Derde jeugd" oude 'ordtse scheepswerf Voorliefde voor het strand Poppentheater staat ie kinderschoenen Simpla-Lux-bouwpakketten bij Bertels' postorders FORMAAT Binnenvaartvloot verouderd lekje gaf verdachte houvast" M. Cal jé overleden Dr. M. Masurel lector Med. Fac. Ridderkerk heeft weer burgemeester JK Handelsnaam overgenomen 601ste Staatsloterij JohVerhoeckx 50 jaar strandexploitant krant van 5 DONDERDAG 28 JANUARI 1971 JRDRECHT Transport |rer water is nog altijd de goed- opste en meest toegepaste DEN HAAG De verdwijning an het vermaarde „verdachten' •kje" uit de Haagse rechtszalen, •hijnt toch een twistpunt op te >eren. Niet iedereen is kenne- ijk gelukkig met het besluit van rle vice-president van de Haagse ifechfbank Prof. mr. W. F. C. van attum. Tijdens de zitting van de Poli- rechter, mevr. mr. Van Delden :n der Bent maakte woensdag- iddag de verdediger van een erdachte, mr. dr. K. W. Klaassen !jn bezwaren tegen het verdwe nen hekje kenbaar. Hij bracht at in verband met zijn cliënt ^kn wie hij zei, dat die in het ven even „stuurloos" was als nu f. i de rechtszaal. „Aan dat verdachtenhekje had ij hier althans enige houvast, nu it hij maar zo'n beetje op de dftoel te hangen", aldus de advo- aat, die de verdwijning van het e lekje betreurde. Hij vond daarin ijval van de rechter die ccmsta- •erde, dat kennelijk in de mo- ,r erne lijn het hekje uit de 't echtszaal was verdwenen. „Ik rj eb hem daarom maar een stoel iten geven", verklaarde de rech- d Er- rj „Het hekje staat hier nog op de M ing, misschien komt het wel teer terug", aldus de wens van ir. Klaassen en hij ondervond aarbij duidelijk de instemming Sm de rechter. „Maar ik heb tar niets over te zeggen", moest jverklaren. Prof. Van Hattum. gevraagd alaar diens oordeel over het ver- ei wenen hekje zei: „Geen com- p lentaar". n Tijdens de zittingen, gehouden het verdwenen hekje in de aagse rechtszalen, gevolg ook sl in het Zuidmolukse proces, viel aker te constateren, dat lang nhef alle verdachten zich bijster Jp hun gemak voelden tijdens het T\ preekuur" van de rechterlijkè vracht. De verdachten zitten zo tegen op het podium gezetelde hoge 'ren aan te kijken. Dan maar scjeuer een goede houvast aan het ekje, aldus de conclusie van ge doemd lid van de balie. Het kan een punt van discussie studie worden vorm van vervoer en het zal dat blijven. Alles wijst daarop, niet in het minst de kolossale bedra gen, die in Nederland en elders in West-Europa aan de verbete ring van de vaarwegen worden besteed. De binnenvloten van de meeste landen zijn echter, mede als gevolg van de oorlog, verouderd. Nederland maakt daar geen uitzondering op. Er moeten grotere, en vooral snellere schepen komen. Vandaar dat de di rectie van de aloude Dordtse scheeps werf „De Rijn" in de Nederlandse schipperij beter bekend onder de oude naam „Hoebee" de toekomst voor haar nieuwe bedrijf aan de le MertA'edehaven rooskleurig inziet. „Gerepareerd bij Hoebee. de schip per tevree" is de nu wat naïef aan doende slagzin, waarmee de werf heel lang reclame heeft gemaakt. Maar het is een feit dat de vele schippers, die bij Hoebee mankementen aan hun vaartuigen laten verhelpen of hun schepen er laten verbouwen, zo con tent zijn over de werf, dat zij vaak op treffende wijze hun trouw aan het bedrijf betuigen. Het 156-jarige bedrijf door een jonge scheepstimmerman aan de Dordtse Hellingen gesticht in het jaar, waarin Napoleon's ster voorgoed onderging heeft zich volkomen vernieuwd. Min of meer gedwongen, want het werf terrein aan de Lijn baan, waar Hoebee sinds 1871 geves tigd is geweest, pioest worden verla ten omdat het geen mogelijkheden tot verdere ontplooiing meer bood. Het vormde een prachtig object voor een ruil met de gemeente Dordrecht, die er het oog op had laten vallen ten behoeve van het GEB. Aan de le Merwedehaven kreeg het bedrijf als resultaat van die trans actie de ruimte om zich voor de tweede maal in zijn bestaan een uitgebreide accomrpodatie te schep pen, van a tot z gericht op de voort gaande ontwikkelingen in de scheep vaart. Wie wil kan het zaterdag gaan bekijken. Dan wordt er „open huis" gehouden. Er zijn moderne bedrijfsgebouwen verrezen op een terrein, dat tweemaal zo groot is als het vorige. Er is een hijdraulische dwarshelliojg van 110 meter lang en een pier van 85 meter lengte, waaraan aan weerskanten ge meerd kan worden Gelukkige bijkomstigheid is dat men de helling uiteraard direct ge schikt kon maken voor de gewijzigde waterstanden tengevolge van de Del tawerken. Verschillende werven in Nederland hebben met de moeilijkhe den vooral van finane-'ële aard daarvan te kampen gehad en moesten soms heel ingrijpende maatregelen treffen voor aanpassing aan de ver anderde situatie. De twee directeuren van Hoebee achterkleinzoons van de stichter zien dus veel perspectief voor hun nieuwe werf, die tot de modernste van het land mag worden gerekend Zij hebben daarbij niet alleen het oog op de zo noodzakelijke vernieu wing van de binnenvaartvloot, maar stellen zich ook voor veel meer aan nieuwbouw te gaan doen. Wat de mo dernisering aangaat" Nederland heeft eens loopregeling, die er in voorziet kleinere en onrendabele schepen te laten verdwijnen. Aan deze regeling zal echter, wil een optimaal effect worden bereikt, een subsidieregeling voor nieuwbouw verbonden moeten worden. Men wil het liefst nieuwbouwor- ders gaan aantrekken ki de sector van baggermaterieel en speciale vaartuigen en mogelijkerwijs ook in die van de kleine zeebouw. Men heeft voor deze activiteiten goede verwach tingen van twee eigen ontwerpen, die van grote betekenis kunnen zijn voor het volop in ontwikkeling zijnde con tainervervoer. Het ene is voor een snel schip voor het transport van 52 containers van 20 voet en het andere voor gemengd- en containervervoer, dat 48 containers kan meenemen. De verwachting is overigens dat op de nieuwe werf het aantal reparaties nog zal toenemen Gedeelte van het nieuwe werf- terrein van de scheepswerf „De Rijn" voorheen Hoebee aan de Eerste Merwedehaven te Dor drecht. HARDINXVELD-GIESSENDAM Dinsdag is de heer M. Caljé, ex-di recteur van de scheepswerf- en ma chinefabriek Holland NV in Boven- Hardinxveld overleden. Ondanks zijn hoge leeftijd van tachtig jaar was hij tot voor kort nog actief in het bedrijf werkzaam. Elke morgen reed hij van zijn woning in de Gorkumse torenflat naar de werf, waar hij nog zijn be zigheden had. Vorig jaar januari is het feit her dacht dat de heer Caljé een halve eeuw geleden tot directeur werd be noemd. Marius Caljé behoorde tot de categorie van selfmade industriëlen uit de Merwedestreek. Als hij van zijn mensen eep volledige inzet vroeg, hadden zijn woorden gezag omdat hij zelf onderop de ladder is begonnen en met veel zelfdiscipline soms dag en nacht heeft gewerkt. De heer Caljé was afkomstig uit Sliedrecht waar zijn vader een zeep fabriek had. Met het diploma Am bachtsschool kwam hij in dienst van scheepswerf en rederij Van der Schuijt in Papendrecht. Hij werkte van half zes 's morgens tot half tien 's avonds voor een uurloon van vijf cent. In 1941 is hij eigenaar geworden van de machinefabriek. Vooral op het gebied van baggermaterieel gaf het bedrijf een nieuwe impuls. Ook na de oorlog zijn tal van grote en belang rijke orders uitgevoerd. De crematie is zaterdag om half elf in het crematorim aan de Maeter- linckweg in Rotterdam-Zuid. Mr. Dr. C. J. Verplanke ROTTERDAM Dr. N. Masurel is hij Koninklijk Besluit van 13 januari benoemd tot gewoon lector in de vi rologie aan de Medische Faculteit Rotterdam. De heer Masurel werd in 1926 in Leiden geboren. Met een onderbre king van twee jaar studeerde hij van 1945 tot 1953 geneeskunde aan de Rijksuniversiteit van Leiden, waar hij zijn artsexamen aflegde. Van 1951 tot 1954 was hij werk zaam op het bacteriologisch laborato rium van de afdeling Inwendige Ge neeskunde van het Academisch Zie kenhuis Leiden, eerst als student-as sistent en later als student. Van 1954 tot 1965 was hij hoofd van de In fluenza Werkgroep van dit zieken huis. In 1962 promoveerde hij bij prof. dr. J. Mulder op een proef schrift over virussen. Dr Masurel is ondermeer hoofd van het Regionale Influenza Centrum voor Nederland van de W.H.O. Hij heeft tal van publikaties in binnen- en buitenlandse vaktijdschriften ge schreven. 's-GRAVENDEEL - RIDDER KERK De tijd van wachten in Ridderkerk op een nieuwe burgemeester is voorbij. In de plaats van de heer C. J. van der Hoeven die enige maanden ge leden met pensioen is gegaan, is nu benoemd mr. dr. C. J. Ver planke uit 's-Gravendeel. Mr. dr. C. Verplanke werd tot bur gemeester van 's-Gravendeel benoemd toen hij 29 jaar was. Dat was in 1955. Hij was een van de jongste burge meesters van het land. Als eerste burger van 's-Gravendeel volgde hij de heer C. van Heesen op. die 'n november 1954 met pensioen was gegaan. Met jeugdig elan zette de heer Verplanke zich in voor de belangen van zijn gemeente. Hij werd daar- zij nog lang geconfronteerd met de gevolgen van de watersnood, die ook "s-Gravendeel zwaar had getroffen. Burgemeester Verplanke is lid van de A.R.-partij, lidmaat van de chr. geref. kerk en zeer verdienstelijk kerkorganist. Hij studeerde rechten aan de Vrije Universiteit en legde in 1948 zijn doctoraal examen af. Van 1 februari 1949 tot 1 december 1954 was hij als wetenschappelijk mede werker verbonden aan de Dr. Kuv- perstichting. Hij promoveerde in 1963 op het» proefschrift „Subsidiëring van de kerkenbouw". Daarna was hij korte tijd werk zaam als assistent van de gemeen tesecretaris van Den Haag in de rang van hoofdcommies. De A.R.-partij diende hij in verschillende functies. Geruime tijd heeft hij ook zitting gehad in het hoofdbestuur van de Arjos, waarvan hij tweede voorzitter is geweest. De heer Verplanke heeft verschil lende publicaties op zijn naam staan. Hij heeft ook enkele studiereizen ge maakt. onder meer naar Zuid-Afrika. De nieuwe burgemeester van Ridder kerk is 45 jaar (geboortedatum 26-2-1925) hij is getrouwd en heeft drie kinderen. DORDRECHT „De belangstelling voor het poppentheater in Nederland is de laatste jaren langzaam aan het groeien. Ons land telt twaalf theatertjes en er zijn ongeveer twintig, beroepsspelers. Maar als we de situatie hier vergelijken met die in Rusland en Tsjechoslowakije dan wordt het wel duidelijk dat het Neder landse Poppentheater nog maar in de kinderschoenen staat." Aanhet woord is Damiët dc Caluwé, die in Dordrecht het kleine maar befaamde poppen theater „Ej Ej" leidt. Zij was een stuwende kracht achter het Pop- penfestival dat vorig jaar in de Merwedestad is gehouden. Grootser „Het is overigens wel te ver klaren", aldus Damiët, „dat het poppentheater bij ons ver achter ligt op dat van de landen achter het IJzeren Gordijn. Daar trekt het poppentheater enorm veel publiek en is alles grootser opge zet. Bij ons is de belangstelling veel kleiner, zodat ook de moge lijkheden beperkt blijven." Het is dikwijls behelpen gebla zen. Damiët en haar medewer kers moeten alles alleen doen, terwijl in Praag soms wel twintig medewerkers aan een programma verbonden zijn omdat het er ge woonweg toneel in het klein is. Onder auspiciën van de Cultu rele Raad van Dordrecht werd vorig jaar een Nationaal Poppen Festival gehouden. Dankzij de enthousiaste inzet van mevrouw De Caluwé, Lou ten Bosch en Ab Winsemius van het ook al Dordtse poppentheater „oei" is dit festival een groot succes ge worden. Samenwerking Ook wijlen de bekende poppen kastspeler Guido van Deth heeft veel gedaan om het poppenkast spel in Nederland op een hoger plan te brengen. Vooral in Dordt is de samenwerking uitstekend. „Hoewel ik betrekkelijk weinig contact heb met Lou ten Bosch is hij altijd bereid me zonodig de helpende hand te bieden," vindt Damiët. „Van concurrentie is bij ons geen sprake. Hij heeft een programma voor volwassenen en ik heb er een voor kinderen, dus. Damiët woont met haar man Ruud en haar twee kleine peu ters in een gerestaureerd pand in het hartje van Dordt. Naast hun huis staat het theatertje „Ej-Ej" waar telkens vijftig kinderen heerlijke ogenblikken beleven. „Ik laat de voorstellingen niet langer duren dan vijftig minuten, want anders worden de kinderen onrustig. Ik laat ze ook graag ..meespelen." Op de vraag of de kinderen weieens tweemaal naar hetzelfde stuk komen kijken, lacht Damiët. „We krijgen hier kinderen die steevast iedere zaterdagmiddag een voorstelling bijwonen omdat hun ouders op de markt een ar kraam hebben. Op die manier zijn de kinderen fijn onder de pannen. De belangstelling is nu al zo groot, dat de ouders tevoren moeten bespreken als ze hun kin deren bij ons kwijt willen." Damiët de Caluwé schrijft al haar stukken zelf. Ook de poppen die in het stuk voorkomen maakt ze helemaal zelf. Achter het ate lier van haar man is het mini- atelier van Damiët, -\fraar haar kreaties worden geboren. Toneelschool Ze speelt overigens nog niet zo héél lang poppenkast. Het was ook nooit haar bedoeling het ooit te gaan doen. Als meisje van veertien reisde ze van haar woonplaats Breda naar Arnhem om de direkteur van de Arn hemse Toneelschool te vragen of ze bij hem op school mocht. Be duusd door haar jeugdig enthou siasme gaf hij haar de raad eerst de Mulo af te maken. Na het behalen van haar diplo ma ging ze naar de Toneelacade mie in Maastricht. Na twee jaar werd ze het daar beu, en ze trok naar Rotterdam waar ze manne quin werd. Na haar huwelijk vestigde ze zich in Dordrecht, waar ze in kontakt kwam met Albert Verhulst van de inmiddels gelikwideerde toneelgroep „Voet licht '65". Van hem leerde ze het poppenspel. Na het vertrek van Verhulst heeft Damiët de voor stellingen voortgezet in haar eigen theatertje. ae- ijk :h'; (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Rotterdamse postorderbedrijf Bertels N.V. heeft de directie overgenomen van de Simpla- Lux zelfbouwmeubelen. De cliënten van de industrie- en handelmaat schappij Simpla-Lux, gevestigd in Uden (N.B.), die eind vorig jaar met een forse miljoenenschuld failliet ging, kunnen ervan verzekerd zijn dat hun> orders met bekwame spoed zuHen worden uitgevoerd. Joh. Verhoeckx sr. kijkt met eni ge heimwee naar een oude strand- foto. Deze overneming betekent voor Ber tels een aanzienlijke uitbreiding van zijn assortiment: Simpla-Lux was Nederlands grootste fabrikant van zelfbouwmeubelen Directeur J. W. Bertels: „Wij hadden zelf tot dusver Stortploeg een bescheiden ervaring met bouw pakketten. Simpla-Lux had een veel grotere collectie" Nog geen week geleden werd de koop. die Bertels zelf min of meer door toevallige omstandigheden heeft overrompeld bekrachtigd. Een leve rancier, die zowel am Bertels als aan Simpla-Lux leverde, maakte het Rot terdamse bedrijf op de in Noord-Bra bant failliet gegane zaak bekend. Tien van de ongeveer 180 werkne mers die vorige maand waren ontsla gen hadden intussen de produktie van de Simpro Meubelindustrie, een dochteronderneming van Simpla-Lux, al weer op gang gebracht 27 januari 1971 tweede klasse Prijzen van r f r f f f f r 15.— 50,— 50,— 100,— 100,— 200,— 400,— 1.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op zijn gevallen op nummers eindigende op zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op 746 589 177 3926 Een prijs van f 2.000,is gevallen op het nummer 099191 f 2.000,is gevallen op het nummer 046972 f 2.000.is gevallen op het nummer 030767 f 2.000,is gevallen op het nummer 051903 f 2.000,is gevallen op het nummer 069740 De prijs van f 5.000,is gevallen op het nummer 086171 f 50.000.is gevallen op het nummer 072973 De extra prijs van f 100.000.is gevallen in de serie N op het nummer 072898 en de troostprijs van f 2.000 op nummer 0728S8 van elk van de andere series. HOEK VAN HOLLAND Zijn naam: Joh. Verhoeckx sr.. Zijn leeftijd: (bijna) tachtig jaar. Zijn liefde: vrouw en kinderen. Zijn grote hobby: geld verdienen. Dat is in een notedop het beeld Van Hoek van Hollands oudste en meest bekende strandexploi tant. Zaterdag 30 januari wordt de heer Verhoeckx tachtig jaar en hij herdenkt dan tevens het feit dat hij vijftig jaar geleden zijn eerste consumptietent op het strand neerzette. Nu is tachtig jaar worden op zichzelf al een tamelijk bijzónder feit, hoewel niet direct uitzonderlijk. Maar zelfs op die hoge leeftijd werpt de heer Verhoeckx zich nog met animo in het zakenleven. Er ge beurt maar weinig dat hij niet weet. Toch gaat zijn voorliefde uit naar het strand. Daar heeft hij de meeste jaren van zijn leven doorgebracht. Het totaal aantal tenten dat hij daar geëxploiteerd heeft loopt in de tien tallen. Of het nu souvenirs waren. Ijs en dranken, of complete maaltijden, de heer Verhoeckx heeft er minstens een keer aan meegedaan. „Je moet alles aanpakken wat je kunt vinden", zegt hij. „Natuurliik zit je er wel eens naast, maar dat is de handel We hadden in 1937 café 't Kruispunt tn de Rietdijkstraat en we luisterden daar naar de wedstrijd Holland - België. Han Hollander had net ver teld dat Nederland scoorde toen iemand kwam vertellen dat mijn hele strandtent in elkaar was gewaaid." Een ander verhaal: „Op een goeie dag strandde een inwoner van Ter Heijde met een motorboot op het Hoekse strand. De man was woedend en wilde van het bootje niets meer weten. Ik heb het toen vlug gekocht want anders zou het van de strand vonder geweest zijn. Een bevriende schipper heeft het later vlot getrok ken en voordat het in de haven was had ik het alweer verkocht... met een flinke winst." Tja, dat strand. Volgens de heer Verhoeckx is in vijftig jaar eigenlijk maar weinig veranderd. Goed, er kwam water en electriciteit, maar de hele exploitatie is nog knap ouder wets. „O ja, en de prijzen voor de pacht, die zijn ook veranderd. In het begin betaalde ik voor een consump tietent 125,- per seizoen. Dat is nu ongeveer vijftien keer zoveel." Dat het Horeca-bedrijf in de fami lie zit is met zo'n vader eigenlijk niet te verwonderen. Een van dé dochters is zelfs op het strand geboren. Moe der Verhoeckx: „Ik had de hele dag nog achter de toonbank gestaan. Het was haar tijd nog niet, maar ja, hoe gaat dat. Ze kwam toch. Het was 's avonds gaan stormen en de dokter moest door de duinen naar de tent komen omdat het houten plankier was weggespoeld."' Van de acht kinderen koos alleen de oudste een ander vak. Zij heeft een kapsalon in Naaldwijk. Alle an dere kinderen zitten „in het bedrijf." „De Spaansche Vloot" in "s-Graven- zande, restaurant "„Boulevard" en slijterij ,,'t Kruispunt" in Hoek van Holland, bedrijven in Vlaardingen, Sluis, Breskens, Ouddorp, het is alle maal van zoons en dochters en hun wederhelften. In de loop der jaren exploiteerde de heer Verhoeckx ook nog een van de weinige dancings die het Hoekse strand kende. Hij had een zaak op het kampeerterrein en hij kan nog allerlei verhalen vertellen van het vooroorlogse strand toen er nog ge scheiden gezwommen werd en toen men in zwembroek niet op de plan kieren mocht komen. „Het geeft niet wat je doet, als je maar aanpakt", zegt hij nog. We zeiden het in de aanhef al. Zijn hobby is geld verdie nen en waf is mooier dan van je hob by een beroep maken. Bertels heeft deze mensen als startploeg voor een nieuwe verkoop afdeling overgenomen, zoals het Rot terdamse postorderbedrijf ook de handelsnaam Simpla-Lux, de gebou wen met voorraden in Uden en de cliëntenkring van Simpla-Lux over nam. Voor de cliënten betekent dit dat hun gestagneerde orders nu op korte termijn zullen worden uitge voerd en dat de hun toegezegde ser vice en garantie verzekerd zijn. Aan enkele fabrikanten zijn reeds aanvul lende orders verstrekt Het postorderbedrijf Bertels werd in 1919 door de vader van de huidige directeur als confectie-textielbedrijf gestart. Sinds men in januari 1953 overgeschakelde op de postorder-me thode heeft de zaak een grote vlucht genomen. Naast de showroom voor woningtextiel, confectie en huishou delijke artikelen aan de Binnenrotte, waar ook de centrale klantenadmini stratie 'Computerdienst) wordt ge voerd. zijn er een onlangs uitgebreide meubel-showroom ln Rodenrijs en twee zaken aan de Bergweg. Het huidige personeelsbestand omvat 325 man

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5