zou kostbaar falen zijn Oeganda meldt inval van legereenheden Soedan IS OPGELOST Mannensterfte lijkt op oorlogstoestand Vorster waarschuwt internationaal hof HART Politieman Vertraging van 40 minuten bij lancering meegesleurd ]\ffaj-ufckfag Vail Apolloreis Jumbo-tijdperk voor KLM aangebroken Telefoonverkeer Gevechten in Los Angeles Inbraak in postkantoor: buit drie ton Oost- en West- ARNHEMSE MOORD Berlijn heropend BROOD Frontale botsing: 2 doden Laatste Apollo- vlucht is pas eind 1972 Staking bij Lufthansa kan weken duren Icófm Het Kwartet j 6 MAANDAG 1 FEBRUARI 1971 MAASTRICHT In Maastricht is zaterdagavond een 30-jarige man, af komstig uit de Rekkense inrichtingen, gearresteerd, die tijdens een week- eindverlof, dat hij bij zijn moeder in Maastricht doorbracht, een inbraak heeft gepleegd. Zijn buit bestond uit juwelen en een auto. waarin hij en kele uren later werd aangehouden. Toen een agent hem uit de auto wilde trekken gaf de man plotseling vol gas. De agent werd enkele meters meegesleurd. Na een wilde achtervol ging door de binnenstad van Maas tricht kwam de auto tegen een gepar keerde wagen tot stilstand en kon de man gearresteerd worden. Hij had juwelen ter waarde van ruim ƒ2000 nog bij zich. De auto is geheel ver nield. Voorts is zondagmorgen in Maas tricht een man aangehouden die er van wordt verdacht op een agent te 'zijn ingereden. De man reed in een auto met een vals kentekennummer. Toen de agent hem tot stoppen wilde dwingen, reed de man op de agent in en ging er vervolgens vandoor. De agent kon nog net opzij springen. Een uur later werd de man, de 30-jarige Maastrichtenaar M. van zijn bed ge licht. De ,Jeestneus" van de Mississippi, de eerste Boeing 747 Jumbo van KAMPALA Volgens de lei der van het nieuwe militaire be wind in Oeganda, generaal Amin, zijn Soedanese troepen diep het land binnengedrongen. Soedanese vliegtuigen zouden verder bommen hebben uitge worpen op een dorp in het noor delijke district Scholi. Generaal Amin waarschuwde dat Oeganda "in staat en bereid is iedere centimeter grond te verdedigen". Sinds 22 december vorig jaar zijn er grensincidenten voorgekomen. De grens is gedurende vele jaren meer malen geschonden, aldus Amin. „De tijd is nu gekomen voor beantwoor ding van deze ongerechtvaardigde agressiedaden". In de verklaring van Amin wordt niet gezegd hoeveel Soedanese mili tairen het land binnengetrokken zou den zijn. Het is ook niet duidelijk of er wordt gevochten. Soedan heeft intussen ten stelligste ontkend dat het troepen op Oegan- dees gebied heeft. Het schijnt wel vast te staan dat in Noord-Oeganda nog troepen verzet bieden die trouw zijn gebleven aan de afgezette presi dent Obote. Diens opperbevelhebber is gewond in handen gevallen van de militairen van Amin. Obote zelf keerde gisteravond in Tanzania terug van een bezoek aan Kenia waar hij overleg pleegde met president Kenjatta. Volgens door gaans welingelichte kringen zal Obote de komende dagen waarschijnlijk ook naar Zambia en Ethopië reizen om steun te zoeken tegen het militaire bewind in zijn land. Eerder opperde generaal Amin de mogelijkheid van een inval van troe pen van Tanzania, dat Obote als staatshoofd van Oeganda blijft er kennen. President Nyerere zei in Dar es Salaam dat de Oostafrikaanse unie van Kenia, Tanzania en -Oeganda nog steeds bestaat, ondanks de militaire staatsgreep. (Vervolg van pagina 1) HOUSTON Met een ver traging van veertig minuten vertrokken Shepard, Roosa en, Mitchell gisteravond om 3 mi nuten over 10 (onze tijd) met de Apollo-14 van Cape Ken nedy voor hun 380.000 kilome ter lange reis naar de maan. Acht minuten en twee secon den voor de lanceertijd gaf de vluchtleiding opdracht tot het onderbreken van het aftellen omdat een regenfront snel na derbij was gekomen. Sinds de ervaringen met de Apollo- 12, die in november 1969 tijdens de lancering by een bewolkte lucht door blikseminslag werd getroffen, waren de voorzorgsmaatregelen aanzienlijk uitgebreid. Veertig minuten later kon de Apollo-14 door een „gat" in het wolkendek vertrekken. Half miljoen Een half miljoen mensen bevonden zich op Kaap Kennedy om de lance ring te zien. Vice-president Agnew was de gastheer van een lange x'ij gasten, onder wie prins Juan Carlos van Spanje en zijn echtgenote. Volgens programma werden de eer ste en tweede trap van de Saturnus-5 afgeworpen. Er deden zich geen bij zonderheden voor. Daarna kwam het ruimteschip in de parkeerbaan om de aarde waarin het tot vanmorgen rond half één bleef. Toen werd de derde trap opnieuw tot ontbranding ge bracht, waardoor de Apollo in de rich ting van de maan werd gestuwd. Nadat het commandoschip van de raket was losgekoppeld, begonnen de KLM-president-directeur dr. G. van der Wal moest een gat van bijna een meter overbruggen om van de aviobrug in de eerste Boeing 747 Jumbo te komen, die de KLM thans in haar bezit heeft. SCHIPHOL Gisteren is uit de VS de eerste Boeing 747 Jumbo Jet van de KLM op Schiphol aangeko men. De machine had 75 gasten aan boord, die verrukt waren over de ruimte in het toestel. Er zijn negen stoelen op iedere rij met twee gang paden er tussen. In totaal heeft de KLM zeven van deze luchtreuzen besteld, die per stuk 80 miljoen kosten. Zij zullen nog voor het eind van het jaar in gebruik zijn genomen. De eerste Jumbo Jet draagt de naam Mississippi en zal op 15 febru ari zijn eerste lijnvlucht naar New York maken. Los Angeles In Los Angeles hebben zich gisteren ernstige ongere geldheden voorgedaan, waarbij één man om het leven kwam, 30 winkels geplunderd werden en twee gebou wen in vlammen opgingen. De moeilijkheden ontstonden na een bijeenkomst van Mexicaanse jon geren, die protesteerden tegen de oor log in Indo-China en tegen ruw op treden van de politie in Los Angeles De jongeren negeerden het verzoek van de organisatoren om rustig naar huis te gaan en marcheerden naar een buitenwijk waar veel Mexicanen wonen. In deze wijk begonnen de moeilijkheden. APELDOORN Een bedrag van naar ruwe schatting ten minste ƒ300.000 is in de nacht van zaterdag op zondag verdwenen uit de kluis van het hoofdpostkantoor aan de De- venterstraat in Apeldoorn. Inbrekers hebben volgens de politie op bijzon der vakkundige wijze de kluis open- gebrand en vrijwel al het zien daar in bevindende baar geld meegenomen. De kans bestaat, dat het ontvreemde bedrag aanzienlijk groter is, want de daders hebben ook een groot aantal aangetekende enveloppen open ge maakt en het zich daarin bevindende geld eveneens meegenomen. WEST-BERLIJN Het telefoon verkeer tussen Oost- en West-Berlijn Is gisteren, na 19 jaar gesloten te zijn geweest, heropend. Op 27 mei 1952 sloot Oost-Berlijn het verkeer af met het argument, dat de Amerikaanse irüichtingendeinst en anti-communis tische organisaties er misbruik van gemaakt hadden. In twaalf uur tijds werden 1072 gesprekken gevoerd. De belemmeringen van het auto verkeer tussen beide steden duurden gisteren echter onverminderd voort. Bij de Oostduitse doorlaatposten stonden lange files, er kwamen wachttijden voor van wel twintig uur. De Oostduitse actie volgde op het bezoek van bondskanselier Brandt en Bondspresident Heinemann aan West-Berlijn, vijf dagen geleden. Brandt woonde er een bijeenkomst bij van de socialistische partij; Hei nemann opende er de 'groene week'. Gisteren zijn ze met een speciaal vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht in Bonn teruggekeerd. Dr. J. J. BUSKES NOOR HET Bijbels dagboek f 14.90 Vtrkri/gbtar o d» boekhtnae ZOMER KEUNING WAGENINGEN ARNHEM „Ik heb haar met haar eigen sjaal gewurgd." Deze bekentenis legde gisteren de 26- jarige fabrieksarbeider G. J. R. uit Doorwerth af over de moord op de 39-jarige weduwe Aartje Verschuur-van Holland uit Ederveen. Dc vrouw was zaterdag gevonden op de speelplaats van de Prinsenhof- school in het centrum van Arnhem. De politie kwam snel op het spoor van R.. die het laatst in haar gezel schap was gezien. R. had de vrouw, met wie hij al enige tijd omgang had. vrijdagavond in een café in de Arnhemse binnen stad ontmoet. Tegen half twaalf verliet hij het café en ging met de bus naar huis. Later kwam hij terug. Na slui tingstijd gingen beiden met een onbe kende man per taxi op zoek naar café's die nog open waren. Na tever geefs bij een aantal cafe's te hebben gestopt, verdween de onbekende man. R. beloofde de vrouw, dat hij haar wel naar huis zou brengen met zijn auto, (die hij echter niet meer bezat, terwijl hem ook de rijbevoegdheid was ontzegd), die bij de Markt zou staan. Daar gingen hij en de vrouw heen. beiden nogal onder invloed. In een rijwielstalling in de omgeving bleven ze enige tijd. Na de herhaalde vraag van de vrouw waar nu eigenlijk de auto stond, wurgde R. haar. Bij het onderzoek is gebleken, dat de vrouw, die weduwe was en vier kinderen had. R. nogal wat geld kost te. In de loop van de avond was bij hem al het plan gerijpt, zich van haar te ontdoen. Amerikaans soldaat schiet in Vietnam commandant dood SAIGON Een Amerikaanse sol daat heeft de commandant van zijn eenheid woensdag doodgeschoten, al dus heeft een woordvoerder van de Amerikaanse legerleiding in Saigon bekendgemaakt. Het incident gebeurde in het kamp. An Che (400 km ten noorden van Sai gon). De dader James D. Moyler is gearresteerd en wordt beschuldigd van moord met voorbedachte rade. Het is niet de eerste keer dat dit gebeurt Dergelijke incidenten zouden worden veroorzaakt door het lage moreel van de manschappen, die dik wijls niet willen vechten en die steeds meer hun toevlucht tot verdo vende middelen nemen, aldus de woordvoerder. Dolle Mina's vierden zaterdag het éénjarig bestaan. Op de Dam in Amsterdam werd propaganda ge maakt voor gratis kresjesmet kinderen in een box. Verkeersongelukken astronauten zich daarvan te verwijde ren en om te keren om in een positie te komen om de maanlander van de raket „af te pikken". Hierbij ontstonden de moeilijkhe den. Pas na zes pogingen gelukte de koppeling. Toen Roosa dit meldde, ging er een gejuich op van zijn twee mede-bemanningsleden en in het vluchtleidingscentrum. Als alles is geïnspecteerd en Hous ton tot de conclusie komt dat nieuwe koppelings- en ontkoppelingsacties niet zullen mislukken, zal worden be sloten de landing op de maan te laten doorgaan. t Als er iets nog niet in orde blijkt te zijn, zal de Apollo-missie beperkt blij ven tot een vlucht rond de maan. Een mislukking zou opnieuw een kostbaar falen van de NASA beteke nen na de mislukte ApoIlo-13-missie en zou tevens de hele toekomst van het Apollo-maanlandingsprogramma in gevaar brengen. Het staat nu al onder hevige druk in het Congres. Apollo-14 heeft de NASA 400 miljoen dollar gekost, 25 miljoen dollar meer dan zijn voor ganger. WASHINGTON Het laatste Amerikaanse apolloruimteschip, de Apollo-17, zal vijf maanden later dan tot i dusver het plan was naar de maan vliegen. Oorspronkelijk zou dat midden 1972 gebeurd zijn, het wordt nu eind 1972. Op een persconferentie in Washing ton, zei Nasa-directeur Low dat dit nodig geworden is om meer tijd te krijgen voor de wetenschappelijke voorbereiding van deze vlucht en om op de begroting 1972 voor de Nasa geld te besparen. Ook het eerste Amerikaanse ruim te-laboratorium „Skylab", waarin tel kens drie ruimtevaarders enige we ken rond de aarde zullen cirkelen, wordt vier maanden vertraagd en be gint nu pas in maart of april 1973. De maanreizen van de Apollo's 15 en 16 gaan volgens plan door, namelijk in juli van dit jaar en in maart 1972. Oorzaak: roken en vette voeding HAMBURG De staking van het grondpersoneel van de Westduitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa kan volgens één van de directieleden nog wel weken duren. De vervoersbond OETV heeft za terdagavond meegedeeld, dat van 15.000 werknemers er 4000 het werk hebben neergelegd. De Lufthansa heeft een nooddienst regeling ingevoerd, die afgezien van enkele vertragingen goed kan worden uitgevoerd.. De tijdelijke dienstrege- UTRECHT „Het lijkt wel oorlog, nu steeds meer mannen in de leeftijd van 30 tot 50 jaar uit het leven worden weggerukt door hart- en vaatziekten". Dit zei zaterdag de hartspecialist dr. C. L. C. van Nieuwenhuizen op de eerste hartkaderdag van de Nederlandse Hartstichting in Utrecht, waar in feite tevens het startschot werd gelost voor de eerste Euro-hartweek, die van 22 tot en met 28 februari in heel Europa wordt gehouden. Dr. Van Nieuwenhuizen zei dat van alle doodsoorzaken de hart- en vaatziekten het sterkst toenemen vooral bij mannen. Er is sprake van een sluipend proces in de aantasting van de kransslagader. Afwijkingen in de bloedvaten komen het meeste voor. De oorzaak ervan is nog niet bekend maar vast staat wel reeds een aantal risico-factoren die het proces versnellen. Dat zijn roken, be wegingsarmoede, calorierijke en vet te voeding en de psj chische druk van het moderne leven" aldus dr. Van Nieuwenhuizen. Prof. dr. J. van Nieveen uit Gro ningen haakte op het voorgaande in. Hij vindt het onbegrijpelijk dat men de schouders blijft ophalen voor de gevaren die hart en vaten bedreigen. De risicofactoren zijn nu eenmaal be kend, maar men blijft maar roken, vet eten en neemt geen beweging. Tijdrovend Een bevolkingsonderzoek op hart- en vaatziekten lost het probleem niet op. Zo'n onderzoek is trouwens veel te omslachtig en tijdrovend. In Vlagt- wedde is in november met medewer king van TNO door de rijksuniversi teit van Groningen een proefonder zoek onder ruim 2300 mensen gehou den. De computer verwerkt thans de gegevens. Vast staaf al dat ook enke le ziekten, zoals suikerziekte tot de risico-factoren voor hart- en vaat ziekten behoort. In Vlagtwedde werd ongeveer 3.5 procent van de mannen als suikerzieken „ontdekt" zonder dat ze het zelf wisten. De diëtisten, die bij het proefonderzoek vragen stelden over de eetgewoonten, zijn zich een hoedje geschrokken over de vetrijke maaltijden, die de Vlagtwedders ge bruiken. „Ze vormen overigens geen natio nale uitzondering, want we eten veel te vet", vindt prof Van Nieveen. Als de mannensterfte. voor hart- en vaat ziekten zo snel blijft stijgen, zitten ling voorziet in vijftien binnenlandse vluchten, zestien met Europese be stemmingen en een naar het Verre Oosten, Noord- en Zuid-Amerika. Volledige cijfers over het aantal vervoerde passagiers zijn nog niet be kend. Vrijdag zijn dit er ongeveer 2500 geweest. Voor zaterdag ligt dit aantal hoger. De minister van verkeer, Georg Le ber, heeft het verlies dat de Lufthan sa door de staking lijdt op ongeveer 2,5 miljoen mark per dag becijferd. we gauw weer met een flink vrou wenoverschot," corcludeerde dr. Van Njeuwenhuizen. Voor de laagstbetaal den is er verder één troost: „Geble ken is dat de kans op hartinfarcten en dergelijke vermindert, naarmate men minder verdient". MAM'. tdirU^^Z. Tevens voor allerlei bruikbaar j Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: gironr.: tel.: Betaalt per O kwartaal O maand -BON- Mijn naam: straat: plaats: Als beloning voor mijn aktiviteit Vontvang ik het gezellige Pietina 1 schaaltje cadeau. M Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden deze krant behoort j tot In het Westen j veruit grootste prot. I chr. dagbladpers ACHTKARSPELEN De 20-jarige mejuffrouw Janna Bekkema uit Har- kema-Opeinde en de 21-jarige heer Ide van der Veen uit Drachten zijn zaterdagnacht in Achtkarspelen om het leven gekomen. Beiden zaten aoh- ter in een wagen, die na een frontale botsing in de langs de weg lopende vaart terecht kwam. De bestuurder en een andere passagier werden ern stig gewond. Op de provinciale weg Meppel - Zuidwolde is een auto met vier Spaanse gastarbeiders uit de bocht gevlogen en tegen een boo mgebotst. Twee inzittenden zijn omgekomen, de andere twee zijn zwaar gewond. Andere slachtoffers van het ver keer zijn: baggenverker P. J. Apers (21) uit Nieuw Namen, mejuffrouw A. Aarts uit Helmond. G. Vos (78) uit Leens, S. Eekhoorn (60) uit Has selt en de 31-jarige Griek P. T. Kefalides. De Griek kwam om het leven toen de auto waarin hij mee reed tijdens een inhaalmanoeuvre in frontale botsing kwam met een tegenligger. Er waren in totaal zeven zwaar gewonden. KAAPSTAD De Zuidafri- kaansc premier Vorster heeft gezegd dat de gang van zaken bij het internationaal hof van justitie in Den Haag zijn rege ring bepaald niet gerustgestelt t.a.v. de toepasing van het recht door dit hof. Vorster zei dit' in een commentaar op de zaterdag bekend geworden be slissing van het hof geen Zuidafri- kaanse rechter aan het hof toe te voegen voor de behandeling van een adviesaanvraag over de juridische gevolgen van de aanwezigheid van Zuid-Afrika in Namiba (Zuidwest- Af rika). De Zuidafrikaanse regering zal nauwlettend de verdere ontwikkeling volgen en niet aarzelen al het nodige te doen om te voorkomen dat het in een volkomen kluchtige toestand komt te verkeren, aldus Vorster. Hij voegde er aan toe dat het ver zoek om aanwijzing van een rechter ad hoe zonder redenen was afgewe zen, ondanks het feit dat vijf van de vijftien rechters een ander standpunt hadden ingenomen. De premier legde er nadruk op dat de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid wel toestemming had gekregen om als belanghebbende partij voor het hof te verschijnen. Het hof wees afgelopen dinsdag een Zuidafrikaanse klacht over drie rech ters af. Dezen waren volgens Zuid- Afrika niet objectief genoeg, omdat zij lid waren geweest van VN-delega- ties die zich tegen de apartheidspoli tiek hadden uitgesproken. Zuid-Afri ka heeft inmiddels een nieuwe stap genomen, en zich bereid verklaard in het Namibia een volksstemming te houden; de inwoners zouden mogen kiezen tussen bestuur door Zuid-Af rika of door de VN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6