Oude Westen mag trots zijn op modelschool geen last post taptoe delft i Dirigent Zonneveld kreeg harde school VOORBEELD VOOR NIVEAU-ONDERWIJS Apart bureau milieubeheer WIJ WEER THUIS" „ZONDAG ZIJN door Leen Post gereikt. Op stations, parkeerterreinen, bij bushaltes en andere strategische plaatsen werden door linkse jongeren tegen taptoe Delft gedemonstreerd. DEN HAAG „Zondag zijn wij weer thuis." Een beetje verlangend kijken de uit Ak- krum afkomstige heer en me vrouw Zonneveld uit naar hun terugkeer naar hun Friese ge boortegrond, die zij toen zij pas getrouwd waren 35 jaar gele- Een spectaculair moment vorm de vorig jaar het optreden van de commando's, die als zwalu wen van de hoogste torentrans van de Nieuwe Kerk in Delft naar het taptoeterrein zweefden. door Bert Molenaar den verlieten. De reden voor hun vertrek uit het land van de meren en weilanden was de muziek, waarvan de heer J. Zonneveld reeds op achtjarige leeftijd in de ban raakte. Rondtrekkend als trompettist en violist heeft de heer Zonneveld alle kanten van het leven van een musicus van dichtbij meegemaakt. Uiteindelijk werd het Den Haag. waar hij naast zijn muziekhandel jarenlang trompet- en vioollessen heeft gegeven. ROTTERDAM Met het naderen van de lente nadert als vanzelf ook weer de tijd dat de diverse actiegroepen in de wat genoemd wordt oude wijken van Rotterdam van zich zullen doen spreken. In sommige, misschien wel vele, gevallen hebben deze groepen gelijk, als het gaat om het creëren van een beter leefmilieu. Te weinig realiseert men zich echter dat bij dit kunnen leven in een wijk ook een geestelijk leefmilieu noodzakelijk is. De achterzijde van de actie medaille is dan ook dat buitenstaanders de wijk als alleen maas narigheid aanmerken en dat de bewoners zelf zich in elk geval niet gelukkiger gaan voelen. Het gevolg is verhuizen, en als dat niet lukt een zekere gelatenheid voor wat de eigen directe omgeving aangaat. werkt? Het eenvoudigste voorbeeld is wel dat elke les op drie verschillende manieren wordt uitgelegd aan de groepen. BOEKJES door Jan Ladenius Het Oude Westen is zo'n wijk. Via alle mogelijke publiciteitsmedia komt dit stadsdeel naar buiten als een wijk waarin het vrijwel onmogelijk is te leven. Dit is er niet, dat Ls er niet, zo is het te kort en zo weer te lang. De wijk mag dan een aantal dingen niet hebben, wat er wel is, is een school waarop iedereen terecht trots mag zijn. Volgend jaar zal de St. Augustinus- school in de Gaffelstraat wellicht als centrumschool gaan fungeren. De heer J. J. H. Dezaire (36), sinds 1965 ambulant hoofd van deze school toen nog gesplitst in drie verschil lende scholen legt uit wat dat wil zeggen. Met alle vernieuwingen die zich op velerlei terrein aan het vol trekken zijn krijgt ook het onderwijs een andere opzet. De St. Augustinus- school is bijna zo ver gevorderd met deze vernieuwingen dat de school zal kunnen fungeren als informatiebron voor alle „conventionele" scholen. In zijn huis aan de Ringdijk vertelt de heer Dezaire, Limburger van ge boorte, hoe dit tot stand gekomen is. In augustus 1965 werden drie scholen in het Oude Westen, te weten de En- gelbewaarderschool. de St. Francis- cusschool en de St. Augustinusschool samengevoegd tot een geheel. De ach tergrond van deze samenvoeging was eigenlijk het verkrijgen van een gro tere school omdat de indruk bestond dat de scholen min of meer aan het aflopen waren, ook al door de zekere mate van gelatenheid, die er onder het personeel heerste. Ten onrechte, zo zegt de heer De zaire nu, wij begonnen met 300 leer lingen en staan nu op 370. Zo ook met de leerkrachten die van 13 op 16 kwamen. Alleszins reden om tevreden te zijn. MIUEl! In het Oude Westen, en dat geldt in feite voor elke drukbevolkte stads wijk waar ook in Nederland, heb je te maken met een enorm gemêleerd milieu. Wat mij in het begin nogal opviel was het feit dat de kinderen zich wat de taal betreft vaak moeilijk konden uiten. Voor ons leerkrachten brengt dit mee dat het moeilijk is je een oordeel te vormen over de moge lijkheden van dat kind. Als je een maal zo ver bent dat dit probleem onderkend wordt dan weet je ook het medicijn. Gegeven het gemengde milieu was het mijn overtuiging dat klassikaal onderwijs in feite ondenkbaar was. Op die bewuste augustus in 1965 stapten we dan bok radicaal van dit systeem af. Achteraf gezien is het duidelijk dat er toen bewust risico's zijn genomen, maar is het kind dat niet waard? Aanvankelijk probeerden we het met een indeling in tweeën. Na twce maanden kwamen we er achter dat dit niet de oplossing was. Het ver schil tussen de kinderen onderling was nog te groot. De rest van dat jaar werkten we aan een volledig nieuwe opzet die beslist als uniek aangemerkt mag worden. Van het klassikaal en later dus tweegroepen-onderwijs gingen wij in het Oude Westen, als een van de eer ste scholen in Nederland, over op het niveau-onderwijs. Onderwijs geënt op de intelligentie van elk kind. Het re sultaat is drie groepen voor het ge mak A, B en C te noemen. In de praktijk werkt dit fenomenaal. zo stelt de heer Dezaire vast. Hoe dit Hoe worden de groepen bezig ge houden als de leraar bijvoorbeeld met groep B aan het werk is? Dat was één van de problemen waarmee we in het begin geconfronteerd werden, aldus de heer Dezaire. We zochten en vonden een leerstof die aansloot op hetgeen de leraar zojuist had verteld. Boekjes waarin de kinderen zelf kon den invullen vormden de oplossing. In dit verband merkt de heer De zaire op dat hij hiermee radicaal wil de afrekenen met de gebruikelijke manier van bezig houden namelijk tekenert en zelf lezen hetgeen een verplicht en in de grond van de zaak ook nutteloos bezig houden betekent. Hoe radicaal de St. Augustinusschool met dit verplicht bezig houden heeft afgerekend blijkt wel uit het feit dat alle vrije leesboeken zijn verdwenen om, zoals de heer Dezaire het stelt, de verleiding weg te nemen. Als een van de grootste voordelen van het niveau-onderwijs ziet de heer Dezaire het feit dat het kind zich nooit gediscrimineerd voelt. Het kind in groep A kan een zeven halen, maar het kind in groep C evengoed, al zal het duidelijk zijn dat die ze vens van elkaar verschillen. Voor het kind blijft een zeven echter een ze ven. Hoe staat de heer Dezaire tegeno ver een oudercomité? Eerlijkheids halve moet ik zeggen dat ik de nood zaak van zo'n comité in het begin niet ingezien heb. Nu ben ik evenwel uiterst blij met het werk dat zij ver richten. Een school die aan het expe rimenteren is kan eigenlijk niet zon der hulp van ouders, zo stelt hij Niveau-onderwijs dus voor de vak ken rekenen, taal en lezen. 's-Mor- gens vijf kwartier en 's-middags een uur is de hele school bezig met bij voorbeeld alleen maar rekenen of al leen maar taal. De andere vakken, de zogenaamde zaak-vakken (aardrijks kunde, geschiedenis, biologie e.d.) worden wel in een soort klassikaal verband gegeven maar de ouder van nu zal er zijn of haar eigen school beslist niet in kunnen terugvinden Wij zijn nu bijna twee jaar bezig met een grote zaal waarin behalve een documentatie-centrum alle audio visuele middelen staan opgesteld. Door middel van radio, televisie, pro jector, filmtoestel, video-recorder, overhead projector and viewers, zijp we in staat het kind een les aan te bieden waarin alle „zaakvakken" aan bod komen Geen vaksplitsing dus. In dit verband komt de taak van de le raar naar voren Ook hier verande ringen die neigen naar de middelbare school, akleerkrachten geven de kinderen van de St. Augustinusschool dezelfde les. Niet de leraren maar de kinderen verwisselen dus van lokaal hetgeen een heel organisatieschema vergde. Kunnen de kinderen ook tijdens de zes jaar dat zij op school zijn van groep veranderen. Het is niet zo, zo legt de heer Dezaire uit, dat een kind voor lezen bijvoorbeeld in groep B zit daar ook voor rekenen in moet horen. Hoewel dit uitzonderingen zijn komt het voor dat een kind voor wat deze vakken betreft in drie verschillende niveaus meedraait. Overstappen van de ene naar de andere groep is ook mogelijk, het hangt van de vorderin gen van het kind af. Het laatste punt dat de heer Dezai re voor wat de organisatie binpen de St. Augustinusschool aangaat naar voren brengt is de eerste klas. Het „naar de grote school" gaan wordt steeds meer een vervagend begrip. De elementaire basis voor ander onder- wijs-van-morgen is een brugklas met de paedagogische sfeer van een kleu terschool. Dat al deze ontwikkelingen duidelijk tenderen naar een scholen gemeenschap is duidelijk. Dezaire: Binnen niet al te lange tijd zijn we dan waar we wezen moeten. Dat de totaal andere aanpak enor me moeilijkheden met zich mee heeft gebracht en nog brengt zal duidelijk zijn. „Enorme medewerking krijgen we van de Rijksinspectie die de zaak vanaf 1963 nauwlettend volgt. Dat we soms met de wet in strijd kwamen was onvermijdelijk. De Rijksinspectie handelde evenwel steeds naar de geest van de wet. Het gevolg is ge weest dat extra subsidies en extra leerkrachten gegeven werden als aangetoond werd dat dit ook verant woord was. STEUN Een ander belangrijk punt is de aansluiting bij de School Advies Dienst. Tot nu toe heeft deze dienst ons de steun niet kunnen geven die we nodig hadden maar niet onbelang rijke uitbreidingen die daar voor de deur staan zijn zonder meer hoopge vend. Het systeem dat wij hanteren moet immers vastgelegd worden zo dat anderen er gebruik van kunnen maken. De School Advies Dienst heeft dan ook een driejarenplan opgesteld dat in 1974 afgerond zal worden en dat waarborgen geeft voor de steun die de St. Augustinusschool van hun ver wacht. Dat de' ouders en dus de be woners van het Oude Westen toch wel een beetje van die ge latenheid hebben laten varen, ondanks alle negatieve berichten, blijkt wel uit het feit dat wij als leraren verrast werden met een video-recorder van zo'n 4.500, die door de ouders zelf is betaald. Het Oude Westen een rot wijk? Als ik die video recorder zie en constateer hoe gelukkig de kinderen op school zijn weet ik wel beter. Hopelijk gaat ook de wijk in zijn totaliteit beseffen dat niet alles bij defi nitie verkeerd zit in hun woon wijk. „Het leven van een musicus was een hard en moeilijk bestaan", al dus de heer Zonneveld, die heel wat op heeft moeten geven om zich een plaats in deze zo aparte wereld te verwerven. Acht jaar was hij toen hij voor het eerst een trompet aan de mond zette. Dat was in de harmonie van zijn ge boortedorp Akkrum. Zeer geboeid door dit blaasin strument ging de heer Zonneveld les nemen bij de eerste trompet tist van het Gronings Symphonie Orkest, waarvoor hij steeds heen en weer moest reizen naar Gro ningen. De vader van de heer Zonneveld, die een boerderij had, gaf hem een goede trompet, maar onder de voorwaarde, dat hij met het melken zou helpen. Hiermee brak voor de heer Zonneveld een enorm drukke tijd aan. Overdag les nemen in Gronin gen en 's avonds om de lessen te betalen trompet spelen op bruilof ten, soms wel tot diep in de nacht, zodat het bloed op zijn lippen stond en daarna even slapen en dan weer gaan melken. Lange tijd heeft de heer Zonneveld deze har de leerschool gevolgd. Dé moeite werd beloond, toen hij naast zijn leraar tweede trompettist werd in het Gronings Symphonie Orkest. Na een aantal jaren vertrok de heer Zonneveld naar Assen en de kringloop volbrengend kwam hij begin 1936 in Den Haag aan. maar niet meer als orkest-lid. Weliswaar had hii in die tijd gesolliciteerd naar een plaats als blazer in het Residentieorkest, tegelijk met de huidige trompettist daar Theo Laancn. maar door samenloop van omstandigheden raakte de uitnodi ging om in Den Haag proef te ko men spelen zoek en zo viste de heer Zonneveld achter het net. Een hele andere kant van de muziek werd het toen. In het jaar van zijn komst naar Den Haag ging hij ook bij de KMK destijds o-l.v. Walter Boer. „Een heel an dere KMK dan tegenwoordig," vindt de heer Zonneveld, „vroeger ging de kapel veel meer de straat op voor marsen en stond je veel dichter bij het publiek." Hoewel er veel leuke kanten aan het blazen in deze kapel zaten, stapte de heer Zonneveld in 1952 uit de kapel, omdat hij als klassiek musicus het altijd blazen van marsen ging ver velen. In de tijd dat de heer Zonneveld in Den Haag is geweest heeft hij zeer veel dirigentschappen bij al lerlei harmonieën en muziekver enigingen bekleed. ,„Ik heb eens uitgerekend dat ik in die 35 jaar 110 jaar dirigent ben geweest, als ik al die jaren bij de ongeveer 15 orkesten optel." Naast het dirigeer stokje. zwaaide hij ook de scepter in zijn muziekhandel. Voor hem een bijzonder moei lijk beroep, omdat hij verzot is op aparte instrumenten en daar moei lijk afstand van kan doen. In een klein kamertje achter de winkel zijn in de loop van de jaren al heel wat jongeren en ouderen in de mu ziek ingewijd, zowel mensen met talent b.v. Klaas van Vliet een hoornist uit het Rotterdamse Phil- harmonisch orkest als ook men sen. die na een jaar hard oefenen niet verder zijn dan het spelen van „Stille nacht". Deze week heeft de heer Zonne veld afscheid genomen van zijn vele harmonieën. Hij hoopt zondag met zijn vrouw weer terug te keren naar hun „heitelan", waar zij te midden van water en weilanden van de rust gaan genieten. DEN HAAG Zuid-Holland gaat extra aandacht aan het milieubeheer schenken door er onder meer een apart bureau voor in te stellen. „We moeten ook weer geen milieu maniakken worden." zei vrijdagmid dag ged. mr. H. B. Engelsman in de provinciale statenvergadering van Zuid-Holland. Hij ging in op een se rie vragen van statenleden, van wie de leden van de samenwerkende frac ties van de PvdA. PSP en PPR de luchtverontreiniging in Rijnmond uit een oogpunt van volksgezondheid on aanvaardbaar hadden genoemd. Mr. Engelsman deelde mee dat de vestiging van een hoogovenbedrijf op de Maasvlakte 4 februari weer aan de orde komt in een gesprek van de con tactgroep van provincie Zuid-Holland, Rijnmond cn Rotterdam. „Op verzoek van het gewest Leiden wordt bekeken of daar een aantal meetpunten voor het registreren van luchtverontreiniging kan worden in gericht," zo liet mr. Engelsman weten. ZATERDAG 30 JANUARI 1971 nJELFT Het spektakelstuk „TAPTOE DELFT" zal ook dit jaar in principe doorgaan! In tegenstelling tot aanhoudende v ruchten, dat in 1970 voor de laatste maal de klaroenstoten over i oude historische Delftse Markt schalden en het zware tromge vermengd met langdurige ovaties, tegen de schilderachtige veltjes opklaterde, zal de oude Prinsenstad ook in de komende ^mer van 1971 in de ban van dit nationale muziekgebeuren ra- )r n. In de schaduw van de Nieuwe Kerk wordt op het bureau Del- sta het domicilie van het Taptoecomité 1971 hard aan t taptoeprogramma gewerkt. Nog begin van de volgende maand »opt men het conceptprogramma gereed te hebben. d 'aptoe Delft, die dit jaar voor de ttiende keer zal worden gehouden, de afgelopen periode niet een delijk, maar vooral ook een inter- ionaal begrip geworden. Buiten- dse toeristen, die ons land aande lf i, noteerden Taptoe Delft vaak als w ste bezienswaardigheid op hun >i sschema. Maar niet alleen uit het itenland, ook uit eigen land trok G kleurige muziekfeest grote be- J gstelling. Vooral uit de zuidelijke 1 ivincies trokken vele reisgezel- k appen tegelijk naar Delft op. Toch de belangstelling voor Taptoe Lft, vooral de laatste jaren, sterk enomen. forig jaar zakte het aantal bezoe- Mrs op de tribune zelfs tot veertig- izend. Nu mag het getal veertig- g< izend nog als 'n magische respecta- gi e hoeveelheid in de oren klinken, de it staat, dat dit aantal bezoekers te KI! I ligt om dit monsterfeest te kun- n financieren. Het taptoecomité re ift nauwkeurig berekend, dat men üj ïtdu izend bezoekers tekort kwam jj, het ernstige tekort te dekken. Met i bezoekersaantal, dat rond de vijf- duizend ligt, zou men het dure st financieel rond kunnen krijgen. DUUR FEEST Taptoe Delft kost vooral zoveel B d, omdat er zoveel deelnemers bij n betrokken. Niet minder dan een F izendtal medewerkenden worden je Dr dit grandioze feest van klank en da ur ingezet. Dat betekent, dat voor ;eveer duizend mensen logies ge boden moet worden. Weliswaar wor- n n enkele kazernes in de directe igeving van Delft als tijdelijke ho- ruimte omgebouwd. maar dat •a[ ;mt niet weg, dat daar hoge kosten verbonden zijn. I Alleen al het vervoer van en naar kazernes kost veel geld. En dan is ■t niet eens gesproken over de voc- v,t en de veelomvattende geluidsin- yWaties, die op het immense Markt- uriÉn moeten worden aangelegd, ik, Ook de opbouw van de enorme tri- nes, waaronder de grote overdekte v itribune, en de kostuums van de v ïsgroepen, om maar enige onderde- i te noemen kosten geld. Vooral het igen van deze kosten en de tanende langstelling voor Taptoe Delft zijn c sschien onder meer de oorzaak van ontstaan van vele geruchten ge- j est, dat taptoe '70 als het ware een po t" zou zijn geweest. Mis lik lien ook vormden bij een bepaalde in ons land de geruchten de ns als vader der gedachten om de ctaculaire taptoe „geruisloos" te ,ev en verdwijnen. A PROTESTEN ;ho Vooral de laatste jaren werd het A ntal protesten, dat tegen het tap- A -evenement opklonk steeds hevi- Thi en talrijker. De Delftse politie m-e n daar over meepraten. Vooral het M t 1969 was ontmoedigend. Nog lar nauwelijks marcheerden de M <psen de markt op, of een electrici- nth 'skast brandde uit en er moest nood yri >aratuur aangelegd worden. Een der incident vormde het doorsnij- van een electriciteitskabel, waar- de taptoe zonder verlichting 'am te zitten. Een climax in de an- "iptoe terreur zou op de laatste id van het taptoegebeuren plaats iben, wanneer het voornemen van IT i aantal studenten om de taptoe' t popmuziek te verstoren, niet op 1 t laatste moment verijdeld werd. Sv üsten aan zendapparatuur, micro- 01 ns en platen werd in beslag geno- in, die opgeslagen lagen in een kerk bouw aan de Burgwal, direct bij T taptoeterrein. Kt^an bezoekers van de taptoe wer- folders met anti-taptoeleuzen uit- BEZWAREN De meeste protesten kwamen met elkaar sterk overeen. Men was van oordeel, dat het met dood en verderf geassocieerde Leger hier ten onrechte als een groep vrolijke muzikanten de aandacht trok en goodwill kweekte. „In werkelijkheid zag het grimmige leger er niet zo goedwillend en vrien delijk uit", aldus deze protesterenden. Vooral doordat mensen van naam, zioals Jules de Corte en ds. J. H. Wijntje, hervormd predikant ln Delft, bijzonder nauw bij de demon straties betrokken waren, werd de kluwen van protesterenden steeds groter. Vorig jaar werden tijdens de taptoe bijna geen incidenten gemeld. Velen meenden misschien, dat het toch de laatste taptoe zou zijn en men zich nu maar niet meer zo druk moest ma ken. Ook het vertrek van ds. Wijntje en Jules de Corte naar elders zijn er misschien niet vreemd aan geweest. In ieder geval staat het vast, dat taptoe Delft de laatste dagen in augustus van dit jaar door zal gaan. Met het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk worden besprekingen gevoerd over een subsidieregeling voor de taptoe. Het conceptprogramma is gereed en zal begin februari besproken worden. Evenals dat de laatste jaren gebrui kelijk geweest is, zal ook nu het mi litaire karakter van de taptoe ten dele verdwijnen. Vormden vorig jaar fragmenten uit de populaire musical „Hair" en een gedanste horlepiep hoogtepunten, ook dit keer heeft men weer enkele zeer originele program ma-onderdelen bedacht. Op het Delftse Stadhuis wordt een enquête onder de burgerij naar de mening over de taptoe voorbereid. De uitslag van deze enquête zal echter niet meer bepalend zijn voor het wel of niet dóórgaan van déze Taptoe '71. DEMOCRATIE Het taptoe-comité is van mening, dat in een democratisch land ieder het recht moet kunnen hebben om zijn wil te doen. Dat wil zeggen, dat minderheidsgroepen wel het recht hebben om te demonstreren, enz., maar niet de dwang moeten kunnen uitoefenen om een bepaalde manifes tatie gewoonweg te verbieden. Al hoewel de opzet van Taptoe Delft dus ongewijzigd blijft en ook in het re pertoire niet veel wijzigingen voorko men, neemt het comité zich wel voor meer reclame te gaan maken. Heeft men de voorgaande zeventien jaren de reclame geheel zelf verzorgd met inschakeling van de VVV, thbns heeft men een groot Rotterdams re clamebureau ingeschakeld. Want vast staat, dat wil men de enorme kosten kunnen dekken, men acht tot tiendui zend bezoekers meer zal moeten trek ken dan vorig jaar. En dat is een respectabel aantal. Men is er echter van overtuigd, dat dit zal lukken. Mocht dit aantal bezoekers niet meer bereikt worden en zou ook de subsidietoezegging van het ministerie van C.R.M. on verhoopt tegenvallen, dan staat bijkans wel vast, dat Taptoe Delft 1971 wel echt het laatste Delftse spectakelstuk zal zijn ge weest. Dl heer Dezaire temidden van de audio-visuele apparaten. Op de achtergrond de video-recorder, een geschenk van het Oude Westen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5