Wantoestand in klein aantal tehuizen Commentaar Den Uyl wil proef met chr. partijen Het Kwartet Situatie voor bejaarden soms zorgwekkend Liever met D'66 en PPR Moeilijke dagen i'pr vraagt Volksstemming omstreden gebied Zuidwest-Afrika meer geld voor arme landen NVV-ers tegen uitspraak Kloos over KVP Dr. Verplanke burgemeester Ridderkerk Varkensvlees is nu goedkoop! karbonaden in sherrysaus SPREUK Nieuwe Leidse Courant Donderdag 28 januari 1971 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen NitilWi Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" tifdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 1.41, p. m. 6,05, p. kw. ƒ18,10 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur DEN HAAG Staatssecretaris Van de Poel (crm) meent dat echts in een gering aantal bejaardentehuizen wantoestanden heer- en. Maar dat neemt niet weg dat de situatie in een aantal opzichten ►rgwekkend moet worden genoemd, aldus mr. Van de Poel in een ota aan de Tweede Kamer. De staatssecretaris is tot deze con- usie gekomen na bestudering van rapporten van de elf provinciale sturen en de gemeentebesturen van nsterdam, Rotterdam en Den Haag. Daaruit blijkt onder meer dat in lm 290 bejaardentehuizen de woon- istandigheden moeten worden ver- terd. Hiervan worden er ongeveer 0 geëxploiteerd op commerciële ba sis en de overige op niet-commerciële basis. Het gaat in totaal om zo'n 11.000 bedden. Anders gesteld voor ongeveer 28 procent van de bejaarden in de com merciële bejaardenoorden en voor 9 procent van de bewoners van niet- commerciële tehuizen kan de situatie worden verbeterd. De klachten in de ruim 290 tehui zen betroffen: slechte bejegening in de vorm van grof en onheus gedrag; incorrecte bejegening gebrek aan gerekend wordt een houding tegen over bejaarden waaruit gebrek aan achting en wellevendheid; vrijheid van de bejaarden onvol doende worden ontzien en gebrek aan wellevendheid valt te consta teren; angst van de bejaarden voor de directie; de verzorging in het algemeen „doorliggen", chronische patiënten die om 5.45 uur 's morgens al in de gisteren, dat het nabuurland Tanza nia Oeganda zou willen binnenval len om de afgezette president Oobte weer aan de macht te helpen. k Tevens voor allerlei bruikbaar Ik geef op als nieuwe abonnee: m: straat: plaats: gironr.: tel.: Betaalt per Mijn naam: O kwartaal maand - BON - plaats: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik het gezellige Pletina 1 L schaaltje cadeau. M Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: euwe Leidse Courant, itwoordnummer 267, Leiden (Van ouze parlcmentsredactie) DEN HAAG De fractie leider van de PvdA, drs. Den Uyl, wil de proef op de som nemen of samenwerking met de confessionele partijen voor de volgende regeringsperiode moge lijk zou zijn. Hij deelde dit gisteren mee in de po litieke zendtijd van zijn partij voor de televisie. Drs. Den Uyl zei welis waar weinig vertrouwen te hebben in de confessionele partijen. Maar als de stemmen als van Kloos en van CNV-voorzitter Lanser worden ge hoord, dan moet de proef worden ge nomen. De socialistische fractieleider liet evenwel duidelijk blijken, dat de voor keur voor een samenwerking uitgaat naar D'66 en de PPR. Hij zei: „Het is zeer wel mogelijk met deze groepe ringen de verkiezingen in te gaan". Drs. Den Uyl moest echter toege ven, dat D '66 nog geen keuze heeft ge daan en dat ernstig met de mogelijk heid rekening moet worden gehouden, dat de PvdA op eigen kracht de ver kiezingen in zal gaan. Naar aanleiding van vragen over Dr. Drees sr., die zou willen be danken, zei drs. Den Uyl goede hoop te hebben, dat de oud-premier lid van de PvdA zou blijven. Volgens drs. Den Uyl komt DS'70 onvermijdelijk in de conservatieve hoek terecht, gezien de aanhang, die men krijgt in bepaalde bladen. In de politieke zendtijd voor de ra dio van DS '70 liet mevrouw Van Veenendaal, lid van de Tweede Ka mer, zich zeer prijzend uit over oud premier Drees. „Het is indrukwek kend", zei ze. „hoe deze oude staats man op heldere wijze uiteenzette wat hij van de gang van zaken in de PvdA denkt. Met grote instemming hebben eetzaal moeten zitten en om 19.00 uur naar bed moeten enz.; angst/onrustgevoelens als gevolg van onzekerheid over het voortbe staan van commerciële tehuizen; de verhouding tussen directie en verzorgden draagt te zeer het stem pel van een zekere bevoogding; de algemene indruk dat vele be woners geen klachten durven uiten uit vrees voor represailles. Waakzaam De provinciale en gemeentebestu ren hebben gerapporteerd dat de in specties op de bejaardenoorden voort durend waakzaam zijn. De bezoeken geschieden veelal onaangekondigd. De inspecteurs en inspectrices treffen eerder een verkeerde houding aan ten opzichte van bejaarden dan een over treden van voorschriften. Wordt dit laatste geconstateerd dan wordt niet geschroomd de nodige maatregelen te treffen. Als een moei lijkheid wordt daarbij ervaren dat het toezicht krachtens de Wet op de be jaardenoorden zich moet beperken tot repressief optreden. Inmiddels is een wetswijziging aanhangig gemaakt die daarin voorziet. Staatssecretaris Van de Poel is over tuigd van een juiste instelling bij de besturen van de provincies en ge meenten en bij de provinciale en ge meentelijke inspecties. Eerst moet vol gens hem worden overgegaan tot een verscherpte inspectie en tot een ver scherpt. optreden binnen de huidige wettelijke mogelijkheden tegen sommige houders van bejaardenoor den. Zondag 31 januari viert prinses Bea trix haar 33ste verjaardag. Hier een foto van de Prinses met prins Con- stantijn (foto Max Koot). DE PvdA beleeft moeilijke dagen. Er wordt hevig beraadslaagd. Gro te partijfiguren komen in beweging of worden gemobiliseerd teneind» calamiteiten te voorkomen. Met de dag wordt duidelijker dat de partij met de befaamde anti-KVP- motie, bedoeld om de KVP het leven te bemoeilijken, zichzelf de politieke das heeft omgedaan. Van die motie moet men af. maar hoe? Vandaar dat aan het openbare par tijcongres van volgende weck, waar de besluiten moeten vallen en waar in feite over de toekomst van de partij zal worden beslist, nu reeds als het ware een besloten congres voorafgaat. Dat besloten congres wordt gevormd door de bezwerende uitspraken van oude getrouwen en door koorts achtige besprekingen van velen. Dr. Drees senior, die zelf zo duidelijk met zijn bezwaren aan de partijbei getrokken heeft, is nu de man ge worden bij wie de bel zogezegd niet stilstaat. De PvdA is destijds onder druk ge zet door een betrekkelijk kleine groep, die zich in de gemakkelijke publiciteit welke deze verwierf breder wist voor te doen dan de groep in wezen was. Op de partij leek zij aanvankelijk een overrom pelend succes te hebben. Andere partijen hebben vergelijkba re situaties beter weten te door staan. De PvdA echter beleeft bij de nadering van haar congres moeilijke dagen. Wij voorspellen, dat dit congres zal werken in de richting van de meer vertrouwde gelaatstrekken die deze socialistische partij onder Drees en politieke aanverwanten gedurende zoveel jaren heeft getoond. Voorstel van Zuid-Afrika aan het Hof: DEN HAAG De commissie vre despolitiek van de PPR vindt, dat ons land meer moet doen aan de ont wikkelingshulp. In 1975 zal hei be drag, dat op de rijksbegroting wordt uitgetrokken voor ontwikkelingssa menwerking, een orde van grootte moeten bereiken van twee procent van het nationaal inkomen, aldus de commissie. Zij gaat daarmee duidelijk verder in haar eisen dan het ontwerpkern- programma van de PPR. Daarin na melijk wordt aangedrongen op een van de door de overheid verstrekte ontwikkelingshulp tot 1,5 procen: van het nationale inkomen. Het verlangen van de commissie vredespolitiek is neergelegd in een gisteren verschenen nota over het vraagstuk van de ontwikkelingssa menwerking. Deze hulp. zo wordt gesteld, moet worden weggehaald uit de sfeer van de liefdadigheid en de incidentele en kortstondige bewo genheid met het lot der armen. we geluisterd naar zijn bezwaren te gen de wijze, waarop zijn oude par tij zich isoleert van de andere grote politieke partijen. Actiegroep Inmiddels hebben de afdelingen Arnhem. Zevenaar en Warnsveld van de PvdA zich achter de ziens wijze geplaatst van de actiegroep binnen de partij, die tracht op het volgende week te houden -partijcon gres een stemmenmeerderheid te krijgen voor samenwerking met de confessionele partijen. Dit zal moeten gebeuren door in trekking van de motie-Lammers, die samenwerking met de confessionele partijen grotendeels uitsluit. UTRECHT In een telegram aan het bestuur van de P.v.d.A. hebben enige vooraanstaande figuren in de bij het NW aangesloten metaal- bond laten weten, het niet eens te zijn met de zienswijze van oud-NVV voorzitter Kloos ten aanzien de anti- KVP resolutie van de P.v.d.A. Bij het partijbestuur, de lijstaan voerder en het congres van de P.v. d.A. dringen zij aan het in de rèso- lutie ingenomen standpunt te blijven innemen. Tot de ondertekenaars van het telegram behoren de secretarissen van de metaalbond NW Baarda en Groenveld, penningmeester Kaper en enkele wetenschappelijk medewer kers. v/h C. HOOC.ER- PERSONEEL voor alle afdelingen. Goed loon. Waalhaven Pier 8. R'dam, tel. 20.08.88 Baby doodgeknaagd door ratten PARIJS Een baby van drie maanden is gistermiddag in een woonwagen aangetroffen, met door de ratten weggeknaagde neus, kin en vingertoppen. Hel kind stierf een uur later. Het drama speelde zich af toen de jonge Portugese ouders naar hun werk waren. De woonwagen staat op een onbe bouwd terrein, waar sanitaire voor zieningen ontbreken. DEN HAAG Zuid-Afrika heeft het Internationale gerechtshof te Den Haag voorgesteld, een volksstemming te houden in Zuidwest-Afrika (Nami bië). De bevolking van dat gebied zou zich moeten uitspreken over de vraag of zij bestuurd wil worden door Zuid- Afrika dan wel door de Verenigde Naties. Deze stemming zou meer diu- delijkheid moeten brengen ten aanzien van beschuldigingen van andere lan den, als zou Zuid-Afrika de bevol king onderdrukken en haar het recht van zelfbeschikking ontzeggen. Dit staat in een brief, die gisteren aan het Hof is gezonden. De inhoud is gebubliceerd door de Zuidafrikaan- se delegatie, die in Den Haag is we gens de behandeling door het Hof van ccn verzoek van de Veiligheids raad, een advies uit te brengen in ver band met de aanwezigheid van Zuid- Afrika in het omstreden gebied. Formeel zal het voorstel pas wor den gedaan, als het Hof toe is aan behandeling van de feitelijke aspec ten van de kwestie. Het Hof houdt zich nu nog bezig met zijn eigen be voegdheden en de benoeming van een ad-hoc rechter voor Zuid-Afrika. De Zuidafrikaanse regering heeft het Hof nu al op de hoogte gesteld van haar voorstel, opdat daarmee re kening kan worden gehouden bij het vaststellen van de verdere proces gang. Zuid-Afrika stelt, dat het hier niet om een advies moet gaan. maar om een uitspraak in een geschil tussen verschillende partijen. Het „plebisciet" zoals de volksstemming wordt ge noemd. zou duidelijkheid kunnen brengen. Het woord „referendum" RIDDERKERK Mr. dr. C. J. Verplanke, sinds 1955 burgemeester van 's-Gravendcel, is met ingang van 16 februari benoemd tot burgemeester van Ridderkerk. Hij is 45 jaar. chris telijk gereformeerd en lid van de AR-Partij. heeft Zuid-Afrika eveneens vermeden. Het kan suggereren, dat de uitspraak staatsrechtelijke gevolgen zal heb ben. Dat is niet de bedoeling. De volksstemming kan onder su pervisie staan van het Hof en de Zuidafrikaanse regering. Een commis sie van onafhankelijke deskundigen kan samen met Zuidafrikaanse verte genwoordigers actief toezicht houden op de stemming en daarvan aan het Hof rapport uitbrengen. Het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP) heeft minister Luns ge vraagd bij de regering van Guinee zijn scherpe afkeuring uit te spreken over de executies op 25 januari en de gang van zaken bij en rondom het proces tegen de verdachten van een aandeel in de mislukte invasie in Gui nee in november vorig jaar. Het advies Zoals bekend moet het Hof advies uitbrengen over de vraag, wat voor staten de juridische consequenties kunnen zijn van de voortdurende Zuidafrikaanse aanwezigheid in het gebied ondanks de oproep van Vei ligheidsraad aan Zuid-Afrika. het te verlaten. Karbonaden met peper en zout bestrooien. Bruinen in de pan. Eruit nemen. Daarna in pan plakjes spek (totaal 100 gram) even bakken. Ook eruit nemen. Bloem en kruiden in de jus en dikke saus maken. Hierin vlees, spek en gesneden champignons 5 minuten sudderen. Van het vuur nemen, draperen in vleesschaal met een (linke scheut sherry erover. Serveren bijvoorbeeld met rijst en sla. Pubiicatte van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven Reizen is de kunst, zich thuis te blijven voelen VAN DER STEEN (RITA) „Die tand doet me pijn." Zon en maan 29 januari: zon op 8.26, onder 17.21; maan op 9.29, onder 21.13; 2 februari E.K. Hoog water Hoog water. 29 januari: Rotter dam le getij 6.11. 2e getij 18.47; Scheveningen 4.46-16.59; Vlissdn- gen 3.27-15.52; Haringvlietidam a.d. zeezijde 5.15-17.30. BAROMETERSTAND heden 10 uur 75.2 cm (1002 millibar) stij gend. Birr uiriD j- vwmm9*:y DE BILT In een groot deel van Europa was het gisteren zacht maar somber weer met op vele plaatsen regen. Dit weer type werd veroorzaakt door een depressie boven de Britse eilan den en de Noordzee. Van dit druksysteem trok een kern over het noorden van ons land naar Denemarken, terwijl een ander centrum zich in de omgeving van Ierland handhaaf de. Vanmorgen was de zachte lucht tot in West-Rusland door gedrongen. Alleen boven Noord en Midden-Scandinavië was het koud met, ook overdag, matige tot strenge vorst. Intussen vult het lagedrukge bied geleidelijk op, terwijl een gordel van hogedrukgebied, die zich van Groenland tot over de Atlantische Oceaan uitstrekt, zich in de richting van Scandinavië uitbreidt. Voor morgen wordt voor onze omgeving een wind uit uiteenlopende richtingen ver wacht, met dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Vooruitzichten voor zaterdag: aantal uren zon: nul tot vier; min.temp.: van ongeveer normaal tot vier graden boven normaal; max.temp.: van ongeveer nor maal tot vier graden boven nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1