RECORD-UITGAVEN VS Commentaar Eerste doel is de werkgelegenheid •éBfSsr- I'M Leg colporteur aan banden Gevaarlijk uitsluitend oppositie te voeren Het Kwartet Den Uyl: Elke kans grijpen (RITA) Wat kouder ARISTONA PORTARLE RADIO 30 cm STEREO LANGSPEELPLATEN Leningrad gaat door RADIOPLEIN 16 Kamerleden: Omroepwet wijzigen Mr. K. Staab burgemeester Wassenaar? OPRUIMING BULTHUIS Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert m teghenspoet!" Vrijdag 29 januari 1971 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Nieuwi loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Nixon beschouwt zich, zo zei hij vanmiddag, ais een activist voor het bereiken van een welvaart, die bijna nooit in de Amerikaanse economie heeft bestaan: een welvaart zonder oor log «n zonder wilde inflatie. \i\on: onze vredesstraicgic is onze militaire kraeht WASHINGTON „De vredesstrategie van ons land zal zo als het hoort uitgaan van een positie van militaire kracht. Het doel van deze kracht is oorlog te voorkomen". Met deze woorden verdedigde president Nixon vanmiddag zijn voorstel, de defensie uitgaven met zes miljard dollar te verhogen. Nixon zei dit bij het indienen van de begroting voor 1972. De iefensiepost loopt hierdoor op lot 74,79 miljard dollar, maar het aandeel van de strijdkrachten in ie totale federale uitgaven loopt terug van -36 naar 34 procent. Dc totale uitgaven zullen stijgen lot de recordhoogte van 229,2 miljard ollar. Het geraamde tekort bedraagt 1,6 miljard. Het negatief saldo op de uidige begroting zal 18,6 miljard be- ragen, wel een heel grote stap terug p het overschot van 13 miljoen dat orig jaar werd verwacht. Afgestapt Nixon is duidelijk afgestapt van fcn plannen van vóór de verkiezin- in. om het Republikeinse stokpaard- ■van een sluitende begroting te ver- •Benlijken. Hij mikt op „volledige «^gelegenheid". .De idee van een begroting voor ulledige werkgelegenheid is van de lfde aard als een zichzelf vervullen- e profetie", zei Nixon. „Door te han- ïlen alsof wij volledige werkgelegen- eid hebben, dragen wij bij tot het be- iiken ervan. Voor de belangrijkste programma- inten van de Nieuwe Amerikaanse evolutie, onthuld in de State of the Tevens voor allerlei bruikbaar Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: gironr.: lel.: Betaalt per kwartaal O maand BON- Union van vorige week vrijdag, vraagt Nixon reeds fondsen. In het algemeen krijgen voorrang de posten defensie, gezondheid, socia le zaken, milieubeheer, reorganisatie van de regering, het aanpakken van de misdaad en het laten meedelen van de staten en de lokale bestuurs organisaties in de federale inkom sten. Vietnam Tegen dit voorjaar zal de Ameri kaanse troepensterkte in Vietnam on geveer gehalveerd zijn vergeleken bij het tijdstip dat Nixon zijn ambt aan vaardde. „Ter ondersteuning van het stre ven tot verdere terugtrekking zullen onze militaire strijdkrachten zorgen voor de gewapende macht die nodig is om agressie te voorkomen of zo no dig deze afdoende te beantwoorden. Wij verwachten dat onze bondge noten meer in hun eigen belang zul len doen en in de geest van de Nixon- doctrine nemen vele van hen maatre gelen in die richting. „Onze terugtrekking uit Vietnam en de wijziging in de planning en strate gie van onze strijdmacht staat een kleiner leger dan in het verleden toe. Tegelijkertijd hebben de bemoeienis sen met Vietnam ons vermogen ge remd om elders te doen wat militair nodig was, in het bijzonder in de NAVO" zei Nixon. die waarschuwde tegen de formidabele Russische strijd krachten. Groot deel Angola in handen guerrilla's BRUSSEL Alberto Neto, leider van de „volksbeweging voor de be vrijding van Angola", heeft gisteren in Brussel verklaard, dat zijn bewe ging al een gebied zo groot als Frank rijk in handen heeft. Neto die enkele dagen in België is* verweet de Belgische regering dat ze zich niet verzet tegen wapenuit- voer naar Portugal en tegen de pri- vé-investeringen die België in Angola doet. België is de voornaamste investeer der in alle Portugese koloniën zo zei tiij. Afrika IN DE MEESTE landen in Afrika heerst een (militaire) dictatuur. Al- gerij opent de rij, Libië en Soedan volgen. Met de steun van Egypte weten dc regimes zich daar te handhaven. Meer naar het zuiden spant Guinee de kroon. Maar ook in Nigeria, Mali, Somalia, de beide Kongo's en nu ook Oeganda heeft men te maken met een militair bewind. Zelfs Zambia zou in moeilijkheden verkeren. Dan zijn er nog de probleemgebieden in zuidelijk Afrika, waar een blanke minderheid zich met geweld moet handhaven temidden van een zwarte meerderheid. Met name in Angola, Mozambicquc en Rhodesië. Het is geen verheffend beeld. En er is volop reden voor de vraag of de volken van Afrika werkelijk beter af zijn, sinds hun landen onafhankelijk werden. Die vraag doet echter niet ter zake. De overgang naar onafhankelijkheid was onvermijdelijk. Afrika was na de Tweede Wereldoorlog als gevolg van de ontwikkelingen in Azië in een stroomversnelling geraakt, die niet te stuiten was. Vrijwel geheel onvoorbereid werden ZEIST De fractieleider van de PvdA, drs. J. M. den Uyl, heeft giste ren in Zeist gezegd „dat elke kans moet worden gegrepen om onze in vloed in de regering te doen gelden. Het is gevaarlijk om uitsluitend op positie te voeren". Volgens opinie-onderzoeken wenst een groot aantal mensen de PvdA in de regering te zien. Daarom heeft de partij de plicht na te gaan hoe zij tot de regeringsverantwoordelijkheid kan komen. De PSP heeft de PvdA op een teleurstelling onthaald. Met D'66 vlot ten de besprekingen njet. Verder had hij de indruk dat de heren ter rechter zijde de posten al hebben verdeeld. Zij zouden er op gebrand zijn om een vooruitstrevend programma uit te voeren- Op haar beurt is van de zijde van de KVP verklaard dat zij niet bereid is op de kniqën naar de PvdA te gaan. De KVP wenst alleen samen te wer ken met partijen die niet uit angst en interne verdeeldheid tot de conclusie komen dat zij met ons willen mee doen, maar die daartoe de positieve wil te kennen geven, aldus de secre taris van de KVP-fractie in de Twee- Mijn naam: straal: plaats: Als beloning voor mijn aklivileit ontvang ik het gezellige Pletina 1 schaaltje cadeau. ostzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: uwe Leidse Courant, woordnummer 267, Leiden De toekomst is de dageraad van het verleden DE PASCOAES (yj lp „Vandaag werden we van school naar huis gestuurd, omdat het te koud in het lokaal was; er waren vier ramen gebroken." Zon en maan 30 januari: zon op 8.24, onder 17.23; maan op 9.42, onder 22.41; 2 februari E.K. Hoog water Hoog water, 30 januari: Rotter dam le getij -6.52, 2e getij 19.32; Scheveningen 5.26-17.41; Vlissin- gen 4.09-16.32; Haringvlieldam a d. zeezijde 5.58-18.15. HIT WEER DE BILT Een langgerekte gordel van lagedrukgebieden strekte zich gisteren uit over de Britse eilanden via de Noordzee en Denemarken naar de Oostzee. In onze omgeving veroorzaakte dit druksysteem een zuidweste lijke wind, waarmee tamelijk on stabiele lucht werd aangevoerd, zodat er op de meeste plaatsen enkele buien vielen. Fraai weer met middagtempera- turen tot 18 graden was het ech ter in de landen rond de Mid dellandse Zee, maar het komend etmaal trekt een depressie over het Iberisch schiereiland naar het oosten. Het lagedrukgebied in onze om geving vult intussen op, terwijl een hogedrukgebied boven Zwe den in betekenis toeneemt. Tengevolge van deze ontwikke ling zal geleidelijk koudere lucht uit Scandinavië naar ons land doordringen. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.6 cm (1008 millibar) stijgend. de Kamer, de heer P. van der Sande. „Met een vindingrijkheid, die men bijna niet voor mogelijk zou houden, heeft de heer Den Uyl verklaard dat er nu plotseling nieuwe aspecten zijn. Kloos en Lanser hebben gesproken. Alsof Drees al niet meer dan een jaar geleden in Vrij Nederland had ge schreven en alsof Mansholt steeds de mond had gehouden." Premier Ten slotte heeft premier De Jong gisteravond voor de VPRO-tv gezegd dat hij wel premier zou willen worden maar niet in een kabinet met PvdA- ministers. Dit zou volgens hem dc duidelijkheid voor het volk niet be vorderen. De heer De Jong dankte het feit dat zijn kabinet het vier jaar heeft vol gehouden aan een goed op de toe komst gericht programma en een sterke homogeniteit binnen het kabi net. Hij ontkende dat de heren Schmelzer en Biesheuvel het kabinet „erdoor hebben gesleept". Er zijn de laatste jaren veel maat schappelijke spanningen ontstaan, „maar die komen overal voor, hei gaat er maar om dat de meerderheid speelruimte biedt aan de afwijkende normen van de minderheid en dat deze de grenzen niet overschrijdt (zoals in de Maagdenhuiskwestie)". Men moet, aldus de premier, de propaganda van en voor de krakers. Dolle Mina's, kabouters, homofilie en pornografie zien tegen de achtergrond van de zich snel ontwikkelende maat schappij, en dan is onze democratie krachtig genoeg om die golven rustig op te vangen. Pornografie noemde de premier overigens „een middel tégen zeeziek te", maar hij voelt medelijden met degenen die het schrijven en lezen. Ook op dit terrein wil hij vrijheid binnen de perken geven: provocerend etaleren in sexshops gaat daarbij weer te ver. landen onafhankelijk, die geen in nerlijke eenheid kenden. Nigeria leek een uitzondering, maar in de praktijk wreekte zich het kunst matige karakter van dit grote land. Waarschijnlijk moeten wc tot de gevolgtrekking komen, dat alles na een jaar of tien nogal is meegeval len. Zeker als we niet dc huidige Westcuropese maatstaven aanleg gen. Dat neemt niet weg, dat de gebeurte nissen in Afrika aanleiding kunnen geven tot bezorgdheid, welk deel men ook in zijn overwegingen be trekt. Het ergst zijn daarbij dc in nerlijke tegenstellingen in de lan den zelf. De Organisatie voor Afrikaanse een heid heeft ook weinig te betekenen. Zelfs de landen van het grote zwar te deel van het continent staan veelal wantrouwend tegenover el kaar. En dat is zacht uitgedrukt. Pas als hierin verandering komt en de een niet langer tracht, de ander te overheersen en tegenstanders uit de weg te ruimen, kan Afrika de goede kant op gaan. met pracht geluid (3 banden) 139.—, opruimingsprijs f|(J 09«"" populair 3.95, bij afname van 10 stuks 29.- De afgezette president van Oeganda, Milton Obote (midden, met wit overhemd) tijdens een persconferen tie in Dar-es-Salaam, Tanzania. Obote is politiek asiel verleend in dit land, nadat generaal Amm de macht in zijn land had overgenomen LENINGRAD Wel of geen ijs, het Europees schaatskampioenschap voor dames gaat dit weekeinde in Le ningrad gewoon door. Daar kan wei nig twijfel over bestaan, In de twee- motorige Convair, die de Nederlandse pioeg naar Helsinki bracht, sprak de ISU-president, de hoogbejaarde Sven Laftman, terwijl hij de ijsvrije meren beneden zich in ogenschouw nam, over de mogelijkheid de rijdsters, of ficials en pers over te brengen naar Sverdlovsk. Een niet geringe ver plaatsing want Sverdlovsk, waar de enige Russische kunstijsbaan is met een behoorlijke accommodatie, ligt achter de Oeral in het grensgebied tussen Europa en Azië. Of welgeteld zes en een half -uur vliegen van Le ningrad. Maar nauwelijks had de grijze Zweed een stap op de soppige Russische bodem gezet of de confron tatie met enkele Russische officials bracht hem tot andere gedachten. De Russen willen het kampioen schap in Leningrad houden en ner gens anders. De vijftigduizend plaat sen van het Lenin-stadion zijn voor beide dagen uitverkocht. Nina Stat- kewitsj, de grote favoriet, komt uit Leningrad. De Russische schaatsbond wil met de organisatie een proef van bekwaamheid afleggen om andere nog belangrijker evenementen te mogen organiseren. Kortom de kampioenschappen moe ten gewoon doorgaan. LEIDEN: Vijf Meiplein 1-16, tel. 43631 - 25100 SASSENHEIM: Teylingerlaan 9, tel. (02522) - 10398 DEN HAAG De socialistische Kamerleden,mevrouw Brautigam en de heren Voogd en Roethof willen de bepalingen in de Omroepwet ge schrapt zien, die de minister van erm de bevoegdheid geven een om roep te berispen, voor een bepaalde tijd uit te sluiten van het doen van uitzendingen en de zendmachtiging voor een omroep in te trekken. Zij hebben hiertoe een initiatief- wetsontwerp ingediend dat beoogt de overheidsbemoeienis ten aanzien van de omroep gelijk te doen zijn aan die van de pers. In hun toelichting zeggen de ?ia- merleden. dat de opvattingen v aar overheidsbemoeienis of overheidsin grijpen op het gebied van communi catie en cultuur noodzakelijk, ge wenst of volgens hen ook voor de bemoeienissen van de overheid cp het terrein van de opbenbare me ningsvorming. Vriendelijk verzoek om niet zelf het abonnements geld te gireren, maar de acceptgirokaart af te wachten, en uitsluitend daarmee te betalen. WASSENAAR Het is vrij wel zeker dat mr. K. Staab uit Rotterdam de nieuwe burge meester van Wassenaar zal wor den. Thans is de heer Staat (51) fractievoorzitter van de WD in de gemeenteraad van Rotterdam. Bij het sluiten van de sollicitatie termijn voor de burgemeesterspost op 15 november van het vorige jaar waren er zeven kandidaten, van wie mr. Staab de grootste kanshebber genoemd mag worden. Van officiële zijde werd meege deeld, dat gewacht wordt op de uit slag van de medische keuring van mr. Staab. Deze zal mprgen of begin volgende week bekend zijn. Twee weken geleden nam mr. W. J. Geertsema (lib.) afscheid als burgemeester van Wassenaar. NOG ENKELE DAGEN SMYRNA KARPETTEN 200 x 300 239.— 225 x 325 268.— extra grote maat en kwaliteit 250 x 350 468.— BANKSTEL 998— GROOT LUX BANKSTEL spec, prijs 1590— FAUTEUILS v.a. 198— COUPONS TRAP- en GANGLOPERS BOTERMARKT 23 NIEUWE RIJN 25 DEN HAAG De regering wil de agressieve verkoop aan huis tegengaan. Minister Polak en staatssecretaris Van Son heb ben daartoe een wetsontwerp in gediend. Dit voorziet in de mogelijkheid, dat de koper binnen zes dagen het con tract mag verbreken. Voorts loopt dc colporteur het risico door onbehoor lijk gedrag zijn vergunning kwijt te raken. Het wetsontwerp laat in het mid den wat precies wordt bedoeld met onbehoorlijk gedrag. Van de ma nier waarop men een vergunning kan kwijtraken worden drie gevallen ge noemd. Ten eerste als de colporteur niet van te voren zegt iets te willen ver kopen. zoals wel eens gebeurt met uitnodigingen voor busreisjes waarbij tijdens de rit artikelen te koop wor den aangeboden. Het tweede geval ls de verkoop van een artikel aan iemand die dat duidelijk niet kan betalen. De colporteur kan bovendien zijn vergunning kwijtraken als hij iemand een blanco contract laat onderteke nen. De consument moet klachten over het optreden van een colporteur stu ren naar het ministerie van econo mische zaken. Een speciale commissie uit bedrijfsleven en consumentenor ganisaties zal de klachten onderzoe ken. Blijkt de klacht gerechtvaardigd le zijn, dan krijgt de colporteur een waarschuwing van. de minister. Bij meer klachten vervalt zijn vergun ning voor maximaal vijf jaar. Wan neer het bedrijf van de colporteur kwalijke verkoopmethoden eist, kan de vergunning van alle voor dat be drijf werkzame colporteurs worden ingenomen. Nieuw aangetrokken col porteurs krijgen in een dergelijk ge val geen vergunning. De Consumentenbond betreurt het, dat het wetsontwerp niet geldt voor de colportage van platen en boeken. De minister heeft deze verkoop aan de deur niet onder de wet laten val len. Zou dat wel gebeuren, dan be staat volgens hem het gevaar dat de vrijheid van meningsuiting wordt aangetast.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1