ONHOUDBAAR MET VIJFDE BAAN ADO verliest aansluiting Rijksuniversiteit in Rotterdam met vier faculteiten FORMAAT id j unct-Iioofdredacteur nocht kantoor niet in Ontslagen Stork-Hensen tot minimum beperkt krant van Moeilijkheden bij Limburgs Dagblad NVV acht komende volkstelling van groot nut iubsidie politiek- ïetenschappelijke instituten dere mentaliteit lig voor wikkelingshulp Cebeco verhuist naar Flevopolder Lange wachttijden bij Duitse grens Weer dode schapen Reacties op „proeve'' vóór 30 april Ook van Schiphol luchtlijn over Siberië VRIJDAG 77 JAMJARI 197V [EERLEN De adjunct- fdredacteur van het Lim- gs Dagblad, drs. J. Th. J. van Berg, is gisteren de toegang het kantoorgebouw in Heer- ontzegd. Ook kunstredacteur iteboom kreeg dit verbod op- •gd door hoofdredacteur drs. S. van Neerven. Commen- 1 op deze affaire wilde de r Van Neer ven nog niet ge- iwel de heer Van den Berg als de Nooteboom hebben geen gevolg ven aan het verzoek van de dredacteur met studieverlof te Of zij ontslagen zijn is niet dui- k. Hoofdredacteur Van Neerven „Eén in elk geval niet, dat is de Nooteboom, want die heeft twee geleden zelf al netjes ontslag de heer Van den Berg: „Er is niets schriftelijk bevestigd, niets het wat, en het wanneer en de quo". bestonden al geruime tijd moei- eden over het hoofdredacteur- p. De redactieraad verwierp de lidatuur van drs- Van den Berg, roor deze functie was voorgedra- door drs. Van Neerven. Vervol- stuurde deze als directeur-hoofd deur op 16 november een aange- nde brief aan zijn redacteuren, rin stond dat de redactiechefs in structies zouden krijgen, die zij strikt moeten uitvoeren. In een poging de dialoog weer op gang te brengen is de voorzitter van de NVJ, de heer J. J. van Raalte, in geschakeld. UTRECHT Het NW vindt de komende volkstelling van groot nut. „Wanneer men een remedie wenst voor de kwalen van deze maat schappij, moet men toch ook over de noodzakelijke gegevens beschikken", aldus het NW in het blad De Vakbe weging. Deze gegevens zijn zonder de ■telling niet te verkrijgen. Het NW denkt hierbij met name aan zaken als de inkomenspositie van bejaarden, woningnood en woontoe standen, onderwijsbehoeften en werkgelegenheid. Het NVV vindt niet, dat er ge gronde reden is te vrezen dat de bij de volkstelling verzamelde gegevens zodanig zullen worden gebruikt dat burgers erdoor worden benadeeld. Leerlingen kunnen opleiding afmaken (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Het ontslag dat dreigend boven de hoofden van 250 werknemers van Stork-Hensen NV in Rotterdam, onderdeel van het VMF- concern, hangt, zal tot het minimum beperkt worden. „Werklozen hoeven er in de metaalsector in Rotterdam zeker niet te zijn", zo vertelt de heer C. Boender van de Christelijke Me taalbewerkers Bond. „Er is bij de col lega-bedrijven altijd nog de vraag naar ruim vijfduizend metaalbewer kers." „De kranen-busines, de zwakke loot aan de stam an het VMF-concern, is echter een zaak, die moeilijk draaien de te houden was. Een maandenlang overleg, niet alleen met de bonden, maar in eerste instantie met de NV Montan Ijzer en Staal en Dikema en Chabot Handelsmaatschappij NV om een joint venture te vormen, heeft geen uitkomst kunnen brengen." Binnen deze joint bestond het plan over te schakelen op de transformatie van wplserijprodukten tot profielen die de ijzer en staal handel nodig hebben. Dit zou gebeuren op de ter reinen van Stork-Hensen en zo nodig zou dan naar Conrad Stork, even- HAAG Tijdens een rzitting van de vaste jede-Kamercommissie voor leer en waterstaat is gisteren r de aanleg van een tweede ionale luchthaven gepleit. De leg van een vijfde baan op iphol zou de bevolking van regio in een onhoudbare atie brengen. HAAG De politiek-weten- ppelijke instituten moeten met ^werkende kracht tot 1 januari jaar gesubsidieerd worden, al- een wetsvoorstel. Het totaal over toe te kennen bedrag wordt ge lid op 425.000. it voorstel is een gevolg van een bek, dat in 1969 werd gedaan i de Kuyperstichting van de ARP, )e Savornin Lohmanstichting van 'HU, de Teldersstichting van de I en de Wiardi Beckmanstichting de PvdA. subsidiëring zal echter gelden alle politiek-wetenschappelijke tuten, wier doelstelling is, een taak te vervullen tegen de van een bepaalde poli- denkwijze. subsidiebedrag aan elk der in- ten zal gelijk zijn aan de overige msten, maar is gebonden aan het dat verband houdt met het Tweede-Kamerleden. Pan onze parlementsredactie) HAAG Voor de ontwikke- samenwerking in moderne aan- een fundamentele mentaliteits- nodig. Dit is één van de ngen, die de minister van ont- drs. B. J. zaterdag 6 februari zal verde- op een studieconferentie van in Amersfoort, tweede spreker op deze CHU- is ds. Ype Schaaf. Jgens minister Udink moeten de landen de ontwikke- landen als volstrekt gelijkwaar- en volledig soeverein erkennen, heistellingen en de beleidsbeslis- m van de arme landen zelf zijn ssend. Ontwikkelde en ontwikke- landen moeten zich aan infer nale doelstellingen en gedrags- b onderwerpen; vooral voor jon- aties is dit moeilijk, leilijkheden door herstructure- van de wereldhandel in de ikkelde landen moeten door een overheidsbeleid worden op- 'itiek op prognoses ntraal planbureau N' HAAG - Het Nederlands 'Werkgeversverbond zich af of het ekonomisch be niet meer gericht moet worden frstel van het evenwicht. naar aanleiding van de sombere Hoses van het Centraal planbu- I die verwacht dat voor de jaren tot en met 1975 de inflatie en de besteding zullen voortduren, fgens de christelijke werkgevers er onder de oppervlakte van het bmisch gebeuren ontwikkelingen, jmee het CPB geen rekening kunnen houden, maar die het ongunstig beïnvloeden, verbond noemt in de eerste een mogelijke terugslag van de de verdergaande uitbrei- van de sociale en collectieve sec- pvereenkomstig de berekeningen De pleidooien voor een tweede na tionale luchthaven werden gevoerd door de gemeentebesturen van Haar lem, Amstelveen, Haarlemmermeer en Spaarnwoude. Kernpunt was de toeneming van de geluidsoverlast. Volgens de woordvoerder van de actiegroep Schiphol-Stop, de Haar lemse psycholoog drs. E. van Praag, zou de aanleg van een tweede natio nale luchthaven als plaats van vestiging werd de Markerwaard ge noemd een besparing van miljar den geven. Dit zou althans blijken uit conclusies van een deelrapport, dat het Nederlands Economisch Institu it heeft opgesteld. De aktiegroep Vliegtuighinder uit Amstelveen nodigde de deelnemende Kamerleden uit „eens in onze ge luidstroggen te komen logeren". De woordvoerder beple.tte een opinie onderzoek over de vijfde Schiphol- baan en de instelling van een onaf hankelijke instantie, die het baange bruik controleert en overtredingen kan bestraffen. Gewezen werd op het gevaar van ongelukken, dat door het steeds toe nemende vliegverkeer groter wordt. In 1990 zouden er op Schiphol 270.000 starts en landingen worden uitge voerd, wat een frequentie betekent van één per twee minuten. Het gemeentebestuur van Haarlem mermeer nam het yoor Zwanenburg op, dat thans al ernstig nadeel heeft van de geluidsoverlast. Het woning bouwbeleid bijvoorbeeld leed er ern stig onder, aangezien minister Schut de bouw van gesubsidiëerde wonin gen heeft stopgezet. HAARLEMMERMEER Het in ternationaal bekende veredelingsbe- drijf voor landbouwgewassen Cebeco aan de Hoofdweg in Hoofddorp, gaat de Haarlemmermeer verlaten. In no vember 1972 wordt het bedrijf ver plaatst naar de Flevopolder waar Ce beco (het hoofdkantoor staat in Rot terdam) de beschikking heeft over grond gelegen tussen Lelystad en Dronten. Binnenkort zaL met de bouw. van ,de bedrijfsgebouwen worden begonen. In Hoofddorp zal het bedrijf een in uit stekende staat verkerend gebouwen complex achterlaten. Hieronder is een kantoorgebouw dat in 1965 officieel werd geopend. De totale oppervlakte van het bedrijf in Hoofddorp is onge veer 25 ha met ruim 800 m2 kassen. De Menz-Hoeve, gelegen aan de Kruisweg zal voorlopig in Hoofddorp blijven. De gemeente kocht het bedrijf in verband met het uitbreidingsplan Pax. Zesentwintig personeelsleden gaan mee naar de Flevopolder. Enke le anderen zullen tegen die tijd de pensioengerechtigde leeftijd hebben bereikt. Voor de KRO-TV worden op namen gemaakt voor de "Adè- le en Leen show. Foto: Adèle Bloemendaal en Leen Jonge- waard in een scene met een aap. DEN HAAG De wachttijden voor vrachtauto's aan de Duitse zijde van de grenspost Bergh-autoweg El- ten-autobahn bedragen gemiddeld anderhalf tot tweemaal zoveel als het grensoponthoud aan de overige Ne derlandse grensovergangen. Deze conclusie staat in het „rapport inzake het grensoponthoud bij het beroepsgoederenvervoer over de weg", dat is opgesteld door de NOB- wegtransport. iHet rapport is aan de staatssecreta ris van financiën gezonden met het verzoek de gegevens en gevolgtrek kingen ter kennis te brengen van het Duitse ministerie van financiën. Bo vendien vraagt de vervoersorganisatie stappen van Nederlandse zijde om tot verbetering van de situatie te komen. GARRISON (Utah, VS) Bij een proefterrein van het Amerikaanse leger in de buurt van Garrison, in de staat Utah, waar in 1968 6.500 schapen in korte tijd stierven, zijn gisteren weer duizend schapen om gekomen. Na het voorval in 1968 weten de boeren de sterfte onder hun veestapel aan het feit dat het leger op het proefterrein proeven met giftige gas sen had gedaan. Dit werd door de legerleiding ontkend. Met spandoeken en plakkaten is een grote groep stakende PTT-medewerksters gisteren naar Hyde Park, Londen, ge trokken voor een massahijeen. komst. De stoet passeerde onder weg de krantegébouwen in Fleetstreet: de daar aanwezige journalisten werden met gehoon begroet, voor zover hun kranten de staking hadden gekritiseerd. van het CPB, niet uit de loonruimte maar uit het winstinkomen wordt be taald, dan zal door de daling van de rendementen het investeringsklimaat danig verslechteren. Hierdoor zal de werkgelegenheid in gevaar komen aldus het NCW. ROTTERDAM De Neder landse Economische Hogeschool en de Medische Faculteit stellen alles in het werk om vóór 30 april a.s. een standpunt te bepalen over het voorstel om in de Maasstad een rijksuniversiteit te vestigen. De beide wetenschappelijke instel lingen hebben gisteren de proeve van een voorontwerp van wet ont vangen waarin staat dat de nieuwe universiteit de faculteiten van eco nomische wetenschappen, rechtsge leerdheid, sociale wetenschappen en geneeskunde dient te omvatten. Voorts zal er een centrale inten- faculteit aan worden toegevoegd, zoals wettelijk voorgeschreven. Bij de opzet heeft de commissie die de proeve heeft opgesteld re kening gehouden met de van ouds bestaande autonomie van de Econo mische Hogeschool. Naar buiten zal de universiteit als een eenheid op treden maar naar binnen toe zijn de bevoegdheden gedecentraliseerd. Het universiteitsbestuur zal uiteen vallen in een kamer voor maat schappijwetenschappen en een kamer voor medische wetenschappen, die eengelijk aantal leden zullen heb ben. Deze kamers worden gevormd door de leden van de universiteits raad, die gekozen dienen te worden door alle geledingen van Hogeschool en Medische Faculteit. De bevoegdheden omvatten het opstellen van ontwikkelingsplannen, financiële schema's en de begroting voor de universiteit. De decentrali satiegedachte is niet doorgetrokken naar het college van bestuur. De commissie vindt dat dit college de exponent behoort te zijn van de eenheid van de universiteit. Het zal er op moeten letten dat de twee groepen eikaars belangen niet scha den. De interfaculteit zal enerzijds ge baseerd zijn op de wijsbegeerte en de methodologie, aan de andere kant zal zij een grondslag bieden voor een instituut dat de werking van syste men, zoals deze voorkomen in de biomedische en maatschappijweten schappen, bestudeert. Daarnaast zal aan de interfaculteit een afdeling algemene wetenschappen worden verbonden. Er is een regeling getroffen voor toelating van eerste-jaarsstudenten in de faculteit der geneeskunde en uitsluiting van verdere toelating tot het eerste examen in een studierich ting van studenten die al tweemaal zijn afgewezen. In het eerste geval stelt de Kamer voor medische wetenschappen op voorstel van het college van bestuur, elk jaar het aantal eerste-jaars vast dat ten hoogste voor de eerste keer wordt ingeschreen in de faculteit der geneeskunde. Dit besluit moet de - goedkeuring van de minister hebben. Prof. dr. H. T. J. F. van Maarse- veen, hoogleraar aan de Economische Hogeschool doet in een bjjlage een alternatief voorstel. Hij wil een fede ratieve universiteit oprichten. Ze zou het karakter moeten hebben van een samenwerkingsvorm tussen NEH en Medische faculteit. Taken zouden verder zijn het be heer van een centrale interfaculteit en van een of meer nieuw in te stel len faculteiten. In feite zouden er volgens hen drie zelfstandige instel lingen van wetenschappelijk onder wijs moeten worden gevormd: de bijzondere economische hogeschool, de rijksinstelling dc Medische facul teit en de rijksuniversiteit te Rotter dam. Prof. drs. H. W. Lambers, verbon den aan de NEH, vindt het twee kamerstelsel een reëel uitgangspunt. Afgewacht zal moeten worden, zo zegt hij in een commentaar op de proeve, wat de confrontatie met de alternatieve opzet van jfrof. Van Maarseveen oplevert. Hij hoopt dat, nadat er een beslissing is genomen, de verdere uitbouw van de universi teiten snel zal verlopen. De directeur-generaal van de we tenschappen, dr. A. J. Piekaar (voor zitter van de technische werkgroep), is van mening dat het voorontwerp een aanvaardbare oplossing is. Hij vertrouwt erop dat ofschoon er tegen de opzet ongetwijfeld beden kingen zullen zijn, deze toch alge meen geaccepteerd wordt door beide instellingen. Zijn bezwaar tegen het plan-Van Maarseveen is. de onover zichtelijkheid. Juridisch is deze con structie misschien wel mogelijk, maar zij is niet het meest praktisch. Het is volgens dr. Piekaar te ver wachten dat binnen afzienbare tijd de universiteit moet worden uitge bouwd. Hij denkt hierbij aan een literaire faculteit, met name ten be hoeve van de opleiding van leraren, een faculteit voor de wiskunde en schoold. De nieuwbouw van kranen zou dan naar COnrad Storkm even eens een onderdeel van het VMF- concern, in Haarlem gaan. Hoewel er technisch goede moge lijkheden zijn, blijkt met dezetrans- fornjatie niet op korte termijn te kunnen worden begonnen, omdar er teveel investeringen moeten worden gedaan en nieuwe hallen moeten worden gebouwd. Pas over één tot twee jaar kan met de transformatie worden begonnen. Dikema en Chaboteu Montan NV vonden het niet verantwoord het grootste deel van het personeel van Stork-Hensen 250 man over te nemen, terwijl Stork-Hensen, die zorg voor 250 werknemers, die in fei te niets meer te doen hebben, niet op zich kan nemen, aldus een woord voerder van het VMF-concern. „In juni lopen de orders voor kranen af, nieuwe werkopdrachten gaan naar Conrad Stork, 't Gevolg is, dat we wel moeten inkrimpen. Slechts de 150 werknemers voor reparatie en onderhoud van kranen blijven in dienst." Zeker is dat getracht, zal worden zoveel mogelijk werknemers, die ont slagen zullen worden, in dienst te ne men bij één van de andere VMF-be- drijven. Zo hebben de dertig man die op de tekenkamer van Stork-Hensen werken, een baan aangeboden gekre gen bij het ingenieursbureau Protech Internationaal in Schiedam. Ook bij Dikema en Chabot kunnen een aantal werknmers van Stork- Hensén worden geplaatst Bij sollici taties zullen zij voorrang hebben. Zo nodig zullen zij worden omgeschoold. Slechts een klein aantal van de 250 werknemers zal moeten afvloeien, zo neemt men aan. De heer Boender is zeker niet onte vreden over de afvloeiingsregeling van Stork-Hensen. „Slechts een aan tal sociaal zwakkeren zal in de knoop komen te zitten", vertelt hij. „Voor hen is er een sociaal plan, dat werke lijk optima forma is, al kun je je in dit verband wel afvragen wat „hel pen" is. Sommigen zullen er beter van worden, anderen niet, omdat zij of niet van werk willen veranderen, of niet kunnen in verband met licha melijke omstandigheden of met de plaats van vestiging." Zeker is dat de leerlingen van Stork-Hensen niet de dupe van deze maatregelen zullen worden. De twee dejaars leerlingen is gegarandeerd dat zij dc bedrijfsschool van Stork- Hensen kunnen afmaken, voor de eerstejaars leerlingen worden afspra ken gemaakt met soortgelijke leer scholen in de omgeving. Truman in ziekenhuis KANSAS CITY De Amerikaanse oud-president Harry S. Truman is gisteren in een ziekenhuis in Kansas City opgenomen. Zijn eigen arts noemde de toestand van de 86-jarige Truman „tamelijk slecht". Een woordvoerder van het ziekenhuis zei dat de oud-president aan darmstoor nissen lijdt. natuurwetenschappen en een tand heelkundige subfaculteit Deze laat ste kan alleen tot stand komen als er vanuit de regio voldoende patiënten zijn die in een kliniek kunnen wor den opgenomen. Groot-Rotterdam vol doet zeker aan deze voorwaarde. Verwacht wordt dat het wetsont werp nog dit jaar door dc Tweede j Kamer zal kunnen worden behan- j deld, indien beide instellingen dat willen. Deze spoed is wel noodzake- Hik, want op 31 juli loopt de nood- I wet Medische faculteit Rotterdam af. Er zal dus in ieder geval al een I tussenregeling voor de MFR moeten komen. SCHIPHOL Volgende week zul- I len in Tokio tussen een delegatie van de Rijksluchtvaartdienst en Japanse luchtvaartautoriteiten besprekingen worden gevoerd over de opening van een luchtlijn van Schiphol via Mos kou naar Japan zowel voor de Japan Airlines als de KLM. Japan Airlines vliegt al een jaar over Siberië naar Parijs en Londen en heeft van de Sowjetunie zeken geen vrij baan over Siberië. Maar vorig jaar gaven de Russi sche luchtvaartautoriteiten staatsse cretaris Keijzer bij diens bezoek aan Rusland in principe de toestemming voor de KLM om over Siberië naar Japan te vliegen. De KLM heeft daarvoor sindsdien veel pressie pogen uit te oefenen op Japan, tot nu toe tevergeefs. Maar volgens ingewijden is het niet uitgesloten, dat de KLM tenslotte ook de Japanse toestemming zal krij gen, zodat dan de luchtlijn via Sibe rië voor Nederland zou openstaan. ROTTERDAM Het is niet allemaal schaatsen wat -de klok slaat komend weekeinde. Er wordt nog gevoetbald ook. Met als onverbiddelijke bestseller het duel dat Ajax en ADO in Amsterdam gaan uitvechten. Een wedstrijd waar Ajax fa voriet voor ons is. De Amster dammers moeten immers winnen om nog enige kans te hebben om Feijenoord van de titel af te houden. Ajax zal wel winnen. Ondanks de nederlaag tegen MVV. Tegenstander ADO is immers duidelijk van slag af. De Hagenaars tonen de laatste weken duidelijk aan dat zij boven hun stand geleefd hebben. Deson danks een leuke wedstrijd in Am sterdam. Zeker nu ADO waarschijn lijk weer de beschikking zal hebben over Kees Weimar. Ajax komt in de sterkste formatie binnen de lijnen. Met Nico Rijnders, zonder Ruud Krol. De overige topploegen in de eredivisie hebben het gemakkelijk. Vooral PSV dat op eigen veld Tel star naar de zoveelste nederlaag zal spelen. Ook Feijenoord verovert weer twee punten. Go Ahead komt op bezoek. Gezien de geringe presta ties van de Barry Hughes-formatie lijkt niets een Feijenoord-zege in de weg te staan. Ook Twente behaalt de volle winst. Het valt tenminste niet aan te nemen dat Excelsior voor een ver rassing gaat zorgen in het Diekman- stadion. Dat geldt ook voor Sparta. De pupillen van Georg Kessler trek ken naar AZ'67, dat normaal gespro ken geen partij is voor Sparta. Toch dienen de Rotterdammers op te pas sen. De resultaten van de laatste weken zijn niet zo denderend, ter wijl er intern wat spanningen be staan op het Kasteel Met name tus sen Kessler en de Pool Janusz Ko- walik. Verder weinig aantrekkelijke wedstrijden in de eredivisie. NAC wint op eigen veld van Volendam. Holland Sport gaat gelijk spelen te gen DWS, Haarlem wint van MVV, terwijl Utrecht revanche zal gaan nemen op NEC. In de eerste divisie de topper Den Bosch -Willem II. Voor de Tilbur- gers de laatste kans om Den Bosch van promotie af te houden. We gelo ven echter niet dat de geroutineerde Den Bosch-formatie zich de kaas van het brood zal laten eten. SVV gaat weer een nederlaag tegemoet. De Schiedammers moeten het opne men tegen Blauw Wit. Een te sterke opgave voor de Jan Bens-formatie. DFC daarentegen kan twee punten rijker worden. De Dordtse equipe komt in het veld tegen HVC, dat-op de ranglijst een uiterst bescheiden klassering inneemt. Winst derhalve voor de mannen van Piet de Visser. In de tweede divisie gaan de vier koplopers gewoon door. Eindhoven zou wel eens een puntje kunnen verspelen in Vlaardingert waar For- tuna voor gastheer speelt. Ook de Volewijckers krijgt het moeilijk. De Amsterdammes kunnen bij Roda JC wel eens een puntje verspelen. PEC en Hermes DVS hebben het gemak kelijker. De Zwolse equipe krijgt RCH op bezoek, terwijl Hermes kor te metten zal maken met RBC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7