lïIXON„NIEUWE REVOLUTIE" Woede over Griekse brief 348.- Commentaren 4merikaans jacht Raven eindelijkgevonden Veelbelovende boodschap dan het Congres VEND Het Kwartet [runsburg: AMBASSADEUR WIL PARLEMENTARIËRS BEÏNVLOEDEN Tien opvarenden uit zee opgepikt H e REISBEURS T |BT 19 dagen Cosla Brava geenToetbal in brabant Wim Kan moet rust houden (rita) Herfstachtig Nieuwe Leidse Courant teleur: F. Diemer lofdredacteur: Or. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Suntvastich is ghebleven ntga heit tcgbenspoet!" Zaterdag 23 januari 1971 51s«e jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen "leuwe Lei dkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur WASHINGTON President Nixon heeft gisteravond het Congres te helpen bij het lanceren van een nieuwe vreedzame Ameri- nse revolutie met verbeterde gezondheidsdiensten ten behoeve de armen en meer financiële hulp aan in moeilijkheden verke- de staten en steden. Voorts wil hij terwille van de effenciency aantal ministeries terugbrengen van 12 tot 8. e boodshap (State of the Union) de verenigde vergadering van het congres heeft uitsluitend be ting op binnenlandse kwesties, vordt volgens Reuter met geen ■d gerept over Indochina of ande- uitenlandse vraagstukken. Nixon ivlgende maand een afzonderlijk ort over de buitenlandse politiek iet Congres voorleggen. Zes punten president zei, zes belangrijke ?n voor ogen te hebben, waarover het parlement voorstellen zal leggen. Deze punten zijn: ervorming van de sociale zorg. De ident vraagt voorrang voor een voor steun aan gezinnen, dat een randeerd minimum-inkomen in- It. en welvarende economie. Nixon pnieuw, dat de Amerikaanse eco- een stadium heeft bereikt, rin de inlfatie op haar retour t escherming van het leefklimaat. erwachten zijn nieuwe en krach- oorstellen tegen vervuiling van en water, tegen lawaai en voor el van het natuurlijke milieu, erbetering van de openbare ge- heidszorg. Geen gezin mag ver in blijven van elementaire me- e hulp, omdat het die niet kan en. Medische opleidingsinstituten ;en meer steun. Voor een groot- epse campagne ter bestrijding van kanker wordt 100 miljoen dollar gevraagd. 5. Herverdeling van de staatsinkoms ten. Een groter stuk van de nationale inkomsten moet over staten en woon- gemeenscahppen worden verdeeld. Nixon vraagt 16 miljard dollar op een totaal aan staatsontvangsten van 200 miljard uit te trekken. 6. Hervorming van de federale rege ring. De ministeries van buitenlandse zaken, financiën, defensie en justitie boijven. Die van handel, arbeid, bin nenlandse zaken, landbouw, vervoer, huisvesting en stedenbouw, onderwijs en gezondheidszorg gaan op in vier nieuwe ministeries. Dat worden dan een ministerie van menselijke, hulp bronnen, van gemeenschapsontwikke ling, van natuurlijke hulpbrone en voor economische ontwikkeling. Beloften De gefrustreerde jonge Amerika nen, die zich afvragen wat hun rol in de overheidsplannen kan zijn, beloof de Nixon grotere zeggenschap in za ken. die hun toekomst beïnvloeden (deelname in het bestuur). „Wij gaan meer machtscentra opbouwen, waar wat u doet verschil kan maken en wat u in uw leven en dat van de gemeenschap kunt zien en voelen". Het Congres krijgt een kans, de weg te banen tot een nieuwe (vreed zame) revolutie, waarin het volk de macht terugkrijgt en waarin#het be stuur op elk niveau vernieuwd wordt en werkelijk tegemoet komt aan de behoeften van het volk. „Wij zijn thans gereed voor de stimulans van een meeslepende droom", aldus Nixon. Reacties Democraten noemden de rede onge bruikelijk kort in detaillering, maar lang in retoriek en vage beloften; groots wat algemeenheden betreft en gebrekkig op specifieke punten. Se nator Mansfield (leider van de demo cratische meerderheidsfractie) is hoopvol, maar wil eerst de detailpun ten zien. De republikeinen spreken van „de woorden van een man, die tot actie wil overgaan. Het is nu aan de de mocraten, te voldoen aan de vernie- wingsdrang, de kracht en de moed van de president". De twaalf negerleden van het Huis van afgevaardigden boycotten de zit ting, waarin Nixon sprak. Zij menen, dat hij niets aan de problemen van de negers doet. Secretaris-generaal Oe Ttant van de Verenigde Naties glimlacht minzaam als hij een gecostumeerd popje ont vangt als cadeau van de Poolse dansgroep Mazowsze, die een uit voering gaf in het gebouw van de Verenigde Naties in New York. Op de foto Oe Tant temidden van het kleurige groepje. y&utui/n ME.UBE.LE1NI VEILIG GEKOCHT 1 JBU DE VAKMAN STRAATSBURG De Nederlandse parlementariërs in de Raad van Europa zijn bijzonder boos op de Griekse ambassadeur in Den Haa?. Deze. Constantin Himarios. heeft in een expresse- brief aan de niet-socialistische leden van de Nederlandse fractie gevraagd tegen het rapport-Van der Stoel over Griekenland te stemmen. „Het rapport van mr. Van der Stoel, een bekend tegenstander van de Griekse regering, is vol komen gespeend van onpartijdig- DTTERDAM De tien op- nden van het Amerikaanse Raven zijn gisteren door Spaanse reddingboot uit zee pikt. tien hadden 's morgens vroeg scheepje verlaten, nadat de ijkheden. waarin het jaeht al dagen op de Atlantisehe 70 kilometer ten noorden van erste noordwestpunt van Spanje erdc. ernstiger waren geworden. tiental is in het Noordspaanse iplaatsje Gijon aan land gezet, aven, die nadat de opvarenden :hip hadden verlaten, op het vastliep, is de hava n van binnengesleept, jacht was onder commando temp Hout rust lc t/m 26 71 /m 26 januari 'utrust - Den Haag 6tis ische informatie, tenten, caravans. hapjes, modeshows, folkloris- amusement, toeristische films, intoonstelling: ™"IVR0UW MET VAKANTIE" ind van 2.00 uur 's middags tot uur *8 avonds, zaterdag van 11.00 ochtends tot 12.00 uur 's nachts. van 1.00 uur 's middags tot uur 's avonds, of 9} Schaatskampioenschappen op grootbeeld T.V. 18! I van de Amsterdamse kapitein Jaap Stengs (38) op weg van Amsterdam naar de Canarische eilanden. Vliegende storm Drie dagen lang heeft de grootst mogelijke verwarring geheerst rond de Raven. Dinsdag meldde de kapi tein voor de eerste maal, dat hij met het scheepje in een vliegende storm problemen had gekregen. Het jacht was uit de zeilen geslagen en er was een motorstoring ontstaan. Op dit eerste SOS snelde het Ne derlandse bevoorradingsschip Smit- Lloyd 18, dat op weg was naar Rot terdam, te hulp. Nog voordat het Ne derlandse schip bij het jacht was aangekomen, meldde de kapitein dat hulp niet meer nodig was. Enkele uren later ving de Smit- Lloyd 18 een tweede SOS van het jacht op. Het schip zette opnieuw koers naar de Raven. De kapitein van de Smit-Lloyd 18 meldde later, dat hij wel radio-contact had met het jacht, maar het scheepje niet kon vinden, omdat, zoals hij meldde, de bemanning van de Raven niet in staat was een exacte positie op te geven. Coaster Donderdagavond de Smit-Lloyd 18 was toen nog steeds in de buurt van het jacht meldde de kapitein van de Raven, dat de problemen voorbij waren en dat assistentie van de Smit-Lloyd 18 niet meer nodig was. Een Spaanse coaster zou in de buurt zijn. Gistermorgen drie uur werd de zo veelste SOS-melding van de Raven opgevangen. Daarin werd nogal alar merend meegedeeld, dat de beman ning het «chip zou moeten verlaten. De Raven werd in december door een Amerikaan, wiens naam als Malsbergen werd opgegeven, in De nemarken gekocht. Een Deense kapi tein bracht het jacht naar Amster dam waar kasitein Stens het com mando overnam. Hij zou het scheep je, dat inmiddels negen passagiers aan boord had, via de Canarische eilanden naar de Verenigde Staten brengen. heid", aldus de brief waarvan de KVP'er Letschert gisteren de inhoud openbaar maakte. Het Eerstc-Kamerlid noemt de brief een unicum: voor zover hem bekend heeft nog nooit eerder een regering een dergelijke rechtstreek- se pogingen gedaan leden van de Europese Assemblee te beïnvloeden. Hij achtte zich gerechtigd de brief in de openbaarheid te brengen omdat wordt gevraagd een publieke daad te stellen, met andere woorden tegen het rapport-Van der Stoel te stem men. Onbegrijpelijk Hierin wordt onder meer de con clusie getrokken dat het optreden van de huidige bewindhebbers in Athene steeds duidelijker toont dat zij geenszins van plan zijn de demo cratie te herstellen. Hij noemt het volkomen onbegrijpelijk dat de VS hervatting van de wapenleveranties hebben gerechtvaardigd door naar „een begin van herstel van de consti- Pensioen Bijzonder verontwaardigd is de heer Letschert erover dat ambassa deur Himerios, die overigens binnen kort met pensioen gaat, zich tot hen richt „als een verantwoordelijke po litieke factor in uw land" en daar door tegen het rapport zal stemmen. Daarmee wordt de indruk gevestigd dat de socialistische fractieleden. Van der Stoel, Dankert en Van Hall, geen verantwoordelijke politici zijn. De KVP'er vindt een dergelijke zin snede buitengewoon onhoffelijk te genover mr. Van der Stoel. Hij over weegt minister Luns te vragen of het tot de taak van buitenlandse ambas sadeurs in Den Haag behoort kwali ficaties over Nederlandse parlemen tariërs ten beste te geven. Volgens de heer Letschert dient een ambassadeur zich van dit soort opmerkingen te onthouden. (volledig verzorgd) Reisbureau VROOM 6 DREESMANN I tutionele orde" te verwijzen. Het rap- port wordt donderdag behandeld. Uit dc expressebrief blijkt volgens de heer Letschert dat de Griekse autoriteiten, ondanks het feit dat zü zich uit de Raad hebben teruggetrok ken, nog wel degelijk betekenis hech ten aan dc besluiten van de Raad. waarin zeventien landen samenwer ken. Minister Pipinellis verklaarde in de cember 1969 dat Griekenland zich uit de Raad terugtrok nadat duidelijk was geworden dat een meerderheid van de Assemblee, waaronder de hele Nederlandse delegatie, de conclusie van mr. Van der Stoel zou steunen dat Griekenland wegens schending van de mensen- en democratische rechten uit de Raad diénde te wor den gestoten. DEN HAAG De afdeling Noord- Brabant van de KNVB heeft alle wedstrijden die vandaag zouden wor den gespeeld afgelast. AMSTERDAM wim Kan zal met ingang van 1 februari zijn toernee op medisch advies voor zes weken on derbreken. Hij heeft dan een half jaar waarvan vier maanden in het nieuwe De la Mar-tjeater in Amster dam 'onafgebroken voor uitver- kochte zalen opgetreden. Beheerste hartstochten zijn deugden. PASCAL „Geen paniek. Ik ga ailaen maar op hem pateen, omdat de buren met vakantie gaan." Vandaag in ZO: Phé Wijnbeek: Meisjes zijn vaak eenzaam, zegt de hippe vogel Ernst Bartels: Mentaliteit veran deren (om onze planeet leefbaar te houden) Dr. E. Diemer: Onverenigbaar Gijs Kording: De stille wereld van Floris Verster Dr. C. Rijnsdorp: Drie spitse geesten Jaap Stigter: We moeten afleren "met de ogen te eten" James Render: Kinderen die in stilte lijden 4- Paul van Langstraat: Leeuwen in de sneeuw Mevrouw A. C. Muller-iderza: Eerder lente dan u denkt Dialoog: En de knop van de deur zit aan de binnenkant Boekenhoek: Handboek voor de nieuwe illegalen en: Joods volk - beloofd land H. Larsen: Schade verhalen is te verzekeren HIT WEER .(Van onze weerkundige mede werker) DE BILT Veel bewolking met nu en dan regen, maar mor gen ook enkele opklaringen. Ma tige tot krachtige aan de kust af en toe harde wind uit zuid tot zuidwest. Minimumtemperaturen omstreeks 5 graden, maxima on geveer 7 graden. Het weer houdt ook morgen een herfstachtig karakter als ge volg van een grote depressieakti- viteit. Er passeert een regenfront met windkracht 5 tot 7. Wel voert deze wind zachte lucht van 7 8 graden aan. Van winterweer is in het groot ste deel van Europa thans nau welijks sprake. Vooruitzichten voor maandag: Aantal uren zon: 0 tot 3; Min. temp.: 2tot 7 graden bo ven normaal: Max. temp.: 2 tot 7 graden bo ven normaal- Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent: Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Barometerstand: heden 10 u. 74.2 em (988 millibar) stijgend. Zon en maan 24 januari: zon op 8.32, onder 17.12; maan op 7.09. onder 13.44; 26 ianuari N.M. 25 januari: zon op 8 31, onder 17.14; maan op 7.58. onder 1504; 26 januari N M. Hoog water Hoog water, 24 januari: Rotter dam le getij 2.06. 2e getij 14.29; Scheveningen 0.34-12.59; Vlissin- gen 11.44-—.--; Haringvlietdam a.d. zeezijde 0.58-13.25. Hoog water, 25 januari: Rotter dam le getij 3.03. 2e getij 15.30; Scheveningen 1.32-13.54; Vlissin- gen 0,21-12.43; Haringvlietdam a d- zeezijde 1.59-14.24. Druk op PvdA HET AANTAL stemmen binnen de socialistische gelederen van toon aangevende leden die een beroep op de PvdA doen. zich in de vol gende kabinetsperiode beschikbaar te stellen voor regeringsverantwoor delijkheid. neemt toe. Thans heeft ook oud-minister Mans- holt zich uitgesproken voor het zo mogelijk zitting nemen van ver tegenwoordigers van de PvdA in het volgende kabinet. Zelfs de fractievoorzitter van de PvdA. drs. Den Uyl. blijkt niet zo gehecht meer te zijn aan de anti- KVP-motie die zijn partij aanvaard de. Hij verklaarde, dat een bij de verkiezing winnende PvdA zeker wegen zal vinden om tot het dra gen van regeringsverantwoordelijk heid te komen. Wij nemen aan. dat de heer Den Uyl zoveel werkelijkheidszin heeft, te begrijpen dat bij de volgende ka binetsformatie geen mogelijkheid aanwezig zal zijn om buiten d« christelijke partijen om een kabi net te formeren. Partijvoorzitter Vondeling blijft er echter nog bij. dat niet met de KVP moet worden samengewerkt, omdat deze partij met het aanvaar den van de loonmaatregel de deur naar de PvdA definitief heeft dicht gegooid. Vakbeweging CNV-VOORZITTER Lanser en oud- NVV-voorzitter Kloos deden al eer der een beroep op de PvdA, de be reidheid tot regeringsverantwoor delijkheid niet langer af te wijzen. Hier en daar worden deze uitspraken uit de kring van de vakbeweging scherp veroordeeld en aangemerkt als aantasting van de grondslagen van ons parlementair stelsel. Wij zien dit niet. De vakbewegl' dicteert hier niet een bepaald nj mcnstelling van het volgende kabi net. ongeacht de uitslag van de verkiezingen voor de Tweede Ka mer. maar zij vraagt een van onze grootste partijen zich beschikbaar te stellen, wanneer straks een nieuw kabinet gevormd moet worden. De vakbeweging vindt het politiek- ongezond. zo straks bij de kabi netsformatie een partij als de PvdA niet bereid is haar invloed aan te wenden om de kabinetsformatie mede te bepalen. Dit is slechts vragen om een gezonde nationale politiek. Of straks de PvdA aan de formatie van een ka binet zal deelnemen, ook al stelt deze partij zich beschikbaar, is althans in theorie daarmee nog niet zeker. Hierop zal de uitslag van de stembus van invloed zijn. De vakbeweging acht het echter on juist, dat een van onze grote par tijen zich reeds ongeacht de uit slag van de stembus buiten spel zet. Dit komt de regeerbaarheid van ons land niet ten goede en is niet in het belang van een gezonde nationale politiek. Juist nu duidelijk is, dat de volgende kabinetsperiode in ieder geval in so ciaal-economisch opzicht geen een voudige zal worden, verdient het aanbeveling een kabinet te vor men, dat een zo goed mogelijke weerspiegeling is van de politieke schakeringen binnen het Neder landse volk. Op kruispunt AAN HET ADRES van het PvdA- partijbestuur willen we opmerken, dat een negatief gerichte oppositie in het parlement, zoals deze tot nog toe gevoerd werd, bij de kiezers over het algemeen geen vertrouwen heeft gewekt. Het toenemende aantal sympathie betuigingen voor de nieuwe socialis tische partij DS'70, en dc voortdu rende overgang van vooraanstaande oud-leden van de PvdA naar DS'70, lijkt o.m. duidelijk verband te hon den met het negatieve beleid, dat de PvdA de afgelopen vier jaar ten opzicht van de regeringspolitiek heeft gevoerd. De partij DS'70 zou bij dc komende verkiezingen aardig goed uit de bus kunnen komen. De heer Schmelzer heeft DS'70 al een bemoedigend schouderklopje gegeven met de op merking dat hij regeringsverant woordelijkheid voor deze partij in de volgende kabinetsperiode geen onwaarschijnlijke gedachte vindt. Het komende PvdA-congres, waar be slist moet worden over al of niet handhaving van de anti-KVP-mo- tie, zal voor dc toekomst van deze partij een uitermate belangrijk con gres worden. De PvdA staat op een kruispunt van wegen. President Duvalier van Haïti heeft zijn negentienjarige zoon Jean Claude aangewezen als zijn opvolger.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1