Gereformeerden als kritisch lid' van de raad verwelkomd Waardering van Visser t Hooft OVER BESTRIJDING RACISME GEEN EENSTEMMIGHEID Alfrink sprak me paus Paulus Basis voor samenwerking in bisdom Rotterdam BESTUURSCOLLEGE BLIJFT AAN Een woord voor vandaag Addis Abeba officieel gesloten Uw probleem is het onze.... Nonnen gaan aan publiciteit doen Dode walvis (45 ni) schepen gevaar Gastendagen o schip naar Noorwegen VRIJDAG 22 JANUARI 197 ..Hij zeide tol hen: „Maar gij, wie zegt gij dat lk ben?" (Lucas 9. 2 0). De inleiding tot die direkte vraag is wat op het algemene vlak gehouden. Wie zeggen de scharendat Ik ben? Daar weten de discipelen wel antwoord op te geven. Wil Jezus nadere inlichtingen daaroverGoed, Hij kan ze uit de eerste hand krijgen. Er is niets veranderd. De mens van vandaag? weet precies te zeggen hoe de ander denkt over God, over de kerk. Hij kan het haarfijn vertellen, meestal ook nog met uitvoerig commentaar, dat van die ander niet veel „heel" laat. De Here snijdt de conversatie ineens af met die ene vraag, waarmee Hij Zijn discipelen duidelijk maakt, dat het voor hen helemaal niet belangrijk is te weten wat de ander over Hem denkt. Wie gegt gij, dat Ik ben? Een vraag om van te schrikken. Een vraag die de aandacht van de ander afieidt en de mens er toe dwingt zichzelf kritisch ie beschouwen. Jezus richt zich tot ieder mens persoonlijk. Niemand anders kan zich indringen in de verhouding tussen God en de mens. Een belangrijke vraag, waarvan het antwoord beslissend is voor elk mensenleven: Wie legt gij, dat Ik ben We lezen vandaag: Lucas 7 vers 11 tot 17. ADDIS ABEBA De bijeenkomst van de Wereld raad van Kerken in de hoofdstad van Ethiopië is gis teren met een dringende oproep aan alle aangesloten kerken, waaronder in Nederland nu ook de gerefor meerde, gesloten. In de oproep wordt gevraagd de derde wereld te helpen, de vluchtelingen bij te staan en de bevolkingsexplosie tegen te gaan. Blake, secretaris-generaal, noemde de uitbreiding van het anti-racistische fonds van de Brieven die niet zUn voorzien een naam en adres kunnen niet in oehandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten in afzonder lijke bileven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan 'MB gels te worden ingesloten- (Door H. Biersteker) ADDIS ABEBA Twee belangrijke taken die het centraal comité van de wereldraad van kerken niet rond heeft gekregen zijn geweest: het programma tot bestrijding van het racisme het aangeven van de taken, die met het oog op de financiële crisis bij de raad zouden moeten worden afgestoten. Vraag: In mijn hobby-kasje (6 kubieke meter) heb ik afgelopen zo mer primula sinensis gekweekt en graszoden-grond met oude mest ver mengd. Na enige keren verspeend te hebben, heb ik de potten in turf molm ingegraven. Toen de planten wat groter werden, kwamen er veel bruine bladranden bij. Wat is de oor zaak? Antwoord: Het najaar is voor de primulacultuur (van alle soorten) te warm geweest. waardoor de planten te hard konden groeien. Vandaar dat de speciale primula- kwekers liever gebruik maken van platte, gemakkelijker te ventileren bakken. Was de oude mest wel oud genoeg? De bruine randen kunnen wijzen op de aanwezigheid van chloor, vrijgekomen doordat de koe mest niet genoeg verteerd was. Onze expert gebruikt ook geen graszoden- grond in zijn' heel grote kwekerij, die geheel op primula is ingesteld. Hij gebruikt doorgevroren tuinturf- grond Vraag: lk heb een schapevacht uit Tunesië gekregen, die nog sterk ruikt. Kan ik die zelf wassen? Antwoord: Vermoedelijk is de vacht niet goed gelooid. Op warme dagen zal het luchtje sterker wor den. U kunt de volgende behande ling toepassen, al loopt u als leek daarmee altijd enig risico: Los 120 gram zout en 125 gram aluin op in twee liter kokend water. Als dit koud geworden is. giet u er een halve vingerhoed verdund zwa velzuur bij (voorzichtig!). Hierin dompelt u het vel en laat het 24 uur liggen. Is de hoeveelheid niet vol doende. dan vermeerdert u deze in dezelfde verhoudingen. U spant vervolgens het vel op een houten plank of hord. schaaft alle nog aanwezige vet - of vleesdeeltjes eraf en droogt het buiten, maar niet in de zon. Om de vacht soepeler te maken kunt u de binnenkant be strooien met wat talkpoeder. U haalt het met de huidkant over de ronde kant van een aanrecht of tegel op en neer. Vraag: Ik ben eigenaar van een bungalow in een bungalowdorp van ruim honderd woningen, waarvan 30 particulier eigendom zijn en de overige aan de gemeente behoren. Een half jaar geleden vertelde mij de inspecteur van het gemeentelijk elektrisch bedrijf dat de aarding van mijn elektrische installatie niet aan de eisen voldeed. Daar herkeuring enkele weken later zou plaatsheb ben. heb ik het rapport hierover aan mijn installateur ter hand gesteld en deze heeft het werk doen uitvoeren door een aardings-sleuvenbedrijf uit een ander deel van het land. De kos ten bedroegen ƒ226 plus 12 procent B.T.W. Ter plaatse was geen bedrijf aanwezig. De herkeuring is inmiddels niet geschied. Buren die in dezelfde om standigheden verkeerden als ik heb ben maar gewacht en meenden dat ik wat voorbarig was geweest. In een onderhoud met de directeur van het G.E.B. werd me verteld dat aar- ding van alle bungalows noodzake lijk was. Zes maanden later kwam er een keuring bij mijn buren. Dezen deel den mtj mede, dat het G.E.B. het werk zou doen. De hele wijk was aanbesteed en dat zou ongeveer 140 per huis kosten. Moet ik hierin be rusten? Antwoord: Het is een naar geval, maar hieraan is werkelijk niets te doen. Het vervelende is. dat men nadat de keuring van uw huis was geschied, zo lang gewacht heeft met de andere huizen en zo'n haast ge maakt heeft met u 'n herkeuring aan te zeggen. Dit heeft een groot verschil in kosten veroorzaakt, daar u het werk door een bedrijf uit een andere provincie moest laten ver richten. terwijl massawerk op de plaats zelf veel goedkoper uitkomt Het kan natuurlijk zijn dat het G.E.B. dit alles niet vooruit geweten heeft. Ga eens met een raadslid pra ten. want u voelt zich natuurlijk ge discrimineerd, wat u op een schade kwam van ruim honderd gulden. Wat de bestrijding van het racisme betreft, voor het opstellen van een memorandum hierover had men figu ren van zeer verschillende ligging bij elkaar gezet. Zij slaagden erin een ontwerp te maken. Zodra dit ontwerp bekend werd, werd het aan stukken getrokken door enerzijds Europeanen die het te sterk vonden en anderzijds zwarte Ameri kanen die het te slap vonden. De gemeenschappelijke beslissing inzake de strijd tegen het racisme wordt hierdoor nog opmerkelijker. De pastorale begeleiding wordt nu maar overgelaten aan de comitéleden zelf. die het thuis wel zullen uitleggen. De dialoog .tussen christenen en mensen van andere geloofsovertuigin - gen' zoals het nadrukkelijk ge noemd wordt is in deze zitting zeer uiteenlopend beoordeeld. De tussentijdse bereidverklaring, die van het centraal comité verwacht werd. is een trappelzak van verschil lende accenten geworden, die alleen uit een oogpunt van informatie de moeite waard is maar als positiebepa ling wel erg vaag blijft. De enige duidelijk uitgesproken voorkeur geldt de .bilaterale' dialoog dus tussen belijders van niet meer dan twee godsdiensten tegelijk en onderwerpen die een beetje uit het j leven gegrepen zijn, zoals gerech tigheid, ontwikkeling en vrede. De volgende zitting van het cen traal comité is van 13 tot 23 augustus 1972 in Nederland waar is nog niet geheel zeker, maar voorlopig gaat de voorkeur uit naar de eampus van de technische hogeschool in Driencrloo bij Enschede. ONUITSPREKELIJK Nog nooit zal er zo'n onuitspreke lijke naam aan het vergaderingenlijs tje van de Wereldraad zijn toege voegd als deze. Men sprak nu nog maar gemakshalve van .Holland', maar prof. Berkhof vond dat wat erg gemakzuchtig. Als vertegenwoordiger van het land waar de Wereldraad .zowel ontvan gen als geboren' werd. wilde hij wel even waarschuwen voor dat begrip Holland. .Daarmee zijn alleen een paar dominerende westelijke provin cies aangegeven', waarschuwde hij- Het is te verwachten dat in deze zitting In Nederland de discussie over de kerkelijke eenheid en de vormge ving daarvaq aan de orde komen een onderwerp dat dr. Lukas Vischer, de secretaris van de afdeling voor ge loofsbelijdenis en kerkorde, in deze zitting tot zijn leedwezen onder de tafel zag verdwijnen. raad een van de grote prestaties van de afgelopen zitting. Zoals gezegd: in een der laatste zit tingen van het centraal comité zijn de gereformeerde kerken in Neder land tot het lidmaatschap toegelaten. Dr. Visser 't Hooft, die voor de stemming hierover het woord voerde zei dat hij geen weet had van enige kerk, die de aanvrage van het lid maatschap zo grondig, lang en uitste kend gedocumenteerd had overwogen. Dr. Visser 't Hooft sprak vooral zijn dank uit aan prof. dr. G. C. Be- rkouwer voor diens aandeel in het werk dat voor deze aansluiting is ge schied. Ten slotte zei hij: „We krijgen er met de gereformeerde kerken een kritisch lid bij. En wij houden van kritische leden als zij onze gezamen lijke oecumenische opdracht maar se rieus nemen. En ik kan u verzekeren, dat deze kerk het werk in de Wereld raad serieus zal nemen", aldus dr. Visser 't Hooft. Na de stemming over de aanvraag zei ds. R. Bakker uit naam van de Keizer Haile Selassie wordt ont vangen als gast van het centraal comité van de wereldraad van ker ken in Addis Abeba. Naast hem links de waarnemend patriarch Theofilos van de Koptische kerk en rechts dr. MM. Thomas, voor zitter centraal comité. Achter de negiis en dr Thomas de secreta ris-generaal Carson Blake. gereformeerde synode: ,.U weetdat we heel wat tijd nodig gehad hebben om tot die aanvraag te komen. We zijn maar al te gelukkig dat het cen traal comité niet zoveel tijd nodig heeft gehad om over die aanvraag te beslissen." Nieuwe opening Uit de wirwar van belangrijke en minder belangrijke resoluties van het centraal comité noteer ik een be langrijke principiële verandering in de mogelijkheden van de CCIA (de commissie van de kerken voor inter nationale aangelegenheden.) De tekst van de betreffende resolutie luidt letterlijk: „Het centraal comité I draagt de CCIA Op om zich in ver binding te stellen met regeringen in landen waarin politieke processen worden gehouden om de diepe be zorgdheid voor leden-kerken te ken nen te geven over exhorbitante ge vangenisstraffen of door vonnissen tegen politieke tegenstanders of mi- derheidsgroepe.n De CCIA dient er deze regeringen er op te wijzen, dat zulke maatregelen alleen maar leiden tot meer bitterheid en geweldple ging." Tot dusver zijn de Russisch ortho doxe kerken nooit bereid geweest om dergelijke zelfstandige stappen van de Wereldraad langs hen heen bij hun regering te aanvaarden. Alle protesten moesten maar aan hen gericht worden, dan zouden zij ze wel aan de Sowjet-regering doorge ven. Dit heeft bijgedragen tot een ze kere onevenwichtigheid in de uit spraken van de Wereldraad. Deze stond voortdurend weer voor de keus alleen vertrouwelijk bij het Moskouse patriarchaat te protesteren met het verzoek het protest door te geven en daarmee de indruk te wek ken schending van mensenrechten in Oost-Europa niet zo ernstig te vinden of het lidmaats'-'^'D van de Oost- europese kerken gS.-el te verspelen door hen voor het blok te zetten met een rechtstreeks protest, bij hun rege ringen. Om ondoorgrondelijke redenen hebben de Russisch orthodoxe leden van het centraal comité thans deze nieuwe aanbeveling laten passeren. Waarbij het de CCIA mogelijk wordt om langs hen heen bij hun regerin gen aan te kloppen. Mogelijkerwijs hebben zij meei vertrouwen in de CCIA in haar nieu we opzet. De commissie, die voorheen een typisch westers-bemiddelende in slag had, presenteert zich nu volko men anders zij vereenzelvigt zich veel meer met de derde wereld. Dat blijkt bijvoorbeeld uit een op roep aan de aangesloten kerken om fel stelling te nemen tegen politieke en economische machten, die op nieuw proberen Afrika te balkanise- ren. De kerken moeten bij hun regerin gen ijveren om wettelijke maatrege len te krijgen tegen onderdanen die zich als huurlingen laten optromme len voor interventies in Afrika. DR. W.A. VISSER 'T HOOF1 Busje tegen trein UTRECHT Op een overweg t sen Lage Zwaluwe en Zevenbergei gisteravond een personenbusje tej de trein van Roosendaal naar I drecht gebotst. Een inzittende van busje, de 20-jarige P. de Visser Nu mansdorp, kwam om het le Een andere werd zwaar gewond een derde licht. (Van onze kerkredactie) ROME Kardinaal Alfrink heeft gisteren een gesprek met paus Paulus gehad in het kader van een serie audiënties. Hoewel niets officieels be kend werd gemaakt over dit gesprek mag aangenomen worden dat het liep over de meningsverschillen die tussen het Vaticaan en de Nederlandse kerk provincie bestaan. Zeker kan worden geacht dat kar dinaal Alfrink heeft gesproken over de kwestie Simonis en met name over de manier waarop deze benoe- ming in Nederland is ontvangen. Ook heeft hij het Nederlandse standpunt in deze zaak verduidelijkt omdat de indruk bestaat dat dit in Rome niet duidelijk is overgekomen. Een ander onderwerp dat aan de orde moet zijn gekomen is de moge- LONDEN Twintig nonnen in En geland zijn geheel vrijgesteld om pu- blic-relationswerk te gaan doen. Hun voornaamste taak zal zijn, te zorgen dat de nonnen een betere image krij gen in de massamedia. Zij krijgen de titel „communicatiezuster". „Veel mensen denken nog steeds, dat nonnen hun tijd verdoen aan niets anders dan bidden en onder wijs", zegt zuster Lucy Ennis, van wie het idee afkomstig is. Volgens haar is dat de reden waarom veel jonge vrouwen weerhouden worden om naar een klooster te gaan. „Ze zien er tegenop, om zich aan te sluiten bij mensen, die in hun ogen weliswaar gerespecteerd zijn. maar toch buiten de maatschappij staan. We hopen door een betere communi catie duidelijk te maken, dat een non voortdurend te maken krijgt met de problemen van de .huidige maat schappij". Volgens zuster Lucy is de ver keerde beeldvorming de schuld van de nonnen zelf. „Ze hebben een mys terieuze sfeer laten ontstaan over hun levenswijze". DS. J. M. KROES OVERLEDEN ARNHEM Ds. J. M. Kroes, vrij gemaakt emeritus-predikant, is door een auto-ongeluk om het leven geko men. Toen hij met zijn auto vanaf de afslag van motel Arnhem weer naar de stad wilde rijden, kwam hij in botsing met een tegenligger. Met ern stig letsel werd hij naar het gemeen teziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Dominee Kroes werd 69 jaar. In 1929 werd hij predikant in de gere formeerde kerk van Tienhoven. In 1932 verwisselde hij deze gemeeente met Dalfsen. Daar ging hij in 1945 met het grootste deel van de gemeen te met de Vrijmaking mee. In 1966 werd hem emeritaat verleend. LONDEN Britse vliegtuigen hebben in het noordelijk deel van de Atlantische oceaan een dode walvis van 45 meter lengte waargenomen, die gevaar '-oor de scheepvaart kan opleveren. Het dier dreef 450 mijl ten westen van de Hebriden. De scheep vaart is gewaarschuwd. ROTTERDAiM Dr. A. J. Simonis en het diocesaan be stuurscollege hebben een basis voor samenwerking gevonden voor het bestuur van het bis dom Rotterdam. Na een periode van overleg, die drie weken geduurd heeft, hebben zij gisteravond stukken gepubliceerd, die een indruk ge ven van het toekomstige beleid. Het bestuurscollege, bestaande uit de vicarissen dr. C. G. F. Braun, drs. W. M. I. van den Ende en de eco noom drs. H. M. J. G. van der Ven, heeft een brief aan dr. Simonis ge- I publiceerd, waarin zij uitvoerig ver- lellen „wie wij zijn. hoe wij denken en hoe wij het beleid zien." Dr. Simonis heeft van zijn kant in een korte verklaring laten weten, dat hij de brief van het drietal langdurig heeft overwogen. Daaruit, alsook uit de gevoerde besprekingen, is duide- lijk geworden, dat er bepaalde ac- centsverschillen in denken liggen. Niettemin acht dr. Simonis een basis aanwezig, om zijn verzoek aan hen te handhaven om onder zijn voorzit terschap het diocesaan bestuurscolle ge van Rotterdam te vormen. Deze basis is volgens de nieuwe bisschop gelegen in hun inzet voor het bisdom en in hun deskundigheid. „Een wederzijds vertrouwen in elkaar moge de garantie vormen om met be houd van de eigen verantwoordelijk heid van de bisschop tot een zo col legiaal mogelijke samenwerking te komen." Hier volgt een samenvatting van de voornaamste uitspraken over het te voeren beleid in de brief van het driemanschap: „Overleg is de bouwsteen Van onze beslissingen." Het krijgt een groeiende vorm in de diocesane col leges van dekens, diensten en pasto rale raad. Decentralisatie van het beleid in de dekenaten, die in toenemende ma te als kaders van het lokaal beleid en uitvoering worden erkend. Liturgie niet in gedetailleerde be palingen vastleggen, al mag er ook niet amateuristisch worden geëxperi menteerd. OECUMENE De toenadering tussen de kerken moet met voortvarendheid worden bevorderd. „In sommige gevallen heb ben wU begrip voor het feit, dat in enkele plaatsen iets groeit, waarvan eerst later zal blijken of het officieel kan worden bevestigd." Het sluiten van binnenstadsker- ken moet met spoed doorgaan, zowel l om liturgische als om financiële re- denen. Financiering van pastoraal werk gaat voor op die van gebouwen. Het is heilzaam voor de kerk, dat het pastorale werk toegankelijk is voor niet-priesters of voor priesters, die wegens hun huwelijk hun ambt ter beschikking moeten stellen. Het bisdom Rotterdam dient zich blijvend aan te sluiten bij de voorwaarden hieromtrent van de bisschoppenver gadering, waar het vraagstuk in be spreking is. „De, situatie in de Nederlandse kerkprovincie zou chaotisch worden, indien u zich in de toekomst zou dis tantiëren van het beleid van het Ne derlandse bisschoppencollege." PROTEST In het begin van hun brief stellen de drie nog eens, dat het protest te gen de benoeming van dr. Simonis hen op verschillepde punten „gerecht vaardigd en juist" leek. „Uw benoeming werd door velen gezien als een teken van wantrouwen of afkeuring van het kerkelijk gebeu ren in Nederland en van het beleid, dat uw voorganger en het Nederland se episcopaat hebben gevolgd. Dit ge schiedde zonder enige uitleg of ver klaring. Wij hebben dit diep betreurd. Wij menen, dat het in de huidige tijd belangrijk is en aansluit op oude ker kelijke tradities, dat de gelovigen be trokken worden in de benoeming van hun bisschoppen." Honingraat puzzel Om de cijfers, te beginnen bij en in de richting van de pijltjes/woorden in vullen die betekenen: 1. kolom, 2. bal kon (It.), 3. zwaar rond stuk hout waar van de punt met ijzer beslagen is, 4. adert je„5. rugtas. 6. lichamelijke consti tutie, 7. insektenverterende plant. 8. plaats in Z.H„ 9. bevalligheid. OPLOSSING VORIGE PUZZEL HOR. 1. baret. 4. spons, 8. os. 10. njn. 12. tas. 15. ester, 17. pekel, 19. ras, 20. era, 22. set. 23. spelt. 24. kap. 26. All. 27. Ede. 29. Aneta. 30. emmer, 31. nor. 33. er. 37 de, 38. tenor, 39. staar. VERT. 1. boter, 2. as, 3. eg, 5. Po, 6. n.n. 7. smalt, 9. ka, 11. ets, 12. trepaan. 13. spalier, 14. aks, 16. satan, 18. Eelde. 21. rel, 24. karet, 25. pet. 27. Ems, 28. erker, 32. Ob. 34. Ré. 35. do. 36. Rt. 37. da. lijkheid om in Nederland priest die wegens huwelijk het ambt h ben verlaten opnieuw in kerke werk in te schakelen. Het ligt in de bedoeling dat in komende dagen gesprekken zul plaats hebben tussen kardinaal zijn medewerkers die hem naar Ro vergezelden enerzijds en een aai curiekardinalen anderzijds. RADIO KNOTTERS UTRECHT Het Algemeen konaal bureau van de Gerelormi Kerken heeft het initiatief geno tot het organiseren van z.g. gaste gen per zeeschip naar Noorwegen. De reis, die met het schip Vi gemaakt zal worden en 23 mei be zal duren tot 30 mei. Het initi kreeg mede gestalte door medei king van de NCR(eis)V. Al enkele malen heeft het A kerstgastendagen georganiseerd alleenstaande mensen. De ervarii daarbij opgedaan zijn zo gunstii de vraag opkwam: Waarom dit a op en omstreeks kerst? Minimaal rekent men op 40 dei mers (deelneemsters). Nadere in tingen geeft het ADB, mejuffrou Clercq, Koningslaan 7. Utrecht, foon 030-514341 Ir. van Ghesel Grot „Evolutieleer goddeloze zaal SPRANG—CAPELLE Ir. van Ghesel Grothe. uit Delft donderdagavond voor de hervo verenigingen in gebouw Elthato „Schepping of evolutie". „Voor mij is de keuze tussen sc ping en evolutie niet moeilijk", hij. „Ik kies de bijbelse scheppin verwerp de evolutieleer. Deze le niet alleen een onwetenschappe maar ook een goddeloze zaak dii zig is de hele christelijke samenli te doordringen. Ook de mot theologen steunen de evolutieiet Ir. Van Ghesel Grothe zei me druk dat het evolutionisme de ft mentele filosofie geworden is vrijwel het gehele terrein van d ciale en geesteswetenschappen, hoogmoed en de zelfzucht van mens. die worden gezien als overwinnen belemmeringen voortgang van de evolutie, vorm werkelijkheid de voedingsbodem deze filosofie. „De beoefenaars van de natut tenschappen zijn op zoek naai waarheid en het is normaal di elkaar daarbij voortdurend spreken. De bijbel is het enige van buitenaardse oorsprong, ook het door mensen geschreven. In zen is de bijbel niet toegankelijk kritiek: wel voor studie. Als God zegt dat hij de were zeven dagen heeft geschapen, geloof ik dat". NED. HERV. KERK Beroepen te Voorst (vac. 1 I Nijland), G. R. Bruins te Glaner GEREF. KERKEN Beroepen te Zevenhuizen (Gl I Niemantsverdriet te Haren (Gr.). GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Benthuizen, J. 1 Haaren te Amersfoort: te He Ido Ambacht, J. C. Weststrate te liskerke: te Veen. A. Bregma Rijssen. Bedankt voor Nieuwdorp, Oo kapelle en voor Zoetermeer, D. I ken berg te Dordrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2