DE TSJECHEN TOSSEN OOST EN WEST Trouw aan eigen vaderland en volk respecteren V erkeershinder bij West-Berlijn wordt groter Blijdschap over liet colportage-voorstel ISSm^ (rnSS'-m Sancties tegen gebruik „zwarte koppelbazen"''' 7 Een gezicht op Praag gOHEMEN, raet de hoofdstad Praag, ligt in het hart van Europa. Vanaf de komst van het Christendom door de Byzantijnse missionarissen, de broers Konstantinos (later Kyrillos genaamd) en Methodios, in 863 hebben de Tsjechische (of Bo heemse) volkeren steeds in de spanning verkeerd, of zij tot Byzantium of tot Rome, tot het Oostromein- se Rijk of tot Karei de Grote gerekend zouden wor den. Dit geldt tot in onze tijd, zij leven waar de Mos- kouse en de Westeuropese invloedssfeer op elkaar stoten. Naar taal en stamverwantschap zijn zij sla- visch. naar cultuur en politieke ontwikkeling zijn zij in de loop van de geschiedenis meer westers georiën teerd geweest. Hun Hussitieche protestantisme is al honderd jaar ouder dan het Lutherse; tegen 1600 was Bohemen bijna geheel protestants maar daarna werden zij door het voor hen ongunstige verloop van de gods dienstoorlog sedert 1620, definitief sedert 1648, aan de contrareformatie prijsgegeven. Wij als Nederlanders moeten nooit vergeten, dat dezelfde vrede van Westfalen, van 1648, die on? van de Spaanse Habsburgers bevrijdde en ons gods dienstvrijheid schonk, hen aan de Oostenrijkse Habsburgers uitleverde, die in korte tijd hun protes tantisme met wrede hand nagenoeg uitroeiden. In 1781 kregen de protestanten zeer beperkte, pas in 1918 bij de stichting van de eerste republiek, vol ledige vrijheid en gelijkstelling; en ook nu is de beperkte vrijheid onder de communisten méér dan ze ooit ten tijde van de Habsburgse overheersing hadden. Tn 1968 ontwikkelde zich een „marxisme met menselijk gelaat" Het Tsjechische volk was diep gelukkig - bijna allen stonden achter dit vernieuwde socialisme met nieuwe argumenten. F. Marek had al eerder in die zin geschreven: het is onzin, zo vond hij, de communistische ideologie te bouwen op protest tegen uitbuiting van de arbeiders in het westen - het moet ons positief te doen zijn om een communisme dat hoge menselijke hoedanigheden garan deert: ontwikkeling, moraal, bezinning op de zin van het menselijke leven, democratie en cultuur. Partijleider Dubcek zei: het is onzin dat we alleen uit de zin van de Oktoberrevolutie zouden leven, wij hebben onze eigen geschiedenis en veel goede mensen daarin. Christenen en Marxisten vonden elkaar. De jeugd, die altijd en overal op vernieuwing uit is, deed enthou siast mee. Thomas Masaryk, de grote voorbereider en eerste president van ie in 1918 gestichte republiek, kwam opnieuw tot ere. Het ingrijpen van de landen van St Warschaupakt onder Russische ding is daarentegen door allen er- nen als een tegenbeweging, een Itrarevolutie het voortgaan van I revolutie naar meer menselijkheid, lancipatie van ontrechten en verne derden, werd verhinderd. Waarom? De Russen zagen, (in Le- inistische terminologie uitgedrukt) de nieuwe ontwikkeling een anta- onistische Widerspruch, zij vreesden oor een teruggang naar een voor- ommunistisch model. Inderdaad zat er wel in, dat de partij van com- junistisch tot sociaaldemocratisch Feranderde. Maar de Tsjechen waren net van plan uit het communisme te tappen en tendenzen in die richting verden door Dubcek en de zijnen «et kracht onderdrukt. Zij wilden niet terug bijvoorbeeld aar het privaatbezit van de produk- imiddelen (fabrieken en bedrijven), ok wilden zij het moeilijke militaire venwicht in Europa niet in gevaar rengen door uit het pakt van War- ïhau te treden. De Russen waren bezorgd: zij za- en in Dubcek niet een sterke leider: ij kan wel zulke voornemens heb- maar is hij in staat de ontwik- eling in de hand te houden? Hij ordt gedragen door een golf van ïthousiasme, maar waar kan het mslotte op uitlopen als die golf ster- er is dan hijzelf? MOTIEVEN 1 De Russische partij-orthodoxie oelde de vernieuwing als een ideolo- ische ketterij en nam daartegen har- e maatregelen niet anders (elgen- ]k veel minder hard) dan drie euwen eerder de Habsburgers samen iet de r.k. kerk tegen de religieuze etters waren opgetreden. Het zou een strategisch gevaar >r het Warschaupakt opleveren, als CSSR geen betrouwbare bond- loot meer zou zijn door innerlijke eologische) en economische toena- ring tot het Westen. De federale opbouw: Tsjechië en owakije in een federatief in plaats een unitarisch verband, zou kun- overslaan naar Rusland: op de ikraïeme, de Baltische staten en imige Aziatische republieken irtegen moest aan het model van eenheidsstaat met strakke centrale iding worden vastgehouden. - Jé. De schrijver van dit arti kel, prof. dr. A. J. Rasker te Oegstgeest is hoogleraar aan de faculteit der godgeleerd heid van de Rijksuniversiteit in Leiden. Hij bezocht van 29 december tot 9 januari de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag en de Moravische ste den Vsetin en Valasske Me- zirici.' Hij woonde in Vstin ook een oecumenische dienst bij. Het Hitshuis in Praag, het centrum tan het Tsjechische protestantisme. Ook de Comeniusfaculteit is hier gevestigd. De ingang van de Huskapel in Praag-Liben. Let op de kelk, het symbool van het Tsjechische pro testantisme: de lekenkelk 4. Mannen als Ulbricht en Gomoel- ka waren stellig niet zonder vrees, dat het lot van Novotny ook hen zou treffen. Zo was er een convergentie van mo tieven, die leidden tot een ingrijpen onder de naam van broederlijke hulp, maar die door veel Tsjechen ervaren werd als een herinnering aan de oc cupatie onder Hitier. AANVAARDING Na de bitterheid van de diepe te leurstelling („wij waren altijd goede vrienden met de Russen") en nadat Husak Dubcek van zijn plaats heeft verdrongen, kom* men er geleidelijk toe de tegenwoordige toestand te aan vaarden. omdat elk streven naar een alternatief tot grotere moeilijkheden zou kunnen leiden. Husak is onder Novotny elf jaar gevangen geweest hij wil zeker niet naar het Stalinisme terug, de re habilitatie van de slachtoffers van het Slansky-proces zet hij nog door. Hij is een krachtige figuur, intelli gent, een scherp analyticus, eerzuch tig Men hoopt dat hij de zaak in de hand houdt en niet verdrongen wordt door radicalere figuren van links. Men heeft verder hoop, dat hij als een Kadar in Hongarije kan zijn: eerst niet gewild, heeft Kadar in de loop der jaren het land bepaald voor- uitgebracht. tot zekere mate van wel vaart en geleideliik aan enige vrijhe den toegestaan. Men hoopt dat de Russische machthebbers zijn rege ringsvisie zullen accepteren dat ze wat voorzichtig en toegevend zullen zijn, zll het ook in geringe mate. 7.o staan de meeste Masaryk-monumen- ten er nog, die in de Novotnytijd weggeruimd waren De economie gaat nog slecht. Het goede arbeidsethos tijdens Dubcek is verdwenen. De prijzen zijn de laatste jaren gestegen. De lonen ook wel. Maar de waren zijn krap. Goedkoop zijn alleen nog openbaar vervoer en woningen gebleven. Toch is er iets gebleven: een verin nerlijking van het Tsjechische volk. een sterke onderlinge verbondenheid, ook al zijn de uiterlijke vormen daar van voor een deel verdwenen. De stu denten houden zich stil. De officiële contacten van christelijke en marxis tische jeugd zijn verboden. Maar in de harten blijft het ideaal dat ze in 1968 hebben zien wenken en dat is een nationaal ideaal over alle schei dingen heen: de geest van het oude Hussitisme is weer opgeleefd. Ten tijde van de „Praagse lente" zijn veel christenen enthousiast lid van de partij geworden. De christe lijke jeugdorganisaties hadden offi cieel contact en samenwerking met de marxistische zo was er meer. De dialoog tussen christenen en mar xisten, die sedert 1963 op universitair niveau gevoerd werd, vond ten tijde van Dubcek in het openbaar plaats grote samenkomsten met 3.000 jonge ren in de Fucika-hal duurden soms van 's avonds acht tot 's nachts drie uur. Onderwerpen van de dialoog waren bijvoorbeeld: geloof en rede; geschiedenis en openbaring: grondsla gen van de moraal; schuld en lot; vrijheid en verantwoordelijkheid; christelijke hoop en humanistisch op timisme. Dat gebeurt nu niet meer. De filo sofische faculteit in Praag, die cen trum van de dialoog was, is opgehe ven, en door een nieuw instituut met nieuwbenoemde mensen vervangen. Alle dialoog-filosofen zijn afgezet. Motief: de dialoog verslapt het mar xistische bewustzijn, ze onderstelt ideologische coëxistentie en dat is een even groot, gevaar als men driehon derd jaar geleden de coëxistentie van katholieken en protestanten vond. RESPECT Toch is te hopen, dat de dialoog weer op zang kan komen De basis van de dialoog is: wederzijds respect het gaat er niet om marxisten tot christenen te maken en christenen tot marxisten, maar om naar elkaar te luisteren en in de ontmoeting eigen tekortkomingen in te zien. Marxisten ontdekken dan: wij bestaan als ideo logie nog maar 120 jaar, als politieke macht nog maar 50 jaar we heb ben in die korte tijd van strijd en opbóuw te weinig kunnen denken over vragen aangaande de zin van het menselijke leven, de grondslagen van de moraal, dus over anthropolo gic en ethiek, vragen naar menselijk heid, gerechtigheid, waarachtigheid. De christenen hebben daarover eeuwenlang nagedacht en het is de moeite waard daarvan kermis te ne men. Grote denkers als Augustinus en Pascal hebben ook ons nog wat te zeggen, en de bijbel is een boek dat iedere marxist moet kennen, zal hij niet armer zijn dan alle andere men sen. Christenen zagen in: de tekortko mingen van introverte, piëtistische vroomheid (opium van het volk) en hoe verkeerd het geweest is dat het Prof. en mevrouw Hromadka BERLIJN De verkeersbe- lemmeringen, die Oost-Duitsland op de wegen tussen West-Duits- land en West-Berelijn veroor zaakt, hebben een ernstige om vang aangenomen. Aan de Ber- lijnse grensposten stonden gis termiddag onafzienbare rijen vrachtauto's, waarvan de voorste al langer dan 14 uur op doorla ting wachtten. De nu al drie dagen durende Oost- duitse actie waarschijnlijk uit pro test tegen de vergadering van West- duitse liberale parlementsleden in West-Berlijn en de bezoeken van bondspresident Heinemann en bonds kanselier Brandt hebben scherpe protesten uitgelokt. De fractieleiders van de FDP in Bonn. wier vergadering in West-Ber lijn de vermoedelijke oorzaak van de moeilijkheden is. hebben op die bijeenkomst de westerse bondgenoten verzocht voor een ongehinderd ver- 1,5 mil joen kinderen op de lagere school DEN HAAG Begin vorig jaar cntvingen bijna 1,5 miljoen leerlingen gewoon lager onderwijs. Door een kleine toeneming van het aantal leerkrachten daalde het ge middelde aantal leerlingen per onder wijzer van 31,0 tot 30.3. Dit blijkt uit de statistiek van hel gewoon lager onderwijs, die het CBS onlangs heeft gepubliceerd. Uit deze gegevens kan eveneens worden afgelezen dat 56 procent van de leerlingen na het glo algemeen voortgezet onderwijs gingen volgen en 42 procent beroepsonderwijs. keer van en naar West-Berlijn te zorgen. De christen-democraten dienden in de bondsdag een motie in, waarin wordt gezegd dat de belemmeringen in strijd zijn met de geest van ont spanning en normalisering. Zij willen een veroordeling door het parlement van de door Oost-Duitsland veroor zaakte moeilijkheden. Minister Scheel van Buitenlandse zaken noemde de Oostduitse maatre gelen een doorkruising van de vier- mogendhedenbesprekingen over Ber lijn. Majoor Jhr. A. W. Snoeck is met in gang van 1 februari benoemd tot adjudant van de Koningin. Ook boeken en platen moeten in wet Een van de laatste foto's van Hro madka (overleden op 26-12-69 de kerken de eeuwen door vaak te veel om macht en aanzien te doen was we moeten weer leren dienen de kerk te zijn en we kunnen ons daarin oefenen in de tegenwoordige situatie. ,Zo kunnen marxisten en christenen béide in deze ontmoeting tot Inkeer komen, tot zelfcorrectie, en zij ont dekken dan ook de mogelijkheid om zich samen in te zetten voor de toe komst van da mensheid. Uit deze kring is het bekende boek van Gardavsky: Nog is God niet dood. Het boek van Machovec over de zin van het menselijke leven komt over enkele maanden in het Duits uit, zijn boek over Augustinus het vol gend jaar; een boek over Jezus (zijn laatste college-serie die zeer grote aandacht trok) hopelijk een jaar la ter. Ik kon sommige van mijn mar xistische vrienden geen groter vreug de bereiden dan door hun boeken te geven als Miskottes „Als de goden zwijgen" en Kraemers ..Godsdiensten en culturen". KERK INTERN De meeste Tsjechen en Slowaken horen nog bij een kerk, 70 i 80 pet., dat verschilt niet veel met de getallen in ons land. Het aantal uittredingen is gering. De grote protestantse ker ken zijn de Tsjechoslowaakse kerk, de Evangelische Kerk van de Tsje chische broederen, en in Slowakije de Lutherse; daarnaast zijn er kleinere groepen als de Broeder-uniteit, de Baptisten, p a. De grote meerderheid van het volk is rooms-katholiek. Sommige regelingen van controle en toezicht worden weer strakker toegepast, bijvoorbeeld het uitnodigen van vreemde predikers. Het kerkbe- 7.oek is niet groo4, maar er zijn overal trouwe kernen. Datzelfde geldt van de catechisaties. In de week der gebe den, daar wat vroeger gehouden dan bij ons, preekte ik in een oecumeni sche dienst in de Baptistenkerk op 5 januari de kerk was vol en het viel op dat er betrekkelijk veel man nen en jonge mensen waren. Ook in andere kerkdiensten merkte ik dit op. In de kerkelijke organisatie is het een goede regel dat de voorzitter van de kerkeraad niet de predikant maar een ouderling is, met de titel Kurator. Ook de voorzitter van de Synode van de Kerk van de Tsjechische broede ren is een niet-theoloog. Er zijn aanwijzingen van groeiend interesse voor wat de kerk te brengen heeft, juist onder intellectuelen. Oecumenische samenwerking met de rooms-katholieken is er weinig. Tijdens de Praagse lente was die er meer, vooral onder progressieve jon geren en intellectuelen, die ook zeer in de nieuwe Nederlandse catechis mus geïnteresseerd zijn. Maar de re gering houdt het tegen, ze ziet «liet graag blokvorming van de kerken. Ofschoon de predikanten tot de laagstbetaalden in de samenleving behoren, hebben zowel de Comenius- als de Husfaculteit nog genoeg stu denten, ook wel uit niet-christelijk 1. Het eerste dat wij voor onze Tsjechische vrienden kunnen doen is: met hen meeleven. Maar we moeten hun niet onze levensstijl aan prijzen. hen niet tot innerlijke emigratie verleiden. Veeleer hebben wij reden, hun trouw aan eigen vaderland en volk, hun volharding te respecteren en te eren. 2. Zij van hun kant hunkeren ook niet naar de voordelen van het westerse leven. Al verlangen zij naar vrijheden die zij nu ontberen zoals reismogelijkheden naar het westen, boeken en tijdschriften uit het westen, zij zien ook de schaduwzijden. Zij zien ook achter onze welvaart de wreedheden in Vietnam, de uitbuiting in Latijns- Amerika en Afrika, nachtzijden van onze welvaart. Hun kritiek op ons is niet minder ernstig dan die op de partij orthodoxie in Rusland en de DDR. Zo is hun positie, tussen Oost en West. Dit moeten wij respecteren. 3. Wij moeten bedenken, dat de spanningen die er intern zijn, de druk en krampachtigheid, alleen te verlichten zijn als de externe spanningen tussen Oost en West minder worden.'Daartoe kunnen wij meewerken, als wij tot vreedzame coëxistentie bereid zijn, als wij begr\jpen dat een Europese veiligheidsconferentie beter zal zijn dan een voortdurende versterking van de NAVO en het pakt van Warschau. DEN HAAG Het Consu menten Contact Orgaan en de Consumentenbond hebben in een commentaar op de voorgestelde wet tot best rij ding van agressieve verkoopmethoden verklaard ver heugd te zijn, dat dit voorstel er nu is. Het heeft lang geduurd, voordat de regering met een wetsvoorstel kwam, milieu. De katholieken hebben een faculteit in Olomouc. LIBUSE In het Nationaaltheater woonde ik 1 januari een uitvoering van de opera Libuse bij in 1868 door Smetana speciaal voor de opening van het theater gecomponeerd en sindsdien jaarlijks uitgevoerd. Libuse was de eerste, legendari sche koningin van Bohemen, stam moeder van het vorstengeslacht der Premysliden, waartoe ook Wenzel de heilige (overleden 929) behoorde. De opera speelt in het eind van de ne gende eeuw. Aén het eind voorzegt de vorstin in een profetische verrukking de toe komstige roem van haar volk. In haar visioen staan grote helden op als Ja- roslav van Sternberg, die de overval van de Tataren weerstond; Karei IV die dc Tsjechen hun eigen cultuur aan eigen dis gaf; de Hussieten; Jiri van Podebrad, dc vredeskoning. Zij besluit met een voorspelling van de onsterfelijkheid van het Tsjechische volk. Dit gedeelte wordt dikwijls staande aangehoord en gevolgd door een geweldige ovatie. Door Hitler was deze opera verboden, maar- in tijden van nood gaat er altijd een grote in spiratie van uit, ook nu. Onze verantwoordelijkheid jegens hen bestaat uit: zegt het CCO, maar het verheugt de ze organisaties, dat het voorstel ver der gaat dan het SER-advies van 1968. Dit geldt met name voor het vergunningenstelsel voor. colporteun en de afkoelingsperiode van 6 dagen. Klachten Boeken en grammofoonplaten zul len buiten de werking van de voorge stelde wet vallen en het CCO tekent hierbij aan, dat er bijzonder veel klachten worden ontvangen juist over colportage in boeken en platen. Waarschijnlijk zal ook colportage in schriftelijke cursussen niet onder de wet vallen omdat dit weer in strijd zou zijn met de vrijheid van onderwijs. Het CCO is echter van 1 mening dat ook deze cursussen een puur commerciële activiteit zijn. waarvan de consument de dupe kan worden. De voorgestelde manier om een koop weer ongedaan te maken, name- lijk via het deurwaardersexploit, vindt het CCO niet erg gelukkig. De gewone bewijsvoering, bijvoorbeeld het afschrift van een aangetekende brief, vindt het CGO meer aan te be velen, omdat dit eenvoudiger zou zijn. Enigszins argwanend staat het CCO tegenover het stelsel van vergunnin gen, omdat de ervaring met de wet op het afbetalingsstelsel heeft ge leerd, dat van de mogelijkheid om iemand zijn vergunning te ontnemen, weinig gebruik wordt gemaakt, ook al bestaat daartoe aanleiding. DEN HAAG Een werkgever die gebruik maakt van arbeidskrachten die hem door een koppelbaas of uit zendbureau ter beschikking zijn ge steld zal in de toekómst hoofdelijk aansprakelijk blijven voor de sociale verzekeringspremie, indien die kop pelbaas of dat uitzendbureau niet in het bezit Is van een vergunning van de minister van sociale zaken en vol ksgezondheid. Het wetsontwerp tot wijziging van de coördinatiewet sociale verzekering, dat gisteren door de ministerraad werd goedgekeurd, zal binnenkort worden ingediend. Naar de mening van premier De Jong. die dit na afloop van de vrij dagzitting van het kabinet openbaar maakte, zal de werkgever die ar beidskrachten van een koppelbaas o£ van een uitzendbureau betrekt er dus goed aan oocn te zijner tijd te infor meren naar de vereiste vergunning. Geen volksstemming, ze<rt VN-commissie O NEW YORK De V.N.-commissie voor Zuid-West-Afrika heeft ver klaard dat Zuid-frika niet het recht heeft voor te stellen in „Namibië" de naam die men in VN-kringen ge- MMBÉMn f 4. Wij kunnen hen bezoeken. Niet alleen maar als toeristen die deviezen opbrengen maar als christenen, bereid tot de dienst der verzoening, waarvoor ook de in Praag 12 jaar geleden opgerichte christelijke Vredesconferentie, die nu helaas in een crisis verkeert, altijd heeft willen werken. We kunnen ook helpen door hun goede bruikt voor Zuid-West-Afrika theologische boeken te geven aan christenen en marxisten; en volkstemming te houden door b.v. steun te geven aan de S.O.S.-dorpen, die nu in Tsjecho- slowakije ook bestaan, een vorm van particulier initiatief in sociaal vierk die is toegestaan en zeer goed werk doet. Ik ben graag bereid daar desgewenst advies of inlichtingen over te geven. A. J. RASKER Volgens de commissie heeft het Zuid a frik a an se voorstel ten doel „verwarring en twijfel te zaaien ten aanzien van de wettigheid van de VN-aetie* met betrekking tot Namibië".

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7