Nieuwe fase in Schelde- Rijnverbinding Bedrijven vangen Britse poststaking zelf op Moordrecht krijgt een open gevangenis Tijdschema sluiting Brouwersdam rond Haags Malieveld Autoveiling historische procl ukten Doorgaand verke uit Utrechtse binnenstad Staking in Reggio Vrachtwagen met sinaasappelen kantelt op Zuidplein j* Naaldwijk heeft de tijd met Rijnpoort Expeditiebedrijf ziet er brood in Order van tien miljoen voor De Vries Robbé Verdachtenhekje Haagse rechtzaal verdwijnt Senator Russell (73) overleden Laatste caissons in mei Zestienhoven knooppunt van koeriers -bedrijven. Aan de Unileverbedrijven in andere Europese landen is aange boden hun voor Engeland bestemde post naar het Rotterdamse kantoor te zenden, waar ze bij de Zestienhoven- post kan worden gevoegd. Shell heeft zelfs een vaste koeriers dienst ingesteld. Deze koerier gaat dagelijks op en neer tussen Den Haag (het hoofdkantoor) en Londen. In Den Haag verzamelt men niet alleen de post van alle Nederlandse Shellbe- drijven, ook de bedrijven elders in de wereld die post hebben voor Shell- Engeland moeten dat mi naar Den Haag sturen. Andersom neemt de koerier Shell- post uit Engeland mee, die hier in Den Haag verder wordt gebracht met de normale PTT-diensten. Uiteraard wordt er in Den Haag een strenge selectie gemaakt, omdat de koerier niet meer dan 75 kg post kan meenemen. De overige post ^vordt in Den Haag opgeslagen. Bij Müller probeert men ook gebruik te maken van de op en neer reizende personeelsleden. Philips heeft het nog gemakke lijker. Want behalve van de diensten van reizende personeelsleden kan men daar gebruik maken van eigen vliegtuigen van de Philips-luchtvloot Men heeft zich bij Philips echter niet gebonden aan een vaste regeling. „De toestand wordt per minuut beke ken. En ook per minuut worden er regelingen getroffen", aldus de pers dienst. De Rotterdamse kamer van koop handel houdt de gang van zaken nauwlettend in de gaten. Men is nog niet van plan om coördinerend of or ganiserend op te treden. Het is niet uitgesloten dat de kamer zelf een koeriersdienst gaat opzetten als de staking langer duurt. Uniek evenement LEIDSCHENDAM Het Na tionaal Automobielmuseum in Leidschendam, bakermat van de historische voortbrengselen van de automobielindustrie, gaat zich ontdoen van dertig van zijn „dubbele" exemplaren. Als afstotingsformule gekozen voor een autoveiling om daarmee het publiek de kans te geven eige naar te worden van een histo rische autoprodukt. De veiling, die een jaarlijks evenement zal worden, wordt in de eerste helft van april in of bij het museum gehouden. Het wordt een voor het Europese vasteland unieke gebeurtenis. Het museum verwacht dat de ze „old-timerveiling" enige ton nen zal opbrengen, die benut zullen worden om het wagen park van het museum met nieu- we-oude automobielen uit breiden. Om aan die tonnen te komen zijn in de catalogus pronkstuk ken opgenomen als Rolls Royces, een Hispano Suiza uit 1927, een W'lly's Knight met schuivenmo- tor en Citrcën klaverblaadjes. Maar daarnaast zullen er ook nog een tiental rijtuigen, tien tot vijftien antieke motorfietsen, an- ieke auto-accessoires en een cu rieuze brandweerwagen worden aangeboden. Het idee van de veiling is ont staan tijdens een bezoek van de heer E. Louwman aan de auto veiling van Sotheby in Londen. Deze zag wel iets in een der gelijke veiling voor Nederland. Het feit dat er in het muse"m toch „dubbele" old-timers - ren. die voor het publiek niet interessant waren, deed de rest. „Voor iemand die ruimte en vrije tijd en zin heeft om te sleutelen aan een oude auto is een der gelijke veiling een uitkomst. „Het automuseum wil van de veiling een gezellig en attractief evene ment maken. BERGEN OP ZOOM In de bouw van de Kreekraksluizen bij Rilland-Bath op Zuid-Beveland is gisteren een nieuwe fase be reikt. Met enig officieel vertodn is 100.000 kubieke meter beton gestort; een voor Nederland on gebruikelijk grote hoeveelheid. De sluizen vormen een belang rijk onderdeel van de Schelde- Rijnverbinding. Met deze ver- J binding krijgt het haV-engebied I van Antwerpen een goede route over water met de Rijn (Ruhr- gebied en Rotterdam). De Kreekraksluizen dienen ener zijds om het verschil in waterstand tussen het Antwerpens kanaal en de Oosterschelde (na 1978 het Zeeuwse Meer) op te heffen en anderzijds om te voorkomen, dat zout water het Zeeuwse Meer binnendringt en zoet water uit het toekomstige Meer ver loren gaat. Het complex omvat twee sluizen met ieder een schutlengte van onge veer 320 meter en een breedte van 24 meter. Elke sluis bestaat uit twee ook afzonderlijk te bedienen ge- j deelten van resp. 220 meter en 105 meter. Deze onderverdeling bevordert een economisch gebruik van de slui zen. Het ontwerp van de .sluizen voorziet ook in de aanleg van een derde sluis in een later stadium In totaal is bij de uitvoering onge- veer 260000 kubieke meter beton no dig; hiervan wordt 5000 kubieke me- ter uitgevoerd als voorgespannen be- i ton. Voor de wapening zal ruim 25000 I ton betonstaal worden gebruikt. In de kosten van aanleg draagt België bij voor 85 pet en Nederland J betaalt de resterende 15 pet. Deze re- j geling is vastgelegd in het in maart j 1965 bekrachtigde verdrag tussen bei de landen. De bouw moet maart 1974 gereed zijn. UTRECHT Om doorgaand v keer uit de binnenstad te weren, hi ben B. en W. van Utrecht een o vangrijk plan bekend gemaakt het verkeer voor een deel via om binnenstad gelegen singels gaat 1 den. Nog dit jaar hoopt men te kuni beginnen met de vereiste werkzaa heden, die één tot twee jaar zul, gaan duren en 12 miljoen gaan k ten. Omdat het gemeentebestuur van regering geen toestemming heeft kregen de singels om de binnens geheel te dempen, wordt nog gezoj naar -een definitieve oplossing v een rondweg om de binnenstad. Men is daardoor gewongen een t cé te kiezen dwars door een wo wijk. Voor de uitvoering is het noi zakelijk 630 woningen, 125 bedriji en >drie scholen te slopen en overeind blijft, aan te passen. Da om is dat plan op de lange baan schoven. j REGGIO In de Zuiditaliaanse stad Reggio di Calabria is gisteren j een 24-uursstaking gehouden om nog j eens kracht bij te zetten aan de eis, dat de 160.000 inwoners tellende stad de hoofdplaats wordt van het nieuwe gewest Calabria. Vorig jaar zijn bij ongeregeldheden over deze kwestie doden en gewonden gevallen. Honderden politiemannen werden paraat gehouden, teifvijl dui zenden arbeiders en studenten een mars door de stad hielden. ROTTERDAM Op het Zuidplein deed zich gistermiddag een specta culair ongeval voorwaarbij een vrachtwagen, beladen met 24 ton si- naasoppélen, plotseling kantelde. De honderden kisten gleden van de iva- gen en zorgden op het plein voor een chaotische aanblikdat de nodige aandacht trok. De kisten bleken nog al bestand tegen "de schuiver" en zo doende bleven de tienduizenden zuid vruchten voor ernstige schade gevrij waard. De bestuurder van de vrachtauto, de heer J.L. Groeneweg, kwam wonderwel met de schrik vrij en liep slechts enkele lichte verwon dingen op. De vrachtwagen was op iveg naar Duitsland. (Van een onzer verslaggevers) MOORDRECHT Het kan verkeren, ook in Moordrecht. Zag 1 er aanvankelijk niet naar uit dat de gemeenteraad akkoord zou ga met een voorstel van B. en W. om in de gemeente een Rijks Pc tentiair Centrum te vestigen, in de gisteravond gehouden gemeen raadsvergadering is de raad echter door de knieën gegaan. Met ti stemmen vóór en alleen de VVD-fraktie tegen kómt het centrum zij het dan ook pas nadat Gedeputeerde Staten en de betrokli ministeries van CRM en Justitie gedaan hadden wat ze konden de raad gunstig te stemmen. Er is wel het een en ander veranderd sinds 7 december vorig jaar. i de plannen om in Moordrecht het centrum te gaan bouwen nog niet bij veel sympathie konden verwerven. Na de toen gehouden en nogal bei t gen raadsvergadering zijn het college van B. en W., het College van deputeerde Staten en vertegenwoordigers van de ministeries van CRM Justitie rond de tafel gaan zitten in een poging het klimaat te verzach Ze zijn er wonderwel in geslaagd de Moordrechtse raadsleden voor zich te winnen. Dit is hun overigens niet zonder slag of stoot gelukt, want de raad schorste de vergadering gister avond een uur lang om zijn stand punt te kunnen bepalen, nadat be kend was geworden welke concessies de „tegenpartij" bereid was te doen. Die concessies zijn overigens bij zonder indrukwekkend. Gedeputeerde Staten immers hebben zich 'bereid verklaard medewerking te zullen verlenen aan de rekreatieve reserve ring en inrichting op planologisch, re- kreatief en eventueel oof financieel gebied van (het hele betrokken ter rein. Met deze toezegging nam het college de gemeenteraad voor een groot deel de wind uit de zeilen. Het ministerie van CRM deed er daarna nog een forse schep bovenop, door te verklaren dat men medewer king zou verlenen aan een verbete ring van de infrastruktuur van het gebied, terwijl er ook zou worden ge zorgd voor de bouw van een ,gemi I schapscentrum. Daarnaast beloof de ministeriële vertegenwoordi| dat financiële steun zal worden leend bij de realisering van Moordrechtse saneringsplan. Rozengeur Om de rozengeur en manesc kompleet te maken kwam daarop belofte van het ministerie van Ji tie om medewerking te verlenen de realisering van „die plannen samenhangen met een voortvlo uit de behartiging van de toekom' belangen van de gemeente M< drecht." De gezichten van de Moordrec raadsleden klaarden aanzienlijk na het horen van deze voor hen wel bijzonder welkome tijdingen gaven zich echter niet zonde.r 11 gewonnen, want eerst werden br< voerig de voor- en nadelen van verschillende toezeggingen doo sproken. Toch kostte het toen al veel moeite meer om met een i dan redelijke kans op succes te ri wat de uiteindelijke stemming gaan worden. Formeel als de affaire nu eem behandeld moet worden, formule hierop het college van B. en W. de raad de te nemen besluiten. Al eerst moet er een voorbereiding sluit voor het bestemmingsplan maakt worden waarin het Rijks nitentiair Centrum is opgenomen. NAALDWIJK Een beslissing over het bezwaarschrift dat de ge meente 'Naaldwijk heeft ingediend over 'het plan-Rijnpoorthaven waarvoor het bestemmingsplan moet worden gewijzigd is eerst te ver wachten tegen het voorjaar van 1972. VRIJDAG 22 JANUARI 19j SCHARENDIJKE Het program ma voor de afsluiting van de twee laatste stroomgeulen in de Brouwera- dam tussen Schouwen cn Goeree in het voorjaar heeft Rijkswaterstaat klaar. Op zaterdag 1 mei, 's middags om kwart over één, gaat de laatste van twaalf doorlaateaissons in het noor delijk sluitgat (900 meter breed) naar zijn definitieve standplaats. Begin DEN HAAG De regering onder schrijft het belang van het behoud van de Koekamp of Hertenkamp en het Malieveld in Den Haag als groen- zone. Dit heeft minister Bakker don derdag geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid dr Imkamp (D'66). Ten behoeve van de wegenaanleg de zgn. Utrechtse Baan zijn stroken grond van de zuidrand van het Haagse Bos en van de Noordrand van de Koekamp benodigd. In ver band daarmee is een wordt ongeveer 10.000 m2 bos gekapt. Voor de aanleg van een boezemsloot, die gedeeltelijk parallel loopt een de Utrechtse Baan. is bovendien 12.000 m2 gekapt. Ln het ontwerp-structuurplan van de gemeente is het behoud als groen- zone van de Ko- of Hertenkamp en het Malieveld voorzien Wel wordt rekening gehouden met de mogelijk heid. dat ter plaatse van de Koekamp cn het Malieveld ondergrondse par keergarages zullen worden gebouwd. Het bestaande parkeerterrein op en rond het Malieveld zou dan verdwij nen Het gebruik van Koekamp en Ma lieveld voor bovengronds parkeren is van de zijde van de diverse overhe den nadrukkelijk afgewezen Wel zal bij uitvoering van de voorgenomen aanleg van een zgn. semi-metro nog een strook aan de noordrand van de Koekamp moeten worden geoccu peerd M nister Bakker tekent hier nog bij aan dat na uitvoering van de projec ten het karakter van deze groenzone Dirt onaanzienlijk zal verschillen van het huidige. I mei zal het ook zover zijn dat de zeatien gondels aan de kabelbaan bo ven het zuidelijk sluitstuk met 150.000 betonblokken een kerende dam van 1000 meter breed boven wa ter hebben gebracht. De nieuwe gondels zullen straks sa men in een circuit 450 blokken per uur in het water kunnen bombarde ren. Dat is het drievoudige van de maximale capaciteit, die vorig jaar boven het Haringvliet werd bereikt Die voorsprong is verkregen dank zij verschillende nieuwigheden in het systeem van de kabelbaan en het ty pe gondel. In plaats van de voorgan gers kunnen deze gondels per rit zes betonblokken van 2,5 ton in gewicht elk meenemen. Er komen meer gon dels op de kabel. Per overspanning (dat is dus in de lus tussen twee to rens) kunnen nu twee gondels tege lijk op de baan verschijnen. Sluitgat Er zal in die periode dag en nacht worden gewerkt. 100 uur per week. alleen in de weekends hangen de gondels stil. Begin mei moet het s-luitgat bij Scharendijke zover zijn geblokkeerd, dat over de volle breedte nergens meer water staat dan tot een niveau van -2 m NAP. medio mei is de blok- kendam lot een niveau van NAP pri mair gedicht- GORKUM De Vries Robbé. deel uitmakend van het Shellconcern. heeft van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens een order ontvangen van ongeveer 10 min. iHet gaat om de bijna 90 m. hoge „onderbouw" van een stalen toren- constructie op de terreinen van Hoog- o%'ens in IJmuiden. die een onderdeel vormt van de nieuwe hoogoven VII. De totale bouw van deze hoogoven I wordt verzorgd door het Schiedamse I bedrijf Gusto (IHC Holland). De stalen torenconstructie wordt 120 m. hoog. Het door De Vries Robbé te bouwen onderstuk bevat alle be dieningsbordessen en komt geheel vrijstaand om de eigenlijke hoogoven heen te staan. Tevens zal De Vries het bijbehorende ovenhuis met de gietvloeren en het windverhi'tersbor des bouwen, welk bouwwerk 40 m. hoog zal worden. Met de gehele order i is 5500 ton staal gemoeid.l Het Londense kantoor haalt de post op het vliegveld af en zorgt voor dis tributie bij de Unilever-kantoren en DEN HAAG Verdachten in de rechtszaal aan de Jan van Nassau- straat zullen voortaan niet meer ach ter het welbekende hekje behoeven te staan De president van de strafka mer, prof. mr. W. F. C. van Hattum, is van oordeel dat de manier waarop verdachten soms over'dit h.ekje han gen minder figuratief is in de rechts zaal In de etiquette van de rechts zaal is daarom een ingrijpende wijzi- g ng gebracht: men heeft besloten voor de verdachten een stoel neer te zetten. Het hekje dat in verband met de berechting van de Zuidmolukkers was verwijderd om ruimte te winnen, zal niet terugkeren De rechtszalen zullen ook verder nog niet in de oude staat worden te ruggebracht omdat over enige tijd opnieuw een groep Zuidmolukkers terecht zal moeten staan- Dit maal voor de relletjes in Scheveningen. Indien verdachten va nde Wasse- naarse gebeurtenissen hoger beroep zullen aantekeningen zal de behande ling waarschijnlijk opnieuw in het ge bouw Jan van Nassaustraat gebeuren. Het forse herenhuis aan de Raam- weg, waar het Haagse Gerechtshof is ondergebracht, biedt onvoldoende ;ruimte. WASHINGTON Richard Russell (73), een van de invloedrijkste leden van de Amerikaanse Senaat, is giste ren overleden. Russell lag sinds 8 december in het ziekenhuis. (Hij leed aan een chro nische aandoening van de ademha lingswegen. De Senator zat sinds 1933 in het parlement. Hij maakte deel uit van de commissie-Warren, die de moord op president Kennedy onderzocht. Later verklaarde hij nooit geloofd te hebben dat Lee Harvey Oswald de moordenaar zou zijn. maar dat deze met iemand anders had samenge spannen. Door zijn zwakke gezondheid ver scheen hij de laatste jaren alleen nog in de Senaat bij belangrijke stem mingen. Hij speelde nog wel een be langrijke rol als voorzitter van de commissie voor toewijzingen. Vliegveld Overleg Daarnaast zal overleg worden pleegd met het Rekreatieschap R wijkse Plassen en Omstreken, tel tenslotte, puur-formalistisch, Goudse gemeentebestuur zal wol toegezegd dat B. eh W. van Mj drecht artikel 19 van de Wet Bfl en Woningtoezicht zullen uitvoi waarmee gedoeld wordt op het men van een voorbereidingsbe waarop Gouda zit te wachten in band met de datum waarop het i tentiair centrum gerealiseerd worden. De raad vond het allemaal best dat men eenmaal had gehoord w toezeggingen er binnen ander! maand allemaal uit de ministe en provinciale bussen zijn geko ten gerieve van Moordrecht. Alle f.vas vergeten, alle bezwaren ir i j mottenballen gelegd. Moordt I krijgt zijn Rijks Penitentiair I trum en daarmee een hele reeks wensen die zonder dat centrun eerste jaren toch echt nog niet I vuld hadden kunnen worden. Dit bedrijf vergaart de post en doet ze in containers, zakken of indien no dig vrachtwagens. Eens per dag gaat het geheel met de boot naar Enge land. „Welke geeft niet, we gebruiken elke verbinding die mogelijk is. „In Londen gaat de post naar het eigen kantoor. Daar wordt of de post thuis bezorgd of worden de geadresseerden gebeld dat er post voor hen ligt. „Dat hangt af van wat de afzender heeft betaald." Voorlopig wil de firma Van der Ent het dagelijks gaan doen. Wordt de toevloed groter en de sta- I king langduriger, dan wil men meer verbindingen openen. Daarna kan Naaldwijk volharden ln zijn bezwaar. Volgens ingewijden ziet het er naar uit dat de eerste twee jaar zeker geen beslissing zal vallen over het al dan niet aan leggen van Rijnpoorthaven, de con tainerhaven die Rotterdam wenst tussen Maassluis en Hoek van Hol land. Naaldwijk is van plan een vertra- gingstaktiek te volgen onder het mot to wie straks leeft wie dan zorgt. In tussen lopend en vertrouwend dat de inzichten over enige tijd zo zullen zijn gewijzigd, dat de haven niet door zal gaan. Er zijn intussen steeds meer tuin ders die zeggen dat de groenstrook die als voorwaarde is gesteld voor de container haven helemaal niet no dig is. Zij beseffen dat de aanleg van een doorlopende groenstrook die het Westland naar het zuiden zal af schermen zal gaan ten koste van hun eigen grond en zij voelen er weinig voor eigen terrein op te geven. ROTTERDAM De staking van de Britse posterijen begint i merkbaar te worden op de lucht haven Rotterdam. Donderdag kwamen al passagiers aan die met koffers en postzakken op hun rug de vliegtuigtrap aflie pen. Hun bagage bestond duide lijk uit post. Onregelmatig nog landt op Zes tienhoven verder een tweemoto- rige gecharterde Cessna. Huur der is het chemische bedrijf ICI, dat op deze wijze de postcommu- nicatie tussen het Londense kan toor en de rest van de wereld in stand probeert te houden. De hoeveelheid post was zelfs zo groot, dat er post wagentjes nodig waren om de post af te voeren. De op de luchthaven gevestigde ex pediteurs hebben al met diverse grote bedrijven contact gehad om te zien hoe er post naar Engeland gebracht kan worden. Met de lijnvluchten gaan en komen nu al zakken, kisten en dozen met post. De grote bedrijven *in en om Rot terdam die veelvuldig zaken doen met (zusterbedrijven in Engeland zoeken ieder op hun manier naar mo gelijkheden om de poststroom gaande te houden. Een bedrijf ziet kennelijk brood in de Britse poststaking. Het is het ex peditiebedrijf Van der Ent in Rhoon, dat via een advertentie in de och tendbladen aanbiedt, uiteraard tegen betaling, post naar Engeland te bren gen. In de advertentie wordt gesteld dat er een „dagelijkse mogelijkheid" is. Die mogelijkheid is door de Neder landse PTT geopend nadat het mono polie op postbestellingen naar Enge land was opgeheven. Een woordvoerder: „Wij als expe ditiebedrijf pakken alles wat we kun nen. Er hebben al veel mensen ge beld. De meesten zijn bedrijven cn zaken. Er waren twee particulieren bij. „De mensen moeten hun post adresseren aan Van der Ent. Post In het districtskantoor van de PTT aan het Delfiseplein te Rotterdam merkt men niet zoveel van de sta king. Adjunct-directerr B. A. Harte- i veld zegt dat bijtijds Duitsland is ge- waarschuwd Engelse post vast te houden. Rotterdam verzorgt namelijk j de transitopost tussen Duitsland en Engeland, die via de boten bij Hoek van Holland de Noordzee overreizen. j „Er komt natuurlijk nog wel wat door. maar die slaan wij wel op". De post die koeriersdiensten meenemen of aanbrengen is volgens hem van weinig betekenis in het geheel. Wel l heeft het postkantoor op Zestienho ven het wat drukker. I Shell, Unilever. Philips cn Müller, I om enkele grote bedrijven te nomen, hebben elk afzonderlijk een post- i dienst opgezet. j Unilever geeft zoveel mogelijk post J mee aan haar functionarissen die tus sen Rotterdam en Londen heen en weer reizen. Die kunnen echter niet veel meenemen en de meeste post stukken gaan daarom naar Zestienho ven, vanwaar ze als normale lucht vracht naar de overkant gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6