maar nooit, voorkomende omstandigheid, dat we het grappige ervan inzien; natuurlijk is zeven sans atout een onmogelijke zaak! Overigens komt het trouwens toch weinig voor dat meteen al een eindbod wordt ge hoord. Dat is niet vreemd, daar op dat tijdstip nu eenmaal nodige informatie ontbreekt. Toch wordt nogal eens een schot voor de boeg ge lost, zoals hier door de noordspeler, overi gens op een sterke kaart: B 7 4 2 V B 3 2 B 9 8 H 7 Een klaveren van zuid is een gewoon ope ningsbod, maar het antwoord zeven klaveren van noord vrij ongewoon. Bovendien een bod dat moeilijk te verantwoorden valt, daar noord helemaal niet op de hoogte is van de samen stelling van de zuid-kaart; heeft zuid harten aas wel? Nu blijkt zeven klaveren inderdaad ge makkelijk te maken, althans wanneer in troef wordt gesneden. Toch blijft dit snijden riskant en zullen vele spelers liever zes kl. spelen. Dat eindbod is overigens via verschillende biedingen te bereiken. Noord kan na één kl. vier SA antwoorden, daarmee meteen naar de aas zoekend. Een mogelijkheid i9 ook dat noord drie kl. antwoordt, waarna zuid azen gaat vragen op vier kl. Het nadeel immers van het vraagbod op vier SA hoogte is Immers, dat de bieding wanneer de kaart niet compleet is, snel te Corre«pondent<e aan de heer B. I Burg. Baumannlaen 163c, Rotterd^ hoog zit. Een vraagbod op lager voorkomt dergelijke moeilijkheden. Int wanneer zuid bv. vier SA biedt en ex weten hoeveel azen en heren noord kan hij te hoog eindigen. Noord an immers met vijf sch. (drie azen), waa vijf SA zes ruiten volgt (één heer). I zuid niet meer terug naar zes kl., wa! genomen het beste eindbod is, al k^ natuurlijk de kans meenemen dat k| heer valt. Inderdaad zit die in dit spel gunstij wanneer west vier keer de heer heeft twee of drie keer, dan gaat zeven k toch nog doen. Zuid en noord doen ook verstandig aan om op zes klav eindigen. Ook al is zeven kl. te ma wanneer harten heer wordt gemist; liezende harten kunnen dan immers k schoppen $as en vrouw. i E. P. BRONSTRING OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. maglrusleddcr, 11. edel, 12. ergo, 13. net, 14. Leen«, 17. Age. 18. Ir., 19. genegen, 21. es. 22. gek. 23. tel. 25. Sem. 26. ets, 28. tam. 30. kaneel. 31. roebel. 32. Rie, 33. keil, 35. les. 37. ent. 39. til. 41. rs., 43. dinsdag. 46. da. 47. alm. 49. netel. 50. per. 51 Neer, 53. kali, 54. dienstvaardig Vertikaal: 1. menie. 2. ader, 3. get, 4. i.l., 5. Uden, 6. leng, 7. de, 8. dra, 9. egge, 10. roest, 14. lek, 15. eelt, 16. set, 19. gemeend, 20. netelig, 22. genie, 24. label. 25. sar, 26. elk, 27. Sri, 29. mes, 34. eest. 36. brand, 38. tin, 39. tal, 40. karig, 42. slei, 44. nest, 45. deca, 46. Deli, 48. mee, 50. pad. 52. R.N., 53. kr. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermeldén: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van 10 en twee van f 5. KRUISWOORD-PUZZEL Horizontaal. 1. maanstand, 3. sappig, 7. nobel, 10. zandhei slanke toren bij een moskee, 15. vervoermiddel, 17. snoer van et gel. 18. welaan, 19. teken in de dierenriem, 20. kleverige stof, I terblaasje, 23. vreemde munt. 24. lidwoord, 26. houten klepper, 2 rijkskundige aanduiding, 29. zoutziederij, 31, duivel, 33. slede, 3 vallei, 36. water in N.-Br„ 37. wapen, 40 oningewijde, 42. muz 43. wezenlijk, 45. volksnaam van de kauw, 46. dwaas, 47. dui 48. kreet, 50. lynx, 51. rondhout, 53. boom, 55. niet goed doorbak i werelds, 60. teugje, 61. brilslang, 62. doodlopende weg, 63. bevel. Vertikaal. 1. loot, 2. decigram, 4. voormiddag (afk. Lat.), 5.' plant, 6. vogel. 7. voorvoegsel, 8. scheepsvloer, 9. voegwoo 11. dreef. 13. water in N. Br. 14. danspartij, 16 lengtemaa 18. teken dat in de psalmen voorkomt, 21. broeibak, 22. Grieks! 23. soort gebakje, 24. lidwoord, 25. plechtige gelofte, 27. op werk. 29 oprolbaar zonnescherm, 30. achting, 32. akelig, 33. bijb 35. water doorlatend, 38. zangstuk, 39. vogeleigenschap, 41. en (afk.), 42. moeilijk, 44 vers, 46. deel van de dag, 47. baan voor 49. snoer om papieren aan te rijgen, 50. luitenant (afk.), 52. plcj fris, 56. plaats in België, 57. familielid, 58. voorzetsel, 49. numer IIHIIIIIIIIIinillillilllllllllllllllHl1

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 14