Johs Tenmann: Schaatsen is een circus Dag Fornaess doet aan face- VRIJDAG 22 JANUARI 1971 HAMAR De man achter het pure Noorse talent Dag Fornaess zoekt de publiciteit niet. Toch kent ihs Tenmann, de 53-jarige gymnastiekleraar uit Hamar, 'zijn' Dag wellicht beter dan Fornaess zelf. ij kan hem haarscherp analyseren, dank zij een jarenlange observatie van zijn pupil'. [Vanaf zijn twaalfde levensjaar Eft Fornaess intensief met Johs nmann te maken gehad. Aanvan- ijk was hij zijn leraar op de mid- bare school in Hamar, later werd nmann zijn persoonlijke trainer, in de jaren voor dat intensieve itact was Dag Fornaess ook geen bekende voor Johs Tenmann, Om- iedereen in het schaatsstadje Ha- r altijd alles van iedereen weet. In i flat in Hamar begint Johs Ten- nn aan zijn boeiend schaatsrelaas, visie op de schaatssport in het emeen en op het fenomeen Dag, ■naess in het bijzonder. De boeken- t achter het grillig gevormde ge- t van de Noor verraadt een schat sportliteratuur. Johs Tenmann >ft de sport tot wetenschap verhe- >hs Tenmanns komst in de schaats- rt is louter toeval geweest. Hij ïdde zijn capaciteiten als trainer «namelijk aan voor zijn grote lief de skisport. Daarnaast was en is een verwoed tennisser. In de zo- rmaanden treedt hij op als rdinator voor de tennistrainers in irwegen. Zeven jaar geleden, in 4, kwam Hamar zonder schaats- ner te zitten. Voor de ijsvere- ing, die een grote reoutatie heeft, dat weinig minder dan een ramp. clubs immers nemen in de con- latie van de Noorse schaatsbond belangrijke plaats in en hun in- :d is groter naarmate de prestaties hun leden beter zijn. Johs Ten- in: „Ik werd gevraagd om de trai- op mij te nemen. Ik heb er aan- kelijk maar wat om gelachen, aatsen had nauwelijks mijn inte- e. Na lang aandringen heb ik de aging want dat was het Voor toch maar aangenomen. En rmate ik mij in deze sport ver- te, raakte ik meer geïnteresseerd, tijn veel elementen in deze sport, voor mij razend interessant zijn klassementsrijder moet zowel sprint kunnen rijden als een tien meter. Dat maakt het topschaat- tot een uiterst gecompliceerde be- eid. ■fe Troeven ibtrainer Johs Tenmann kreeg troeven in de schoot geworpen: iter Johan Lind en... Dag For- Geen van beiden had tot op moment internationale of zelfs Sr nationale aandacht getrokken. •Vv bleek de aanleg van vooral For ss voor het schaatsen al op heel dlge leeftijd. Tenmann: „Dag laess is op zijn twaalfde wat r serieus aan schaatsen gaan 1. Dat is niets bijzonders, want doen alle jongens hier in Hamar. af het begin was het duidelijk hij buitengewoon veel talent had om in sport te kunnen uitblinken. Om bij het schaatsen te blijven: als jon gen al was hij zijn leeftijdgenoten ver vooruit. Als vijftienjarige reali seerde hij al een tijd van 43.5 seconde op de 500 meter en dat met een paar schoenen die hem drie maten te groot waren. Ik weet het nog precies. Hij had toen schoenen aan met maat 44, terwijl hij nu 41 krijgt aangemeten Dat Fornaess is geen eenzijdig sportman. Hij blinkt in meer sporten uit. Johs Tenmann: „De begaafdheid van Fornaess in de sport maakte de keuze moeilijk voor hem. Hij was naast een goed schaatser ook een ex cellent voetballer, atleet, handballer en basketballer. Dag Fornaess dankt dat voor een belangrijk deel aan zijn unieke lichaamsbouw, hij lijkt ge schapen te zijn voor de sport. Hij kan razendsnel reageren en de coördinatie tussen zijn spieren en zijn hersens is buitengewoon. Zijn balgevoel maakt dat hij in alle balsporten uitstekend uit de voeten kan. Zelfs tennissen gaat hem zeer goed af. De vraag was destijds alleen of schaatsen hem zo veel zou fascineren, dat hij het zou kunnen opbrengen om jaar-in-jaar- uit die loodzware training te doen. Hij koos toch voor het schaatsen. Wellicht heeft die keuze te maken met de traditie in deze stad, die hele maal voor het schaatsen leeft. Ik ge loof niet dat schaatsen op zich Dag Fornaess zo erg veel interesseert Hij wil winnen, de beste zijn en in welke tak van sport dat gebeurt, kan hem niet zoveel schelen. Na Sapporo, waar de Olympische Winterspelen worden gehouden, zal hij stoppen. Maar net als in de sport, zal hij ook daarbuiten carrière maken. Niet omdat hij een „Streber" is, maar eenvoudig omdat hij goed wil verdienen om gemakke lijk te kunnen leven." Relativeren Johs Tenmann, de outsider, die on danks zijn 53 levensjaren pas zeven jaar schaatstrainer is, weet als geen ander deze sport te relativeren. „Schaatsen is een cirkus. Het wordt zo enorm overdreven. Maar als je de ze sport nu eens goed gaat beschou wen, hoe goed zijn de resultaten dan eigenlijk? Hoeveel mensen zijn er in de wereld, die ernst maken van de schaatssport? In Nederland misschien 100, in Noorwegen zonder het pre cies te weten 50 tot 100. De Russen geven een aantal van 300.000 op, maar ik geloof dat officiële cijfer niet Ik heb met Russische trainers gesproken en daaruit blijkt dat het er hooguit 50 zijn. Er zijn daar meer trainers dan rijders. Duitsland telt nog geen tien toprijders en dan zijn er nog wat Zwitsers, Oostenrijkers, Amerikanen, Fransen, Italianen en Finnen. Je moet het wel in verhou ding zien. Als je de zwemsport volgt dan weet je dat bij elke grote mee ting de wereldrecords als rijpe appe len van de boom vallen. Dat betekent dat het zwemmen ten opzichte van andere sporten onderontwikkeld is. Het schaatsen ligt ongeveer in het zelfde vlak. Dat er minder records worden gebroken komt omdat er naast de atleet zelf, nog zoveel facto ren meespelen als de conditie van het ijs en het vochtigheidsgehalte van de lucht Ik persoonlijk vind wielrennen, dat qua beweging wel wat met schaatsen gemeen heeft, een veel gro tere sport. Ik weet dat er mensen zijn. die sterven aan overmatig do- pinggebruik, ik weet ook dat er enorm veel wordt gezwendeld in de wielrennerij, maar desondanks moe ten degenen, die in de Tour de France aan de top staan, fantastische sport mensen zijn." •fe Leermeester Fornaess* leermeester ziet de toe schouwersaantallen op de ijspistes angstig dalen. „Het komt voorname lijk door de televisie. De mensen krijgen Verkerk, Schenk, Fornaess en al die anderen in de huiskamer ge bracht. Je hoeft er. niet meer voor in de rij te staan. En bij ons spreken uiteraard ook de mindere prestaties met. Wij missen bovendien een man als Anton Huiskes of Leen Pfrommer. Die maken van het schaatsen od 6" piste een show. Op zich vind ik he' niet 7jo ocxaxrgrijk wie er od het iis **aat te coachen. Het aangeven van het schema kan iedereen. Maar Huis kes en ook Pfrommer weten er meer van te maken. Eigenlijk is het stom vervelend een schaatser 25 rondjes te zien draaien op een 10.000 meter. Maar die vingers van de coach langs de kant maken het voor het grote publiek interessant. De kunst is om je in de competitie in te leven. Pfrom mer en Huiskes zijn de enigen ter wereld, die dat klaar spelen. Leen Pfrommer in een echte wedstrijd te observeren is een belevenis. De constellatie van de Noorse schaatsenrijder maakt het onmogelijk om te werken volgens het Neder landse systeem. Na Aage Johansen. die in conflict kwam met Tenmann, heeft Noorwegen geen centrale coach meer gehad. Tor Berg, de man, die vorig jaar aan het roer stond, kreeg te veel tegenwerking om werkelijk als hoofdcoach te kunnen fungeren Nu maakt een trainersraad van el kaar fel-beconcurrerende trainers de dienst uit. De een wil geen adviezen aannemen van de ander en het ge volg is dat niemand voldoende ver trouwen geniet van de andere top- trainers om hoofdtrainers te zijn. Johs Tenmann: „Er zijn natuurlijk te veel mensen in die trainersraad. Maar niemand van ons is goed genoeg om de baas te zijn. Niemand van ons moet ook die centrale coach zijn. Het moet een buitenstaander worden. Het is moeilijk om iemand, die je twee, drie of vier jaar hebt getraind, los te laten. Als je iemand erg ver hebt ge bracht, wil je ook de bekroning. Dan wil je hem zover brengen als hij kan komen. Wat heb ik eraan als er in Oslo een man achter het bureau zit, die de oefenstof of de algemene lijn voor de training van Dag Fornaess uitstippelt. Ik ben vier of vijf keer per week met Fornaess bezig. Ik be studeer zijn techniek en breng, waar nodig, verbeteringen aan. In al die jaren heb ik geleerd hem psycholo gisch te doorgronden. Zijn program ma wordt van dag tot dag bekeken. Hoe kan iemand anders op afstand nu beoordelen wat goed of wat fout is voor Fornaess. Als de bond iemand zou aanwijzen, die het grote programma moet uitstippelen, zou ik toch mijn eigen lijn aanhouden. Het is de vreugde van de trainer iemand te brengen, die op zijn manier een grote wordt. Wij hebben op dit mo ment niemand die de capaciteiten heeft om hoofdtrainer te zijn. En ik ben niet de enige, die er zo over denkt." •fc Systeem In de trainersraad is dit punt uite raard meermalen besproken. De No- Johs Tenmann, de man achter Fornaess ren zijn het er wel over eens dat er in de toekomst iets anders moet ko men. Tenmann: „Toch geloof ik in het systeem dat wij nu hebben. De rivaliteit tussen de toptrainers stimu leert de prestatie. De andere oplos sing moet gezodht worden in de vol gende generatie. Aan de sport-hoge- school in Oslo zijn vijf leerlingen, die schaatsen studeren, llvee van hen wonen regelmatig de vergaderingen van de trainersraad bij. Als het aan mij ligt wordt Arne Lier, een van hen, over een paar jaar hoofdtrainer. Hij heeft er de capaciteiten voor. Maar zover is het nog niet. Nu zullen wij eerst zelf onze problemen moeten oplossen. In de raad worden de alge mene punten behandeld over de trai ning. De details worden uit concur rentie-overwegingen niet overge bracht. Ieder van de trainers stippelt een lijn uit. Welke lijn de juiste is, weet ik niet. Ik geloof in de mijne, JAMAR De triomf van Ard snk in 1970, die tegelijk de ng van Dag Fornaess inhield, '"ft een louterende invloed uit- fend op de man, die dit aikeinde als de grootste con- ent moet worden gezien voor Nederlandse toppers. Door lederlaag heeft hij geleerd te -tiveren. Boven de benen, die veelde van een Noorse, een )pese en een wereldtitel in niet bleken te kunnen dra- verrees een nieuwe For- s. De Dag Fornaess van dit •en is gerijpter, bedachtza- meer ervaren en daardoor veel gevaarlijker dan de jtman, die vorig jaar al zijn klariteit in Noorwegen en buiten verspeelde. Dag For- js vat het zelf kernachtig sa- in 'Ik ben een ander mens prden.' beeld dat het schaatspubliek in Hamars beroemdste inwoner gevormd, geeft niet de realiteit Dag Fornaess, de 22-jarige is geen stugge vedette, die lou- alleen bijtende opmerkingen [zijn tegenstanders maakt. Hij is te niet lastig, hooguit voor zich- Tohs Tenmann. zijn trainer, ka- iseert hem zelfs als een uiterst >are pupil. „Het beeld dat de iwacht zich van hem heeft ge- is vals. Misschien is Dag er ik wel een beetie schuldig aan. met hem allemaal wat te snel In het seizoen 1967-'68 werd <rs kampioen, op een moment leenliik niemand in zijn kansen 1de. Vier weken later had hij jog een Furope=e en een wereld- Od zak. Dat al'es was voor Dag jrolos'eve verandering. Hii kreeg >t van de onbekende, d>e ntetse- 1e grote kampioen wordt. Pers, en telev'c'e hadden uiteraard belanvstelün0 voor hem. Zij len b'i hem. d'kwiils od de ver- ofenblikken. Dag gaf d^n kor- antwoorden. Dat werd hpt be- n het verkeerde beeld, dat h" 'ede gestalte gaf. Fornapss had iicl meer voor zichzelf. Na zün 'en kwam de naslePD. Dp tplp- tond roodgloeiend, de stortvloed rieden hooDte zich on. Dag wil- ailemaal 7e'f afhandelen. Het ïpmpoi voor hem." Reactie Reactie kwam al heel snel daar- Jnmann: „Dag wilde alleen zijn. zo blijven. Ik heb de beste trainer, die er is. Ik besef dat de anderen dat ook van hun trainer zeggen, maar daar heb ik niets mee te maken. Ik wil Tenmann. Hem kan ik volledig vertrouwen. Het Nederlandse systeem vind ik gevaarlijk. Als je één man aan de top hebt, houdt dat automa tisch in, dat je de ideale man moet hebben. In het Nederlandse geval is dat voor zover ik het kan bekijken ook inderdaad zo. Maar ik zou niet weten welke trainer in Noorwegen voor alle anderen acceptabel is." Kritiek Dag Fornaess in actie Hij wilde even de tijd hebben om die enorme verandering in zijn leven te verwerken. Maar men gunde hem die tijd niet. Hij werd lastig gevallen tot in het oneindige toe. Na de toernooien van het vorige seizoen is hij veran derd. Ik onderscheid twee figuren Fornaess. De ene zoals hij werkelijk is met zijn verloofde Ingunn Björnstad. een sympathieke jongen, en de andere figuur zoals hij nog al tijd bestaat in de verbeelding van an deren. Een vals beeld, waarmee hij leven moet." Dag Fornaess is geschrokken van dat beeld. Vriendelijker dan voorheen staat hij de pers te woord. Hij ge troost zich zelfs de moeite om te rei zen, louter en alleen om de echte Fornaess te tonen. Tenmann: „Dag kreeg een uitnodiging van de Neder landse televisie (AVRO-Sportpanora- ma red.) midden in zijn voorberei dingsperiode. Hij ging omdat hij dat foutieve beeld van zichzelf wilde wij zigen." Dag Fornaess deelt de visie van zijn trainer over de tijd na zijn triomfjaar 1969. „Ik was jong en on ervaren. Alles was nieuw en ver schrikkelijk opwindend. Ik vond het prachtig alles wat er om mij heen gebeurde. Na zo'n seizoen als vorig iaar ga je de dingen anders bekijken Niet alleen de schaatssport, maar mijn hele levensvisie is veranderd. Ik zie dezelfde dingen als vroeger, maar nu vanuit een andere positie. Vroeger stond ik middenin het bos. Nu sla ik op een heuvel, kan ik de dingen overzien..' Na het vorige seizoen ging het ge rucht dat Dag Fornaess de schaats sport vaarwel zou zeggen, dat hij zich uitsluitend en alleen aan voetballen zou wijden. Fornaess: „Dat is ver keerd overgekomen. Ik heb inderdaad gezegd dat ik zou gaan voetballen en dat ik in het zomerseizoen geen con ditietraining voor het schaatsen zou doen. Maar dat impliceert niet. dat je dan stopt. Er zijn een groot aantal dingen, die mij aan deze sport bin den. Ambitie is er een van. Je hebt jarenlang zware trainingen gevolgd. Je wilt er wat voor terugzien. Een nieuw succesjaar bijvoorbeeld. Maar denk niet dat schaatsen alles voor mij betekent. Zolang ik met mijn sport bezig ben. blijf ik geconcen treerd. Maar als ik stop wordt het schaatsen in de rangorde van alle fa cetten van mijn leven volkomen on belangrijk." 0 Populariteit Fornaess hangt niet aan populari teit. „Het betekent niets voor mij. Ik wil alleen niet dat de mensen een fout beeld van mij krijgen. Maar de populariteit zelf is het eerste dat ik wil opgeven. Ik ben niet afhankelijk van anderen, alleen van mijzelf. Er is van mij gezegd, dat ik een apart mens ben. Ik ben individualist; ik vertrouw op de eerste plaats op me zelf Als ik als student in de wis kunde een examen moet afleggen, moet ik dat zelf doen. Voor de sport geldt hetzelfde. Je kunt hooguit je trainer vertrouwen. Tenmann en ik vormen een twee-eenheid, een team. Buiten de wedstrijden wil ik vriend zijn met al mijn tegenstanders. Als mens waardeer ik hen, als tegenstan der zal ik tot het uiterste gaan om hen te verslaan. De sportman Dag Fornaess ziet zichzelf centraal in het gevecht met zijn tegenstanders. De mens Fornaess wil buiten de competi tie één van hen zijn." Dag Fornaess heeft de afgang van het vorige seizoen volledig verwerkt. „De overwinningen van Ard Schenk heb ik leren accepteren. Het veroor zaakte geen crisis bij mij. Als schaat ser is het voor mij uitermate belang rijk te winnen, maar een nederlaag kan ik gemakkelijk aanvaarden." Johs Tenmann: „Dag wist dat hij verslagen was, maar niet vernederd. Wat hij in Innsbruck op de 10.000 meter heeft laten zien, was wereld klasse Hij wist toen dat hij er nog altijd bijhoort." Het Noorse trainingssysteem bevalt Dag Fornaess best. „Van mij mag het In de maanden voor het Europese kampioenschap heeft Dag Fornaess een storm van kritiek te verwerken gekregen. Die storm brak los na zijn weigering om in de landenwedstrijd tegen Nederland te starten. Dag For naess. gewend om zijn mond te roe ren als er naar zijn mening onrecht vaardig wordt gereageerd: „Er werd verteld dat ik goed genoeg zou zijn voor het team. Misschien is dat waar.. Maar Johs Tenmann en ik waren sa men tot de conclusie gekomen dat ik nog niet zover was. Doordat ik zo lang ben doorgegaan met voetballen, had ik een belangrijke achterstand op de andere schaatsers. Zo'n achter stand werk je niet in twee maanden weg. Het verlangen van de bond om mij in die landenwedstrijd te laten rijden, was in dat licht bezien onre delijk." Die achterstand van Dag Fornaesa had een reden. Johs Tenmann: „Dag heeft geleerd van het vorige seizoen. Toen was hij, omdat hij dat zelf wil de, vroeg in vorm. Te vroeg naar la ter bleek. Wij moesten daarom voor dit seizoen wat anders doen. Dag ging voetballen, voor zijn plezier en ook om het schaatsen te vergeten. Om af leiding te hebben. Naast zijn studie had hij de voetbalsport. Hij kon daardoor die andere sport even naar de achtergrond dringen." De te vroege vorm was niet de eni ge reden van Dags matige titeltoer- nooien. De tweede, wellicht belang rijker reden, lag in de privé-sfeer. Vader Fornaess was ernstig ziek, ver keerde zelfs lange tijd in levensge vaar. De ziekte van Fornaess' vader is inmiddels genezen. De oud-wereld kampioen heeft bovendien een heel zomerseizoen zijn zinnen kunnen ver zetten. Zijn niet imponerende ver richtingen in het voorspel op de grote toernooien bewijzen nog niet dat hij afgeschreven moet worden voor de ti tel. De stijgende lijn in zijn prestaties hij werd afgelopen weekeinde heel overtuigend Noors kampioen moet ook door de Nederlanders worden ge zien als een waarschuwende rode draad. Johs Tenmann: „Vorig jaar was Dag te vroeg in vorm. Hij was niet meer „hongerig" toen het er echt op aan kwam. Hier en daar hoor ie dat de concurrentie bang is voor For naess. Ze hebben reden om hem te vrezen. Het is mijn taak hongerige schaatsers te /naken. Hij is hongerig. En een hongerige Fornaess is gevaar lijk in een titeltoernooi." Tor Berg in de zijne. Maar wij zijn allemaal aan het gissen. Want nie mand heeft in de schaatssport alle grote vragen al opgelost In die ge compliceerde sport ligt voor weten schapsmensen nog een groot terrein braak. Misschien dat de studenten van de sport-hogeschool in Oslo een aantal van deze vragen kunnen op lossen. Ik weet dat de Russen in da* opzicht al erg ver zijn. Verder dan wie ook in Europa. Zij zijn alleen nog aan het puzzelen hoe die veitworven kennis in de oefenstof in te weven en welke mensen geschikt zijn om ermee te werken. Maar dat de Russen te rugkomen, staat voor mij als een paal boven water. De huidige generatie klassementsrijders moet je afschrij ven. Maar de volgende Russische ge neratie zal beter zijn. In de sprint hebben zij met Moeratow al succes gehad. Dat moet een waarschuwing zijn voor de andere landen om voor uit te denken." Johs Tenmann heeft behalve met Fornaess en Lind nog te maken met een groep minder begaafde schaatsers van de club uit Hamar. Aan die groep kan hij uiteraard niet zoveel aandacht besteden als aan Fornaess en Lind. Want naast dat trainer- schap is hij nog leraar lichamelijk opvoeding, doet hij nog werk voor de Noordse tennisbond, bemoeit hij zich nog met de skisport en speelt hij bo vendien nog voor huisvader. „Ik pro beer de minder begaafden zoveel mo gelijk te helpen. Je mag iemand nooit opgeven omdat hij niet van wereld klasse is. Dat zou schande zijn. Het uitoefenen van het vak als trainer, is als een schaakspel, buitengewoon boeiend. Als het lukt dan geeft dat een speciaal soort van voldoening. Ik krijg hetzelfde gevoel als een jongen van 12 jaar een persoonlijk record rijdt als wanneer Dag Fornaess mede door mijn trainingsmethoden Wereld kampioen wordt." Wie op reis gaal, neeml Norit mee Waarom? Omdat verandering van voedsel of water dikwijls maag-en darmstoornis3en veroorzaakt. Norit helpt dan snel en afdoend. Norit is natuurlijk overal verkrijgbaar maar U vindt (bijvoor beeld in het bui tenland) mis schien niet direct de goede zaakl Daarom altijd Norit mee op reis! Vraag Norit aan Uw eigen apothe ker of drogist. AMSTERDAM Karei Deken, Bert en Frans Schoofs, alsmede bondscoach Tigerman en een nog na der aan te wijzen speler uit de A-se- lectie zijn door de financiële steun van Delta-Lloyd in staat gesteld deel te nemen aan de Wereldkampioen schappen tafeltennis 1972. Deze wor den in Tokio gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 21