mmtsr Helft VS-troepen uit Europa weg ys|g!|k Gefilmde Cambodja militairen in instructeurs 59 Kleine revolutie' op Poolse werf WW Installatie voor opleiding van blinde telefonisten Tarieven drukwerk aanzienlijk omhoog Prachttapijt! Bartók herdacht met mooi gedanste draak Opnieuw strijd in Senaat Tegen 't Is niet alles goud wat blinkt Brieven en briefkaarten niet CDUblijft tegen erkenning Oost-grens Plezierjachten verwoest na gasexplosie 11 DONDERDAG 28 JANUARI 1971 loop Doderer als Swiebertje en Piet kei als Malle Pietje in een nieuwe flevering van de Swiebertjesserie die de NCRV zaterdagavond op het scherm zal brengen. WASHINGTON In de Amerikaanse senaat kan op nieuw een verbitterde strijd ont staan als de democratische sena tor Mansfield zoals hij aan kondigde een voorstel indient voor een aanzienlijke verminde ring van de Amerikaanse troe pen in Europa. Zoals bekend is bondskanselier Brandt van West-Duitsland één van de Westeuropese politici, die zich krachtig verzetten tegen een eenzij dige vermindering van Amerikaanse troepen. Hij houdt eraan vast dat al leen een vermindering van de strijd krachten aan beide kanten van het ijzeren gordijn zin heeft. Mansfield heeft gisteren voor het eerst nauwkeurig uiteengezet wat hij met zijn voorstel voor terugtrekking van VS-militairen uit Europa bedoelt. Mansfield noemde terugtrekking van ongeveer de helft van de VS- troepen uit Europa en de volledige terugtrekking van uit Indo-China de "voornaamste doeleinden van het Amerikaanse buitenlandse beleid in de komende twee jaar. Volgens cijfers die het Amerikaan se Europese hoofdkwartier deze maand bekendmaakte, zijn er 25 jaar na de tweede wereldoorlog nog 300.000 Amerikaanse militairen in Europa. Het standpunt van de regering-. Nixon is dat eenzijdige terugtrekking van de Amerikaanse troepen de posi tie van het westen bij onderhandelin gen met de Sowjetunie en de landen van het Warschau-pact zal verzwak ken. De democratische senator McGo- vern diende gisteren een voorstel in voor een snelle terugtrekking uit Vietnam. Verbod Congres geldt niet voor luchtmacht WASHINGTON Nadat een reportageploeg van CBS Ameri- ise militairen in burger in Cambodja heeft betrapt en gefilmd heeft de regering-Nixon gisteren toegegeven dat de soldaten naar "Phnom Penh zijn gezonden. Het congres heeft het sturen van trooepen of zogenaamde advi- leurs naar Cambodja verboden, maar volgens de regering kon niet pan een overtreding van dit verbod worden gesproken: de vijftien lot twintig „gesnapte" militairen haalden twee beschadigde helikop ters op voor reparatie in Zuid-Vietnam. Niet geslaagd I Het besluit om de mannen in bur- |er te kleden was afkomstig van de fmerikaanse ambassadeur in Phnom fenh, Emory Swank. Minister van jefensie Meivin Laird zei woensdag lit niet zo geslaagd te vinden. De "geloofwaardigheid van de regering verd er volgens hem maar nodeloos loor geschaad. De bewuste militairen werden nsandagavond op het vliegveld van ►hnom Penh gesignaleerd en gefilmd .Joor een televisieploeg. Dinsdag werd evens bekend dat Amerikaanse mili- specialisten tijdelijk uit Viet- m naar Cambodja zijn gezonden in verband met de levering van nieuw militair materieel door de Verenigde Staten aan de Cambodjaanse rege ringstroepen. Meegedeeld werd dat het uitslui tend om „instructeurs" ging, die de Cambodjanen het gebruik van de wa pens moesten uitleggen. Bezorgd in de VS over Democratische „duiven" maken zich overigens deze en andere ontwikkelingen. Zij vinden dat de groeiende Amerikaan se steun in de lucht aan de Zuid- - Vietnamese en Cambodjaanse troe pen zo niet tegen de letter, dan toch tegen de geest indruist van het ver bod van het congres, en ook tegen Nixons belofte van vorig jaar juni. Senator Fulbright, voorzitter van de senaatscommissie voor de buiten landse betrekkingen, heeft minister Laird verzocht maandelijks rapport uit te brengen over de militaire ac tiviteit in Cambodja en Laos. Maar Laird slaagde er woensdag tijdens een hoorzitting in, voorzitter Stennis van de senaatscommissie voor de strijdkrachten, ervan te overtuigen dat de regering zich houdt aan de door het congres opgelegde beperkin gen. Na afloop van de bijeenkomst waarschuwde Stennis dat Amerika de Amerikaanse militaire aanwezig heid in Cambodja wellicht zal moeten uitbreiden als de Noordvietnamezen opnieuw overwinningen in dat land zouden behalen. Uit zijn verklaring werd wel dui delijk dat er op het ogenblik geen in fanteristen in Cambodja wat is verboden worden ingezet. Het verbod geldt echter niet voor de luchtmacht, en de gefilmde militairen behoorden tot de luchtmacht. DEN HAAG „Is het waar dat de gouden medaille verbon- ien aan de orde van Pranje Nas sau na enige tijd blauw-groen uitslaat." Deze brandende vraag stelde het socialistische Kamerlid drs. Franssen aan minister-presi dent De Jong op dat de me daille in werkelijkheid van zilver is, waarop een fijn laagje goud is aangebracht. De heer Franssen vraagt de be windsman verder of de reden een dergelijke „medaille" van zilver uit te reiken te maken heeft met de enorme kosten die aan een gouden zijn verbonden? Het Kamerlid wijst erop dat het de geridderde zal verdrieten te ontdekken dat gpud eigenlijk zilver is. „Hij zal het gevoel krij gen dat de waardering toch niet zo groot is als werd voorgege ven". De heer Franssen vraagt pre mier De Jong te bevorderen, dat /1de gouden medaille ook van echt goud wordt vervaardigd. WARSCHAU Een „kleine arbeidersrevolutie" speelt zich af in de havenstad Szczecin, waar de Poolse leiders het afge lopen weekeinde tijdens een on verwacht bezoek de beëindiging van een reeks stakingen wisten te bewerkstelligen. Bij de Warski-scheepswerven heeft het vorige week gekozen stakingsco mité zich maandag bij de hervatting van het werk herschapen in een „ar beiderspartij", dat bestaat uit 38 leden, van wie er maar zeven lid zijn van de communistische partij. Alles wijst erop dat dit comité thans de dienst uitmaakt in het be drijf. Van uur tot uur geeft het via luidsprekers consignes door een „rec tificaties op onjuiste berichten uitt de plaatselijke pers". De Warski-werven vormen met hun 12.000 man personeel de grootste on derneming van Szczecin. Van vrijdag tot zondag hadden de arbeiders er de terreinen bezet gehouden. Zij eisten niet alleen een fikse DEN HAAG De tarieven bor het bezorgen van druk- lerk, aangetekende brieven en Kpressestukken gaan met in- Bng van maandag 1 februari bnzienlijk omhoog. Drukwerk gaat omhoog van 12 iar 15 cent, de rechten voor aange- kende expressestukken, die betaald •eten worden boven het normale van 1,— tot 1.25. fVerder worden duurder: het bestel- Jn van stukken die te groot zijn voor Dningbrievenbussen en het bezorgen postpakketten. Dit zijn zendin- Sn, waarvoor de besteller bij de ge- esseerde moet aanbellen. prijzen van adreswijzigingskaar- gaan omhoog van 12 naar 15 cent. Niet duurder worden binnenlandse Seven tot 250 gram. binnenlandse ;Sefkaartcn en internationale brie- tot 20 gram. pet -irt. Zonder deze verhogingen zouden de posterijen dit jaar een verlies lijden van naar schatting 110 miljoen gulden. Door de tariefaanpassing kan het ver lies voor dit jaar teruggebracht wor den tot ruim 50 miljoen gulden. Tegelijk met de tariefsverhoging verdwijnt het begrip nieuwsbladen bij de posterijen! Hiervoor in de plaats komen de dagbladen en de daarmee gelijkgestelde bladen en pe riodieken. Voor de eerste groep blijft het huidige tariefniveau vrijwel ge handhaafd: het port voor de tweede categorie zal geleidelijk worden op getrokken tot het tarief voor druk werken. Het brailleporto van een cent per kilogram wordt afgeschaft. In verband met de verhoging van de rechten voor aangetekende en ex pressestukken tot 1.25 zal een nieuw frankeerzegel van 1.50 in om loop worden gebracht. De verkoop van zegels van 2, 8, 12 en 75 cent zal ter zijner tijd worden beëindigd. Bo vendien komt een nieuw postzegel boekje in omloop. Fijn om over de vloer te hebben. 5 jaar slijtage garantie (Wyers staat er achter) In het christelijk blindeninstituut Bartimeüs te Zeist is gisteren een in structie-installatie voor de opleiding van blinden tot telefonist(e) over gedragen. Symbolisch werd op het zelfde tijdstip een dergelijke instal latie overgedragen aan het revalida tiecentrum voor visueel gehandicap ten De Schansenberg in Loenen op de Veluwe. HET CONGRES VAN de Westduitse christen-democraten heeft nog eens gedemonstreerd, hoe groot de in vloed is van degenen die zich niet definitief bij de gevolgen van de Tweede Wereldoorlog willen neer leggen. Zij worden aangevoerd door Franz- Josef Strauss, de leider van de Beierse zusterpartij van de CDU, de CSU. Deze kan de samenwer king met de CDU verbreken bij belangrijke politieke meningsver schillen. Het gebrek aan bereidheid op het congres, begrip op te brengen voor het beleid van de socialistische kan selier Brand ten aanzien van de Oosteuropese landen, moet voor een groot deel aan Strauss worden toe geschreven. Niet alleen spreekt het congres uit dat de grens tussen Polen en Duits land slechts kan worden geregeld in een definitief vredesverdrag: het ontkent zelfs dat die grens voor waarde voor een verzoening kan zijn. Ook de vroegere minister van buiten landse zaken, Gerhard Schroedcr, vond het blijkbaar niet raadzaam, begrip te vragen voor de wijze waarop Brandt toenadering zoekt tot de landen van Oost-Europa. Wel zegt hij dat bij zijn bezoek aan Moskou is gebleken dat de Rus sische leiders begrijpen, niet te kunnen rekenen op ondertekening van het verdrag met Bonn. als geen bevredigende regeling voor Berlijn wordt gevonden. Even later moet hij echter toegeven, dat zijn partij dat verdrag 'niet in die vorm en op dat tijdstip zou hebben getekend'. Daarbij in het midden latend, of hij vóór of tegen aanvaarding in de Bondsdag is. Helaas laten de christen-democraten zich nog altijd leiden door proble men van binnenlands-politieke aard bij het vaststellen van hun houding ten opzichte van de in 1945 defini tief verloren gegane gebieden. Zo weten zij, dat zij bij verkiezingen de steun van zeer velen krijgen, die het afstaan van die gebieden als verraad beschouwen. Zonder hun stemmen maken CDU en CSU geen kans, opnieuw aan de macht te komen. Op het congres speelde ook de strijd om de leiding van de partij een rol van betekenis. Nu Kiesinger lijkt te hebben afgedaan wil nie mand bij voorbaat zijn kansen op opvolging verspelen. Dat geldt ook voor Schroeder. loonsverhoging (dertig procent), maar ook vrije verkiezingen voor partij en staatsorganen. Partijleider Gierek en premier Ja- roszewicz hoorden zondag, aan het hoofd van een omvangrijke delegatie, hun klachten aan. Gierek zou tame lijk veel toezeggingen hebben gedaan en o.a. een grondige vernieuwing van staats- en partijapparaat in alle ge ledingen in het vooruitzicht hebben gesteld. Ook heeft hij naar verluidt inge stemd met vrije verkiezingen voor arbeidersraden en plaatselijke be stuursorganen. Voorts zou hij akkoord zijn gegaan met uitbetaling van lonen over de dagen waarop gestaakt was op voorwaarden dat men zich aan het produktieplan voor januari houdt en hij zou hebben beloofd dat geen sancties worden getroffen tegen de stakingsleiders en dat de arbeiders die zich nog in hechtenis bevinden in verband met de onlusten van vo rige maand, worden vrijgelaten. Hij weigerde echter In te stemmen met loonsverhogingen, daarbij aan voerend dat het land na het ramp zalige beleid van de laatste jaren in een precaire financiële situatie ver keert en niet over reserves beschikt. De arbeiders waren over het ge heel genomen tevreden over de woor den van Gierek en gingen maandag weer aan het werk. Uit uitlatingen van leden van het arbeiderscomité van de Warski-werven blijkt dat de nieuwe Poolse partijleider aanzien lijke populariteit geniet onder de ar beiders, die ln hem en zijn naaste medewerkers vertrouwen stellen maar niet in „de anderen" (waarmee dan de meeste leden van hett Politburo worden bedoeld). Een blanco chèque heeft Gierek dan ook niet ontvangen. In laatste instan tie zal men hem beoordelen naar de mate waarin de beloften worden na gekomen, zo valt binnen het arbei- derscomit( te beluisteren. DUSSELDORF De oppositionele Westduitse democraten blijven tegen erkenning van de Oder-Neisse-grens als westgrens van Polen voordat er een vredesverdrag tussen Bonn en Warschau is gesloten. In de buitenlandse paragrafen van het oartiiDrogram dat od de partijdag in Düsseldorf is opgesteld, spreken zij zich uit tegen erkenning van de be trokken grens „als voorwaarde voor een verzoening", zoals door de jonge renorganisatie „Junge Union" was voorgesteld. AMSTERDAM Met „De Wonderbaarlijke Mandarijn" woensdagavond in de Amster damse Stadsschouwburg, don derdagavond in de Stadsschouw burg in Utrecht en donderdag avond 25 februari, dus over een volle maand, in de Rotterdamse Schouwburg heeft Het Natio nale Ballet zich een moeilijke toestand op de hals gehaald met een historie, die even wonderlijk is als de naam van dit ballet. Die mandarijn was oorspronkelijk een door Béla Bartók in 1919 gecom poneerde „danspantomime in een ac te en Het Nationale Ballet wil er nu het vijfentwintigste sterfjaar van de ze Hongaarse componist mee eren. Zoals naam en ondertitel al zeg gen heeft Bartók deze muzieK be doeld als begeleiding van een ballet en met de taak, die Bartók zich hier mee stelde is meteen de narigheid be gonnen. De muziek is uitgesproken verha lend, heeft de stemming van een ballade. Een verhaal van Michael Lengyei leverde het libretto en Hans Stro- bach maakte in 1926. zeven jaar na dat Bartók zijn muziek schreef, een choreografie, die na de eerste uit voering in de Stadtische Bühne te Keulen wegens immoraliteit werd verboden. Met die immoraliteit loopt het, al thans volgens de gangbare nonnen van nu, nogal los. Erger is, dat het verhaal van Lengyel gezien de naam, die Bartók aan zijn "danspan tomime" gaf, had de componist dit verhaal reeds voor ogen toen hij zijn muziek componeerde weinig meer te bieden dan een regelrechte draak. De geschiedenis van drie kerels en een sloerie, die in eendrachtige sa menwerking "klanten" uitschudden en uiteindelijk in een Chinees de mandarijn door diens wilskracht een meerdere moeten erkennen, ein digend met de dood van de mandarijn en de ondergang van de sloerie, is eerder een valkuil voor iedere cho reograaf dan een goede basis voor een ballet. Todd Bolender van het New York City Ballet, Alan Carter van Sadler's Wells, Erika Hanka in Wenen hebben het geprobeerd en zij zijn pardoes die valkuil in getuimeld. Vera Pasztor en Ernö Vashegyi, landgenoten van Bartók, hebben de mandarijn veertien jaar geleden naar Nederland gebracht, toen uitgevoerd door het Nederlands Ballet. Die man darijn is nu weer te voorschijn ge haald. Zeker, de zaak is helemaal afge stoft. Toer van Schayk maakte er een mooi en suggestief decor voor. Vera Pasztor is wéér naar Nederland geko men om de zaak in te studeren met Het Nationale Ballet. UTRECHT In het chr. Blindeninstituut Bartimeüs in Zeist is gisteren een instructie- installatie voor de opleiding van blinden tot telefonist overge dragen. Symbolisch werd op hetzelfde tijd stip een dergelijke installatie over gedragen aan het revalidatiecentrum voor visueel gehandicapten „Dc Schansenberg" in Loenen op de Ve luwe. Als geschenk bood de PTT nog een nummerindicator voor de installatie in Zeist aan. die op het apparaat kan worden gezet en die kan worden ge bruikt voor het onderwijs aan slecht zienden (die geen braille-schrift hoe ven te leren). Een aantal blinde mensen werkt reeds in het bedrijfsleven als tele fonist. Dit beroep blijkt bijzonder ge schikt te zijn voor blinden. Wat Zeist betreft is een en ander mogelijk gemaakt door een gift van 42.000 door de Unie School en Evan gelie. Dertigduizend gulden is be stemd voor de telefoonapparatuur en met het resterende geld kan een tele- type-apparaat worden aangeschaft, waarmee blinden kunnen leren pons banden te tikken. Ook blinden uit instituten, die hun leerlingen geen opleiding tot telefonist kunnen geven, kunnen gebruik maken van de in Zeist en Loenen aangeboden opleidingscapaciteit. Volgens directeur ds. A. dc Vries van Bartimeüs komen er bijzonder veel aanvragen om telefonisten bjj Bartimeüs binnen. „De vraag is groter dan het>aanbod," aldus ds. De Vries. Olga de Haas danst weer. We zien haar hier met Guus Wijnoogst in De Wonderbaarlijke Mandarijn, waar van het Nationaal Ballet gisteravond de première gaf in de Stadsschouw burg in Amsterdam. De première be tekende tevens het eerste optreden van Olga de Haas na een afwezigheid van zes maanden. aN een langdurig verblijf in het ziekenhuis kon Olga in december haar training hervatten. Olga de Haas danste een overtui gende sloerie met mooie passen, Guus Wijnoogst zorgde voor een goede mandarijn met wijsheid en waardig- heid. Maar een draak bleef het, on- danks alle moeite. Blijft de indrult van de bijzonder suggestieve muziek van Bartók. Het programma bood nóg iets in teressants: de Grand Pas Espagnol van Benjamin Harkarvy, welk ballet samen met de maker van het Ne derlands Dans-Theater is meegegaan naar Het Nationale Ballet Harkar vy mag dan Amerikaan zfjn, hij werkt op z'n Engels: bewegingen .die er eenvoudig uitzien, maar beslist niet gemakkelijk zijn. Wat we er nu van te zien kregen.' was regelrechte „schmierderij", want van de zes dansers bleken a'leen Alexandra Radius en Han Ebbelaar, die net als Harkarvy van het Ne- derlands Dans-Theater via een uit- stapje naar Amerika naar Het Natio- nale Ballet zijn overgekomen, tegen de moeilijkheden opgewassen. HANS W. LEDEBOER' HARDINXVELD - GIESSEN- DAM Woensdag omstreeks het middaguur zgn op het ter rein van de heer B. Vink aan de Giessenoever twee pleziervaar tuigen door brand verwoest. De jachten lagen op de wal in de winterbergplaats en de eigenaar van de „Okido", de heer W. uit Rotterdam, was bezig dit houten schip op te knappen. Daarbij maakte bjj gebruik van een ben- zinebrander. Terwijl hij koffie ging drinken bleef de brander gas produceren, dat zich ophoopte in de kajuit. Toen daar later vuur bij kwam ontstond een zo sterke explosie dat de heer W. in een sloot werd geslingerd. Hij liep brand wonden op aan het gelaat. Niettemin trachtte hij met een blusapparaat het vuur te bedwingen, maar de hitte- ontwikkeling was dermate groot, dat dit niet lukte. De brandweer o.l.v. commandant R. A. Swets was in ijltempo uitgerukt, hetgeen de ploeg een welverdiend compliment opleverde van de bur gemeester. In Binnendams werd een hulpspuit in een roeiboot gezet, waar bij water uit de Giessen kon worden betrokken. Intussen was ook een ander jacht in brand geraakt, en het vuur greep zo snel om zich heen, dat de twee vaartuigen totaal uitbrandden. De brandweerploeg kon echter voor komen, dat nog meer van de 80 hier opgeslagen pleziervaartuigen verloren gingen. De situatie was niet ongevaarlijk, omdat gasflessen aan boord waren. Binnen een uur was het vuur gedoofd. De schade Is nog niet vastgesteld, maar deze wordt geraamd op 50.000.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11