Derde wereld: toenemende invloed in Wereldraad Zandvoort: opdracht kerk samen aan gaan pakken T oerustingscentrum presenteert zich KERKDIENST OP DE KORREL Sjaloom op de bres voor derde wereld Wie wordt straks nieuwe secretaris-generaal Op zoek naar vloot van koning Josafat Een ivoord voor vandaag Al minder „Noord-Atlantische" Uw probleem is het onze. Werkgroep gaat bundelen BEROEPINGSWERK Van der Stoel in Raad v. Europa vervangen? Loonsverhogi# in landbouw' gewoon DONDERDAG 28 JANUARI 1 Een vreemd verhaal vinden we in Richteren 2. Engelen openbaren zich in de bijbel meestal heel persoonlijk aan mensen. Maar daar lezen we dat de Engel des Heren zich aan Gods volk als ge heel openbaart. En hij komt niet uit de hemel, maar van Gilgal. De Joden wisten wel wat dat betekende. Hij kwam van de plaats waar Israël op nieuw besneden was voor de intocht in het beloofde land. Dat was de plaats van het hernieuwde verbond. De engel komt zien wat er van het verbond terecht is gekomen. Hij spreekt straffende taal. Het volk blijft niet onbewogen. In vers vijf lezen we: Het volk verhief zijn stem en weende.Er was bewogenheid Het gemoed was geraakt. Ze noemen die plek dan ook Bochim, de plaats van de huilenden. Maar het zijn geen tranen van bekering, alleen maar van berouw. Het volk beleeft geen reformatie, alleen maar een geeste lijke emotie De rest van dit hoofdstuk laat de verdere afval zien. En één van de grootste gevaren is dat we wel van Zijn waarschu wingen ender de indruk komendat we ontroerd worden, maar toch onze eigen weg blijven volgen. Wc lezen vandaag: Lucas 18 vers 9 tot 14. AMSTERDAM De Sjaloomgroep en de landelijke stichting wereld winkel in Odijk stellen zich achter de eisen van de organisatie van olie exporterende landen (Opec) in het conflict met de grote oliemaatschap pijen. In een open brief aan de Neder landse regering en het parlement dringen beide organisaties er op aan geen morele en politieke steun meer aan de oliemaatschappijen te verlenen en hun houding in deze af te keuren. Het gerezen conflict achten zij symbolisch voor de verhouding tus sen de ontwikkelingslanden en de ge- industraliseerde „rijke landen,,. De Nederlandse regering heeft vol gens beide groepen de aanbevelingen van de wereldhandelsconferentie onderschreven, die o.a. vaste en hoge re prijzen voor grondstoffen en pro- dukten uit de ontwikkelingslanden behelsden, waardoor een werkelijke welvaartsverdeling tot stand zou kunnen komen. De Nederlandse regering wordt ge vraagd nu daden te stellen. De eisen van de Opec zullen slechts zeer gerin ge prijsverhogingen veroorzaken, veel kleiner dan onze fiscus zelf heeft ver oorzaakt in de afgelopen jaren, aldus de brief. Brieven die niet zijn roorrten vu naam en adres kunnen niet In oebandellnt worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen 41e niet onderling met elkaar tn verband staan moeten in afzonder lijke b. leven worden gesteld. Per brief dlem een gulden aan post re gels te worden Ingesloten. Vraag: Hoe is het gezegde „op het vinkentouw'" ontstaan? Antwoord: Het vinkentouw is het touw dat aan het vinkennet vastzat. Dat was een onderdeel van het slag (vinkenslag, vinkenbaan) waarop met lokvinken en lokvoeder de vin ken in de tijd van de vogeltrek in voor- en najaar werden gevangen. Zaten de beestjes onder het net, dan moest de jager gebruik maken van de gelegenheid en met het touw het net sluiten en zo zijn slag slaan. Dit was een zaak van opletten en af wachten, zodat de uitdrukking „op het vinkentouw zitten" de betekenis heeft gekregen van op de loer lig gen, belust op winst zijn, zeer paraat zijn. Dit alles is thans voor Nederland grotendeels verleden tijd. Er zijn wel banen in gebruik voor studie van vogeltrek en ook klandestien. Vraag: November 1968 heb ik een druivenboom (soort Frankenthaler) geplant. Deze staat op het zuiden, tamelijk beschut tegen wind en groeit goed, maar tot heden heb ik van druiven nog niets gezien. Hoe lang duurt het? Antwoord: In het gunstigste geval komen er in het vierde jaar mis schien een paar zure druifjes te voorschijn. Wijnbouwers hebben me verzekerd dat ze voor het vijfde jaar op niets rekenen. (Van onze kerkredactie) HAARLEM Kerken in de regio Haarlem hebben zich met alleen plaatselijk verenigd in raden van kerken, zoals dat te doen gebruikelijk is in deze tijd, maar ook in een regio nale raad van kerken. Onder leiding van een vrijgestelde functionaris die in een eigen centrum werkt wordt van hieruit inspirerend, coördinerend en stimulerend werk gedaan, waar de lokale raden hun voordeel mee kun nen doen. De kerken, die bij deze regionale raad zijn aangesloten, hebben zich volgens de doelstelling, zoals deze in een z.g. werkformule omschreven is, verplicht tot samenwerking in een drievoudige opdracht. Het geldt hier de „trilogie" waar elke kerk mee te maken heeft, name lijk de pastorale (de herderlijke zorg), de diakonale (de dienstbaarheid aan de wereld) en de missionaire op dracht (het getuigenis aan de wereld). Een van de bij de regionale raad aangesloten raden, en wel die van Zandvoort, heeft nu een ambitieus plan uitgewerkt om tot een gezamen lijk werkprogramma in dit verband te komen. Men heeft eerst nader gerubriceerd en gezegd: tot de herderlijke zorg kunnen we rekenen de eredienst met verkondiging, de catechese en de pas torale contacten, onder meer vla huisbezoek. (Van onze kerkredactie) BAARN De grotere be hoefte aan toerusting in de kerk heeft voor wat de gereformeer den betreft doen besluiten tot het instellen van een Toerus tingscentrum. Een werkgroep is met de voorbereiding van dit landelijk centrum belast. Anagram-puzzel Uit de woorden van de eerste rij moe ten de woorden van d>« tweede rij ge vormd worden. De beginletters van de woorden uit de eerste rij vormen de naam van een beroep. 1. akelige - meisjesnaam. 2. regel - ontgonnen land. 3. soort mijt - zoutziederij. 4. water in NBr. - tijding. 3. lichte bedwelming - bamboestaketsel voor de visvangst. 6. hetzelfde - kledingstuk. 7. pas - harde klap Oplossing vorige puzzel Hor. 1. ramen. 5. mat, 7. enig. 8. tas. 10. pik. 11. vak. 12. Ta. 13. e.o., 14. eek. 15. tra. 18. Ier. 17. prat, 18. eend. 20. krap. 21. ren. 22. mals. 24. er. 25. kaal. 26. mi, 27. pels. 28. dia. 29. leis. 30. haas. Vert. 1 repeleren. 2. Anlo. 3. mik. 4. eg. 5. mak. 6. as. Uk. 9. maat. 11. ver. 11 trap. 14. eed. 15. tras. 16. Inn. 17. pril. 19. eer. 20 kaas. 22. mals. 23. lias. 25. kei. 28. Mia. 27. p*., 28. da. Besloten werd aan te haken bij het reeds bestaande landelijke (gerefor meerde) toerustingswerk. De bedoe ling is om straks tot volledige inte gratie van deze nu nog afzonderlijke sectoren te komen. Het geldt hier de sectoren algemeen diakonale arbeid, evangelisatie, Evan gelie en Israël. Kerk en bedrijfsleven, zending Voorts zijn er verbindingen met het jeugdcentrum De Drieburg, Jachin, Evangelisch herstel en Op bouw, alsmede De Poort. Als eerste „daad" heeft de werk groep een gezamenlijke folder uitge geven. in opzet wat de vormgeving betreft eigenlijk een vervolg op de folders die het Evangelisatiecentrum tot nu toe placht uit te geven. De titel is nu geworden „Toerustingswerk ja- nuarl-juli 1971". Men vindt er gegevens in over cur sussen voor predikanten en predi kantsvrouwen. voor kerkeraadsleden. voor kerkelijke werkers en evangelis ten. voor niet beroepsmedewerkers in de evangelisatie, voor gemeenteleden (over Israël), voor jongeren en jeugd werkers. Ook op verzoek kunnen cur sussen en of weekends worden geor ganiseerd. Het Toerustingscentrum in oprich ting is gevestigd aan de Amsterdam- sestraatweg 37 in Baarn. het gebouw van het Evangclisatiecentrum. De be doeling is op den duur een centraal gebouw te betrekken. A. I. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Hillegersberg A. Gooijer te Delft. Aangenomen naar Delft H .O. Sasse te Drumpt. naar Oosterwolde (Gld.) kand. H. Vreekamp te Houten, die bedankte voor Scherpenisse, Eder- veen. Jaarsveld. Schoonrewoerd. IJs- selmuiden. Zegveld, Zetten, Andelst. Neerlangbroek, Eemnes-Binnen en Stolwijk (wijkgemeente 2). Bedankt voor Katwijk aan den Rijn J. L. Ravesloot te Veen (N.B.) GEREF. KERKEN (vrijg.) Bedankt voor Ureterp R. Hoog- steen te Enumatil. Tot de diakonale opdracht acht men te behoren: het maatschappelijk werk, het onderwijs, het sport- en jeugdwerk, de bijzondere hulpdienst, de autorijdienst, de oppasdienst en de crèche. Onder de missionaire opdracht val len tenslotte, zo meent men, missie zending, ontwikkelingssamenwer- king-werelddiakonaat alsmede kerk- wereld. De uitwerking van elke deze onder delen wil men in eerste instantie doen behartigen door een werkgroep, sa mengesteld uit mensen uit de hele interkerkelijke gemeenschap op grond van deskundigheid, interesse en overtuigend. Passend in dit plan zal het rooms- katholiek parochiebestuur in Zand voort ook naar het patroon van deze secties verdeeld Iworden. Kerkeraden van andere kerken hebben hetzelfde nog in overweging. Dit plan is gepubliceerd in de (eer ste of enige?) gezamenlijke uitgave van de vier Zandvoortse kerkbladen, die tot titol draagt „Zo maar een dak" Dat zijn namelijk de begin woorden van een lied over de oecu mene. waarv?n strofe drie begint met „Tafel van Eén.Brood om te weten, dat wij elkaar gegeven zijn". STRAATSBURG Het Tweede- Kamerlid mr. Van der Stoel (PvdA), rapporteur over de Griekse kwestie in de Raad van Europa zal vrijwel zeker worden vervangen door zijn fractiegenoot Dankert. De heer Van der Stoel is lid van de politieke commissie van de Raad. Sinds Griekenland hiervan geen lid meer is, zal de zaak door de com missie voor de niet aangesloten lan den worden behandeld. De heer Dankert is lid van deze commissie. In het overigens niet op korte termijn te verwachten geval dat door een verandering van het regime de kwestie van het lidmaatschap van Griekenland weer actueel zou wor den, zou mr. Van der Stoel opnieuw als rapporteur optreden. Door een fractiegenoot van mr. Van der Stoel te benoemen, heeft de commissie voor de niet aangesloten landen kennelijk willen voorkomen dat de Griekse regering zich erop beroept dat mr. Van der Stoel, mede als gevolg van haar acties, als rap porteur aan de kant is gezet. getrokken heeft voor het verkeer met mensen met andere volken. Daarom was hij voor de wereld raad in deze overgangsperiode naar een werkelijke wereld-raad een uit gelezen figuur. Het is zeer de vraag of zijn opvol ger een Amerikaan of Europeaan zal zijn. Er circuleren al namen als die van de zeer gerespecteerde Indiase econoom Samuel Parmar en van de oud-generaal Simatupang uit Indonesië. Maar er valt nog geen peil op te trekken wie het benoemingscomité voor de volgende secretaris-generaal allemaal in zijn overwegingen gaat betrekken. in de contacten met de leden-ker ken worden van de verbindingsman nen van de wereldraad wel eens on mogelijke dingen gevraagd. Zo kwam het ook op hun hoofd neer dat het besluit tot overdracht van 200.000 dollar aan verdrukte rassengroepen zoveel storm in enkele Europese lan den deed opsteken. Eigen conclusies Maar wat de afdeling communicatie door H. Biersteker ADDIS ABEBA De derde wereld wordt niet zo overspoeld met drukwerk en publiciteit als onze wereld. Dit vloeit waar schijnlijk logisch voort uit het feit dat er ook weinig koopkracht is: een van de symptomen van onderontwikkeling. Wij zijn oververzadigd, gooien ongevraagd drukwerk de prulle- mand in, roepen: zet die radio eens uit! en kijken verveeld onze stapel kranten door. Maar ginds is juist door de mond jesmaat de aandacht voor publikaties en radio-uitzendingen bijzonder groot Door gebrek aan geld en man kracht vallen er echter nog vaak ga ten in de programmering van de ra- d'o en in de nieuwsvoorziening van kranten. Gaten, die niet zo makkelijk zijn op te vullen. Hier ziet men vooral de laatste tijd de kerken zich ontplooien. In Addis Abeba hoorde ik verschei dene uitzendingen van Radio Voice of the Gospel (Stem van het Evangelie) een gigantische zender die geëxploiteerd wordt, door de lutherse wereldfedratie. Het is geen éénrichtingsverkeer. Er vindt een tamelijk intensieve uitwis seling plaats: de kerk heeft hier een machtspositie, waarvan zij geen mis bruik maakt. Ze stelt zich wijd open voor wat er in Afrika leeft Zo vindt ook de pers- en radio dienst van de wereldraad van kerken grote aftrek in de Afrikaanse landen. Artikelen, geduidsbandjes, interviews en dergelijke worden grif verwerkt en hoeven niet te concurreren met een veelheid van informatie zoals in de ontwikkelde landen. Minder vertrouwd Het kan niet anders of de wereld raad, wordt ook zelf anders door die intensieve uitwisseling met de derde wereld. Hij verliest een aantal ver trouwde trekjes die hij van zijn ont vangenis af uit het Westen heeft meegekregen. Het staat wel vast dat de staf van de wereldraad ten tijde van de vol gende assemblee in 1975 nog weer een stuk minder 'Noord-Atlantisch' zal zijn, dan nu nog het geval is. Niet alleen veel vertrouwde gezichten zul len verdwijnen, maar ook manieren van argumenteren waar men in het Westen vertrouwd mee is geraakt Misschien moet de eigenlijke spraakverwarring nog wel beginnen. Wat dat betreft wachten de gerefor meerden in de wereldraad stellig nog verrassingen, die veel aanpassings vermogen vergen. Waren ze er vijf jaar eerder bij gekomen, dan zouden ze ongetwijfeld beter hebben kunnen acclimatiseren. Blake iveg Op de volgende zitting van het cen traal comité zal een nieuwe secreta ris-generaal moeten worden benoemd, want dr. Eugene C. Blake gaat weg. Hij is een man, die allesbeheersend beïnvloed werd door de mislukking van een werkelijke integratie der verschillende bevolkingsgroepen in de VS en die daar ook zijn lessen uit Onder slik van Golf van Akaba daarover ook de wereld instuurt, de persorganen zullen daaruit hun eigen conclusies blijven trekken! Dat er in verscheidene kranten 'steun aan guerrilla's' had gestaan had volgens een aantal leden voorko men kunnen worden. En steeds om- zwachtelder begon men te spreken over 'steun aan het humanitaire werk van vrijheidsorganisaties' enzovoorts. Totdat het Ethiopische ochtendblad 'Ethiopian Herald' weer ongegeneerd door dit spinneweb heenbrak met de forse kop 'Support for freedom-fight ers' (Steun aan vrijheidsstrijders) Daarop klaagde weer een Schotse dominee, dat hieruit, bleek hoe ver keerd het verhaal bleef overkomen. Maar die realiseerde zich kennelijk onvoldoende dat die term 'vrijheids vechters' bij vele zwarte medegedele geerden een eretitel was en écht geen vies woord. Nu is het ongetwijfeld wèl een ver tekening in het programma tot be strijding van het racisme, zoals het meestal overkomt, dat alle aandacht valt op organisaties die ook geweld zijn gaan gebruiken. Processen Wat onvoldoende overkomt is dat er in Australië en Alaska weldra voor het eerst processen zullen worden ge voerd ten behoeve van oorspronke lijke bewoners die van hun grond be roofd zijn. Of dat de Indianen in Latijns- Amerika, die bij alle strijd om de macht daar naar de achtergrond ge schoven worden, eindelijk een stem in het kapittel krijgen. Drie mannen van het pommuni- catieteam van de Wereldraad. Van links naar rechts Wilbert Forker, ds. Albert van den Heuvel en ds. C.M. de Vries De overeenkomst met de Afrika se bevrijdingsbewegingen blijft, allen gedupeerd zijn door blank cisme. Daartegen richt zich de speerj van dit programma Naarstig heef publieke opinie voorzover aan zig in de Afrikaanse landen i toegezien of de wereldraad dit zou houden. Terwijl het centraal comité in dis bijeen was en zich voornam de studie van geweldloze midd tot maatschappelijke verandering alle kracht op te nemen ploft Rhodesië een van de interssaj projecten op dit gebied in elkaar Cold Comfort-Farm. Kouwe troost Deze boerderij letterlijk vert Kouwe Troostboerderij was geslaagd voorbeeld van blank-zw samenwerkipg op basis van waardigheid. Het oecumenische project kreeg reeds aanzienlijk zwaarder toen Rhodesië de toekomst nog slechts een groepsgebieden-wet meende te kunnen. Thans is de boerderij door Smith en zijn makkers gesloten: leiders hadden het opgenomen het stamhoofd Tadwena die weig zijn stamgebied te verlaten nada tot blank gebied was verklaard. Daarmee hebben zij burgerlijke gehoorzaamheid aangewakkerd, den de machthebbers in Rhodesii zullen de kerk en de blanke mac usurpatie in Afrika in toenem mate op elkaar stolen. De wereldraad heeft overduid en voor altijd laten weten, dat daarin gekozen heeft. ~ma (Van onze kerkredactie) BELMONT (VS) Ameri kaanse, Engelse en Israëlische geleerden gaan proberen, of zij de vloot van koning Josafat kun- en terugvinden onder het slik van de Golf van Akaba. Zij achten het ook goed mo gelijk, schepen van andere Is raëli tischekoningen, zoals van Salomo, te zullen vinden. De Bijbel vertelt ons dat Salomo van de haven Ezeon Geber bij het tegenwoordige Eilath een groot han delscentrum maakte. Samen met ko ning Hiram van Phoenicië zond hij zijn schepen naar Ofir, een land dat in Arabië of misschien in het oosten van Afrika moet worden gezocht. Eens in de drie jaar kwam deze zo genaamde Tarsisvloot binnen met goud en zilver, ivoor, apen en pauwen. Honderd jaar later heeft koning Josafat een poging gedaan om. samen met koning Ahazia van het Tienstam- Discussie via televisie UTRECHT Onder de titel „Kerkdienst op de korrel" is er momenteel een nogal geëmtio- neerde discussie onder gerefor meerden aan de gang over de zondagmorgenkerkdienst. Aan leiding tot de discussie was een verslag van de heer Eimert Pruim over een weekend op het vormingscentrum „Den Aler- dinck" en een referaat van de so cioloog dr. G. Dekker tijdens dit weekend. De Kamper hoogleraar prof. dr. Herman N. Ridderbos ging o.m. in het Gereformeerd Weekblad kritisch op het betoog van dr. Dekker in. De vraag is of de zondagmorgen dienst in de traditionele vorm ge handhaafd moet blijven of dat hij ge deeltelijk waarbij voornamelijk wordt gedacht aan de preek van een man of vrouw moet worden omge bouwd. Indien dit laatste inderdaad het geval is, welke varianten bieden zich dan aan Deze vraag, waarbij zich zowel bij Prof. dr. Herman Ridderbos beis-theologische als sociologische en sociaal psychologische aspecten voor doen, is thans in verschillende kerken een punt van onderzoek en discussie. We herinneren alleen maar aan een soortgelijke vraagstelling tijdens de A.K.V. van de hervormde kerk. Gezien het belang van de zaak heeft C.V.K./I.K.O.R.-televisie prof. Ridderbos en dr. Dekker uitgenodigd hun gesprek voort te zetten in het televisieprogramma Dubio. Zoals gebruikelijk in dit program ma laten de gesprekspartners zich bijstaan door secondanten. De secon danten van prof. Ridderbos zijn mej. drs. E. J. P. Jansen te Amsterdam als sociaal-psychologe verbonden aan de Vrije Universiteit en ds. A. A. Spijkerboer, hervormd studentenpre dikant te Amsterdam. Dr. Dekker, socioloog verbonden aan het Instituut voor Praktische Theologie van de theologische facul teit aan de Vrije Universiteit, laat zich seconderen door mevr. dr. J. de Jong-Gierveld te Pijnacker, sociologe en dr. J. H. van Beusekom, hervormd predikant te Amsterdam. De uitzending vindt plaats op don derdag 4 februari a.s. om 10.25 uur op Nederland II. menrijk, deze Ofirvaart te herstt Maar de profeet Eliëzer profete Omdat gij u verbonden hebt met zia, verbreekt de Here uw wei Inderdaad leden de schepen da schipbreuk. Dat moet geweest zif het jaar 853 voor Christus. 1 Met behulp van sonarapparaj wil de expeditie opsporen wat er onder het slib van de bodem val golf bevindt. Daarbij wordt ook bruik gemaakt van instrumented de aanwezigheid van metaal kui vaststellen. Zitten de wrakken werkelijk het slib, dan zijn zij waarschil goed bewaard gebleven. De elect* sche proefnemingen zullen een i of drie i n beslag nemen. Leverei wat op, dan gaan daar duikers <i Daar de betrokken wateren ooi bruikt werden in later eeuwen, <t meer door de kruisvaarders, ik kans niet gering dat er in iedej val belangrijke vondsten wordeB daan. i; Dr. G. Dekker WADDINXVEEN By dc hdi daagse ontwikkeling zullen dc li zeker vijf a tien procent stjjgen.6 mag proberen zijn arbeid zo I mogelijk te verkopen. Eisen t loonsverhoging waaronder de ii honderd gulden zijn daarom getjt: Dit zei ir. A. van de Hoek. direj bedrijfsontwikkeling Zuid-Hollarl een bijeenkomst van de drie f menlijke landbouworganisaties t»1 Rotterdam en Waddinxveen ir»- veilinggebouw aan de Bredewel „De landbouwer moet een w wogen produktie-afzetbeleid Zowel produktieverbetering al^ voering van de opbrengst per eeÊ zijn dringend noodzakelijk", aldi heer Van de Hoek. r

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2