heus, mam PvdA en D'66: stembusakkoord in het verschiet (SS* 1(3 Vóór 10 maart wil de PvdA reacties binnen hebben de postgiro Staking sleepboten duurt nog onverminderd voort Oersterk! Ook in gesprek met de PPR Uw Kunstgebit Grote partij zwarte sigaretten bij tuinder gevonden Geen twijfel aan bekwaamheid van prof. Wieberdink de postgiro is voor en van ons allemaal! da's makkelijk! Overvaller uitzendbureau gearresteerd Van de drie confessionele partijen Slechtbetalende gasverbruikers DINSDAG 2 FEBRUARI 1971 DEN HAAG Zowel van dc rijde van de PvdA als van D'66 is meege deeld dat een stembusakkoord tussen beide partijen mogelijk is. Het PvdA- bestuur vraagt het congres, dat deze week bijeenkomt, machtiging de be sprekingen met D'66 voort te zetten. ^Uitdaging QOK DE ECONOMISCHE boodschap van president Nixon klinkt veel belovend. Hif voorspelt niet alleen een krachtige en ordelijk verlopende expansie van de Amerikaanse econo mie in 1971. Volledige welvaart zon- >-i der oorlog en inflatie stelt hy tevens in het vooruitzicht. In Europa wordt met evenveel belang stelling naar Nixons woorden ge luisterd als in Amerika zelf. Niet zozeer omdat alles wat goed is voor de Amerikanen, altijd in het belang van Europa is. Dat geldt slechts ten dele. Maar omgekeerd is het wèl zo, dat tegenslagen ook hier worden ge voeld. In nog sterkere mate gaat dat mis- schien op voor de ontwikkelingslan den. die veelal als eerste dupe wor den van een algemene economische teruggang. Er is dan ook reden om vurig te hopen, dat de voorspellende woorden van Nixon op redelijke gronden berusten. De president gaat ervan uit, dat Ame rika zich in een overgangsfase naar een vredeseconomie bevindt. In ze kere zin is dat ook zo, omdat de oorlogseconomie niet langer op volle toeren kan draaien. Het doel dat Nixon voor ogen staat, is nog ver verwijderd. De oorlog in Indochina lijkt eer uitge breid dan ingeperkt te worden. On danks de besprekingen ter beper king van strategische wapens te Hel sinki (SALT) gaat de bewapenings wedloop gewoon door. Elders bewa pent men zich eveneens tot de tan den, ook met Amerikaanse wapens. Niet te ontkennen valt, dat Nixons veelbelovende woorden iets te ma ken hebben met het feit dat de pre sident volgend jaar herkozen wil worden. Zijn democratische tegen standers hebben de campagne in we zen al geopend. Opiniepeilingen ma ken reeds vergelijkingen. De tijd is aangebroken dat Nixon waar moet maken, wat hij in de afgelopen twee jaar heeft beloofd en wat hij met name in de afgelopen weken aan goeds heeft voorspeld. Want de Amerikaanse kiezer zal hem aan de stembus niet beoordelen naar zijn woorden, maar naar zijn daden. Er ligt nog een grote opdracht voor Nixon, die tevens een uitdaging is. (Advertentie) zit de gehele dag stevig op zijn plaats! Thans is hei niet meer nodig, dat Uw kunsf- Sebit bij het spreken, eten, lachen of niezen isschiet of verschuift. Een weinig Dentofix- poeder op de gebitsplaat, en deze onge makken bestaan voor U niet meer; Dento- fix geeft U een ongekend gevoel van zeker heid en welbehagen. Aangenaam en hygië» nisch in het gebruik. Tevredenheid gegaran deerd. Verkrijgbaar in discrete, neutral* plastic flacons, prijs f. 2,67 bij apotheken drogisterijen. MONSTER De Rotterdamse dienst Invoerrechten en Accijnzen en de Rijkspolitie hebben bij een inval bij een tuindersbedrijf in Monster een partij van 300.000 ongebanderolleer- de sigaretten inbeslag genomen. Ver moed wordt, dat het bedrijf werd gebruikt als opslagplaats voor in Rot terdam binnengekomen gesmokkelde sigaretten. Het onderzoek naar de figuren achter de handel is in volle gang. De douane vermoedt een grote goed ge organiseerde bende op het spoor te zijn. Via het tuindersbedrijf zouden de laatste maanden al vele miljoenen si garetten zijn verhandeld. BONN Veertien leden van een Westduitse pantserbrigade zijn met vergiftigingsverschijnselen in een zie kenhuis opgenomen, nadat bij een oefening in iHohenfels in Noord-Beie ren met rookgranaten was gewerkt. Volgens 'een woordvoerder van het ministerie van defensie in Bonn had den onderofficieren de granaten tot ontbranding gebracht, „zonder dat dit voor de dienst noodzakelijk was". De Inspecteur van het leger heeft een onderzoek gelast. In een verklaring van D'66 wordt gezegd dat bij het overleg dat reeds met een PvdA-delegatie is gevoerd, gebleken is dat materiële overeen stemming over een regeringsbeleid vóór de verkiezingen kan worden be reikt. Naast grote gelijkluidendheid op vele punten zijn er toch ook enkele belangrijke verschillen tussen de bei de programma's. In de loop van het verdere overleg kan blijken of deze verschillen onoverkomelijk zijn, al dus de verklaring van D'66 die van nacht werd uitgegeven. D'66 acht verder overleg over een eventueel sluitend akkoord zinvol in dien de PvdA bereid is zich uit te spreken over de volgende punten: 1. het samenwerkingsverband maakt zich sterk voor een staatsrech telijke vernieuwing in de komende kabinetsperiode volgens de formule Cals-Donner; 2. de partijen zijn bereid te streven hetzij rechtstreeks of via een federa tief verband naar het totstandkomen van een grote vooruitstrevende volks partij die wezenlijke hervormingen beoogt; 3. het beleidsplan van D'66 zal naast het verkiezingsprogramma van de PvdA worden aanvaard als een basis voor het opzeten van een rege ringsbeleid. Deze drie kernpunten zullen ook naar voren worden gebracht bij de besprekingen met een delegatie van de Politieke Partij Radicalen (PPR); die nog moeten worden geopend. Voorts wordt meegedeeld dat pas over enige tijd met de confessionele partijen gesproken kan worden en dat het gesprek met de VVD op korte termijn is gepland. Ook van de zijde van het PvdA- bestuur is meegedeeld dat de drie genoemde wensen van D'66 voor de PvdA aanvaardbaar zijn. Ze komen immers goeddeels overeen met het beleid dat de partij heeft gevoerd. Eerder is reeds gebleken dat met de PPR eveneens de voorwaarden aanwezig zijn om tot een stembus akkoord te komen. Het partijbestuur deelt met de delegatie van D'66 het vertrouwen, dat het bij voortzetting van het overleg, samen met de PPR, mogelijk zal blijken over de in houd van een gemeenschappelijk programma overeenstemming te be reiken. Inwoners van Quelimane in Mozambique waden, zwemmen en peddelen met hun kano's van de half ondergelopen hutten naar een helikopter waarmee dit weekeinde voedsel en andere hulpgoederen rondgebracht zqn in het overstroomde gedeelte van van Mozambique. DEN HAAG De bekwaamheid van prof. dr. Wieberdink, hoogleraar in dc ha.rtchirurgie in utrecht, is niet ioor de geraadpleegde chirurgen in twijfel getrokken. Noch door de zgn commissie Donner die het ontslag van Wieberdink adviseerde. Minister Veringa (onderwijs en we- tensohappen) zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van de PvdA- Tweede Kamerleden dr. D. Dolman en C. Laban. Met de staatssecretaris Kruisinga (volksgezondheid) is minister Veringa van mening, dat het niet op hun weg ligt initiatieven te ontplooien de regering te laten bevorderen, dat prof. Wieberdink zijn bekwaamheid weer geheel ten dienste kan stellen van de gezondheidszorg in Nederland. Waarom de regering toeliet, dat ge durende tot dusver negen maanden geen hartchirurgie moeh; worden verricht in de gloednieuwe kliniek in Utrecht? Er was een on derzoek gaande naar bepaalde opera ties, waarvan de resultaten enige be zorgdheid hebben gtkvekt. Onder de gegeven omstandigheden konden de bewiadsleden niet tussenbeide ko men, aldus het antwoord van Veringa en Kruisinga. STOCKHOLM Een kapitein van het Portugese leger, de 34-jarige Jaime Morais, heeft in Zweden poli tiek asiel gevraagd. Hij was gedeser teerd uit Mozambique. In een vraag gesprek met het Zweedse blad „Af- tonbladet" verklaarde Morais dat hij zijn onderdeel 'had verlaten, omdat hem was bevolen dorpen in Mozam bique plat te branden e.i op weerloze burgers te schieten. Fijn om over de vloer te hebben. 5 jaar slijtage garantie (Wyers staat er achter) AMSTERDAM De 18-jarige scholier J. T. de M. heeft bekend de dader te zijn van de gewapende roof overval die op 18 december vorig jaar op het uitzendbureau „Randstad" aan de Koninginneweg ia Amsterdam- Zuid werd gepleegd. De jongeman maakte hierbij een bedrag van 13.000.- buit. Hij werd het afgelopen weekeind aangehouden, samen met de 16-jarige scholier B. N. N. die van heling wordt verdacht. Ook zou N. bij de voorbereiding van de overval betrokken zijn geweest. „Ik moet geld hebben, schiet op" had de overvaller gezegd, terwijl hij de drie1 personeelsledes van het bu reau met een revolver bedreigde. De kassier moest het kasgeld in een plastic tas doen, waarna de dader het bureau verliet en op een bromfiets verdween. Van het geroofde geld is niets meer over. (Vervolg van pag. 1) DEN HAAG De tekst van de resolutie, die het partijbe stuur van de PvdA aan het par tijcongres heeft voorgelegd, be gint met de volgende elf over wegingen. De PvdA heeft sinds 1967 in toe nemende mate geijverd voor een ra dicale verandering van het politieke bestel door het streven naar een con centratie van vooruitstrevende krach ten, naar overeenkomsten vóór de ver kiezingen tussen partijen over een re geringsprogramma, zodanig dat de sa menhang tussen verkiezingsuitslag en regeringsvorming wordt bevorderd. Het Haagse congres van de PvdA in 1969 besloot geen regeringssamen werking met de KVP aan te gaan, o.a. omdat negatief geoordeeld werd over de politieke opstelling van deze partij. De PvdA heeft verschillende malen D '66, PPR en PSP genoemd als moge lijke partners in een progressieve con centratie. De PSP heeft meegedeeld niet te willen meewerken. In de opstelling van de KVP in de praktische politiek heeft zich tot dus ver geen kentering ten goede vol trokken, wat mag blqken uit de stand punten by de behandeling van voor stellen over het minimumloon, de on dernemingsraden, het woningbouwbe leid, de btw en de loonpolitiek. Er was voor het. partijbestuur na het loonmatigingsdebat, waarbij de KVP zich vierkant tegen de vakcen trales keerde, geen basis aanwezig voor een voorstel tot samenwerking tussen PvdA en de confessionele par tijen. Anderen, met name de voorzitters van de vakcentrales hebben echter ge steld dat de PvdA zich op die wijze onnodig zou isoleren. De PvdA wil terwille van de belan gen van de werknemers en de zwakke Wijziging in voorstel Europese verkiezingen DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid Westerterp (kath) heeft een gewijzigd wetsontwerp ingediend in zake de rechtstreekse verkiezing van de Nederlandse leden van het Euro pese parlement. De heer Westerterp stelt nu voor, deze verkiezingen vooral om tech nische redenen niet te laten samen vallen met de Kamerverkiezingen, maar uiterlijk zes maanden nadien te houden. groepen in de samenleving een samen werking van de progressieve krachten in verschillende politieke partijen niet op voorhand blokkeren. De PvdA wil daarom op dit mo ment een hernieuwde poging doen om de vastgelopen politieke verhoudingen te doorbreken. De PvdA kan de door haar ge wenste regerings verantwoordelij kheid alleen aanvaarden op basis van vaste afspraken over een gemeenschappelijk kernprogramma en de personen die een dergelijk programma kunnen uit voeren en waarover de kiezers zich kunnen uitspreken. Daarom moet gezamenlijk met partijen als D'66 en PPR de verhou ding tot de confessionele partijen op nieuw worden beoordeeld. Het partijbestuur vraagt machti ging om: OVERLEG 1. op basis van het kernprogram in overleg te treden met D'66 en PPR over een gemeenschappelijk rege ringsprogramma, dat staatsrechtelijke hervormingen en maatschappelijke hervormingen met betrekking tot de inkomens- en vermogensverhoudin gen, onderwijs, wonen en democrati sering nastreeft; 2. bij welslagen dit programma aan de confessionele partijen voor te leggen; 3. aan de hand van de reacties van deze partijen (vóór 10 maart) te be oordelen of een voorstel voor een stembusakkoord met de confessionele partijen aan het congres kan worden gedaan (dit betekent dat op dit mo ment de zogenaamde anti-KVP-motie door deze machtiging wordt vervan gen). Het partycongres zou volgens dit voorstel als volstrekte voorwaarde stellen dat de confessionele partyen zich bereid verklaren vóór de verkie zingen bindende afspraken te maken over een regeringsprogramma en kan didaat-ministers. UITG'ESLOTEIN Het congres zou verder moeten verklaren dat, wanneer een regeer akkoord met de confessionele partijen niet vóór de verkiezingen mogelijk is, onderhandeling over een parlementair kabiyet met die partijen na de Ver kiezingen en dientengevolge deelne ming aan zo'n kabinet uitgesloten is. Uiterlijk 20 maart zou een buiten gewoon congres moeten worden ge houden, waarop verslag wordt gedaan van de besprekingen en voorstellen worden behandeld. Gisteren is in Ryswijk een col lectie pruiken en kapsels ge toond voor het komende voor jaar. Dorothy draagt een mode pruikje van het Haagse huis Pe- latti in een koperblonde mode kleur van l'Oréal. De haarlengte is naar de bedoeling van de Franse modeontwerpers. Lang haar maakt de vrouw maar WERKGEVERS SPANNEN KORT GEDING AAN ROTTERDAM De staking onder de ruim zevenhonderd be manningsleden van de Rotter damse stadssleepboten die maan dagmorgen om zes uur is be gonnen met als inzet de els van de drie vervoersbonden tot een salarisverhoging van 45,per week, duurde vandaag onver minderd voort, ondanks pogingen van de Rotterdamse wethouder van havenzaken, drs. J. Viersen, om werkgevers en vakbonden tot een vergelijk te laten komen. Vijf uur lang. van tien uur gister morgen tot drie uur gistermiddag, hebben de werkgevers en een dele gatie van de drie bonden NBV, CBC en KNV, met wethouder Viersen rond de tafel gezeten. Na die vijf uur kon de wethouder meedelen dat hij in zo verre succes had gehad met zijn be middelingspogingen, dat werkgevers cn vakbonden zich bereid hebben verklaard vandaag opnieuw met el kaar te gaan praten. Optimistisch Het model Edith heeft een lang harig pruikje in een fraaie coupe soleil, geheel in de lijn van de komende Franse mode volgens Alexander Paris. De kleur van l'Oréal is blond. Wethouder Viersen toonde zich na afloop van de marathon-vergadering optimistisch over de verdere gang van zaken in het konflikt tussen werkgevers en werknemers in het stadssleepbootbedrijf. Dat optimisme wordt echter, gezien de maatregelen die zowel werkgevers als vakbonden na het overleg afkondigden, kennelijk door deze twee partijen maar nauwe lijks gedeeld. De voorzitter immers van de be drijfsgroep havens van de NBV, de de heer W.Hulsker deelde de stakers in de gistermiddag in gebouw Palace gehouden stakingsvergadering mee, dat hij eerst de resultaten van de tweede besprekingsronde wil afwach ten vóór hij eventueel zijn leden ruim vijfentachtig procent van de sleepbootbemanningen adviseert de staking te beëindigen. Kort geding De werkgevers van hun kant heb ben na afloop van het gesprek met de wethouder bekendgemaakt, dat zij alsnog bij de president van de Rot terdamse rechtbank een kort geding tegen de drie vakbonden zullen aan spannen. Dit kort geding zou vanmid dag om half drie voor de rechtbank moeten dienen. De werkgevers had den deze maatregel zondag al aange kondigd, maar ze schortten hem toen nog even op in afwachting van de resultaten van de gistermiddag ge houden vergadering met wethouder Viersen. De eisers in dil kort geding, L. Smit, P. Smit en de Vereniging van Onafhankelijke Sleepdiensten, vragen de rechter de drie vakbonden een dwangsom van ieder ƒ25.000 op te leggen voor iedere overtreding van het uit te spreken vonnis. De rechter zal de bonden dan bevel moeten ge ven hun stakingsoproep binnen twee uur nadat het vonnis is gewezen, in te trekken op straffe van een dwang som van 5000 voor elk uur dat de staking langer duurt. De werkgevers menen dit kort geding te kunnen aanspannen op grond van het feit dat de staking is uitgeroepen op basis van een eis op loonsverhoging, die dwars tegen de op 15 december afge kondigde ministeriële loonmaatregel ingaat. DEN HAAG Ongeveer tien pro cent van de gasverbruikers aangeslo ten op het net van het gasbedrijf centraal-Nederland, wacht lang met het voldoen van de gasrekening. Dit gaat teveel geld kosten en bovendien heeft het gasbedrijf er genoeg van gekregen steeds maar aanmaningen te sturen, wat bij de slechtbetalende klanten zo'n zes keer per jaar moest worden gedaan. Daarom is een computer Ingescha keld, die de slechte betaler eenmaal een aanmaning stuurt, waarna nog eens een kwitatie wordt aangeboden voor het bedrag van de rekening plus 5 gulden boete. Wordt de kwitatie niet betaald, dan volgt zonder meer afsluiting van de gastoevoer. De NBV-voorman W. Hulsker is bijzonder optimistisch over de uit spraak van de rechter. Zoals hij vori ge week vrijdag al verklaarde, is het immers niet denkbeeldig dat de ge schiedenis van de algemene werksta king in de haven van het vorig jaar zich gaat herhalen wanneer de rech ter de bonden in het ongelijk zou stellen. Toen immers namen extreme groe peringen de leiding van de havensta king vrijwel geheel over. „Ik geloof niet dat welke rechter ook het risico zal willen lopen dat door zijn uit spraak de Rotterdamse haven wéér volledig plat komt te liggen," aldus de heer Hulsker, die zich in deze me ning gesteund weet door de tweede voorzitter van het NVV, de heer A. de Boon. Gevaarlijk „Een gerechtelijke uitspraak is geen oplossing in dit loonkonflict," aldus de tweede voorzitter van het NVV. „De werkgevers begeven zich hiermee op een gevaarlijke weg. Laat; ik nogeens met klem zeggen; i dat er bij de eisen van het slèepbóot- personeel geen enkele sprake is van een doorbreken van de loonmaatregel van de regering, zoals de werkgevers wijlen doen voorkomen. Het NVV staat daarom volkomen achter deze aktie." De socialistische Rotterdamse raadsleden Lems, Van der Have en Van Heezik hebben B. en W. schrif telijk gevraagd, bemiddelend op te treden en een duidelijk stndpunt be kend te maken. Zij vragen voor het sleepbootpersoneel gelijke rechten als voor alle werknemers in de haven. De sleepbootstaking heeeft de scheepvaartbeweging in de Rotter damse haven tot op heden overigens nog niet voor onoverkomenlijke pro blemen gesteld. Wel lagen gister avond al zes grote schepen voor Hoek van Holland voor anker daar ze niet in staat zijn zonder sleepbootassis- tentie de havenmond binnen te lopen, laat staan zelfstandig af te meren. De Havendienst had gistermiddag ook wat moeite met een tweehonderd me ter lang containerschip, dat zoveel wind ving dat het niet van de kade los kon komen. Bovendien moesten, in de Waalha ven enkele schepen aan de wal blij ven liggen omdat ze op eigen kracht niet konden omzwaaien om het ha venbekken uit te komen. Dit had weer tot gevolg dat drie schepen die' hun plaats aan de kade zouden inne men, buitengaats voor anker moesten gaan. Wanneer de staking blijft voortdu ren, is het niet denkbeeldig dat enke le tientallen schepen voor de mond' van de Waterweg het anker zullen moeten laten vallen, of doorstomen naar andere havens. Mochten er zich overigens noodsituaties voordoen, wanneer bijvoorbeeld een met ge vaarlijke stoffen geladen tankor op drift dreigt te raken, dan zullen de stakende sleepbootbemanmingen ogenblikkelijk assistentie komen ver lenen, Sandra, de zangeres, die op het ogenblik de Nederlandse kleu ren verdedigt op het twaalfde in ternationale popmuziekfestival in Vina del Mar in Chili. Een buitenlandse gast rondleiden is beslist een opwekkend werkje. Zoiets als de pronkkast uitpakken en stuk voor stuk je spullen laten bewonderen. Uit verborgen laadjes trek je schatten, die je zelf al bijna vergeten was. Die middag met mijn Australi sche gaste was dan ook, naar mijn idee, een succes geworden. We wa ren in stille hofjes geweest, die zelfs de Hagenaar nauwelijks kent; hadden met enige moeite het Bin nenhof bewonderd. De moeite kwam van al het ge kleurd blik, auto's genaamd, dat er is opgetast. Het Plein deed het ook wel met een eerbiedig saluut aan de Hoge Raad en het tradifionele verhaaltje over de heren Sociëteit De Witte. Het verhaaltje was overi gens niet zo'n succes, want een En gels georiënteerd mens vindt de Club, met een hoofdletter, geen raar verschijnsel. Waarderend ook waren we (de winkelstraten doorgeslenterd. Nog een drupje museum in het Mauritshuis en een frisse neus op de Scheveningse Pier. Toen was de pronkkast leeg. Of misschien nog niet helemaal, maar onze energie was uitgeput. We stre ken ergens neer voor rust en vra genuurtje. Ze was van dat a]les-tvillen-we- ten. Mode, crèches, hoe la'at opstaan en televisieprogramma's. Het ging allemaal vlot van de hand tot de meest onverwachte weetgierigheid op de proppen kwam. „Waarom eten Hollanders alleen margarine?" Ik keek naar het koekje bij de koffie en knabbelde er even aan. De boter spoot er beslist niet uit Het was zo'n ding, dat tussen zand en cement aarzelt. Niks aaa, je ver orbert het meer uit gewoonte dan om de tractatie. Overigens zag ik, dat zij er maar een heel klein stukje van gehapt had en dat kennelijk wel genoeg vond. Ze keek me intussen ietwat ver baasd aan, omdat het antwoord maar niet kwam en dat na de stortvloed van toeristische voorlich ting, die ik verschaft had. „Boter", zei ik daarom met zeke re waardigheid, „is veel duurder dan margarine.',' „Maar toch ook veel lekkerder", constateerde ze. Ik glimlachte toegeeflijk en be toogde, dat huisvrouwen zuinig zijn en dus hun budget op margarine instellen. Het sloeg niet erg aan. „Overal waar ik kom, presenteert men mij dure sherry en de mannen Image drinken hun „borreltje" als water. En al die mooie winkels, daar ko pen de mensen toch royaal. Kijk, we zitten hier met een stuk of twintig mensen en ik zie al zes nertshoeden dragen...." Ze had nog gelh'k ook... „Nederland is toch een welvarend land"' vraag-peinsde ze, „mooie, huizen, mooie interieurs, kost toch allemaal heel veel." Ik ben volledig gecapituleerd. Ik weet het echt niet. Ik weet alleen, dat Napoleon de blikgroen- ten en de margarine liet uitvinden om zijn legers proviand mee te kunnen geven, maar dat geen Fransman de margarine beliefde en het recept nu al lang vergeten zou zijn, wanneer het niet door de Ne derlandse families Van den Bergh en Jurgens opgekocht was. Toen we naar huis gingen, ben ik nog snel een winkel ingestoven; heb ter camouflage kaas en eieren gekocht en... een pakje roomboter. Je moet je image toch ophouden!

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5