DDR zet weer op lichten rood Amin laat aantal gevangenen vrij Nederland huldigt Meir uit Israël gaat verlenging het bestand van van Touré: Nieuwe invasie in Guinee wordt voorbereid krant van ORMAAT Spanningen in Zambia Maanexpeditie Apollo-14 Geen inval erlies KLM DS'70-wethouder gestegen in Apeldoorn Hulp Rode Kruis recordwaarde WEER ONLUSTEN «Kara- IN REGGI0 Ter gelegenheid van haar jubileum Dongen contra Marcel v. Dam 7 VRIJDAG 29 JANUARI 1971 TEL AVIV Israël gaat uit van verlenging van het bestand. Dit heeft een woordvoerder van het Israëlische ministerie van mitenlandse zaken gisteren be kendgemaakt. Dc 5e februari de dag waarop de wcede bestandsperiode langs het Suezkanaal afloopt is geen datum, die in de politieke kalender van Is- aël is opgenomen. Volgens Tel Aviv is het bestand een ogisch gevolg van de beslissing van Veiligheidsraad in juni 1967 om en onbeperkt staakt-het-vuren af te condigen en vloeit het niet voort uit en of andere Egyptische maatregel. Bijgevolg zal Israël op die datum >f op een latere datum het vuur niet ipenen, tenminste als de Egyptenaren Ie vijandelijkheden niet hervatten, al- lus de woordvoerder. Ds Israëlische minister van buiten- landse zaken, Abba Eban heeft gis teren te kennen gegeven dat de vre desbesprekingen in New York zullen worden afgebroken als Egypte de strijd aan het Suezkanaal na afloop van het bestand zou hervatten. De minister zei echter te geloven dat de Egyptenaren niet de eersten zouden zijn om het vuren te hervat ten. „Voor zover wij weten, zal Egypte de vijandelijkheden niet openen", al dus Eban. LOESAKA Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat president Kaoenda van Zambia in zijn kabinet wellicht enige veranderingen gaat aanbrengen om te voorkomen dat rassenonlusten ontstaan. Een ander groot probleem waarmee Kaoenda te kampen heeft is dat de koperprijzen fors zijn gedaald. Dit betekent dat de regering haar beste dingen heeft moeten beperken en dat het publiek ontevreden is. De moeilijkheden met de stammen begonnen een maand geleden onder de Bemba's, die de meerderheid vor men in het land. Zij klagen dat er niet genoeg regeringsbetrekkingen en partijfuncties voor hun mensen be schikbaar waren. WEST-BERLIJN" Voor de tweede achtereenvolgende dag heeft Oost-Duitsland gisteren het verkeer tussen de bonds republiek en West-Berlijn gehin derd. Aan beide uiteinden van de grote autoweg vormden zich files van honderden vracht- en personenauto's. Ook vannacht was er grote ver traging. Er waren vanmorgen aan de grensposten wachttijden van zeven tot tien uur. Bij de doorlaatposten zetten de Oostduitsers de verkeerslichten om het uur slechts één minuut op groen, waardoor grote opstoppingen ont stonden. De verkeersbelemmering, scherp afgekeurd door de Westduitse re gering en westelijke "grote drie". KAMPALA De nieuwe heerser in Oeganda, generaal- majoor Amin, heeft gisteren 55 DUUR9CAGEN 31 JAN.-9 FE BR.1971 tam 6febr.Koppe]ing"Antares", met'KiHyHawk'. Maan- astronauten stappen over. 'Antares' valt op de maan. 6febr OnhroeHng^ "Kitty Hawk" en "Antai 4febr Kanteling" Kitty Hawk" Ajb febr ca. I04,5uur na de start: Lu ""■«y Hawk" en maanlander "Anra. naar de maan'Kitty Hawk' blijl l febn Moedersctiip"KittyHawk' en de -maanlander "Antares" in baón naar de maan. -Moederschip trekt'Antares" los. ■Ontkoppeling moederschip-Betrap ,31 jan 1971,. 2,5uur pa de start- 'Stuwstoot ricnrinq maan Desnei- held word tea.39.000km p u. 9 febr Draagparachutes gaan open, landing in dé Stille Oaoar. ca. 217uur na de start op Cape Kennedy jarcchuhss gaan enen rhoudirx inde tekening zinrvefobsthaaf AMSTERDAM Nederland at in de komende weken Is- ëls 72-jarige minister-presi- int Golda Meir huldigen ter ge- van haai- gouden rilvah"-jubileum. dat is de jftigste verjaardag van haar istiging in Palestina. bit zal gebeuren wanneer haar tr enige tijd symbolisch het resul- |t van een landelijke actie ten be hoeve van de ontwikkelingslening van de staat Israël zal worden over handigd. Deze lening vormt het hoofdinstrument voor de verdere op bouw van Israël. De lening dient om de nieuwe im migranten. waarvan Israël er in de afgelopen jaren anderhalf miljoen heeft opgenomen, in het arbeidspro ces te integreren. Voorts om de onder ontwikkelde delen van het land ver der leefbaar te maken voor de opna me van nog weer honderdduizenden politieke gevangenen in vrijheid gesteld. Voorts ontsloeg hij mi nisters van de afgezette presi dent Obote en kondigde een tij delijk verbod af voor politieke activiteit. Intussen zijn uit het zuiden van het land berichten ontvangen over enthousiasme over de afzetting van Obote. Dit geldt in het bijzonder voor het voormalige koninkrijk Boeganda. De vrijlating van politieke gevan genen geschiedde op een oud vlieg veld nabij de woning van generaal De Brit John Fairfax (33) en zijn verloofde Sylvia Marret (32) zijn van plan de Stille Oceaan over te steken in een roeiboot. Hier het paar aan boord van de Chusan op weg naar San Francisco, waar de tocht begint. Amin. Duizenden belangstellenden, onder wie familieleden, wachtten de gevangenen op, die door de gene raal werden toegesproken. Hij be loofde dat er te zijner tijd verkie zingen zouden worden gehouden. De president van Tanzania. Nyere- re. heeft gisteren laten weten dat hij het gezag van de afgezette president Obote zal blijven erkennen. Hij sprak tegen dat hij van plan was een inval te doen in het buurland Oeganda en veroordeelde de staatsgreep van Amin, die hij betitelde als een daad van verraad jegens de zaak van de Afrikaanse vooruitgang. De postadministratie van West-Ber lijn zal op 5 februari deze serie kin derzegels uitgeven. Als motief wer den kindertekeningen gekozen. houdt verband met een vandaag in West-Berlijn beginnende bijeenkomst van liberale Westduitse parlements leden en bezoeken van president Heinemann en kanselier Brandt aan het stadsdeel. De Oostduitsers beschouwen deze bezoeken als een provocatie. Een parlementslid van de FDP werd door de Oostduitse grenswacht tegenge houden, toen hij naar West-Berlijn wilde rijden. De meeste liberalen arriveerden daar donderdag per vliegtuig. Brandt verklaarde gisteren in de bondsdag dat verstoringen van het verkeer tussen de bondsrepubliek en West-Berlijn verstoringen betekenden van de lopende onderhandelingen tussen de "grote vier" over Berlijn. Vooruitgang in het toenaderingsstre- ven van Bonn jegens Oost-Europa was afhankelijk van de ontwikke ling in die kwestie. Brandt maakte duidelijk dat hij niet van plan was de verdragen met de Sowjetunie en Polen te laten ratificeren zolang er geen bevredigende regeling voor Berlijn was getroffen. SCHIPHOL De KLM heeft in het laatste kwartaal van vorig jaar een verlies geleden van 21,8 miljoen gul den Het verlies over dezelfde pe riode in 1969 bedroeg 9,2 miljoen gulden Per aandeel steeg het verlies van ƒ2,95 tot ƒ7,04 Het resultaat van de KLM over negen maanden, eindigend 31 decem ber 1970, daalde tot 65,2 miljoen gul den (67,2). hetgeen per aandeel uit komt op 20.99 (23,65) De bedrijfsinkomsten stegen in het derde kwartaal met 14 procent tot 284,5 miljoen gulden De kosten ste gen echter met 17 procent tot 300 miljoen gulden. De stijging van de bedrijfskosten werd mede veroorzaakt door hogere assurantiekosten, een gevolg van het verhoogde risico door vliegtuigkapin gen en de loonontwikkeling in ons land. APELDOORN Apeldoorn heeft sinds gisteravond een wethouder die lid is van DS'70. Voorzien moest wor den in de vacature die was ontstaan door de overgang van vier raadsleden, onder wie wethouder Bierman, van de PvdA naar DS'70. In verband met deze overgang had de heer Bierman zijn zetel ter beschikking gesteld. Eerst diende (het overgebleven deel van) de PAK-fractie een motie in. waarin werd gesteld dat de vier raadsleden niet namens DS'70 in de raad zouden mogen zitten omdat zij indertijd niet voor die partij waren gekozen. De meerderheid van de raad was het hier niet mee eens. Vervolgens meende het PAK recht te hebben op de wethouderszetel om dat destijds gestreefd was naar een afspiegelingscollege. De raadsmeer- derheid oordeelde dat de heer Bier man zijn werk uitstekend verricht en herkoos hem derhalve als wethouder Tevoren hadden de vier PAK-leden de raadzaal verlaten. DEN HAAG Het Rode Kruis heeft vorig jaar voor een record- waarde aan hulp geboden aan slacht offers van natuurrampen en con flicten in twintig landen In totaal kostte deze hulpverlening ruim zeven miljoen gulden. De meeste hulp ging naar Oost- Pakistan (vloedgolf), Peru (aardbe ving), Nigeria-Biafra (burgeroorlog). Turkije (aardbeving). Roemenië (overstroming). Jordanië (burgeroor log) en Jemen (hongersnood) ABIDJAN President Touré van Guinee heeft gisteren ver klaard over inlichtingen te be schikken dat er een nieuwe inva sie tegen zijn land werd voorbe reid. West-Duitsland zou hier voor 500 militairen toegezegd hebben. Touré heeft dit volgens een in Ivoor kust opgevangen uitzending van radio-Conakry gezegd op een pers conferentie. Hij zou een brief hebben ontvangen waarin dit was meege deeld. De invasie zou in Portugees-Guinee worden voorbereid. Van wie deze brief afkomstig was, werd uit de uit zending van radio-Conakry niet dui delijk. In Biafra in Portugees-Guinee zouden volgens Touré al blanke en zwarte huurlingen voor deze Invasie klaar staan. Aan de invasie zou ook worden deelgenomen door voormalige Guineese militairen, van wie de mees ten vroeger in het Franse koloniale leger hebben gediend. In een aanval op West-Duitsland zei de president dat de Westduitse ont wikkelingshulp een farce was, die al leen maar ten doel had de Westduitse imperialistische belangen in Guinee uit te breiden. West-Duitsland heeft, aldus Touré, getracht China uit een aantal projecten te wippen. REGGIO CALABRIA Ook gis-0 teren, de achtste dag van de vierde algemene staking in de Zuiditaliaan- se stad Reggio, is weer hevig ge- vochten tussen de inwoners en poli tie. De bevolking is verontwaardigd over de uitspraak van een parlemen taire commissie, die woensdagavond besloot dat het parlement niet be voegd is een keuze te maken tussen Reggio en Catanzaro als hoofdstad van Calabrië. De, commissie laat de beslissing over aan de regionale regering van Calabrië Volgens betrouwbare berichten heeft het Italiaanse leger in de buurt van Reggio pantserwagens samenge trokken. De spoorlijnen staan al sinds oktober onder bewaking. Prins Michael van Kent, een neef van koningin Elizabeth van Enge land, raakte gisteren tamelijk zwaar gewond tijdens de training voor het wereldkampioenscchap viermansbob sleeën in Cervinia, Italiëa Voor de Prins erin slaagde de slee recht te krijgen en de rit te voltooien, werd hij bijna uit de slee geslingerd. Hij raakte bekneld tussen de gekantel de slee en de ijswagen. nieuwkomers en de economische structuur van het land aan te passen aan de eisen van de wereld van mor gen Met de uitgifte van de ontwikke lingsleningen van de staat Israël werd 20 jaar geleden begonnen. Tot nu toe werd in totaal voor 1.6 miljard dollar op deze leningen ingeschreven. Gehoopt wordt dat er in het kader van deze ere-actie voor mevrouw Meir in Nederland ƒ20 miljoen aan obligaties zal worden geplaatst. DONGEN Het gemeentebestuur van Dongen en de Kamer van Koop handel in Waalwijk hebben in een gezamenlijke brief aan de minister van CRM hun verontwaardiging geuit over het Vara-tv-programma „De ombudsman", waarin aandacht is ge schonken aan de mogelijke nadelige gevolgen van ontploffende limonade- flessen. Zij zijn van mening dat voorname lijk door het leggen van de relatie tussen de aard van de verwondingen als gevolg van wegspringende scher ven en het merk Exota. waarbij het ontploffingsgevaar groter zou zijn dan bij andere merken misleiding van het publiék heeft plaats gehad. 'De producent van de Exotalimonade kan hiervan ernstige gevolgen van ondervinden, zo menen de onderteke naars. Zij zijn voorts van mening, dal de presentator van het programma. Mar cel van Dam. in deze uitzending de zorgvuldigheid heeft veronachtzaamd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7