wemi Scheepsbouwers interesse H. Dunant Indonesische meisjes als verpleegsters in Haagse ziekenhuizen VORM VAN ONTWIKKELINGSHULP Verkeerscircuit rond oude centrum Delft Minder mensen bij Philips in Den Haag D. J. F. Dekker rector Marnix gymnasium moRGEn.... MOTSTE ORG.... opRuiminGl Geen monumenten in Bergschenlioek 'S-GRAVEADEEL VERLIEST VEELZIJDIG BURGEMEESTER Levensweg Op volger Open receptie Man valt vijf meter 5 VRIJDAG 29 JANUARI 1971 De bussen staan klaar om de meis jes naar de plaats van bestemming te brengen. door Dammis de Geus DEN HAAG De toekomst verwachtingen van ir. F. J. Phi lips, president van de N V. Phi lips Gloeilampenfabriek in Eind hoven, aangaande de Haagse ves tiging van Philips blijken tot nu toe niet verwezenlijkt te zijn. De zer dagen bleek dat Van der Heem N.V. in Den Haag 150 man personeel minder nodig had. In september 1969 had ir. Phi lips echter de verwachting uitge sproken dat Philips Den Haag de komende vijf jaar ongeveer 3500 werknemers extra zou kunnen plaatsen. Hij zei dit Dij de eerste steenlegging van het nieuwe ont wikkelingslaboratorium op het Van der Heemcomplex in Den Haag. De 3500 werknemers extra, waarover ir. Philips sprak, zou een verdubbeling van net. perso neelsbestand van Philips Den Haag betekenen. Volgens een woordvoerder van Philips in Eindhoven mag hieruit niet afge leid worden dat het slecht gaat met Philips. „Er moet niet zo zwaar getild worden aan de woorden van ir. Philips. Het be treft hier tenslotte een gelegen heidstoespraak bij een eerste steenlegging". Hij geeft echter toe dat er een hemelsbreed verschil zit bussen de toekomstverwachtingen van i.oen en de realiteit van nu. „Er hebben zich ontwikkelingen vol trokken die de toekomstverwach tingen mogelijk in de weg heb ben gestaan. Zo is er de verslech terde economische situatie in Amerika en Canada. Verder heb ben wij te kampen gehad met ar beidsonrust onder meer in Italië en Nederland, terwijl er ook in Zuid Amerika verwikkelingen zijn geweest". De woordvoerder kon niet zeg gen of Philips Den Haag er in 1974 (tot zover reikten de toe komstverwachtingen van ir. Phi lips) wel enige duizenden werk nemers een plaats in het bedrijf kon geven. „Daarover kan ik on mogelijk iets zeggen". Ir. Philips was zelf niet voor commentaar bereikbaar, omdat hij momenteel met vakantie in het buitenland verblijft. ROTTERDAM De heer P. J. P. Dekker (41), leraar klassieke talen, 'is met ingang van 1 augustus be noemd tot rector van het Marnix gymnasium. De heer Dekker is dan vier jaar con-rector geweest van de Christelijke scholengemeenschap Me- lanchthon. Hij is begonnen als leraar van het gemeentelijke gymnasium van Gorkum. Dén 'HaagxVCpui/KatörmarTü Rijswijk- Jn'-de Bogaard ***7 Leiden Nieuwe Rijn/Hartestece SCHIPHOL/DEN HAAG Op Schiphol zijn donderdag en vandaag 75 Indonesische meisjes aangekomen die bfj drie Haagse ziekenhuizen, t.w. Zuidwal, Westeinde en Rode Kruis, een verpleegstersopleiding gaan vol gen. De afgelopen weken zijn zij ge selecteerd uit 120 meisjes die in prin cipe naar ons land wilden gaan voor de tijd van drie en een half jaar. Zuster J. J. von Nordheim, hoofddo cente van de verpleegstersopleiding van het Gemeenteziekenhuis Zuidwal en dokter R. G. Wijmans, adjunct-me disch direkteur reisden in Indonesië stad en land af om meisjes te vinden voor de drie ziekenhuizen die met een groot tekort aan verpleegsters kam pen. Voor het vertrek van het „Zuidwal- team" werden in talrijke Indonesi sche kranten en tijdschriften adver tenties geplaatst om de opleiding in Nederland onder de aandacht te brengen. Het Indonesische departe ment van volksgezondheid verleende medewerking. Dit land wil straks, als de meisjes terugkeren, graag profite ren van de kennis van de ziekenver pleging die zij hebben opgedaan. De meisjes zullen niet terug hoeven te keren als zij met een Nederlandse man trouwen en daarmee de Neder landse nationaliteit krijgen. Zuster M. de Zwart, hoofd van de verpleeg stersopleiding, onderstreept dat dit experiment een vorm van ontwikke lingshulp aan Indonesië is. De drie ziekenhuizen hebben de reiskosten voor hun rekening genomen (totaal ƒ225.000). De meisjes die een leeftijd hebben van 19-28 jaar zullen hetzelf de salaris krijgen als de Nederlandse leerlingverpleegsters. ONTVANGST Gisteren werd de eerste groep van 40 meisjes op hartelijke wijze in het ziekenhuis Zuidwal ontvangen door geneeshecr-direkteur dr. N. K. Cath. Zusters van het Rode Kruis boden hun nieuwe collega's zelfgemaakte kleurige papieren bloemen aan. De meisjes zijn afkomstig van Djakarta, Java, Sumatra en Celebes. Hun eerste reacties: „Wat is het hier koud". Tot het eind van dit jaar zijn 47 van hen in het oude Zuidwal gehuisvest, waarvoor vele kamers zijn opgeknapt en knus zijn ingericht. In december verhuizen de zusters naar het nieuwe ziekenhuis in de Haagse wijk Leyen- burg, dat omstreeks die tijd zal wor den opgeleverd. TAALLESSEN De meeste meisjes beheersen uit sluitend hun eigen taal en kennen wat school-engels. Zuster De Zwart: „Volgende week starten we met in- tensieve lessen nederlands onder lei ding van de Stichting Bijstand aan Buitenlandse Studerenden. De drie ziekenhuizen hebben het lesprogram ma opgesteld. De lessen worden gege ven door docenten die een Indonesi sche „achtergrond" hebben. In Indonesië hebben de meisjes al voor lichting over ons land gekregen, waarbij films zijn vertoond. Op het leerpogramma staat ook een serie ex cursies. Zo brengen de leerling-ver pleegsters op 24 februari een bezoek aan Amsterdam. De eigenlijke opleiding start 1 DEN HAAG Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk gaat ermee akkoord, dat er voor de gemeente Bergschenhoek geen monumentenlijst zal worden op gesteld. Het oorspronkelijke voorstel was in de gemeente alleen de boerderij Bergweg 29 op de lijst te zetten. Maar hiermee kon de gemeenteraad het moeilijk eens zijn De boerderij staat namelijk ongeveer op de plaats waar straks het nieuwe raadhuis zal worden gebouwd en waar de gemeen te een nieuw centrum krijgt. Het ..monumentale' pand betekende dus een ernstige obstakel De gemeente raad stopte de monumentenlijst in de prullemand en de minister zag de re delijkheid hiervan ai. maart, met vermindering van het aantal lessen nederlands. We voelen het als een enorme verantwoording dit tot een goed einde te brengen". INKOPEN Na de lange vliegreis van 22 uur met tussenlandingen in Bangkok, Karachi, Rome en Zürich hebben de meisjes voorlopig een dag rust gekre gen. Velen van hen maakten van de gelegenheid gebruik onder leiding van vrijwilligsters inkopen in de stad te doen. Vooral hebben zij zich dik in de winterkleren gestoken. Ika Mustikawati (19) verwonderde zich erover dat Den Haag zo veel winkels en warenhuizen heeft. Ze keek haar ogen uit naar modieuze ar tikelen. Haar vriendin Wiwien Wi- narny (20) vertelde dat zij hAar broer in Amsterdam gauw gaat bezoeken. Zij verwacht veel van het vak ver pleegster. Haar vader, generaal-ma- joor in het leger, overtuigde haar van het feit dat zij veel kon opsteken van een opleiding in Nederland. De 20-jarige Hafni Kamai die twee jaar geleden haar verpleegstersdiplo ma in Indonesië behaalde begeleidt haar landgenoten als mentrix. Als het experiment slaagt zijn de Haagse ziekenhuizen van plan over drie en half jaar opnieuw een groep Indonesische meisjes uit te nodigen om in ons land een opleiding te vol gen. (Van een onzer verslaggevers) DELFT De dienst Openbare Wer ken van Delft heeft een verkeersnota voor de binnenstad opgesteld, waar mee beoogd wordt deze zodanig voor het verkeer te ontsluiten dat het dc functie van woon-, werk-, winkel- en cultuurcentrum onbelemmerd kan vervullen. Om één en ander mogelijk te maken zal een verkeerscircuit rond het centrum moeten komen, waar overigens aan het rijdende verkeer alle belemmeringen opgelegd kunnen worden, die nodig zullen zijn om het wandelende publiek er rustig te laten winkelen. De verkeersnota is reeds toegestuurd aan de leden van de ge meenteraad als een studie voor de op handen zijnde openbare besprekingen van het herziene komplan-Delfl. Deze bijeenkomst zal op 4 februari worden gehouden. Het door het verkeerscircuit inge sloten stadsgedeelte wordt in de oota „centraal stadserf" genoemd. Dit ge bied moet volgens de opstellers van de nota, echter niet zonder meer ge zien worden als een wandelgebied. Wel zal men hier binnen moeten kunnen beschikken over de mogelijk heden bepaalde gedeelten tijdelijk af te sluiten. Men is van mening dat verschillende gebieden die rondom het „centrale stadserf" liggen en die allen grenzen aan de ringroute, vanaf dit circuit voldoende bereikt en be diend kunnen worden. PARKEREN, Er zijn thans aan de rand en bin nen het winkelgebied op verschil lende plaatsen parkeerterreinen aan wezig. die in sommige gevallen an ders van opzet gemaakt zullen moe ten worden en anderzijds misschien uitgebouwd moeten worden. De samenstellers van de nota vin den het voor de hand liggen als men bij het plannen maken de voorrang zal geven aan die gebieden die thans nog het minst gemakkelijk bereik baar zijn en het verst verwijderd zijn van het toekomstige nieuwe winkel centrum „In de Veste". Volgens de interimnota biedt de oude binnenstad ruimte in overvloed voor een veelheid van kleine en mid delgrote vestigingen. Grotere bedrij ven, zoals warenhuizen en super markten, die in de dichtbebouwde binnenstad geen ruimte kunnen vin den, zullen heel gemakkelijk ingepast kunnen worden in het nieuwe win kelcentrum „In de Veste". Volgens de nota is de vrees onge- - grond dat door de vestiging van een nieuw winkelcentrum de bestaande middenstand rond de Markt in het gedrang zal komen. Veeleer mag men verwachten dat door „In de Veste" nieuwe koopkracht naar Delft getrok ken wordt. De Indonesische meisjes voor de ingang van Zuidwal. door Koos Delhaas 's-^JRAVENDEEL Hemels breed is 's-Gravendeel niet meer dan een kilometer of vijftien van Ridderkerk ver wijderd. Maar om van de ene naar de andere plaats te komen moeten enkele hindernissen worden genomen die de afstand ongeveer verdubbelen. Voor mr. dr. C. J. Verplanke bete kent het verwisselen van bet burgemeesterschap van de ge meente 's-Graveudeel voor dat van Ridderkerk ook in figuur lijk opzicht een hele stap. Bijna zestien jaar is hij bur gemeester van 's-Gravendeel, de gemeente die door de wa tersnoodramp van 1 februari 1953 zwaar werd getroffen en die haar toen nog geen dertig jarige, vrijgezelle burgemeester met gejuich binnenhaalde. Sindsdien is er tussen 's-Gra vendeel en de heer Verplanke en het gezin dat hij kort daarna stichtte een hechte band ge groeid, die hij en de zijnen slechts met moeite zullen ver breken. Maar mr. Verplanke is er de man niet naar om daar zwaarder aan te tillen dan nodig is. De verrassend gemakkelijke wijze waarop hij zich, met behoud van principiële stand punten, aan gewijzigde omstandig heden weet aan te passen heeft hem in tal van functies en situaties be paald geen windciren bezorgd. In alle eerlijkheid geeft hij toe dat zijn levensweg tot nu toe nogal ge plaveid is geweest, maar, zo voegt hij onmiddellijk daaraan toe, dat kan best zijn omdat in de herinne ring alles nu eenmaal een gouden draad krijgt. Die levensweg begon bij zijn Zeeuwse wieg die in Haarlem stond en vond een eerste kruispunt toen hij in 1948 aan de Vrije Universiteit in, Amsterdam doctoraal examen in de rechten deed. Zes jaar was hij wetenschappelijk assistent aan de Dr. Kuyperstichting, vervolgens een jaar assistent-gemeentesecretaris In Den Haag en daarna volgde zijn be noeming tot burgemeester van 's- Gravendeel. De heer Verplanke: „Bijna zestien jaar heb ik in de eerste plaats be steed aan het besturen van deze ge meente en daarnaast heb ik wat ge liefhebberd op bestuurs- en staats rechtelijk en kerkelijk niveau." Tot dat „liefhebberen" rekent mr. Verplanke onder meer zijn publicis tisch werk (hij is o.a. redactielid van „A.R. Staatkunde"), zijn doceren aan het Instituut voor Bestuursweten schappen en dan niet te vergeten zijn speciale belangstelling voor de problematiek van de ruimtelijke" or dening. In dit verband herinnert hij zich op Flakkee wat te hebben "gemod derd", toen de gemeente Stellendam in de bestuurlijke puree zat en daaruit geholpen moest worden. Ruim anderhalf jaar hielp hij ver volgens mee aan de gemeentelijke herindeling op Flakkee. „Het was in die tijd een soort handelsreizigersni veau waarop je je bewoog". Waarschijnlijk een niveau hoger liggen mr. Verplanke's activiteiten die voortvloeien uit zijn „geliefheb- ber" op kerkelijk gebied. De gene rale synode van de Christelijke Ge reformeerde Kerken benoemde hem in een serie deputaatschappen, waarvan die voor „Correspondentie met de Hoge Overheid", de Psalm berijming en Advies inzake art. 36 vau de Nederlandse Geloofsbelijde nis hem het eerst te binnen schieten. Verder is hij afgevaardigde van deze kerken yi de Gereformeerde Oecumenische Synode, een functie die hem jaarlijks enkele malen in Amerika brengt, wat in het vaderland dan weer uitloopt op het houden van lezingen, enzovoorts, en zovoorts. Onlangs trok hij voor de verandering Zuid-Afrika door, wat een soortgelijk gevolg kreeg. En de plaatselijke christelijke gerefor meerde kerk van 's-Gravendeel komt binnen enkele weken met een vakantie organisatieplaats te zitten. Burgemeester Verplanke, die ook nog het een en ander doet in de landélijke bejaardenzorg, laat voor zijn opvolger in 's Gravendeel een aantal belangrijke taken achter, waarvan hij moet constateren ze zelf niet te hebben kunnen verwezenlij ken. In de allereerste plaats betreft dit het. totstandbrengen van een vaste oeververbinding (tunnel) met het Eiland van Dordrecht. Daarna volgt direct de reconstructie van een aan tal oude straten en vervolgens is een fikse uitbreiding van het landelijk woongebied een van de eerste ver eisten voor 's Gravendeel, dat met zijn thans ruim zesduizend inwoners hoe langer hoe meer het karakter van een forensengemeente krijgt. Wat mr. Verplanke in Ridderkerk voor bijzondere taken wacht staat hem nog niet direct helder voor de geest, omdat hij deze gemeente nog onvoldoende kent. Het komt hem voor dat deze sterk uitgegroeide en uit vier kernen (Bolnes, Slikkerveer. Rijsoord en Ridderkerk) bestaande conglomeratie een sterkere gemeen schapszin nodig heeft om tot een meer duidelijke identiteit te komen. Er zou het een en ander verbeterd moeten worden aan het gezicht van Ridderkerk en Ridderkerks toekom stige burgemeester is in ieder geval van mening dat deze gemeente zich op een behoorlijke manier naar bui ten moet gaan presenteren. Dat Ridderkerk deel uitmaakt van de Rijnmond acht mr. Verplanke een gelukkige omstandigheid. In het algemeen staat hij bijzonder positief ten opzichte van Rijnmond en voort durend heeft hij er op gehamerd dat ook de Hoeksche Waard van dat openbaar lichaam deel zou moeten uitmaken. Mr. Verplanke spreekt in dit ver band over „een lange bekeringsge schiedenis" en vindt het hoogst be vreemdend dat de Rijnmondgrenzen halverwege het eiland IJsselmonde plotseling ophouden. De Drechtste- den zouden er zijns inziens ook bij horen, al was het alleen maar in het overlegorgaan. Zuid-West Nederland moet naar de mening van mr. Verplanke over één orgaan beschikken dat alles bundelt. Als voorzitter van de bege leidingscommissie streekplan weet hij dat volgend jaar het streekplan Zuid-Holland-Zuid gereed komt, waarin geheel IJsselmonde is opge nomen. Van mammoet-gemeenten is de nieuwe burgemeester van Ridder kerk echter geen voorstander. Die scheppen onoverbrugbare afstanden tussen de bestuurden en de bestuur ders. En het verkorten van die af standen waar ze reeds bestaan, zó dat de bevolking gaat begrijpen waar het in het besturen om gaat, dat is een van de belangrijkste ta ken van een gemeentebestuur in de ze tijd waarin alles steeds gecompli ceerder wordt. En dat is een moeilijke zaak, waarin naar het inzicht van mr. Verplanke meer te bereiken valt met behoorlijke informatie en het erbij betrekken van de belanghebbcn. dan met het instandhouden van discus- sietjes vanuit de publieke tribune of openbare commissievergaderingen als daarvoor nauwelijks belangstel ling blijkt te bestaan. Daarom stelt burgemeester Verplanke het zeer op prijs als er in aansluiting op zijn installatie in Ridderkerk door loko-burge- meester C. J. van den Berg, woensdagmiddag 17 februari een werkelijk open receptie zou kun nen zijn, die ook de gewone man gelegenheid geeft met de nieuwe burgemeester, zijn vrouw, zijn twee zonen van veertien en tien en zijn dochter van vijf, kennis te maken. Hij vindt het een be zwaar dat op dergelijke recepties doorgaans alleen de elite ver schijnt. En voor het overige staat mr. Verplanke op het stand punt dat bestaande toekom stige problemen met een dosis humor en een idem-dosis nuchterheid moeten worden benaderd! „Je moet er ook eens om kunnen lachen; hu mor kan een zaak zo heerlijk in z'n betrekkelijkheid stel len. Er is wat afgelachen in de gemeenteraad van 's-Gra vendeel." ROTTERDAM Het is nog maar de vraag of de Henry Du nant II, het nieuwe schip van het Nederlandsche Roode Kruis, in Nederland gebouwd zal worden. Tot nu toe hebben de Nederlandse scheepsbouwers nog maar weinig interesse getoond. Slechts één scheepsbouwer heeft ingeschreven, echter voor een bedrag dat volgens experts van het Roode Kruis veel te hoog is. De Nederlandse scheepsbouwwereld heeft blijkbaar een zo goed gevulde orderportefeuille dat de bouw van een schip van ongeveer acht .miljoen aulden niet onmiddellijk interessant is. Dit is de mening van de heer Jv C. Margadant. hoofd public relations van het Nederlandsche Roode Kruis. ..fk zou het betreuren als dit schip, dat door het Nederlandse volk bijeen is gebracht, niet in Nederland ge bouwd zal worden." De heer Margadant zegt dat de Henry Dunant II evenals de Henry Dunant I primair een hospitaalschip is. „Het idee van het hospitaalschip ontstond naar aanleiding van de wa tersnoodramp in 1953. De hulpverle ning kwam toen snel op gang, maar was eigenlijk onvoldoende voor de zieken thuis. Vandaar het idee van het Rode Kruis om te gaan beschik ken over een varend hospitaalschip, dat zeewaardig was maar ook de bin nenwateren kon bevaren". Later ging men er toe over om het schip in de zomermaanden in te zet ten voor vakanties van langdurig zie ken en invaliden. Dat vormde de grondslag voor de Henry Dunant II. „Tijdens hun vakantie op het water lagen onze gasten te bed. Er was ech ter een nieuwe vorm van revalidatie ontwikkeld die eruit bestond de men sen zoveel mogelijk uit bed te halen. Op de Henry Dunant was daar evenwel geen ruimte voor. In de praktijk betekende dit dat de men sen die met ons op vakantie gingen een week achterstand kregen in hun revalidatie. Toen ontstond het idee voor een nieuwe boot". Een comité werd opgericht, de NSF, NOS radio en televisie werden inge schakeld. Opzet was het Rode Kruis er zoveel mogelijk buiten te houden. Dit lukte maar ten dele. Het opge richte comité had niet de bevoegdheid om bij de gemeentes in Nederland collecte vergunningen aan te vragen. Dit gebeurde daarom door de ruim 450 afdelingen van het Rode Kruis. „Vele gemeentebesturen protesteer den omdat het Rode Kruis in mei nog collectevergunningen had gekregen. Het heeft ons uren telefoneren gekost om de gemeenten duidelijk te maken dat het Rode Kruis eigenlijk buiten de actie stond". De t.v.-uitzending zelf was een gigantisch karwei. „Er is nog nooit pen uitzending in Nederland geweest met zoveel tv-camera's, zowel zwart wit als kleurencamera's. Er waren 330 telefonistes ai een tafel voor de coördinatie. Voor „twijfelachtige schenkingen" hadden wij een aantal telefonistes beschikbaar die bij de schenker controleerden of het bedrag wel goed verstaan was. Niettemin kjwam er voor drie ton aan schenkingen binnen, die later niet gehonoreerd werden. Tot half elf hebben wij in de penarie gezeten. Het geld kwam verschrikkelijk langzaam binnen. Toen hebben de standwerkers zoals Dorus en Rijk de Gooyer de telefonistes zo opgezweept en ont stond er zo'n cpncurrentie tussen de telefonistes van de provincies en de grote steden dat het opeens op rolle tjes liep. Het uiteindelijke resultaat was 7,3 miljoen gulden". Over de presentatie van de actie zegt dc heer Margadant: „Aanvanke lijk zou Willem Duys het doen. die voelde zich op het laatst echter toch niet capabel. Het werd toen Henk van Stipriaan. Tijdens de uitzending zei hij: „Toch voel ik steeds Mies Bouwman achter mij" DELFT In het waterloopkundig laboratorium aan de Rotterdamse weg kwam woensdag de 18-jarige A. A. K. uit Capelle aan de IJssel onge lukkig te vallen toen hij zich verstap te bij het klimmen van een ladder. K. was daar werkzaam in dienst van een Rotterdamse firma die daar bezig is met werkzaamheden aan het plafond, daartoe maakt men gebruik van een verrijdbare stellage met een hoogte van 6 meter. Bij het beklimmen van de stellage via een trap verstapte K. zich toen hij bijna boven was. Rechtstandig viel hij ruim 5 meter. Bij een onderzoek in het gasthuis bleek de jongeman twee zwaar ge kneusde enkels te hebben opgelopen. Na het onderzoek is hij naar zijn wo ning gebracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5