„Tele-hulpdienst" voor kijkers met problemen Britten breken met traditie Britse regering neemt g| deel Rolls Royce over Groot werkterrein voor ombudsman Buit overval ABN-kantoor gevonden Aan de auto's ligt het niet Britse troepen in N.-Ierland versterkt Kabouters liraken gebouw Hoge Raad Motie van Kamerleden Invoering van decimaal stelsel Op ec stelt geen datum voor olie wetgeving vast 9 VRIJ,DAG 5 FEBRUARI 1971 Rolls Royce heeft surséance van betaling aangevraagd. De Britse regering zal het bedrijf nu voor een gedeelte overnemen, maar wat er met de werknemers zal ge beuren, is nog een probleem. Een Londense chauffeur las het gisteren in zijn krant, geleund op de motorkap van de Rolls van zijn werkgever. Stroom van vrafjon imtammvn DEN HAAG Binnenkort wordt begonnen met een „tele- hulpdienst" voor mensen die zich met vragen en problemen tot televisie of radio wenden, waar mee deze media geen raad we ten. De hulpdienst zal een scha kel vormen tussen radio en televisie en de bestaande hulp verleningsinstituten. Het experiment wordt uitgevoerd door de Nationale raad voor maat schappelijk welzijn en de Nationale federatie voor de geestelijke volksge zondheid. Aanleiding is de niet meer te stuiten stroom Van telefoontjes en brieven op het programma van Vara- ombudsman Marcel van Dam. De omroepen kunnen de hoeveel heid vragen en problemen niet meer aan. Gekozen is nu voor de speciale dienst, die onafhankelijk van welke Lpmroep ook zal werken. De organisatie wil ook onderzoeken waarom mensen liever en gemakke lijker met hun problemen naar radio of televisie gaan dan naar de profes sionele bureaus. Men start, gezien het experimentele karakter en de beperkte financiële mogelijkheden, vrij klein. Er zullen twee maatschappelijk werkers wor den aangetrokken, alsmede een psy choloog met een „flexibele, creatieve inbreng" en teams van deskundigen. Verder zullen administratieve krach ten voor de correspondentie zorgen. Van het ministerie van CRM wordt een belangrijke subsidie verwacht. Voor het resterende bedrag zal men aankloppen bij het Koningin Juliana Fonds en het Nationaal fonds voor geestelijke volksgezondheid, voorlopig voor een periode van twee tot drie jaar. De hulpdienst zal worden bijgestaan door een adviesgroep, gevormd door mensen uit de hulpverleners-, kran ten-, tijdschriften-, radio- en televisie wereld. Besloten is tot samenwerking met de stichting Correlatie en het radio pastoraat van ds. Klamer. Ook zullen ROME In een anti-fascistische optocht zijn gisteravond in de Ita liaanse stad Catanzaro, de hoofdstad van Calabrië, enkele bommen gewor pen vanuit het hoofdkwartier van de neo-fascistische beweging Movimento sociale .^taliano. Er viel één dode. Acht mensen werden gewond. De po litie had tevoren een tegendemonstra- tie van de neo-fascisten verboden. contacten worden gelegd met de te lefonische hulpdiensten. AMSTERDAM De buit van de bankoverval die woensdagmiddag op een kantoor van de ABN in Amster dam werd gepleegd is gevonden. Het hele bedrag van 40.000 is aangetrof fen op de hotelkamer van de 21-jari- ge Duitse vrouw Y. E., een relatie van de. Peruviaanse dichter S. E. S. C., die op aanwijzing van- een getuige werd gearresteerd. In het gezelschap van de Dutise vrouw werd een Nederlands meisje aangetroffen, die in Duitsland woont. Het is de 21-jarige E. L. B. Via de twee vrouwen leidde het spoor naar twee Duitsers, die ook een rol in de overval hebben gespeeld. Het zijn de 18-jarige T. F. B. K. en de 20-jarièe K. W. D., die nog moeten worden verhoord. LONDEN De Britse rege ring heeft besloten die activa van Rolls-Royce te verwerven die van belang kunnen zijn voor de defensiedoeleinden en voor de programma's van samenwerking met andere landen. De minister voor de voorziening der vlieg tuigindustrie, Frederick Corfield, heeft dit gisteren in het parle ment meegedeeld. De regering zal onderzoeken welke toekomst is weggelegd voor de revo lutionaire RB 211 motor voor de Lockheed Tristar 80, zo zei hij. Er is inmiddels een curator in de in financiële moeilijkheden verkerende Rolls Royce benoemd. De bewindsman zei verder dat de regering geen verplichtingen heeft ten aanzien van het contract van Rolls Royce met de Amerikaanse Lockheed, maar dat zij wel ernstige beraadslagingen zal houden met Lockheed en met- de Amerikaanse re gering. Lockheed deelde mee dat het pas dinsdag had vernomen hoe groot de financiële crisis is waarmee Rolls Royce wordt geconfronteerd. Het overijlde besluit van de raad van commissarissen van Rolls Royce en de onverwachte intrekking van de financiële steun van de Britse rege ring aan dit belangrijke industriële concern heeft Lockheed volkomen verrast. President-commissaris Daniel Haughton vao Lockheed zei dat zijn maatschappij wel op de hoogte was van de technische en financiële moei lijkheden i\ond de levertijden van de RB 211 motor voor de Lockheed Tris tar 80. Men had echter de verzeke ring gekregen dat deze knelpunten opgelost zouden kunnen worden. De Nederlands-Duitse vliegtuigfa briek Fokker-VFW, die de motoren voor de F-27 Friendship en F-28 Fel lowship van Rolls Royce betrekt, toonde zich niet ongerust. „Wij ver wachten geen moeilijkheden ten aan zien van de produktie van deze twee motoren. De verkoop daarvan loop; uitstekend en bovendien ontstaan de verliezen bij een geheel ander onder deel van het concern", aldus een zegsman van Fokker. LONDEN Het debacle van de reusachtige Rolls Royce-fa- brieken is niet te wijten aan de kleine afdeling die de vermaarde automobielen maakt. Die maakte in 1970 een winst van meer dan 60 miljoen gulden. Wat er met de afdeling zal ge beuren weet niemand. De kans is groot dat zij, afzonderlijk, te koop wordt aangeboden. Er worden per jaar 2000 echte Rolls Royces gemaakt. Bovendien fabriceert men de vermaarde Bentley, de soort auto die de minder rijke miljonair zich ver oorloven kan. De Rolls Royce Phantom VI kost in Engeland 14.559 pond (of 125.000 gulden). Voor lieden die het rustiger moeten aandoen is er de Silver Shadow a 85.000 gul den. LONDEN Engeland heeft gister avond zijn troepen in Noord-Ierland versterkt nadat het daar de laatste dagen weer onrustig was geweest. Er is een bataljon militairen (600 man) en een eenheid pantserwagens over gebracht en de komende dagen zullen nog meer versterkingen volgen. Na de ernstige ongeregeldheden in de nacht van woensdag op donderdag, waarbij acht mensen ernstig gewond werden, deden zich in de loop van de dag opnieuw incidenten voor in Be lfast. Bepaalde wijken zijn door mili tairen afgegrendeld, en er wordt in tensief naar wapens gezocht. Brand Dertien mensen kwamen om het le ven bij de brand in de psychiatrische nrichting in Rolde. Hier waren gees- elijk gehandicapten ondergebracht in en houten barak. Volgens de politie ou aan de normale eisen van brand veiligheid zijn voldaan. Veel kennis imtrent deze eisen spreekt er echter liet uit Hier is op ergerlijke wijze met het even van de medemens gesold. Er zal ;een geld zijn geweest om aan werke- ijke eisen van veiligheid te voldoen. Waar is dan wel geld voor? Vraag at aan een minister die met milde land geld uitdeelt aan hen die van iud' ijzer monsterlijke, onherkenbare irullen maken of die verf verknoeien m ons hun waanvoorstellingen aan te ieden. Verder zijn er nog de propvolle uni- ersiteiten en hogescholen. Jammer, lat je dan moet horen, dat tachtig .irocent van de studenten na het eerse ileiiaar ongeschikt blijkt te zijn. Maar ja, ze hebben geprotesteerd, zij us zullen ze wel mogen blijven. En 3tri|an 's'nachts naar de soos en overdag erder slapen. Het belastinggeld moet e iloch op. otterdam J. Ravcstijn PvdA Dè voorstellen aan het congres van e PvdA getuigen mijns inziens van en a-politieke naïveteit zonder weer- j a. Hoe is het mogelijk dat mensen als ^ondeling en Den Uyl, die nota bene ,og het ministerschap bekleed heb- In=|en, zich zo laten kennen. De PvdA heeft zichzelf veel narig- eid bezorgd door zich te storten in rontuur van Nieuw Links. Nu de ude leider, dr. W. Drees, oproept tot ezinning, is de eerste reactie er een an panische angst. Men weel geen vooral niet nu de verkiezingsda nadert. De PvdA, die zich in de nesten ge- lerkt heeft, zou een stembusakkoord ikt ensen met de confessionele partijen. t let de restrictie dat men een binding hu ooraf wil omtrent kandidaat-minis- en een lirgentieprogram. Er zal geen zinnig politicus in de rie confessionele partijen zijn die er )k maar over peinst om op deze ma ler met de PvdA in Zee te gaan. aatstgenoemde partij heeft niets te sen en dit moet zij heel duidelijk we- li Laat die PvdA eerst haar eigen raatje maar eens schoonvegen en pas sarna aan het dragen van regerings- T-antwoordelijk denken, arendrecht P. Dubbeld DEN HAAG Zeven Amsterdam se kabouters hebben gistermiddag hun eigen 'hoge kraak-raad' geïnstal leerd. Dat gebeurde in het gebouw van Nederlands hoogste rechtscollege, de Hoge Raad aan het Plein in Den Haag. Ze wilden op deze wijze de echte Hoge Raad huldigen voor het niet strafbaar verklaren van het ra ken van leegstaande woningen. Het „kraken" van de zittingszaal van de Hoge Raad is echter heel iets anders en ingrijpen van de rechter lijke macht kon dar ook niet uitblij ven. Toen de installatieplechtigheid, die vrijwel onopgemerkt was begon nen, in volle gang was, kwam één der in het gebouw aanwezige substituut griffiers de plechtige sfeer verstoren met de dringende aanmaning de ze tels van president en raadsheren on middellijk te verlaten en aansluitend daarop zich uit het gehele gebouw te verwijderen. Gewillig gaven de „Hoge Kraak- raadsleden" aan dit verzoek gehoor, echter niet zonder als blijk van waardering een voor de procureur- generaal van de hoge raad, mr. G. E Langemeijer, (die destijds ontslag van rechtsvervolging van krakers had ge vorderd) bestemd bosje oranje tulpen achter te laten, alsmede de bef van de „president" van de kraakraad, voorzien van de handtekeningen van alle pas geïnstalleerde raadsleden. De inmiddels gewaarschuwde poli tie behoefde niet in te grijpen. De mascotte voor de komende Olympische spelen in München is Waldi, die ook als speelhond ruimschoots te koop zal zijn. Hier staan speelhond en het „origineel" parmantig naast elkaar. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Beernink zal zo spoedig moge lijk met de voorbereiding van een wetsontwerp over de ombudsman beginnen. Hij be loofde dit gisteren aan de Tweede Kamer tijdens het debat over de eventuele benoeming van een ombudsman. De meerderheid van de Kamer en de ministers Beernink en Polak ver schillen echter nog steeds van mening over de vraag hoe onafhankelijk de ombudsman moet zijn. In de rege ringsnota staat dat de ombudsman al leen klachten mag behandelen met toestemming van de Kamer. De Ka mermeerderheid wil deze parlemen taire zeef niet en heeft haar mening op dit punt. vastgelegd in een motie. Politie met traangasgranaten bewaakt het partijgebouw van de socialistische partij in Reggio di Calabria. Geruime tijd gele den begon de „opstand" tegen het regeringsbesluit, waarbij als provinciehoofdstad Catanzero is aangewezen. Gisteravond gooi den neo-fascisten bommen in een anti-fascistische optocht in Ca tanzero, waarbij een dode viel. LONDEN Maandag 15 fe bruari breekt Engeland met een traditie. Dan zal het oude munt stelsel verdwijnen en plaats ma ken voor een nieuw decimaal stelsel. De eeuwenoude shilling zal gaan verdwijnen; een nieuw pond sterling van 100 pence zal zijn intrede in het leven van de 60 miljoen Britten gaan doen. TEHERAN De buitengewone vergadering van ministérs van de or ganisatie van olie-exportlanden (Opec) is gisteren geëindigd zonder dat een datum is vastgesteld waarop de produktielanden aan de Perzische Golf gezamenlijk wetgevende maat regelen moeten nemen om hun in komsten uit de olie te vergroten. Maar het Perzische ministerie van financiën noemde 15 februari als streefdatum. De oliemaatschappijen zijn ervan op de hoogte gebracht. In dien zij in de tussentijd bereid zijn voorwaarden van de Opec-landen te aanvaarden zullen de olielanden af zien van wetgevende maatregelen. Het is aanvaarden van onze voor waarden of wij zullen doorgaan met de wetgeving, aldus minister Jamshi Amouzegar. We stonden samen bij de bakker. Een heerlijke ouderwetse bakkers winkel, waar het zoet geurt. Ze was net aan het afrekenen, waarna ze een enorme platte doos toegeschoven kreeg. Ze wachtte terwijl ik mijn halfje bruin kocht en inviteerde: „Ga mee, ik heb hier een heerlijke vruchtenvlaai, beginnen we er aan..." Nu was ik niet op visite gekleed. Een oude regenjas, en onder mijn arm een, in een krant gewikkelde, ferme bos prei, die zelfs boven het zoet van de winkel uitgeurde. Maar ook bezat ik wat tijd en dat, zo meende ik, mocht wel gevierd worden. Ik ging mee. We dronken thee en aten vruch tenvlaai. Eén stuk maar. hadden we gezegd met de aanstellerij van vrou wen, die weten dat ze een maat bo ven de veertig hebben. En toen nog een klein stukje na, welk stukje tamelijk groot uitviel. En omdat de vlaai toen zo'n gekke hoek vertoonde nog iets om 'm bij te snijden. En toen was het de moei te i van het bewaren niet meer waard... De vruchten vlaai werd doorspekt met onze conversatie. Vrouwen noemen dat „bijpraten". Het duurde langer dan even aan wippen. Het werd. laat ik eerlijk zijn, een verschrikkelijk lange en bovenal ge zellige kwebbelpartij, waardoor alle dagelijkse zorgen wegebden, bedol ven werden onder de vlaai... Misgreep Eindelijk stond ik weer in de gang bij de kapstok. „Mijn prei", dacht ik, „gelukkig dat die zo stinkt, kan ik het niet vergeten". In de kamer commandeerde de te lefoon en ijlings schoot mijn gast vrouw naar binnen. Ik deed een greep ln de weibela den kapstok. Waar was mijn mantel toch? Ha, daar zag ik wat schemeren, mijn lieve goede zwarte bontjas, waarmee ik onafscheidelijk de win ter aan het doorkomen ben. Wel gek, dat al die andere kle dingstukken er over heen hingen, er was toch niemand na mij binnenge komen... Ik plukte zo het een en ander van de haken om bij mijn mantel te ko men. Deed een greep naar het bont toen zij terugkeerde... „Dat heb je vlug gedaan", zei ik prijzend, „ik wou er net stilletjes van door gaan..." Ze keek me ietwat vreemd aan en zei met een bijzonder toontje: „Met die mantel..." Ik, stralend: „'Ja, 3ie is fijn hè?" Ze knikte: „Heerlijk ja, maar weet je dat die van mij is...?" Met één greep had ze mijn oude verschoten regenjas te pakken: „Dat had jij aan..." Ik zal er nog eens op visite moe ten... met een bosblommen en in mijn eigen zwarte dierenvel.... Aan deze historische dag hebben de Britten de naam ,.D-day", „decimali sation day" gegeven. De waarde van de nieuwe penny wordt gelijk aan 2,4 oude pence. Het oude shillingstuk, de „bob" is een geldstuk van 5 nieuwe pence gewor den. Beide bronzen decimale munten zijn sinds april 1968 al in omloop. In verband met de overgang naar het decimale stelsel zullen alle banken, deviezenmarkten en effectenbeurzen in Engeland van donderdag 11 tot maandagmorgen 15 februari zijn ge sloten. Alleen de bankkantoren op de luchthavens en rn de havenplaatsen zullen ten behoeve van de reizigers geopend blijven. Begin 1966 besloot de Engelse rege ring over te gaan tot de invoering van het decimale Istelsel. Na goedkeu ring van het parlement werd een commissie ingesteld, die de overgang van het nieuwe stelsel moest voorbe reiden en de bevolking met de nieu we munt vertrouwd maken. De „Decimal currency board" heeft hiertoe het afgelopen jaar een zeer intensieve reclamecampagne gevoerd. In de pers, voor de televisie en op de scholen is de opzet van het nieuwe muntstelsel vele malen duidelijk uit eengezet. In totaal zijn er 20 miljoen 1 handleidingen verspreid. Ondanks deze voorlichting bleek eind vorige maapd dat vier van de tien Engelsen nog steeds niet wisten wat de waarde van de nieuwe penny was; 7 miljoen Britten wist zelfs niet dat in het nieuwe pond 100 pennies zitten. Dc Britten bleken niet zo erg en thousiast te zijn over deze verande ring. Men vreest dat zij gepaard zal gaan met een prijsstijging, omdat er bij de omrekening van de oude naar de nieuwe eenheid zal moeten wor den afgerond. Voorstanders zien in de invoering een goede stap in dc richting van de Britse toetreding tot de EEG. I „Wij hebben geprobeerd de verhou ding tussen de ombudsman en het parlement zo goec1 mogelijk te« rege len. Is de Kamer het niet met ons eens en neemt zij de motie aan, dan zal de regering daar rekening mee moeten houden", aldus minister Beer- nink. Hij wees er daarbij wel op dat een volgend kabinet, het wetsontwerp voor invoering van de ombudsman bij de Kamer zal moeten indienen. Werkterrein Een ander discussiepunt was het werkterrein van de ombudsman. De regering wil dat werkterrein beper ken tot de klachten van mensen te gen de centrale overheid, terwijl de ondertekenaars van de motie, in prin cipe ook de klachten tegen de lagere overheidsorganen door de ombuds man willen laten behandelen. Minis ter Beernink stelde zich voor dat de lagere overheden zelf wel een om budsman kunnen aanwijzen. t De KVP'er mr. Boot, die de niotie mede heeft ondertekend, vroeg zich toen af of de passage in de motie, waarin om een ruimer werkterrein wordt gevraagd, niet kan worden ge schrapt. Hij zal zich met zijn fractie over deze zaak opnieuw beraden. De invoering van een ombudsman staat in nauw verband met de vraag welke taak en bevoegdheden de al bestaande commissies voor de ver zoekschriften van beide Kamers moe ten krijgen. Deze commissies willen een uitbreiding van deze bevoegdhe den: met name willen zij het enquê terecht verkrijgen. De socialist drs. Franssen, voorzitter van de Tweede- Kamercommissie, diende hiervoor een motie in. Beide moties zullen vol gende week in stemming komen. Voor enkele centen mé^r per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9