Dior erkent rechten van vrouw van Hulshoff Slaat Feijenoord aanval af? MOORD OP CHINEES: TIEN JAAR GEËIST CDU-fractie wil geen Griekenland-debat ic; Rusthuizen dreigen wachtkamers van de dood te worden Bislet toch bruikbaar 1 NETTE MANTELPAK IS TERUGGEKEERD ff m m ff roces tegen mORGEIl.... MOTSTE DOG.... OPRUimidGl ex-cipier PSV verlengt contract Linder IT VRIJDAG 29 JANUARI 1971 Deze mannequins showen twee crea ties uit de nieuwe voorjaars- en zo mercollectie van Mare Bohan voor huize-Dior. Links een witte fanel- len blazerdie over een rood en wit bedrukte bloes en een lange marine blauwe flanellen bermuda wordt ge dragen. Rechts een japon van crêpe de chine, bedrukt met bloemen (Van onze moderedactrice) PARIJS De modeweek die hier ook wel regeniveek kan hetenheetf zijn grootste dag beleefd. Dat was gisteren, toen zowel het huis Christian Dior als Courreges eindelijk de sa lons openden om hun collecties te laten zien. Weliswaar heeft het huis Dior. waar Mare Bohan de scepter nu zwaait, veel van zijn prestige inge boet, de naam blijft toch een tover klank. Ieder seizoen zjjn de ver wachtingen gespannen. En Copr- règes. de man die als eerste de kleren van de vrouw in geometrische lijnen wist te maken, teert ook nog op de faam die hij daarmee verwierf. Welnu, ditmaal was de show bij Dior in elk geval verrassend en stijl vol. De rechte mantelpakken, die Pipart voor het huis Nina Ricci maakte, komen het dichtst bij de ont werpen van Mare Bohan van Dior. SPLIT Rechte, in de schouders brede, jas jes: rechte rokken, dikwijls met een heel hoog split midden voor of plooi rokken. Lengte: een centimeter of vijf onder de knie. Eenvoudig gesteld: het nette man telpak is terug. Dat pak, dat direct na de oorlog het summum van luxe en elegancee was en waarvan men zei, dat dit het eerste garderobestuk was. dat de vrouw met stijl zich dien de aan te schaffen. Met het mantelpak zijn ook de blouses in glorie hersteld. Een beetje de schrik der herkenning. En in ieder geval de erkenning dat vele vrouwen snakken naar normale kleding, waar in ze rustig zichzelf kunnen zijn. Al dat sexy en hip kan zo vermoeiend worden Een enkele maal toonde Dior ook de shorts, maar dan meer als recht- pijpige broekrok tot even over de knie, waarop lange blazers gedragen werden. Een correct mantelpak vraagt bijna om blauw, en dat correcte blauw was er dan ook, dikwijls gecombineerd met wit of gesierd door een rode roos, die de klassieke witte camelia schijnt te gaan vervangen, althans wanneer Mare Bohan het voor het zeggen heeft. Bij de japonnen is ook die vage herinnering aan vervlogen jaren. Zo wel door het materiaal: shantung, voiles en crêpe de chine als door de modellen met ruime mouwen, V- halzen en de soepele rechte rokken. Bovendien zijn de mannequins op gemaakt in de nieuwste stijl met ker senrode hartjesmond en hebben ge golfde en krullerige kapsels. De overhemdmodellen in zachte kleuren en met veel wit zijn minstens zo begeerlijk als het degelijke man telpak. Men zou kunnen zeggen, dat de kléren van Mare Bohan de vrouw vooral suggereren, dat ze zich er vol komen op haar gemak in kan voe len. C.OLRRÈGES André Courrèges laat zijn ver koopsters witte hansopjes met mini- "shortje dragen en duidt daarmee dui delijk op zijn voorkeur voor dit mode verschijnsel. Hij is een informeel man, die nooit een overhemd met das zal dragen, maar zich liever vertoont met coltrui of open shirt met zijden sjaal. Was hij enkele jaren geleden de pionier voor een totaal nieuw mode beeld, nu borduurt hij wel erg voort op zijn verworvenheden. Zijn lijnen blijven meesterlijk, bijna altijd meet kundig strak en altijd de indruk ge vend dat de vrouw een kwiek, klein wezentje is. Maar echt nieuws bracht hij dit maal toch weinig. Wel veel van alles wat, midi, maxi naar het hyperkort. BELACHELIJK Ook hier het vrolijke oranjegeel en stralend blauw dat in Parijs be slist gepropageerd wordt. Al met al heeft deze week toch wel modenieuws gebracht en bovendien duidelijk ge toond dat het meer gaat om het type aan om de mode. De minishort kan leuk zijn, maar kan de draagster ook belachelijk ma- De Griekse ambassadeur Constan- tin Himarios zal er kvel de grootste moeite mee hebben om te begrijpen, dat zijn brief aan de niet-socialisti- sche Nederlandse parlementariërs, die afgevaardigd zijn naar de Alge mene Vergadering van de Raad van Europa, in slechte aarde is gevallen. In die brief schreef de ambassa deur, dat hun collega Max van der Stoel geen behoorlijk rapport had gemaakt over de Griekse toestand. En dus onbetrouwbaar moet zijn. Daar kwam het op neer. De collega's parlementariërs wa ren heel boos over die brief. De wens is reeds geuit, dat ambassa deur Himarios op het matje geroe pen zal worden door minister Luns. Waarschijnlijk zal Himarios daar nauwelijks nog aan toe komen, want hij staat op het punt om te vertrek ken. Waarmee een incident op natuur lijke wijze gesloten kan worden. Nu zou het een misverstand zijn te denken, dat de ambassadeur uit brandende vaderlandsliefde de brief geschreven heeft en per expresse verstuurd. Hij heeft zich slechts gehaast om een opdracht uit Athene uit te voe ren. Daar zit de kneep. En tegelij kertijd de illustratie van het volko men anders denken in een democra tie en een niet-democratie. Hetzelfde principe speelt nu weer bij de NOS. waar de Spanjaard Lino Calle op de vingers getikt is, omdat de Spaanse ambassadeur, in dit ge val via het ministerie van CRM zijn beklag heeft gedaan over de vrij moedigheid waarmee het Francobe wind wordt aangevallen in de uit- Zo kan het... zendingen voor de Spaanse buiten landse werknemers. Jaren geleden speelde iets derge lijks, maar dank zij goede voorlich ting loste de desbetreffende ambas-' sadeur de zaak anders op. Het was in de eerste Vietnamese probleem- tijd, toen de oppositie tegen presi dent Ngo steeds feller werd. Zijn broer was ambassadeur, geac crediteerd in Nederland en bij het hof van St. James. Hij resideerde in Londen en schrok zich steeds weer ongelukkig wanneer de vertaling der artikelen in Nederlandse kranten bij hem op tafel kwamen. Dat moest en zou, zo meende hij, gestopt worden. De goede raad: kom dan eens zelf praten. Hij kwam en nodigde een aantal journalisten uit voor een lunch. Nu moet zo'n conversatie 'vat di plomatiek op gang worden gebracht. Eerst de koetjes en de kalfjes. De beleefdheden en hoe het in Neder land gaat. Het gezelschap was politiek nogal geschakeerd en links en rechts brandde kritiek en verweer geani meerd los. Het kabinet werd zo in brokken gehakt, dat de spaanders eraf vlogen. Toen kwam, om de ambassadeur op dreef te krijgen, een vraag over Vietnam. Iedereen zweeg in beleefd afwachten van zijn commentaar. Maar er kwam eerst alleen een diepe zuchten toen: „Hoe moet ik uw kritiek op mijn regering mati gen, wanneer u zo ongezouten over uw eigen regering spreekt?" De kritiek heeft de ambassadeur dan ook niet kunnen smoren, maar zijn uiteenzettingen waren toch wel verhelderend en in ieder geval had hij het ijs gebroken. Misschien een pover resultaat, maar een beter dan wat Griekenland en Spanje via hun huidige ambassadeurs behaald heb ben! ken. En het is te hopen dat dit kle dingstukje gereserveerd blijft voor vrije tijd en buitenleven of dat nu op strand en boulevard of in bos en op hei is. De baas. die zijn typiste in minishort op kantoor ziet komen, kon wel eens bezwaren maken. De niet zo slanke, niet zo jonge vrouw van laten we zeggen 25 zal zich gelukkiger voelen in de chemi- sier of in het mantelpakje en de fleu righeid van de dessins voorkomt, dat ze zich ooit sai behoeft te voelen. En die rok? Daar behoeft niemand zich druk om te maken. De spiegel is de beste leermeester om te bepalen welke lengte het meest flatteert. Balletdanser Nureyev brengt zijn vinger naar de mond, nadat hij zich gestoken had aan een doorn van een van de rozen, hem aangeboden door Caroline Kennedy, dochter van de vermoorde president, tijdens een op treden in New York. STRAATSBURG „Wan neer de Raad van Europa in de toekomst slechts over gebeurte nissen in de communistische lan den spreekt en geen oordeel velt over hetgeen in Westerse dicta turen gebeurt, zou zij met twee maten meten en zich schuldig maken aan selectieve veront waardiging die een diepe breuk in de Raad zou veroorzaken." Met deze woorden reageerde giste ren Mr. van der Stoel in de assem blee van de Raad van Europa op kri tiek over het feit dat hij überhaupt rapport had uitgebracht over de toe stand in Griekenland. Met name de rechtervleugel van de assemblee Gaulisten, Engelse con servatieven en vooral de Westduitse christen-democraten verweet hij C AMSTERDAM Wegens ■poord op zijn 21-jarige landge noot Chew Cheo-Poh heeft de officier van justitie bij de Am- oterdamse rechtbank gisteren tegen de 27-jarige Chinese kok liew-Joong C. uit Reuver (Limb.) tien jaar gevangenis straf geëist. Het slachtoffer, een z.g. Singapore Chinees, werd in de nacht van 11 op 12 juni vorig jaar in een hotelletje lan de Geldersekade in Amsterdam igj eerst in zijn buik en hoofd geschoten en daarna gewurgd met twee strop- 4 dassen. Zijn lijk werd. in een deken ge wikkeld, in de Geldersekade gewor- Zeven dagen later werd het in iét IJ drijvend aangetroffen. Bedreigd O De verdachte erkende dat hij op lijn landgenoot had geschoten en ien deze bleef kermen getracht had iet twee stropdassen om diens mond het kreunen te doen stoppen. Hij ont kende nadrukkelijk de opzet te heb- y ben gehad Cheo-Poh om het leven te brengen. Verdachte zei dat hij zich door zijn slachtoffer bedreigd had ge voeld omdat deze 1000 van hem wil de hebben. Om zich te beschermen o.a. tegen Cheo-Poh had de kok zich een pistool aangeschaft. In de bewuste nacht ontmoette ,C„ die „Johnny" wordt genoemd, zijn landgenoot die hem toen voor de der de keer om duizend gulden vroeg. Johnny nodigde hem uit mee te gaan naar een kamer in het hotel Centraal om daar de zaak te bespreken. In de hotelkamer aangekomen zou het slachtoffer volgens verdachte plot seling een pistool hebben getrokken en onder bedreiging daarmee opnieuw 1000 gulden hebben geëist. Toen Sai Kow zijn wapen een ogenblik neer legde greep Johnny zijn eigen pistool uit zijn achterzak en vuurde een schot af op de maagstreek van Sai Kow. Na korte tijd, toen Sai Kow geen tekenen van leven meer gaf wikkelde Johnny het lichaam in een deken. Op dat moment werd er bij het hotel aan gebeld en vanuit zijn kamer zag ver dachte door de gang een vriend voor de buitendeur staan. Aan deze vriend vertelde Johnny wat er gebeurd was en vroeg hem hulp te halen. De vriend keerde terug met drie andere Chinezen. Gezamen lijk droegen zij het lijk het hotel uit en lieten het aan de overzijde in het water van de Gelderse kade zakken. de weigering zich uit te spreken te gen rechtse dictaturen. De voorzitter van de politieke com missie de Westduitse Christen-demo craat Erik Blumenfeld toonde duide lijk zijn ongenoegen over de gang van zaken. Zijn fractie had er naar gestreefd het debat niet te houden en daardoor zo min mogelijk stof te doen opwaai en. De enige Christen-democraten die het woord voerden waren het Twee de Kamerlid Mommersteeg en de Belgische CVP-afgevaardigde. Zij verklaarden nadrukkelijk niet te twijfelen aan de persoonlijke inte griteit en politieke eerlijkheid van mr. Van der Stoel. De Engelse conservatief Lord St. Helens vindt dat er een einde moet komen aan de Griekenlanddebatten, omdat Griekenland lid is van de NAVO en „als wij zijn hulp ver wachten in tijd van oorlog mogen wij het niet kritiseren in tijd van vrede", aldus de Lord. Frank Judd, een landgenoot diende hierop Helens varr repliek door te stellen dat het lidmaatschap van een ondemocratisch regime van de NAVO niet alleen de geloofwaardigheid, maar ook de effectiviteit van de alliantie ondermijnt. Edmond Nessier zag de kolonels als mensen die een einde hebben gemaakt aan een toestand van anarchie. Hij waarschuwde tegen een toenemende Russische invloed indien niet de no dige voorzichtigheid wordt betracht. De Oostenrijkse socialist Karl Czer- netz vergeleek deze argumentatie met die van Hitler en Mussolini, die ook beweerden hun land van de chaos te hebben gered. De 52-jarige Nel Tegelaar, hoofd van het vrouwensecretariaat van het NVV, is gisteravond in Amsterdam de Wilhelmina Druckerprijs uitge reikt wegens haar verdiensten voor de positieverbetering van de Neder. landse vrouw. BREDA De Officier van Justitie uil Breda, mr. K. Thijssen, bereidt (en proces voor tegen de 30-jarige lao voormalige gevangenbewaarder W. V. w uit de strafgevangenis in Breda. Dc Man wordt ervan verdacht vorig jaar 10- leptember een pistool in handen van :n gedetineerde te hebben gespeeld. Het wapen werd ln de cel van de ietrokken gevangene gevonden. Deze verklaarde toen samen met een ande- fe gedetineerde, dat een andere be daarder hem dit pistool had gegeven, laarop werd deze bewaarder een "eek lang ingesloten in het bureau v0 van politie in Breda om gehoord te worden. Dit het onderzoek bleek, dat hij nooit de schuldigegeweest kon üjn. Een onderzoek van de rijksrecher- 'he heeft nu uitgewezen dat V. die in lovember ontslag nam in Breda en in iet huis van bewaring in Amsterdam ging werken, wel iets met het pistool te maken had. Gebleken is, dat V. Pa loor de beide gevangenen onder zwa- e druk is gezet. Daarbij zouden zij iem mooie voorstellen hebben ge- laan. De bewaarder zou ondermeer Vt en vakantie mogen doorbrengen in (en riante villa van één van hen. Jaarvoor is hij uiteindelijk door de nieën gegaan. V heeft zijn daad in- |H Jiiddels toegegeven en is in Amster- 'am geschorst. Een verzoek tot in be- sbi Waringstelling werd door de raadka- iti tier van de rechtbank afgewezen. Sa- len met V. zal ook de gedetineerde 'ij wie het wapen is gevonden, moe- terechtstaan. ROTTERDAM Feijenoord, voor het eerst dit seizoen trots aan de kop van de ranglijst, krijgt zondag de eerste aanval te verduren op de leidersposi tie. Een aanval die de Rotter dammers wel eens in grote moeilijkheden zou kunnen bren gen. De reis die Feijenoord naar NEC moet ondernemen heeft in het verleden immers nog al eens wat puntjes gekost. Gebeurt dat nu weer? Happel is in ieder geval niet gerust op het resul taat. Hij heeft zijn opstelling nog niet prijs gegeven. Dit ondanks het feit dat Feijenoord niet met blessu res kampt. Toch geloven we niet dat de Happel-formatie in Nijmegen een nederlaag tegemoet gaat. Een gelijk spel daarentegen lijkt niet geheel onwaarschijnlijk. Dat zou koren op de molen zijn van de achtervolgers. Vooral voor ADO, dat zich na het echec tegen Ajar, op eigen veld zal willen re vancheren. Haarlem, nog altijd in grote moeilijkheden, wordt er de du pe van. Ook Ajax zal gretig profite ren van eventueel puntverlies van Feijenoord. De Rinus Michel-for- matie krijgt het overigens ook niet al te gemakkeljik. Goed. DWS is dit seizoen weer geen hoogvlieger, maar een derby blijft een derby. Toch houden we het op Ajax. Interessant wordt het treffen tus sen Sparta en FC Twente. Een van de twee valt als potentiële kam pioenskandidaat af, tenzij de ploegen zich in evenwicht houden. Spartu is ondanks de matige prestaties van de laatste weken licht favoriet. Vooral omdat Twente de zware wedstrijd tegen Juventus achter de rug heeft. •fe Ondergedoken De Kees Rijvers-brigade neemt het duel tegen Sparta in ieder geval hoog op. Direct na terugkomst uit Italië zijn de Tukkers ergens buiten Rotterdam ondergedoken om zich mentaal voor te bereiden op dit top- tr effen. Spart komt in zijn sterkste opstel ling binnen de lijnen. De interne moeilijkheden rond de Pool Janusz Kowalik zijn weer opgelost, terwijl het er naar uitziet dat de Deen Jiirgen Kristensen ook weer van de partij zal kunnen zijn. Excelsior - PSV, een wedstrijd die morgen al wordt gespeeld, zal de Kralingers nog verder in de be nauwde hoek brengen. Het valt ten minste niet aan te nemen dat de pupillen van Bob Janse Kurt Lind ners miljoenenformatie een of meer dere punten afhandig zal maken. Ex celsior mist nog steeds de gebles seerde Theo van Toledo, terwijl het meespelen van Arie Don ook nog hoogst twijfelachtig is. Van belang voor de bezetting van een der degradatie-plaatsen is het duel Telstar - NAC. Beide ploegen zijn met een puntenverdeling het meest gebaat. Dat geldt ook voor het treffen dat Volendam en Holland Sport in de stad der wijdbroeken gaan uitvechten. MVV - Utrecht eh Go Ahead - AZ '67 zullen vermoede lijk op een overwinning voor de thuisclub uitdraaien. In de eerste divisie zetten Den Bosch en GVAV hun race nog steeds voort. Daar komt ook na komend weekeinde geen verandering in. Den Bosch verspeelt hooguit een punt aan Wageningen. terwijl GVAV zich op eigen veld niet door FSC zal la ten verrassen. •fc Benard Van belang is de strijd SVV - DFC. De Schiedammers, vorig sei zoen nog eredivisionisten, zijn in de benarde hoek gekomen. Nog slechts één punt scheidt de Jan Bens for matie van hekkesluiter De Graaf schap. Het is dus wel zaak dat SVV het duel tegen DFC wint. Of dat inderdaad gebeurt is echter vers twee. Eindhoven - Hermes DVS is de onverbiddelijke bestseller in dc tweede divisie. De winnaar van dit duel der sterken kan promotie naar de eerste divisie al nauwelijks meer ontgaan. Eindhoven heeft de beste papieren. Vooral op eigen veld zijn de pupillen van Talbot nauwelijks te verslaan. Toch moet Hermes DVS in staat geacht worden goed partij te bieden. De Castenmiller formatie zal het echter niet gemakkelijk krijgen. Wellicht dat de Schiedammers er in slagen een kostbaar puntje uit Eind hoven weg te slepen. Hetgeen al een goede prestatie zou zijn. De overige achtervolgers krijgen het ook niet al te gemakkelijk. Al hoewel De Volewijckers op eigen veld niet al te veel moeite zal heb ben met het bezoekende Drente PEC daarentegen zal op zijn tellen moeten passen bij ZFC. Fortuna Vlaardingen staat klaar om het gat met de kopgroep enigs zins te dichten. De Vlaardingers moeten dan wel van De Baronie winnen. En dat is niet onmogelijk... UTRECHT De in de nota bejaardenbeleid 1970 voorgestel de wijzigingen zijn er teveel op gericht, de verzorging in tehui zen alleen te reserveren voor de zwaarst gehandicapten. Op die manier worden de rust- en verzorgingstehuizen gedegradeerd tot wachtkamers van dc dood, waarin geen enkele bejaarde zal willen wor den opgenomen. Dit zei de voorzitter van de Neder landse vereniging van bejaardenoor den. W. A. Schreuder, gisteren op de jaarvergadering van deze organisatie in Utrecht. Hierbij zijn 150 van de in totaal 700 particuliere tehuizen aan gesloten. „Er is geen nationaal beleidsplan gekomen en er is geen overleg ge pleegd met het particulier initiatief", zo vatte de heer Schreuder de bezwa ren van de Neveb tegen de nota be jaardenbeleid samen. Kritiek Veel kritiek had hij op het ontbre ken van aanbevelingen voor de oplei ding en scholing van directrices en personeel. Hij was het ook niet eens met de prognose dat in "1972- het te kort aan bedden in verzorgingstehui zen zal zijn opgeheven. Hij becijferde dat dit tekort in 1973 nog rond 4.000 bedden zal bedragen. Uitvoerig ging hij in op de kritiek die de laatste tijd op particuliere be jaardenoorden is geleverd. Dat er hier eo daar misstanden zijn wilde hij niet ontkennen, maar daarvoor zijn volgens hem tal van oorzaken aan te wijzen. In de eerste plaats is er zo'n grote vraag naar plaatsing in bejaarden oorden. dat elke vorm van gezonde concurrentiestrijd verdwenen is en dat zelfs tehuizen die als „slecht" be kend staan nog wachtlijsten hebben. Een ander probleem ls de onzeker heid over de eisen waaraan men moet voldoen. De normen worden per pro vincie vastgesteld en lopen zeer uit een. OSLO De vijflanden-schaats- wedstrijd zal het komende weekeinde waarschijnlijk toch in het Bisletsta- dion jn Oslo worden gehouden. Het dooiende weer is inmiddels in Noor wegen geweken. Gisteren was de ge middelde temperatuur in Oslo twee graden onder nul en er werd kouder weer voorspeld. Er is nog geen defi nitieve keuze gemaakt tussen natuur- en kunstijs, maar Bislet maakt de meeste kans. De deelnemende landen zijn: Noorwegen, Nederland, Zweden, Rusland en Finland. Nederland heeft nog nimmer een vijflandenwedstrijd gewonnen. Vorig jaar, toen Rusland zich terug trok en West-Duitsland meedeed, zegevierden de Noren in Inzeil met een totaal van 293 punten. Zweden was tweede met 231 punten en Nederland, dat vooral in de sprintklasse veel terrein moest prijs geven, werd derde met 209 pun ten, voor Finland en West-Duitsland. EINDHOVEN De Eindhovense eredivisie-vereniging PSV heeft het contract met trainer Kurt Linder, dat aan het einde van het seizoen afliep, verlengd met twee jaar tot 1 juni 1973 Linder is bezig aan zijn derde jaar bij PSV.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11