'eel gevangenen kunnen niet verdragen Breuk in Gemenebest voorlopig voorkomen Luchtkussentreinen langs grote Europese steden Jos Schrijver: „Je gaat gewoon kapot" Jedigvercorgrie iSMinitrips leigenland te «t Engeland houdt vrijheid van handelen w jet-missie n de mist Frans kernprogram niet gestagneerd Assemblee akkoord met Euro-metro Mv Lai-klachten ingetrokken Krachten tegen Israël mobiliseren Grote belangstelling voor Van Gogh in San Franeisco Kaper krijgt acht maanden Schadevergoeding voor voorlopige hechtenis ZATERDAG 23 JANUARI 1971 door Rolf Hoekstra [SSEN „Ik bonkte huilend met m'n hoofd tegen de Jureu van de strafcel. Helemaal overstuur. Ik wist niet ,p wat ik deed. Ik voelde me dier worden, opgesloten in ijpi, een beest". Jos Schrijver uit het Gelderse Huissn, vertelt hoe een paar maanden celstraf je geestelijk bunnen slaan. (dienstweigeraar -bracht hij laanden in voorarrest door huis van be- l, waarvan anderhalve in De Sprang, het onlangs Me gedeelte voor jeugdige renen. In die tijd heeft hij Ier mensen, die niet meer iet gevangenisleven opge- waren, pogingen tot zelf- meegemaakt. Daarom «hij 'minister Polak van ju- aangeklaagd wegens het Wjten tot zelfmoord. van de gevangen, die de gang gl sohoonamekn was, keek toe- idoor het ruijte van de cel. z'n vriend zat opgesloten. Hij feen twee benen bungelen en puwde onmiddelijk een be- f. De jongen kon door mond- Ibeademing nog bijtijds van worden gered". (ndere drie gevallen zijn .los er bekend gewordne iijdens |iten. „Je ziet dat iemand plot- pm beide polsen een verband bewaarders hebben zwijg - zodat de buitenwereld van leet. Volgens mij is het aantal fn tot zelfmoord in de Ncder- gevangenissen schrikwekkend weigerde dienst, om- principi le bezwaren heeft te- struktuur van defen- Wet op de gewetensbezwaren hierin niet, zodat hij han- llet onderzoek werd opgesloten '"ute van bewaring te Scheve- Gestolen ;t je eerst melden bij de ■atie, waar je je waardevolle spullen, zoals rijbewijs en geld, kan afgeven. Horloge en ringen mag je houden op eigen risico. Er wordt enorm veel gestolen. Je vingeraf drukken worden genomen en vervol gens ga je naar de badmeester". „Na de douche word je nagekeken op verdacht voorwerpen. Ook je kle ren worden onderzocht. Dan word je naar je cel gebracht en doet de be waarder voor het eerste de duer ach ter je op slot. enorm deprimerend. Alles klinkt hol, steeds weer het dichtslaan van delren en het rinke len van sleutels. Maar na een paar dagen hoor je dat niet meer". „De eerste weken word je geobser veerd. Kijken ze wat voor jongen je bent. Of je in groepsverband kan worden opgesloten. Als je een beetje agressief bent krijg je cellulair. Ze vonden mij een rustige jongen, dus geschikt voor oplsuiting in een cel voor zes personen. Ik weigerde, om dat ik niet zelf mocht kiezen". „Het werd daardoor eenzame opl suiting. Je zit midden tussen het ge spuis: a-socialen, dieven, moorde naars. Iedereen zoekt z'n eigen groep je op bij het luchten en wassen en tijdens het zogenaamde babbelkwar tiertje. Dat betekent groepsv9rming en vechten. Ik sloot me aan bij ande re dienstweigeraars en bij mensen die voor drugs waren gepakt". Gevechten ,d,ie gevechten ontstonden zonder duidelijke oorzaak. Je kon dan het beste je el induiken, anders werd je er door de bewakers bij kop en kont ingesmeten. Die bewaarders hadden wel lef. Het waren meestal mannetjes van zo'n jaar of zestig, als ze het niet meer aartkonen, riepen ze èen potige knaap van een andere afdeling, waarvoor de jongens wel ontzag had den". „Zo'n vechtpartij kost je je bab- belkwartierjte of je luchtuurtje. Een zware straf, vooral voor de jongens die zich rustig houden, 's Morgens om half acht word je mét het slaan van sleutelbossen op celdeuren gewekt. Daarna gaat het op de Veronica-toer. De hele dag klinkg muziek door de luidspreker in je cel, die je met een knopje alleen „aan" of „uit" kunt zet ten". De dag wordt een beetje gebroken door de maaltijden en thee- en kof- fierondes. Het beleg voor je brood en de suiker voor koffie en thee kun je verdienen met het maken van was knijpers, het plakken van blocnotes of het verpakken van versnellingska beltjes. Per week mag je voor 4,50 in de kantine brood'oelg. suiker en rookgerei kopen". „Staatssecretaris Wiersma van Jus titie heeft bij de opening van De Sprnag gezegd, dat voor de jeugdige gedetineerden mogelijkheden zijn voor sport en recreatie, culturele vor ming en contacten met de familie. Jos Schrijver zegt, dat hiervoor per week in totaal maar een paar uur is uitge trokken. Een uitzondering wordt vol gens hem gemaakt voor de Jehova getuigen. Ontvluchten „Zij hebben volldige vrijheid bin nen de gevangenismuren en er wordt vóór gezorgd, dat ze niet in contact kunnen komen met de andere gedeti- eerden. Vermoedelijk, omdat men bang is dat ze anders un hun geloof worden geschokt". „Ik kon er niet meer tegenop. Ik wilde afzondering en besloot een po ging te wagen bij de Jehova-getuigen te komen. Niets hipe. Iemand'zei tij dens he t luchten dat ik een kans maakte als ik een ontsnappingspoging waagde. Ik nam een sprintje, kreeg van een jongen een steuntje e trok me op het dak van het huis van be waring. „Ik sprong aan de andere kant weer naar beneden, liep langs de bin nenkant van de hoge buitenmuur en belde bij de voordeur va De Sprang aan. Ik werd hardhandig de strafcel ingesmeten, een kale betonnen ruimte met hoog een lamp die door gaas werd afgeschermd. Het enige wat in de ruimte stond was een grote plastic po met nog de-uitwerpselen van m'n voorganger". „Ik moest me uitkleden en werd gevisiteerd op verstopte scheermesjes of zo. Niet zo verwonderlijk, want in zon' cel ben je tot alles in staat, j Daarom staat er niets in, waarmee je zelfmoord zou kunnen plegen. Ik was ten einde raad, wanhopig, zodat ik j met m'n hoofd tegen de muren sloeg". Overspannen „Ik was overspannen, hysterisch. Toen ik op het dak liep van het huis I van bewaring was ik bang, dat ze op me zoude schieten. Er zijn heel wat pogingen tot ontsnapping gedaan. Ik heb tijdens het luchten weieens de kogels tegen de muren horen ketsen." toen een bewaker hoorde dat oJs Schrijver in de strafcel zat, heeft hij z'n best gedaan hem er weer uit te krijgen. „Hij zei: zit Jos in de straf cel? Daar hoort die jongen niet". „Het resultaat was dat ik in de afdeling van de Jehova's in een afzonderings cel werd gebracht, want wij mochten met hen geen contact hebben". De Haagse officier van justitie mr. A. Rososingh heeft de aanklacht van Jos Schrijver in onderzoek. De ex-ge- vangene gaat zelf in samenwerking met Pluto, een organisatie die zich het lot van de gevangenen heeft aan getrokken, een witboek over het ge vangeniswezen samenstellen. Hij is momenteel bezig brieven aan gedeti neerden te schrijven met het verzoek over hun ervaringen te vertellen. HiSiC? J*:?1;; Sjxinningen „We zullen ervoor zorgen dat het resultaat van het onderzoek niet in de doofpot wordt gestopt. Ik zou we ieens willen weten hoeveel gevange nen zelfmoord hebben gepleegd of eefi poging daartoe hebben gedaan. De meeste gedetineerden gaan ge woon kapot in het huis van bewaring Ze kunnen vaak de spanning niet dragen, vooral omdat het zo lang duurt voordat hun zaak voorkomt". „Ik ben een keer in honger- en drinkstaking gegaan, omdat ik vond dat het vooronderzoek te lang duur de. De dokter zei dat je maar vijf dagen zonder drinken kan. Ik heb het acht dagen en een paar uur volge houden". „In zon' toestand ga je woestijnen zien, zand en nog eens zand. Je snakt naar een druppeltje water. Ze zeiden tegem me dat het geen zin had, om dat ik zonodig kunstmatig gevoed zou worden en helemaal weer zou worden opgepept. Ik ben ermee opgehouden toen ik bloed begon te plassen". lagen Amsterdam f 37.- lagen Zuid-Limburg f45.- lagen Twente bgen Bergen N.H. lagen Montferland agen Friesland agen Brabant agen Terschelling f49.- f49.- f60.- f62.- f64.- f75.- van elk station federland. rtrek dagelijks, .jchtingen in de ■reiskrant op de stations. voordelig uit met NS ^HOL De drie leden tcl- üssische delegatie zou pas naar Moskou terugvliegen. werd gisteren afgelast een dichte mist in de Sc|wjet- a. per van de missie, schrijver- Alexei Soerkof, toonde zich ondanks het incident van goedgemutst. Burgemeester len had toen op het Amster- idhuis opmerkingen gemaakt anti-semitisme in Rusland, het drietal gebelgd de biezen Ikt. lijn in Rotterdam door de sester zeer hartelijk ontvan- i Soerkof, „en daarna hebben jcoele ontvangst meegemaakt ^burgemeester van Amster- n, lkele journalisten hem kri jgen hadden gesteld over de n tegen Joodse vlieg jas en over de moeilijkheden Hsche schrijvers ondervinden. weten te waarderen omdat Joor de gelegenheid had ge- er5e zienswijze en argumenten Kremlin duidelijk te maken. SINGAPORE De Gemene bestconferentie gisteren na ne gen dagen geëindigd zonder dat aan Engeland een besluit is op gelegd wat betreft zijn voorne men wapens te leveren aan Zuid-Afrika. De premiers keurden een communiqué goed, waarin met onge wone zorgvuldigheid een samenvat ting van de besprekingen wordt gege ven. Het debat over Zuid-Afrika, het door Engeland aangevraagde lidmaat schap van de EEG en het plan van Ceylon tot neutralisering van de In dische Oceaan worden in een tiental pagina's afgedaan in routinestijl. Pakistan had bezwaar tegen deze gang van zaken en het slotcommuniqué is dan ook door 31 van de 32 deelnemende landen gete kend. De „beginselverklaring", die presi dent Kenneth Zaoenda van Zambia aan de conferentie had voorgelegd, is op aandringen van Guyana, Canada, Singapore en het algemeen secreta riaat van het Gemenebest veranderd in een „verklaring van het Geme nebest". De tekst van Zambia, die Engeland I verbood wapens aan Zuid-Afrika te verkopen, is na wijziging een soort geloofsbelijdenis geworden die de le- den vrij laat te handelen naar bevind I van zaken. I De conferentie heeft een commissie in het leven geroepen om een onder zoekt in te stellen naar de veiligheid op de Indische Oceaan, d.w.z. of er al dan niet aanleiding bestaat de Zuid- afrikaanse marine te versterken. Acht Hierdoor is een breuk over de kwestie van dc wapenleverantics voorlopig voorkomen. De commissie bestaat uit acht landen, waaronder Engeland. Maar voor Engeland blijft de mogelijkheid open materieel en juridisch zich niet aan beslissingen van de commissie te houden. Het kan zelfs wapens aan Zuid-Afrika gaan leveren voordat de commissie haar rapport heeft opgesteld, maar dat zou volgens verscheidene Afrikaanse en Aziatische eiders wel het einde van het Gemenebest betekenen. Waarnemers zijn overigens van mening, dat Engeland zich bewust losmaakt van het Gemenebest, nu het voor Europa heeft gekozen. van de Arnhemse eerste |b Vitesse heeft de spelers Chris Bart van Ingen na overleg met ot 1 maart geschorst. Het zonder voorkennis regelmatig Chte trainingsbijeenkomsten van rzuimd. PARIJS De algemene bestuurder van de Franse commissie voor kerne nergie heeft bekendgemaakt dat het vliegtuigongeluk, waarbij zeven voor aanstaande atoomdeskundigen het le ven hebben verloren, het Franse kernenergie-programma niet zal be- in vloeden. Een aantal van de documenten, die aan boord waren, is teruggevonden. Van het vermiste heeft men duplica ten in Parijs. De 71-jarige Westduitser Wilhelm Nog iedere dag schaatst hij zijn een duik te nemen in het ijzige Simonis is niet kouwelijk Aangelegd. baantje op de Schliersee om daarna water. Naar hij zegt, blijft je daar fit bij... STRAATSBURG De Raad van Europa heeft gisteren zijn instemming betuigd met het idee van een „Eurometropoli- tain", een luchtkussentrein tus sen Brussel, Luxemburg, Straatsburg, Bazel en Genève steden die Europese instellingen huisvesten. Deze „Euro-metro" zou met een snelheid van 300 a 400 km per uur passagiers kunnen vervoeren. Bij proeven op een baan bij Orléans zijn snelheden van 420 km/u bereikt. De aanlegkosten van de „Euro-me tro", stations niet inbegrepen, wor den in een studie van architecten, in genieurs en deskundigen op het ge bied van de ruimtelijke ordening ge raamd op 1,5 miljard gulden. Het project is volgens de As semblee mede van grote betekenis erkenning van de polytentristische structuur van Europa en om een ein de te maken aan de zinloze discussie over wat „de hoofdstad van Europa" moet worden. Nel De studie houdt zich verder bezig met o.a. de aanleg van een net van luchtkussentreinen om West-Europa, met Düsseldorf, Frankfort en Milaan, en in mindere mate Brussel, Parijs, Straatsburg, Hannover, Bern. Lvon en München als belangrijkste knoop punten Een lijn die in Amsterdam begint en langs Den Haag gaat, zou zich in Rotterdam splitsen in lijnen naar Brussel en Düsseldorf. Vanuit Brussel zou men via Rijssel (Lille) naar Parijs kunnen gaan, met aftakkingen naar Tours en Marseille j (via Lyon), of via Luxemburg naar 1 Genève, met in Bern een afsplitsing naar Napels via Milaan, Florence en I Rome. De luchtkussentrein naar Düsseldorf zou aansluiten op een lijn j in noordelijke richting «naar Hambutg via Hannover en een lijn naa.r het zuiden, over Frankfort, Neurenberg, München en Florence. In het laatste stadium van de aan leg van hun luchtkussen spoorwegnet zou Amsterdam via de Afsluitdijk met Bremen zijn verbonden en Rot terdam met een lijn door West- Vlaanderen met dc Franse havenstad Le Havre. WASHINGTON De Amerikaanse krijgsraad die de moordpartij in het Zuid Vietnamese dorp My Lai behan delt, heeft van vier militairen een sergeant en drie soldaten de aan klacht ingetrokken. Dit is gedaan „in het belang van het recht". Aan alle vier was moord ten laste gelegd. Van de dertien mili tairen die aanvankelijk in staat van beschuldiging zijn gesteld, zijn er nu tien vrij: aanklacht ingetrokken of vrijgesproken. De overige drie zijn officieren. Mevrouw Luns (links) heeft gisteren de prijzen utigereikt van de fotowedstrijd „Vrouw met vakantie", die was uitgeschreven in het kader van de tweede internationale reis beurs in Den Haag. Winnaar werd de heer P. Boer uit HofXum, die de prijs in Den Haag in ontvangst kwam nemen. Een haardracht die niet alleen hou vast doch ook bewonderende blik ken zal oogsten. De Romeinse coif feurs Bruno, Mich els en Carlos creëerden dit kapsel waarbij zij zich door de Afrikaanse vrouw lieten inspireren. KAIRO De leiders van Egypte, Soedan. Libië en Syrië hebben beslo ten al hun middelen te mobiliseren om de Israëliërs uit de bezette gebie den te verdrijven Op de andere Ara bische landen wordt een beroep ge daan ook hun steentje bij te dragen, zo blijkt uit een gisteren uitgegeven communiqué. De vier landen, die van plan zijn een federatie te vormen, zeggen dat het oostelijk front nodig moet worden versterkt. Het Palestijnse verzet moet in staat worden gesteld zijn taak te blijven vervullen. SAN FRANCISCO Drieduizend Nederlanders, oud-Nederlanders en Amerikanen met Nederlandse 'voorouders hebben op een speciale Hollandavond de grote Van Goghten- toonstelling bezocht, die tot en met 31 januari in het De Young museum in het Golden Gate Park in San Fran eisco wordt gehouden. Twee uur lang was de tentoonstelling uitsluitend toe gankelijk voor de Nederlandse groep. De tentoonstelling, die uit 68 schil derijen en 46 tekenihgen bestaat, trekt in San Franeisco een enorme belangstelling: in vier weken kwa men er 200.000 bezoekers. Men ver wacht dat het er eind deze maand 300.000 zullen zijn geweest. Er wordt in San Franeisco gespro ken van een „Van Gogh psychose". Een opmerkelijk aantal jongeren be schouwt een bezoek aan de tentoon stelling als een „trip", aldus curator William J. Gravesmill. Na San Franeisco gaat de tentoon stelling nog nahr Brooklyn. Daarna wordt zij definitief ondergebracht in het bijna voltooide Van Goghmuseum in Amsterdam. VERSAILLES De Fransman I Christian-Belon (27), die vorig jaar een vliegtuig had gedwongen naar Beiroet te vliegen uit sympathie voor de Palestijnse zaak, is gisteren tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. Belon is alleen veroordeeld we gens verboden wapenbezit en niet voor zijn kapingsdaad. Het artikel wat hier betrekking op heeft is na zijn geslaagde poging van kracht ge worden en Kan dus niet op hem wor den toegepast. In Beiroet is Belon reeds tot negen maanden gevange- I nisstraf veroordeeld. DEN HAAG De rechter zal I voortaan op ruimere schaal in be paalde omstandigheden schadever- j goeding kunnen toekennen voor on- dergane voorlopige hechtenis. Dit is J de inhoud van een wetsontwerp, dat het kabinet zal indienen. Deze verruiming houdt onder meer in dat ook niet-materiële schade kan worden vergoed, zei gisteren vlce- premier Witteveen. De. commissie-Fa- i ber heeft het wetsontwerp voorbe- I reid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9