ORANJE GEEFT NOORWEGEN EEN LESJE Arsenal raakt spoor bijster Alleen Atje kan Russinnen nog z tegenhouden Gert Wildeboer groot kampioen Schenk vestigt wereldrecord Ad je Paulen erelid Program ma voor schaatsers MAANDAG 1 FEBRUARI 1971 Ard Schenk, de superatleet. Het uiterst sportieve Bisletpubliek herkende hem. Men wist niet goed, hoe een dergelijk sportman te belonen. Was een uitbundig „heya Ard Schenk" wel genoeg? Zou de lange, blonde Nederlander het massale armgezwaai niet beneden zijn stand vinden? De 10.000 Noren schaamden zich voor de 18.000, die thuis waren gebleven en grote leemten op de tribunes lieten. Was dat niet een decor, zo'n groot rijder onwaardig? Als om dit ver zuim goed te maken, putten de aanwezigen zich uit in minutenlan ge ovaties. Dag Fornaess, toch Europees kampioen en landgenoot, was op brute wijze ontluisterd, niemand schonk enige aandacht aan hem. Schenk glimlachte, wist wat dit betekende. Hij richtte zich op en bedankte de Noorse schaatsfans met minzame handgebaren. Ard Schenk, de sprinter. Slechts twee specialisten behoefde hij op de 500 meter voor te laten gaan. De Zweden Hasse Boerjes (met 39,61 se conden reed hij een nieuw baanre cord) en Over Koenig (40,20) deden hun plicht en verzamelden zoveel puntên, dat hun land na de eerste afstand leidde in het landenklasse- ment. Maar Noorwegen en Nederland lagen op de loer en stonden klaar om de Zweden voorgoed naar de achter grond te rijden. Met 40.29 seconden werd Schenk derde. Daarmee be zorgde hij Boerjes een „Schenk-com- plex" voor de sprintkampioenschap pen op 20 en 21 februari in Inzeil. Het verschil van ruim 0,6 sec op de 500 meter moet Schenk op de 1000 meter kunnen goedmaken. Boerjes raakte wel los van het Moeratovcom- plex. De eerste ISU-kampioen kwam weliswaar in de laatste bocht ten val maar hij lag in zodanig geslagen po sitie, dat het tijdsverschil ongeveer een seconde zou hebben bedragen. Onwaarschijnlijk Op de verlengde sprint de 1500 meter duldde Schenk zondag nie mand voor zich. Niet afgeschrikt door de 2.03,9 van Fornaess perste Schenk er in het inmiddels witbesneeuwde Bislet een 2.02,3 uit, een onwaar schijnlijke prestatie voor een laag- landbaan. Ard, gestart in de tweede rit van de vijf kilometer tegen de bepaald niet inspirerende Fin Jouko Salakka, was met 7.25,9 slechts 0,3 seconde van het baanrecord van Eddy Verheijen verwijderd gebleven. Na afloop zei Schenk doodleuk: „Ik had nog harder gekund. Die laatste vier ronden gingen niet naar wens". Leen Pfrommer voegde daar nog aan toe „zijn stijl was niet eens vlekke loos. Hij tilde zijn benen verkeerd op". Geen concurrent kon echter aan Schenk's tijd tippen. Enkele enorm spannende ritten deden de tempera tuur van acht graden onder nul ech ter vergeten. De 10.000 meter van zondag sloeg alles. In het derde paar wist Schenk Fornaess naast zich. In de kleedkamer was al schertsend over het wereldrecord „puntentotaal" gesproken. Schenk wist dat hij ten minste 15 min. en 17.0 sec moest rijden, bijna zestien seconden onder zijn persoon lijk record. Het beginschema van 15.48.0 was zeer voorzichtig opgesteld. „Daar hou ik van", zo zei Schenk, „een rustig schema vind ik altijd prettig. Je kunt onderweg toch ge makkelijk overschakelen". Na vier ronden greep Pfrommer naar 15.32.0. Toen de ronden van 36 seconden el kaar regelmatig bleven .opvolgen, ging het schema halverwege zelfs nog naar 15.16.0. Ook daar zou Schenk nog ruimschoots onder blijven. Met 15.13.4 leverde hij de derde beste ver richting aller tijden. Fornaess eenvoudig: „Schenk ging veel te hard. Ik kon hem absoluut niet bijhouden". Daarmee kwam het wereldrecord puntentotaal op 171.317, 0.195 punten onder het oude record Ard Schenk, na zijn fantastische rit op de tien kilometer. Het wereldrecord over de vier afstanden in een wedstrijd is binnen LENINGRAD Het kostte de twee dames enige moeite bij het vallen van de avond de vlag van de Sowjetunie in het topje van de mast te krijgen. Nadat ook dat onderdeel van het protocol ten koste van een winkelhaak was gelukt, kon de ontluistering van de Neder landse ploeg een aanvang nemen. Want zo en niet anders zal de eerste dag van het Europese schaatskampioenschap voor dames in Leningrad moeten worden gekwalificeerd. van Jan Bols. Schenk: „Vroeger had ik angst voor de 10.000 meter. Nu niet meer. Ik weet wat ik op die afstand kan. Ik heb het bewijs geleverd. Je kunt me niet meer vastprikken als sprinter. Ik ben all-rounder". Pfrom mer: „Als de specialisten er niet bij geweest waren, had Ard alle afstan den gewonnen. Ik geloof niet dat dat al eins is voorgekomen." ■fe Gelijke kansen Ard Schenk nu favoriet voor de wereldtitel? „Ik favoriet? Ik plaats mezelf in een groep van vijf rijders met gelijke kansen op het kampioen schap. Bislet heeft daar voor mij niets aan veranderd. Het is dezelfde situatie als voor Heerenveen." Schenk ging Nederland voor naar de overwinning in de vijflandenwed- strijd, de eerste in de historie. Hoe wel de prestaties van de wereldkam pioen overheersten, mogen de bijdra gen van de andere Nederlanders niet onvermeld blijven. Oranje begon al met een handicap. Marten Hoekstra voelde zich reeds niet lekker op de heenreis, kreeg koorts (zaterdag zelfs oplopend tot 39,5) en kon niet starten. Hierdoor raakte Nederland op de 500 meter zonder meer enkele punten kwijt. Het zou niet de enige tegenval ler op de eerste dag zijn. Jan Bols, op de sprint goed voor 41.02 sec (tiende, vlak achter specialist Jan Bazen) zou op de 5000 meter even wat laten zien. Hij stevende recht op een tijd van 7.32,0 af, toen het noodlot toesloeg. Bij het uitkomen van de voorlaatste bocht gleed de Hoogevener ineens op zij en kwam pas tegen de schuimrub- berrand tot stilstand. Dat kostte hem ongeveer twaalf seconden (7.46,4) en Nederland een tiental punten. „Ik wist niet wat me overkwam", zei Bols later, „ik reed in elk geval nergens tegenaan. Misschien zette ik m'n schaats te scheef." •fe Griepbacil Kees Verkerk, die met 42.66 sec op de 500 meter had teleurgesteld (hij is zijn ritmegevoel voor de korte afstan den kwijt) en Eddy Verheijen zouden met prachtige races op de 5000 meter Jan Bols, bekijkt zijn tijd op de vijf kilometer. Een matige tijd omdat Jan kwam te vallen. ondanks alles met 3.5 punten voor sprong op Noorwegen. Begeleider Dick de Vroomen zou zeggen: „Hoe wel er twee zijn gaan liggen, staan we nog de eerste". Zaterdagavond zag het ernaar uit dat ook Jan Bazen door de griepbacil zou worden aangetast, maar hij was na een goede nachtrust toch zover hersteld, dat hij op de 1500 meter kon uitkomen. Hoewel Schenk de schaatsmijl overtuigend won, zou Noorwegen de eerste plaats overnemen. Dit kwam •hoofdzakelijk door de matige tijd van Kees Verkerk (2.07.5 veertiende). Een halve seconde minder zou Nederland zeker vijf punten gescheeld hebben. Nu moest er op de tien kilometer een marge van 5.5 punt goed gemaakt worden. Dit lukte wonderwel. Eerst was Jan Bols, zeer sportief, door het Noorse publiek ontvangen, tot een alleszins redelijke 15.30.6 (vierde) gekomen. In het derde paar verloor Verkerk wel iswaar van Stensen na een schit terend gevecht, maar zijn tijd van 15.26.8 was toch goed voor de derde plaats. De winnende 15.13.4 van Schenk overtrof al les en Verheyen had toen aan 15.41.8 (zevende) voldoende om Nederland naar de zege te til len: 240 tegen 236.5 punten. Noor wegen was overvleugeld. Een ne derlaag, die de Noorse schaats wereld niet licht zal vergeten. In het klassement na de 500 en 1500 meter bezetten drie Russische deel neemsters de eerste plaatsen: Nina Statkewitsj, Ljoedmilla Titova en Ve ra Seregina. Als vierde volgt Atje Keulen-Deelstra, die als enige van het Nederlandse kwintet nog een kansje maakt. Haar achterstand op de titelhoudster bedraagt iets minder dan een punt. De andere vier verlo ren haar kansen op de 500 meter, de afstand waaraan Kees Broekman juist uitermate veel zorg heeft be steed. Na alle verwikkelingen in de afge lopen dagen heeft het er veel van weg dat dit tweede Europese kam pioenschap even tussen neus en lip pen door moet worden afgewerkt. De start van de 500' meter had na een uitstel van 24 uur plaats op zondag middag vijf uur, het begin van de 1000 meter is vastgesteld op vandaag om tien uur 's morgens. „Knap waardeloos", aldus Kees Broekman. „De rustperiode is te kort." Slecht ijs APELDOORN Gert Wilde boer uit Apeldoorn is zonder twijfel op dit moment Neder lands beste veldrijder. Hij is niet alleen sterker dan Nederlands beste amateur, maar ook beter dan welke Nederlandse prof. ook. Wie daaraan nog zou heb ben getwijfeld, kreeg het over tuigende bewijs in het Apel- doornse Berg en Bos waar Wil deboer het nationale kampioen schap met groot machtsvertoon veroverde. De 22-jarige Apeldoorner leidde het veld van amateurs en profs van start echter veel vergoeden. Verkerk reed tot finish. Voor ongeveer 3000 toe- net als vorige week in Heerenveen de zesde rit tegen Goeran Claeson. Fel vechtend nam de Nederlander half revanche voor de eerder geleden ne derlaag en finishte gelijk met de lan ge Zweed in 7.34.3 (vierde). Verheijen presteerde het om driemaal een aan val van Fornaess af te slaan en er nog een alles vergende eindsprint uit te persen: 7.29.4 (tweede) tegen 7.30.9 (derde). Na de eerste dag leidde Nederland, schouwers vergrootte hij zijn voor sprong van ronde tot ronde. De ren ner die hem nog het dichtst bena derde was de tweede amateur, Jac ques Spetgens uit Someren, maar bedreigen kon hij de op het zware parkoers gemakkelijk draaiende Wil deboer geen moment. Wildeboer nam al in de eerste ronde dertig seconden voorsprong en het was geen wonder dat na enkele van de zeven ronden van drie kilometer een aantal ren ners, onder wie professional Jos van der Vleuten, de strijd opgaf. Bij het ingaan van de laatste ronde was de voorsprong van Wildeboer op Spetgens, die zich constant op de tweede i plaats handhaafde, al twee minuten en 25 seconden. In de reste rende drie km vergrootte hij het gat tot bijna drie minuten. Als kampioen bij de profs werd Huub Harings ge huldigd, die aan Wildeboer meer dan drie en een halve minuut had moeten prijsgeven. De tweede plaats bij de profs was voor Cees Zoontjens, die als achtste binnenkwam met bijna zes en een halve minuut achterstand. Urszula Szkodziak, een 15-jarlge Poolse Junlor-sklkaimploene is tijdens een afda lingswedstrijd in Szczyrk ln Zuid-Polen om liet leven gekomen, toen zij van de baan raakte en tegen een boom sloeg. Neurenberg heeft zich geplaatst voor de halve finales van het tornooi om de Europese handbalbeker voor dames, De Duitse dames wonnen de tweede wedstrijd tegen Odeva (Tsjsl) met 14—9. In Leningrad deed zich hetzelfde verschijnsel voor als in Heerenveen. De Nederlandse ploeg kon niet goed uit de voeten op het ijs van mindere kwaliteit. „Vooral op de 500 meter was het ijs zacht. Doorglijden was er niet bij. Je moest spitten," aldus Trij- nie Rep, de enige die dat goed deed, was Atje Keulen-Deelstra. De Friese wereldkampioene greep terug naar de klauwende slag van de korte baan, toen zij de weergaloos mooi rijdende Lóedmilla Titova op de 500 meter moest volgen. Zij bleef juist eerl se conde bij de Russin ten achter. Fel vechtend nam zij op de 1500 meter revanche. In de laatste tientallen me ters ging zij Titova voorbij. Het was een overwinning waarvan het publiek stil werd. Trijnie Rep reed na de ongelukkig verlopen 500 meter en voor haar doen knappe 1500 meter. Akke Falke- na had de kans in de laatste rit van de 500 meter de Russische hegemonie enigszins aan te tasten. In de binnen baan gestart lag zij bij het uitgaan van de bocht net iets voor op Tatjana A verin a Zij deed een poging voorlangs te kruisen, zag dat de Russische niet week, ging terug en verminderde vervolgens vaart om haar tegenstand ster voorlangs te laten passeren..- Daarmee verspeelde zij veel tijd. „Dom", aldus de ISU-afgevaardigde Henny Roos. „Ze had door moeten zetten, de Russin was dan gediskwa lificeerd en Akke had mogen overrij den." Trijntje Rep, optredend als woordvoerdster van de Nederlandse ploeg, was echter van mening: „Zoiets zou ikzelf ook niet doen. Zelfs een ervaren rijdster als Stien niet. De Russinnen doen het wel. Dat weet je. Maar zij willen elk voor zichzelf zo DEN HAAG Ingenieur Adriaan Paulen vijftig jaar „olyrripiër", eerst als atleet (deelnemer aan de Olympische Spelen van 1920 en 1924), later als be stuurder (bestuurslid van het Nederlandsch Olympisch comité van 1949—1965, waarvan de laatste vier jaar als vice-voorzitter) en tenslotte als directeur van het NOC, is bij zijn afscheid uit deze functie benoemd tot erelid van deze sport organisatie. De voorzitter van het NOC, de heer Kees Kerdel, maakte dit bekend op een in Den Haag aan ir Paulen aangeboden afscheidsreceptie welke echter geen afscheid van de sport betekent. Want internationaal is de heer Paulen in de atletiek nog op vele terreinen werkzaam, als voorzitter van de Europese atletiek unie, als bestuurslid van de IAAF, als technisch gedelegeerde van de IAAF voor de Olympische Spelen van 1972 te München en als lid van de com missie van het internationale Olympische Comité, welke zich bezighoudt met de samenstelling van de Olympische programma's. LONDEN Engelands on stuitbare voetbalmachine Leeds United lijkt zonder merkbare tegenstand op het Engelse voet- balkampienschap af te gaan. Zaterdag schudde Leeds zijn laatste hardnekkige achtervol ger Arsenal, van zich af. Leeds won, Arsenal verloor. De voor sprong op Arsenal bedraagt nu vijf punten. Ver daarachter een wanhopig groepje achtervol gers Chelsea Tottenham en Wol verhampton met een achter stand van negen punten. Leeds won de lastige uitwedstrijd tegen 'Manchester City door doel punten van Jack Charlton en Allan Clarke. Liverpool dat met dezelfde cijfers Arsenal versloeg, nam al na vier minuten de leiding, via zijn jongste aankoop John Toshack. Tommy Smith vierde zijn 250e op treden in de „elf van iShankley' door het tweede doelpunt op zijn naam te brengen. Sir Alf Ramsey was getuige van het duel tussen Tottenham en Ever- ton. Het was geen gelukkige middag voor Sir Alf. Biran Labone van Everton, vaste keus voor het natio nale team, werd met een enkelbles sure van het veld gedragen. Totten- ham won de wedstrijd met 21. Het winnende doelpunt werd gescoord door Alan Gilzean. Manchester United schijnt zich te hebben hersteld van een tijdelijke inzinking. De roemruchte equipe van Matt Busby won de uitwedstrijd te gen Huddersfield Town met 21. Dennis Law, die de winnende goal maakte, moest later met een bles sure het veld verlaten. O Worsteling Het Londense Chelsea zorgde za terdag voor de spectaculairste over winning: 41 tegen est Brom- wich. et maakte daarmee een eind aan de serie van drie opeenvolgende nederlagen in de laatste weken. De heftige worsteling aan de kop van de Bundesliga tussen Borussia MünchenGladbach en Bayern duurt voort. Beide clubs hebben na negentien competitiewedstrijden 29 puiiten. Borussia won zaterdag met 30 van Hamburg SV. Bayern speelde in Berlijn ternauwernood gelijk tegen Hertha BSC: 33. Hamburg SV bood verrassend sterk verweer tegen Borussia. Pas in de 66e minuut gaf Sieloff zijn ploeg uit een strafschop de leiding. Daarna volgden de treffers elkaar snel op. Meer moeite had Bayern met het furieuze Hertha BSC dat voor 70.000 toeschouwers, onder wie bondskan selier en oud-burgemeester van Ber lijn, illy Brandt, tot 'dertien minute voor tijd met 32 dé leiding had. Toen forceerde Horr door mid del van een strafschop het felbe geerde gelijkspel. Schal e'04, dat met een achter stand van vijf punten op de koplo pers de derde plaats bezet, verloor verdiend van MSV Duisburg. Ener zijds door een schitterend doelpunt van Heidemann, anderzijds door het falen van Libuda. Willy Lippens Willy Lippens, die zijn con tract met Rot Weiss Essen niet heeft verlengd, bewees in de wedstrijd tegeen Arminia Biele feld andermaal zijn waarde als goalgetter. Dertien minuten na het begin gaf Lippens Rot Weiss door eeen kopbal de lei ding. Bovendien was hij in de eerste helft dee beste speler van het veld. goed mogelijk rijden. Wij zijn er mis schien ook te netjes voor." Al met al lijkt de positie van de Russinnen na de eerste dag vrijwel onaantastbaar. Alle vijf bevinden zich bij de eerste zeven van het klas sement. Alleen Atje Keulen-Deelstra en de verbazend sterk rijdende Lis- beth Berg hebben zich er tussen ge handhaafd. Nederland kan nog enige hoop koesteren op de 3000 meter, de afstand waarop de laatste jaren steeds de grote kampioenschap pen werden beslist. Anderzijds is het zo dat Nina Statkevitsj, die met flinke voorsprong leidt, op de 500 meter gevaarlijk door de knieën knikte. Het gebeurde op het laatste rechte einde zo dat zij zonder tijdverlies finish te. Maar het kan een aanwijzing zijn dat zij voor eigen publiek te veel van haar krachten vergt. Klassement Het klassement na de eerste dag van het tornooi om het Europees schaatskampioen schap dames te Le ningrad, waarop de 500 en 1500 meter zijn gereden, luidt: 1. Nina Stakevitsj 94.730 punten; 2» Lóedmilla Titova 05.473; 3. Vera Soe- rovikina 95.510; 4. Atje Keulen-Deel stra 95.660; 5. Liesbeth Berg 65.710; 6. Tajana Averina 96.453; 7. Kapitolina Seregina 96.740; 8. Rosemary Taupa- del 97.260; >9. Ruth Schleiermacher 97.383; 10. Stien Kaiser 97.603; 11. Ans Schut (97.917; 12. Sigrid Sundby 97.983; 13. Trijnie Rep 98.233; 14. Tuula Vilkas 98.587; 15. Arja Kantola 98.630; 16. Monika Pflug 99.053; 17. Ramana Troicka 99.327; 18. Kirxtié Biermann 99.580; 19. Akke Falkena 100.087; 20. Vera Hedlund 100.207; 21 Inger Karset 100.437; 22. Silvia Filip- son 100.950 23. Ilena Prodhazokova 105.476; 25. Iva Novotna 105.830 27. Maria Tashadi 106.373; 28. Maria Azabo 110.950. OSLO De herenkernploeg zal zich in Davos gaan voorberei den op de wereldtitelstrijd in Gothenburg (13 en 14 februari) vandaag reist men reeds af in de richting van de Zwitserse win tersportplaats. Vrijdag of zaterdag voegen dokter Lap en masseur Neder- veen zich bij het team. Peter Nottet en Ronnie Nooitgedagt, die al in Davos zijn, zullen in selec tiewedstrijden uitmaken wie in Gothenburg de vijfde rijder wordt. Na het wereldkampioen schap trekt de ploeg naar Inzeil, waar op 20 en 21 februari de ISU-sprintkampioenschappen worden verreden. Vervolgens keert de ploeg naar Nederland terug om voor de tot de tweede week van maart uitgestelde re cordwedstrijden te Inzeil eerst nog een vierbanen tornee te rijden in Amsterdam, Heerenveen, De venter en Eindhoven. -#■ Atje Keulen-Deelstra, onze enige landgenote die vandaag misschien nog een stokje kan steken voor een Russische triomf. DWS-Ajax 0-1 Ajax heeft een gelukkige overwin ning behaald op een zich goed verwe rend DWS. Twee minuten voor het ein de viel de beslissing toen Sjaak Swart doelman Jan Jongbloed het nakijken gaf. Barry Hulshoff had overigens even daarvoor een overtreding begaan, waardoor deze winnende treffer door DWS fel werd aangevochten. Go Ahead-AZ '67 Slechte wedstrijd waarin Go Ahead iets doortastender speelde. Beide tref fers vielen na de rust. De eerste kwam van de voet van Jellnek, de tweede werd door Ruud Geels gemaakt. AZ bleek andermaal een welwillende, maar klasseloze voetbalformatie. MW-Utreclit 6-0 MW heeft uitstekend geprofiteerd van de off-day die de defensie van Utrecht had. Vooral Brokamp maakte er met drie treffers goed gebruik van. De overige doelpunten kwamen op naam van Mraz, Bonfrere en Prins. Utrecht stond na de eerste helft al met 20 achter. Telstar-NAC 2-1 Leuke wedstrijd waarin Telstar de gelukkige ploeg was. NAC miste te veel kansen. Telstar niet. De Vries en De Wit bouwden aan een 20 marge. De treffer die Stanley Bish vijf minuten voor het einde maakte baatte NAC niet meer. Telstar-doeman Van der Meeren speelde een sterke wedstrijd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11