Feijenoord kampt weer met het oude euvel KOWALIK GEVIERDE HELD ADO mentaal niet aangeslagen FC Twente nog niet rijp genoeg Knap werk SVV Hermes neer Vier koplopers MAANDAG 1 FEBRUARI 1971 NIJMEGEN Was het mis schien uit angst, dat Happel er toe was overgegaan om in de uit wedstrijd tegen het Nijmeegse NEC de in de gedurende de laat ste thuiswedstrijden tegen AZ'67 en Go Ahead met zoveel succes toegepaste 3-3-4 opstelling te la ten varen en nu in de daarvoor toegepaste 4-3-3 vorm te gaan opereren? Angst is meestal een slechte raadgeefster! Matthias Maiwald, die daags te voren in de B-selectie had meege speeld, en die in het nieuwe systeem als extra aanvaller fungeerde, was uit het team gelaten hij was zelfs niet eens reserve. Volgens trainer Happel moet zijn conditie nog groeien. Dit hield in, dat de viermans-achterhoede met Schneider op rechts en met Theo van Duivenbode op links weer „ge heel de oude" was. Wiel Coerver, die de verrichtingen van de stadionclub uiteraard al ja renlang heeft gevolgd, had weer de beschikking over Dimitri Davidovic, die vorige week werd geplaagd door griep èn over „old" Herbert Bonnen, welke laatste zich met name vóór rust tot één van de grootste stoor zenders ontwikkelde. Tactiek NEC heeft dit duel hoofdzakelijk in tactisch opzicht gewonnen. De spelers, die voor eigen publiek wél iets goed te maken hadden, na de smadelijke nederlaag verleden week legen F.C. Utrecht, kwamen fel ge laden het veld in. Zoals keeper Nico de Bree die deze wedstrijd eigen lijk niet eens zóveel te doen heeft gehad, maar wat hij deed was voor treffelijk gehoopt en eigenlijk ook wel verwacht had, gebeurde: NEC maakte snel een doelpunt (na l'/ï minuut) en daarna werd overwegend defensief gespeeld hoewel de uit vallen tegen het daarna voortdurend aanvallende Feijenoord bepaald niet van gevaar waren ontbloot (getuige een paar levensgrote gemiste kansen na de rust). Dat Feijenoord met name in de eerste speelhelft, nogal wat kansen liet liggen (een onvoorstelbare mis ser van Kindvall, die overigens een redelijke wedstrijd speelde, in de 29e minuut) speelde de thuisclub alleen maar in de kaart. NEC speelde af en toe wel oppor tunistisch voetbal: wég is wèg, meest al over de zijlijn en in de tribunes. Voorts werd er een konsekwente mandekking toegepast (Mellaard bij Kindvall en, merkwaardigerwijze aanvaller Janssen bij Dick Schnei der), die meestal niet erg zachtzin nig was. Dit was óók wel één van de redenen dat Moulijn na rust werd vervangen door Joop van Daele. Laatstgenoemde zwoegde wel, maar kon ook niet veel aan het spelbeeld veranderen. Technisch Feijenoord toonde geen juist ant woord op dit spel van NEC, het bleef wél technisch goed voetballen vooral vóór rust maar het kon dit veldoverwicht niet in doelpunten om zetten. Na rust waren er wat dat betreft ook nog mogelijkheden ge noeg geweest. Kindvall trok b.v. in de 35e minuut schitterend voor, maar Israël miste vlak voor de Bree en schoot naast. Ook kreeg Wery nog een prachtkans, maar de Bree stortte zich met ware doodsverachting op de bal, waarbij hij zich licht blesseerde (40e minuut). Eigenlijk maakte Feijenoord weer de oude fout, om steeds maar door het centrum te spelen, een centrum, waar het veel te druk was, en naar mate de tijd verstreek, werd het steeds krampachtiger, hoewel bij de spelers van NEC (Piet Kamps ver ving Dadivovic en Frans Thijssen kwam in de plaats voor de bejubelde Bónnen) in de loop van de tweede helft de conditie een aardig woordje mee ging spreken. 0 Beslissend Het enige en beslissende doelpunt ontstond, nadat Van Hanegem, vlak vóór het strafschopgebied, een over treding had begaan tegen de aanval lende Davidovic. De vrije trap werd genomen door Jendrossek, waarna, via een bekeken „overstapje" van Dekker, Cas Janssens (op de rand van buitenspel) inschoot. Opvallende spelers bij NEC waren, behalve genoemde ook Miel Pijs, die na het uitvallen van Bónnen, „gele genheids-aanvoerder" werd en Theo de Jong, die enkele keren voor ge vaarlijke uitvallen zorgde. Bij Feijenoord waren Hasil en in mindere mate Jansen vrij zwak, ter wijl Van Hanegem nogal wat vrije trappen veroorzaakte. Israël was be trouwbaar, evenals trouwens ook Theo Laseroms. Treytel kon weinig doen aan het doelpunt en was ver der behoorlijk op dreef. Scheidsrechter Koen Brouwer maak te niet altijd een sterke indruk; hij gaf NEC-achterspeler Eggenkamp een boeking wegens vasthouden (in re cidive) van zijn tegenstander, in dit geval Wery. Volgens trainer Happel was de ne derlaag niet onverdiend en was het een les voor Feijenoord. Ook volgens hem waren er, vooral in de eerste helft, teveel kansen gemist. Bij het bekend worden van de overige uit slagen uit de ere-divisie verklaarde Theo Laseroms laconiek: „nou, dan is de strijd weer geheel open". PIET VEENSTRA Acrobatisch standje van Willem van Hanegem. Het mocht Feijenoord niet baten. NEC hield zijn 1—0 voorsprong vast. ROTTERDAM Janusz Kowalik kon zijn geluk niet op. Breed- glimlachend stond hij daar in Sparta's Ridderzaal. De kleine Pool, door Kasteelheer Georg Kessler de laatste weken meerdere malen verguisd, zelfs enkele malen tot een plaats op de reservebank gede gradeerd, kwam handen te kort om de felicitaties in ontvangst te nemen. Verdiende felicitaties. Want.door zijn twee glaszuivere treffers tegen FC Twente hielp hij Sparta niet alleen aan twee uiterst kostbare punten, maar zette hij tevens zijn ploeg over de im passe van de laatste weken heen. Kowalik: „Eindelijk heb ik weer eens met plezier gevoetbald. Eindelijk ook werd ik door mijn medespelers volkomen geaccepteerd. Die twee doelpunten? Ach, dat was niet zon kunst Eigenlijk komt Hans Venneker alle eer toe. Die bood me die twee kansen op een presenteerblaadje. De toekomst? Ik hoop dat deze wedstrijd tegen Twente een begin vormt voor een geheel nieuwe en prettige periode bij Sparta". door ROB HARTOG En Georg Kessler, de man die de laatste weken zijn misnoegen over de matige verrichtingen van de kleine Pool niet onder stoelen of banken heeft gestoken: „Ik heb deze week ■veel met Kowalik gepraat. Ik geloof wel dat dat succes gehad heeft. Ko walik heeft nu gespeeld als een prof- fessionele spits. Hij stoorde goed. an ticipeerde sterk en scoorde nog twee doelpunten ook" SpartaTwente: een wedstrijd die de kleine twintigduizend kijkers van de eerste tot de laatste minuut zal hebben geboeid. Beide ploegen legden goed, attractief voetbal op de gras mat, maar maakten over en weer dermate vooral verdedigende fouten dat de sensaties op Spangen niet van de lucht waren. De eerste sensatie deed zich al na „Probeer de bal me maar eens af te pakken", lijkt Plm Doesburg tegen Jan Jeu- ring en René van der Kerkhoff te zeggen. zeven minuten spelen voor. Hans Venneker, uitgegroeid tot een der sterkste vleugelverdedigers van ons land ontfutselde Willem de Vries op het middenveld de bal, lokte „ausput- zer" Epi Drost uit zijn laatste stelling en stelde vervolgens Janusz Kowalik in staat nummer één achter doelman Piet Schrijvers te knallen. Kees Rijvers later. „Dat had nooit mogen gebeuren. Drost is laatste man. Dat heeft de consequentie dat hij laatste man moet blijven. Hij moet geen fouten van anderen goed gaan lopen maken. Tenminste niet op het middenveld. Dat wilde hij nu wel doen. Het resultaat was er ook naar. Kowalik stond zo vrij als een vogeltje in de lucht. Onbegrijpelijk. Trouwens Epi Drost heeft meer van die vrese lijke blunders begaan. Hij heeft ama teuristisch gespeeld. Trouwens behal ve Drost nog wel een stuk of drie anderen". •fe Misverstand Tien minuten later deed zich de tweede sensatie voor. Maar nu aan de andere kant. Jan Jeuring penetreerde in het Sparta-strafschopgebied, maar liet de bal van zijn schoenen glippen. Een afgrijselijk misverstand tussen Dries Visser en Pim Doesburg stelde Willem van der Kerkhoff echter kin derlijk eenvoudig in staat FC Twente naast de Rotterdammers te schieten. Even later zag het er zelfs naar uit dat Twepte naar een 2—1 voorsprong Uit zou lopen, maar op onbegrijpe- "jke wijze faalde Theo Pahlplatz oog-in-oog met Pim Doesburg. Iets was aan de andere kant overigens ^ok Jan Klijnjan en Jan van der Veen overkwam. Toch bereikte Sparta, in het eerste bedrijf de betere ploeg, hetgeen voor al valt toe te schrijven aan de terug komst van de Deense wervelwind Jürgen Kristensen, overigens in de tweede helft wegens conditie-gebrek vervangen door Van Staveren, met een voorsprong het rustsignaal van arbiter Boogaerts. Een minuut voor tea-time namelijk deed zich een iden tieke situatie voor aan die van in de zevende minuut. Ook nu met Hans Venneker, Epi Drost en als koel-win naar Janusz Kowalik in de hoofdrol len. Ook ditmaal werd Piet Schrijvers het slachtoffer: 21. Na rust verzandde Sparta-Twente helaas in een wat ongeordend, bij vlagen zelfs onvriendelijk duel. Het kostte Jan van der Veen. Epi Drost en Rene van der Kerkhoff een boe king van arbiter Boogaerts. Ook in het tweede bedrijf bleef Sparta de betere ploeg. Dit ondanks een vrijwel voortdurend offensief van de Tukkers. Het aanvalsspel van de Kees Rijvers-brigade stelde echter bitter weinig voor. De gebroeders van der Kerkhoff komen fysieke kracht te kort om het mannen als een Ger Ter Horst en een Hans Eijkenbroek al te moeilijk te maken, terwijl Jan Jeu ring te weinig steun kreeg van Kick van der Vall en Theo Pahlplatz om het goede stuwende werk van Oranen en Van Iersel te verzilveren. De winnende treffer in beeld. Janusz Kowalik geeft Plet Schrijvers het na kijken. Epi Drost en Willem de Vries zien het met lede ogen aan. •fc Geen genade Sparta was gevaarlijker. Ook nadat Van Staveren de plaats van Kristen sen had ingenomen. Jan Klijnjan, Ja nusz Kowalik en Stef Walbeek von den echter geen genade bij Piet Schrijvers, waardoor Sparta de mar ge niet kon uitbouwen. Kees Rijvers later. „Dat zou ook niet verdiend geweest zijn. Integen deel. Ik vind dat wij zelfs een gelijk spelletje verdiend hebben, De Juven- tus-klap zijn we in ieder geval goed te boven gekomen. Dat is in ieder geval één goed teken", Rest de vraag hoe het mogelijk is dat Sparta tegen de huidige vaandel dragers in het Nederlandse topvoet bal, Feijenoord, Ajax, PSV, Twente en ADO, nog altijd ongeslagen is, ter wijl ploegen als PSV en Twente al meerdere malen punten vergokt heb ben. Kee9 Rijvers: „Wij zijn nog niet volwassen. Wij kunnen wel hard zijn, maar nog niet bikkelhard. Begrijp me goed. iik propageer geen anti-voetbal, maar'ik ben er gewoon van overtuigd dat er momenten zijn dat je niet an ders kunt doen dan er keihard tegen aan gaan. Dat kunnen wij echter niet. Wij zitten nog middenin een groei-proces. De moeilijkheid namelijk is dat we nog veel te slap spelen. Niet iedereen, maar in iedere wedstrijd pakweg een drietal van mijn jongens. Wanneer dat nou steeds dezelfden zouden zijn, dan kon je dit oplossen, maar de el lende bij ons is dat het de ene week deze en de andere die als een ama teur loopt te voetballen. Dat maakt het zo moeilijk." En Georg Kessler. „Moeilijke vraag. Ik kan er eigenlijk geen antwoord op geven. Trouwens ik vind het niet eens zo belangrijk. Van veel meer waarde voor ons is de vraag waarom we tegen minder geklasseerde ploegen zo veel punten laten liggen. En op die vraag ben ik bezig een ant woord te zoeken. Heb ik dat ge vonden en hebben de spelers dat ook in de praktijk ten uitvoer gebracht, ja dan zijn we waar we wezen willen DEN HAAG ADO is een topploeg en dat zal het de rest van het seizoen blijven ook. Ruim 13.000 toeschouwers heb ben daarvan jn het Zuiderpark het overtuigende bewijs gezien. Op uiterst professionele wijze werd Haarlem met 60 opge rold, cijfers, die eens te meer aantonen wat een kwaliteits verschil er in de eredivisie kan bestaan. Nu was die daden drang van de Hagenaars wel te verklaren, immers vorige week had Ajax getoond dat ADO voorlopig nog niet aan een landskampioenschap hoeft te denken. Doelman Thie was te gen de Amsterdammers drie maal kansloos, zonder dat de Haagse aanval daar iets tegen over kon stellen. Over die inproduktiviteit zal de afgelopen week wel gesproken zijn, want ADO had maar één gedachte, en dat was aanvallen en schieten. Met een zwaar stuwend middenveld, waar Advocaat een glansrol vertolk te. werd via slimme passes de Haar lem-verdediging herhaaldelijk dol gedraaid. Het was in de beginperio de vooral Schoenmaker die heel dicht bij het openingsdoelpunt zat: het was echter Aad Mansveld die met een prachtig afstandsschot doel man Patertntotte na een kwartier spelen voor het eerste passeerde. Tien minuten later scoorde Wim Looye op identieke wijze 20; met dit doelpunt werd het laatste restje zelfvertrouwen van de Haarlemmers gebroken en het was aan de onzorg vuldigheid van de Hagenaars te danken dat de doelpuntenmachine even tot rust kwam. Haarlem kon tegenover deze Haagse temposlag maar bitter wei nig stellen Er werd wel eens een leuke tegenaanval opgezet, de mees ten daarvan werden echter vroegtij dig in de kiem gesmoord door de Haagse buitenspelval 0 Versnellen Eigenlijk bewees ADO pas na rust z'n superioriteit, want in plaats van rustig naar het einde te freewheelen, werd er door de hele ploeg met nog meer inzet en variatie gespeeld. Het meest verraderlijke van de Hage naars is eigenlijk het gemak waar mee in een hogere versnelling wordt geschakeld. En dan niet door één of twee spelers maar door minstens ze ven of acht man, incluis de weer prima spelende achterspeler Van der Burch. Voor Haarlem was deze taktiek dodelijk, de spelers kregen steeds minder vat op het Haagse aanvals spel en aangezien keeper Paternotte beslist zijn dag niet had, was het niet vreemd dat na 70 minuten de score tot 50 was opgelopen. Het was eerste wederom Looye die met een beheerst schot voor 30 zorgde, waarna Lex Schoenmaker en Wietze Couperus ook aan hun ver diende doelpunt kwamen. Dat het in de laatste minuut via de Noor Hes- tad ook nog 60 werd, was alleen maar leuk voor de statistiek, want deze score betekende voor ADO de grootste overwinning van dit sei zoen. Dolblij De ADO-leiders waren uiter aard dolblij met deze middag, eindelijk was weer eens ge toond dat ADO 90 minuten dóór kan gaan, en dat is een prettige wetenschap met de wedstrijd tegen PSV in het vooruitzicht. Voor Haarlem worden de zaken steeds somberder, deze ploeg staat nu al vier punten achter op de naaste concurrenten en de komende wedstrijd tegen Feije noord zal wel weinig hoop ge ven, want de Rotterdammers verloren, net als vorige week ADO Joris Boddaert FEIJENOORD is slechts een week koploper in de eredivisie geweest. Door de nederlaag die de Rotterdammers tegen NEC leden delen nu vier ploegen de eerste plaats. PSV, dat korte metten maakte met Excelsior, heeft het beste doelgemiddelde. Behalve PSV en Feijenoord tronen ook ADO en Sparta op de gedeelde eerste plaats. Sparta dankt dat aan de knappe overwinning op FC Twente, terwijl ADO in de running bleef door de royale winst op Haarlem. Ajax volgt op slechts een punt. Onderaan kwam enige klaarheid omdat Telstar en Volendam twee punten vergaarden. De posities van Haarlem, Excelsior en AZ '67 zijn nu vrijwel uitzichtloos. TO langzamerhand komt de spanning in de eerste divisie weer een beetje terug. Zeker wat betreft de tweede promotieplaats. GVAV liet weer een steekje vallen, waar Heracles dankbaar van profiteerde. Den Bosch ligt nog altijd een straatlengte voor. Onderaan knap werk van SVV, dat DFG naar 20 verlies speelde. EINDHOVEN heeft er geen doekjes om gewonden. In een rechtstreeks duel met mede-koploper Hermes DVS sloeg de Talbotformatie keihard toe. Hermes duikelde daardoor naar de derde plaats omdat PEC geen fouten maakte tegen ZFC. De Volewijckers daarentegen liet tegen Drente een steekje vallen. Fortuna kon niet dichterbij komen. Sparta 20 12 7 1 31 35—17 f T J_ 1 Ajax 20 13 4 3 30 49—12 I ITfilQ nrpTl FC Twente 19 10 7 2 27 28— 7 Ullolduvll FC utrecht 19 9 2 8 20 28—39 C? NEC 19 6 6 7 18 23—23 Go Ahead 19 6 5 8 17 21—25 Eredivisie mvv 20 5 7 8 17 22—27 Crvoi-to 9 1 DWS 20 3 9 8 15 14—31 Sparta—Twente 2 1 Telstar 20 4 7 9 15 22—30 ExcelsiorPSV 14 hoII. Sport 20 3 8 9 14 18—28 TelstarNAC 2—1 Volendam 19 5 4 10 14 20-31 Vendam-Holland Sport 1-0 DWSAjax 01 Excelsior 20 2 6 12 10 16—45 ADOHaarlem 60 AZ '67 20 1 7 12 9 14—52 MW—Utrecht 6—0 NECFeijenoord 10 Go Ahead—AZ '67 2—0 E,r,,« dl,i,i» Den Bosch 20 13 6 1 32 34—10 Eerste divisie GVAV 20 11 6 3 28 23— 6 r-/-" a,v,sle Heracles 20 8 8 4 24 34-24 SVVDFC 20 Cambuur 19 9 5 5 23 27—20 HVCVitesse 1—0 Blauw wit 20 8 6 6 22 32—23 GVAV-FSC 0-0 ™c" its CambuurHeerenveen 21 wageningen 18 5 8 5 18 27—33 De GraafschapVeendam 11 Helm. Sport :o 4 10 6 18 19—21 wflleminfrïïeDreaïleBs0SCh fZj wnfem 11 \l l l 1, S3 Willem II—Heracles 1—4 sw 19 4 7 8 15 23-27 Helmond SportBlauw Wit 00 Heerenveen 18 3 9 6 15 19—24 FSC 18 5 5 8 15 14—20 Tweede divisie veendam 19 3 7 9 13 1829 Gooiland—AGOVV 2-0 s ZFCPEC 23 Tweede divisie EDO—Roda^C lZo Eindhoven 18 9 8 1 26 23-7 ZOORoda JC 10 PEC 19 9 8 2 26 37—25 De VolewijckersDrente 11 Hermes dvs is 10 4 4 24 28—14 LirnburgiaVW 10 Volewiickers 19 9 5 5 23 40—23 Bnrnnlr Fnrtnnn VI1 1 Fort' vlaard. 20 8 5 7 21 23—26 Baronie—Fortuna VI. 1—l Limburgia 18 6 8 4 20 21—16 EindhovenHermes DVS 30 noad is 6 7 5 19 26—21 Roda JC 18 4 10 4 18 14—18 -M Gooiland 17 5 7 5 17 18—21 Wf 0^1 ^1 VVV 18 6 5 7 17 22-26 ulalirirTl AGOW 18 fi 5 7 17 18-24 K-/ l<i411VAVll ZFC 18 4 8 6 16 25—25 c RCH 18 5 6 7 16 20—21 eredivisie Baronie 18 5 6 7 16 22—25 PSV 20 14 3 3 31 51—13 RBC 17 3 6 8 12 15—32 Fellenoord 20 13 5 2 31 46—16 Drente 18 3 5 10 11 15—28 ADO 20 13 5 2 31 40—14 EDO 18 4 1 13 9 17—38 Grimmig duel tussen Twente's Kees van Iersel en aanvoerder Hans Eijkenbrosk van Sparta.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 12