Kiesverenigingen wijzigen CH-lijst zeer drastisch PPR moet streven naar akkoord met PvdA-D 66 Huurharmonisatie wellicht niet mogelijk per 1 april Vergadering van leden wil PvdA principieel wel in een regering Nationaal kabinet niet nodig Onrust in haven Rotterdam Brand op Darius Andere koers van PvdA zou tragische vergissing zijn Lijst-DS'70 IP KI Drs. Aarden wil samenwerking fracties Door „boycot' tvoningcorporaties „Ook consumenten moeten in SER" Pele speelt niet in München 4 MAANDAG 1 FEBRUARI 1971 Resolutie ESP: (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM Alles wijst erop dat de confessionele partijen de ge heime afspraak met de VVD over de samenwerking in de volgende rege ringsperiode willen nakomen, al pro beert men soms een andere indruk te vestigen. Aldus wordt gesteld in een reso lutie die de partijraad van de Evan gelische Solidariteitspartij zaterdag aanvaardde. In het verleden is de PvdA te veel gouvernementeel inge steld geweest, waardoor van een wer kelijke vernieuwing van de samenle ving geen sprake kon zijn. De wijziging van de koers van de PvdA nu, aldus de ESP, zou een tra gische vergissing zijn en afbreuk doen aan de geloofwaardigheid van de partij. Volgens de ESP is de werkelijke vernieuwing alleen mogelijk door een scheiding van de geesten, die steeds duidelijker vormen aanneemt. De partij wil vooral werken aan een scheiding in het confessionele kamp. De enige mogelijkheid van een pro gressieve meerderheid wordt bereikt via de samenwerking rond een ver nieuwde PvdA, zo meent de ESP. UTRECHT De partijraad van DS'70 heeft zaterdag in Utrecht de kandidatenlijst voor de komende Ka merverkiezingen vastgesteld. De eerste tien plaatsen worden in genomen door: dr. W. Drees jr.. Den Haag. mevrouw S. van Veendaal-van Meggelen, Eindhoven, W .J. Schuite maker, Apeldoorn, drs. E. F. B. Ver- woert, Amsterdam, H. Pors jr., Capel- le aan den IJssel, mr. A. P. Spaan derman, Dordrecht, S. Keuning, Am- hem, J. Z. Baruch, Amsterdam, mr K. Keuning. Zierikzee en J. Koningh, Amsterdam. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De kiesver enigingen van de CHU hebben zaterdag in acht groepsvergade ringen de volgorde van de kan didatenlijst voor de komende Kamerverkiezingen vastgesteld en zijn sterk van de advieslijst van het hoofdbestuur afgeweken. Alleen de nummers 1 en 2, resp. minister drs. B. .J Udink en staatsse cretaris R. .J Kruisinga bleven op hun plaats staan, maar voor de rest maakten de kiesverenigingen ruim schoots van het democratisch recht gebruik, zodat de gehele advieslijst door elkaar werd gegooid. Het resultaat van de stemmingen was dat de CHJO-kandidaat Jac. Huijsen naar de weinig kans bieden de zestiende plaats werd verwezen. Een verontrust dagelijks bestuur van de CHJO komt vanavond dan ook in een spoedvergadering bijeen. Grote sprong Opmerkelijk was de grote sprong van Uniesecretaris drs. G. van Leyenhorst uit Gouda van de 19de naar de 13de plaats. (De CHU heeft thans 12 zetels). Mevrouw ir. N. C. de Ruiter werd van de 11de op de 15de plaats gezet door de kiesverenigingen. Mr. W. Scholten klom op naar de 3de plaats UTRECHT „Door uitspra ken en acties van bepaalde per sonen dreigt een eenzijdig beeld te ontstaan van de situatie in de PvdA" aldus een groep van 100 PvdA-leden die gisteren in Utrecht een vergadering hadden belegd. Onder hen bevonden zich veel bestuurders van gewestelijke af delingen. Zij doelden in het bijzonder op de recente uitspraken van „de groep van 42", die inhaakte op de anti-KVP motie. „De groep van 100" is van mening dat het hoogste orgaan van de PvdA, het congres, onbevangen en zonder onder onverantwoorde druk te zijn gezet, moet kunnen vergaderen. Zij is voorts van mening dat het vernieuwingsproces dat de PvdA de laatste jaren heeft ondergaan dient te worden voortgezet. keuze dient te vallen op progressieve partyen. Aan het slot van de vergadering werd met algemene stemmen een re solutie aangenomen waarin men het vertrouwen uitspreekt in het beleid van het partijbestuur en „dat het a.s. partijcongres een eensgezinde PvdA te zien zal geven, die met een duide lijk herkenbaar gezicht de verkiezin gen zal ingaan". en drs. A. D. W. Tilanus naar de 4de. Staatssecretaris mr. C. van Veen moest genoegen nemen met de 5de plaats. Hij wordt gevolgd door frac tieleider .J T. Mellema, die van de 9de naar de 6de plaats klom. De heer Tolman promoveerde van de 12de naar de 9de plaats en de heer Kikkert van de 10de naar de 7de. De kiesverenigingen lieten mr. C. A. Bos van de 6de naar de 10de en drs. A. M. de Boo van de 8ste naar de 11de plaats duikelen. Nieuw in het kanshebbend gezel schap is naast drs. G. van Leyenhorst de vertegenwoordiger van de gerefor meerde bond in de hervormde kerk, de heer H. Wisseling op de 14de plaats. Op de advieslijst stond hij 16de. Naar rechts Een teleurgestelde Jac. Huijsen zei ons, dat de uitslag van de stemmin gen van de kiesverenigingen een dui delijke ruk naar rechts betekent. De CHJO heeft haar best gedaan, maar de nederlaag is evident De definitieve kandidatenlijst ziet er als volgt uit: 1. drs. B. J. Udink, 2. dr. R. J. H. Kruisinga, 3. mr. W. Scholten, 4. drs. A. D. W. Tilanus, 5. mr. C. van Veen, 6. J. T. Mellema, 7. H. Kikkert, 8. mejuffrouw mr. E H. Haars, 9. T. Tolman, 10. mr. C. A. Bos, 11 .drs. A. M. de Boo, 12. drs. D. F.van der Mei, 13. drs. G. van Leij- enhorst, 14. H. Wisselink, 15. Me vrouw ir. N. C. de Ruiter. 16. Jac. Huijsen, 17. .J C. A .Haex, 18. drs. G. Gerritse, 19. P. G. van der Weele, 20. H. Eversdijk, 21. drs. A. .J van Duist, 22. A. B. Kramer. In alle achttien kieskringen komt de CHU met deze kandidaten op de zelfde plaats. Op de plaatsen 23 tot en met 30 komen, van kieskring tot kieskring verschillend, regionale kan didaten. Vriispraak in Chick-zaak DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag acht niet bewezen, dat men in Nederland bij de huidige normen en opvattingen aan een blad als het sex-contactblad Chick-zes aanstoot neemt. Het hof heeft daarom de uitgever van het blad, de 30-jarige J.F.C.W. uit Castricum en de distri buteur, de 50-jarige C. M. uit Amstel veen vrijgesproken. De advocaat-generaal bij het hof had Chick-zes, dat eind 1968 ver spreid werd, aanstotelijk voor de eer baarheid geacht en tegen W. een ge vangenisstraf gevorderd van zes we ken, waarvan vier voorwaardelijk en tegen M. drie weken gevangenisstraf. Een klein deel van de honderden vrachtwagens bij de doorlaatpost Dreilinden bij Berlijn. De Oostduit sers belemmerden gisteren het ver keer tussen West-Berlijn en de Bondsrepubliek uit protest tegen de bijeenkomst van de liberale partij in West-Berlijn. DEN BOSCH Drs. J. M. Aarden, een van de lijsttrekkers van de PPR, meent dat de PvdA, D'66 en PPR het alsnog eens moeten worden over de kern punten van een regerings program, over de mensen die dat programma zullen moeten uit voeren en over de effectieve samenwerking van de Kamer fracties. drs. Aarden was optimistisch over de verkiezingsuitslag, al zag hij wel in dat PvdA, D'66 en PPR niet samen een parlementair kabinet zullen kun nen vormen. Hij meende desondanks dat deze twee partijen ook in deze situatie bereid moesten zijn rege ringsverantwoordelijkheid te dragen. Zij zouden het vormen van een min derheidskabinet niet aan de drie confessionale partijen mogen overla ten. Brug Daarom vindt men dat er geen be hoefte bestaat aan het slaan van een brug naar DS '70, zoals door „de groep van 42" wordt bepleit De PvdA moet in principe bereid EÜn regeringsverantwoordelijkheid te dragen, mits voldoende garanties aan wezig zjjn voor het voeren van een progressief beleid, en dat daarbij de In een kabinet van de PvdA, D'66, PPR zou bovendien ook plaats moe ten zijn voor 'onafhankelijke confes sionelen en politiek ongebondenen'. Als het echter toch weer op de oppo sitie uitdraait, dan zal nauwe samen werking tussen de drie kamerfracties volgens drs. Aarden nodg zijn. Aanval Drs. Aarden zei dit zaterdag op een congres van de PPR. Een andere lijsttrekker dr. Bas de Gaay Fortman, ondernam een aanval op de drie christelijke partijen, diexzo zei hij in plaats van hun politiek van de afgelopen vier jaar te verdedigen hun linkervleugels hebben uitgenodigd een mooi programma op te stellen. „Zo gaat het al jaren. Links mag het programma schrijven, zo lang rechts het maar mag uitvoeren", al dus De Gaay Fortman. Hij verweet ARP, CHU, KVP ook dat zij geen ruimte geven aan de ideeën, die leven in de Wereldraad van Kerken en in de gezamnelijke commissie van het Vaticaan en de Wereldraad voor Vre de en rechtvaardigheid. „De confessionele partijen devalue ren de kerk, waar die op haar best is. nl. waar die de evangelische solidari teit vertaalt voor de wereld van van daag", zei hij. congres werden aanvaard, gold de NAVO-politiek. Met slechts geringe meerderheid (80 tegen 65 stemmen) werd in het pro gramma genoteerd, dat Portugal en Griekenland uit de NAVO moeten worden gezet als in die landen niet binnen korte tijd de parlementaire democratie wordt hersteld. Bovendien zal Nederland moeten overwegen er zelf uit te stappen, als de uitstoting van Portugal en Griekenland in d van Portugal en Griekenland in de geschetste omstandigheden niet volgt. DEN HAAG Met uitzonde ring van de heer P. Jongeling (gpv) distancieerden alle fractie leiders zich gisteren in een radio discussie van de uitspraak van oud-minister Bogaers dat „het Nederlandse politieke en econo mische leven alleen nog kan worden gered door een nationaal kabinet". De heer Bogaers, voorzitter van het gewest Gooiland, had in een artikel de stelling uitgewerkt dat „de verloe dering waaraan de maatschappij lijdt, om een extra-parlementair kabinet van sterke mannen vraagt". Volgens drs. Den Uyl "(soc.) bete kent de oplossing van Bogaers dat de mensen die regeren nog veel verder van de mensen af komen te staan. De door Bogaers aangegeven lijn zal de democratie schaden. Mr. Geertsema (lib.) meende dat Bogaers in feite de sterke man, de dictator wil. Hij is anti-parlementair, want hij wil een beroep doen op het volk, buiten het parlement om. Breed kabinet De heer Mellema (c.h.): „Een poli tiek moet je via de politiek realiseren en dan kom je bij politieke figuren terecht. Ik voel het meest voor een zo breed mogelijk kabinet. „Mr. Bies heuvel (a.r.) kon het met heel veel van wat drs. Bogaers had gesteld, eens zijn, maar het was voor hem een grote vraag of hij voor de aanpak van de problemen de juiste weg kiest: Die zou alleen juist zijn voor een nood toestand, en daarvan is nu geen sprake. De heer Jongeling had verschillende sympathieke kanten ontdekt aan het appel van de heer Bogaers, die vol gens hem ook een begin van de reme die had aangeduid. Ook hij meende dat ër een extra-parlementair kabi net moet komen. Drs. Schmelzer (kath.v.) was het met de doelstellingen van de heer Bogaers wel eens, maar hij zette een groot vraagteken achter het door hem aangegeven middel. Dr. W. Drees sr., die ook aan de discussie deelnam, verwachtte dat de kabinetsformatie moeilijk zal verlopen gezien de poli tieke situatie. Maar, zo voegde hij er aan toe, de geschiedenis leert dat er toch altijd weer een kabinet komt. Programma (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Het wetsont werp huurharmonisatie zal wel licht niet op 1 april van kracht kunnen worden, zoals aanvanke lijk; de bedoeling was. Dit heeft minister Schut zaterdag meegedeeld op een bijeenkomst van meer dan duizend bestuurders van woningcorporaties, georganiseerd door de Nationale Woningraad, die zestig procent vn de woningbouw verenigingen overkoepelt. De verwachte vertraging wordt in hoofdzaak veroorzaakt door de „boy cot" van de huurharmonisatie door de Nationale Woningraad, het Verbond van christelijke woningbouwveren igingen en een groot deel van de vak beweging. Ook op de vergadering van zaterdag kwam fel verzet tot uiting. Vrees De adjunct-directeur van de raad. drs. B G. A. van Kempen, zei dat dit verzet vooral wordt ingegeven door de vrees dat uitvoering van de rege ringsplannen een sterke opwaartse druk zal hebben op de kosten van levensonderhoud en de lonen. Drs. Van Kempen zei voorts dat het wetsontwerp niet stoelt op een dege lijk onderzoek De vraag is gewettigd of de bouwproduktie niet eerder is achtergebleven door „het ontbreken van ingrijpen van de overheid om politiek-ideologische renenen" dan als gevolg van onvoldoende venwicht in de huren. De Nationale Woningraad heeft er bovendien bezwaar tegen, bij dg^e harmonisatie als „trekpaard" te moe ten fungeren. (De raad z lazijn defi nitieve standpunt vrijdag bepalen in een bijzondere ledenraadsvergade ring). Het bestuurslid .3 de Jong kwam met een alternatieve suggestie: wijzig de huurwet zodanig, dat de woningen in de niet-geliberaliseerde gebieden en de woningen die nog een rijksbi i- dagre hebben, onderling plaatselijk kunnen worden geharmoniseerd. Essentieel Minister Schut noemde huurharmo nisatie essentieel voor de woning bouw in de komende jaren. Het rijk heeft in 1967 ƒ200 miljoen aan huur subsidies verleend. In 1970 was dit bedrug al opgelopen tot tegen de ƒ400 miljoen en over drie jaar zal deze subsidie meer dan ƒ800 miljoen bed ragen. „Wanneer er geen aansluiting komt tussen de huren van oude en nieuwe woningen, is er de kans, dat de animo om nieuwe huizen te bouwen steeds geringer wordt, omdat er voor deze huizen met hoge huren geen huurders te vinden zullen zijn. Het steeds op voeren van de subsidies kan niet blij ven doorgaan", aldus de minister. Hij schatte dat door verhoging van de huren van oude woningen (verla ging behoort overigens ook lot de mo gelijkheden) de kosten van levenson derhoud voor de huurders 0.1 pet zul len stijgen. „Zalig zijn de zittenden", zei ir. Schut over de huurders van de twee miljoen oude (relatief goedkope) wo ningwetwoningen, die onder de wet huurharmonisatie zullen moeten val len. „De zittenden zullen echter moeten meehelpen om degenen die nog geen huis hebben en een relatief dure wo ning niet kunnen betalen, aan een woning te helpen. Met het systeem van huurharmonisatie zullen we over ongeveer zes jaar bij zijn". Stakend sleepbootpersoneel op het Rotterdamse Willemsplein in ge sprek met vakbondsbestuurders Vriendelijk verzoek om niet zelf het abonnements geld te gireren, maar de acceptgirokaart af te wachten, en uitsluitend daarmee te betalen. (Vervolg van pag. 1) Minister Roolvink 'is inmiddels, evenals de Rotterdamse havenwet houder Viersen, door de NBV-voor- man op de hoogte gesteld. „Ik heb het gevoel", aldus de heer Hulsker, „dat de minister en de wethouder meer sympathie hebben voor ons dan voor de werkgevers." De drie vervoersbonden hebben gisteravond in een telegram aan de Internationale Transport Federatie een beroep gedaan op de solidariteit van de collega's in de andere Westeu- ropese havens. „Ik heb die mensen natuurlijk niet in de hand", aldus de heer Huisker, „maar bij voorgaande gelegenheden hebben ze getoond be grip te hebben voor onze situatie." Slechte beurt Wat de gevolgen voor Rotterdam zijn? De heer Hulsker is er kort over. „Gewoon, weer een slechte beurt in buitenlandse ogen. Echt, ik doe het helemaal niet graag, zeker niet na de staking die we hier vorig jaar hebben gehad onder de havenarbeiders. Maar als de werkgevers zeggen dat ze het hard tegen hard willen >spelen, moéten we wel." Voorts werd het verkiezingspro gramma vastgesteld, waartoe 170 amendementen werden behandeld. Eén van de belangrijkste die door net Binding jong rechts: affiches oranje geverfd in Amsterdam AMSTERDAM Ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Bea trix hebben ongeveer 25 leden van de politieke organisatie „Binding jong rechts" gisteren in het centrum van Amsterdam pamfletten en affiches van linkse jongerenorganisaties oran je geverfd. Dit heeft de voorzitter van „Bin ding jong rechts" de heer A. Zeegers, meegedeeld. De actie werd in ht duis ter ondernomen. Ze was bedoeld als blijk van rechts verzet, aldus de heer Zeegers. Hij voegde er aan toe, dat in de nabije toekomst „Binding jong rechts" in samenwerking met andere jongerenorganisaties meer ludieke ac ties zal ondernemen. De andere jongerenorganisaties, waarover hij sprak zijn de GVP-jon- geren en de jongeren van Nederlands Appèl Voorts is overleg over samen werking gaan met de DGP-jonge- renorganisatie van de Boerenpartij, de CHJO en de ARJOS. DEN HAAG De Nederlandse Consumentenbond vraagt zich in het zojuist verschenen nummer van de Consumentengids af of het niet tijd wordt dat "in de Sociaal-Economi sche Raad het gehele economische leven in ons land vertegenwoordigd is en de SER dus uitgebreid wordt met vertegenwoordigers van de con sumenten". Dit wordt gezegd naar aanleiding van het advies, waarin een kleine meerderheid van de SER de regering vroeg geen verdergaande maatre gelen tegen de verticale prijsbinding te nemen en geen verbodswetgeving op stapel te zetten. "Indien de consumenten in de SER vertegenwoordigd waren geweest, zou dit advies beslist anders hebben geluid", aldus de Consumentenbond. (Vervolg van pag. 1) Er moest een reparatie aan de hoofdmotor worden verricht die ver moedelijk veertig dagen zou duren. De gehele bemanning, 31 matrozen en elf officieren, was normaal aan boord. Het grootste deel van de matrozen bestaat uit Laskaren. De brand moet in een van de dek- hutten zijn uitgebroken. Door de zeer sterke wind brandden binnen korte tijd alle dekhutten (van de officieren) uit. De brandweer uit Schiedam die groot alarm had gemaakt en met on geveer zestig mannen het vuur be streed, kon de brandhaard vrijwel niet benaderen. Het vuur werkte zich daardoor ook naar de hutten die on der het dek lagen. Ook deze hutten brandden uit. De brandweer probeerde om vanaf een walkraan water door de patrijs poorten te spuiten. Aan de blussing namen ook drie havensleepboten van Wilton Feijenoord deel die zijn uitge rust met waterkanonnen. Burgemees ter Roelfsema van Schiedam was op de werf aanwezig. KINGSTON De Braziliaanse voetbalster Pele heeft in Kingston (Jamaica) gezegd dat hij beslist niet van de partij zal zijn bij het wereld kampioenschap van 1974, dat in München wordt gespeeld. Ik heb er nu vier wereldtornooien opzitten en dat is genoeg. Ik zal graag in München aanwezig zijn maar dan als een toeschouwer. Pele, die zaterdag met zijn club Santos op Jamaicao aankwam, ont kende dat hij trainer zou worden, maar gaf wel toe dat hij gaarne zijn kennis van het voetbalspel zou over dragen aan de jongeren. Vandaag speelt Pele met Santos tegen de plaatselijke vereniging Cavalier en morgen tegen de Engelse eerste-divi- sieclub Chelsea, dat vandaag zal arri veren. ROME Een 450.000-tal artsen, juristen, ingenieurs, architecten en accountants in Italië heeft besloten op donderdag en vrijdag te staken uit protest tegen een wetsontwerp voor belastinghervorming, dat thans in het parlement behandeld wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4