[oorden stimuleren door afremming in 't westen Oost-Groningen moet zelf met plan komen IPalestijnse zaak 'taat vrij wankel Crèches snel subsidiëren Handtekeningenactie om liet behond van Werkspoor-Utrecht COC verheugd over besluit Kamer INV krimpt bestuur in erie processen Griekenland -i Texel heft toeristen- belasting Kolfschoten: Stembureaus in be j a ardenoorden Gonorrhoe loopt uit de hand DONDERDAG 28 JANUARI 1971 iltP-k'ractie in nota: Ibi (Van onze parlementsredactie) ►EN HAAG De vestiging van industrieën in het noorden van t land zou ook gestimuleerd kunnen worden door afremming van ontwikkeling in het westen. Deze overweging wordt genoemd in een nota. die de fraktie van de ARP in de Tweede Kamer in samenwerking met de Dr. Abraham Kuyperstichting opstelde over de problemen van Groningen. Friesland en Drenthe. Een eerste stap in deze richting is de instelling van een meldingsplicht voor vestigingsaanvragen in het wes ten bij het ministerie van economische zaken. De geregistreerde meldingen moeten dan worden voorgelegd aan het noordelijk industrialisatiebureau. Verder wordt in de nota duidelijk gesteld dat conjuncturele- en subsi diemaatregelen ook gebruikt moeten worden als instrumenten voor regio naal beleid. Systematisch Gepleit wordt voor een systemati sche aanpak van de problemen. Daar om moet het noorden ingedeeld in een beperkt aantal economische geo grafische eenheden. Het is nodig dat deze doelprogram- ma's worden afgestemd op een ont wikkelingsplan voor het gehele noor den op middellange en lange termijn. Voorwaarde is natuurlijk een in meer dan één opzicht woon- en vestigings klimaat met goede verbindingen. In de ARP-nota gaat het niet al- TRECHT Het CNV heeft beslo- het aantal verbondsbestuurders tig te brengen van tien tot acht en jktijdig het aantal stafmedewer- s uit te breiden. >e inkrimping is mogelijk door de staande pensionering van twee tuurders, te weten vice-voorzitter Borstlap (hij wordt volgende ik 60 jaar) en loonpolitiek-secreta- C. A. Bakker, die in oktober met isioen gaat. De heer P. Tjeerdsma dt opvolger van de heer Borstlap vice-voorzitter van het CNV. et CNV acht uitbreiding van de van hét verbond dringend ge rist, omdat men in het vakbonds- rk steeds meer te maken krijgt ingewikkelde problemen die veel kundigheid vergen. '70 minder doden op de overwegen TRECHT Volgens voorlopige ers zijn er vorig jaar bij in totaal botsingen op overwegen in ons d 53 doden gevallen. Dit heeft de gisteren meegedeeld, et dodental is belangrijker lager in het „rampjaar" 1969. Toen den 73 weggebruikers op de open- e overwegen de dood. Het aantal .ingen was in 1969 vrijwel hetzelf- als vorig jaar, namelijk 129. Vorig r werden op overwegen 53 mensen zond, in 1969 waren het er 51. EIROET De Palestijnse rrillabeweging begint uit el- r te vallen en moet hoog no- opnieuw worden georgani- d. Dit heeft de commandant het Palestijnse bevrijdings- :r Jachja gisteren in Beiroet tlaard. generaal, die 8.000 man van het ijdingsleger in Syrië onder zich 'HENE Voor de bijzondere aire rechtbank van Athene zal februari-begin maart een serie essen beginnen tegen ongeveer 70 >nen die ervan verdacht worden geweld het kolonelsregime om- llen werpen ilgens goedingelichte kringen in "riekse hoofdstad behoren tot de klaagden Vvee oud-parlements- n van de centrum-unie-partij en it vele processen tegen verzets- >en bekend geworden verdediger ^opoelos. IN BURG De gemeenteraad Texel wordt voorgesteld een toe- ibelasting in te voeren, in de van een heffing van 25 cent per ïachting. Texel rekent op een ?ngst van 3 ton, welk bedrag uit- ;nd bestemd is voor toeristische ►creatieve voorzieningen, xel zal de eerste Nederlandse ge- ite zijn, die deze vorm van belas- hanteert. Burgemeester Sprenger acht dat meerdere gemeenten tot stap zullen besluiten leen om industrievestiging. Er wordt aandacht gevraagd voor onderwijs planning, voor de problemen van de kleine en kleiner wordende dorpen en voor de sociaal culturele sector. De maatregelen moeten betrekking hebben op de toekomstige groei. An ticipatie aldus de nota is immers een effectief middel om de toekomstige groei te bewerkstelligen. De finan ciering van de plannen moet in de eerste plaats via de algemene midde len gebeuren. Een grotere financiële zekerheid kan worden verkregen wanneer per manent een deel van de aardgasop brengsten wordt bestemd voor het regionale beleid. DEN HAAG Mr. Kolfschoten, lid van de Tweede Kamer voor de KVP, heeft minister Beemink (binnen landse zaken) de suggestie gedaan om een proef te nemen met de vestiging van stembureaus in bejaardenoorden en -tehuizen. Hij doet dat in vragen, waarin ge steld wordt, dat in vele gemeenten de bejaardentehuizen „uitstekende ac commodatie" vormen voor de vesti ging van een stembureau. Het ge bruik van schoollokalen zou door het benutten van deze ruimten wellicht kunnen worden verminderd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Oost-Gronin- gen moet voor de ontwikkeling van haar gebied zelf een con creet meerjarig beleidsplan op stellen. Staatssecretaris Van Son van economische zaken heeft dit Gistermorgen vingen in de Tweede Assaf Dayan, de zoon van de Israëli sche minister van defensie, met zijn echtgenote Aron Halkind, was giste ren in Londen op doorreis naar de Verenigde Staten om daar meer be kendheid te geven aan zijn laatste film Promise of Dawn, de belofte van de dageraad, naar het boek van Ro- main Gary. Assaf, die in de film de rol van Gary speelt, zou hiervoor op de nominatie staan voor een Gou den Globe. Protest (2) Van harte wil ik hierbij adhesie betuigen met het protest van de heer Lokers, die te velde trekt tegen de golf van ongebreidelde erotiek die de laat ste tijd ons land overspoelt. Het is nu zelfs al zover, dat men in het buiten land (België) de waarschuwing laat j Felle kritiek op commando's stel-Meijnikman, dat van het met sluiting bedreigde bedrijf een herstelwerkplaats voor trei nen wil maken. „Wij willen dat opnieuw van ge dachten wordt gewisseld over de mo gelijkheden van het plan van burge meester Thomassen van Rotterdam", aldus een woordvoerder van de werknemers van Werkspoor Samenwerking Het plan-Thomassen behelst een samenwerking tussen de gemeenten Rotterdam, Den Haag, Utrecht en de Spoorwegen om 't bedrijf in 'n andere beheersvorm voort te zetten, teneinde te kunnen voorzien in de behoefte heeft staan, is van oordeel, dat alle organisaties hun politieke, militaire en financiële onafhankelijkheid eraan moeten geven en geheel samensmel ten met de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie. Samensmelten In theorie is deze PBO het orgaan dat alle grote guerrillabewegingen overkoepelt, maar volgens de gene raal is er niet veel sprake van een heid en begint de zaak in feite uit elkaar te vallen. Zijn verklaring is gericht tot Ham- moenda, de voorzitter van de Pales tijnse nationale raad, die dienst doet als het „parlement" van alle organi saties. De kritiek van generaal Jachja is de felste tot nu toe door een opperof- ficier van het Palestijnse leger, ge richt tot het huidige leiderschap van de hele guerrillabeweging, aan het hoofd waarvan Jasser Arafat staat, de leider van de El Fatah. Jachja vindt dat de hele Palestijnse zaak wankel is komen te staan en dat er een dringende behoefte bestaat aan grondige veranderingen. UTRECHT Het personeel van Werkspoor Utrecht is een WÉ.handtekeningenactie begonnen rondgaan, zich vooral tegen de invloed ter ondersteuning van het voor op dit gebied uit Nederland te wape nen. Het kan verkeren. Vroeger werd België door ons beschorivd als een land waar men met de zedelijkheid heel wat luchtiger omsprong dan bij ons, de „stijve Noorderburen". Nu zijn we dan al zover, dat men zich in ker kelijke kringen ernstige zorgen maakt over de zedenverwildering die vanuit Nederland naar België dreigt over te slaan. Wij staan er dus wel „gekleurd" op. En dat voor het vanouds „Calvinis tische Holland". De heer Lokers roept op, gezamen lijk een dam op te werpen tegen dit snel om zich heen vretend kwaad, en door een geestelijk Deltaplan de vloedgolf te keren. Hierbij zouden naar mijn mening toch de kerken van Nederland voorop moeten gaan. Maar wat hoort men? Hier en daar een zwak protest, ner gens een bazuinstoot, die als een - alarmsignaal te wapen roept om dit euvel te lijf te gaan. De waarschuwing van de Belgische kerken is een teken aan de wand. Grote kwalen moeten met grote reme dies bestreden worden. Het wachten is op de geestelijke leiders van ons volk. Waar blijft hun stem? De grote meer derheid zwijgt, zoals we gewend zijn. alleen de raddraaiers gaan met schreeuwend protest de straat op, zelfs meisjes ontzien zich niet, als dolle mi- na's tekeer te gaan en de meest intie me zaken aan de openbaarheid prijs te geven. Nederland, let op uw zaak. „Gerech tigheid verhoogt een volk, maar de zonde is een schandvlek der natiën!" Vlaardingen P. B. Huyzer Volkstelling Tegen liet houden van de voorge stelde volkstelling meen ik de vol gende bezwaren te moeten uiten: 1. De overheid heeft op geen enkele steekhoudende wijze het doel van de volkstelling en het belang daarvan voor iedere burger duidelijk gemaakt. 2. De overheid kan geen enkele ga rantie of waarborg geven, dat er geen misbruik zal worden gemaakt van de verstrekte gegevens. 3. Voorts weiger ik op grond van mijn recht op privacy en van mijn recht op vrijheid van handelen, mij voor een tiental jaren te laten vast prikken op gegevens die ik nu zou moeten verstrekken. Als logische konsekwentie van mijn bezwaren tegen deze volkstelling kan ik mij niet verplicht voelen hieraan mee te werken en zal ik dat ook wei geren. Ik ben nog In mijn mening gesterkt na het lezen van de vragen die gesteld zullen worden, (zie elders deze krant red.). Rijswijk M G. M. Boon-Vlaming aan materieel voor de spoorwegen en de plaatselijke metro's. pok de vakbonden voelden destijds wel voor dit plan en namen het ini tiatief tot een gesprek met de be langhebbenden. De regering bleef echter op haar standpunt staan: er i9 geen toekomst voor een nationale wa- gonfabriek. Het plan van de NVV-metaalbond Utrecht, waarvan de heer Meijnik- man voorzitter is, heeft vooral weer klank gevonden, omdat bij Werkspoor bekend is geworden dat Rotterdam en Amsterdam een grotere behoefte aan metromateriaal zouden hebben, dan aanvankelijk werd gepland. De NS onthouden zich over deze zaak van commentaar. Hoofd-direc- teur de Bruin is op het ogenblik in het buitenland. Kamer de debatten aan over de eco nomische ontwikkeling van Oost- Groningen. Foto boven minisler Schut van Volkshuisvesting en ruim telijke ordening in gesprek met CHU- Kamerlid Kikkert (rechts), oto on der: bij de toehoorders uit het pro bleemgebied op de tribune (van links naar rechts) burgemeester drs. J. van Burg van Oude Pekela, ad junct-secretaris H. Rubingh van de Kamer van Koophandel voor Oost- Groningen, fractievoorzitter J. Beijert van de PvdA in de Provinciale Sta ten van Groningen en burgemeester A. %N. Nap van Veendam. GENEVE De wereldgezondheids raad deelt in een rapport over ge slachtsziekten mee, dat de toestand wat betreft de gonorrhoe uit de hand is gelopen. Met pame worden de Ver enigde Staten, Engeland en Scandinavië genoemd. In de VS is de toestand „epidemisch"; gonorrhoe komt daar nu ongeveer evenveel voor als griep. Ondanks de toepassing van hoogst doeltreffende geneesmiddelen is men er niet in geslaagd de uitbreiding van de ziekten te bedwingen. Volgens een rapport samengesteld door de Noor, dT. Thornstein Guthe is het aantal niet vastgestelde en niet behandelde gevallen zeer groot. gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld. De regering biyft met deze opstel ling voorzichtig, zoals ze ook vorige week tijdens een behandeling van de Oostgroningse problematiek door do vaste Kamercommissie was. De Oostgroningse gemeenten namen gisteravond na afloop van het debat een „welwillende, argwanende hou ding" aan. Verschoven De regering heeft de verantwoorde lijkheid voor het samenstellen van een dergelijk plan met nadruk naar Oost- Groningen verschoven. Natuurlijk ne men we deze uitdaging aan, zo rea geerde burgemeester mr. W. G. Ver kruisen van Muntendam voorzitter van de contactgroep van de zeventien Oostgroningse gemeenten. Maar de re gering moet er rekening mee houden, dat het opstellen van een dergelijk programma geen beleidsplan is. Het meerjarig plan zal worden op gesteld door een regionale begelei dingscommissie, die binnenkort door de staatssecretaris zal worden geïnstal leerd. De opstelling van de Tweede Kamer kreeg grotere instemming van de Oost groningse gemeenten, was de reactie verder. „Er zijn moties aanvaard, waar in de grieven van ons gebied volle dig zijn onderkend. Het zijn zwaar wegende uitspraken van de Kamer, die ongetwijfeld ook na de verkiezin gen van invloed zulen zijn", aldus reageerde burgemeester Verkruisen. Instemming De motie Goudzwaard (ar) kreeg, met uitzondering van de CPN, de vol ledige instemming van de Kamer. Naast het geïntegreerde meerjarig beleidsplan worden in de motie be pleit: een versnelde uitvoering van de reconstructie van de veenkoloniale gebieden, een uitgewerkt schema voor verkeersontsluiting, een regionaal in dustrieterrein, een centrum voor vak opleiding, toewijzing van gesubsidieer de woningen en een premiëring van technologisch hoogwaardige bedrijfs investeringen. Ook de motie Wierenga, zij het in gewijzigde vorm, werd door de gehele Kamer aanvaard. In deze motie wordt gepleit voor een verplaatsing van on derhoudsdiensten naar Oost-Gronin gen, een extra aanzienlijke verhoging van de investeringssubsidie op sociaal- cultureel terrein en meer geld voor structuurverbetering en betere be stuurlijke organisatie voor het gehele gebied. Minister Roolvink van sociale za ken deelde nog mee, dat naast het centrum voor vakopleidingen in Win schoten zal worden gestart met een trainingscentrum om werklozen op te leiden voor routine-arbeid in de in dustrie. Dit experiment wordt ondernomen in samenwerking met het bedrijfsle ven. Slaagt het dan zal ook elders in het land met dergelijke centra worden begonnen. AMSTERDAM Het hoofd bestuur van de Nederlandse Ver eniging van Homofielen COC heeft met grote vreugde kennis genomen van de beslissing van de Tweede Kamer om art. 284bis uit het wetboek van strafrecht te schrappen. Dit artikel regelde de strafbepaling voor homo- sexuele contacten met minder jarigen. Het COC zegt in een communiqué: „Dit neemt niet weg, dat de feitelijke discriminatie van homosexuelen in de samenleving ook in Nederland nog aan de orde van de dag is. Wij zien intrekking van het artikel slechts als een stap in de strijd naar volledige integratie van het homosexuele ge drag" 16 jaar KVP. CHU, WD, PvdA. PSP en een deel van de AR-fractie gingen met het wetsvoorstel akkoord, waar door de leeftijdsgrens beneden welke homosexuele contacten met minderja rigen nog strafbaar zal zijn op 16 jaar kwam, evenals dit het geval is met heterosexuele contacten. Tegenstanders waren de Boeren partij, GPV en SGP. GPV-woord- voerder Jongeling verweet minister Polak een zeker neutralisme. „Gods woord maakt wel degelijk onder scheid tussen homosexualiteit en he- terosexualiteit. Het toegeven aan der gelijke neigingen wordt in de heilige schrift zonde genoemd. Vandaar dat hij met hart en ziel zou tegenstem men, welk voorbeeld ds. Abma (SGP) zou volgen. Dr. Diepenhorst (AR) meende dat in een dichtbij liggend verleden te veel Victoriaanse preutsheid veel schade heeft aangericht. Met klem drong hij erop aan de kans op chan tage door minderjarige homosexuelen te verminderen.. In dit verband signa leerde hij een kwalijke ontwikkeling: Nederland vormt voor de ons omrin gende landen een eldorado op het ge bied van de homofilie. DEN HAAG De overheid moet belangrijke vormen van „kinderopvang", zoals kinder dagverblijven en crèches, snel en krachtig gaan subsidiëren. Bestaande subsidiëringen moeten bovendien worden uitgebreid. De overheid mag dit niet uitstellen tot het moment waarop een wettelijke regeling op dit gebied in werking treedt Aldus de nationale raad voor maatschappelijk welzijn in een adres aan de staatssecretaris van CRM. De financiële bijdrage van de over heid is volgens de nationale raad vooral noodzakelijk om kwalitatief verantwoorde opvangmogelijkheden te krijgen en om het iedereeen (fi nancieel) mogelijk te maken van de diensten gebruik te maken. De raad wil voor ouders voldoende keuzemogelijkheid en is vanwege het gevaar van te sterke bedrijfsbinding tegen te grote stimulans voor „be- drijfscreches". Met de gezinsraad, de werkgemeen schap kindercentra en de vereniging van Nederlandse gemeenten, ontving de nationale raad medio mei 1970 van de staatssecretaris van CRM het ver zoek advies uit te brengen over een voorgestelde „wettelijke regeling voor kinderopvang in eigen woon- en leef milieu". Volgens de nationale raad moet bij een wettelijke regeling het belang van het kind centraal staan. „De pre ventieve zorg zal meer accent moeten krijgen, zodat er meer evenwicht komt tussen de curatieve zorg. waar aan het in ons land niet ontbreekt, en de preventieve zorg". Vanmiddag is een merkwaardige prijs uitgereikt. Op het erepodium in het Amster damse Hiltonhotel stond Nel Tege laar uit Voorburg, de vrouw die bij het NVV de belangen van de vrou wen behartigt en vooral in het nieuws kwam door de organisatie van de „discriminatiemarkt" in Dronten, de afgelopen zomer. De prijs is toegekend door het weekblad Libelle aan de vrouw, die zich naar mening van dit blad het meest verdienstelijk heeft gemaakt voor de emancipatie van de vrouw. Alle hulde voor de keuze van de geëerde. Nel Tegelaar is tegelijker tijd een nuchtere realiste, die de haalbare trekken in de strijd om de volledige gelijkberechtiging van de vrouw uit het vuur weet te slepen en de idealiste, die zich betrokken voelt bij een ieder, die niet deelt in de algemene welvaart. Maar aan dit eerbewijs zit toch nog wel een ander kantje. De prijs heeft namelijk de naam gekregen van een strijdster voor de emancipa tie, dezelfde die de Dolle Mina's in hun naam vereren: Wilhelmina Drucker. Deanne te Winkel-van Hall heeft in opdracht van het Internationaal Archief voor de Vrouwenbeweging een boekje over de levensloop van Wilhelmina Drucker geschreven (uitgeverij Torte Amsterdam, 1968). Hierin wordt Mina Drucker geëerd als strijdster voor de rechten van de vrouw. Maar door de nauwkeurig heid waarmede de levensloop van Wilhelmina Drucker is beschreven worden essentiële vragen opgeroe pen. De gegeven feiten: Mina Drucker was wollennaaister, dochter van een ongehuwde moeder, die hard werkte Prijs om haar kinderen (er was een twee de dochter van dezelfde vader) een goede opvoeding te geven. De moeder heette Lensing. de va der Drucker. Officieel heette Mina Drucker dus Lensing. Vader Drucker trouwde later en uit dit huwelijk werd de latere prof. H. L. Drucker geboren. In 1884 overleed vader Drucker. In 1885 verscheen een boekje George David, geschreven door G. de E. Prezcier. Deze twee waren niemand anders dan Wilhelmina en haar zus ter. George David onthulde de han del en wandel van vader Drucker en zette het gezin, dat zich later ge vormd had voor schut. Zoon Hendrik Lodewijk Drucker kocht de hele oplage (twee drukken) op Drie jaar later schrijft Mina een feuilleton voor het Groninger Week blad: „Mammon, een kerstavond in het rijk Fantasio". Zoon Drucker, in middels prof. geworden in Gronin gen. proeft een herhaling van Geor ge David. Hij heeft een gesprek met Mina en zo schrijft Deanne te Win kel: „Met hem kwam zij tot een minnelijke schikking over het boek je, dat zij en haar zuster in 1885 hadden geschreven.' Hoe minnelijk de schikking was, I vermeldt zij overigens niet. Doch waarschijnlijk wel zo minnelijk, dat Mina haar naald kon neerleggen en de pen opvatten om haar maat- schappelijke ideeën te verkondigen Het dagelijks brood scheen geen zorg meer. En dat nu vind ik een zwak punt bij het uitkiezen van een historische figuur voor een ereteken. Dat Libelle de vrijdenkster Mina Drucker koos. is al even verbazing wekkend als het feit dat dit dames blad haar lezeressen door de jaren heen het opperste vrouwengeluk van huwelijk en moederschap geschil derd heeft en nu het ereteken de naam geeft van de vrouw, die eens het huwelijk „de meest onheuse vorm van sexuele samenleving" noemde. Een prijs voor Nel Tegelaar is best, maar Mina Drucker kon er be ter buiten gelaten worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7