De doordrukker. Laat cle NOS leren van eigen fouten TV-commentaar Huisartsen willen 20 procent meer vragen W.vj KWESTIE-CALLE GESUST Samenspel Redactie van vrouwenblad gaat heen tadio-Moskou |)oos op NOS Boek Vestdijk als tv-serie Istizin 9 DINSDAG 2 FEBRUARI 1971 I\ Tan onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De rust in ilversum is teruggekeerd: de I vestie-Lino Calle is gesust. In 'Xe is er na het opjagen van :hte stofwolken niets gebeurd: ille heeft na een zg. „verbeide nd gesprek" zijn werk gewoon nnen voortzetten en als de OS nu maar eens heeft qe- •rd van eigen fouten, zullen Ike kwalijke zaken riiet meer orkomen. Iet was echter heter geweest, wan- 'r mr. W. J. A. Wagenaar. radió- tgrammacommissaris in de Raad i Beheer van de NOS, zich wat er had beheerst en zijn onberaden j van tevoren met zijn besturende eaa's, had besproken, let tuas eigenlijk te dol, want op persconferentie verzekerden zowel Wwenaar als voorzitter (van ad van Beheer en van bestuur) E. Schüttenhelm, dat zij alleen het ite voorhadden met Lino Calle, sentator van het NOS-radiopro- imma voor Spaanse gastarbeiders. ROLLEN Uit de mond van de voorzitter mk dat beter dan uit die van mr. loenaar, die eigenhandig door het iriiven van pen brief waarin hij nder meer Calle bedankte voor dere medewerking (en dat op ande voet) de zaak aan,het rollen e i gebracht. Want de Raad van Beheer liet en 18 ic de programmacommissaris met a beslissing vallen. „Met algemene mmen" werd besloten, eerst de Ter Calle te „horen" en daarbij de ken van wel of niet politiek ageren is rustig te bespreken. „Algemene" tekent in dit geval, dat mr. Wage- *i ar zich moest neerleggen bij de te- astand van alle andere leden. )it verdriet'p gebeuren had mr. igenaar zichzelf kunnen besparen ien hij niet zo overhaast en zonder rleg was te werk gegaan. Haar dan had men ook flink wat odige opspraak kunnen vermij- Het bleek natuurlijk, dat er met o Calle heel best was te praten en dat men uitstekend kon komen tot bepalingen wat de informatie betreft. Een ander euvel bij dergelijke kwesties is de overdreven „discretie" welke de NOS meent te moeten in acht nemen. Kwasi-openlijk be spreekt men de zaken met daartoe uitgenodigde journalisten, die dan bijv. wél vernemen dat een Nijme- genaar" zich over de voorlichting van Calle had boos gemaakt, maar om trent de identiteit van die klager in het duister moeten tasten. BESTAAN Natuurlijk komt dan buitende NOS om die naam toch aan het licht (drs. Frissen, vertaler Spaans en Por tugees voor het bedrijfsleven), maar de indruk wordt gevestigd, alsof zo'n klager eigenlijk niet eens bestaat. Openheid, openheid, wij kunnen er niet genoeg op aandringen. Wanneer het een eerlijke zaak betreft, moeten er geen dingen achter de schermen worden gekoesterd. Hopelijk leert de NOS fiks uit deze les, waar het zelf gemaakte fouten betreft. Men kan niet twee partijen tegelijk de hand boven het hoofd houden en daarbij verbaasde publiciteit en de nodige verrassingen ontlopen. Het ruiterlijk erkennen van een fout siert meer, dan het verbloemen ervan. AMSTERDAM De gehele re dactie van het maandblad De vrouw en haar Huis en twintig medewerkers hebben collectief per 1 maart ontslag genomen. De bezwaren van de redactie rich ten zich tegen het beleid van de uit geverij Strengholt, die het blad enke le maanden geleden overnam van drukkerij De Boer in Hilversum. Strengholt besloot om commerciële redenen het blad (12.000 abonnees) in plaats van eens per maand eens in de twee maanden uit te geven en boven dien het gezicht te moderniseren. Volgens hoofdredactrice drs. M. G. Schenk, die al sinds 1939 de leiding van het blad heeft, is de redactie het niet eens met de kritiek van Streng holt dat het redactionele beleid het hia<5 op de rand van de afgrond heeft gebracht en de image bij de adver teerders op een miserabel peil heeft gebracht. Ook is zij het er niet mee eens, dat de mededeling over de ge wijzigde verschijning pas in het fe bruarinummer mocht worden opgeno- en. De heer A. de Bruin van Strengholt zegt het een „zielige affaire" te vin den voor mevrouw Schenk. Volgens hem heeft het blad een vergrijsde le zerskring, reden waarom hij het op een modernere leest wil schoeien. de scala van sociale proble men in welvarend Nederland werden gisteravond zowel bij NCRV als Vara enkele zaken die er niet om logen, gesignaleerd. En dat nog afge zien van het meest urgente: de sleep bootstaking in Rotterdam, die door beide omroepen duidelijk werd toege licht wat achtergronden en actie be treft. Er was sprake van goed samenspl tussen beide actualiteitenrubrieken: Hier en Nu ging tot aan het overleg met wethouder Viersen, Achter het Nieuws vatte de draad op na het ge sprek dat niet tot de gewenste resul taten leidde en liet verder de heer A. de Boon, tweede voorzitter van het NW, aan het woord. Hier en Nu vestigde de aandacht op de clubhuizen in grote steden, die met sluiting worden bedreigd omdat de subsidies te laag zijn nu er be- roepspersoneel in werkt. Kinderen en opgroeiende jeugd zowel als leiders konden hierover hun misnoegen uit spreken. Bij de Vara diende, middels be spreking van de oppositienota bejaar denbeleid, vers van de pers, een nieu we visie op de bejaardennota. Ten slotte zagen wen een en ander van Willy Brandts bezoek aan West-Be- rlijn. Een goede reportage van Johan van Minnen. Milly Scott verscheen bij de Vara in een eigen Latijns-Amerikaanse show en toonde dat ze bij de Slees- wijkrevue aan personality heeft ge wonnen. De show was niet groot, maar Milly schotterde in de ene crea tie na de andere en zong dat het een lust was. Bij de NCRV beleefde het nieuwe amusementsprogramma „D'r op en d'r an" ,een betere derde aflevering, gebaseerd op „het uiterlijk". Er wa ren originele interns zoals de ontmoe ting van Enny de Leeuwe met haar dubbelganster, de man met de drie e- nen en het probleem van kleding voor verarmde adel, een tragi-komis- che noot die keurig tussen humor werd geschoven. Het programma begint iets eigens te krijgen en getuigde in elk geval van bijzonder veel toewijding bij het zoeken naar onderwerpen. Van avond is hij weer te zien in AVRO's Toppop: Gilbert O'Sulli- van, de jonge pianist-zanger (jie als een komeet is omhoog geschoten aan de sterrenhemel van de showbusi ness. Nog altijd compleet met zijn „armoe-imago"petje, vestje, over hemdje met afgeknipte mouwen, bretels en kapsel, ouderwets „om de pot geknipt". Hier zit hij in zijn zondagse pak": vijftig jaar geleden gala voor een nette jongen, nu „ar- moede-dos". Maar Gilbert speelt piano en dat vormt zijn eigenlijke imago. 'ARIJS De uitwisselingspro- mma's tussen radio-Moskou en de JS zullen na slechts één uitzending I rden stopgezet. Radio-Moskou heeft en weten voorlopig van deze pro- simma's te moeten afzien in verband (t een te overladen schema. )e NOS gelooft dat haar verzoek in het wteede programma infor- i tie te geven over de positie van de in de Sowjetunie'bij radio-Mos- niet in goede aarde is gevallen. tadio-Moskou heeft ook laten we- dat er geen enkele aanleiding is van de positie van de joden in sland een zaak te maken, omdat de )lieke opinie in Nederland, te oor- naar de reacties op het proces Leningrad, slecht geïnformeerd is de werkelijkheid in de Sowjet- aldus radio-Moskou, )e serie uitwisselingsprogramma's sen radio-Moskou en de NOS was ireengekomen in het kader van het tureel verdrag. HILVERSUM Na de beëindiging van de tv-serie De Kleine Waarheid (begin 1972) wil de NCRV het boek De Koperen tuin van Simon Vestdijk als feuilleton op het scherm gaan brengen. Het wordt voor de televisie bewerkt door Yvonne Keuls, die ook Couperus' De kleine zielen bewerkte. De bezetting van de rollen is nog niet bekend. UTRECHT Particuliere patiënten brengen de huisarts minder op dan ziekenfondspatiënten. Het verschil is ongeveer 20 procent. Tot deze conclusie kwam gisteren de nieuwe voorzitter van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV), dokter F. H. M. Bierens. Op een persconferentie zei hij dat „deze omgekeerde discriminatie" tus sen particuliere en ziekenfondspatiënten was ontstaan door het achterblijven van de parti culiere tarieven. Dit als gevolg van de prijsbeschikkingen van het minis terie van economische zaken, die sinds 1967 geen gelijke tred meer houden met de CBS-index voor de lonen. De achterstand van de particuliere tarieven bij de loonindex zou lussen 1967 en nu al tot ongeveer 25 procent zijn opgelopen. Waarom de algemene trend door de huisartsen niet -mag worden gevolgd is volgens dokter Bierens door het ministerie nog nooit duidelijk toegelicht. De particuliere tarieven liggen per verrichting wel hoger dan de fonds tarieven, maar dat verschil wordt volgens de LHV tenietgedaan door dat behandeling van een particuliere patiënt meer tijd vergt. Pensioenen Bovendien is er kans dat het par ticuliere tarief met ƒ2 a ƒ2,50 extra omhoog moet. Dat houdt verband met het uitblijven van een regeringsbeslis sing over de vrijwillige pensioenrege ling. Beloofd zou zijn dat het zittende kabinet nog een beslissing zou nemen en eventueel zelfs voor de huisartsen een noodwet zal ontwerpen. De LHV is de eerste groep van vrije beroeps beoefenaren die zelf een dergelijke pensioenregeling heeft vastgesteld. De LHV heeft de indruk dat dit een politieke vertraging is: deze (wettelyk verplicht te stellen) pen sioenregeling heeft vérstrekkende ge volgen voor alle vrije beroepen. Het omstreden punt is of de pre mie net als die voor de bedrijfspen sioenfondsen afgetrokken mag wor den voor de inkomstenbelasting. Als er toch een fiscaal nadeel blijft, moe ten de particuliere tarieven, maar ook de fondshonoraria, omhoog. Vanavond te zien Ned. 1 KRO 7.05 Wij, Heren van Zichem, deel 14. 8.21 Andy Williamsshow. 9.11 Brandpunt. 9.36 Paul Vlaanderen: De filmster. 10.26 Amerikaanse documentaire over de neger-burgemeester van Fayette, Charles Evers. Ned. 2 AVRO 7.30 Toppop. 8.21 Peyton Place. 9.10 Artiesten-gala in Parijs. 10.05 Actualiteiten in Televizier. Vanavond te horen Hilversum 1 KRO 8.00 Mixtuur van eigen (klassieke) opnamen in stereo. 8.45 Serie Ons kind onze school. 9.30 Kunstrubriek Babel. 10.50 Kontekst, discussiemagazine. 11.15 Sticker. Hilversum II AVRO 7.35 Vanavond, gevarieerd amuse mentsprogramma. 10.55 (NOS) Eigentijdse muziek, daarna Horizon: Aziatische snaar- en tokkelinstrumenten. Vriendelijk verzoek om niet zelf het abonnements geld te gireren, maar de acceptgirokaart af te wachten, en uitsluitend daarmee te betalen. Kapitein fluisterde ze verbouwereerd. "Kapitein Orloff, waarGrote God Ontzetting overviel haar. Ze was alleen. En toen hoorde ze boven het razende kloppen van haar hart en haar gejaagde ademhaling uit een eigenaardig schurend geluid. Het kwam van buiten, het klonk alsof er een zwaar lichaam over stenen tegels werd getrokken, het geluid kwam dichterbij Als gehypnotiseerd, ondanks haar angst niet in staat zich daarvan los te maken en ondanks de allesoverheersende wens weg te lopen, weg van dat gruwelijke dat ze zou zien, gewoon weg, zo ver moge lijk weg, liep Vera terug de poort in en keek op de binnenplaats. Kapitein Orloff lag slechts een paar passen van haar vandaan op het plaveisel. Steunend op zijn armen, zijn benen krachteloos achter zich aan slepend, trok hij zich langzaam vooruit. Zijn bleke, van inspanning vertrokken gezicht met een omhoog getrokken bovenlip boven zijn op elkaar geklemde tanden keek haar recht aan. Hij liet een breed, bloe dig spoor achter zich na. "Gaat u - weg - snel!" hijgde hij toen hij Vera zag. "De kleine deur - meteen rechts - ga nou - gaat u nu 1" "Een jonker - zo'n verdomde jonker!" riep ergens een stem. Een andere stem gaf hem antwoord. Passen kwamen aangerend. Het ge dreun van een zware motor naderde en echode hard tussen de muren van de binnenplaats. "Voor de duivel - smeer 'm nou!" schreeuwde de kapitein, het klonk als een machteloos, wanhopig gesnik, een bevel en een verzoek tegelijk en een laatste smeekbede. Toen begaven zijn armen het, hij viel op zijn gezicht, probeerde zich nog een keer tevergeefs op te rich ten en draaide zich tenslotte verstikt kreunend op zijn rug. Vera liep naar hem toe zonder zich iets van de mannen aan te trek ken die nu van alle kanten aan kwamen lopen. Ze knielde naast de stervende man neer, boog zich over hem heen, tilde zijn hoofd op en drukte hem tegen haar borst. "Waarom niet - weg - weghoorde zij hem mompelen, de woede was echter uit zijn stem verdwenen. "Ik moet toch - het is tevergeefs - het is zo eigenaardig zacht - zacht en die kleuren - ster ven "Nee zei ze terwijl zij haar gezicht tegen het zijne aan drukte, "Niet sterven - slapen "Slapen - maar ik zou graag willen weten - de vraag - de vraag - ik wil weten Zijn lichaam veerde omhoog in een laatste trillende kramp, strekte zich en verslapte. "Hij is dood", zei een stem terwijl een hand naar Vera's schouder greep en haar omhoog trok. Andrej Paddas. "Is dat kapitein Orloff?" vroeg hij met een blik op de dode man. "Wat wilde hij van u? Waar wilde hij u heen brengen?" Vera gaf geen antwoord. Zwijgend keek ze de magere man met zijn bijziend knipperende ogen achter zijn ronde brilleglazen aan en het leek alsof zij hem hele maal niet zag. Hem noch een van deze andere mannen die om haar heen stonden en haar met schuwe blikken aankeken. Ze bleef staan, onbeweeglijk, met een bleek, als uit marmer gehouwen gezicht, ter wijl in haar binnenste de leegte van de dood heerste. CWordt vervolgd) Als de stoelgang.meer 'n moeilijke zit wordt, helpt hij pijlsnel. De doordrukker van Istizin. Laxerende tabletten in doordrukstrip. Handig. Verstandig. Tabletten met 'n beschermend laagje. Aktief op de plaats waar 'n beetje hulp dringend nodig is. Istizin tabletten. Gewoon de beste oplossing. radio vanayomi Hilversum I 402 m.: KRO: 1.30 Nieuws: 18.41 Actualitei- en; 19.00 (S) Licht ensemble solisten; 19.45 Evangelie onder masker, godsdienstige ïzing; 20.00 (S) Mixtuur van igen opnamen: moderne en lassieke muziek: 20.45 Ons .ind- onze school, pedago- ich programma; 21.00 Klas- iek strijkkwartet (gr.) 21.30 abel: kunstkroniek: 22.25 verweging; 22.30 Nieuws; '.40 Den Haag vandaag; 22.50 iontekst: magazine waarin op e dingen wordt doorgepraat; .15 (S) Sticker; licht platen ogramma: 23.55-24.00 Nieuws; Hilversum II 298 m.: AVRO; Nieuws; 18.11 Radlojour- 18 25 (S) Licht Instru- lentaal ensemble: 18.55 (S) Band Beat; Dansorkest 'he Skymasters; 19.25 Paris parle; 19.30 Nieuws; 19.35 vond; gevarieerd pro- ma; 22.30 Nieuws: 22.38 lededellngen: 22.43 Radiojour- aal. NOS: 22.55 (S) Signaal: Ituzlek van eigen tijd; 23.35 lorizon: Aziatische snaar- en Dkkellnstrumenten. 23.55-24 00 'leuws. ton. STER: 19.55 (K) reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal; STER: 20.15 (K) Reclame; KRO: 20.21 (KI Andy Wllliams- Show: 21.11 Brandpunt Special. 21.36 (K) Paul Vlaanderen: llteiten; 13.25 Speelruimte, ge varieerd programma met om de ca. 13.45 Gesproken portret; ca 14.00 Operettewereld; ca 14.35 Kinderkoor: ca 14.50 De ande- dialoog; ca. aam van nu; profiel ln muziek; 16,00 Nieuws: 16.03 In mijn tijd, ge sprek ca. 16.30 In de Toon zaal: muziekprogramma voor de jeugd: 17.02 NOS; oude het en tuinbouw; 12.30 Nieuws; ders maken muziek: harmo- NOS: 12.41 Actualiteiten; 13.00—13.05 gazine; VARA: 17.40 Nederlan- ters; 9.50 Vier eeuwen muziek; 10 15 Voor de vrouw; 11.00 re comparant. Nieuws; 11.03 Aktua-Magazine: 15.40 Een grote i nieuws, nieuwtjes, reportages, commentaren en muziek. KRO: 12.00 (S) Van Twaalf tot 22.56 (K) Journaal; TELEAC: Raden maar...); 14.00 Hulsbe- (K) reclame: NOS: 18.55 (K) Journaal; STER: 19.00 (K) Re clame; NOS: 19.05 Den Haag vandaag; 19.10 Kunstrubriek; AVRO: 19.30 Top-Pop: muzi kale Show: STER: 19.55 (K) Reclame: NOS; 20.00 (K) Jour naal. STER: 20.15 (K) Reclame; AVRO: 20.21 Peyton Place, TV- feullleton. 21.10 (K) Artiesten- gala; 22.05 AVRO's Te;evizier- Magazlne. NOS: 22.55 (K) Jour naal. TELEAC: 23.00-23.30 (K) En Francais - les 4 (herh.) Nieuws: 16.03 Voor de kleu ters; 16.15 Voor de jeugd; 16.30 (S) Jeugdland; jeugdprogramma; en Bloc: actueel programma met muzikale Illustratie; Hilversum III. 210 m.: AV RO: 9.00 Nieuws; 9.02 Lichte platen; 10.00 Nieuws; 10.03 Ra- gevarleerd dlojournaal; 10.06 Arbeidsvita- mlnen; (ïi.oo Nieuws); 12.00 Nieuws; 12.03 Platenprogram- (Overhelds - voorlichting: ma; 13.00 Nieuws; 13.03 - 13.06 17.50-18.00 Samenwerking met Radiojournaal); 14.00 Nieuws; ontwikkelingslanden; televisie I \VWO\D i Televisie/Nederland I: NOS: B.45 (K) De Fabeltjeskrant; Hilversum I. 402 m.: NCRV: 7.00 Nieuws; 7.11 Het levende woord; 7.16 (S) Op het eerste gehoor: klassieke muziek (gr.) (7.25 Horen en zien; 7.30 Nieuws; 7.32-7.50 Hier en nu: actualiteiten); TROS; 8.00 Hilversum II. 298 m.: VARA: 7,00 Nieuws en ochtendgym nastiek; 7.20 (S) Dag woens dag!: muziek en Informatie. (7.33 Van VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws; 8.11 Actualiteiten; 8.23 (S) Dag woensdag (ver volg); 9.00 VARA-radioweek blad voor de woensdagoch tend, gevarieerd programma met om 9.35 Waterstanden; om 9.40 Schoolradio; om 10.30 Kof fiepauze; om 11.00 Nieuws; om 11.03 R.V.U.: Terre des Hom mes om 11.33 VARA-radlo- weekblad (vervolg); 12.00 (S) Licht ensemble mot zangsolis ten; 12.25 (S) Brassband Maga- 14.03 Gimmick: licht platen; 15.00 Nieuws; 15.03 Muziek Boetiek; 16.00 Nieuws; 16.03-18.00 Lichte platen; (17.00 Nieuws; 17.M-1M5 Kadlojour- naai) TELEVISIE Nederland I Televlslc:NOS- /NOT: 10.45 - 12.00 Schooltele visie; VARA: 17.00-17.35 Kin- zine; 13.00 Nieuws; 13 11 Actua- derprogramma: Smidje Verholen en de rare alchimist 128: Smidje Verholen goot nogmaals een bekertje van dat hartversterkende vocht tussen de lippen van Frans Bulle en nu kwam de dappere kerel weer snel tot zijn positieven. Dat bleek wel duidelijk uit de snelheid, waarmee hij smid je Verholen het ganse fles je uit de hand rukte om dit in één bekwame teug leeg te drinken. „Hèhè...," zuchtte hij. „Daar knapt een mens van op. Vooral als hij juist zo'n geweldig pak slaag heeft gekregen.." „Wat!?" riep de smid uit. „Een pak slaag? Van wie?" „O, ben jij daarzei Frans Bulle dromerig. „Dat pak slaag heb ik van ons aller vriend de Kludde gekregen. Maar ja, wat geeft het. Voor een goed stuk kopij riskeert een journalist graag een pak slaag. En vertel jij nou ook maar 'es. Is het gelukt? Heb je Nosco gevangen? Moest je je pistool nog gebruiken?" Maar smidje Verholen stond helemaal perplex. „Dat kan niet!" riep hij uit. „Dat denk je maar," zei Frans Bulle bitter. „Het kan best. En het is gebeurd ook. Of denk jij soms, dat ik dat blauwe oog en die ge scheurde kleren van sinterklaas heb?" Volkomen ontredderd keek smidje Verholen zijn makker Bulle aan en'zei steunend: „Maar Frans. Er moet een af schuwelijk misverstand hebben plaatsgevonden. Ik dacht, dat Nosco de Kludde was, maar..'., maar Nosco is de hele avond gewoon thuis geweest en heef t zitten studeren! Dus kan hij jou ook niet zo mishandeld hebben!" „Jijjij mis lukte frambozenpudding!" brulde Frans Bulle. „Dus terwijl jij sukkelachtig op wacht staat bij het huis van een brave geleerde, krijg ik van een of andere schurk een pak ransel van belang! Je moest je schamen, dat je die arme pro fessor Nosco uitschold voor Kludde! Ik ga weg! Ik wil je niet meer zien! En je belachelijke verhaal komt ook niet in de krant!" Met deze veelbetekenende woorden nam Frans Bulle afscheid van smidje Verholen. En deze stond het huilen nu werkelijk nader dan het lachen. Wat had hij een figuur geslagen: professor Nosco wés de Kludde niet FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9