Leidse Courant GOOIT PvdA ROER OM? Venus-7 op Venus geland 407.-J ïaiiuai; Commentaar pote beschuldigt Israëli's van ledeplichtigheid Pluimveehouder verliest op elke legkip vijf gulden MEND /ff 15 dagen Het Kwartet t Den Uyl: Nieuwe feiten Uitspraken vakbeweging Tupamaros dreigt met het doden van diplomaten Bte Kamer geeft aan nieuwe wet ernemingsraden Pseudo-vogelpest op terugtocht Nrd. Joegoslavië Meer EHBO-ers Gas uit buis, mail gestikt Vrij zacht leur: F. Diemer Iredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Woensdag 27 januari 1971 —51ste jaargang vooraanstaande prol christelijke dagbladen Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ts. Den Uyl, die gisteravond zei geschokt te zijn door de uitlatingen van dr. Drees sr.. )t dat beide „partijen" elkaar weer zouden vinden in datgene wat hen zo lang verenigd heeft. MONTEVIDEO De ontvoerders van de in Uruguay gekidnapte diplo maten hebben in Montevideo een boodschap doen uitgaan, waarin zij zeggen dat de levens van de drie in gevaar komen alsde politie in de buurt van hun verblijfplaatsen komt. Kopieën van de boodschap werden door verslaggevers in verscheidene bars in het centrum van de stad ge vonden. Volgens de boodschap verke ren de diplomaten in perfekte ge zondheid. De ontvoerders behoren tot de Tupamaros-guerrillabeweging. [AAG Minister Roolvink :h gistermiddag in de Eerste reid getoond te onderzoe- fcgs welke weg geldmiddelen Daar kunnen komen voor de '^ing van de opleiding en de van de naar schatting 30.000 0 leden van de ondernemings- e ons land binnen niet al te zal tellen. en zal worden of een centrale hing, bij voorbeeld via de So- [momische raad, mogelijk is. pter wees op de mogelijkhe den te leggen op heffingen, het bedrijfsleven via het Register betaald worden ter iouding van de SER. jrste Kamer behandelde het voor een nieuwe wet op de lingsraden, die de uit 1950 |e wet moet vervangen. Het werd zonder hoofdelijke goedgekeurd. Alleen de iran de PSP en de Boeren- ensten geacht te worden te tegengestemd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het bestuur van de PvdA gaat na of de negatieve uitspraken over samenwerking met de confessionele partijen kunnen worden herzien. Daarbij zal rekening worden gehouden met het feit dat de vakbeweging een kabinet met de PvdA op prijs stelt. Aan het partijcongres, dat volgende week wordt gehouden, zullen voor stellen in deze geest worden voorge legd, zei gisteravond de fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, in een radio- uitzending. In zijn toespraak constateerde hij, dat zich de laatste tijd nieuwe feiten hebben voorgedaan in de politiek. Hij noemde de uitspraken van Kloos, de vroegere NVV-voorzitter, en van CNV-voorzitter Lanser, dat de vakbe weging graag de PvdA in de regering ziet. Dit raakt de samenwerking met de andere partijen. De partij draagt graag regeringsverantwoordelijkheid. Maar haar beleid is gericht op een andere mogelijkheid dan het Kabinet De Jong. Reaktie van KVP-frakticleider Schmelzer later op de avond: „De verklaring van drs. Den Uyl is een bewijs van het onbehagen, dat in de partij leeft over het steeds groter wordende onvruchtbare isolement." Drs. Schmelzer wees erop, dat als de resolutie wordt ingetrokken, de vrede tussen de KVP en de PvdA nog niet is getekend. „Dat gaat zo maar niet van de ene dag op de an dere. Een schip rem je ook niet direct af." 'evens voor allerlei bruikbaar L geef op als nieuwe abonnee: KAMPALA Volgens nog niet be vestigde berichten wordt er in Oeganda, na de staatsgreep van maandag, nog hevig gevochten. Dag bladen in Kenia meldden dat er veel slachtoffers zijn gevallen. Hierbij zouden twee Canadese priesters zijn. Gisteren werden in de hoofdstad Kampala zo nu en dan schoten ge hoord. Temidden van de winkelende en werkende menigte bevonden zich veel, militairen. De nationale radio zendt slechts lichte muziek uit. Het militair bewind verstrekte geen nieuwe communi que's. De afgezette president van Oegan da, Obote, heeft gisteren in Dar Es Salaam verklaard, dat hij na bespre kingen met de Tanzaniaanse regering naar Oeganda wil terugkeren. Obote zei dat Israël de militaire staatsgreep heeft gesteund. (De Oegandese luchtmacht wordt gedeel telijk door Russische en Israëlische experts opgeleid). Waarnemers zijn van mening dat Obote's beschuldigingen tegen Israël wellicht bedoeld zouden kunnen zijn om de steun van het naburige Ara bische Soedan te verwerven Een woordvoerder van het Israëlische ministerie, van buiten landse zaken in Jeruzalem noemde de beschuldiging van Obbte „volkomen onzin." Obote ontkende dat hij waar dein ook politiek asiel had gevraagd. Hij zei dat „veel mensen in koelen bloede zijn vermoord. Maar er is geen spra ke van een machtsovername," aldus Obote. In de radio-uitzending zei Den Uyl, dat hij geschokt was door het bericht, dat dr. Drees mogelijk uit de PvdA zou treden. De fraktieleider herinnerde eraan, dat dr. Drees nooit is warm gelopen voor de opvoering van de gemeen schapsvoorzieningen en voor het toe nemen van de belastingdruk. In de PvdA zag drs. Den Uyl een duidelijke groei naar nieuwe eenheid. Nieuw Links is rustiger en redelijker gewor den en is als organisatie voorbij. De fraktieleider hoopte, dat dr. Drees sr. en de PvdA elkaar weer zouden vin den in datgene wat hen zo lang ver enigd heeft. MOSKOU Het ruimteschip Venus-7 is geland op de planeet Vehus en heeft gedurende 23 mi nuten gegevens naar de aarde uitgezonden. Op de plaats waar de Venus-7 is terechtgekomen heerst een tempera tuur van omstreeks 475 graden en een druk van ongeveer 15 atmosfeer, dat is 90 maal zo hoog als die op de aarde, aldus mededelingen uit Mos kou. Op 15 december was het Sow jet ruimteschip de bijzonder hete atmos feer van Venus binnengevlogen. On geveer 35 minuten daarna waren de zenders van de Venus-7 uitgevallen en geloofden deskundigen in het wes ten dat het ruimteschip op de pla neet te pletter was geslagen. „Het voornaamste werk van de Venus-7", aldus verklaarde Tass gis teren, „was een landing op de pla neet te maken, de atmosfeer te ver kennen tot aan het ogenblik van de landing, en op Venus een aantal han delingen uit te voeren." Wel werd gezegd, dat de radiosig nalen honderdmaal zo zwak waren als tijdens de eigenlijke „afdaling", naar de planeet en dat men speciale apparatuur en methoden had ge bruikt om ze te kunnen blijven ont vangen en uitwerken. De Venus-7 is vermoedelijk een versterkte versie van vorige Venus- projectielen, die respectievelijk 53, 51 en 96 minuten hadden uitgezon den terwijl zij de wolkengordel van de planeet heen waren ingeschoten. De landing van het ruimteschip op Venus, de voor de aarde dichtst' bijzijnde planeet, is uitgevoerd met behulp van een parachutesysteem dat grondig was veranderd. De buitenste lagen van de at mosfeer van de planeet werden door de Venus-7 veel sneller doorboord dan door de voorgangers van dit ruimteschip. Dank zij speciale apparaten kon men temperaturen registreren, va riërend van 25 tot 540 graden celsius en een druk van 0,5 tot 150 atmosfeer. Schaakspel De Europese onderhandelingen zijn geen schaakspel, waarbij zwart steeds maar aan zet is, zonder dat wit iets hoeft te doen. Aldus staats secretaris De Koster In een type ring van de situatie binnen de EEG en van de afwachtende houding van Frankrijk. Ondanks het feit. dat de sfeer veel beter is dan enkele jaren geleden nog kon worden verwacht, worden belangrijke beslissingen uitgesteld. De rede van president Pompidou van Frankrijk laat (met name wal de toelating van Engeland betreft) daar geen twijfel over bestaan. Ook na de besprekingen met bonds kanselier Brandt is er slechts 'goede hoop', dat de voornaamste proble men. die nog bestaan, tegen de herfst overwonnen zullen zijn. Pom pidou verwacht blijkbaar, dat de Britten tegen die tijd wel overstag zullen gaan. Intussen heeft de (overigens niet nieuwe) suggestie van de Franse president betreffende een confede ratie van EEG-staten, in ons land meer aandacht gekregen dan in soortgelijke gevallen gebruikelijk was. Zij zou als 'tussenstation" kun nen dienen. Staatssecretaris De Koster zou een confederatie niet willen afwijzen, als die op korte termijn haalbaar is. Met een lange omweg zou toch naar een federatie gewerkt kunnen worden. Afwijzing kan betekenen, dat voorlopig helemaal niets wordt bereikt. Dit jaar moeten belangrijke beslis singen worden genomen. Niet al leen over de toetreding van Enge land en andere landen. Ook zal men hét eens moeten worden over een economische en monetaire unie. zon der welke een verantwoord Euro pees beleid niet mogelijk is. Er is geen probleem, dat niet opge lost kan worden, als de politieke wil aanwezig is. Die wil zal dit jaar ernstig op de proef worden gesteld. Twee Venezolaanse vrachtschepen, de Anzoatequi (links) en de Rorai- ma, zijn in dichte mist in de Golf -van Mexico met elkaar in aanvaring gekomen. Een van de opvarenden kwam hierbij om het leven, een an der werd gewond. UTRECHT De pseudo-vogelpest in ons land is nu duidelijk op de terugtocht. Het aantal nieuw aange melde gevallen, dat in de laatste week van december nog 121 bedroeg, zakte eerst langzaam 118 en 113 maar liet de afgelopen week een scherpe daling zien tot 74. (volledig verzorgd) Reisbureau Schade vorig jaar ÏOO miljoen gulden VROOM A DREESMANN President en mevrouw Nixon hebben in het Witte Huis de Spaanse troon opvolger prins Juan Carols en prin ses Sophie ontvangen. Het prinselijk paar is in Amerika voor een officieel bezoek van een week. ZEIST Wat voor een moei lijke tijd de legpluimveehouders doormaken, heeft de voorzitter van het Produktschap voor pluimvee en eieren vanmiddag nog eens onderstreept. Gemiddeld ontving de producent vorig jaar voor zijn eieren f 1,48 per kilo, dit is 38 cent minder dan in 1969 en 54 cent minder dan in 1968. De totale verliezen tengevolge van de lage prijzen in de legpluimveehou- derü bedroegen vorig jaar 100 mil joen gulden, wat ongeveer vijf gul den per legkip is, zo rekende de heer H. H. Garrelds voor. Vooral het invoerverbod door di verse landen in verband met de pseu do-vogelpest heeft de prijzen ongun stig beïnvloed. Het aantal uitgevoer de consumptie-eieren steeg met ze ventien procent tot 1333 miljoen stuks, maar de opbrengst bleef door de lage prijzen gelijk 145 miljoen. Binnenland Teleurgesteld toonde de heer Gar relds zich over het uitblijven van de binnenlandse consumptie. De prijzen daalden met tien procent, maar voor zover valt na te gaan zijn er niet meer eieren verorberd dan in 1969 (211 per persoon). De lage prijzen leidden wèl tot een sterke toeneming van de uitvoer van eierproduktenmet 24 procent tot 20.300 ton. Japan nam 200 miljoen tot eiprodukt verwerkte eieren af. Voor de slachtsector was 1970 niet zo slecht; de poeliers zijn zelfs bij zonder tevreden. De totale produktie DEN HAAG Staatssecretaris kruisinga (volksgezondheid) heeft meegedeeld, dat er de laatste jaren sprake is van een toeneming van het aantal uitgegeven EHBO-diploma's. Eind vorig jaar bedroeg het totaal aantal gediplomeerde EHBO-ers 130.746. Ten opzichte van 1966 is dit een stijging van ongeveer 50 procent. van gevogelte wordt geraamd op 402.000 ton levend gewicht (1969 342.000 ton). De export van geslacht pluimvee bereikte met ruim 203 miljoen kilo (stijging van negentien procent) een record. De uitvoerwaarde steeg met zestien procent tot 532 miljoen. Nederland bleef vorig jaar de grootste expor teur van gevogelte ter wereld. In eigen land steeg het verbruik van gevogelte per hoofd van de be volking van 5,4 tot 5,9 kilo panklaar gewicht. Het kamerlid dr. B van der Lek (psp) heeft gisteren minister Bakker van waterstaat inlichtingen gevraagd omtrent het vervoer van chemische afvalstoffen naar de Noordzee. Met name wil de heer Van der Lek weten hoeveel en welke stoffen naar zee worden gebracht en waar zij precies over boord worden gezet. O kwartaal maand Vriendelijk verzoek om niet zelf het abonnements geld te gireren, maar de acceptgirokaart af te wachten, en uitsluitend daarmee te betalen. -BON- beloning voor mijn akiiviieit ing ik het gezellige Pleiina I jltje cadeau. E gel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Leidse Courant, dnummer 267, Leiden HERPEN De 33-jarige W. Arts uit Wychen is gisteren tijdens werk zaamheden aan het aardgasnet in Herpen (gemeente Ravenstein) be wusteloos geraakt en kort daarna in een ziekenhuis overleden. De politie vermoedt dat de heer Arts bewusteloos is geworden door aardgas dat nog in de buis aanwezig was en tijdens de werkzaamheden naar buiten moet zijn gestroomd. Een pond moed is meer waard dan een ton geluk GARFIELD ,,'t Is niet erg dat u de hoofdkraan niet hebt dichtgedraaid, want ik heb de gewone kraan meegenomen." Zon en inaan 28 januari: zon op 8.27, onder 17.19; maan op 9.14, onder 19.42; 2 februari E.K. Hoog water Hoog water, 28 januari: Rotter dam le getij 5.28. 2e getij 18 04; Scheveningen 403-16.16; Vlissin- gen 2.44-15.09; Haringvlietdaxn a.d. zeezijde 4.30-16 46. Barometerstand: heden 10 uur 73.8 cm (984 millibar) dalend. mkt Mirre» DE BILT De temperaturen in geheel Noord- en Midden- Europa zijn de afgelopen dagen bijzonder hoog geweest voor de tijd van het jaar. Zo is de ge middelde temperatuur In Euro pees Noord-Rusland al enige da gen 1 a 3 graden boven nul, ter wijl de normale daggemiddelden voor januari in dit gebied tussen 15 en 10 graden liggen. De krachtige en langdurige zuidwestelijke stroming, die voor hoge temperaturen verantwoor delijk is, wordt in stand gehouden door oceaandepressies die voort durend langs de Atlantische kus ten van Europa naar het noord oosten trekken. Het front van zo'n depressie, die inmiddels van Engeland naar de Noordzee is getrokken, ver oorzaakte in de afgelopen nacht in het gehele land regen. Achter dit front stroomde vandaag wat onstabielere lucht ons land bin nen. waarin zich enkele buien konden vormen. Vooruitzichten voor vrijdag: aantal uren zon: nul tot drie; min. temp.: twee tot zes graden boven normaal; max. temp.: nul tot vijf graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent: kans op een geheel droog etmaal: 30 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1