TSEN WAARSCHUWEN HOU OP MET ROKEN Test uitlaatgas is nu mogelijk 8-Daagse vakanties f183.- Van Riel prijst Schmelzer om rol in politiek Nieuwe partij wenst „geen gesol met onze economie Medigvercorgde NS Minitrips in eigen land Luchtige dansgrapjes van Charles Czarny Wij mogen niet langer zwijgen Shell-actie tot 23 april v.a. Moord op prostituée opgelost imman na zege op Hartoch meester JVIertens vindt inti-KVP-motie mi, dogmatisch Toch verhoging uitkering aan „oud-invaliden" Actie voor bestolen schaatsers Loting voor 500 m dames Wie wil lijsttrekker worden Bij standsbedrag aangepast aan minimumloon Nederlands Dans-Theater weer in Europa 9 ZATERDAG 30 JANUARI 1971 9? AMSTERDAM De overheid tnt zo snel mogelijk effectieve featregelen te nemen om het ken tegen te gaan. Dat zou kunnen via regelmatige propa ganda op scholen en het ter be schikking stelen van informatie aan artsen. Bovendien dient reclame voor rookartikelen via de publiciteitsmedia achterwege te blijven. DEN HAAG De Neder- kdse automobilist wordt sinds ft gratis in de gelegenheid ge lid de uitlaatgassen van zijn nzinemotor op het aanwezige klmonoxyde (co)-percentage te en testen. Volledig: verzorgd, dus lncl. hotel, maaltijden, reis en excursies. Keuze uit 13 verschillende reizen in binnen- en buitenland. van elk station. Alle inlichtingen in de brochure betreffende meerdaagse NS-vakantie- reizen op de stations. voordelig uit met NS Is dit co-percentage te hoog, dan krijgt de automobilist het advies zijn wagen zo spoedig mogelijk bij zijn garage of bij een servicestation te la ten afstellen. Op deze wijze kan hij aan een vermindering van de lucht verontreiniging meewerken. Shell Nederland heeft sinds giste ren op een aantal van haar benzine verkooppunten in Zuid-Limburg test apparatuur in gebruik waarmee het koolmonoxydepercentage van de uit laatgassen kan worden gemeten. Van maart af zal deze apperatuur ook beschikbaar komen op ruim 200 an dere servicestations van deze benzi nemaatschappij. Dit testprogramma is tot 23 april gratis, daarna zullen de kosten aan de automobilist in reke ning worden gebracht. De actie van de Shell is overigens niet nieuw, want de vereniging voor artsen-automobilisten is met een soortgelijke campagne de vorige week al begonnen. Sinds 21 januari zijn ga ragebedrijven uitgerust met meetap paratuur voor zowel koolmonoxyde als voor koolwaterstof (ch) De automobilist, die een auto blijkt te bezitten met een te hoog percenta ge aan co of ch, kan dan in dezelfde garage zijn motor beter laten afstel len Ook deze actie is gratis, maar na 1 oktober moet voor de behandeling worden betaald. Tot nu toe hebben ruim 12.000 automobilisten hun voer tuig laten „doorlichten" in een van de 20 bedrijven. De Vereniging van artsen voor long ziekten en tbc heeft gisteren een persconferentie gehouden over de gevolgen van roken voor de gezond heid. Op de foto van links naar rechhts: dr. B. Dekker, dr. G. Roos,, dr. J. G. Roosenburg, prof. Brink man, prof. F. J. Cleton en prof Van Voorts Vader. AMSTERDAM De moord op de 24-jarige Amsterdamse prostituée Aennie H. is opgelost. Gisteren heeft de 23-jarige magazijnbediende Eduard R. L. S. uit Amsterdam be ken de prostituée door wurging en messteken om het leven te hebben gebracht. Na het plegen van de moord heeft de dader zich zorgvuldigin de keu ken van het slachtoffer gereinigd en de kamer van de vrouw opgeruimd. Eduard R. L. S. die als magazijnbe diende op Schiphol werkzaam is, werd gisteren door de bedrijfsrecher che aan de tand gevoeld over een diefstal van geld toen hij zelf opperde het slachtoffer Waarschijnlijk als laatste te hebben gezien. Hij werd overgeleverd aan de Am sterdamse recherche. Op hem werd bij zijn arrestatie het zakmes gevonden waarmee de mes steken waren toegebracht. Hij bleek tevens in het bezit te zijn van een ringetje en een kleine staaflantaarn die aan het slachtoffer hadden toebe hoord. Na enige tijd bekende hij de moord waarvoor hij naar zijn zeggen geen motief had. De commissaris karakteriseerde Eduard R. L. S. als een labiele figuur. Volgens commissaris Sanders, die het onderzoek heeft geleid, kon Eduard R. L. S. de moord niet langer verzwijgen. riJK AAN ZEE In de groot- (stergroep van het Hoogoven- laktoernooi is gisteren officieel Idag weinig gebeurd. Dat An- kson zonder slag of stoot van Kutf- i won, betekende nauwelijks een rassing, doch de sensatie vond lts in de meestergroep. De hang- l(j tussen de Nederlanders Hartoch Timman is door laatstgenoemde jonnen. fechnisch kan men daarover mis- len discussiëren, het getuigt in elk tal van grote vechtlust, als resul- l van deze winst kwam Timman r/j punt. Dat betekent zijn tweede {sterresultaat en vrijwel zeker de I fide-meester. Bovendien staat man thans gelijk op kop met Irian. In de laatste ronde zullen Jen pogen te winnen, teneinde de fep op hun naam te brengen. Het ies van Hartoch houdt in, dat hij HLVERSUM Voorzitter J. Mer- van het NKV vindt de anti- •resolutie van de Partij van de ;id een „domme en dogmatische dutie". tze Partij heeft zich daarmee vol de heer Mertens al bij voorbaat '.enspel gezet, wat een grote partij de PvdA z.i. niet mag doen. NKV-voorzitter zei dat gister- in de KRO-televisierubriek fcndpunt'. >e heer Mertens sprak de wens uit, de resolutie zal worden ingetrok- GHij zei verder, een voorstander ijn van een kabinet op zeer brede jis, waaraan vooral grote construc- _Je partijen zouden moeten deelne- lij noemde met name de KVP, de 0A en de ARP en van de kleine ftijen de PPR. zijn laatste partij met zwart tegen de ex-kampioen van Hongarije, Fo- rintos, tot winst zal moeten brengen, om eveneens de titel internationaal meester te verwerven. Het lijkt een zware opgaaf. Uitslagen Meestergroep: HartochTimman 01 WitkowskiKrabbe 01. De stand is: 1/2 Adorjan en Timman 9Vt punten; 3/4 Hartoch en Forintos 87* punten; 5 t/m 7 Zuidema, Brinek, Clausen en Minic 8 punten; 8 t/m 10 Hecht, Cio- calpea en Jarsa 77punten; 11/12 Kostro en Van Scheltinga 67» punten; 13/14 Witkowski en Kanov 47» punten; 15 Krabbé 4 punten; 16 Denker 37» punten. DEN HAAG De ministerraad is gisteren akkoord gegaan met een wetsontwerp tot extra verhoging van de uitkeringen der zgn. oud-invallden (dat zijn degenen die voor 1 juli 1967 invalide zijn geworden). De verhoging geldt voor die oud invaliden wier dagloon wanneer zij niet voor genoemde datum inva lide waren geworden thans hoger zou zijn dan het dagloon waarop hun huidige wao-uitkering is gebaseerd. De wao-uitkering is voor deze groep personen gebaseerd op een dagloon van ƒ40.28 201,40 per week). De voorgestelde verhoging zal niet eerder dan 1 juli 1971 kunnen ingaan en zal, al naar gelang het loon dat thans zou zijn verdiend, maximaal circa 600 per jaar bedragen. AMSTERDAM De Amsterdamse eredivisievlub DWS heeft met ingang van het einde van het lopende voet balseizoen de huurovereenkomst met het Olympisch Stadion, waar de Am sterdammers hun competitiewedstrij den spelen, opgezegd. OUDESLUIS De Stichting „Schaatssport" heeft vrydag het plan opgevat een geldactie te ontketenen om de leden van de Nederlandse schaatskernploeg schadeloos te stellen voor de diefstal, die ruim een week geleden, vlak voor het vertrek van de schaatsers naar Nederland, in Davos werd gepleegd. Aanleiding voor deze actie is een anonieme gift voor de gedupeerde schaatsers. De stichting „Schaatssport" die in 1966 in Oudesluis is opgericht met het doel door geldelijke steun de schaats sport in Nederland te stimuleren, heeft hiervoor een rekening openge steld op de coöperatieve Raiffeisen- bank in Wieringerwaard. LENINGRAD Mochten de Euro pese schaatskampioenschappen voor dames, die in Leningrad worden ge houden, doorgaan, clan gaat Trijnie Rep als eerste van start op de 500 meter. De loting gaf het volgende re sultaat: le rit: Ihasz (Hon.)—Trijnie Rep; 2e rit: Berg (Noor)—Kantola (Fin); 3e rit: Troieka (Pol)—Filipson (Zwe); 4e rit: Novodna (Tsj)—Sundby (Noor); 5e rit: Statkevitsj (Rus) Schleier- macher (Odl); 6e rit: Atje Keulen- Deelstra Titova (Rus); 7e rit: Vil- kas (Fin) Taupadel (Odl): 8e rit: Ans Schut Tasnadi (Roe): 9e rit: Pflug (Wdl) Biermann (Noo); 10e rit: Prodhazokova (Tsj) Pilejczyk (Pol); 11e rit: Hedlund (Zwe) Szabo (Hon); 12e rit: Seregina (Rus) Stien Kaiser; 13e rit: Soerovikina (Rus) Karset (Noo); 14e rit: Averina (Rus)— Chevauchet (Fra); 15e rit: Akke Fal- kena alleen. Dit zeggen vier medische specialis- tenverenigingen in een telegram aan staatssecretaris Kruisinga (Volksge zondheid), waarin zij uiting geven aan hun bezorgdheid over de schade lijke gevolgen van het roken voor de volksgezondheid. Zij zien met grote zorg dat in deze tijd, nu de strijd tegen de luchtver ontreiniging in het middelpunt van de belangstelling staat, verreweg de gevaarlijkste vorm van luchtveront reiniging het roken van sigaretten de minste aandacht krijgt Engeland: 10 procent minder sigaretten LONDEN De verkoop van siga retten in Engeland is met ongeveer 10 procent gedaald sinds drie weken ge leden een medisch rapport is gepubli ceerd waarin de gevaren van het si- 0 garettenroken werden beklemtoond. De verkoop van pijptabak is met 20 W procent gestegen. Uit de collectie van Ted Lapidus voor het lente- en zomerseizoen, gis teren in Parijs gepresenteerd: Een combinatie van oranje-bruine or ganza. De lijnruit is schuin ver werkt. Langs de jas een brede ge rimpelde strook van dezelfde stof. De mouwwen zijn wijd en eindigen in een lange manchet. EINDHOVEN Mr. Van Riel, lid van de Eerste Kamer voor de VVD, heeft gisteren in Eind hoven verklaard, dat dankzij drs. Schmelzer, voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, het kabinet-De Jong de Ernstiger Bovendien is gebleken dat het ef fect van -atmosferische luchtveront reiniging op rokers veel ernstiger is dan op n iet-rokers, aldus de vereni gingen. Het zijn de Nederlandse ver eniging van artsen voor longziekten en tbc, de vereniging voor cardiolo gie, de internistenvereniging en de keel-, neus- en oorheel kundige ver eniging. Nu duidelijk is geworden dat roken een grote invloed heeft op sterfte, ziekte en vroege invaliditeit betreu ren de specialisten het, dat in Neder land de rookgewoonten nog niet in grijpend zijn veranderd. Zij ontraden met de grootste klem het roken vooral van sigaretten zowel door mannen als vrouwen op alle leeftij den. In het bijzonder ontraden de artsen de jongeren met roken te be ginnen omdat staken van het roken voor velen moeilijk is. De voorzitter van de vereniging van artsen voor longziekten, dr. Roo- zenburg, zei gisteren dat nu de on rustbarende stijging van de met ro ken geassocieerde ziekten zich onver minderd voortzet, de Nederlandse artsen een officieel geluid moeten la ten horen over deze kwestie. Ziekten Artsen als groep hebben nog nooit gesproken. Roken is echter zo'n be langrijke factor in de volksgezond heid, dat zij niet langer kunnen zwij gen", aldus dr. Roosenburg. Volgens hem was het voor elke deskundige duidelijk dat het roken van sigaretten vier ziekten kan doen ontstaan of er bevorderend op werkt, (hartinfarct), longkanker en kanker aan de mond en de slokdarm, chro nische bronchitis en zweren aan de maag en de twaalfvingerige darm. Hij raamde dat in ais land jaarlijks 15.000 tot 20.000 mensen door roken overlijden. „Dit is vijf- tot zesmaal zoveel als er jaarlijks in Nederland ln het verkeer sterven", zei hij. Hoe hoog de nood is gestegen blijkt uit het feit dat de totale sterfte bij de Nederlandse mannen van 50-70 jaar tweemaal zo hoog is geworden als bij vrouwen van gelijke leeftijd. „Neder land is hierdoor een land geworden, uitzonderlijk rijk aan weduwen". afgelopen vier jaar heeft door staan. „Drs. Schemelzer heeft de verant- woordelijkheid gedragen en waar ge maakt. Mijn dank daarvoor", aldus mr. Van Riel. Volgens hem ligt de plaats van drs. Schmelzer in de Nederlandse staat kundige geschiedenis vast „door zijn schrandere opstelling ten aanzien van de gebeurtenissen in de nacht van Schmelzer en de resolute houding, die hij toen innam, gesteund door de vm WD-leider mr. Toxopeus". Volgens mr. Van Riel is het on weerspreekbaar, dat het drs. Schmel zer is die deels bewust, deels onbe wust een nieuwe politieke opstelling in ons land heeft ingeleid. „Dat de tegenpartij, de PvdA, zo onhandig, namelijk met de anti-KVP- resolutie zou reageren, kon niemand voorzien", aldus mr. Van Riel. „In feite deed de heer Schmelzer veel meer voor de zuiverheid en openheid en voor le polarisatie in de politiek, dan de theoretici van D'66." Mr. Van Riel zei niet verheugd te zijn over de achteruitgang van de confessionele partijen sinds 1918. „Er verdwijnt een basis-gegeven uit onze politiek, er verdwijnt vooral een zeer sterke binding uit de Nederlandse sa menleving." De senator zei dat aan een samen werking tussen de CDU en de» WD „niet zal te ontkomen zijn, wil het land niet door georganiseerd rood en vuurrood overspoeld worden". DEN HAAG Diverse bijstands uitkeringen zijn door staatssecretaris van de Poel (erm) aangepast aan het minimumloon. De uitkeringen krachtens de rijks groepsregeling werkloze werknemers en de tijdelijke rijksgroepsregeling mindervaliden zijn verhoogd. Ze be dragen per week, exclusief huur en verschuldigde premies, met ingang van 1 januari van dit jaar: ƒ99,90 voor kostwinner zonder kinderen, 101,80 voor kostwinner met 1 kind, 103,50 voor kostwinner met twee kinderen ƒ105.30 met drie, ƒ106,55 met vier, 108,80 met vijf of meer kinderen. Voor een alleenstaande is de uitkering 69,95. Voor de kostwinners met kinderen wor den bedragen rog aangevuld met het per week omgerekende bedrag van de kinder bijslag. Ook wordt nog uitgekeerd het per week omgerekende bedrag aan te betalen huur. Aangezien de individuele huurbedragen ten volle worden vergoed rullen de ge noemde weekbedragen per 1 april, als de nieuwe huurverhoging ln gaat. niet wor den verhoogd. De netto-vakantie-uttkerlng krachtens deze groepsregelingen zal voor een vol Jaar voor een echtpaar zonder kinderen 309,30 bedragen. De uitkeringen voor persoonlijke behoef ten op grond van de tijdelijke rijksgroeps regeling voor bejaarden ln bejaardenoor den en de rljksgroepsregelin-gen voor oor logsslachtoffers. gerepatrleerden en Ambo nezen, de zogenaamde zakgeldregellngen, zijn verhoogd tot ƒ86,50 per maand voor alleenstaanden en tot 149.50 per maand voor O echtpaar. (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM De nieuwe Nederlandse Middenstandspartij, die bij de verkiezingen in april zes tot acht zetels denkt te ver overen, heeft nog geen lijsttrek ker. Wie zich geroepen voelt en politiek bekwamer is dan de le den van het voorlopige bestuur, mag het worden. De bestuursleden, die zich gisteren presenteerden, zeggen geen enkele politieke ambitie en ook geen erva ring te hebben. De NMP is opgericht uit ernstige bezorgdheid over de ma nier, waarop „met de economie wordt gesold." De NMP heeft behalve geen lijst trekker en kandidatenlijst ook geen gekozen bestuur. Er is bovendien geen reglement. Wel is er een secretariaat, dat tot 27 april (de dag voor de ver kiezingen) is gevestigd in het Esso- Motor Hotel. De vereniging telt een 30000 leden en sympathisanten. Deze aanhang heeft men verworven door het plaatsen van advertenties. Uit de reflectanten stelde men een voorlopige bestuursraad samen. Voor zitter is de heer A. te Pas, secretaris de heer E. J. van Vollenhoven. Leden van de bestuursraad zijn onder meer de heer J. B. Th. Hugenholtz, direc teur van het Zandvoortse circuit, en de Amsterdamse taxichauffeur van Arnhem. Belasting Een voorlopig prioriteitenprogram ma vermeldt dan ook afschaffing van de wegenbelasting met al de dure controles. De oplossing is: meer be lasting op de benzine. Verder wil de nieuwe partij dras tische bezuinigingen op alle ministe ries en overheidsinstellingen, dras tische maatregelen tegen misbruiken van de ziektewet, de Wet arbeidson geschiktheid en de Werkloosheidswet. Ook moeten de gedwongen hoge staatsuitgaven aan ontwikkelings hulp worden afgeschaft en wenst men een verbod van eenzijdige politieke voorlichting op openbare scholen en universiteiten aan minderjarigen. Speciale commissies moeten toezicht houden. De nieuwe partij vindt ook strin gente voorschriften nodig ter voor koming van misbruik van televisie zendtijd door middel -van „tenden tieuze" politieke programma's. „De politieke voorlichting", werd gezegd, „moet gebonden zijn aan fat soensnormen." 2 dagen Amsterdam f 37.- 3 dagen Zuid-Limburg f 45.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.- 3 dagen Montferland f 60.- 3 dagen Friesland f 62.- 3 dagen Brabant f 64.- 5 dagen Terschelling f75.- Prijzen van elk station in Nederland. Vertrek dagelUks. Inlichtingen in de NS-r eis krant op de stations. voordelig uit met NS Een glimp van het „bruidje", zoals gecreëerd door Yves Saint-Laurent, die gisteren zijn nieuwe voorjaars- en zomercollectie lanceerde. De bruidsjapon is in blauwe en witte multikleuren met bloemmotief. Op vallend is ook de hoofdtooi. max. min. ncer- Ifmp. temp. slag Cisteren SCHEVENINGEN Charles Czar ny is op een prettige manier bekend geworden als danser, hij laat zich nu op een even genoeglijke manier als choreograaf kennen met zijn Con certo Grosso, dat- het Nederlands Dans-Theater vrijdagavond in het Scheveningsc Circus-Theater in première bracht. Maandagavond komt het in de Rotterdamse Schouw burg. Als muziek nam Czarny het Con certo Grosso Op 6 no 5 en het Allegro van no 12 van Handel. Luchtig, licht, wat gemaniëreerd, met pittige muzi kale versiersels. Czarny maakte er met zijn ballet een vrolijke boel van, vol humor en dansplezier, met kittige grapjes en ook imet mooie, boeiende dansbewe gingen en goede mime. Problemen heeft Czarny niet ten tonele gevoerd. Hij zocht het in de sport, die op zichzelf al een genoeg lijk-recreatieve bezigheid is. Simpele rood-en-witte costuums van Joop Stokvis, elk deeltje met een verrassend mal slot. Een partijtje schaduwboksen ein digt met twee meisjes, die boos en dwaas tegen elkaar doen. Bij voetbal komen blessures te pas, waarmee spelers aandacht pogen te trekken. Koorddansen over een met krijt getrokken streep wordt een kos telijke clownerie. Een stoere karate- demonstratie loopt uit op een walsje. Het is allemaal amusant, probleem loos en verfrissend en men kan zich denken dat de dansers zelf plezier beleven aan al die lang niet, altijd gemakkelijk uit te voeren luchtig heid, gevat in een boeiend choreogra fisch lijnenspeL

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9