Zaltbommels Sint Maarten wacht op zijn restauratie Bouwen Noordzee wordt te duur Hoornaar bestrijdt met succes rattenplaag Schiettent met konijnen in trek MONUMENT VAN VERBONDENHEID Vogels op het nest niet fotograferen Gebied binnen een maand „schoon Oude kathedraal kloppend hart alle kerken? door Koos Delhaas HOORNAAR De victorie begint bij Hoornaar. Zo kan men het stellen, als men bedenkt dat in de gemeenten Hoornaar, Noor deloos en Hoogblokland in de maand januari en degenadeloze strijd tegen de ratten is aangevangen, en met succes. De laatste jaren werden deze ge meenten herhaaldelijk geteisterd door ratten. Zo erg zelfs, dat boeren 's morgens bij het binnenkomen van hun stallen de ratten over de ruggen van hun varkens zagen lo pen. De bestrijding, volgens het oude systeem door het incidenteel uitleggen van lokaas, had weinig of geen succes. Ratten immers hebben een geboorte-aanwas van zo'n acht honderd per jaar per rattenpaar. De materiële schade die deze knaagdieren veroorzaken, is groot. Bijzonder gevaarlijk zijn bovendien de vele besmettelijke infectie-ziek ten die zij overbrengen, zoals para- typhus en ziekte van Weil bij men sen, en varkenspest, pseudo vogel pest en mond- en klauwzeer onder het vee. Van een systematische rattenbe strijding was geen sprake en zo konden de ratten steeds weer bin nendringen op „schone" plaatsen. Kwam daar nog bij dat de gifmid delen die gebruikt werden, meestal bijzonder sterk waren met het ge.- volg.dat een rat die ervan at bin nen enkele uren -overleed. Wel had hij nog tijd genoeg om terug te ke ren naar zijn familie en slim als deze dieren waren, begrepen zij wat er aan de hand was. Van het giftige lokaas werd niet meer gege ten. Gedurende de laatste jaren wer den echter met een bijzonder goed resultaat in een groot aantal dorpen en steden in het buitenland met name in Duitsland volgens een geheel nie*ive methode systemati sche ratten oestrijdingsakties uitge voerd. Hierbij werden speciaal op geleide technici ingezet. Het gehele gemeentegebied en niet uitsluitend de bekende besmettingshaarden werden totaal behandeld met cu- marine-preparaten in de vorm van lokaas en strooipoeder. In januari is de in Tilburg geves tigde Duitse firma H. Schürman Nederland met dit nieuwe bestrij dingsmiddel in Hoornaar, Noorde loos en Hoogblokland de strijd te- gend e ratten begonnen. Deze me thode staat bekend als het „drie fa sen-systeem". Racumin, het gif dat Schürman gebruikt (een cumarine- preparaat) veroorzaakt bij toedie ning van geringe hoeveelheden aan ratten een inwendige bloeding ten gevolge van het dun worden en openbarsten van de wanden van- het bloedvatenstelsel, waardoor de ratten een pijnloze dood sterven. De eerste fase van dit systeem is het vaststellen van de bes-met- tingsgraad in percentages besmette percelen in verhouding tot het aan tal percelen. Daarna komt fase twee: het systematisch uitleggen van lokaas tot de ratvrije toestand is bereikt. In een maand tijd heeft men in drie gemeenten deze toe stand bereikt. Men kan aannemen dat Hoornaar, Noordeloos en Hoog blokland voor 98 procent rattenvrij zijn. En nu komt fase drie aan de beurt: het rattenvrij houden. Be langrijk is in dit verband zeker het beroep dat burgemeester M. W. Schakel van de drie gemeenten doet op zijn „buurgemeenten" om ook met dit bestrijdingsmiddel te gaan werken. Ratten hebben name lijk de onhebbelijke eigenschap steeds op zoek te gaan naar nieuwe woonplaatsen. Vooral de waterwe gen zijn bij dit zoeken geliefde plaatsen om een „schoon" gebied binnen te dringen. Een provinciale en zelfs lande lijke aktie met Racumin zou dus pas afdoende zijn. Zoals de zaken nu staan zullen de waterwegen en de landwegen van de ratten nog een jaar lang „be waakt" worden tegen indringers. Steeds opnieuw zal Schürman voe- derkisten aanbrengen op die plaat- door Zettie Leeuwenburgh sen waar ratten een nieuwe be smettingshaard proberen te vesti gen. Zestig procent Zeker is dat tijdens deze aktie gebleken is dat in het gebied veel meer ratten voorkwamen dan aan vankelijk werd gedacht. Voor de bevolkingsgezondheid is een per centage van twintig nauwelijks aanvaax-dbaar; in de thans behan delde gemeenten bleek een percen tage van zestig te leven. Racumin heeft het voordeel dat het langzaam werkt. De ratten die het gegeten hebben, sterven pas na een dag of drie, vier. Op deze ma nier brengen zij het eteeten van het voedsel niet meer in verband met de onvermijdelijk volgende dood en zullen het giftige voedsel dus niet gaan mijden. Voor huisdieren, zoals katten en honden, levert Racumin nauwelijks gevaar op, al is oplettendheid altijd geboden. In Hoornaar zijn tijdens de aktie vier honden en een pony overleden. Van twee honden is bij sectie gebleken dat zij overleden zijn aan cumarine-vergiftiging. Niet vast staat echter dat zij aten van Racumin. Immers ook de boe ren gebruikten vaak een eumarinc- preparaat. De pony is eveneens een cumarine-vergiftiging gestorven. Dit is en blijft echter een raadsel, omdat op het perceel waar het dier liep, geen Racumin is gebruikt. Ook in Schoonhoven bestaan plannen om met Racumin de rat ten te lijf te gaan. Onlangs werden strooibiljetten uitgedeeld, waarin het middel werd aangeprezen. In Hoornaar, Noordeloos en Hoogblok land blijft men waakzaam. In het gemeenschapshuis komt een lijst te liggen waarop de inwoners melding kunnen maken van binnendrin gende knaagdieren. door Henk Houtman SCHEVENINGEN B. en W. van Den Haag hebben zichzelf en wellicht ook vele anderen een grote dienst bewezen door een studie te laten verrichten over de financiële en technische aspec ten, die verbonden zijn aan het dempen van een gedeelte van de Noordzee ter hoogte van Sche- veningen. Een inwoner van Rijs wijk had het Haags gemeentebe stuur in 1969 deze suggestie ge daan om Den Haag met zijn gro te woningtekort uit de ruimte lijke nood te helpen. Hoewel het een nogal „wild" plan leek, zijn de ambtenaren toch aan het werk 'egaan om deze suggestie op zijn ïruikbaarheid te toetsen. Demping van gedeelten van de Noordzee betekent een geheel nieuwe benadering in het tot dusver in Ne derland gevoerde ruimtelijke beleid. Een dergelijke ontwikkeling zal ook gevolgen hebben voor het nationaal ruimtelijke beleid, zodat in eerste in- Jtentie op regeringsniveau een beslis- ing zou moeten worden genomen. Eerst daarna zouden gemeenten se- licus aan concrete plannen kunnen [aan denken. Het plan betrof bouwruimte ten f tuiden van de Scheveningse haven- bond te creëren door middel van in damming en nospuiting. Men heeft (er vergelijkins de Maasvlakte als 'DE PLASMOLENS" Rotterdam-Kralingen Prachtig paviljoen voor al lerlei doeleinden. Tel. 010 - 138743. voorbeeld genomen, al verschillen de natuurlijke omstandigheden sterk. Bij de Maasvlakte was de mogelijkheid aanwezig het benodigde zand gro tendeels te onttrekken aan het Briel- se Gat. Voor Scheveningen zou het benodigde zand over een afstand van ten minste 20 km uit de kust met hopperzuigers moeten worden opge nomen. Verder is er voor een derge lijk groot projekt in of bij Schevenin gen geen werkterrein te vinden. Dank zij gegevens van Rijkswa terstaat kon de gemeente een globale berekening maken van de kosten voor een gebied van 1000 ha. Men zou voor een zanddam 1.5 miljoen kubie ke meter zand nodig hebben en voor aanvulling van bet terrein tot een meter boven NAP 105 miljoen m3 zand. De kosten voor het zand komen dan op 300 miljoen, de kosten van een stenen dam zijn geraamd op ƒ590 miljoen en voorbereidingskosten schat men op ƒ215 miljoen. Totftal 1,1 miljard. Dit komt neer op een kostprijs van ƒ111 per vierkante me ter nuttig grondoppervlak. Rekening gehouden moet evenwel worden met: het verleggen en vernieuwen van de oude rioolleiding het aanpassen van de twee nieuwe rioolpersleidingen het afbreken van de Delflandse hoofden het afdekken van het terrein met bijvoorbeeld een laag zwarte grond het aanpassen van de recreatieve voorzieningen langs het strand, het aanleggen van een nieuw strand renteverlies tijdens de uitvoering van het projekt Veelvoud Verder zullen zeer bijzondere eisen aan de zeewering gesteld moeten worden. Pas als dan ook een diep gaand onderzoek door onder meer het waterloopkundig laboratorium is ver richt, krijgt men een benadering van de .reële kosten, De gemeentelijke diensten in Den Haag is nu reeds duidelijk geworden dat de totale kos ten zeer hoog zullen uitvallen en tot Heeft een kerkelijke gemeente in deze tijd van ontkerkelijking en zoeken naar nieuwe vormen om op eigentijdse wijze gestalte te kunnen geven aan de wezenlij ke functie van het „gemeente van Christus-zijn" nog belang bij een godshuis, dat qua indeling en inrichting slechts ten koste van miljoenen enigszins acceptabel is te maken? Ja, zegt Zaltbommels ouderling kerkvoogd N. de Voogd:. En hij meent het uit de grond van zijn hart. „Ergens ben ik een beetje bezeten van deze kerk", geeft hij toe. En dat komt niet alleen omdat hij zijn leven, lang veel met historische kerken heeftopgehad, en eerder zowel in vlissitigeri gis in Delft persoonlijk! nauw bij kerk-restauraties was be trokken, maar vooral omdat hij ervan overtuigd is dat de gehele bevolking van Zaltbommel zich intens aan de Sint Maarten verbonden weet. De strijd voor het behoud van dit monu ment is, zo zij dat ooit is geweest, 'zeker in deze tijd van onderlinge toe nadering, geen specifiek hervormde zaak meer. De Sint Maarten kan het kloppend hart van de gezamenlijke kerken, van Zaltbommel worden. En daarmee zou dan de situatie worden benaderd waarvan sprake was toen het jaar 1304 de Sint Maarten als ka pittelkerk werd gewijd en kerkelijke verdeeldheid nog ver te zoeken, was, En tegelijk zou het. gebouw met profane activiteiten als culturele ma nifestaties, tentoonstellingen en ver scheidene vormen van open jeugd werk voor de gehele plaatselijke- en streekbevolking functioneel gemaakt kunnen worden, mits daarbij het ka rakter var. een kerk geen seweld wordt aangedaan en de geschiedenis van het godshuis geëerbiedigd blijft. Geschiedenis Want de Sint Maarten heeft een rijke en roemruchte geschiedenis, al weten buiten de „Vereniging van Vrienden van de Sint Maarten" en een aantal andere oudheidkundig- geïnteresseerden weinigen er meer van dan dat de toren op een kwade dag haar spits1 verloor, die temidden van een rommel bleef ronddrijven. Vermoedelijk vindt dit volksliedjes zijn oorsprons in een van de zware stormen van 1714 en 1717, toen waar schijnlijk de in 1558 (na de bliksem inslag van 1538) vernieuwde toren spits opnieuw te gronde ging en te recht kwam op het overstroomde l.and. Door de eeuwen heen heeft de Bommelerwaard van overstromingen te lijden gehad en zelfs het vorig voorjaar dreigde dit nog te gebeuren: twee weken lang was de toestand voor de bevolking zo kritiek dat een gereed liggend evacuatieplan elk ogenblik kon worden uitgevoerd. Een interssante bijzonderheid in het vervolg van de geschiedenis is dat Zaltbommel in 1572 de eerste stad in het Gelderse was die zich voor de Prins van Oranie verklaarde en dat in aansluiting daarop de overgan« naar de reformatie zich in alle rust en geleidelijkheid voltrok. Zonder enige onlusten of beeldenstormen (de Sint Maarten had trouwens nauwe lijks beelden) ging de plaatselijke clerus geruisloos met de kerkhervor ming mee. In de achttiende, en vooral in de negentiende eeuw, kwam de kerk hoe langer hoe meer in verval. In de twintigste eeuw werd tot dusver slechts provisorisch gerestaureerd. In feite kan dit slechts herstelwerk worden genoemd. een veelvoud van de genoemde ƒ111 per m2 zullen stijgen. Aangezien bijvoorbeeld de gemeen te Zoeternieer nog voldoende relatief goedkope bouwgrond heeft, ziet de gemeente Den Haag voorlopig geen acute noodzaak deze ontwikkeling se rieus in overweging te nemen. Daar om is ook maar geen onderzoek inge steld naar de stedebouwkundige as pecten voor het stuk gedempt Noord zee en andere hiermee samenhan gende problemen: de mogelijkheden van beplanting, de ontzilting, aanpas sing havenhoofden, etc. DINSDAG 2 FEBRUARI 1971 ^ALTBOMMEL Vanouds is de Bommelerwaard een soort „over gangsgebied" In de verre geschiedenis was het de streek waar het land van de hertog van Gelre en dat van de graaf van Brabant elkaar raakten en dat gaf niet zelden conflicten en oorlogen. In de loop der eeuwen is dit Gelderse rivierengebied het raakvlak van twee vormen van geestelijk samenleven gebleven: een „interim" tussen het roomse van het zuiden en het reformatorische van boven de rivieren. En als een indruk wekkend symbool van onderlinge verbondenheid verheft zich de rijzige toren van Bommels trotse Sint Maartenskerk boven het landschap. DEN HAAG De Vereniging voor Vogelbescherming ,,'s-Gravenhage en omstreken" heeft in navolging van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Vogels besloten om voort aan geen foto's meer te nemen van vogels op of bij het nest. Ze is van mening dat het fotograferen van vo gels bij het nest een zeer hachelijke zaak is omdat maar al te vaak de ouders de onrust en verstoring rond hun nest niet verdragen en de eieren of jongen dan in de steek laten. De onrust ontstaat omdat ten be hoeve van het fotograferen meestal de begroeiing wordt verwijderd om het nest zichbaar te maken of om voldoende lichtinval te krijgen. Met name in verband met stoot/roofvogel broedsels is de vereniging tot haar besluit gekomen aangezien deze vo gelsoorten nog maar in zulke kleine aantallen voorkomen. De leden van de vereniging is gevraagd om zich te onthouden van fotograferen of filmen in de buurt van een nest zolang dat geen wetensohappelijk nut heeft. V, De Zaltbommelse kerk is een uniek staaltje van Nederrijnse gotiek. Deze bouwstijl is in zijn uitvoering wat so berder dan de z.g. late gotiek, waar van o.a. de Sint Jan in Den Bosch en de Nieuwe Kerk in Delft voorbeelden zijn. Het koor, het driebeukig schip de toren hebben vierdelige kruisge welven met een achtdelig straalge- welf bij de koorafsluiting, alles van kleurrijke, maar nu ernstig ver weerde, wand- en plafondschilderin gen voorzien. In Zaltbommel leeft de verwach ting dat dit jaar eindelijk een aan vang zal kunnen worder, gemaakt met het uit zeven fasen bestaande restauratieplan van de Amersfoortse architect ir. T. van Hoogevest. Welk kapitaal daarmee gemoeid1 zal zijn valt vandaag nog moeilijk te zeggen, Zes jaar geleden werd een voorlopige begroting op 2.5 miljoen gulden ge steld. Niemand weet hoe na alle prijs-, loon- en rentestijgingen van de laatste jaren een raming op het ogenblik zou uitkomen. Bijzonder verheugend is dat de ge meenteraad van Zaltbommel een bij drage van 33 procent van de subsi diabele kosten heeft toegezegd. Dit hoogst ongebruikelijke percentage is drie procent hoger dan normaal door gemeenten wordt verstrekt. Tot verrassing van de kerkvoogdij werkte dit voorbeeld aanstekelijk op het rijk, dat met 55 procent hoger brug kwam; vijf procent hoger dan gebruikelijk. De provincie zegde tot nu toe tien procent toe, zodat zoals de zaken nu liggen twee procent voor rekening van de plaatselijke her- yorni.de gemeente zou komen. Voor hervormd Zaltbommel, dat onlangs om financiële redenen een van beide predikantsplaatsen heeft moeten opheffen, en dat de Sint Maarten alleen vol krijgt op hoogtij dagen en in gemeenschappelijke diensten met de gereformeerden, maar op andere zondagen hooeuit aan tweehonderd kerkgangers komt. is dat ten ene male een onmogelijke zaak. Daar komt nog bij dat de toegezeg de subsidies alleen betrekking hebben op de naar de normen van de rijks dienst voor monumentenzorg subsi diabele kosten. Daarin zijn dus niet begrepen de aanleg van een verwar mingsinstallatie (er is alleen een zeer onvoldoende voetverwarming) ver nieuwing van het meubilair en de noodzakelijke restaurattie van het monumentale kerkorgel mét zijn be faamde klankrijkdom. En daarom is de kerkvoogdij van Zaltbommel op het ogenblik naarstig- lijk bezig met het speuren naar mo gelijkheden, om, uit welke bron dan ook. suppletie van het ontbrekende te vinden. Dat houdt in een langer dan lief durend stadium van onderhande len en berekenen. Maar kerkvoogd De Voogd is ervan overtuigd dat het komt. Niet zonder grond is de kerkvoogdij nu al bezig na te denken over de presentatie van de plannen aan de landelijke publici teitsmedia. maar zolang die plannen nog geen duidelijke en concrete vorm hebben gekregen is elke publicatie over de Bommelse Sint Maarten een zaak waarvan het initiatief niet van de kerkvoogdij is uitgegaan. Het zeven-fasenplan zou omstreeks 1979-'80 moeten zijn voltooid. Begon nen wordt bij de sacristie en het koor, dat daarna tijdens de dan vol gende restauratie van het schip en de zijbeuken als kerkruimte zou moeten dienst doen. Over het gereedkomen van de tota le restauratie schreef de heer De Voogd in een van de laatste nummers van het twee-maandelijks orgaan van de hervormde gemeente en de gere formeerde kerk „Samen op Weg": Het is te hopen dat de toenadering tussen de kerken dan zover is gevor derd, dat de kerken van Zaltbommel gezamenlijk gebruik gaan maken van de St. Maartenskerk, die dan in al zijn glorie staat als een monument ter ere van Hem naar wie wij samen onde:l.veg zijn." Is er in een moderne, geautoma tiseerde en verzakelijkte samen leving van onze dagen nog een plaats en een functie voor een geestelijk statussymbool als deze vervallen en ver weerde kathedraal? In een zich modern ontwikkelende stad gebaat met het behoud van een eeuwenoude sta-in-de-weg? keiharde realiteit wordt nagebootst. Hoewel de markt nog steeds bestookt wordt met apparaten die oorlogsthe ma's bevatten, is er toch een ver schuiving waar te nemen in de be hoefte van de enhousiasteling, die zich enkele minuten voor twee kwar tjes „recreatief" wil bezighouden. Vorige week konden commercieel geïnteresseerden dit allemaal bekij ken op de jaarlijkse beurs van Amu sementsautomaten en rekreatieappa- ratuur in de hal van de Scheveningse automatenmagnaat Hommerson. De bloeddorstige ideeën ruimden langzamerhand het veld voor de pre tentieloze onderwerpen. Je kon moto ren en auto's besturen die lastige we gen berijden, het ronken van de paardekrachten heb je zelf in de hand. Maak je op het gefilmde circuit een slip of raak je in de berm, dan trilt de machine die je bedient bijna uitzijn voegen. Maar ook het lawaaierige tweedek- kertje dat op commando van de geld schieter door hoepeltjes geloodst wordt en desnoods wel een crash wil riskeren als je vergeet de handle uit te trekken belooft een succes te wor den. de geluidseffecten zijn razend knap. Zelfs al ben je van huis uit een rusti ge jongen, je bloed komt aardig in beroering. Om het actueel te houden is het ook nog mogelijk om raketten in kraters te parkeren. Het vreemde van het geval is ook dat de simpele, al jaren bestaande schiettent met bewegende konijntjes, het beter schijnt te doen dan de spec taculaire apparatuur van meer dan 10.000 gulden per stuk. „Dit is nou gezinsrecreatie," zegt directeur Hommerson, „Je moet pa, ma en de kinderen iets kunnen bie den. het zijn leuke spelletjes. De animo stijgt ieder jaar. Als je nu weet dat een fabrikant van deze ap paraten in Chicago vorig jaar 72 mil joen dollar winst boekte, hoef ik niets meer te zeggen." Feit is dat daarvoor genadeloos veel kwartjes in de gleuf geduwd moesten worden. DEN HAAG Liefhebbers van speelapparaten zitten dit jaar snor. Inventieve geesten in Japan, de Ver enigde Staten, Italië en Engeland hebben toestellen uitgeknobbcld waarmee op sensationele wijze de

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7